ets Is toe aan bredere horizon Zeeuws Meisje in Frankrijk luim honderd boetes ij actie Roadblock Gemeenten vragen staten meer ruimte Melka zeeland 15 Campagne Veilig Verkeer Meer ligplaatsen Oosterschelde Brievenbussticker in APV Bandenprikster moet betalen Drugsdealers gepakt KSEWIET SCHULT1NG j?ELN hl AR.M Regiodag EO zaterdag 19 april 1997 loor Ondine van der Vleuten 'et is een belangrijk jaar voor Lets, .het alternatieve ruilsysteem dat bcgm 1995 ging draaien in Vlissingen. Ruim twee jaar na het ontstaan van Rets Vlissingen (met Kokkels als munteenheid') achten de initiatief- iili nemers de tijd rijp voor een evaluatie. Het aantal leden gaat hard naar de honderd toe en er is steeds meer toe loop van mensen buiten Vlissingen. Een enquête heeft al duidelijk ge maakt dat de leden positief staan te genover een uitbreiding tot Lets Wal cheren en verdere groei. Met Lets Goes erbij, dat zo'n anderhalf jaar geleden begon, heeft nu elke Zeeuwse regio zijn eigen ruilhandelsysteem. Lets Zierikzee bestreek al vrij snel na de start in 1994 heel Schouwen-Duive- land en ook Lets Terneuzen, dat in 1996 werd opgericht, rekent in feite al de gehele regio Zeeuws-Vlaanderen lot zijn werkgebied. Lets (Locaal Economisch Transactie Systeem) Vlissingen heeft steeds meer te bieden. Het periodieke overzicht van vraag en aanbod beslaat inmid- 24 pagina's. Bij elk product staat aangegeven wie het aanbiedt. Degene geïnteresseerd is, belt de aanbie- op en onderhandelt over de prijs. De cheque die wordt uitgeschreven voor zo- en zoveel Lets, gaat naar de administratie van Lets. Daar wordt bijgehouden wat iemand uitgeeft (door gebruik te maken van diensten) en verdient (door anderen diensten te verlenen). Het aanbod is divers: onder meer vegetarisch koken, zaagwerk met ket tingzaag, polariteits- en andere mas sages, Reiki-behandelingen, ontspan ning voor (bijvoorbeeld drukke of zeer intelligente) kinderen vanaf vier jaar, schoonheidsbehandelingen, compu terhulp, fiscale en administratieve hulp, strijkwerk, huishoudelijke hulp, klussen, vervoer, auto-onder houd, therapie, logeerkamers, interi euradvies, vertaalwerk, cursussen, een boottochtje op het Veer se Meer, krulspelden inzetten, oppassen voor ikinderen en huisdieren. Samen naar kunst kijken (in de Souburgse Watertoren) is leuker dan alleen; ook 'bezoek aan een museum' staat vermeld in de lijst van vraag en aanbod. foto Ruben Oreel Lenen is ook mogelijk: bijvoorbeeld een bungalowtent, papiersnijder, elektrische grasmaaier of imperiaal. Er is een soort Lets-rommelmarkt on der het kopje Diverse Goederen, waar onder meer bedden, een cv-thermo- staat, opkweek van biologisch-dyna- mische groente en overtollig huisraad in de aanbieding zijn. Sociaal Uit de enquête blijkt duidelijk dat de leden naast materiële verrijking door de ruilhandel, ook de immateriële ver rijking hoog aanslaan. Zesenzestig procent noemt het bevorderen van so ciale contacten als doelstelling, 56 procent kiest voor het bevorderen van milieubewustzijn en 43 procent ziet het bevorderen van persoonlijke ont wikkeling als doelstelling. Lets heeft een sociaal gezicht en dat weerspie gelt zich in het aanbod. Nummer 41 biedt een luisterend oor aan, 31 'sa men lachen', 47 'praten met mensen', 53 'eenhoop gezelschap',51 'meegaan winkelen', er is gezelschap voor zie ken of bejaarden, 47 vraagt mensen te eten, 51 