Derde plan voor hart Middelburg Fietsactie wordt een verslaving n Eerste paal uitbreiding werkplaats Opvoedingsproject voor kinderen uit he asielzoekerscentrum Gehandicapte kan bos en strand met Jutter betreden zeeland Investering van 65 miljoen om Markt terug te brengen in oude trapeziumvorm Waterschap moet bij drag aan riolering uitbreiden Voor derde keer brand boerderij Vlissingen lezers schrijven Symposium over kan kt zaterdag 19 april 1997 van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - Op de valreep heeft het landschapsarchitec tenbureau Bosch en Slabbers uit Gapinge een ambitieus plan voor een reconstructie van de Middelburgse markt afgegeven. Maandag buigt de Middelburg se gemeenteraad zich erover, naast de al ingediende ontwer pen van SVP Architektuur en Stedebouw uit Amersfoort én Snelders en De Koning. „Het ontwerp Een Markt op Maat gaat verder dan de aanpak van het plaveisel. We bieden een complete strategie aan die de stad een economische impuls moet geven", zegt architect Jan- Willem Bosch. De totale investering van de re constructie komt neer op 65 Plan van aanpak voor pleinen in Oostburg OOSTBURG - De komst van de Hema naar Oostburg noopt het bestuur van de Eenhoornstad om in de nabije omgeving van het voormalige belastingkan toor, waarin de Hema-vestiging wordt ondergebracht, wegen en pleinen te reconstrueren. In het reconstructieplan is ook de woning Markt 13 opgeno men, die een deel gaat vormen van het nieuwe winkel-annex- woongebied. De verbinding tus sen het Ledel-en Sint-Eligius- plein wordt verlegd. De ge meente hoopt nog dit najaar met de werken, kosten 450.000 gul den, te kunnen beginnen. Een en ander valt op te maken uit het herziene urgentieschema voor het lopende jaar. Op de lijst staan ook de sanering van woonwagencentrum Schoondijke en de bouw van een nieuw centrum opgenomen. In eerste instantie dacht de ge meente voor de sanering van het centrum de komende jaren geld (750.000 gulden) te kunnen spa ren, maar dat is - gezien de ernst van de bodemverontreiniging ter plaatse - niet verstandig. Een snelle sanering en de bouw van een nieuw centrumpje met tien standplaatsen is volgens B en W noodzakelijk. Dat alles gaat zo 'n milj oen gulden kosten. miljoen gulden. Zeker in verge lijking met de andere twee ont werpen, het plan van SVP Ar chitektuur is geraamd op 3 miljoen gulden, is deze prijs ex treem hoog. Bosch en Elsbeth Luning heb ben geen halve maatregelen ge nomen. Ze willen de vorm van een trapezium terugbrengen, zoals het plein er voor de oorlog uitzag. Daardoor komt het stad huis weer terug in het middel punt. „We willen om dat te be reiken een parkeergarage onder de Markt en Plein'40 bouwen. Andere parkeerplaatsen in de binnenstad, zoals de Vlasmarkt en de Bodenplaats, kunnen voor een deel gesaneerd worden en ook de oorspronkelijkheid te rugkrijgen." Een gedeeltelijke sloop van de huidige bebouwing tussen de Zusterstraat en Plein'40 en de Markt maakt onderdeel uit van het plan. „Op die plaatsen wil len we nieuwbouw in bak steensfeer plaatsen en krijgt het plein de stedelijkheid terug. Op lange termijn is onze recon structie rendabel. We hebben het over een verandering die ja ren en jaren aantrekkelijk moet blijven. De gemeenteraad zal alle bijdragen serieus moeten nemen voor deze discussie over de herinrichting van de Markt." Terrassen De architecten werken in op dracht van de Middelburgse Ontwikkelingsmaatschappij Stadshart Middelburg BV, die vaak bij onroerend goed betrok ken is. Luning vindt dat Een Markt op Maat uitgaat van een levendige kern, waarin winke len, wonen en verpozing kunnen samengaan. „De buitenrand van het trapezium is bestemd voor ten-assen. Middelburg krijgt met enige aanpassing de uitstraling die het vroeger had. De belangrijke winkelstraten worden met elkaar verbonden. De Markt wordt meer dan een oversteekplaats. Als je dat nu doet. voel je jezelf wezenloos. Over de markt moet je kunnen flaneren." Ze hebben zich laten inspireren door de Piazza del Campo in Sienna. Een stedelijk groot plein dat toch intiem is geble ven. „Het verschil in reliëf zorgt ervoor dat het middelpunt, in Middelburg is dat het stadhuis, nog stralender wordt." Een werknemer bedankt de directeur van de Werkplaatsen Walcheren na het slaan van de eerste paal. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - Algemeen directeur J. Burgemeester van de Werkplaatsen Wal cheren heeft vrijdagochtend de eerste paal geslagen voor twee nieuwe productiehallen. „Ik ben ontzettend blij te weten dat deze paal er in ieder geval goed in zit", zei Burge meester na het karwei geklaard te hebben. „U hebt goed uw best gedaan", vond ook Hans de Smit, medewerker van de Werk plaatsen. Die bedankte zijn algemeen direc teur namens de Werkplaatsen Walcheren voor de officiële handeling. De nieuwe productiehallen zijn de uitbrei ding voor de afdelingen montage en verpak ken en metaalbewerking. De Werkplaatsen Walcheren krijgen er 880 vierkante meter productieruimte bij. Burgemeester: „In hal A, montage en verpakke, werken te veel mensen waardoor er niet efficiënt gewerkt kan worden. We hebben lang gezocht naai de beste oplossing en dat bleek uiteindelijk nieuwbouw op ons eigen terrein." Efficiënter Hal A wordt uitgebreid om efficiënter te kunnen werken en de arbeidsomstandighe den te verbeteren. „Je ziet nu nog wat van het vroegere zorgmodel: stop een berg men sen in een hok en laat ze wat doen, dan heb j e je plicht gedaan. Het is meer van deze tijd om mensen gelijkwaardig te laten werken zoals in de industrie. Dat is ook nodig om de bedrijfsvoering van de Werkplaatsen Wal van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) begint een op voedingsproject in het Middel burgse Asielzoekerscentrum De Eendracht. Gezinnen die in het centrum wonen hebben vaak moeite met het opvoeden van hun kinderen, omdat zij met hun gedachten bij andere belangrijke zaken zitten zoals de lange wachttijden, on zekerheid over het verkrijgen van een verblijfsvergunning en psychosociale problemen. Het project moet aan twee kanten werken: ouders leren opvoe dingsvaardigheden en kinderen worden beter voorbereid op de basisschool. Achterstandssituatie In Zeeland wordt op diverse ni veaus aandacht besteed aan kinderen in achterstandssitua ties. In 1994 introduceerde het RPCZ Opstap(je)projecten voor buitenlandse en Nederlandse kinderen en hun ouders. Gedu rende het project wordt ouders geleerd hun kinderen activitei ten aan te bieden die de kinde ren op weg moeten helpen naar het goed doorlopen van de ba sisschool. Momenteel vinden in zeven Zeeuwse gemeenten der gelijke projecten plaats. Het AZ C in Middelburg heeft nu een crèche voor kinderen i twee tot vier jaar en een: schoolse opvang, beide begë door vrijwilligers en stagiai Al eerder is geprobeerd om Opstapproject in het cent van de grond te krijgen, maai gebrek aan geld lukte dat i Het project 'Aan de slag in AZC' is bedoeld voor kindi in de leeftijd van twee tot 5 jaar en begint op 1 augustus jaar. De kosten van het project dragen ruim driehonderdd zend gulden. Iets meer dan helft komt voor rekening het asielzoekerscentrum, resterende bedrag wordt taald door een subsidie van Europees Sociaal Fonds. Om subsidie te verkrijgen, moei RPCZ beschikken over een meentegarantie. Het col] van B en W van Middelb heeft zich bereid verklaard garantie (voor 143.000 guld te verstrekken en stelt de meenteraad voor daaimee ii stemmen. Het voorstel komt maand avond tijdens de raadsvergai ring in het stadhuis (aanvi 19.30 uur) aan de orde. Heti lege wijst de raad er op c gemeente geen enkel finanö risico loopt met de garants ling. Als het project niet do gaat of voortijdig wordt al broken, zal het RPCZ financiële gevolgen dragen. cheren in de toekomst veilig te stellen", leg de Burgemeester uit. „Tussen de hallen A en B komt een overkapping, zodat ze in feite onder een dak komen, ze integreren. En