Kinderen krijgen is in Bulgarije een heldendaad PZC Verkiezingen zonder toekomst reportage 35 Wijnland verbergt zich in nevelen zaterdag 19 april 1997 Voor Bulgarije is het erop of eronder. De eerste zeven jaar na de val van het communisme is er van werkelijke (economische) hervormingen amper iets terecht gekomen. De politieke partijen slaagden er niet in om richting te geven aan dat ingewikkelde proces, mede omdat ze vooral bezig waren elkaar vliegen af te vangen. Gevolg: totale verarming. In januari kwam het volk in opstand tegen de socialistische regering. De parlementsverkiezingen van vandaag (zaterdag) vormen de 'beloning'. Maar of er veel gaat veranderen? De gemiddelde Bulgaar is vooral sceptisch. Verkiezingen in Bulgarije: Rode vlaggen, blauwe vlaggen..voor vele teleurgestelde Bulgaren is er geen reden om te verwach ten dat één van de partijen een betere toe komst zal brengen. foto's Reuters op. We wachten daarom nog maar even af of we nog dieper zinken of dat het lang zaam een beetje beter gaat." Enige nostalgie speelt ook een rolNikolai en Kamelia hebben zowel de auto als de 'datsja' geërfd van hun ouders. „Ik was drie j aar toen mij n vader me daar voor het eerst mee uit vissen nam. Het is mijn vroegste herinnering. Zoiets laat je niet snel schieten", schetst Nikolai zijn gevoe lens. „Het is er heerlijk rustig, de lucht is schoon, er ligt geen rotzooi en er is nauwe lijks verkeer, We hebben een lekkere tuin, waar we zelf groenten verbouwen. Het is een compleet andere manier van leven dan hier in Sofia. Dit is geen prettige stad. Toch zou ik het huisje nu verkopen als we moesten kiezen. Vanwege de kinderen." „Ik hoop zo", zegt Kamelia met een diepe zucht, „dat zij later onder heel wat betere omstandigheden zullen kunnen leven. Dat ze zich niet werkelijk over alles zor gen hoeven maken, zoals wij nu moeten doen. En ik hoop dat wij dat ook nog mee maken." Rode vlag Dan zitten we hier dus tegenover een paar gemotiveerde stemmers? Het blijft even stil en dan volgt uit beide monden vrijwel tegelijkertijd de ontkenning. „Wij gaan dus niet stemmen. Sinds 1992 hebben we dat al niet meer gedaan. Er is zoveel be loofd en zo weinig gedaan. De meeste po litici in dit land deugen niet. Van welke partij ze ook zijn. In negentig procent van de gevallen gaat het om mensen die ten tij - de van het communisme ook al politiek actief waren. En het gaat er bij mij niet in", sneert Nikolai, „dat zij die vroeger met een rode vlag zwaaiden, nu opeens met een blauwe (de kleur van de Unie van Democratische Krachten die volgens alle peilingen de verkiezingen dik gaat win nen) ware democraten zijn geworden. „Het probleem is dat als je de politici uit sluit die zich hebben schuldig gemaakt aan corruptie of er op een andere manier een rommeltje van hebben gemaakt, je weer wordt opgezadeld met mensen die veel te weinig politieke ervax-ing hebben. Maar zijn zij dan niet onder de indruk ge raakt van het optreden van zowel pi'esi- dent Petar Stojanov als interim-premier Stefan Sofianski, beiden afkomstig uit het 'blauwe kamp'? Ja, dat zijn ze wel. Ze moeten toegeven dat er in een paar maan den tijd meer daadkracht is getoond op veel terreinen, dan in de afgelopen jax-en bij elkaar. „Ik moet erkennen dat ik niet had gedacht dat ze zo standvastig zouden zijn", zegt Nikolai. „Ik vond Stojanov al tijd een beetje een stropop, maar hij heeft zijn tanden laten zien en zich door nie mand van de wijs laten brengen, Hij