heeft plezier in het op- en aftuigen van kerstbomen, 20 doet boodschappen voor ouderen, er zijn begeleiders voor bezoek aan arts, zie kenhuis, bibliotheek, museum of in stellingen, ziekenoppas- of bezoek. Allemaal diensten die niet gewoon in de winkel te koop zijn, maar waar wel degelijk behoefte aan is. Kerngroeplid Ineke de Haan kan dat bevestigen. „Het heeft mijn leven he lemaal op zijn kop gezet. Toen ik eind '94 in de initiatiefgroep kwam, zat ik op een dood spoor. Uitgeput door een baan in de gezondheidszorg, ik kwam weinig mijn huis uit en had behoefte aan meer sociale contacten. Lets heeft niet alleen gezorgd voor uitbreiding van mijn kennissenkring, maar ook mijn geestelijke horizon verbreed. Ik zag meer mogelijkheden. Lets heeft me nieuwe talenten in mezelf laten ontdekken, me zelfvertrouwen gege ven, de durf om een andere richting in. te slaan. Ik ga nu in het bedrijfsleven een systeem opzetten voor kwaliteits zorg, arbo- en milieuzorg." Hilly Hartog: „Op zich had ik vrien den genoeg, maar Lets heeft me wel in contact gebracht met mensen die ik normaal niet zou ontmoeten, leuke mensen. Ik ben dingen gaan doen die er anders niet gauw van komen, die je jezelf niet zo snel gunt. Massage bij voorbeeld, iemand de tuin laten doen, een klusjesman inhuren. Ik heb ook eens voor me laten koken en bakken, mijn oude single-8-filmpjes op video laten zetten. Ik ben een vaste bezoeker van de (k)letsbij eenkomsten die we eens in de paar maanden hebben, Daar doe je altijd weer ideeën op en leg jenieuwe contacten." Ervaringen Ellie Simonse is pas sinds november vorig jaar lid. „Ik dacht eerst dat ik er niet bij kon komen, want ik woon in Meliskerke. Lets is gelukkig niet meer tot Vlissingen beperkt. Nu kan ik eens iets laten schilderen, of een cursus volksschilderkunst doen. Ik betaal met Kokkels die ik zelf weer verdien met bloemschikken, Oosterse kook kunst, wassen, klein verstelwerk. Dingen waar ik zelf goed in ben en die ik niet onprettig vind om te doen. Het heeft me al veel leuke ervaringen op geleverd." Haar dochter Marleen Si monse zit bij de Jeugdhoek, een nieu we loot aan de Lets-boom. Ze heeft onder meer schoonheidsproefmon sters in de aanbieding en vraagt foto's of plaatjes van de Back Street Boys. De Jeugdhoek heeft helaas nog maar drie leden. „Dat moet nog op gang ko men." Intussen hebben zich ook twee ideolo gische 'bedrijven' bij Lets aangemeld. De bïologisch-dynamische boerderij Ter Linde/Loverendale vraagt hand en spandiensten in onder meer de kaasmakerij en het centrum voor ar- beidstraining De Kettingkas in Mid delburg biedt fietsreparaties, klein tuinonderhoud en biologische groen ten aan. Ai'beidstrainer Joost Ruy ten- burg: „Wij brengen moeilijk lerende jongeren bij hoe je gedegen werkt. Kwaliteit doet er dus wel toe, maar het werk is middel en geen doel. Op onze beurt maken wij gebruik van compu terles via Lets en doet iemand de was. Lets past bij de manier waarop wij hier werken. Het gaat niet om presta tie of winstbejag. Het gaat erom men sen nieuwe mogelijkheden te bieden." Op dinsdag 22 april besluiten de leden van Lets Vlissingen over de toekomst van het alternatieve geldsysteem. Ine ke de Haan: „Het is tijd meer struc tuur aan te brengen, om de groei op te vangen. Hoe, dat moeten de leden dinsdag zelf besluiten. Misschien wordt het een stichting, misschien blijven we een