Jersey zet auto's aan stopcontact Uit de por tier stijl klapt een vurige oranje pijl Toeristen mogen elektrisch rijden op Kanaaleiland auto motorfiets zaterdag 19 april 1997 41 Nostalgische R 1200 C BMW's eerste cruiser Bekroonde kettingkast Vijftig jaar V W-import BMW maakt met de introductie van de R1200 C een eind aan alle spe culaties over het design en de komst van de eerste echte Beierse 'cruiser'. Gelet op het uiterli jk en de uitstraling is de nieuwe R1200 C een wel heel opvallende eend in de doorgaans op functionaliteit gestoelde BMW-bijt. Maargoed, wie ontspannen wil 'cruisen' kan nu ook zijn keu ze laten vallen op een BMW. Datgene wat begin juni in Amerika aan de vakpers zal worden voorge steld, is een opgewaardeerde chopper met alle kenmerken van een echte BMW. Daarbij moet gedacht worden aan een bewerkt vierkleps boxerblok dat bij lage toerentallen (3000 tpm) al een koppel van 95 Nra doorgeeft aan de bekende Paralever. Het topvermogen van de 265 kg zware R 1200 Cruiser wordt bereikt bij 5000 tpm en bedraagt 45 kW/61 pk. Om deze waarden te bereiken werd de cilinderinhoud van het boxerblok opge krikt van 1085 naar 1170 cc. Uiteraard beschikt de tweewieler over een Telelever voorvork, digitale motorelectronica en een drieweg katalysator. ABS is leverbaar, maar dan tegen meerprijs. Een aardigheidje is het duozadel. Dat kan als er solo wordt gereden wor den opgeklapt, zodat een ruggesteuntje ontstaat voor cle bestuurder. Aansprekend is ook de zithoogte, die slechts 740 mm bedraagt. Over de prijs en feitelijke publieksintroductie konden nog geen mededelingen worden gedaan. GPD Firma De Woerd in Barneveld is met een serie kettingbeschermers in de prijzen gevallen. Het type Schorpioen kreeg de erkenning Goed Industrieel Ontwerp van de stichting met dezelfde naam. De Schorpi oen is een volledig gesloten kettingkast en past in de serie Miniflyer. Dit is een alleen aan de bovenzijde gesloten kettingbeschermer. „De Schorpioen is ontworpen voor de nieuwste tandwiel- en versnel- lingsgroepen van fietsen," aldus de jury, „Een originele, onverwachte oplossingmetmodulaire variatiemogelijkheden. De ketting kan gedeel telijk of geheel worden afgeschermd, afhankelijk van het soort fiets. De verschillende delen kunnen gemakkelijk aan elkaar worden geklikt". De gesloten kettingbeschermers van De Woerd zijnbedoeld voor fietsen met enkele tandwielen, zowel aan voor- als achterzijde. Ze zijn zeerge schikt voor achterwielen met ingebouwde versnellingsnaven, zoals de Nexus van Shimano. Voor fietsen met meer tandwielen en een derailleur aan de achterzijde is de Miniflyer geschikt. Die kettingbeschermer laat de onderzijde open, zodat de ketting bij het schakelen zijdelings heen en weer kan bewegen. GPD Puur elektrisch aangedreven auto's zijn wel schoon, omdat ze totaal geen uitlaatgas produceren, maar in het algemeen traag en gauw door hun energievoorraad heen. Traag blijft het ook gaan met het daadwerkelijk op de markt brengen van zo goed mogelijk bruikbare elektro-auto's. Maar wie op vakantie gaat naar het zeer schilderachtige Kanaaleiland Jersey kan vanaf het komend toerisme- seizoen proeven van elektrisch autorijden, door een Toyota RAV4 EV te huren. Op de Kanaaleilanden, waai- van Jersey het grootste is, worden veel auto's gehuurd door toeristen. Je eigen auto meenemen wordt ontmoedigd door hoge prij zen op de veerboten. Het openbaar vervoer is niet zodanig ontwik keld dat dit een goed alternatief vormt om het vele landschappe lijk schoon van deze eilanden te verkennen. Huurauto's dus, waar onder als proef voor vijf jaar een vijftal elektrisch aangedreven Toyota's. Ze kosten circa 30 pond per dag (ongeveer/ 80,-), hetzelf de als een gewone middenklase- auto. Het is voor Toyota de eerste keer dat de reeds twee jaar in Japan en de VS experimenteel ingezette RAV4 EV in handen van het grote pubhek wordt gegeven. Tevens is het de eerste ervaring