¥eerboot wordt bezit provincie Einde eeuwenoud proces eeuwenoud proces LaBdn PZC Pleidooi soepeler kwijtschelding waterschappen i Straatartiest Lex Maes boekt succes bij KLM in Nigeria irtiest Lex Maes boekt bij KLM in Nigeria Arrangement met bezoek aan museum zeeland 19 Han voor aankoop Koningin Beatrix van Koninklijke Scheldegroep Ondergrondse afvalcontainers Actie tegen alcohol na sport Hond bijt vrouw in Terneuzen Dronken motorrijder gepakt Personenauto gestolen Onderzoek van justitie naar opslag van broom ctBBbBI zaterdag 19 april 1997 VLISSINGEN - Burgemeester en wethouders van VHssingen willen in de wijk Bossenburg-Noord zeventien ondergrondse opslagbakken voor huisvuil aanbrengen. Het college heeft daarvoor 350.000 gulden nodig. In zijn vergadering aan staande donderdag beslist de Vlissingse raad of hij het krediet daarvoor beschikbaar stelt. In navolging van verzamelcontainers onder de grond, in de Paul Krugerstraat komt Bossenburg-Noord als tweede kan didaat voor ondergrondse opslag in aanmerking. De lasten voor het experiment in Bossenburg kunnen dit jaar gedekt worden tot een bedrag van ruim 46.000 gulden. De lening zal over vijftien jaar word en afgeschreven. Uit een eenmalige bij drage uit het wijkbudget komt 17.820 gulden beschikbaar. Een structurele verlaging van 10.560 gulden wordt gereali seerd door personeelbesparing en uit het Stadsvernieuwings fonds wordt een eenmalige bijdrage van 17.820 gulden opge nomen. In 1998 wordt bekeken of er uit de algemene middelen of de af valstof heffing een bedrag van 7500 gulden gedekt kan wor den. THOLEN - Veilig Vei'keer Nederland, district Zeeland, is in samenwerking met sportvereniging Tholense Boys en de ge meente Tholen de campagne 'Doe Sportief Rij Alcholvrijbe gonnen. De campagne wordt ondersteund door het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland, dat een bijdrage in het kader van de stimxileringsregeling ter beschikking stelt. In de campagne wordt aandacht gevraagd voor de combinatie van spoil, alcohol en deelname aan het verkeer. De start van de campagne vindt morgenmiddag, zaterdag 19 april, om kwart over twee plaats op het terrein van voetbalvereniging Tholense Boys. Tijdens de start van de campagne zal een van de elftallen zich presenteren in de speciale shirts met het cam pagne-logo. Uit onderzoek is gebleken dat de sportkantine vaker dan ge middeld de plaats is waar alcoholgebruik gevolgd wordt door deelname aan het verkeex*. Alcoholgebi'uik is een van de meest in het oog springende ooi-zaken van vei-keersongelukken. Veilig Verkeer Nedei'land stelt drie jaar lang een reclamebord met het opschrift 'Doe Sportief Rij Alcoholvrij' ter beschik king. Dit bord wordt zaterdag 19 april om 14.15 uur officieel onthuld door de Thoolse wethouder van sportzaken I. C. Moerland. TERNEUZEN - Een hond die was vastgebonden aan een vuil nisbak op de Terneuzense Dx-ebbelstraat beet vx-ijdagmiddag een 35-jarige Terneuzense zodanig in haar voet dat de vrouw zich onder doktersbehandeling moest stellen. De politie is nog op zoek naar de eigenaar van de hond. DOMBURG - Een 26-jarige motorrijder uit Middelburg heeft dondei-dagnacht op de Dombux-gseweg in Domburg onder in vloed te hard geréden. Met anderhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol op overschreed de Middelburger de maximumsnelheid van 80 km/u op de weg met 44 km/u. Hij kreeg behalve een bekeuring een i-ijverbod van twee uur. VLISSINGEN - Aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen is donderdagnacht een personenauto ontvreemd. De waarde van de witte Opel Kadett met kenteken SP-72-YV, is onbe kend. jnonze verslaggever 3 ené Schrier LISSINGEN - De provincie eeland