Cruijff heeft al 50 jaar gelijk Respect voor de allerbeste trainer PZC Iedereen had hem kunnen ontdekken Wat goed is komt snel reportage zaterdag 19 april 1997 29 Jany van der Veen: Halve eeuw in vogelvlucht Ronald Koeman: Cor van der Hart: silevitch joeg zijn volledige vermogen (tus sen de 13 en 15 miljoen gulden) er door. 07-ll-'78: verschrikkelijk alscheidsduel met Ajax tegen Bayern München in Amster dam. Het. wordt 0-8 23-Ü5-'79: debuut voor Los Angeles Aztecs. 28-03-'80: debuut voor Washington Diplo mats 30-ll-'80: als elftalbegeleider even terug bij Ajax. Daalt de tribune af om trainer Leo Beenhakker te instrueren. Ajax staat op dat moment met 1 -3 achter tegen Twente. De club wint met 5-3. 02-03-'81: debuut voor Levante (Spaanse tweede divisie). 0G-12-'81: rentree bij Ajax tegen Haarlem (4-1). 05-12-'82: legendarische strafschop in tweeën met .Tesper Olsen tegen Helmond Sport. juni'83: Contract met Ajax wordt niet ver lengd. Woedend en vol wraakgevoelens ver trekt hij naar.... Feyenoord. 18-09-'83: met Feyenoord voor het eerst te gen Ajax. En verliest met 8-2. mei'84: Feyenoord kampioen van Neder land. 13-05-'84: afscheid van Feyenoord met duel tegen PEC Zwolle (2-1) 01-05-'8ó: adviseur bij MVV. 10-05-'85: technisch adviseur bij Ajax. 01-07-'85: terug bij Ajax als technisch di recteur. 13-05-'87: EC 2 door zege op Lok Leipzig (1-0) 01-Ü(i-'87: krijgt na veel protesten trainers diploma van KNVB zonder opleiding te hebben genoten. 04-01-'SS: stapt woedend op bij Ajax na conflict met bestuur. 01-07-'88: trainer van Barcelona. 07-10-'88: eerste schorsing na belediging scheidsrechter. 10-05-'89: wint EC bekerwinnaars door 2- 0-zege op Sampdoria, tweede in competitie. 27-02-'91: met hartinfarct opgenomen in de San Jorcli-kliniek. Hij krijgt twee by-pas- ses. Het roken moet hij opgeven. De lollies doen hun intrede. 20-05-'92: wint Europa Cup 1 door vrije trap van Ronald Koeman tegen Sampdoria (1-0). 10-03-'93: geboorte van Jeshua Andrea, zoon van oudste dochter Chantal. Cruijff is opa. 18-12-'93: niet als supervisor naar het WK'94 na slepend conflict met KNVB. 18-05-'96: op staande voet ontslagen bij Barcelona, na 2936 dagen. 28-U7-'9(i: commentator bij de NOS, Dec.'96: slaat aanbod af om terug' te keren bij Ajax. 25-04-'97Hendrik Johannes Cruijff wordt vijftig. Erelijst Johan Cruijff won als speler: Europa Cup 1 (3): '71, '72. '73. Wereldbeker (1): '72. Landstitels (10): '66, '67, '68. '70, '72, '73, (met Ajax), '74 (Barcelona) '82 (Ajax), '84 (Feyenoord), Nationale bekers (7): '67, '70, '71, '72 (Ajax), '78 (Barcelona), '83 (Ajax), '84 (Feyenoord). Als trainer: Europa Cup 1 (1): '92 (Barcelona). Europa Cup 2 (2): '87 (Ajax), '89 (Barcelo na). Landstitels (4): '91, '92, '93, '94 (Barcelona). Nationale bekers (2): '87, '90. Onderscheidingen: Europees voetballer van het jaar: '71, 73. '74. Sportman van het jaar (Ned): '74. Ridder Orde van Oranje Nassau: '74. Aantal gespeelde wedstrijden. Interlands: 38. Competitie: 520. Beker: 97. Europa Cup: 87, Totaal loopbaan: 752. Doelpunten: 425. Bronnen: '95 jaar Ajax' - Evert Ver-meer; 'Cruijff! Van Jopie lot Johan' - Bert Hidde- ma; 'El Cruijff - Bert Hiddema; Archief. Op vrijdag 25 april 1947om één uur des middags, wordt in het Burger- ziekenhuis in Amsterdam een ventje van zés pond geboren. In de groenten winkel tegenover stadi on De Meer vragen de klanten aan va der Manus: „Heb je 'cm al opgegeven hij Ajax?" Preqies tiert ongeduldige ja ren'later - eerder mocht niet in die da gen - wordt Hendrik Johannes Cruijff aangemeld als lid van Ajax. Wat meteen opviel: zijn voetbaltalent en zijn grote mond. Is er ooit iets veran derd? De carrière van een vijftigjarige in vo gelvlucht: 25-04-'47: geboortedag. 