Komeet-van-de-eeuw 2600 jaar uit het zicht Het virtuele reisbureau PZC Hale-Bopp Plastics beginnen het te begeven Office 97 is een echt pakket voor kantoren Vakanties boeken vanuit je stoel wetenschap en techniek 43 S computertaal zaterdag 19 april 1997 Langzaam verdwijnt de inmiddels overbekende komeet van Hale-Bopp in het licht van de avondschemering en vanaf begin mei zal hij voor ons definitief aan het oog onttrokken zijn. Bij vele duizenden bewonderaars van deze 'staart-ster' zal dat misschien iets weemoedigs oproepen: 'vaarwel Hale-Bopp'. Want alleen onze verre nazaten, om en nabij 100 generaties na ons, zullen pas weer getuige kunnen zijn van de terugkeer van deze relatief heldere komeet. Hij heeft er namelijk maar liefst 2600 jaar voor nodig om eenmaal zijn langgerekte ellips rond de zon te voltooien. Als een duidelijk zichtbare, mistige vlek staat 'Hale- Bopp' aan de noordwestelijke avondhemel, boven de plaats waar de zon ondergaat. Op tal van plaatsen, zoals de Volkssterren wacht Simon Stevin en Noord wijk Space Expo, verdrongen zich de afgelopen weken geïnteresseer den rond de telescopen om een glimp van de komeet tussen de steeds voorbij trekkende wolken op te vangen. 'De komeet van de eeuw' gonsde het bijna eerbiedig. Maar als er dan persé een 'komeet-van-deze eeuw' gevonden moet worden dan is dat zeker niet 'Hale-Bopp'. Al wat oudere sterrenkundigen her inneren zich de vrieskoude en glasheldere ochtenden van begin maart 1976, toen komeet West aan de ochtendhemel stond. „Daar is Hale-Bopp maar een armzalig vlekje bij", zo weet nog goed een waarnemer van observatorium Winterswijk te melden.' West Kometen-deskundige dr. H.U. ('Uwe') Keiler, verbonden aan het Duitse Max Planck Institut für Aeronomie in Katlenburg"-Lin- dau, is het daarmee eens: 'West was zo mooi omdat de kern, waar schijnlijk al tijdens de dichtste nadering tot de zon, in stukken uit elkaar was gevallen. Daarbij kwa men grote hoeveelheden stof extra vrij.' Wetenschapper Keiler ge noot elf jaar geleden, in maart 1986, wereldfaam toen hij de eer ste foto liet zien die de Europese ruimtesonde Giotto van de kern van de komeet van Halley had ge maakt. Onder Keller's leiding was namelijk de 'Halley Multicolour Camera' (HMC) ontworpen en ge bouwd. Zeg maar: het 'oog' van Giotto. Het toestel stelde de mens heid voor het eerst in staat daad werkelijk de kern van een komeet te zien. Een komeetkern is, bezien vanaf de aarde, altijd in stof en gas, afkomstig van die kern, ge huld en daarom onzichtbaar. Ondanks zes jaar van onafgebro ken studie aan de honderden f oto 's 0- ,V *4 MM mm 9 i* j,# S Boven de lichten van de Bulgaarse haven Varna glijdt Hale-Bopp langs de hemel. die met de HMC van Halley's kern gemaakt werden, hebben ook Kei ler en zijn team het mysterie dat kometen al eeuwen omgeeft, nog allerminst opgelost. Vragen „We zijn nog met tal van vragen blijven zitten", zegt Keiler, „zoals bijvoorbeeld waarom komeetker nen zo ongewoon donker zijn. Komt dat door een teerachtige korst of is de hele kern zo zwart? De Giotto-foto's suggereerden verdér dat Halley's kern uit enkele grote, aan elkaar vastzittende ma terieklompen is opgebouwd. Het kan zijn dat dat voor veel, zoniet alle kometen geldt. Dat zou ingrij pende consequenties hebben voor de ontstaanstheorie van kometen en daarmee voor die van zonne stelsels zoals de onze." „Zowel bij Halley als vooral bij Hale-Bopp, was sprake van slechts enkele, relatief kleine, ac tieve gebiedjes waar iets van stof en gas uit de kern naar buiten spo ten. Waarom vindt dat niet plaats