wil de veerboot Konin- f jp Beatrix van de Koninklijke ij clieldegroep kopen. Momen- 3 >d least de provincie het schip, iaar onder meer door de lagere i, ntestand zou het wel eens van onze verslaggeefster Edith Ramakers !n democratie in de provincie iruggebracht tot twee. Boven nonder de Westerschelde elk in, Een samenwerkingsproces an vele eeuwen lijkt daarmee bijna) afgerond. Elc sinen dike onnt honderden jaren lang de asis voor het dijkonderhoud. lat wil zeggen: in alle regio's entallen kleine polders en wa nschappen. De besturen heb- fn het niet alleen druk met het teren van de zee, maar ook met et afschermen en instandlxou- envan de eigen staat, tegels voor het Zeeuwse dijk- ezen bestaan er al zolang men en zich in de Delta tegen het ater moeten beschermen. De tgeling van dijkplicht en de lekenning van het recht van irdhaling zijn in 1256 voor het ast vastgelegd in de landskeur inFloris de Voogd. In het begin ön de veertiende eeuw atstaan de eerste dijkgraaf- flappen. Het worden aparte Büinkrijkjes. Pogingen tot sa menwerking lijden steevast lipbreuk. Illerheiligenvloed 'a de Allerheiligenvloed van 570 probeert het stadsbestuur «nZierikzee het dijkbeheer op chouwen te centraliseren. Fel- iplaatselijke tegenstand voor- Drol dit. De instelling van het bartier van Ter Neuse in 1576 tor Philips II (een fusie van lépolders) wordt na het verj a- lii'Van de Spanjaarden in 1586 «teen teniet gedaan. Alleen op holen komt in 1575 vrijwillig gemene dijkage tot stand assen de polders Scherpenisse aWestkerke. tok de problematiek van de Gillijdende oftewel calami ne polders is geen reden voor ««r saamhorigheid. Dijkval- |i oeverafschuivingen en lalworm brengen heel wat olders op de rand van de f inan- aantrekkelijker kunnen zijn om tot aankoop over te gaan. Ook De Schelde komt deze transactie niet ongelegen. De wei'f moet het schip immers toch een keer verkopen en het brengt meteen wat geld in het laatje. Met de mogelijke overeenkomst zou een bedrag van ruim 50 mil joen gulden gemoeid zijn. ciële afgrond. In de staten van Zeeland komt centralisatie van het dijkbeheer uitvoeiig aan de orde. De Zeeuwse Rekenkamer adviseert negatief: centraal be heer is duurder dan gespreid be heer van de buitenwaterkerin gen. De staten stellen in 1763 een fonds in ter ondei-steuning van de calamiteuze waterkerin gen, in 1791 gevolgd door een besluit dat achterliggende pol ders mee moeten betalen aan de Calamiteuze zeeweringen. De Wet op de Calamiteuze Polders van 1870 is een landelijke er kenning van de bijzondere posi tie in Zeeland. Het rijk gaat meebetalen. De wet wordt ove rigens aangegrepen om de fusie van waterschappen op de lange baan te schuiven. De stormvloed van 1906 leidt tot aanscherping van het Alge meen Reglement voor de pol ders of waterschappen in Zee land. Zo wordt bepaald dat de eerste binnendijken in een goe de waterkerende toestand moe ten worden gebracht en onder houden. Als gevolg eiwan verschijnen op vele dijken ge metselde en betonnen muurtjes - voor de kleine polders de goed koopste oplossing. De waters nood van 1916 en vooral de her- stelkosten van deze stormvloed, maken de vraag actueel of ook anderen dan de ongebouwden (boeren) mee moeten betalen aan de waterkeringen. In 1919 geven provinciale staten hierop een positief antwoord. Ook ge bouwde eigendommen hebben belang bij sterke dijken. Na de Eerste Wereldoorlog zijn er in Zeeland 332 polders of wa terschappen, waarvan 29 cala miteuze. Op de kaart een fraai mozaïek, met slechts drie grote re waterschappen: polder Wal- (Advertentie) De vlootvoogd van de Zeeuwse veren, gedeputeerde ing. J. I. Hennekeijvertelt desgevraagd dat de provincie jaarlijks be kijkt of