25-04-'57: aangemeld als lid van Ajax, 15-41-'64: debuut Ajax 1 togen GVAV. 1966: eerste landstitel. 07-09-'66: debuut Oranje tegen Hongarije. 06-11-'66: als eerste Nederlander uit het T véld gestuurd nadat hij tegen Tsjechoslo- wakije scheidsrechter Rudi Glöckner zou hebben geslagen. 02-12-'68: trouwt met Diana Margaret ha a Coster 16-11-'69: geboorte van dochter Chantal. 02-06-'71: eersteEC 1, tegen Panathinaikos (2-0)'V\ 1971: voetballer van het jaar. 27-01-'72: geboorte van dochter Susilla. 31-05-'72: tweede EC1, tegen Inter Milan (2-0). LA 30-05-'73: derde EC1, tegen Juventus (1-0) 19-0 7-'73: af scheid van Ajax met duel tegen FC Amsterdam. 01 -0 9-' 73: Voor zes miljoen naar Barcelona Cruijff krijgt de helft van de transfersom. 05-09-J73: debuut voor Barcelona tegen Cerelé Brugge. 1973: Europees voetballer van het jaar 09-02-'74: Geboorte van zoon Jordi. 07-07-'74: Tweede bij WK in Duitsland. 08-07-'74: Ridder in Orde Oranje Nassau. 1974: Europees voetballer van het jaar. juni'76: derde bij EKinTsjechoslowakije. sept'77: Carlos Gonzales, een Spaanse gast arbeider die twintig jaar in Nederland woonde, houdt Cruijff onder bedreiging van een vuurwapen in gijzeling in diens ei gen huis, 07-05-'78: laatste competitiewedstrijd met Barcelona tegen Valencia (1-0). Zakelijk berooid en met een fikse belastingschuld vlucht hij naar Spanje. Zakenpartner Ba- Het vorkje staakt even het driftige ge vecht met het bladerdeeg van de ap pelbol. Vriendelijke ogen dwalen af naar buiten, waar het verkeer op een verhoogd talud door Amsterdam-Oost raast. Met een weids armgebaar geeft Adrianus van der Veen de speelruimte aan. Van toen, nu zo'n 42 jaar geleden. Daar, op een trapveldje in Betondorp, ge beurde 'het'. „Mijn vader wees mij op 'm, hier op het veldje, aan de overkant. Hij zei: 'die jongen kan aardig voetballen. Het mooie was dat ik mijn vader eerst nog voor gek verklaarde. Die man had geen verstand van voetballen. Maar ja, dat hoefde ook helemaal niet. Iedere koeken bakker had Cruijff kunnen ontdekken, zo goed was-ie. Ik voel mij ook niet de ont dekker. Dan heb je te veel kapsones als je zoiets van jezelf zegt. Mij ging het er ge woon om zo'n jongen het eerste te laten halen." Jany, zoals Van der Veen sinds jaar en dag voor iedereen heet, heeft het verhaal vaak mogen vertellen. 'Toevallig' kwam Cruijff ('hij was niet eens lid van een club') door hem bij Ajax terecht, 'Toevallig' had Van der Veen later als j eugdtrainer met Cruij ff goud in handen. „Johan was heel serieus op voetbalgebied. Altijd op tijd voor de training, vaak liep hij ruim van tevoren te rommelen met een bal. Eigenwijs zou ik hem niet willen noemen, wel iemand met een duidelijke mening over voetballen. Niemand begreep 'm, zo ongelooflijk goed was-ie. Ach, wat Johan allemaal wel niet heeft gedaan. Zo'n voetballer heb ik nog nooit ontmoet." Van der Veen is dit jaar 80 geworden. Hij speelde tussen 19 november 1939 en 24 oktober 1948 116 wedstrijden voor Ajax en werd met de Amsterdammers één keef afdelingskampioen (1946). één keer landskampioen (1947) en één keer win naar van de KNVB-beker (1943). Hij was international in de tijd van mensen als Abe Lenstra, Faas Wilkes en Bertus de Harder, totdat een knieblessure een einde aan zijn actieve loopbaan maakte. Wanneer is iemand rijp voor het