over de hele kern, die immers in zijn geheel door de zon wordt op gewarmd?" Het zijn zomaar een paar vragen van de vele dozijnen waar weten schappers als Keiler mee worste len. Om die te kunnen beantwoor den moet het fenomeen kometen letterlijk en figuurlijk veel direc ter-, veel langduriger worden bena derd. Daarom hebben de weten schappers, waaronder 'Uwe' Keiler- de handen ineen geslagen voor een expeditie van een ruimte sonde naar een andere komeet. Maar deze keer om er een hele tijd bij te blijven en niet om ex- zoals de De komeet Hale-Bopp, gesignaleerd in de lucht boven Central Texas eind maart. Giotto bij de komeet van Halley deed, met een ontzagwekkende snelheid, al fotograferend, langs te scheuren. De sonde in kwestie luistert naar de naam 'Rosette', naar het in de vorige eeuw door de Fransman Champollion gevonden, versteen de kleitablet dat de sleutel bleek tot de ver-taling van de Egyptische hiëroglyfen. De Rosette-sonde moet een soox-tgelijke sleutel leve ren voor het mysterie kometen. Rosette's doel is een komeetje die elke vijf en een half jaar een baan om de zon beschrijft. Hij werd in 1948 ontdekt door de astronoom Carl Wirtanen, toen verbonden aan de Lick-sterrenwacht in Cali- fornië. Sindsdien wordt 'komeet- Wirtanen' door tal van sterren kundigen goed in de gaten gehou den waardoor onder meer de baan nauwkeurig genoeg bekend is om er met een welgemikt 'schot' een sonde op af te sturen. De program- commissie van de Europese ruim tevaartorganisatie ESA, onder wiens auspiciën Rosette werd ont wikkeld en zal worden gelan ceerd, stelde in februari van dit jaar de wetenschappelijke 'lading' van Rosetta vast: de sonde zal de komeet van Wirtanen aan een even grondig als langdurig onderzoek gaan onderwerpen. En hoe! Uitgekiend Rosette zal in januari 2003 worden gelanceerd en acht jaar van zorg vuldig manoevreren nodig hebben om de komeet te bereiken. In april 2 012 zal hij de komeetkern tot bin nen enkele kilometers naderen en Op vrijwel elke hoek van de straat, in vrijwel elk dorp zit nu nog een reisbureau. Over een paar jaar zal dat anders zijn. Dan boek je een vakantie op Internet. Een wellicht boude veronderstelling, maar Microsoft is aardig bezig de reisbureaus in de wereld de nek om te draaien. Deze week startte in Groot- Brittannië, Frankrijk en Duitsland de eerste Europese proef van Expedia, het virtuele reisbureau, (http: //expedia.msn.com) Wie daar rondkijkt vallen de schellen van de ogen. Werke lijk alles kan daar: hotels overal ter wereld boeken, inclusief voor keuren als een zwembad, of een bijzetbed voor de kinderen op de kamer, vliegtickets reserveren, een huurauto, kijken wat voor- weer het op de vakantiebestem ming is en wisselkoers van, noem eens wat... de Portugese Escudo, berekenen.En dat inclusief beeld enlatervast ook geluid. Een week eindje Praag? Ga maar op het Ou de Stadsplein staan en kijk om je heen in de 360 graden foto. Hotel? Kies maar uit op de stadsplatte grond. Boeken kan met je credit-card. Volgens Microsoft volkomen vei lig, want er wordt voor het reser veringsformulier 'gescrambeld' gewerkt. Expedia is voorlopig niet in het Nederlands te raadplegen en ook Nederlandse reislustigen kunnen het nog niet gebruiken om te boeken, maar een kijkje nemen in de toekomst is natuurlijk niet verboden. De Nederlandse reisbranche is het Azuurblauw zee- en zwembadwater en prachtige palmen. Een vakantieparadijsje dat straks gewoon thuis te boeken is. afgelopen j aar nogal bang geweest dat computerbedrijven als Micro soft deze truc zouden gaan uitha len. Rechtstreeks