heeft de socialisten in februari gedwongen het i-egei-ingsmandaat op te geven. Hij heeft het Westen en instellingen als IMF en We reldbank weer enig vertrouwen in Bulga- ïdje gegeven. En Sofianski zet eindelijk vaai't achter de privatisering." Lichtpuntjes Ook tijdelijk minister van binnenlandse zaken Bogimil Bonev, de man die verant woordelijk is voor Operatie Mosquito, kan rekenen op de sympathie van de fami lie Guex-gievi. „Corruptie is het grootste kwaad van dit land. Iedei-e actie daaxde- gen juichen wij toe." In de eerste ronde van Mosquito wei'den veex-tienduizend luxe wagens en hun eigenaren min of meer onverwacht gecontroleerd. Het leidde tot aiTestaties, inbeslagnames van tientallen auto's en forse boetes omdat er geen leva belasting bleek te zijn betaald. De deze week begonnen tweede ronde is gericht op belastingontduiking door bedrijven. Dat zijn toch op zijn minst lichtpuntjes te noemen? „Pas op", waarschuwt Nikolai, „er is hier een kleine gi-oep heel erg rijke mensen ontstaan die uit alle macht zal proberen elke verandering die hun rijk dom ook maar enigszins bedreigt, tegen te werken. We zullen het moeten hebben van mensen als Stojanov en Sofianski, Maar of er genoeg van hun kaliber zij n? En trou wens, wie woi'dt er binnenkort premier van dat nieuwe blauwe kabinet? Index- daad, niet Sofianski, maar Unie-leider Ivan Kostov. Omdat hij beter is? Nee, om dat hij de macht bij de blauwen heeft. Ter wijl hij toch op zijn minst de schijn tegen heeft. Als minister van economische za ken ging hij eerder ook de mist in."Snap je nu waarom wij toch maar niet gaan stem men?" Jos Pak Nikolai en Kamelia Guergievi hebben het naar Bulgaarse begrippen nog re delijk. Ze hebben allebei werk en twee kerngezonde dochtex-tjes. Samen met Ni kolais moeder wonen ze in een sober, maar smaakvol ingericht vier-karherflatje in het centrum var. Sofia. Ze mogen eigen lijk niet klagen. Dat doen ze ook niet, hoe wel ook zij de economische misère aar. den lijve ondervinden. Met een flinke dosis (cynische) humor proberen ze de ellende om zich heen te re lativeren. „Ci'isis. Welke crisis? Ik kan nog wel wat interen", zegt de 35-jarige Niko lai, wijzend op zijn inderdaad omvangrij ke lijf. De tengere, vijf j aar j ongere Kame lia is volgens hem verantwoordelijk voor zijn forse gewichtstoename. „Ze kookt te goed." Dan, serieus: „Natuurlijk zijn wij bang voor de toekomst. Wie is dat hier niet?" Nikolai: „Tot nu toe hebben we alles goed doorstaan, maar dat is geen garantie dat wij overal voor gespaard blijven. In dit land is niets nog zeker. Onze salarissen worden onregelmatig xxitbetaald. Offici eel komt er rente bovenop als het loon meer dan tien dagen te laat komt. Nou, dat is nog niet één keer gebeiu'd. Sterker, ook de hoogte varieert de laatste tijd sterk. In februari kregen we vanwege de enorme inflatie een soort prijscompensa tie, maar vorige maand was het opeens weer veel minder. Je weet dat iedereen met hetzelfde probleem te kampen heeft en dat het niet opzettelijk gebeurt. Daar om zeuren we er ook niet over. Het geld is er soms simpelweg niet." Ze zijn allang blij dat hun werkgever In- stroi, een groot gemeentelijk constx-uctie- bedxtjf, hun banen tot nu niet heeft geschrapt. Enkele duizenden anderen waren minder gelukkig. „We hebben be- gx'epen dat de salarissen zullen worden verhoogd. Dat is mooi en hoognodig. Maar dat betekent tegelijkertijd dat, voor de financiering, meer ontslagen onver