eerste? Met Rinus Michels als hoofdtrainer debu teerde Cruijff in 1965, op zeventienjarige leeftijd in een uitwedstrijd bij GVAV. Ajax verloor met 3-1, Cruijff maakte het enige Amsterdamse doelpunt. Van der Veen: „Michels zei tegen mij dat hij geen spits had. Ik adviseerde hem Johan te ne men. Nou, ze lachten mij uit. Op mijn ver antwoording, zei ik toen, moesten ze het toch maar doen. En ze hebben het ge daan." Het zijn simpele herinneringen, aan een bijzondere voetballer. Dankzij Cruijff ook heeft Van der Veen enkele ijkpunten in zijn levensloop. Door een conflict bleef hij lange tijd bij Ajax weg, om in 1980 tei-ug te keren. Cruijff werd 'technisch adviseur' naast Leo Beenhakker. „Johan stelde z'n eisen. Hij vroeg gelijk wie de jeugdtrainer was. "'Toevallig' was de ontdekking. 'Toevallig' noemt Van der Veen ook een ontmoeting in het vorige jaar. Al kun je nauwelijks meer van toeval spreken. „Ie dereen kon afscheid nemen bij het sluiten van stadion De Meer. We hadden toen een groot diner. Tot mijn grote verbazing kwam Johan naar me toe om mij gedag te zeggen. Hebben we nog even gebabbeld. Mare Hoeben Cor van der Hart, 44-voudig interna tional, ex-bondscoach en ex-trainer van onder meer Ajax, AZ'67, FC Den Haag en Standard Luik, voetbalde in de herfst van zijn loopbaan als stopperspil van Fortuna '54 nog tegen het prille talent Cruijff. In het seizoen 1965/'66 eindigde Ajax-Fortuna in een 5-1 zege voor de Am sterdammers. De veteraan Van der Hart was 37, de jonge Cruijff 18. „In juni 1966 ben ik gestopt. Ik heb twee seizoenen tegen Cruijff gespeeld. Ik was stopperspil, Cruijff spits en die werd toen nog gedekt door de stopper, door mij dus. Ik herinner me dat hij veel uitweek naar de zijkanten om me te ontlopen. In Am sterdam verloren we, maar in Geleen klopten we Ajax in die jaren vaak." „Cruijff was heel tenger, maar pezig en hij was hondsbrutaal, tóen al. Ik was een er varen speler van Fortuna en van het Ne derlands elftal, maar hij probeerde je net zo gemakkelijk de bal door de benen te spelen. Hij deed in elk geval een poging daartoe. Hij was geen jongen die het deed om z'n tegenstander daarmee voor schut te zetten. Zo stak hij niet in elkaar. Als hij iemand de bal door de benen speelde, had het een functie. Maar bij mij kreeg hij er de kans niet voor. Dat wist hij ook." ger en zo jong als hij was en zo link ook, Het maakte hem niets uit, tegenover wie. hij stond. Aan zelfvertrouwen ontbrak het hem nooit. Hij was spijkerdun, maar ook spijkerhard. Hij kon, als 'tmoest, best een schop uitdelen." „Heel de wereld wist het, ik wist het, Cruijff was een supertalent zoals dat één keer in de honderd jaar wordt geboren. Het zijn niet mijn woorden maar die van de oud-journalist Joris van denBergh die zei: 'Wat goed is komt snel'. Ik was zelf ook zeventien toen ik in het eerste elftal van Ajax debuteerde en ik werd in 1947 ook meteen landskampioen. Dat. zijn situaties die bij Ajax herhaaldelijk het geval zijn." „Cruijff kwam niet voor niets voort uit de Ajax-jeugd en, meer in het bijzonder, uit de Aj ax-school van Rinus Michelsde gro te man achter het professionele proces. Michels heeft de spelers van toen gekneed en gevormd en alles bij elkaar leverde dat toen een super-elftal op en dat was niet al leen Cruijff. Er stond een super-elftal dat, in de jeugd, al jaren achtereen in prak tisch dezelfde samenstelling speelde. Het moet Michels bloed, zweet en tranen heb ben gekost om er fullprofs van te maken." Gijsbert Spierenburg Jany van der Veen op de