Van kille werkstad tot funshop-centrum W Restyling Rotterdam wordt zichtbaar zaterdag 19 april 1997 vrije tijd pleintjes en terrasjes. Heel bijzonder is de klok met opvallende kleur- en geluidsele menten in de liftschacht. De uitstraling van het centrum is volgens D. J. Wielinga van projectontwikkelaar MAB uit Den Haag \varm. gezellig en consumentvrien- delijk'. „We hebben het gebouw een bij zondere uitstraling willen geven. De sfeer is heel belangrijk", verklaart, hij. Onge veer de helft van de winkeliers heeft zich 'ingekocht' in het pand. De rest is in han den van beleggers, die de ruimtes verhu ren. Op de Kop van Zuid, aan de linker Maas oever, is het Vrij Entrepot-project in uit voering. De spil van het project is de ver bouwing van het voormalig opslagpand De Vijf Werelddelen. Op de bovenste ver diepingen In dit enorme monumentale pand, dat diende als tijdelijke opslag plaats van goederen vanuit de hele we reld, worden kantoren en woningen ge maakt. Het grootste deel van de begane grond wordt ingericht als 'exotic superstore', die geëxploiteerd wordt door de super marktketen Konmar. Verder komt er een 'exotische versmarkt', een verzameling kleinschalige winkeltjes met exotische waren. De rest is bestemd voor cafés en restaurants. Het in Amsterdam gevestig de Pasta e Basta, Italiaans restaurant met conservatoriumstudenten die bedienen, opent er bijvoorbeeld een vestiging. De vroegere Entrepot-haven wordt een luxe jachthaven met ruim honderd ligplaat sen. De slechte ontsluiting met Rotterdam- Zuid, waardoor dit stadsdeel 'aan de overkant van de Maas' voor de meeste echte Rotterdammers gevoelsmatig niet helemaal bij de stad hoort, is vorig jaar sterk verbeterd door de opening van De Zwaan, de Erasmusbrug. Ook worden metro- en tramverbindingen aangelegd. Eigenzinnig Maar niet alleen grote projecten zijn be palend voor de aantrekkingskracht van Rotterdam. Er zijn genoeg kleinere win kels te ontdekken' met een vernieuwende opzet, bedacht door eigenzinnige, crea tieve mensen. Dutch Art Design bij voorbeeld, aan de Binnenrotte. DAD is een combinatie van wooninrichtingswin kel, ontwerpbureau en theesalon. Topde- sign en eigen ontwerpen van Rob Lag- rouw worden afgewisseld met antiek en geïmporteerde voorwerpen uit de hele wereld. Een andere aparte, art-deco-achtige woonwinkel is Beljon, met vestigingen aan de Oude Binnenweg en de Gouverne- straat. 'Een verlengstuk van onze woon kamer' noemt Margreet Olsthoorn de winkel, die ze samen met haar vriend Mark Beljon drijft. Begonnen op een vrij markt op Koninginnedag, is hun nering inmiddels uitgegroeid tot twee panden met 'onvoorspelbare' en 'verrassende' meubels en voorwerpen. Vooral de aan kleding van de winkel op de Binnenweg, geïnspireerd op het pand zelf, is bijzonder. Charme Rotterdam is een stad die zich niet zomaar ontvouwt. Plet vereist een andere manier van kijken om de charme te ontdekken. Historische geveltjes en gezellige smalle straatjes ontbreken immers. De aantrek kingskracht van de metropool ligt veel meer in de dynamische architectuur van de vaak hoge gebouwen en vernieuwende stedebouwkundige concepten tussen de hoogbouw in. Rotterdam heeft van de nood een deugd gemaakt. De stad is in zijn ontwikkeling niet belemmerd door be staande gebouwen en een vaststaande in frastructuur. Om bezoekers te helpen alle facetten van Rotterdam te ontdekken, heeft de VVV onder het kopje 'de stad als verleiding' twee architectuurwandelingen in de binnenstad uitgezet met allerlei wetens waardigheden over Rotterdam. De 'cultu rele picknick' voert langs culturele voor zieningen en parken. De andere, 'shop till you drop', is een route langs de belang rijkste winkellocaties. Het boekje met de stadswandelingen is verkrijgbaar bij de WV op de Coolsingel 67, telefoon 010- 4023233, Het kantoor is dagelijks ge opend. Mariëtte Hitzert Rotterdam afficheert zich meer en meer als winkelstad. Binnen enkele jaren zijn er twee grootschalige winkelcentra bij gekomen: het Beursplein in het centrum en het Alexandrium in de deelgemeente Prins Alexander. Een derde project, het Vrij Entrepot, wordt deze zomer opgeleverd. Dit project op de Kop van Zuid combineert wonen, werken, winkelen en recreatie. In het Alexandrium-complex zijn vijftig verschillende 'woonwinkels' ondergebracht. Wie gewend is niet verder te rij den dan Zuidplein, doet zichzelf te kort. Want de 'restyling' van Rotterdam begint zijn vruchten af te wei-pen. De bouwput ten in de binnenstad, meer nog dan in an dere grote steden kenmerkend voor Rot terdam, hebben plaatsgemaakt voor gebouwen. Niet alleen kantoorkolossen, maar ook woontorens en winkels. Veel winkels, die de Maasstad aantrekkelijker moeten maken. De kreet 'Rotterdam maakt het'een reactie op het hoofdstede lijke motto 'Amsterdam heeft het', kan zo langzamerhand in de voltooide tijd wor den gesteld. De restyling van Rotterdam was nodig om het imago van kille, zakelijke, sfeerloze werkstad van zich af te schudden. Uit gaanscentra en winkels lagen te veel ver snipperd in de