Killer-alg laat zich niet doden Vampiers over de vloer PZC if u&ri i natuur 45 puzzel Milieuramp dreigt in Méditerranée postzegels élR6 28 zaterdag 19 april 1997 Horizontaal: 1. Roofvogel; 6. hoogdravende taal; 12. agrariër; 13. pluk; 14- jongens naam; 16. loopvogel; 18. stuk hout; 19. hectare; 20. wreed; 22. vervoer middel; 24. plaatsin België;25. kap;26. deel van een schip;27. buitendijks aangeslibd land; 28. dierenverblijf; 30. vallei; 32. stimulerend middel; 33. voegwoord; 34. hesp; 36. primitieve woning; 37. familielid; 39. pop van taai-taai; 43. geluksgodin; 45. Amerikaanse staat; 47. bijb. figuur; 48. mu zieknoot; 50. kerkelijke straf; 51. distilleerkolf; 54. gebrek; 56. bestelling; 57. wegverharding; 60. altijd; 64. onheilsgodin; 65. behoeftig; 67. ratelpo- pulïer; 68. tendens; 70. brief; 72. eten; 74. televisie; 76. succesnummer; 77. zelfkant; 78. voegwoord; 79. grond om een boerderij; 81. zeevis; 83. ijze ren mondstuk; 84. base; 85. middeleeuws strijkinstrument; 87. overwin ning; 88. haarkrul; 89. valies; 91. grondsoort; 92. in memoriam; 93. jonge kabeljauw; 94. tamarinde (Mal.); 96. nota bene; 97. durf; 98. autoped; 100. onvriendelijk; 101. deel v.e. auto. Vertikaal: 1Dupe; 2. getijde; 3. paard; 4. verlangen; 5. dopheide; 7. viseter; 8. zwart paard; 9. snavel; 10. klaar; 11doorschijnend; 15. vrucht; 17. gewicht; 18. paar; 19. vrouwenverblijf; 21. nachtvogel; 23. girafachtig dier; 24. gewas; 29. aard; 31. vlinderbloemig plantengeslacht; 35. echtgenoot; 36. raam- scherm; 38. huiduitwas; 40. lokspijs; 41. onbeweeglijk; 42. houten blaas instrument; 44, hoofd van een klooster;46. verdoving; 49. beneden; 52. fa milielid; 53. voorzetsel; 54. brandgang; 55. armoedige woning; 57. benoe ming; 58. misslag; 59. grillig; 61. aanvoerder; 62. mallejan; 63. fragmenta- tiebom; 65. Turkse titel; 66. voorzetsel; 69. vochtig; 71. smart; 73. barak; 75. devoot; 78. karakteristiek; 80. zeil; 81. koppelriem; 82. meisjesnaam; 83. praatvogel; 85. Italiaanse componist; 86. werpkoord;89.eer;90. vlees gerecht; 93. kathedraal; 95. voorzetsel; 97. mijns inziens; 99. poste restan te. Sleutelwoord kruiswoordraadsel: 1-20-25-62-21-15-70-51-6-31-60-93 Schrijf uitsluitend het gevonden sleutelwoord op een briefkaart en stuur dit naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmor gen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 ALVLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van f 25,De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd'van volgende week. OPLOSSING DOORLOPER De prijswinnaars van de doorloper van vorige week zaterdag zijn H.J. Heijliger-Lodder, Land- luststraat 58, Middelburg VVV-bon van f 50,=); de VVV-bonnen van f 25,= gaan naar J. Moele- ker, Hoogewei 61, Goes; M. de Regt, Westsingel 52, Axel en C.A. Stouthart, Essenlaan 25 te Mid delburg. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toege zonden. andelaarasbest doolariadnenor ertstartaarkei rottoiretagesp lperedalskelet aarunosatertri tabielbaalbrie illenaardkloek nnostartereems gaeeltdolespek ermietlobmelee toklerenetsare aloasegomappel gionamenenzone eerdrassigeter Het lijkt het scenario voor een rampenfilm: 'The Killer-Algae', over een betrekkelijk onschuldig sierwiertje dat uitgroeit tot een moordend monster en dood en verderf zaait in het decadente Monaco. Maar het is werkelijkheid. De bodem van de Middellandse Zee raakt in snel tempo gestoffeerd met een giftige alg die veel groter en taaier is dan de oorspronkelijke