VEREDELDE Blue Band Nog een bord, vrouw! PZC DE GRUYTER reportage 26 996 995 994 993 992 991 990 989 988 987 986 985 984 983 982 981 980 979 978 977 976 975 974 973 972 971 970 969 968 967 966 965 964 963 962 961 960 959 958 957 956 955 954 953 A\\V vr0°* VAeeo^' \-.e I vooraf nieuwe, rijkere smaak 3 x zoveel zonneschijn-vitaminen MOET U UW MAN OM GELD VRAGEN VOOR ZUN EIGEN VERJAARDAG? Wat 'n goed bord soep kan doen! 952 Onderwijs is beleid beu zaterdag 19 april 1997 Zo dichtbij nog, en toch alweer zo lang geleden. Bladerend in het foto archief van de PZC rijst een beeld op van een bijna vergeten verleden. Aan de hand van foto's uit dat archief laat de ru briek 'Terug in de tijd' flit sen van de recente ge schiedenis zien. Vandaag: Advertenties uit de jaren '50. □C=Z] DIE VITAMINEN D ZIJN WELKOM ALS DE ZON ZELF! Zon is in Januari al even schaars als zomergroente. Vroeger vonden we het dan ook heel gewoon als de kinderen bleek werden, lusteloos. Dit jaar zal dat niet gebeurenAls U Blue Band op het brood smeert (flink dik) en ook in de keuken gebruikt dan weet U met een gerust hartmet elke hap gaat er een extra portie zonneschijn-vitaminen naar binnen dat is goed voor m'n gezin! En lekker dat ze isJuist jongen, veredel de Blue Band is inderdaad zo r(jk en vol van smaak als je kan wensen. Eet er maar flink van! Da's goed voor Je been- dergestel en voor je levenslust. Komt die kleur op m'n wangen van do Blue Band, moeder?Ja.doordezonneschijn- vitaminen erin- Die voorkomen lusteloosheid, Engelse ziekte, winterkwaaltjes. (En kunt haar er nog by vertellen dat veredelde Blue Band precies zoveel zonneschijn-vitaminen bevat, dat het tekort aaa zon volledig wordt goedgemaakt VELE VOORDELEN EN TOCH SLECHTS 44et Eet gezond en lekker. Blue Band zonnekost Advertenties uit de jaren '50 wekken afwisselend verbazing, ergernis en vertedering. Wat zat het leven toch helder in elkaar. Iedereen kende zijn plaats, zijn rol in het leven. Bladerend in de jaargangen '52 en '53 wordt in volle omvang duidelijk hoe het dagelijkse leven in veertig jaar tijd veranderd is. Voor de reclamemaker was de overzichtelijkheid van de jaren '50 maar wat prettig. Bij auto's, radio's en televisies spreekt hij de man aan, want die heeft de centen. Moet U Uw man om geld vragen voor zijn eigen verjaardag? vraagt De Gruyter. Dan wordt het hoog tijd voor een eigen spaarpotje. Iedere week een gulden sparen met de cassabons van De Gruyter en de vrouw heeft in een jaar 52 gulden bij elkaar gespaard, helemaal voor zichzelf! De vrouw kookt en verzorgt en elke advertentie voor levensmiddelen, wasmiddelen of schoonmaakmiddelen is dan ook expliciet aan haar gericht. Stralend kijkt zij in een pot groene zeep: Liefde op het eerste gezicht, één blik in zo'npot nieuwe Driehoekszeep en ook Uw hart is gestolen. Ovomaltine weet het ook leuk te brengen. Nauwelijks zette de trein zich in beweging of hij werd overmand door de vermoeienissen van de dag en dutte in, zoals thuis in de stoel of op de divan... Voor een vrouw is dat erg ongezellig. Maar een wijze vrouw wéét, dat haar man in deze gejaagde tijd veel te doorstaan heeft en daardoor oververmoeid raakt. Om zijn weerstand te vergroten schenkt zij voortaan aan elk ontbijt een kop OVOMALTINE. Als daarbij nog brood met margarine geserveerd wordt, is het ochtendhumeur fluks verdwenen. Een heer met een beboterd sneetje brood in zijn hand roept verzaligd Heerlijk, vrouw! Neem die voortaan altijd! Vooral flink dik smeren, raadt Blue Band aan, want met elke hap gaat er een extra portie zonneschijn-vitaminen naar binnen! Huwelijksgeluk Royco draagt nog een steentje bij aan het huwelijksgeluk. Man: Dat was sjouwen vandaag. Ik kan geen pap meer zeggen. Vrouw: Dan zal ditje goed doen. Man: Sapperloot! Dat is soep naar mijn hart. Nog een bord, vrouiv! Onder het kopje Diversen prijzen kleine zelfstandigen zichzelf fantasievol aan. De eigenaar van Het Dumppaleis J. J. Cosijn Zn. in Middelburg had ontegenzeggelijk talent: Het ware middel om bedrogen te worden, is te denken dat men