Pest jaagt leesprijs •mhoog PZC Justitie zoekt meer getuigen in zaak van flat gegooid jongetje hinese vice-premier ziet if van bezoek Nederland Orang-oetang Kedua bij de mensendokter Aanpak voetbalgeweld komt rijkelijk laat Basken bezetten consulaat Van Miert vertrouwt technolease niet Dienstverlening voor chauffeur rampbus binnenland lant flink duurder uit Voor Willem-Alexander s hokken uit den boze De allermooiste babykamers nü 400/o voordeliger! Hardere actie tegen zwartrijder Gemeentelijk gokkastenbeleid Aanbidster bedriegt mannen Bekentenis moord op 78-jarige Duitse spookrijder overlijdt zaterdag 19 april 1997 nonze verslaggeefster dvia Marmelstein TjtóN HAAG - De varkenspest agt de prijs van varkensvlees ilioog. In de loop van volgen- week wordt het vlees bij de teste slagers een gulden per I |o duurder. De supermarkten achten nog een week langer en rliogen de prijs met 'enkele bbeltjes per kilo'. Het is voor I eerst dat de consument in de II Inkel moet opdraaien voor de '1( «ten van de varkenspest. oor de varkenspest krijgen de ichterij en'steeds minder var- J ns aangeleverd, waardoor ze 51 it genoeg vlees kunnen afzet- a, Deze week gingen daarom -prijzen omhoog met 47 cent r kilo geslacht varken. De rkenshandel verwacht voor Igende week een stijging van irtig cent. „De prijzen lopen ot op", constateert woord - lerder S. Dijkstra van de Pro- 11 ictschappen Vee en Vlees, v it nu toe heeft de consument mar weinig of niets van ge- oorburgenaar langehouden fegens laster EN HAAG - De politie Haag- nden heeft een 54-jarige man Voorburg aangehouden egens het schrijven van laster- lieven. De verdachte sugge- üfert daarin dat een plaatsge- jot betrokken is geweest bij de landstichting in de Frans "f alsstraat in Den Haag. ij die brand kwamen zes men- n uit een Turks gezin om het een. De verdachte stuurde de rieven naar Turks/Koerdische stellingen. De daad was ver- oedelijk een wraakactie naar anleiding van een conflict over ïluidsoverlast. ANP merkt. Supermarkt De Boer heeft bijvoorbeeld alleen de ac tieprijzen iets omhoog bijge steld. „Maar aan de vaste prijs is nog niet gesleuteld", meldt de woordvoerder. Wanneer de win kelketen ook de vaste prijs ver hoogd staat nog niet vast. „We kijken ook naar concurrenten." Vendex Food Groep (ondermeer Edah, Konmar en Basismarkt) voert de prijsverhoging over een dag of tien in. „De consument moet dan een paar dubbeltjes per kilo meer betalen" zegt de woordvoerder. Ook Albert Hei jn maakt dan het varkensvlees duurder. „Hoeveel precies we ten we nog niet, dat hangt er vanaf hoe de prijs zich volgende week ontwikkelt. Op dit mo ment nemen we de kosten nog voor eigen rekening. Dat loopt flink opdus dat kan niet meer" zegt een woordvoerder van Ahold. De meeste slagers gaan volgen de week al over tot een prijsver hoging, een week eerder dan de supermarkten. Slagers worden harder getroffen door het tekort aan varkens dan de supermark ten omdat ze de prijsverhoging niet kunnen compenseren met andere producten. De prijs van rundvlees ligt de laatste tijd lager dan normaal door de BSE. Of een kilo var kensvlees nu net zo duur wordt, durft woordvoerder M. Ruis van Vendex Food Groep niet te voor spellen. „De kans bestaat de vraag naar rundvlees weer toe neemt als het varkensvlees duurder wordt. Dan gaat de prijs van rundvlees weer om hoog. Maar ongetwijfeld stap pen sommige klanten over op de vegetarische alternatieven." Het Productschap Vee, Vlees en Eieren maakt zich voorlopig nog niet druk. De kale beurs- prijs van een kilo varkensvlees ligtnuop 3,95. „Vorig jaar was er geen pest en schommelde de prijs ook rond de 3,90." GPD AMSTERDAM - GynaecoloogBekeman van het Onze-Lieve-Vrouwen Gasthuis in Amsterdam had gisteren een bijzondere patiënt, de orang-oetang Kedua. Het dier kreeg in het kader van de geboortebeperking een spiraaltje ingeplant. Kedua bleek een moeilijke klant en het kostte