met dit au totype in Europa, afgezien van deelname aan een (gewonnen) ral ly voor elektro-auto's in Scandi navië vorig jaar. De huurauto's zijn vergaand identiek aan de toen gebruikte rallywagen. Accu Wij kennen de RAV4 EV als de ter- reinauto-achtige Funcruiser, de afkorting EV staat voor Electric Vehicle. Op een 'tankklepje' rechtsvoor na lijkt de Japanse RAV4 EV op de normale benzine versie. Achter dat klepje zit het oplaad-stopcontact. De EV heeft echter geen vierwielaandrijving meer. In de neus zit onder een fraai deksel een kast vol elektronica, daar weer onder een elektromotor van 45 kW (61 pk). Deze drijft via een automatische transmissie de voorwielen aan. Bijzonder is dat de accu'sonder de vloer van de auto verborgen, van het nikkel- metaalhydride type zijn. Alle andere fabrikanten die praktijktests op bredere schaal doen met elektrische auto's hou den het op de vertrouwde loodac- cu's, vrijwel van hetzelfde soort als elke auto heeft om het elek trisch systeem te voeden. NiMH accu's zijn wat lichter, vooral gaan ze veel langer mee en kunnen an derhalf maal meer stroom op slaan. Voor gebruik in auto's ont wikkelde Toyota ze samen met Panasonic. Het resultaat is dat de RAV4 EV een top van 125 km/h haalt en in stadsverkeer 200 km vooruit kan op een acculading. Zelfs al zeult hij toch 450 kg accugewicht mee, en is'hij voorzien van een rijk scala elektrische accessoires. Tot en met airconditioning, en een voorruit met onzichtbare geleidende laag erin om de ruit elektrisch te ont- wasemen. Proefproject Doordachtheid straalt van het proefproject af. Niet voor niets koos Toyota voor de RAV4. Die staat mooi hoog op de wielen, zo Het eiland Jersey beschermt zijn natuur graag door toeristen uitlaatgasloze Toyota's te verhuren, zonder vier wielaandrijving en alleen voor toeristen op de openbare wegen. dat er ten koste van een stukje grondspeling een bak accu's onder kan, en de nuttige binnenruimte geheel onaangetast blijft. Tevens is hij van zichzelf al redelijk zwaar en ook stevig geveerd, waardoor het aanzienlijk extra gewicht van de accu's niet merkbaar ten koste gaat van oncomfortabeler veerge- drag. Dat is bij omgebouwde com pacte gezinswagens als een Fiat Cinquecento of Peugeot 106 wel anders, hebben we ervaren, ver zwaard met (lood)accu's veren die stoterig. De keus voor Jersey als Europese proeflokatie heeft eveneens heel praktische achtergronden. Het ei land is Brits, er wordt dus links ge reden, zodat nagenoeg dezelfde auto 's gebruikt kunnen worden als voor Japan waar men ook links rijdt. Op de Kanaaleilanden geldt een algemene snelheidslimiet van 65 km/h, een tempo waarbij de ac cu's lekker lang meegaan. Ruim schoots lang genoeg om het eiland op een dag geheel te ronden, en de accu's daarna 's nachts weer op te laden. Jersey is heuvelachtig, de trekkracht van de EV is bij gema tigd tempo echter niets minder dan die van een benzineversie, stelden we vast. Je komt er zeer vlot mee uit de voeten, en nog bij na geluidloos ook, op wat banden geruis na. Ontwikkelingschef Maseo Ki- noshita is zeer in zijn nopjes met deze proef, net als het eilandbe stuur dat grote waarde hecht aan een vriendelijk 'groen' image als extra toeristische attractie. Liefst zou men de vloot elektro-auto's willen uitbreiden naar tien tot twaalf stuks. Daar moeten de sponsors dan voor opdraaien: Toyota Europe least de auto's voor een zacht prijsje, buiten het ei landbestuur dragen vijf vooraan staande lokale hotels en British Aiiways bij. Water Nog niet alles wat praktisch van belang kan zijn is getest. Het ligt voor ons voor de hand te vragen wat er gebeurt als je met een EV te water zou raken. Kinoshita is even van zijn stuk gebracht. 'We testen in regen en sneeuw of vocht geen gevaar oplevert.' Dat bedoelen we niet, als je nou een sloot of gracht in rijdt? 