informele vereniging. Het belangrijkste is echter dat we ge noeg handen krijgen om het werk te doen. Administratie, publiciteit en in formatie, drukwerk. En ook daar zijn trouwens Kokkels mee te verdienen." VLISSINGEN - De Voetgangersvereniging en Veilig Verkeer Nederland houden van 15 mei to eind juni een Snelheidscam pagne 1997 onder het motto'Mag het wat minder? Ook dit jaar wordt er aandacht besteed aan de gevaren van een te hoge snelheid op wegen binnen en buiten de bebouwde kom. Lan delijk en regionaal zullen de media deze campagne bij een breed publiek onder de aandacht brengen. Ook de werkgroe pen van het Gericht Verkeers Toezicht worden ingeschakeld. VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur- van de Stuurgroep Oosterschelde heeft haar standpunt omtrent de uitbreiding van het aantal ligplaatsen aan de Oosterschelde iets ver ruimd. In het overleg met de gebruikers over het Recreatie Onderzoek Kustwateren (ROK) is de beperking tot 200 extra plaatsen, met name voor passanten, gesneuveld. De Stuur groep stelt nu voor tot het jaar 2005 ten hoogste 400 plaatsen erbij te creëren, onder strenge voorwaarden van kwaliteit, economische haalbaarheid, milieubescherming en voorlich ting. Allereerst moet een inventarisatie worden gemaakt van het werkelijke aantal ligplaatsen voor plezierjachten, zodat er een uitgangssituatie van 1997 bekend wordt. Het algemeen Bestuur van de Stuurgroep vergadert dinsdag over het ROK en de evaluatie van de toegankelijkheidsregeling. GOES - De Zeeuwse gemeenten en de afval verwij deraars OLAZ en AVZV zoeken naar mogelijkheden om de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) aan te passen op het gebied van ongeadresseerd reclamedrukwerk en huis-aan-huisbla- den. Wie nu een nee-ja- of een nee-nee-sticker op zijn brie venbus plakt, kan niets ondernemen tegen hardnekkige be zorgers die de bus toch volstoppen met ongewenst materiaal. Door de zaak te regelen in de APV zouden uitgevers of distri butiebedrijven aansprakelijk kunnen worden gesteld als het misgaat. Het doel is dat bezorgers betere instructies krijgen en dat de wensen van de bewoners ook worden gerespecteerd door gelegenheidsfolderaars. TERNEUZEN - Een 33-jarige vrouw uit Eede reageerde 1 fe bruari dit jaar de problemen met haar vriendin af door de banden van een auto lek te steken. De auto was eigendom van de vriend van haar vriendin. De verdachte vertelde vrijdag op de zitting van de Terneuzense politierechter dat tijdens haar verblijf in Polen de vriendin misbruik had gemaakt van haar telefoon. Toen ze terugkwam nam ze op haar manier wraak. De vrouw zei dat ze met een keukenmes slechts' twee banden had lekgestoken. Desondanks vond de politierechter dat ze de volledige schade van vier banden aan de gedupeerde moest vergoeden, omdat alle banden waren beschadigd. Ze veroor deelde de verdachte tot een voorwaardelijke boete van 800 gulden, met dien verstande dat ze binnen de proeftijd van twee jaar d^schade van 700 gulden moet vergoeden. TERNEUZEN - Twee drugshandelaren, die actief waren in de omgeving van de Terneuzense Eemsstraat, zijn door de hulp van oplettende burgers woensdag en vrijdag opgepakt. Een 29-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats werd vrij dagmiddag in Middelburg voorgeleid aan de officier van de justitie, een 20-jarige Temeuzenaar werd vrijdag in verzeke