de nodige moeite haar rustig genoeg te krijgen om de ingreep te kunnen uitvoeren. foto Ma rtin Mooij/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Politiek Den Haag en de voetbalwereld heb ben gisteren met instemming gereageerd op de door het kabi net aangekondigde maatrege len om het voetbalvandalisme te beteugelen. Maar sommige za ken hadden al veel eerder op de rails gezet kunnen worden, zo klonk toch ook kritiek in ver schillende reacties. De ministers willen een strenger toelatingsbeleid; meer stadion verboden; een persoonsgebon den veiligheidskaart en een uniform aanvangstijdstip. De politie grijpt preventief in, ge bruikt bijzondere opsporings methoden als infiltratie en de burgemeesters kunnen met een noodverordening supporters verbieden op bepaalde plaatsen te komen. Beide ministers verwachten dat de voetbalorganisaties ten volle meewerken. Doen ze dat niet, dan kunnen ze rekenen op afge lasting van risicowedstrijden of het spelen van wedstrijden zon der publiek. Geen moeite Zowel de WD als D66 hebben er geen moeite mee als de over heid de voetbalbond KNVB en de clubs aanspreken op de kos ten die de overheid maakt met het handhaven van de openbare orde en veiligheid. De WD vindt dat de tijd is aangebroken voor een discussie daarover, maar wil niet alleen het voetbal maar ook andere grootschalige evenementen in de discussie be trekken. Volgens D66 dreigt de overheid terecht met forse maatregelen tegen voetbalclubs die niet alles doen wat in hun vermogen ligt om het voetbalgeweld onder controle te krijgen. Van de KNVB en de clubs mag ver wacht worden dat ze zelf de re kening betalen van de enorme kosten die zijn gemoeid met handhaving van openbare orde en veiligheid rond risicowed strijden, aldus D66. De PvdA meent dat sommige zaken al veel eerder geregeld hadden kunnen zijn. De partij betreurt het dat de persoonsge bonden veiligheidskaart nog geruimte tijd op zich laat wach ten. Zowel PvdA als D66 willen met de ministers in discussie over de voorgestelde aanpak van het supportersgeweld door de poli tie. Ze noemen onder andere infiltratie en de intensievere politie-inzet (PvdA) en het pre ventief oppakken van grote groepen supporters en de nood verordening (D66). De Rotterdamse eredivisieclub Feyenoord kondigde gisteren aan dat seizoenclubcardhou- ders van de club met ingang van het komende seizoen zich moe ten kunnen legitimeren. ANP an onze redactie binnenland )EN HAAG - Vicepremier Zhu longji van China heeft zijn be- oek aan Nederland en drie an- lere Europese landen afgezegd verband met de westerse po- [ingen China veroordeeld te [rijgen in de mensenrechten- commisie van de VN. Dit heb ben diplomaten in Peking giste ren gezegd. Zhu zou behalve Nederland ook Ierland, Oostenrijk en Luxem burg aandoen. Het bezoek stond gepland voor eind mei. Eerder had Peking al laten weten dat minister Wijers van Economi- 'anonze redactie binnenland AMSTERDAM - Kroonprins Ïillem-Alexander mag van een rappe meerderheid van de Ne- ierlandse bevolking niet gaan amenwonen. Van 1007 onder- waagden in een enquête van het lagblad Trouw meent 53 pro- ent dat de prins in het huwelijk noet treden met de vrouw van ijn keuze en 47 procent vindt lat hij daar ook wel mee mag gaan samenwonen. In een tv-documentaire in no- 'ffliber 1993 zei Willem- Mexander overigens dat hij niet (oor samenwonen voelt. „Ik ben msschien wel een jonge man, maar ik ben vrij ouderwets wat iat betreft. Ik ben tegen samen- Wonen." Ie vrouw met wie Willem- Alexander gaat trouwen moet van 10 procent van de onder vraagden van adel zijn, van 2 procent juist niet. Vier procent wil de prins koppelen aan een prinses en 84 procent maakt het niet uit. Het NIPO dat de enquête in op dracht van het dagblad Trouw heeft uitgevoerd, kreeg voorts antwoord op een aantal type- ringsvragen. Daaruit blijkt dat 9 5 procent de prins vrolij k vindt (5 procent niet); 87 procent