'Eh, de accu's zijn geheel gesloten. De auto zou niet onder stroom komen te staan, als alles goed is.' Maar algemeen directeur De Munck van Toyota-importeur Louwman Parqui merkt op dat het instructieboekje verbiedt om de EV door een autowasstraat te rijden. Want je weet maar nooit... Op een mooie voorjaarsdag lijkt hier echter geen enkel argument tegen de Toyota EV te spreken. De pittige prestaties geven zelfs het gevoel dat deze EV, in tegenstel ling tot andere die we in Europa probeerden, ook op de snelwegen van het Europees vasteland nog redelijk bruikbaar is. Maar zeker de eerstkomende vijf jaar is het zeldzame beestje wat ons wereld deel aangaat alleen op Jersey te vinden. Peter Fokker Foto links: Simpel, maar briljant. De brilkever waarmee de VW-historie begon, en haast onmiddellijk erna het succesverhaal van VW's eerste buitenlandse afnemer Pon's au tomobielhandel. Rechts: Na 25 jaar een haast vergeten VW, deze K 70 die zijn tijd ver vooruit was, de eerste volkswagen met waterkoeling en een motor voorin. Voorafgaand aan een jubileumrit vo rige week met 120 klassieke Volks wagens zegt algemeen directeur Rot tinghuis van de jarige VW-importeur Pon's Automobielhandel: 'succes smaakt naar meer'. Maar VW heeft ook slechte tijden ge kend, een rit door Limburg met enkele klassiekers van dat merk riep de ups en downs in herinnering. Rottinghuis stelde al eerder als doel om van VW het grootste merk in Nederland te maken, terwijl Pon met de combinatie VW/Audi al langer in aantal verkochte auto's de grootste importeur van ons land is. Tevens is het de oudste VW- im porteur ter wereld, met een haast zo lan ge historie als VW zelf. Audi komt pas sinds de jaren zeventig in het verhaal voor; dat importschap verwerft Pon na dat Audi-NSU door VW is overgenomen. Pon speelt een belangrijke rol in 'de VW-geschiedenis, want het was Ben Pon, zoon van bedrijfsoprichter Mein- dert Pon, die het idee opperde voor de succesvolle VW Bus. Ben Pon introdu ceerde tevens de VW Kever in Amerika, geruime tijd een grote marlet voor deze oer-Volkswagen. De luchtgekoelde ty pen waar VW tot in de jaren zeventig ge heel op dreef zijn grotendeels uit het straatbeeld verdwenen, maar een aantal merkenclubs koestert ze nog. Zelfs voor de recenter modellen Golf Cabrio en GTI, en de coupé Scirocco zijner liefheb bersclubs. De enthousiaste clubleden willen hun liefde voor VW overdragen door ons te laten rijden in hun troeteldier. Met name eigenaren van de oudste Kevers geven aan dat dit een primeur is. 'Tot nu toe liet ik nooit iemand anders rijden', zegt ook Piet Andeweg' over zijn 'ovaaltje' uit 1952. Hij heeft hem haast 17 jaar, staat nu pas op het punt de in Nederland ver kochte auto wat te gaan restaureren. Maar een meter of twee duwen is al ge noeg om het kenmerkend gepruttel aan de onverwoestbare luchtgekoelde 1,1 li ter boxermotor te ontlokken. Wat zorge lijk waarschuwt Andeweg voor de geheel ongesynchroniseerde versnellingsbak, net nadat deze Ovaal werd verkocht kwam een gesynchroniseerde versie. La ter blijkt dat het nog heel lang geduurd heeft voor VW de wat problematische koppeling helemaal in orde kreeg. Na lang ingetrapt houden van de koppeling grijpt die hortend aan. ook in de mooier- dan-nieuwe Kever 1302 uit 1970 van Ge rard Wilke, bestuurslid van de Kever Club Nederland. Het is al een hele overgang, zo'n achttien jaar Kever-geschiedenis overbruggend. Geen zoeken meer naar de richtingaan wijzer, bij de Ovaal uit 1952 een draai- knop micldenop het dashboard, net als alle andere knoppen zonder enig op schrift dat de functie ervan verraadt. Het is natuurlijk achterhaald hoe er dan uit de portierstijl een schimmig verlichte oranje pijl opklapt. Maar wel valt op dat de oude Kever huiselijke stoffen bekle ding op zitmeubilair en deuren heeft, waar de superluxe-versie 1302 LS uit 1970 het met uitsluitend 'kunstleer' moet doen. En je vraagt je af waarom even handige als simpele details ooit afge schaft zijn: de portierruiten van de Ovaal hebben vooraan