Ambulancedienst onder vuur Nieuw schip voor waterpolitie Strandpaviljoen wordt filmset nspectie gezondheidszorg kraakt kwaliteit ziekenvervoer op de Bevelanden SGévier (ené Coltof koopt deel dllage Scaldia terug, )ouw wordt hervat Stratenmakers in Vlissingen beschoten Scooterrijder sleurt agent mee tijdens wild-west-rit Goes Opnieuw fikse reeks arrestaties drugsbende Zeeuws-Vlaanderen zeeuwse almanak Computerdwang jponze verslaggever ink Balkenende )ES - De hulpverlening van ibulancedienst De Bevelan- !n is ver onder de maat. Dat 'ijlijkt uit een vernietigend rap- jrt van de Inspectie voor de 3i|ezondheidszorg voor Noord- rabant en Zeeland. De inspec- signaleert een groot aantal Ifkortkomingen. Een deel van medewerkers is onvoldoende ikwaam en in de praktijk lijordt nog steeds onervaren per- Ineel aangenomen. Verder is iemand eindverantwoordelijk ilfcor de medische kant van de ïlpverlening en ontbreekt zor- toudelijke sturing. Samen- uking en overleg met zieken en huisartsen zijn :alig. irzitter drs D. J. van der Zaag de ambulancedienst kan g niet reageren: „Ik heb het pport nog niet kunnen lezen. :t onderzoek van de inspectie ivestigt de conclusies van een nptie van stagiair M. Kooi- ans, die het stuk schreef in het ader van zijn opleiding aan de ogeschool Zeeland. Kooimans e ierde daarin forse kriitiek op functioneren van de dienst de kwaliteit van de nbulancehulpverlening. Zijn pportage lekte uit, waarop het stuur meteen Kooimans ver ia icht en hem schorste. Voor de spectie, die de scriptie had op- vraagd, bleken Kooimans be- odingen aanleiding een diep- onderzoek in te stellen, ris gesproken met de directeur in de dienst, verpleegkundi- begeleiders, chauffeurs, msen van de Centrale Post nbulancevervoer (CPA), huis- isen en de afdeling Spoed Ei- !nde Hulpverlening van het jsterscheldeziekenhuis iet mals conclusies van de inspectie n niet mals. Van kwalitatief rantwoorde zorg is nauwe- sprake. De inspectie ireekt van een 'forse achter stand'. Hoewel Ambulance dienst De Bevelanden vanaf 1 juli 1997 de patiëntenbegelei ding alleen nog aan verpleeg kundigen wil overlaten, wordt eigenlijk al veel te lang gewerkt met begeleiders die slechts een EHBO-diploma bezitten. Bege leiders hebben de mogelijkheid gehad om de vereiste verpleeg kundige opleidingen te volgen, maar sommigen hebben dat niet gehaald of niet gedaan. De in spectie signaleert tevens dat verpleegkundigen niet altijd een adequate opleiding (inten sive care of ambulancever- pleegkundige) hebben. De dienst zegt bij de aanname van nieuw personeel de landelijke eisen toe te passen, maar in de praktijk wordt daar de hand mee gelicht. Teruggestuurd Dat wreekt zich in het dagelijks werk. Het Oosterscheldezie- kenhuis heeft bijvoorbeeld ver schillende keren een ambulance die een patiënt kwam ophalen (bijvoorbeeld voor vervoer naar het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam) teruggestuurd omdat die niet was bemand door des kundig personeel. Hoewel de di recteur van de ambulancedienst het tegendeel beweert, meent het ziekenhuis dat ambulance personeel gemiddeld onvol doende is opgeleid. Huisartsen bevestigen dat. Zij merken op dat patiënten niet altijd ter plaatse zorg krijgen ('stabilise ren' in medische termen), maar dat de ziekenauto uit macht der gewoonte meteen naar het zie kenhuis snelt. Voor een patiënt kan juist die eerste zorg cruciaal zijn, omdat hij - leert de erva ring - sneller herstelt of revali deert. Op de Bevelanden wordt dat soms ook door onkunde na gelaten. Zo kreeg een slachtof fer geen infuus omdat de bege leider niet wist hoe dat moet worden ingebracht. „Maar am bulancebegeleiders verrichten ook handelingen waarvoor ze niet opgeleid, bekwaam en be- inonze verslaggever arcel Modde OOFDPLAAT - De bouwacti- leiten in Village Scaldia wor- m binnen twee weken hervat, ijdag werd duidelijk dat aan- lelhouder en projectontwik- ilaar René Coltof de man is hter het Amsterdamse bedrijf lander Properties-I BV, dat tder deze week de negentien afgemaakte huizen kocht op door de bank georganiseerde filing. s Coltof is het de bedoe- ing de woningen en de nodige Jfrastructuur voor de zomer op te hebben, zodat het door toblemen achtervolgde va- antiepark bij Hoofdplaat 'in der geval wat aardiger oogt oor de verhuur'. De openbare ;rkoop vond plaats in op- racht van de hypotheekhouder BN-AMRO. De huizen gingen 'uim 2,4 miljoen gulden an de hand. Inrator mr H. den Hollander an Village Scaldia BV en voor- itter A Provoost van de vereni- ing van huiseigenaren zijn ge- latigd positief over de kleine ap voorwaarts die Coltof heeft Bet. Maar hoewel er weer wat cht schijnt aan de horizon, is etvoor hun nog maar de vraag i het ochtendgloren eindelijk