mijdelijk zijn. Dat kan omdat geld voor grote projecten ontbreekt en personeel wordt uitgeleend aan andere bedrijven die voor een grote klus meer mensen nodig hebben", legt Nikolai uit. „Sommige pro jecten zijn gewoon stilgelegd vanwege geldgebx-ek bij de gemeente Sofia. Er moeten nieuwe budgetten worden vast gesteld en de beslissingen daarover wor den uitgesteld tot na cle verkiezingen." Op dat moment zwaait de huiskamer-deur open. Hoewel het al half elf 's avonds is, willen de dochtex-tjes Bogdana (6 jaar) en Pavlina (bijna 3) het bezoek toch nog even groeten. „Zijn het geen schatjes", zegt Kamelia als ze weer naar hun slaapkamer zijn verdwenen- „Gelukkig hebben ze nog geen weet van de gigantische problemen waarmee dit land en wij in feite allemaal worstelen." Niet haalbaar Hun keus voor kinderen was een zeer be wuste en ze hebben er nog steeds geen se conde spijt van. Maar als ze op dit moment een beslissing zouden moeten nemen, zouden ze het zo net nog niet weten. „Wie nu een baby neemt, is een soort held", meent Kamelia. „Kinderen kosten ge woonweg te veel voor de meeste mensen. Babyvoeding is enox-m duux-. Als een moe der geen borstvoeding kan geven en poe- dennelk moet kopen, is ze zevenhonderd leva (tegen de huidige koers ongeveer een gulden) per dag kwijt, Dat is ruim twin tigduizend per maand. Als het inkomen rond de zeventigduizend leva ligt, snap je wel dat dat niet haalbaar is." Kamelia: „Een kinderwagen kopen, is zo iets als een Mercedes aanschaffen. Twee honderdduizend leva! In februari kregen wij samen 150.000 leva. Alleen de nieuwe rijken kunnen zo'n bedx-ag missen en die nemen juist weer geen kinderen. Die zijn bezig zich vex-der te verrijken", zegt ze schamper. Zo bezien, is het geen wonder dat de Bul gaarse bevolking al enkele jaren krimpt. Nikolai wijst er op dat volgens recente cij fers tegenover elke 80 geboorten 120 sterfgevallen staan. „De vex-grijzing is enorm, ook al omdat tienduizenden elders hun heil hebben gezocht, onder wie veel jongeren. Ik kan ze geen ongelijk geven. Maar mede daardoor hebben we op amper acht miljoen mensen inmiddels ruim twee miljoen gepensioneex'den. Dat heeft als voordeel", voegt hij er schatei-lachend aan toe, „dat als wij ook werkloos worg den, dat nooit erg lang kan duren. Iemand moet het werk toch doen?" Het beeld dat het jonge Bulgaarse stel schetst, is somber, zeer somber. Beiden be klemtonen echter dat ze in heel veel op zichten eigenlijk boffen. Echt veel veren hebben ze door de crisisj aren nog niet hoe ven laten, al wordt elke leva méérdere ke ren omgedraaid voox-dat hij wordt uitge geven. Interen is het parool. Ja, de auto wordt bijna niet meer gebnxikt, vanwege de sterk gestegen benzineprijs, die inmid dels bijna op West-Europees niveau ligt. „We hebben een twintig jaar oude Zjigoe- li. Prima wagen ondanks zijn leeftijd, maar dit jaar hebben we er pas twee keer mee gereden." Naar het buitenhuisje van de familie, vijftig kilometer buiten Sofia om precies te zijn. „Hij staat nu maar een beetje te staan. Misschien zouden we hem moeten verko pen, maar dan zitten we met. het vervoer naar het huisje. In de zomer gaan we daax-, als het even kan, elk weekeinde naar toe. Bovendien levert hij door de geringe vraag zeer waarschijnlijk veel te weinig Zoals de president van Frankrijk zijn verplichte Afrika-reis heeft, kan cle correspondent in dit land niet om cle wijnreis heen. Zelfs de hardnekkigste bierdrinker moet eraan geloven. Een