schouders na weer een Ajax-succes. foto archief GPD Johan Cruijff wordt vrijdag 25 april vijftig jaar. Een halve eeuw conflicten. Zelfs over zijn verjaardag maakte hij nog ruzie. Met de NOS, die een halve avond had uitgetrokken om deze abraham in het zonnetje te zetten. Er waren dingen die Cruijff niet aan stonden. Waarschijnlijk vond hij de opstelling van de camera's niet goed, misschien was het de lichtval, de gastenlijst, de artiesten, de strik van de presentator. Alles is mogelijk. Johan Cruijff heeft overal verstand van. En hij heeft altijd gelijk. Al vijftig jaar. Over J ohan Cruijff gaan de wildste ver halen. Dat zijn vaak de mooiste. En het mooiste is dat er nog heel veel kloppen ook. Want over Johan Cruijff heeft ieder een een mening, iedereen z'n eigen waar heid. Voor of tegen, een tussenweg bestaat niet. Daar heeft hij zelf voor gezorgd. Er is geen onderwerp waar hij geen me ning over heeft, waar hij geen ruzie over kan maken. Bij Barcelona wilde hij de he ren medici vertellen hoe de incisie precies moet lopen. Vraag het de artsen. Na het vertrek van de trainer gaven ze zelfs een verklaring uit. Soms zouden de bemoeie nissen van Cruijff zelfs catastrofaal zijn geweest, vonden de medici. Maar Cruijff, hij kon het niet laten. Cruijff wist dat ook van zichzelf. En hij wist ook waarom: „Ik maak eigenlijk nooit fouten, want ik heb enorme moeite me te vergissen." Dat verklaart veel. Het moet de drijfveer zijn van zijn bestaan. Johan Cruijff. Mensen worden vijftig, overal worden linnen poppen - met enige gelijkenis met de heer des huizes door de opgeplakte snor van draadjes zwarte wol - in elkaar geknutseld en pontificaal in de tuin geplant. Leuk. Over Cruijff worden kranten volgeschreven, in radio-pro- gramma's wordt er over hem gefiloso feerd. Er zijn inmiddels al negen boeken over Cruijff geschreven, tv-specials ge maakt. Hij stond op de 'cover' van Time Magazine, er werd een film- 'Nummer 14' - over zijn Ajax-periode gemaakt. Neer landici hebben zelfs een volledige Cruijf- fiaanse zin uitgeschreven: er was geen touw aan vast te knopen. Het betoog sloeg nergens op. Er zijn en waren - behalve John E Kennedy - staatslieden die minder onsterfelijk taleken. Waarom? Een aardig, innemend mens? Dat kan van H.J. Cruijff niet worden ge zegd. Er zijn maar heel weinig mensen die ooit een complimentje kregen. Of een aar dig, bemoedigend woord. Of een spontane kus op de wang. Gul en genereus? Cruijff gaf zelden of nooit een rondje. En als Willem van Hane- gem een pakje sigaretten uit zijn zak pak te, riep hij altijd: „Da's toevallig, dat is nou nét mijn merk." Cruijff riep dat zo'n dertig keer per dag. Hij was van alle mer ken. Vergevingsgezind? Eerder rancuneus. Hij kreeg bij Ajax - in 1983 -* zijn zin niet. Vol wrok en wraakgevoelens zocht hij bewust toenadering tot die andere club: Feye noord. Hij maakte de rivaal zelfs kampi oen, in 1984. Uit rancune. Met zijn scherpe tong verdeelde hij het land in twee heftig kibbelende kampen. Maar met zijn Voeten van fluweel verenig de hij het land vervolgens weer, in één gro te fanclub. Ype Minkema De af scheids wedstrijd, die Johan Cruijff zich nog lang zal heugen. In november 1978 bedierf Bayern München de feestvreugde. De Duitsers wonnen met 8-0. foto archief GPD Ronald Koeman beschouwt Johan Cruijff als de allerbeste trainer ter wereld. „Als je over respect voor een coach praat, over het opkijken tegen een trainer vanwege zijn voetbalvisie en zijn manier van denken, dan springt Cruijff er ver bovenuit." De