het zinvol is de lease constructie voort te zetten of tot aankoop van de dubbeldeker over te gaan. Destijds is voor- leasen gekozen, ondermeer-om- dat dat een voorwaarde was van cheren, waterschap Schouwen en de Breede Watering Bewes ten Yerseke. Hoewel nimmer van haxie, geven provinciale staten toestemming voor enkele polderconcentraties, onder meer van de Fliplandse Willem en Anna Jacobapolders en de Krammerspolder (1920) en de Oud- en Nieuw Noord-Beve- landpolders (1933). In 1936 vor men 56 polders het uitwate- de toenmalige minister van Ver keer en Waterstaat. Wel is in het lease-contract een clausule op genomen dat de provincie als re der steeds in staat moet zijn het schip te kopen. De nieuwste veerboot die mo menteel afgebouwd wordt zal weer, zoals alle schepen met uit zondering van de Beatrix, ei- ringsschap Hulster- en Axeler Ambacht. Gedeputeerde Staten stellen een commissie in die concentra tie moet onderzoeken. Er komen geen werkbare voorstellen. In 1938 krijgt gedeputeerde Diele- man opdracht fusie in West- Zeeuws-Vlaanderen te onder zoeken. Dat mondt tijdens de Tweede Wereldoorlog uit in de oprichting van het waterschap het Vrije van Sluis (1941), on danks het feit dat 74 van de 76 polderbesturen tegen concen- gendom zijn van de provincie. Daar ging bij nader inzien toch de voorkeur naar uit, vanuit de gedachte 'baas op eigen schip'. Ook het feit dat er bij de bouw van het lease-schip Beatrix wat fricties waren tussen de werf als eigenaar en de provincie als re der heeft daar een rol bij ge speeld. tratie zijn. Vandaar in de volks mond de benaming het Onvrije van Sluis. In 1944 ontstaat op Sint-Philipsland een water schap door samenvoeging van zes polders. Na de Tweede Wereldoorlog gaan de studies naar de toe komst van de 286 waterschap pen verder, steeds zonder concrete resultaten. De waters noodramp van 1953, waarbij de grotere waterschappen groten deels gespaard blijven, is een keerpunt. Nu lijkt er een breed Een andere overweging om het schip te kopen is het feit dat de hele vloot verkocht moet wor den als de Westerscheldetunnel gereed is. Als dan ook de Schelde als con current met een schip in de aan bieding komt, is dat voor de pro vincie zakelijk gezien niet gunstig. draagvlak te zijn voor fusie; alle vroegere bezwaren ertegen zijn plotsklaps weggevallen. Het provinciaal bestuur stelt vier commissies in, die met ingrij pende adviezen komen: hef 155 polders- en waterschappen op en richt vier nieuwe water schappen op: Schouwen-Dui- veland, Tholen (vanaf 1969 met Sint-Philipsland), Noord-Be-' veland en Zuid-Beveland. Dat geschiedt per 1 januari 1959. Polderbond In 1965 volgen concentraties op Walcheren en in Zeeuws-Vlaan- deren. Over het bundelen van de ruim 100 polders in Midden- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen ont staat veel commotie. Er wordt zelfs een alternatieve Polder- bond opgericht, die begin 1963 in een rapport concludeert: ver geet de fusie maar. Voornaamste vrees is stijging van de water schapslasten. Het provinciaal bestuur zet echter door en naast het Vrije van Sluis ontstaan in de regio de Verenigde Braak- manpoldèrs, Axeler Ambacht en Hulster Ambacht. In 1967 worden de Nederlandse gedeel ten van de internationale pol ders in West-Zeeuws-Vlaande- ren bij het Vrije van Sluis gevoegd. In 1974 komt de studiecommis sie waterschapsreorganisatie kanaalzone Zeeuws-Vlaande- ren tot het advies dat het voor alsnog geen aanbeveling ver dient de twee waterschappen in de Kanaalzone samen te voegen. Op aandrang van de minister- van Verkeer en Waterschap zet het provinciaal bestuur in 1976 weer studiecommissies aan het werk om fusie van waterschap pen te onderzoeken. Aanleiding