boeken is na tuurlijk goedkoper en sneller. En je kunt je hotelkamer van te voren bekijken. Veel hotels hebben dat inmiddels door en bieden op Inter net hun kamers aan. Vooral voor- verwende Amerikaanse toeristen natuurlij k, voor wie Internet al j a- ren gesneden koek is. Vakantie naar hotel Los Arcos Suites in Puerto Vallarta, Mexico? Kan ook zonder reisbureau! Op http: //www. go 2 mexi cocom/p v/p - v.htlm staat onder de foto's van de kamers een reserveringsf onnulier. Mooi startpunt Voor Nederlandse doe-hetzelf- toeristen is de pagina van Digitaal Toerisme (http:///www.qqq- .com/dtt/index.htm) een mooi startpunt. Veel verwijzingen, in eigen land, maar ook wereldwijd. En wie toch de zekerheid van een reisbureau wil, inclusief de Stich ting Garantiefonds Reisgelden, kan inmiddels in Nederland ook op Internet terecht. Het TravelP- laza (http://www.travelplaza.nl) in samenwerking met omroepor ganisatie Tros biedt nog de meeste mogelijkheden. Zoeken op land, op vervoermiddel, op de soort va kantie en op streek. Betalen over het Net voor de geboekte vakantie wordt in Nederland nog weinig Allerlei plastic artikelen die het eeuwige leven leken te hebben, zijn aan het vergaan. Barbie-poppen, oude soldaat jes en videobanden vallen lang zaam uit elkaar. Dit tot grote schrik van de kunststofindu strie. Een afdoend antwoord bestaat nog niet. Het wetenschappelijk tijd schrift New Scientist maakte onlangs melding van alom op tredende verschijnselen van af braak van kunststof. „De gege vens kloppen, inhoudelijk is het correct opgeschreven." Dat is de reactie van Patricia van Tricht, medewerkster van het Kunststof Kennis Centrum, dat deel uitmaakt van de Neder landse Federatie voor Kunst stoffen. Bij het kenniscentrum komen alle onderzoekingen naar kunststoffen en vragen van de bevolking hierover sa men. Wegwerpartikelen New Scientist vermeldt dat van veel plastics niet bekend is hoe lang ze goed blijven en door- welke chemische processen ze worden aangetast. Van een aantal processen is het wèl be kend en dat geeft verontrus ting- Musea en particulieren beginnen te merken dat allerlei zogeheten wegwerparti kelen die een j aar of twintig tot dertig oud zijn, achteruitgaan. De oudste barbie-poppen zijn van de kunststof PVC en inwer king van koperen sieraden daarop geeft groene vlekken. Plastic soldaatjes uit de jaren zestig worden bros. De fabri kant van die soldaatjes voegde bananendlie toe, zodat die sol daatjes nu uit elkaar vallen. In het bijzonder de eerste gene^- ratie videobanden heeft het zwaar te verduren. Videoban den bestaan uit twee lagen: polyester en rubber. Het video apparaat wordt warm. De po lyester band zet uit. Polyester- zet meer uit dan het laagje rub ber. Op den duur raakt het rub ber los van het polyester. Het rubber blij ft dan aan de koppen van de videorecorder kleven. Resultaat: de videobeelden vallen weg. De Nederlandse kunststofin dustrie werkt volgens Van Tricht aan het probleem. De le vensduur van de producten wordt steeds langer, „maar er is geen eenduidige oplossing om de achteruitgang van kunststof te voorkomen." Herman Damveld daar een uitgekiend baantje om gaan beschrijven. Dat is een kwes tie van uitproberen want niemand weet hoe groot en hoe zwaar Wirtanen's kern is en dus ook niet hoe sterk de zwaartekracht is die de kern op Rosette uitoefent. Eenmaal in een veilige parkeer- baan om de kern, zal de sonde een 'lander' op de kern afvuren. Die moet, volgepropt met meetappa ratuur, in de korst (of wat het dan ook mag zijn) dringen en registre ren ('zien', 'horen', 