een uitsparing, zodat een mooi tochtspleetje vóór maar niet bovenlangs het raam ontstaat door dit een klein stukje neer te draaien. Vooruitgang Liefhebbers van alle soorten klassieke auto's doen vaak wat laatdunkend over de vooruitgang die moderne autotech niek bracht. Tegenwoordig verzint men ingewikkelde constructies om een soepel trekkende motor te maken, de aloude VW boxer trok altijd al heel goed vanaf laag toerental. In een Kever uit '52, het exemplaar uit '70, en nog in de laatste versie zoals gemonteerd in een VW 412 van 1974. Een transmissie met maar vier versnellingen bleef standaard, dat was ook genoeg. Modernisering bekwam de motor niet zo goed. De 1,6 liter Kever van '70 heeft een carburateur met de eerste aanbouwsels die voor schoner uitlaatgas moesten zor gen 'Geef gerust eens flink gas', raadt ei genaar Wilke aan. Dat blijkt de tot dan toe zeer weifelende reactie op gas bijge ven een stuk te verbeteren, met weinig gas rijdend krijgt de motor een wel heel mager benzine-dieet. Wat later deed 's werelds eerste elektro nisch geregelde brandstofinjectie zijn intrede, op de grotere VW 1600 'Ponton' voor export naar Amerika. Dat nam VW over op de nog grotere 411 en 412 in Eu ropa; trots wijst de eigenaar van een 411 LE op liefst 26 stekkers in dat systeem. Het gaf nog veel problemen, daarom schakelde VW bij de 412 terug naar car burateurs. Bijzonder aan die 412: niet alleen kreeg deze (eindelijk) een betere regeling voor de kachel, die moest werken op de koel lucht van de motor. Hij had ook een extra benzinekachel. Een 'metertje' in het dashboard is de tijdklok daarvoor, de bijverwarming kon geprogrammeerd worden om de auto voor te warmen en de ruiten voor de start vast te ontdooien en ont wasemen. De 412-eigenaar Joep van Huykelom toont zich bijzonder content met de enorme binnenruimte van zijn Variant L stationcar. Je zit er inderdaad vorstelijk in, de voorstoelen hebben zelfs al hoog teverstelling. Boven op de platte motor biedt zijn 412 een behoorlijke laadvloer, lachend vertelt Van Huykelom over de verbazing die hem regelmatig ten deel valt als hij de voorklep opent. Daar zit nog een flinke bagageruimte, waar velen een motor verwachten. Betontegel Hij heeft er blijkbaar geen kloeke beton tegel in liggen, zoals de 411 LE-bezitter die we later even spreken, terwijl deze zorgvuldig de autoplaid rechttrekt om die tegel in het vooronder. De grote 412 vertoont nog meer dan Kevers een on rustbarende sterke zijwindgevoeligheid en wel erg lichte besturing bij hoger rij- tempo, als gevolg van weinig gewicht voorin de auto en veel achterin. VW zelf beleefde weinig vreugde aan de 411/412 het ultieme luchtgekoelde model dat tus sen 1968 en 1974 werd geboden. Bovendien was de 411/412 te duur. Begin jaren zeventig moest VW vaststellen dat veel te lang doorborduren op het Kever concept tot zeer ernstige problemen leid de. Na de overname van Audi-NSU had VW sinds 1970 één alternatief, de K 70 met voorin een hypermoderne waterge- koelde motor, en voorwielaandrijving. Een NSU-ontwerp, dat klaar lag toen dit merk opging in het VW-concern, en we gens de haast tot nul gedaalde populari teit meteen van de markt verdween. Streng vierkant van vorm was de K 70 te modern voor zijn tijd, en ook al te duur. Verliezen Volkswagen raakte veel klanten kwijt dié weieens iets anders wilden dan een Kever, nog tot 1978 in het Europese gam ma gebleven. Het merk dook ook finan cieel zwaar in.de verliezen. Werkelijk net op tijd keerde het tijmet de komst van de Passat in 1973 en de Golf een jaar later. Het was erop of eronder, met auto's die sterk leunden op het ontwerp van de Au di 80. Gelukkig bleek het heel snel een gouden greep. Binnen een paar jaar ver dwenen alle luchtgekoelde VW's en de ongelukkige K 70 uit het gamma, en keerde een tot op heden haast ononder broken succes terug. Peter Fokker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41