is deze keer de Wet Verontreini ging Oppervlaktewateren, waarvan de waterschappen de uitvoering opgedragen krijgen. De minister vindt dat het dan wel grote, krachtige schappen dienen te zijn. Het gaat als gebruikelijk niet van harte, maar met vallen en opstaan wordt het aantal waterschappen geleidelijk te ruggebracht. De twee water schappen op Noord- en Zuid- Beveland wordt in 1980 een gé- heel. De Verenigde Braakman polders en Axeler Ambacht worden in 1981 toch gebundeld tot de Drie Ambachten. Er zijn nog zeven waterschappen over. De geharnaste fusietegenstan ders weten daarna geruime tijd de boot af te houden. In 1996 ontstaat uit de vier waterschap pen boven de Westerschelde het grote schap Zeeuwse Eilanden. De staten hebben nu de weg vrijgemaakt voor het water schap Zeeuws-Vlaanderen, dat er vanaf 1999 kan zijn. De vraag die rest: wanneer is het ene wa terschap voor de hele provincie er? van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - Zeeuws- Vlaamse waterschappen moe ten het kwijtscheldingsbeleid voor mensen met een laag inko men versoepelen. Gedeputeerde A M. Dek (CDA waterschap pen) gaat dit bepleiten. Hij deed deze toezegging vrijdagmorgen in provinciale staten op verzoek van statenlid F. van Kollem (GroenLinks), tijdens de behan deling van het voorstel over de voorgenomen fusie van drie Zeeuws-Vlaamse waterschap pen. De staten gingen daar een stemmig mee akkoord. Wat tien jaar geleden nog een gotspe was, bleek gisteren de gewoonste zaak van de wereld. In 1987 namen provinciale sta ten in ruime meerderheid nog een CDA-motie tégen fusie aan. De toenmalige zeven water schappen in Zeeland moesten blijven bestaan. Het zinderde van de emoties tijdens die sta tenvergadering in 1987. Van emoties was nu, tien jaar latei- niks te merken. Slechts vier par tijen (SGP, PvdA, GroenLinks en CDA) lieten iemand het woord voeren. De zes andere fracties in de staten stemden stilzwijgend toe. Zware wissel Sinds 1987 is er veel veranderd, vooral de laatste jaren. Met na me cle waterzuiveringstaak trekt een zwaardere wissel op de waterschappen. De vier Zeeuw se waterschappen ten noorden van de Westerschelde zijn al per 1 januari 1996 gefuseerd op ei gen verzoek. In Zeeuws-Vlaan deren was meer politieke druk nodig, maar het fusieproces ver loopt daar inmiddels ook soe peitjes. Op 1 januari 1999 moet het nieuwe waterschap gaan draaien. De statenleden M. Goud (SGP), D. Holtkamp (PvdA) en A San- dee (CDA) prezen de solidariteit die uit de Zeeuws-Vlaamse fusie spreekt. De twee waterschap pen op de flanken, Het Vrije van Sluis en Het Hulster Ambacht, zitten met de hoogste tarieven van Nederland. Waterschap De Drie Ambachten in de dichter- bevolkte Kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen is één van de goedkoopste. De fusie leidt tot gelijkschakeling van tarie ven, Voor mensen met een laag inko men in het westen en het oosten van Zeeuws-Vlaanderen levert dat al een voordeel op. Van Kol lem (GroenLinks) wilde echter verdergaan. De waterschappen hanteren momenteel een kwijt scheldingsnorm van 90 procent van het bijstandsniveau, waar bij rekening wordt gehouden met ziekenfonds- en huurkos ten. De meeste gemeenten zitten boven de 90 procent. van onze verslaggever SAS VAN GENT - De douane heeft in een loods in Sas van Gent een partij broom van ne genduizend kilo ontdekt, die niet op de voorgeschreven wijze was verpakt. Het bijtende en giftige gas nrag, op last van het Openbaar Ministerie in Middel burg, de loods niet verlaten vóór het goed is ingepakt. Daarnaast heeft justitie een onderzoek in gesteld om er achter te komen of er strafbare feiten zijn gepleegd bij het vervoer en het verpakken van