'ruiken' en 'voelen') wat daar allemaal ge beurt. Ómdat de komeet al ruim buiten de baan van de planeet Mars onderschept zal worden, kunnen de onderzoekers hier op aarde op de voet volgen hoe de ko meetkern reageert op de zonne warmte naarmate hij de zon na dert. De langzaam om de kern heencir- kelende sonde en de lander zullen namelijk maar liefst anderhalf jaar lang aktief blijven bij de ko meetkern totdat deze in septem ber 2013 zijn kleinste afstand tot de zon bereikt. „Wetenschappelijk gezien is dit dè manier- van onderzoek aan kome ten", zegt Gerhard Schwehm, lei der- van het Rosette-team en werk zaam op de ESA-vestiging ESTEC inNoordwijk. .Eindelijk zullen we voor onze ogen zien gebeuren hoe een komeetkern als het ware op bloeit naarmate hij de zon nadert. We zijn ontzettend benieuwd. Voor de ontsluiering van het bijna vijf miljard oude raadsel rond ko meten, moeten we dus nog min sten zestien jaar geduld hebben... Ben Apeldoorn Grote kantoren laten software schrijven. Particulieren scharrelen vaak de voor hen geschikte programma's bij elkaar. Daartussenin zit nog een hele grote groep mensen die voor allerlei zaken dagelijks de computer nodig hebben. Van de eenmansbedrijfjes tot de kantoren met soms tientallen werknemers. Op deze grote middengroep mikt Microsoft met het pakket Microsoft Office 97. Een kantoor-applicatie be staande uit een aantal pro gramma's voor verschillende taken. In de standaard editie van Office 97 zitten het tekstverwer kingsprogramma Word 97, het spreadsheetprogramma Exel 97, het presentatieprogramma Po werPoint, de desktop manager Outlook 97 (onder meer agenda en postkantoor), Microsoft Internet Explorer, Microsoft Camcorder en Microsoft Photo Editor. De pro fessionele editie bevat ook de da tabase programma Acces 97. Dat is allemaal erg veel voor parti culiere computergebruiker. Al was het alleen maar omdat het ge heel een flink beslag(tussen de 115 en 250 MB) op de harde schijf doet. Zo iemand heeft waarschijnlijk meer aan de wat eenvoudiger vari ant van het pakket genaamd Mr- crosoft Works. Opvolger fotoRuudTaal gedaan, omdat dat nog niet vrij van gevaar zou zijn. De credit-card-informatie zou nog steeds onderschept kunnen worden. Reisbureau Allure bijvoorbeeld (http://www.allu- re.nl/dutch.htm) heeft een prach tige site, inclusief boekingsformu- lier. Het reisbureau stuurt echter de accceptgiro gewoon naar het huisadres. Da's veiliger. Peter Otte Kleine en grotere kantoren kun nen evenwel met Office 97 alle kanten op. Allereerst is daar de nieuwste versie van het Microsoft tekstverwerkingsprogramma Word, versie 97 de opvolger van Word 6. Dit tekstverwerkingspro gramma voert een serieuze markt strijd met WordPerfect. Nieuw in Word 97 is de grammaticacontro- le, naast de spellingcontrole. Deze controles kunnen uitgevoerd wor den tijdens het intikken van de tekst. Een rood golflijntje wijst op een mogelijke tikfout, een groen golfje op een mogelijke grammati- cafout. 'Het kost duur', pikt het programma bijvoorbeeld niet. De gebruiker kan zelf instellen waar hij het programma op wil laten controleren, zoals germanismen, contaminatie, dubbele ontken ningen, clichématig of modieus taalgebruik, tangconstructies, passieve vormen en al die andere zaken uit de grammaticalessen. Na controle van de tekst geeft het programma een soort rapport over de leesbaarheid aan de hand ver schillende criteria. Wie niet tevre den is over het resultaat moet dus nog wat aan de tekst sleutelen. Öit alles vanzelfsprekend in de nieu we spelling. Integratie Verder kunnen met Word 97 