wijnreis is een geheel verzorgde vakantie naar een pittoreske streek waar het geestrijke vocht wordt gemaakt. Dat uitstapje wordt meestal betaald door cle plaatselijke wijnindustrie, die in ruil daarvoor dp een wervend stukje in de krant hoopt. Mijn laatste wijnreisje voerde naar de Loire, een streek die bekend staat om zijn alledaagse 'slurpwijnen', zo vertelde een collega die wel een Chateau d'Yquem van een Liebfraumilch kon onderscheiden. Van die collega's bleken er op dit schoolx-eisje heel wat te zijn. Er wax-en jongens die voor gespecialiseerde wijnbladen schreven, jongens die zelf wijn produceex-den, jongens die wijnbouwwetenschappen hadden gestudeex-d aan de univei-siteit van Bordeaux. Ik was Kuifje in wijnland. Tegen tien uur 's ochtends stopte de bus bij een loodrecht oprijzende rots. In die rots was een enorme galexij uitgehouwen, die naar een ruimte leidde waar een groot aantal flessen stond uitgestald. Toen ik een half uur later beneveld buitenstond, had ik er 17 geproefd. De nevel zou mij clie dag niet meer verlaten. Expert Daax-na: de lunch, opnieuw overgoten met producten uit de stx-eek. Om ons wat bij te scholen in de wijnkuncle, was een lokale expert verzocht de tafelrede af te steken. Deze specialist werd door mijn buurman aan tafel, een Vlaamse wijnkenner, geduid als 'een kmdex-vei'krachter die nog nooit wat zinvols in zijn leven heeft gedaan'. Maar ik vond dat hij een briljant betoog afstak, hoewel ik me de inhoud ervan nu niet kan herinneren. Vrij snel na de 'lunch kwam het diner, dat werd genuttigd in het restaurant van Jean Bax-det (een sterretje of di-ie). Op de tafels stonden overal grote champagnekoelers, die het ergste deden vrezen. En ja. vanavond deden we 'de jaren op 6'. Naast het bord lag een stapeltje papier en op elk velletje stond een aantal wijnen. Ten einde het werk van de lettex'slaven wat te veraangenamen, was onder iedei-e wijn een stukje wit gelaten waar de journalist zijn deskundige commentaar kon schrijven, De eerste wijn die we gingen doen was een Montlouis uit '86, de laatste een Vouvray uit 1946. Maar daar tusseni n zaten nog 15 andei-e, alle uit een jaar eindigend op een 6. Mister Bean De techniek kreeg ik vrij snel onder de knie. Eerst staarde je gebiologeerd naar de kleur. Dan schudde je het glas, dompelde je neus erin, en snoof het aroma op. Voorts proefde je het spul, waarbij je een gx-imas trok als Mister Bean, alvorens het uit te spugen in de champagnekoelex-. Aan mijn tafel zat een tiental connaisseurs, die de champagnebeker als een vredespijp rond lieten gaan. Enkelen beheersten de techniek uitstekend en produceex'den een keurige, correcte rochel. Maar de meesten hingen kwijlend boven de beker, die zich met het vorderen van de avond langzaam vulde. Het geheel gaf de aanblik van een veerboot bij zwaar weer. Toen we bij het wijnjaar '56 waren aangeland, sowieso geen briljant jaar, begonnen zich ook brokjes in de beker te openbax-en. Ik besloot van nu af alle volgende wijnen gewoon door te slikken. Een connaisseur vertelde me latex- dat. dat eigenlijk ook de beste manier is om te proeven. Zel.f had ik er geen doorwrochte mening over, maar het alomvattende oordeel van mijn buurman over de Vouvray uit '46 luidde: „Eenlycheekleurige, wat stroperige wijn met een rond parfum die de aanvol op de mond opent met een onmiskenbare souplesse." Je kunt maar beter president zijn. Cees van Zweeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35