broom. De douane kwam de partij broom op het spoor nadat bij een routinecontrole in Venlo ander halve week geleden in een vrachtwagen 1500 kilo broom werd aangetroffen. De truck, met bestemming Tsjechië, ver voerde ook een lading melkpoe der, Plet broom zat in ondeugde lijke kisten, die niet waren voorzien van de juiste gevaar etiketten en UN-keurmerken. Bovendien is het niet toegestaan om giftige stoffen samen met Voedingsmiddelen te ver-voeren. Onderzoek van douane en rijks verkeersinspectie leidde naar een importeur in Rijswijk, die een loods in Sas in gebruik heeft. In de opslagruimte werd vervol gens nog negenduizend kilo broom aangetroffen. Die partij was eveneens niet volgens de re gels der kunst verpakt. Het Openbaar Ministerie onder zoekt nu of er in een eerder sta dium strafbare feiten zijn ge pleegd. PARFUMERIE* Trefpunt der wereldmerken D D E L B U R G Lange Geere 24 0118-634184 Segeerstraat 10 0118-613401 t is uw geschenk.... Gratis 7-delige set bij aankoop van Estée Lauder producten. DREISCHOR - Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor heeft in samenwerking met een aantal plaatselijke on dernemers een dagvullend arrangement in Dreischor ontwikkeld. Het programma houdt onder meer in een bezoek aan museum Goe manszorg, een wandeling door het natuurgebied Dijkwater en een bezoek aan kaasboerderij De Stolpe. De lunch wordt gebruikt in de herberg aan de Ring. Ook is het moge lijk in het ringdorp te overnachten. Het arrangement, dat het plattelandstoerisme moet stimuleren, geldt tot en met 30 juni en van 1 september tot en met 31 oktober. VLISSINGEN - Daar loopt dat man netje weer in het geruite pak niet zijn zilveren bal en zijn zaklamp. Wie vraagt hij nu weer ten dans? Stond diezelfde man net niet bij de receptie om te noteren of we zouden blijven eten en of we bij slecht weer, nota bene bij sneeuw of hagel, wilden blijven slapen? De Vlissingse straatartiest Lex Maes,: animeerde in een heet Ni geria 350 medewerkers van de KLM. Hij werd aanbevolen door een bureau in Groningen waar hij ingeschreven staat;.De KLM wilde ook een Neder landse artiest uitnodigen om te vieren dat ze al vijftig jaar op Lagos vliegt. Een prachtige aanbieding'. Ik ben niet zo op het buitenland gericht, maar zo'n kans krijg je natuurlijk niet vaak." Het was de eerste keer dat hij zijn ani maties in een Afrikaans land kon to nen. Hij had gehoord dat Nigerianen hun emoties aan de oppervlakte mee dragen. Goed- en afkeuring laten ze direct merken. ,,Dat maakte me onze ker. In Nederland lukken mijn acts wel, maar ik kon niet inschatten hoe er in Nigeria op mij gereageerd zou worden. Het KLM-feest werd bezocht door de helft Europeanen en de helft Nigerianen. Iedereen was enthousi ast." Tranen lij de obers viel zijn act van de dron ken ober in de smaak. Het was langge leden ;dat hij mensen zo heeft zien la chen; „De tranen rolden over hun wangen. Ze hadden nog niet eerder een act als deze gezien. Ik zit niet in het chique circuit. Waarschijnlijk zijn velen wel vertrouwd met cle mime- acts die mannen met glimmende schoenen in hun maillots geven. Ik meng me onder cle mensen, vraag ze clans in een smoezelig geruit jas je." Maes kreeg tijdens het vijfdaagse ver blijf Ook de kans om Lagos en omge ving te bekijken. Hij was voorbereid Lex Maes in aetiein Nigeria: „Ze hadden nog niet eerder een act als deze gezien." foto Lex de Meester op een criminele sfeer, „Iedereen waarschuwde me om niet alleen op straat te lopen. Je wordt bestolen, om dat cle mensen arm zijn, werd me ver teld. In die stad van ruim tien miljoen inwoners zou de spanning overal voelbaar zijn. Inderdaad moesten we onder begeleiding van een Nigeriaan over de lange