soort. Op een diepte van drie tot dertig meter plant de tropische cau- lerpa taxifolia zich razendsnel voort. Met haar nauw vervlochten wortels verstikt zij al het andere leven op de zeebodem. Haar gif doodt ook vissen en schaaldieren. Normaal gesproken wordt het uit heemse groenwier niet groter dan tien centimeter en legt het bij een temperatuur onder de 18 graden het loodje. Maar de taxifolia heeft zich door jarenlang verblijf in aquaria weten te versterken. We tenschappers in het Duitse Stutt gart ontwikkelden een koudebe- stendige variant, waarvan een exemplaar in Monaco belandde en tenslotte, per ongeluk, in zee. De alg bereikt nu een lengte van tachtig centimeter en is bestand tegen een fris graadje of zeven. Vooral in het voorjaar is het niet aan te bevelen in de buurt rond te plonzen, want juist dan is zij op haar giftigst. Ongehinderd Bij gebrek aan natuurlijke vijan den kan de caulerpa taxifolia zich ongehinderd blijven verspreiden. Dertien jaar, nadat zij in het zilte zand van de Méditerranée wortel de, bedreigt de alg delen van de Franse, Spaanse, Italiaanse en Dalmatische kust''(Kroatië). Alles bij elkaar gaat het om zo'n dertig vierkante kilometer oppervlakte. Het ernstigst is de situatie op de zeebodem tussen de Franse ha venstad Toulon en Ajaccio op Cor sica. Jachthavens worden afgezet uit vrees dat het hardnekkige wier de ankers van de schepen aan de bodem vastzet. Duikclubs pakken hun biezen zodra ze het groene ge vaar signaleren. Waar het kruipende wier zich in de bodem plant is geen plaats meer voor andere planten, grassen en micro-organismen. Voor zover niet vergiftigd, raken vissen, zee sterren en kwallen verstoken van hun voedsel. Zij verdwijnen en het enige wat overblijftis een dicht al- gentapijt. Siergras ,,In de Middellandse Zee dreigt een milieuramp", zei de oceano- loog Alexandre Meinesz van de universiteit van Nice deze week in de Duitse krant Bild. Hij ging sa men met een collega uit Marseille na hoe de alg vanuit de Caribische Zee en de Indische Oceaan in de Méditerranée verzeild raakte. De caulerpa taxifolia werd in de j aren zeventig ontdekt en meegenomen naar Europa als siergras voor aquaria. In 1984 vonden duikers de alg voor het eerst in de Middel- landse Zee, voor de kust van Mo naco. Zij bedekte toen slechts één vierkante meter. Waarschijnlijk was de in Duitsland veredelde al- gensoort uit tanks van het Ocea- nografisch Instituut van Monaco in zee terechtgekomen. Bij het schoonmaken van de tanks had een medewerker per ongeluk een stukje alg via de afvoer in zee ge spoeld. Een Monegaskische wetenschap per opperde nog dat de alg vanuit de Rode Zee via ankers en schroe ven van zeeschepen naar de Mid dellandse Zee was vervoerd. Dat zou kunnen verklaren waarom de alg ook op andere plekken, zoals bij Mallorca, werd aangetroffen. Maar het staat vast dat de alg vooral voor de kust van Monaco welig tiert. Vissterfte Ook andere gif algen rukken op, wereldwijd. Niet alleen in warme streken zoals het Amerikaanse Florida, maar ook aan de Noorse fjordenkust is de laatste tien jaar sprake geweest van ware plagen. Zuurstofgebrek als gevolg van de dichte algenvegetatie en verstop ping van de kieuwen door mi croalgen leidden tot massale vissterfte en dito schade voor de visserij. Om van de toeristenindustrie nog maar te zwijgen. In de zomer van 1989 werd de Adriatische kust van Noord-Italië (Venetië, Rimini, An- cona) geteisterd door overmatige algengroei. Die plaag