Feyenoorder, die zes jaar met de Am sterdammer samenwerkte in Barcelona en evenzoveel jaren zijn buurman was, heeft heel wat coaches meegemaakt in het clubvoetbal en bij het Nederlands elftal. Hans Kraay, Leo Beenhakker, Dick Advo caat, Guus Hiddink, Wim van Hanegem, toch niet de minste namen in het vader landse voetbal. „Maar Cruijff is echt de beste. Neem dat van mij aan." En dat terwijl Koeman niet louter goede herinneringen aan zijn 'vriend' Cruijff bewaart. „In de periode bij Ajax heb ik hem vervloekt. Er zijn weken geweest, toen hij net bij Ajax als trainer begon, dat ik 's middags woedend naar huis reed en dat ik dacht: laat mij alsjeblieft terug gaan naar Groningen. Elke dag ging hij op de training tegen mij tekeer. Als ik dacht dat ik iets goed deed, begon hij alweer te zeiken en zei hij dat ik precies het tegen overgestelde moest doen. De botsingen die Koeman in de Meer had met Cruijff herhaalden zich bij Frank Rijkaard. Koeman: „Met Frank gebeurde precies hetzelfde. Johan ging juist tegen hem, tegen de beste speler, tekeer. Maar Frank had zoiets van: 'man, laat mij nou lekker met rustDie kon er echt niet tegen en stapte op." De Cruijff bij Barcelona was volgens Koe man niet anders dan de Cruijff bij Ajax. „Hij heeft zich niet aangepast of heeft zich niet veranderd als trainer. De reden dat het bij Barcelona wel klikte had meer te maken met mijn eigen ontwikkeling als voetballer." Doordat Koeman zich als sterspeler in Barcelona naast het gezin Cruijff vestig de, werden de twee Nederlanders privé goed bevriend. „We deden alles samen. Oud en nieuw vieren, we gingen uit eten met de vrouwen, op verjaardagen kwa men we bij elkaar. Maar werk en privé kon Cruijff nog steeds heel goed scheiden. Op de training kon hij me nog rustig verrot schelden. Als we dan een half uur later thuis kwamen vroeg hij aan mij doodleuk of ik zin had om lekker met elkaar uit eten te gaan. Dan geloofde ik m'n eigen oren niet. Nu kan ik daar om lachen, maar ik Cor van der Hart „Ik had al een grote profcarrière achter de rug, in Frankrijk, in een tijd dat in Neder land nog alleen amateurvoetbal werd be dreven. Ik wist van wanten. Ik had tegen het befaamde binnentrio van AC Milan foto Roland de Bruin/GPD gevoetbald, tegen Liedholm, Grenn en Nordahl. Dat waren superspitsen." Types als Nordahl en ook Di Stef ano wa ren superspitsen, maar Johan had toch nog net effe iets meer. Hij kon alles, zo ten- weet niet of ik dat zelf zo goed zou kunnen scheiden als trainer. Juist door dergelijke zaken vindt Koeman dat Cruijff als mens nog altijd moeilijk is te doorgronden. „Ik denk een aardige in druk van hem te hebben als trainer en als mens. Vooral door de tijd die we buiten het voetbal samen doorbrachten, leerde ik hem als geen ander kennen. We trokken regelmatig naar zijn tweede huis, dat zo'n drie kwartier rijden van Barcelona ligt. Daarachter was een schitterende golf baan, waar we samen een balletje sloegen Ja, natuurlijk had hij altijd een tweede balletje in zijn zak. Als-ie 'm zo hard had geraakt, dat het balletje volstrekt onvind baar was, kwam hij opeens uit de struiken met zogenaamd zijn balletje in z'n han den." De scherpzinnige Cruijff ontging nimmer iets, beweert Koeman. „Hij zag alles bij Barcelona. Nee, hij gaf geen straf op de trainingen. Hij deelde wel boetes uit bij nederlagen. Ja, flinke boetes, hoor. Maar daar was hij heel makkelijk in. Dat maak te hem echt niks uit." Marcel van der Kraan Ronald Koeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29