slimmer is dan anderen. Het ware middel tegen de koude is dames marinepantalons, prijs f 19,95. Een divaas vindt altijd nog grotere dwaas die hem bewondert. Bij ons kunt U bewonderen changeant heren Trench Coat regenjassen. De schat der armen is de illusie. Geen illusies doch werkelijkheid: een mooi 2.dl. herencostuum in grijs en bruin. Als de deugd slaapt, droomt de misdaad. Wat deugdelijkheid betreft zijn onze heren- Dan wordt het hoog tijd, dat U eens een eigen spaarpotje krijgt! Dat is géén kunst en géén moeite. Met De Gruyter's cassabons verdient U aardig geld. Blijf toch niet langer achter: iedere week een gulden zijn er 52 in een jaarl De Gruyler kan 10°/o korting geven, omdat In eigen fabrieken en meer dan 360 eigen winkels veel voordeliger gewerkt kan worden. De Gruyter laat U daarvan profiteren door cassabons te geven. Voor tién gulden cassabons krijgt U één gulden contant terug, GEBROKEN THEE Goudmsrlt 100 gr. 88 ct Goudmerk 250 gr. 220 ct, Zilverroodmerk 100 gr. 76 ct Zllverroodmerk 250 gr 1 90 cl. Bleuwmerk 100gr. 70 ct Oreujemerk 100 gr. 64 ct aenmerk 100 gr. 58 CL «erroodmerk 100 gr. 76 ct Chine thee Zakjes thai 100 gr. 64 A 100 gr. 82 ct doosje 20 st 90 cl Alléén De Gruyter geeft 10°/o korting op alle artikelen, behalve suiker, tout en soda Zo gaat het overal, waar 'n bord pittige, geurige Royco Kippensoep op tafel komt. Ook Uw man knapt er van op. Ook hij vraagt om nog 'n bord! En de kinderen zijn er dol op. Verwelkom Uw gezin nog van daag met Royco Kippensoep: 't is klaar in 5 minuten. Zorg dat U altijd 'n paar pakjes in huis hebt. Klaar in 'n wip - U proeit de kip! Kippenbouillonsoep smaakt ieder uur van de dag URS 16.43.4? marinepantalons niet te evenaren. Het schoonste geluid ter wereld is de stilte. Wij zeggen hardopwollen mil. handschoenen f 2,-. Geen taak is moeilijker dan stelselmatige huichelarij. Voor matïg&prijs landb. regenjassen en jekkers f 24,50. Van alle tijden zijn de wonderen die de reclamemakers beloven. Met Débraline verdwijnen de ontsierende puistjes dikwijls in 24 uur. Dopspoeder is hèt middel tegen brandend maagzuur, Ibbs Chlorophyl Tandpasta is dè omwenteling op het gebied der mondhygiëne, dankzij de speciale chlorophyl-verbinding. Het bladgroen, 'ons door de natuur zelf geschonken' neutraliseert de zuren, die het tandglazuur aantasten en neemt alle oorzaken van onaangename mondgeuren absoluut weg! Geen wonder dat de helft van de Amerikanen het al gebruikt! Vim, het overbekende schuurpoeder, kan niet krassen! Het wonder-wasmiddel Perr is een volkomen omwenteling op wasgebied, en RO-IN's Aambeiendrank garandeert verlossing van deze pijnlijke kwaal. Tapijt Zelfs de fabrikant van de onvolprezen Hoover - Hij klopt en hij Veegt en hij Zuigt - fantaseert erop los in de strijd om de consument. Terwijl U dit leest wordt de pool van uw tapijt DOORGESNEDEN!, staat in grote letters boven een vergrote afb. straatvuil, dat aan de schoenzolen mee naar binnen genomen - diep in het tapijt wordt getrapt. Resultaat: doorgesneden pool. U ziet de wol duidelijk tusseii het glasscherpe gruis liggen. Nou ja, duidelijk: de reclametekenaar heeft wat streepjes en klontertjes getekend. Altijd goed voor een genoegelijk kwartiertje leesplezier zijn de Kleintjes. Zeker als de advertenties zo heerlijk gedateerd zijn. Wie heeft er nog interesse in: een wringer met bok, een kapokbed, haardkookkachels, 280 roeden mangels, stofvrije aszëven, een kortmolen, spekstanders, stampers of een plus four- pak? Dan de aangeboden diensten: Damman in Middelburg maakt uw oude veren bedden driedelig- Dekkers naaimachinehandel in Middelburg verbouwt uw handmachine tot een moderne salonkastmachine, Fa. Le Coq Zn. in Goes verzinkt wasketels, teilen en emmers. Er is vraag naar hulpen voor ruwe werkjes, nette meisjes, flinke bakkersknechten, jongste bedienden. En een bekwame corsetière demonstreert bij V&D de voordelen van rubberen corsetten. Dfe zouden we nou nog wel eens willen horen. Ondine van der Vleuten Het onderwijs houdt de adem in. De politiek heeft het (her)ontdekt. Frac