had vooral te maken met de lozing van grote hoeveelheden afvalwater die via de Po de zee instroomden. De hoge concentraties fosfaten en nitraten daarin (onder meer uit landbouw- bestrijdingsmiddelen) voedden de algen. De natuur strafte zo als het ware haar vervuilers. De toeristen waren niet blij met een duik in de plakkerige, witgroene schuimbrij en bleven massaal weg. Tientallen miljoenen guldens moesten wor den uitgetrokken om de plaag te bestrijden. In totaal zoeken nu 150 deskundi gen uit Frankrijk, Spanje, Monaco en Italië naar een manier om de oprukkende caulerpa taxifolia te bestrijden. Maar de experimenten die in laboratoria zijn gedaan, hebben nog geen effect in zee. Tot nu toe zijn gewone duikers het succesvolst geweest, door de zee plant met wortel en al uit de bo dem te rukken en met grote slan gen op te zuigen. Op die manier heeft Mallorca de alg weten weg te werken. Voorlopig, althans. Erik van Schaik De bestrijding van de alg levert grote problemen op. Tot nu toe zijn gewone duikers het succesvolst geweest, door de zeeplant met wortel en al uit de bodem te rukken en met grote slangen op te zuigen. Teken behoren tot het kleine groepje schepselen waaraan ik een reuze hekel heb, zoals mij ook vlooien, stekende vliegen, muggen en bedmijten tegenstaan. Ik vind het dan ook bijzonder vervelend weer vrijwel dagelijks met teken te worden geconfronteerd. Nu het voorjaar is aangebroken verschijnen deze enge beest jes opnieuw ten tonele, na een winter lang te hebben uitgeblon ken door afwezigheid. Niet dat ze aanbellen en vragen om binnenge laten te worden, maar als passa gier op één van de honden of zelfs op allebei. Nuheeftiederehonden- of katten bezitter wel eens met dit ongedier te van doen, maar wie, zoals ik, zijn woning heeft te midden van dicht struikgewas en gemengd loofbos, wordt er vanaf begin maart danig door geplaagd. Zeker wanneer- het warm en vochtig weer is moeten de honden dus elke avond grondig worden geïnspec teerd om steevast van een stuk of tien teken te worden verlost. Niet zozeer omdat de kleine parasieten gevaarlijk zijn, maar gewoonweg vanwege de jeuk die ze veroorza ken, de lelijke aanblik die ze bie den en de forse bloedvlek die ze in de vloerbedekking' opleveren na dat ze per ongeluk vertrapt zijn. Ziekte Gevaarlijk zijn in principe alleen sommige tropische tekensoorten, die de meest ellendige ziekten overbrengen op mens en dier. Maar sinds een jaar of tien blijkt ook de gewone vaderlandse teek een ziekte op de mens te kunnen overbrengen, die beslist niet on schuldig is. De verwekker van de ze zogenoemde Lyme-disease is een kurkentrekkervormige bacte rie, die via de steelcsnuit van de teek in ons bloed terechtkomt en aanvankelijk moeheid, koorts en hoofdpijn veroorzaakt, maar in een later stadium hersenvliesont steking, reumatische aandoenin gen, ontsteking van de zenuwen en hartritmestoornissen. Lang niet alle teken zijn dragers van deze kwaadaardige bacterie, maar ontstaat rond een tekenbeet een ringvormige, rode huiduit slag, dan is het raadzaam een arts te consulteren. De meeste teken brengen echter slechts hinderlijke jeuk teweeg en hooguit geringe bloedarmoede bij onze huisdieren wanneer ze zich massaal aan hen tegoed doen. Want daarvan leven teken, van bloed. Het zijn overigens alleen de wijfjes die zich schuldig maken aan vampirisme. De heren stellen - zoals wel meer voorkomt in de schepping - geen fluit voor, Zij gaan slechts bevruchtend rond om vervolgens