ring gesteld. Beide mannen worden verdacht van de handel in verdovende middelen in de Rivierenbuurt. Een 38-jarige Terneuzense die woensdag een gram hard drugs kocht bij de 29-jarige dealer kreeg een dagvaarding mee naar huis. inonze verslaggever arten de Jongh LLAND - De politie heeft im honderd bekeuringen uit- deeld tijdens de grote ver- nrscontrole nabij Rilland op iltijksweg A58 in de nacht van mderdag op vrijdag. Het be ul in 63 gevallen boetes voor clheidsovertredingen. Ook trdeen aantal automobilisten idc bon geslingerd voor rijden ider invloed en diverse andere tkeersovertre dingen politie controleerde nabij iiland het verkeer in beide tóngen. Dat gebeurde van !0O uur tot 04.30 uur. De au- (Advertentie) mtegische keus van actieve ondernemer H T - verwelkomt: vanaf maart in actie in 'et centrum van Goes gboRDINATOR BEDRIJVEN Ol #249618 to's werden via één rijbaan rich ting parkeerplaatsen geleid. Daar mochten bestuurders hun raampje opendraaien. In totaal passeerden ongeveer 900 voer tuigen waarvan er 230 werden gecontroleerd. Aan de snelheidscontrole wer den 540 voertuigen onderwor pen. De 63 auto's die te hard re den overschreden de maximum toegestane snelheid van 70 kilo meter per uur. De hoogst geme ten snelheid was 137 kilometer per uur. Deze bestuurder krijgt een boete van duizend gulden. Zes automobilisten werden be keurd voorrij den onder invloed Eén keer maakte de politie pro ces-verbaal op voor rijden tij dens een ontzegging van de rij bevoegdheid. Knuppel Een andere bestuurder werd be boet voor het overtreden van de wet Wapens en Munitie. In zijn auto lag een knuppel. De politie nam twee auto's in beslag omdat de eigenaren nog diverse boetes hadden openstaan. Er werd één auto aangetroffen met valse kentekenplaten. Een ander voertuig bleek niet APK-ge- keurd. Verder deelde de politie bekeuringen uit voor bijvoor beeld ondeugdelijke verlichting en het niet kunnen tonen van rij en kentekenbewijs. Het was de derde politie-actie in het kader van het project Road block. De politiedistricten Oos- terscheldebekken en Bergen op Zoom werkten nauw samen bij de controle in de nacht van don derdag op vrijdag. Onafhanke lijk daarvan voerde de Belgi sche Rijkswacht gelijktijdig een controle uit op de A4 richting België nabij Antwerpen. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VEERE - Het Zeeuws meisje beleeft glorietijden. Niet alleen op televisie maakt Zeelands ambassadrice de meest fantastische en ongeloofwaardige avonturen mee, ook in meer dan honderd werkstukken van scholieren uit Midden-Zeeland speelt het meisje in klederdracht de hoofdrol. De 'Tour de France' van het Zeeuws meisje was dit jaar het onderwerp van het dertiende Pechiney Con cours. Dit keer was echter niet de kwaadaardige augurkenfabrikant Horks degene die haar stappen pro beert te dwarsbomen, maar een gro te onbekende. Een jury onder leiding van commis saris van de koningin drs. W. T. van Gelder heeft tijdens een vergade ring in Veere de 49 winnaars uitge kozen die in mei een driedaagse reis naar Parijs maken. Ondanks het veelzeggende thema, het Zeeuwse meisje moet de Zeeuwse jeugd toch aanspreken, daalde het aantal deel nemers en het aantal inzendingen. Dit jaar werden 106 werkstukken ingeleverd, 28 minder dan vorig jaar; 372 scholieren uit het voortge zet onderwijs in Midden-Zeeland hebben meegedaan. Slachtoffers