acht hem intelligent (13 procent niet) en sportief vindt 80 procent van de ondervraagden hem tegen 20 niet. De ondervraagden moesten ook een rapportcijfer geven aan ko ningin Beatrix en prins Willem- Alexander. De vorstin kreeg een 7,9, haar zoon een 6,8. ANP (Advertentie) sche Zaken in juni niet welkom is in China. Met Wijers zou een delegatie van ongeveer vijftig Nederlandse topondernemers meereizen. Zowel Wijers als Van Mierlo reageerde teleurgesteld op het niet doorgaan van het bezoek. Zij vinden het niet terecht dat Nederland zou moeten boeten voor zijn optreden als voorzitter van de EU. Wijers vindt dat zijn collega en partijgenoot Van Mierlo niets valt te verwijten. „•Hij heeft als voorzitter van de EU steun gezocht voor de VN- resolutie. Dat past binnen het kabinetsbeleid, dat economi sche ontwikkeling binnen een bepaalde context moet vallen." Het Chinese ministerie van Bui tenlandse Zaken ontbood de Nederlandse ambassadeur in Peking en diplomaten van de drie andere landen donderdag op het departement om hen op de hoogte te stellen van het be sluit het bezoek van Zhu uit te stellen. Een zegsman van een van de drie andere landen zei dat hen was dat het besluit de reis af te zeggen gericht was te gen Nederland, omdat Den Haag de resolutie officieel had gesponsord. Dat andere landen hadden alleen hun steun uitge sproken, aldus de Chinezen. Dat het bezoek van Zhu is afge zegd, lag volgens een woord voerder van Buitenlandse Za ken 'in de lijn der verwachting'. „We zijn er niet vei'baasd over, wel teleurgesteld", aldus de zegsman. ANP/RTR/AFP AMSTERDAM - Een veertigtal Basken en sympathisanten hebben gisteren de hal van het Spaanse consulaat in Amsterdam enkele uren bezet. Ze eisten een gesprek met de consul, maar die weigerde met hen te praten. De actie is rustig verlopen. De politie was met de bezetters overeengekomen dat ze tot twee uur mochten blijven. Daarna verlieten ze het gebouw en hielden ze een protestmars naar de Dam. Ook het Franse consulaat aan de Vijzel gracht werd korte tijd bezet gehouden. De Bas ken waren naar Amsterdam getogen, omdat Nederland momenteel voorzitter is van de Eu ropese Unie. De bezetters wilden met hun actie het sprei- dingbeleid van Baskische gevangenen aan de kaak stellen. Leden van de afscheidingsbewe ging ETA zitten in gevangenissen in Spanje en Frankrijk, waar ze in isolement leven en nau welijks bezoek ontvangen. De actievoerders willen dat de gevangenen worden overge bracht naar Baskenland in Noord-Spanje. foto Marco Okhuïzen/ANP NU GRANDIOZE VOORJAARSSHOW 7 Ome garantie: de allerlaagste prijs in NederlandI Vele aparte babykamers, die u nergens anders zietl I Topservice, óók achteraf I Géén aanbetaling! Gratis bezorging en montage door het hele land! Route: Afslag Bergen op Zoom Zuid, "chtlng B.O.Z., rotonde links, 4 km recht door weg vervolgen, 2e 'otonde rechts, Ruime parking. □JP Droomland van Konijnenburgweg 10 Bergen op Zoom 0164-245456 UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen gaan reizigers zon der kaartje strenger aanpakken. De bedoeling is dat de helft van het aantal zwartrijders straks binnen een week alsnog de treinreis betaalt. Nu doet slechts een kwart dal. Na het verlenen van een uitstel van betaling door de conduc teur a raison van tien gulden krijgen reizigers met ingang van 28 april binnen 48 uur een acceptgiro thuisgestuurd. Is de re kening na een maand nog niet betaald, dan schakelen NS een incassobureau in. De zwartrijder betaalt dan minimaal ze ventig gulden extra aan administratiekosten. Wie blijft wei geren te betalen, wordt civielrechtelijk vervolgd. GPD DEN HAAG - Cafés mogen van het Kabinet maximaal twee gokkasten in bedrijf hebben. Gemeenten krijgen echter de mogelijkheid dat maximum te verlagen tot één kast of zelfs een totaalverbod. De Tweede Kamer voelt niet voor deze vrij heid voor gemeenten. Kamer en kabinet praten al jaren over