tievoorzitters en bewindslie den buitelen over elkaar heen om hun liefde voor het docen tenvak en de tere kinderziel kenbaar te maken. Miljarden zullen er de volgende kabi netsperiode extra worden 'geïnvesteerd' in de 'kennisin frastructuur' (zoals onder wijs tegenwoordig heet). Na de verkiezingen van 1998 zal alles anders worden in het on derwijs. Met angst en beven zien peuterjufs, meesters, le raren en directeuren die tijd dan ook tegemoet. Want geld voor onderwijs betekent 'on derwijsvernieuwing'. En als de mensen in het veld momen teel ergens de buik vol van hebben, is het wel de grote, grijze beleidsfabriek in Zoe- termeer waar bewindslieden en ambtenaren elke dag weer wat nieuws verzinnen. Jarenlang had Onderwijs de naam scholen op te schrikken met onleesbare circulaires, waarin werd verordonneerd dat een regeltje dat niemand kende veranderd was. Met weemoed denkt menig schooldirecteur terug aan die goeie ouwe tijd. Tegenwoor dig regent het beleidsnota's via de post en dat is een stuk erger. Neem nu de verkleining van de klassen. De zwoegende backbenchers in de Tweede Kamer die onderwijs toebe deeld hebben gekregen, pleit ten jaar in jaar uit voor meer geld ten behoeve van extra leerkrachten. Nooit werd er naar hen geluisterd omdat er simpelweg geen geld voor was. Nu het economisch kli maat en de politieke voor mannen de miljardenoperatie opeens wel toestaan, treedt onmiddellijk de Zoetermeer- se beleidsreflex in. Eisen In plaats van met het schaam rood op de kaken het benodig de geld te storten op de reke ningen van dë scholen die er noodgedwongen al jaren veel te grote klassen op nahouden (Nederland is hier bijna Euro pees koploper!), stelt staats secretaris Netelenbos opeens extra eisen aan de scholen. Nog voor ze een cent van het kabinet los heeft gekregen, ligt er bij de Kamer een pak ket aan „maatregelen die de kwaliteit van het onderwijs verbeteren". Blijkbaar zijn meer docenten voor minder kinderen niet goed genoeg, er moest 'beleid' bij. Zodoende kregen de getroffen scholen te horen dat er 'leerlingvolgsys temen' moeten komen om bij te houden hoe Monique en Mehmet het doen. De lesme thoden moeten worden verbe terd en krijgen 'keurmerken'. De leraar, die blijkbaar niet goed genoeg meer is, krijgt nascholing met bijzondere aandacht voor 'onderwijs op maat', bijvoorbeeld door zijn kennis bij te spijkeren over 'klassenmanagment' en 'zorgverbreding' Tenslotte worden de 'kern doelen' van het onderwijs (datgene wat kinderen op 12- jarige leeftijd dienen te we ten) uitgewerkt in 'tussendoe len'. Nu is het vervelend dat onlangs die 92 kerndoelen als te vaag en te talrijk werden omschreven. Inmiddels wordt hier nieuw beleid op losgela ten. Dat mag de pret niet drukken: dan maar tussen doelen voor taal, rekenen en wiskunde verzinnen. Het re sultaat: de Onderwij sambte- naren hebben voor jaren weer werk, er kunnen weer een paar commissievoorzitters aan de slag en het onderwijs personeel raakt nog meer overbelast. Weer samen Want tegelijkertijd worden de juffen en meesters met nog veel meer beleid lastig geval len. In het kader van 'Weer samen naar school' (aan eufe mismen geen gebrek in Zoe- termeer) moeten kinderen die moeilijk kunnen leren of ge dragsproblemen hebben ook in de 'gewone' klas worden opgevangen. Het speciaal on derwijs is te duur en te apart, de gewone onderwijzer moet hen begeleiden. Binnenkort komen daar nog gehandicap te leerlingen bij, die welis waar een 'rugzakje' met geld meenemen, maar daar merkt de gewone juf met haar toene mende werkdruk weinig van. In het kantoortje van de ba sisschool piekert de boven meester van vroeger (tegen woordig 'directeur' genoemd) zich ondertussen suf over de uitvoering van het anti-pest- beleid, het sponsorbeleid en de totstandkoming van de 'veilige school'. Er lijkt nog maar één advies aan de komende kabinetsfor mateur mogelijk: geef de scholen alle extra miljarden om hun eigenlijke taken eens naar behoren uit te voeren. Wilfred Scholten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 26