Er waren inzendingen van het Delta College (Middelburg), Calvijncolle- ge (Middelburg, Goes en Krabben- dijke), CSW (Middelburg en Vlis singen), SSGM Middelburg, SSGM Scheldemond (Vlissingen), het Goese Lyceum, het Sint Willibrord College en het Buys Ballot College in Goes. Net als vorig jaar kwamen de meeste inzendingen van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. Havo en vwo-leerlingen van deze Walcherse scholenge meenschap leverden in totaal vijf enveertig werkstukken in. Opvallend is dat het Zeeuwse meisje meestal niet een flitsende meid is die slachtoffers te hulp komt. Integendeel. De hoofdrol speelster, die in Frankrijk typische streekproducten zoekt voor In meer dan honderd werkstukken beschrijven scholie ren uit heel Zeeland weer de belevenissen van het Zeeuws Meisje tijdens haar 'Tour de France'. de Zeeuwse markt, wordt zelf verschillende keren door behulp zame Fransen gered van de dood. Het kind is zelfs zo naïef dat ze niet doorheeft dat iemand haar vreselijjk tegenwerkt. In een an dere versie is Zeeuws meisje een hardwerkend, eerlijk boerinne tje dat wordt achtervolgd door een jaloerse Belg die haar geen succesvolle carrière in Nederland gunt. De jury beoordeelde de inzendingenondermeer op de kwa liteit van het gebruik van de Franse taal, originaliteit en verzorging. Zo kon het gebeuren dat werkstukken met wel erg vreemde zinnen zoals le usager a retourné les assiettes sie Men que la paysanne se perdre la place (vermoedelijk een vrije verta ling van 'de afnemer had alle weg- bewijzeringsborden omgedraaid zodat de boerin de weg kwijt raak te') toch in de prijzen viel. Prijsuitreiking De prijsuitreiking vindt donderdag 24 april plaats in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. De geluk kigen zijn: Haitske van de Sande en Nathalie Punt (Deltacollege), Mar griet den Herder, Marlinde den Her der, Berber van der Woude, Janine de Wilde, Rijnie de Kiewit, Rozema rijn Dieleman, Helma Simonse, Marja Flipse, Tom Dousma (Buys Ballot College), Miriam Bruynzeel, Annemarie Saman, Marleen Dek (Goese Lyceum), Carolien Schrij vershof. Iris Boxem, Patricia Berendsen, Peter Vermeulen (Scheldemond), Eline van Leeu wen, Gerarda Hus, Inge Dekker, Janneke van Moolenbroek, Carla Bosscha, Joke Janse, Lisette Lock, Maaike Wondergem (Calvijn Colle ge), Christiaan Steenbeek, Jachin Francke, Job van de Sande, Corine Blankenburg, Inge Wouters, Mir jam de Kroo, Annebeth van de Velde, Diana Nijholt, Gwendolyn Pieters, Nora Buijs, Christion de Bruijn, Juliëtte Haex, Loura Klei- nepier, Tamara Adriaanse, Arjan de Bruijn, Geert Meesen, Jo seph Steenbergen, Maurice Roose, Esther Wisse, Jenneke Beije, Mabel van de Velde (CSW), Geertje Pieters en Maaike Rijk (Sint Willibrordcóllege) CüLTÜg£L£ CN&ENUL L ÓN ZtJN T ToZFtp&Z&f EEN W&ZWMUfeuMZEPCNPEJSEN y&ejxcmmwes un pe vleeshal ompat&z IONOVHS EEN STEL HEF&B0EJ36T Moer ze jatten oNóe-STptft Fi.6p.ooounve«ruN$TfbT TEfrZ&?FR/>/\llNè "VAPSE SVP ENTMAFKTFWN [p/E moóen ze van mij ■zijMz&sF&Nmijke: Fwcne Van executie, plaats tezueóbven êU ineet je u//<5 et? M/&7 fu5T/6 A/ar WZE k/ANTEoUWEN MfJZEONTNEMEN MIJ MJJAI HUPPELEN, ZE BEHANPELEN ME ALS €EN JVlOfOklMi/LeLiarirjiF /VA*ra LEV, LBV, LEJUEIJE WEET 7&CM' T ee éEN OB6? MENSEN ZIJN PTE JE V4&W ALLS veeifsocnveM COR DE JONGE van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - De provincie moet