het beperken van gok kasten. De verwachting daarbij is dat door vermindering van het aantal kasten de kans op gokverslaving bij vooral jonge ren afneemt. Het kabinet besloot gisteren dan ook dat in snackbars, clubhuizen en voetbalkantines straks geen gok kast meer mag staan. Voor cafés laat het kabinet het aan de gemeenten over, zij het dat. er nooit meer dan twee gokmachines mogen staan. De re geringspartijen PvdA WD en D66 hebben dat eerdera fgewe- zen. Zij vrezen een lappendeken aan regelingen en willen daarom één landelijk maximum van twee kasten. GPD APELDOORN - De politie van Apeldoorn heeft gisteren een 35-jarige vrouw aangehouden die mannen oplichtte na tele fonische blind-dates. De vrouw uit het zuiden des lands trok korte tijd na de eerste kennismaking bij de mannen in en sloeg daarna toe. De zaak kwam aan het rollen na aangifte van een 42-jarige Apeldoomer. Hij had een korte relatie met de vrouw. Ze heeft zonder medeweten van haar partner bestellingen bij postor derbedrijven geplaatst en diens bankrekening 1.200 gulden lichter gemaakt. De man maakte halverwege 1996 kennis met de wouw. De relatie is inmiddels verbroken. Het precieze aan tal benadeelden is nog niet bekend. ANP LEEUWARDEN - Een 22-jarige vrouw en een 18-jarige man uit Heerenveen hebben bekend een 78-jarige vrouw uit deze plaats om het leven te hebben gebracht. De verdachten wer den maandag aangehouden. Een derde verdachte, een 19-ja- rige man uit Heerenveen, bleek niet bij het misdrijf betrok ken. Hij is donderdag vrijgelaten. De 78-jarige wouw werd zaterdagmiddag door een familielid dood aangetroffen in haar woning. De politie ging direct uit van een gewelddadige dood. Uit het onderzoek is gebleken dat het motief voor de moord roof was. Justitie wil niet zeggen of er ook iets is meegenomen uit het huis van de wouw. Ook worden er geen mededelingen gedaan over de manier waarop de vrouw om het leven is gebracht. ANP ALKMAAR - Een spookrijder die donderdagavond op de A7 bij Abbekerk een aanrijding veroorzaakte, is in het Westfries Gasthuis in Hoorn aan zijn verwondingen overleden. Het gaat om een 21-jarige man uit het Duitse plaatsje Steegen. Hij kwam om onduidelijke redenen op de verkeerde weghelft terecht en botste daar frontaal op een wachtwagen. De chauffeur daaivan bleef ongedeerd. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Hebben meel mensen gezien dat er op 11 au gustus van het vorig jaar een achtjarige jongen van een flat in Schiedam werd gegooid. Wie was de man die uit het gebouw kwam nadat het was gebeurd. En hoe is het verhoor van het destijds vijfjarig broertje van het slachtoffer gegaan. Om onder andere op deze vra gen antwoord te krijgen heeft het hof wij dag de zaak tegen een 54-jarige man uit Schie dam, die eerder door de recht bank in Rotterdam tot twaalf jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, terugverwezen naar de rechter-commissaris. Daar zullen nog drie getuigen ge hoord worden. Bovendien krijgt cle raadsman van de verdachte, mr. R. Frijns, de gelegenheid de videobanden van het verhoor van het broertje te zien. Op 4 juli wordt het hoger beroep voortge zet. De rechtbank in Rotterdam achtte bewezen dat de man het jongetje na een ruzie die op de twaalfde verdieping van de flat begon, door het trappenhuis naar de achtste achtervolgde. Daar zou hij het kind over de ba lustrade hebben gegooid. De man ontkent dat, en ging in be roep. Mr. Frijns had voor cle zitting van wijdag gewaagd negentien getuigen op te roepen. De pro cureur-generaal had er daarvan vijf laten komen. Ter zitting vroeg Frijns opnieuw de overige veertien, onder wie de moeder van het slachtoffer en het broer tje, weer te laten horen. Uitein delijk besloot het hof dat nog vier mensen, onder wie de moe der, nader aan de tand gevoeld moeten worden. De moeder van de jongetjes be- van onze redactie binnenland BRUSSEL - Europees commis saris voor