dat willen we graag, mensen in het hele bedrijf verder integreren." Tot de aanwezige wex-knemers van de Werk plaatsen zei Burgemeester: „Ik hoop dat het een mooi gebouw wordt waarin jullie goed kunnen werken." De nieuwbouw - ontwor pen door architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft en gebouwd door de Wal- cherse Bouw Unie, onder directie van inge nieursbureau Bravenboer Scheers - moet in november van dit jaar worden geopend. Daarvoor wordt een 'bekende Nederlander' uitgenodigd, maar Burgemeester wilde de naam nog niet verklappen. van onze verslaggever GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden moet de bij drageregeling voor het aanslui ten van plattelandswoningen op het riool uitbreiden. Alle be woners moeten voor subsidie in aanmerking kunnen komen, on geacht de kosten. Waterschaps bestuurder C. J. Dieleman uit Wissenkerke dient dinsdag tij dens de waterschapsvergade ring in Zierikzee een voorstel van die strekking in. Het dagelijks bestuur wil een fi nanciële grens stellen aan de subsidie. Het heeft een streep getrokken bij 24.500 gulden. De eigenaar betaalt daarvan altijd 4500 gulden. Het waterschap de gemeente delen de restera kosten, die dus kunnen óplop tot elk 10.000 gulden. Hoofdingeland Dieleman vi die regeling niet goed. wordt alleen naar de kosteni keken, niet naar de vervuil en het milieurendement, ter een duurdere aansluiting v meer milieurendement kam leveren." Hij pleit voor een: mere regeling, die het moge! maakt ook duurdere aansluit gen te subsidiëren. De bijcte voor de eigenaar blijft gelijk, 4500 gulden. Die voor wat schap en gemeente stijgen. kosten nemen toe, maar dient een goed doel." van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Voor de derde keer in een week tijd moest de Vlissingse brandweer vrijdag nacht uitrukken voor een brand in een leegstaande boerderij aan de Kleiweg in Vlissingen. Na het blussen van de brand zijn een aantal muren en de schoorsteen wegens instortingsgevaar gesloopt. De restanten zullen vermoedelijk later deze week volgen. Door een gunstige windrichting werden de tegen overliggende woningen aan de Van Oorschotlaan behoed voor rook- en roetschade, net als vo rige week vrijdag 11 april toen op hetzelfde tijdstip een brand woedde. Omwonenden reageerden gela ten op de brand. De verwaar loosde woning was hen een doom in het oog. Al enkele jaren hield de bouwval de uitbreiding van de wijk op, waardoor er bij voorbeeld nog steeds bouwbe- strating in de Van Oorschotlaan ligt. ABN-AMRO Projectont wikkeling kreeg een vermeende bewoner niet uit de woning. Een kort geding tegen de bewoner werd door de projectontwikke laar verloren. Ondertussen had het pand een grote aantrek kingskracht op de jeugd uit de wijk en de omringende wijken. Sinds begin dit jaar is de woning niet meer bewoond. Snel geblust De brandweer werd vrijdag om streeks 21.55 uur gealarmeerd door omwonenden. Zo'n dertig brandweerlieden rukten uit met twee autospuiten, een ladder wagen, een hulpverleningswa gen voor de verlichting en een materieel wagen. De brandweer had de brandhaard vrij snel ge blust. Maar er waren extra com plicaties. Tijdens het blussen bleek dat er nog netsparxning op het huis stond. Medewerkers van de DELTA Nutsbedrijven moesten komen om het pand van de hoofdkabel af te sluiten. Volgens brandweercomman- dant D. G. Murre is de brand vrijwel zeker aangestoken.Vrij- dag 11 april veiwoestte een middelgrote brand een gedeelte van het pand. Dinsdagmiddag om 16.30 uur moest de brand weer uitrukken, maar die brand stelde weinig voor. Drie dagen later moest de brandweer op nieuw komen blussen, naar het zich nu laat aaixzien voorlopig voor de laatste keer. van onze verslaggever Harmen van der Werf GOES - Het fietsen naar het werk blijft aan populariteit winnen. De Zeeuwse fietsactie die dit seizoen voor de zesde achtereenvolgende keer wordt gehouden, trekt een record aantal deelnemers van zo'n 3500. Organisator Ad Pher- nambucq van het Zeeuws Plat form voor Duurzame Ontwik keling in Goes is dik tevreden. Het aantal aanmeldingen voor de fietsactie, die loopt van 1 april tot 1 oktober, is veel hoger dan vorig jaar. 