brug van het station naar het centrum gaan en als we naai de markten gingen, moesten we een jongen van daar geld in zijn handen stoppen om de weg té banen. Maar hou je je aan die ongeschreven lands- regels, danhoef je je niet overal onvei lig te voelrg." In Lagos werd hij onder andere rond geleid door Alina, een Friezin die werkt bij de Belgische ambassade. „Zij woont met haar man in de Ilceja, tussen de zwarten. De meeste witten die bi] Shell, KLM of Chevron wer ken, kiezen voor een beschermde om geving. Fotograaf Lex de Meester en ik verbleven in een hotel op Victorian eiland, dat bewaakt wordt. Er bestaat ook een afgesloten Chevron-dorp voor alle medewerkers. Alina wil zich niet opsluiten. Als marktkooplui op dringerig worden omdat ze iets willen verkopen, lacht ze vriendelijk, zegt nee bedankt en loopt door. Dat werkt. Een KLM-voorlichter had me vooraf gezegd, 'als de mensen vervelend zijn, bek je ze maar af'. Doe je dat, danroep je gegarandeerd agressiviteit over je zelf af. Hoe iemand met een onveilig gevoel omgaat, dat zégt alles over zijn of haar persoonlijkheid. Alina lost al les ter plekke op door goed te observe ren. Dat spreekt me meer aan dan vooringenomenheid. Corruptie Van de erbarmelijke omstandigheden waaronder het grootste deel van de Nigerianen leeft, is hij geschrokken. Er wonen 105 miljoen mensen, van wie vijf miljoen redelijk welvarend is. „De meesten moeten zichzelf op straat zien te redden. De corruptie is groot. Overal wordt met geld gescho ven. De KLM had een lading met zuurkool, haringen, worsten, nasi en palingen over laten komen voor het Hollandse feest. Direct na de landing is een deel daarvan gestolen. Dat schijnt vaak voor te komen. Toen ik onlangs op televisie zag hoe massaal de Albanezen naar Italië vluchtten, dacht ik: Die mensen laten alles ach ter. Nu begrijp ik dat die net als veel Nigerianen niets hebben." In zijn acts zullen situaties terugko men die hij in Lagos heeft gezien. De ongeorganiseerdheid van het land in spireerde hem. „Er wordt inefficiënt gewerkt. Een bordje wordt verplaatst en weer verplaatst. Een doekje wordt verlegd door de een en weer verscho ven door een ander, maar intussen wordt de tafel niet afgeruimd. In een restaurant met veel personeelsleden wacht je rustig' een half uur voordat de bestelling wordt opgenomen. Ook dat heeft zijn charme. nonze verslaggever ïus Antonisse .ISSINGEN - Met de fusie n de drie waterschappen in euws-Vlaanderen wordt het nlal van deze oudste vorm Waterschappen oudste vorm van democratie in provincie cia: „Ze hadden nog niet eerder een act als deze gezien." foto Lex de Meester „Iedereen it alleen op ;stolen, om- erd me ver- den miljoen ling overal moesten we onder begeleiding van een Nigeriaan over de lange brug van het station naar het centrum gaan en als we naai de markten gingen, moesten we een jongen van daar geld in zijn handen stoppen om de weg té banen. Maar hou je je aan die ongeschreven lands- regels, danhoef je jeniet overal onvei lig te voelrg." In Lagos werd hij onder andere rond geleid door Alina, een Friezin die werkt bij de Belgische ambassade. „Zij woont met haar man in de Ilceja, tussen de zwarten. De meeste witten c-ui Vand waart Niger Er wi wie vi „De straal groot. ven. zuurk palin; Holla is eer schijn onlan de Al dacht ter. N Niger In zij: men c ongec spirec gewei en we verleg ven c wordl restai wachi bestel heeft: iste vorm van democratie in provincie Meebetalen Lange tijd waren er in Zeeland drie grote waterschappen: Polder Walcheren, Waterschap Schouwen en Brede Watering bewesten Yerseke. Uit: Comitatus Zeelandia (ca 1690) van Nicolaas Visscher.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 51