Concurrentiebeleid Karei van Miert wil een officieel onderzoek instellen naar de teclinolease-constructie tussen Philips en Rabobank. Door fis cale voordelen voor één of beide partijen valt namelijk 'niet uit te sluiten dat staatssteun is ver leend'. Dat blijkt uit een brief aan de Nederlandse regering van het kabinet van Van Miert. De Eu ropese Commissie moet woens dag nog instemmen met een offi cieel onderzoek. Van Miert vroeg de Nederlandse regering begin dit jaar al om op heldering over de fiscale con structie. De antwoorden van de regering geven echter 'onvolle dige informatie'. Daarom stelt de Belgische eurocommissaris een officiële onderzoeksproce dure voor. Deze kan er uiteinde lijk toe leiden dat Philips of Rabobank alsnog een forse bij drage aan de fiscus moeten be talen. De regering-Lubbers III keurde na grote druk de technolease goed. De operatie was van groot belang om Philips financieel op de been te houden. Als er daarbij inderdaad sprake is geweest van staatssteun, zou deze volgens de brief illegaal zijn. Philips verkocht via de oprich ting van de dochtermaatschap pij Electrologica in 1993 zijn technologische kennis aan Ra bobank. Daarmee was een be drag gemoeid van 2,78 miljard gulden. Philips maakte hierbij een boekwinst van 600 miljoen gulden. Rabobank verkreeg door de aankoop een hogere af- schrijvingspost. Daardoor hoefde de bank minder belas ting te betalen. Van Miert wil graag weten of ook Philips fiscale voordelen heeft genoten. Een lagere belas tingafdracht is volgens Van Miert eventueel aan te merken als staatssteun aan een noodlij dende onderneming. Hij vraagt extra gegevens, zoals informa tie over de afschrijvingsregelin gen van Philips en Rabobank. Ook wil hij weten wat de rechts basis was om het besluit uitein delijk goed te keuren. ANP sloot ter plekke te getuigen. Met grote stelligheid verklaarde zij dat haar jongste zoontje onmid dellijk de verdachte had aange wezen als de man met wie hij en zijn broer ruzie hadden gehad. De vijf andere getuigen die wij dag werden gehoord hebben de len van de ruzie en de achtervol ging gezien. De laatste had gezien hoe het jongetje aan een arm en been over de balustrade werd geslingei'd, maar niet door wie. Zij kon nog nauwelijks ge loven wat er was gebeurd. „Het ging zo snel. We konden alleen maar naar dat ventje dat naar beneden viel kijken." ANP van onze redactie binnenland ASSEN - De rechtbank in Assen heeft gisteren een "^O-jarige buschauffeur uit Veeningen veroordeeld tot 240 uur dienst verlening en één jaar voorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid. De rechter achtte hem schuldig aan het busonge val in Winterberg dat 12 februa ri vorig jaar aan zeven mensen uit Deventer het leven kostte en waarbij 42 mensen gewond raakten. Volgens de rechtbank reed de chauffeur te hard gezien de weersomstandigheden en de gladde toestand van het weg- dek. De advocaat, mr. M. van der Werf, noemde de uitspraak te leurstellend en zei te overwegen in hoger beroep aan te tekenen. De officier van justitie eiste twee weken geleden een half jaar gevangenisstraf en een voorwaardelijke rij-ontzegging van een jaar met een proeftijd van twee jaar. Volgens de offi cier was er sprake van dood door schuld en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, omdat de chauffeur te hard en zonder sneeuwkettingen had gereden.De buschauffeur meent dat hij alles heeft gedaan om het ongeluk te voorkomen. Zijn raadsman vroeg eerder vrij spraak. ANP (Advertentie) KUNST ANTIEKVEILING Inbreng gevraagd voor onze eerstvolgende vei ling op 9 mei a.s. Inbreng I mogelijk van dinsdag tot en met zaterdag van 10.30-12.30 en van 13.30-17.00 uur. Gegarandeerde opbreng sten. Bij inbreng gratis veilingtaxatie. Hele of gedeeltelijke inboedels. Voor info: Veilinghuis B. Witte Vlasmarkt 11, Middelburg. Tel./fax: 0118-614105.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3