'Toen meldden zich 2500 wielrijders aan. Ex tra publiciteit en sponsoring door DELTA Nutsbedrijven werpen him vruchten af. Via de speciale fietsactie-adverten- ties in deze krant kwamen 550 aanmeldingen binnen. Alle an dere zijn binnengestroomd via ruim honderd deelnemende bedrijven en instellingen. De gemiddelde afstand die deelnemers verwachten af te leggen tot 1 oktober, is 1060 ki lometer. De woon-werk-af- stand is gemiddeld bijna tien kilometer. Douchen Kees Elenbaas (36) uit Kloe- tinge maakt meer kilometers. Hij rijdt dagelijks naar zijn werk in Vlissingen-Oost, bij olieraffinaderij Total. Negen tien kilometer heen, negentien kilometer terug, ,,'s Ochtends Deelnemer aan de fietsactie Kees Elenbaas: 'Naar je werk moetje toch'. foto Ruben Oreel om half acht vertrek ik en ben dan rond tien over acht op m'n werk. Douchen, omkleden en om half negen aan de slag. Een jaar of zes, zeven geleden is de Total-medewerker met fietsen begonnen. „Ik heb al tijd gevoetbald, bij Hoede- kenskerke, maar kreeg een knieblessure. Dan zoek je iets anders. Fietsen is een redelijk gecontroleerde beweging. Daar kan mijn knie tegen. En: naar je werk moet je toch." Zomer en winter fietst Elen baas. Het gaat niet meer alleen om het opbouwen van conditie. „Het is een verslaving gewor den. Regen en wind deren hem niet. Strooizout tegen gladheid is erger. ..Dat komt overal tus sen. Overal komt roest." Elenbaas doet zoveel mogelijk zelf aan zijn fiets. „Elke week een keertje alles nazien. Moei lijk is het niet, als je de goede gereedschappen hebt. En als je iets één keer hebt gezien, dan kun je het vaak ook zelf doen." Om ergernissen te voorkomen heeft hij twee fietsen. „Een tweedehandsje voor de winter, een oude Batavus: die mag meerlijden." Zijn echte fiets is een Hurssoon-fabrikaat uit Goes. Die is voor de mooie maanden. „Ik rij altijd binnen door, door de Poel, langs 's- Heer Abtskerke, Nisse, 's-Hee- renhoek. Een schitterende rou te, zeker 's ochtends. Je komt bijna niets tegen. Hooguit een of twee auto's." Elenbaas denkt van tijdens de fietsactie vierduizend kilome ter vol te maken. Hij doet mee omdat Total meedoet. „En te genover de collega's, ais extra stimulans." van onze vei GOES -De Jutter moet Zeeland aantrekkelijker maken voor va kantiegangers met een handi cap. Deze lichtgewicht rolstoel op ballonbanden is uitermate ge schikt voor strand en bos. De Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid (ZSG) heeft deze week de provincie, de Zeguwse gemeenten, VVV's en recreatieondernemers verzocht na te denken over de aanschaf van een dergelijke rolstoel. Volgens A C. Luteijn van de ZSG kan de aanwezigheid van de Jutter bij hotels, strandpa viljoens, campings en VW's het toeristisch product Zeeland op krikken. „Als mensen met zo'n stoel goed het strand op kunnen en de waterlijn in kunnen rij den, wordt een verblijf in Zee land een stuk aantrekkelijker." De ZSG streeft ernaar dat langs de hele Zeeuwse kust veertig Jutters komen, die kunnen wor den gebruikt door bezoekers met een handicap. De 'strandrolstoel' is uitvoerig getest op Texel. Daar waren de reacties uitermate postitief. De eerste - en tot nu toe enige - Jut ter in Zeeland, staat bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Proef Om Zeeland te laten kennisma ken met de Jutter, biedt de ZSG recreatiebedrijven en instellin gen de mogelijkheid de rolstoel enige weken op proef te krijgen. Onder de aanvragers wordt één exemplaar verloot. Deze stoel ter waarde van vierduizend gul den is beschikbaar gesteld door- de Stichting Godshuizen Wal cheren. De ZSG heeft deze week tevens het overzicht van aangepaste recreatieve voorzieningen in Zeeland verspreid. Deze lijst, die jaarlijks verschijnt, geeft een overzicht van voorzienin gen die goed toegankelijk zijn voormensen in een rolstoel. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verse nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt ui lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen v niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De dactïe behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Rilke Hans Warren publiceerde in de PZC van 11 april een afbreken de kritiek op mijn vertaling van Rilke's Neue Gedichte. Zijn be zwaren lijken mij merendeels uit de lucht gegrepen. 1Ik had Saitenspiel in het ge dicht David singt vor Saul 'per- abuis' vertaald met 'harpspel' in plaats van 'snarenspel'; dit was geen abuis, maar een keuze. Het 'snarenspel' betrof de 'harpe Davids'. 2. De vertaling van de regel sieh, ich gehe schlanker und gerader, uit Opfer, met 'slanker loop ik, zie, en onvermoeider' is volgens Warren 'onzin', want schlank zou hier 'vlot/vlug' betekenen. Volgens de woordenboeken is deze betekenis landschaftlich, of wel: regionaal. Het woord schlank komt in Rilke's gedich ten 55 maal voor. In 54 van de 55 gevallen laat de context er geen twijfel aan dat de betekenis 'slank' is bedoeld. Dat in dit ene geval 'vlot/vlug' zou zijn be doeld, is uiterst onwaarschijn lijk. 3. Warren heeft kritiek op mijn weergave van Sta.be in Der Pan ther met 'stangen'; het had 'tra lies' moeten zijn. Maar het ge wone woord voor 'tralies' in het Duits is Gitter, met Stabe duidt Rilke de stang-dikke tralies aan van een roofdierkooi. 4. Warren bekritiseert mijn weergave van Rilke's Liebes- Lied met 'Liefdeslied'. Maar Rilke gebruikte in titels, be staande uit een samenstelling, altijd een streepje, gevolgd door een nieuwe hoofdletter (dus ook bijvoorbeeld Toten-Tanz en Sclilaf-Mohndie spelling ver anderde niets aan de betekenis; in meer populaire uitgaven van Rilke's poëzie, zoals Am xodhlte Werke (Insel, 1948) is spelling mét streepje niet e aangehouden. Peter Verste. Leidsegrack Amstém Oude molens In de PZC van 14-4 staat een beelding van de twee zoj naamde molenstenen. Dezes nen zouden volgens t schrijven afkomstig zijn uite gesloopte molen einde negi tiende eeuw. Dit klopt in zijni heel niet, want op een foto 1860 - dat is dus veertig jaar a der - staan deze al afgebe voor de smederij van Bliek het Noorplein. Dat deze stez na de sloop van de Molen e Bliek zijn verhuisd en weer la naar het oude Gasthuis kif helemaal niet. De stenen z nooit verplaatst en hebben aan de sloop van het Gasti altijd op dezelfde plaats gf gen. Toen de smederij en gan Bliek overgingen naar gar» Dijkwel is over de oude b ting een nieuwe aangebracht zijn bedoelde stenen blijven! gen, totdat deze enkele jaren! leden (sloop Gasthuis) boven grond zijn gekomen. Om verhaal aannemelijk te mai heeft u de steen die het me overeenkomt met een Mok steen en het minst in gebn was bij een smid op de va grond geplaatst, en de meest! bruikte steen waar bijna da| lijks werk voor was staat in luwte. Jo Damn Klein Vlaanderi VLISSINGEN - In hotel Britan nia in Vlissingen wordt vrijdag 25 april een symposium voor huisartsen en specialisten ge houden ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het In tegraal Kankercentrum Rotter dam. Het symposium wordt georga niseerd in samenwerking met het Zeeuws Wetenschappelijk Oncologisch Genootschap, een samenwerkingsverband van Zeeuwse specialisten. Het ZWOG organiseert nascho lingsbijeenkomsten om de zorg voor patiënten met kanker in Zeeland te verbeteren. Hert ma is de begeleiding van dep tiënt na de eerste behandelm Beleid Dokter Rutgers van het AnK van Leeuwenhoek ziekenh en professor Hagenbeek van Daniël den Hoedkliniek verz< gen de inleiding. Daarna spreekt een aantal special^ uit Zeeuwse ziekenhuizen! huidige beleid voor diversev: men van kanker. Huisarts spreken over de hun rol bij begeleiding en een psycho* over controlebezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 18