taken overdragen'aan de Zeeuwse gemeenten. Dat was in ieder geval de belofte voor de gemeentelijke herindeling, maar tot nu toe is daar nog niets van terechtgekomen. Die kri tiek uitte WD-er ir. C. W. Veer- hoek vrijdagmorgen bij zijn af scheid van Provinciale Staten. Ook een ander statenlid dat af scheid nam, H. Visser van de RPF/GPV, ging in die richting. „Geef gemeenten de ruimte", spoorde hij het provinciaal be stuur aan. Beide statenleden vertrekken naar aanleiding van gemeente lijke herindelingen in Zeeland. Veerhoek omdat hij wethouder is geworden van cle gemeente Schouwen-Duiveland en daar al zijn energie in wil steken. Vis ser omdat de gemeente Arne- muiden werd opgeheven en hij daardoor als burgemeester zon der baan-kwam te zitten. Hij is inmiddels benoemd tot burge meester van Nieuw-Lekker- land. Veerhoek, die zijn laatste toe spraak in de statenvergadering in een verzeeuwste vorm hield, deed de suggestie om als staten commissies met de portefeuille houders van de gemeenten eens om de tafel te gaan zitten en te bekijken welke taken tussen provincie en gemeenten geruild kunnen worden. Dat is heel wat anders, constateerde hij^ dan het overleg tussen de provincie en de vereniging van Zeeuwse gemeenten. Dat heeft veel weg van een onderonsje tussen de twee PvcLA-ers De Kok en Van der Doef, voegde hij eraan toe. Discussies Visser ging verder in op de ma nier waarop in de staten gedis cussieerd wordt. Als voorbeeld haalde hij zijn VVD-collega mr. ir. J. Huisman aan, die tijdens een van de vorige vergaderingen opmerkte dat hij niets aan de discussie had toe te voegen, om dat alles al in de commissies was gezegd. Visser: „Dat kan dus twee dingen betekenen. Of die man is zo arrogant dat hij geen parelen voor de zwijnen wil gooien, of hij is zo bescheiden dat hij al bij voorbaat denkt, ze luisteren toch niet. Je kunt je af vragen of dat nu de discussie is die we in de staten willen." Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder maakte duidelijk dat het vertrek van de twee statenleden eigenlijk het belangrijkste agendapunt van de statenvergadering van vrij dag was. Was dat er niet ge weest, dan was de vergadering waarschijnlijk bij gebrek aan onderwerpen overgeslagen. Hij constateerde verder dat Provin ciale Staten sinds de laatste ver kiezingen twee jaar in functie zijn en dat er al acht statenleden vertrokken zijn. Dat is nogal veel, vond Van Gelder In de plaats van Visser komt ir. W, Mol uit Tholen en in de plaats van Veerhoek wethouder T. R. K. Meijers te Oost-Souburg. (Advertentie) herenmode Q UAL ITT WtAII JACKS SHIRTS BROEKEN SWEAT EN POLO'S De koek rnet de kledint] van klasse Jitim/f 'Delft jd-jS/Jtaek Set/eerstrant 4jji SéKlWdddluy, telefoon 01 iS-6ijO?j Vergadering VVV Westkapelle WESTKAPELLE - De ÏW in Westkapelle houdt donderdag 24 april haar vermoedelijk laat ste Algemene Voorjaarsleden vergadering. De vereniging gaat fuseren met andere kust-VW's in de nieuwe gemeente Veere. De vergadering begint om 20 uur in brasserie De Fontein in Westkapelle. GOES - De Evangelische Om roep houdt dinsdag 22 april voor haar leden een regionale Ontmoetingsavond in de chris telijk gereformeerde Marana- thakerk in Goes Naast samen zang en ontmoeting met bestuur en medewerkers van de EO wordt actuele informatie gege ven. De bijeenkomst begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15