vrij eenvoudig Internet pagina's ge maakt worden. Want in elk pro gramma dat Microsoft op de markt brengt gaat de integratie met Internet heel ver. In de ver schillende Office onderdelen zijn aparte taakbalken opgenomen voor een snelle toegang tot dit me dium. Dat op zich al maakt Word 97 tot een zeer aantrekkelijk pro gramma, maar daarvoor hoeft het totale pakket Office 97 niet aange schaft te worden. Mensen die vooral teksten op de computer maken kunnen dan volstaan met dit programma. Kosten ongeveer 275 gulden. Mensen die graag hun zaakjes op orde hebben, kunnen gemak heb ben van het onderdeel Outlook in Office 97. E-mailen, faxen, een uitvoerig adressenbestand en postvakken bijhouden, een map- penoverzicht van de computer (in derdaad de Verkenner- van Windows 95), Outlook doet het al lemaal, Daar komt ook een ander- aspect van Office 97 om de hoek kijken, namelijk met meerdere mensen tegelijk in een netwerkge bruik maken van het programma of Intranet (intern Internet) func ties toepassen. Hiervoor heet Offi ce 97 heel wat aan boord en dat maakt het pakket heel geschikt voor kantoren. Installatie De installatie van de verschillende onderdelen van Office verloopt soepel en het is heel plezier dat tij dens die installatie de Upgrade Wizzard er voor zorgt dat niet meer benodigde bestanden van vorige installaties verwijderd worden. Echter het tot in de punt jes instellen van Outlook, vooral als het gaat om het gebruik van In ternet of E-mail, moet met de no dige studie gebeuren. Zeker als bijvoorbeeld in een opgeruimde bui Microsoft Exchange al eens een keer van de harde schijf ver wijderd is. Bij zulke processen kan het 716 pagina's dikke handboek dat bij Office 97 is gevoegd hulp bieden. Dat boek is echter niet het ant woord op alle vragen en proble men. Mede daarom is in de pro grammabundel nog iets nieuws verwerkt, de zogenaamde assis tent. In een klein venster staat een bewegend paperclipje of desge wenst een ander figuurtje tegen de beeldbuis te tikken om gevraagd en ongevraagd advies te geven. In dien hulp nodig is kan in hel Ne derlands een trefwoord, dat op het probleem slaat, ingetikt worden en cle assistent geeft een aantal mogelijke oplossingen. Vernieuwing Het spreadsheetprogramma Excel is een duidelijke vernieuwing van de versie 95. Het programma laat het weten als het een niet geoor loofde invoer tegenkomt. Het kan fraaiere grafieken produceren en de zogenaamde wizzards hebben allerlei standaardprocedures al klaar staan. Mooi is ook dat de na men van- cellen ingetikt kunnen worden wat het werken met for mules een stuk gemakkelijker maakt. Natuurlijk zijn de onderdelen van Office 97 onderling samen te voe gen, bijvoorbeeld met het meege leverde programma Binder of in het presentatieprogramma Po werPoint, wat in staat is gelikte plaatjes, grafieken, gekleurde teksten en plaatjes door elkaar heen te laten zien. Wie met Office 97 aan de slag gaat is flink wat tijd kwijt eer hij of zij alle mogelijkhe den van het programma onder de knie heeft. De meeste kantoren zullen goed met het pakket uit te voeten kunnen. De systeemeisen die Microsoft op geeft zijn aan de krappe kant. Om lekker te kunnen werken mag daar gerust een schepje bovenop gedaan worden. Microsoft geeft op: een multimedia computer met 486 of hogere processor, 8 MB RAM geheugen, 79 tot 201 MB vrije schijfruimte, Cd-rom sta tion. Aanvullingen op het programma (geluiden en andere cursors) kun nen van internet afgehaald wor den op http://www.microsoft.co- m/office/ René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 43