uitgeput het tijdelijke voor het eeuwige te verwisselen, Nee, het zijn de dames die niet on derdoen voor graaf Dracula. Op een lange grasspriet of in struik gewas of geboomte wachten ze hunkerend de komst van een slachtoffer af: een zoogdier, een vogel, een reptiel of een mens, het maakt niet uit,, als er maar bloed inzit. Komt zo'n volbloedslachtoffer in de buurt, da n stort de teek zich bo ven op hem om een plekje te zoe ken waar het warm en rustig is. Daar worden de vlijmscherpe monddelen door de huid ge priemd, totdat een bloedvat is aangeboord en het feest beginnen kan. Al zuigend houdt de parasiet zich stevig vast met haar vlijm scherpe klauwtjes, terwijl ook de bek muurvast verankerd zit in de huid, zoals iedereen weet die wel eens getracht heeft een teek te ver- wij deren. De teek die bij ons het meest alge meen voorkomt en die we dan ook op onze huisdieren of onszelf aan treffen is Ixodes ricinus, de hout teek of hondenteek. Deze schooier behoort tot de zogenaamde harde teken, omdat de volwassen exem plaren een stevig schildje op de rug dragen. De soort wordt gere kend tot de geleedpotigen, een hoofdafdeling van het dierenrijk waartoe bijvoorbeeld ook de sprinkhaan, de duizendpoot, de spin en de kreeft behoren. Bij deze lieden vergeleken is de teek een dwergje, tenminste als hij nog niet gegeten heeft. Wanneer er echter gebunkerd wordt zwelt het nog geen anderhalve millimeter kleine diertje op tot het formaat van een flinke boon. Het achterlichaam zet uit als een ballon die opgebla zen wordt. De vulling is echter geen lucht, maar bloed. Het drin ken duurt hooguit een dag of zes. Dan is het achterlijf tot barstens toe gevuld met genoeg bloed om een hele poos op te teren. Het ver zadigde beestje trekt de zuigsnuit terug, ontspant de klauwen en laat zich pardoes op de grond vallen. Hoogst voldaan en half versuft sleept het zich naar een rustig plekje. Pas wanneer de buik leeg is zal het op zoek gaan naar een nieuw slachtoffer. Intussen, gedurende de periode van bloedverteren, worden de ei tjes gelegd. De larven die daaruit voortkomen zorgen ervoor dat het verhaaltje opnieuw begint door een grasspriet te beklimmen en zich hals over kop op de eerste de beste voorbijganger te storten. Hopelijk bent u dat niet. Wij men sen zitten niet op teken te wach ten. Theo Schildkamp Het zijn twee gezellige, feeste lijke wens- en uitnodigings zegels, die PTT Post op 6 mei in omloop brengt. Beide 80 c.-zegels zitten in velletjes van tien stuks. In de bovenrand van het ene velletje staat 'Tien voor een verjaardag' en in die van het andere 'Tien voor een kaart'. De zegels hebben een semi-permanent karakter, waar door op voorhand oplagecijfers ontbreken. De wens/felicitatiezegel is ont- worpen door de bekende illustra tor/tekenaar Joop Swarte, die on der andere in 1984 de kinderzegels ontwierp (bekroond met de Euro pese Asiagoprijs voor het beste ontwerp van dat jaar) en de de- cemberzegels van 1991 Swarte heeft voor deze zegel alle" feestelijke elementen bijeen ge harkt: de slinger Nederland-dnal- redeN, de feesttaart, de twee kaarsjes met gouden hoofdjes en het grote cadeau met als strik een gouden hart. De ene kaars geeft de andere het cadeau. Kortom, een leuke zegel. Dat geldt ook voor de uitnodigingszegel van Rick Vermeulen (ont werp) en Pie- ter Vandermeer (fotografie). Op deze zegel worden een kop koffie, een glas sap of wijn, een schx'ij ven- de hand en een diner, met in het midden een amaryllus afgebeeld. De schrijvende hand stelt zowel de verzender als de reagerende ont- vanger voor NB. Vermeulen ont wierp in 1988 de zegels voor de Filacept-postzegeltentoonstel- ling. Met de komst van deze twee zegels komt een definitief einde aan de 7 0 c.