stad. Het in de Tweede We reldoorlog door bommen verwoest en wederopgebouwde stadshart had nieuwe impulsen nodig. Functies Twaalf jaar geleden maakte de gemeente Rotterdam een plan, waarin het centrum werd opgedeeld in drie delen met eigen functies. De 'parkendriehoek' in het zuid westen van de binnenstad kreeg als be langrijkste functie cultuur en recreatie, de centrale 'stadsruit' werd bestemd voor winkels, kantoren en uitgaan en de 'wa terstadsdriehoek' langs de Maas kreeg als bestemming maritieme recreatie en toe risme. Begin jaren négentig bleek dat deze drie functies geen eenheid vormden. Boven dien dreigde het winkelareaal te verar men, Om te voorkomen dat de binnenstad zou verpauperen, werd het oorspronkelij ke plan vier jaar geleden bijgesteld. Een van de speerpunten was een uitbreiding en kwaliteitsverbetering van het winkel aanbod in de stad. Dat leidde onder meer tot het Beursplein project in het winkelhart van de stad. De grootste blikvanger van dit plan is de Beurstraverse, die in de volksmond al snel werd omgedoopt tot Koopgoot. Andere onderdelen van dit project zijn de aanleg van een winkelpassage, renovatie van omliggende warenhuizen en de bouw van een woontoren met ruim honderd appar tementen. Om de bereikbaarheid te ver beteren werd een parkeergarage aange legd en werd het metrostation Beurs vernieuwd en uitgebreid. Het project kostte in totaal vijfhonderd miljoen gul den. Koopgoot De vorig jaar geopende Koopgoot, een driehonderd meter lange, verdiepte win kelstraat die de Lijnbaan en de Hoog straat met elkaar verbindt, was een schot in de roos. De winkelpromenade loopt via 'luie trappen' onder de Coolsingel door en heeft speelse elementen, zoals verlichte luifels en fonteintjes die plotseling begin nen te spuiten, enzo'n zestig winkels. Om een goede uitstraling te waarborgen, wer den koopjeshallen en goedkope winkel ketens als Zeeman geweerd. Het Beurspleinproject kreeg in februari de Nederlandse Bouwprijs 1997 omdat het project 'de verloedering van het stads deel heeft gestopt'. De Nederlandse Raad van Winkelcentra kende het project de NRW Jaarprijs toe omdat het 'een belang- Het Alexandrium is licht, open en voorzien van pleintjes en terrasjes. rijke impuls geeft aan de vernieuwing van de binnenstad'. Recreatief winkelen, of tewel funshoppen, is immers de trend van de jaren negentig. Sinds kort kan dat ove rigens ook op zondag. Elke zondagmid dag tussen 12 en 5 uur zijn de winkels in het centrum geopend. Megastores Een ander ambitieus project werd ont wikkeld in het stadsdeel Prins Alexander, aan de noord-oostelijke rand van de stad. Bij het bedrijventerrein, aansluitend op het langer bestaande winkelcentrum Oosterhof, verrezen zestien enorme 'me gastores' en een complex waarin vijftig verschillende 'woonwinkels' zijn onder gebracht. De drie onderdelen, het winkelcentrum uit de jaren zeventig stammende Ooster hof, de in 1995 geopende megastores als Kwantum, Toys 'R Us, Dump 2000 en het afgelopen najaar geopende woonwinkel complex, zijn samengebracht onder de noemer Alexandrium. De ontwikkeling van de twee nieuwste projecten heeft tweehonderd miljoen gulden gekost. Het woonwinkelcentrum, uniek in Ne derland, wil de concurrentie aangaan met andere goed bereikbare woonwinkels en meubelboulevards. De initiatiefnemers voor het onder één dak brengen van de winkels in een grootschalig themacen trum zijn de gemeente Rotterdam en de overkoepelende organisatie van meubel winkeliers. Concentratie van het aanbod van wooninrichtingszaken van 'redelijk exclusief' niveau trekt meer consumen ten, is de redenering. Ook de combinatie met de megastores en het winkelcentrum voor de dagelijkse boodschappen zou de aantrekkingskracht versterken. Klok Op het dak van het drie lagen tellende woonwinkelcentrum is een parkeerter rein ingericht voor duizend auto's. Het centrum zelf is licht, open en voorzien van fotografie PieterHonhoff Het Bcurspleinproject, in de volksmond de Koopgoot gedoopt, kreeg in februari de Nederlandse Bouwprijs 1997 omdat het project De vroegere Entrepot-haven wordt een luxe jachthaven met ruim honderd ligplaatsen, 'de verloedering van het stadsdeel heeft gestopt'. Tuinieren op de vierkante centi meter, het balkon staat volop in de aandacht. Variëren met wandmeubelen. De Sint Jacobsschelp is een lek kernij met een heilige achter grond. Japanse vrouwen zijn in de ban geraakt van een oude Friese tra ditie, de Hindelooper schilder kunst. Rotterdamse ontwerpster zoekt naar nieuwe vormen in kleding. Op het Engelse eiland Jer sey rijden toeristen geruis loos rond in elektro-auto's. Het wel en wee van een ju bilerende vw-importeur. Fiets- en motornieuwtjes. De bekende komeet hale- Bopp verdwijnt voor hon derden jaren definitief uit het zicht. Plastic dreigt te vergaan na verloop van tijd. Het virtuele reisbureau van de toekomst biedt tal van mogelijkheden. Een dodelijke alg be dreigt het leven in de Middellandse Zee. Teken zijn vampiers van mini-formaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37