-wenszegel van 1993 (2 februari) en de 70 c.-steiTenbeeldzegel van 1995 (22 mei). Beide uitgegeven in velletjes van tien stuks. Het is raadzaam even na te kijken of bei de velletjes in uw verzameling zit ten. Ze zijn nog te koop bij de Ver- zamelsexvice in Groningen, maar ik vrees niet lang meer. Dat geldt ook voor het verhuisvelletje (1 april 1996) met twintig zegels van 70 cent. Het laatste is slechts acht maanden in gebruik geweest en zou wel eens heel schaars kunnen worden. plaats: 1978, veldbloemen; 1979, vogels; 1980, zogenaamde jaagba re dieren, zoals een konijn; 1981. Ierse paarden; 1982, zeedieren; 1983, Ierse honden; 1984, bomen en vruchten; 1985, vlinders; 1986, varens; 1987, runderen; 1988, be dreigde planten; 1989, zogenaam de jaagbare vogels, zoals patrij zen; 1990, tuinbloemen; 1991, Ierse schapen; 1992, marters; 1993, orchideeën; 1994, nacht vlinders; 1995, reptielen en amfi bieën; 1996, eenden en 1997, zee zoogdieren. Ierland heeft 6 maart de 20e serie 'flora en fauna" uitgegeven, dit keer gewijd aan zeezoogdieren. Op de zegels: 28p (oplage 1 mil joen), grijze zeehonden (Halichoe- rus gxypus); 32p (1 miljoen), tui melaar (Tursiops truncatus); 44p (500.000 stuks), haaiachtigen, vaak gezien in gezelschap van dol fijnen (Phocaena phocaena) en 52p (500.000), orka (Orcinusorca). De zegels zitten ook in een velletje met doorlopende beelden (oplage 1 miljoen). Aangezien deze emissie toch een sbort jubileum is, is een recapitu latie van alle uitgiften op haar Deel II van de driedelige serie ter gelegenheid van de 75-jarige Ierse onafhankelijkheid verscheen 3 april. Vier zegels in paren: 2 x 32p (cultuur en sport; oplage 1,5 mil joen) en 2 x 52p (kunst en handel, 750.000). Deel III verschijnt 27 augustus en op 6 december een gelimiteerd herdenkingsvelletje, dat tot en met 31 december verkrijgbaar zal zijn voor een prijs van 3,48 pond. In het velletje hebben alle (twaalf) zegels overigens een waarde van 32 pence. 1 1 vffe! i m Noorwegen heeft 16 april flink in de bus geblazen. De 60e verjaar dag van zowel koning Harald als koningin Sonja wordt postaal ge vierd met de uitgifte van twee kleurige 3,70 kr.-zegels (elk in een oplage van 8 miljoen stuks). Op de ene zegel staat alleen de ko ning' afgebeeld, de andere toont het paar. De derde en laatste set van acht ze gels (steeds in een boekje, nu in een oplage van 1,2 miljoen stuks) ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van het Noorse postwezen behandelt het leven in Noorwegen in de afgelopen vijftig jaar. Op de zegels, alle in een waarde van 3,70 kr., de wederopbouw in 1945, de Kon-Tiki-expeditie (1947), het begin van het milieube wustzijn (1962), sociale voorzie ningen (1967), Noorwegen als olieproducerende natie, het boor eiland Ekofisk (1969), sport, Grete Waltz, wk-marathon 1983, een re volutie in communicatie (brug) en de Olympische Winterspelen in Lillehammer (1994). Tot slot drie boekjes met toeristi sche zegels. Elk boekje bevat acht zegels. We zien beelden van het plaatsje Röros (4,30 kr., oplage 500.000 stuks), de vuurtoren van Faerder (5,00 kr., 600.000 stuks) en Nusfjord (6,00 kr. ook in een opla ge van 600.000 stuks). Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45