anbreekt. itel dat de bouw écht wordt nvat, stel dat het deze keer de aarheid is, dan zijn we er nog ng niet. Om de impasse daad- orkelijk te doorbreken, moe die aandeelhouders hun in- Advertentie) Bij het thema KEUKEN blijft geen vraag onbesproken. Wij nemen graag de tijd voor u. O Nobelweg 14462 GK Goes Tel. 0113-249500 (bij de Zeelandhallen) voegd zijn", meldt het rapport. De gebreken zijn niet alleen het personeel aan te rekenen. Veel is te wijten aan organisatorische en beleidsmatige manco's. En wie zijn mond opendoet, kan de kous op de kop krijgen: „Kritiek van verpleegkundigen op het medisch handelen van ambu lancebegeleiders zou niet be spreekbaar zijn. Wanneer ver pleegkundigen de directeur aanspreken zou dit - onder drei gementen dat hun contract niet wordt verlengd - worden weg gewuifd", schrijft de inspectie. Zij mist 'node zorginhoudelijke sturing'. Want de medische eindverantwoordelijkheid is niet geregeld, er is geen zorgvi- sie, de geleverde zorg wordt niet geëvalueerd en bepaald ambu lancepersoneel rijdt te weinig spoedvervoer, waardoor ze hun medische vaardigheden niet ge noeg oefenen. Verder moeten de twee nieuw aangetrokken medische advi seurs aan het werk worden gezet om de kwaliteit van de zorg te verbeteren. Him inbreng is nu te gering. Ook is een gestructu reerde samenwerking nodig met ziekenhuizen en huisartsen. „De volstrekte afwezigheid daarvan is knellend." Volgens de inspectie moet de Centrale Post Ambulancevervoer het voortouw nemen. Overigens krijgt ook de CPA de wind van voren. De post levert af en toe verkeerde en onvolledige infor matie aan ambulancepersoneel en de ziekenhuizen, wat leidt tot misverstanden en tijdverspil ling. „Dan kan het gebeuren dat een patiënt met ernstig letsel wordt binnengebracht en de anaesthesist en cardioloog nog moeten worden opgeroepen of zelfs van huis moeten komen", mort de inspectie. dividuele belangen opgeven. Alleen dan zie ik het gebeuren dat het park ooit wordt afge bouwd", reageert Provoost. Den Hollander heeft de ruziën de aandeelhouders Ibens-Aan de Stegge en Innovast/Coltof voorgesteld hun pakket over te dragen aan een speciaal op te richten stichting. Door deze zo genaamde certificatie van de aandelen doen de twee partijen afstand van hun macht over het project, maar profiteren ze wel optimaal van het rendement. Het stichtingsbestuur krijgt binnen die contructie de verant woordelijkheid over de gang van zaken rond Village Scaldia. De curator verwacht in de loop van de volgende week duide lijkheid te krijgen of Coltof en Aan de Stegge bereid zijn tot een dergelijke oplossing. Crisismanager Coltof gokt zelf op de invloed van de ondernemingskamer van de Kamer van Koophandel in Amsterdam, waar de BV staat ingeschreven. De kamer heeft Ibens-Aan de Stegge inmiddels de directievoering over Village Scaldia ontnomen en een crisis manager, ir. J. Dorresteijn, aan gesteld. Coltof zou graag zien dat beide aandelenpakketten onder verantwoordelijkheid van Dorresteijn tijdelijk in be heer worden gegeven bij de on dernemingskamer. De tegen partij heeft nog niet gereageerd op het voorstel. Fasen De bouwactiviteiten op het ter rein bij Hoofdplaat begonnen eind 1994. Het plan was in twee fasen 130 vakantiehuizen te realiseren. Tot dusver zijn slechts 36 woningen daadwer kelijk opgeleverd. Tijdens de bouw van de overige 29 huizen binnen de eerste tranche ont stonden de problemen. Negen tien panden zijn nu opgekocht en worden afgebouwd. Wat het lot van de resterende tien is blijft vooralsnog ook voor de curator onduidelijk. Vijf huizen uit die groep zijn in handen van particulieren. De overigen be horen nog aan de BV. Coltof heeft er zelf weer ver trouwen in dat de herstart van de bouw na anderhalf jaar stilte de vei'schillende partijen zal sti muleren om het project alsnog te voltooien. Of er dan nog een groots feest komt, zoals de pro jectontwikkelaar bij aanvang beloofde, laat hij maar even in het midden. van onze verslaggever Harmen van der Werf GORINCHEM - De groep Reimerswaal van de waterpolitie in Zeeland beschikt sinds vrijdag over een nieuw, sneller vaar tuig. Het schip, de P84, is gebouwd bij Da- men Shipyards in Gorinchem. Mevrouw J. W. M. Miltenburg, echtgenote van de plaatsvervangend divisiechef van de wa terpolitie, verrichtte de doop. De oude P84 stamt uit 1978 en was aan vervanging toe. De politiegroep Reimers waal had ook behoefte aan een ander schip, omdat haar werkgebied (het Schel- de-Rijnkanaal) is uitgebreid en veran derd. De binnenvaart wordt sneller. De politie moet zich aanpassen. Met de nieuwe P84 moet het mogelijk zijn het hele werkgebied gemakkelijker te be strijken. Het schip heeft een lengte over alles van bijna 19 meter en kan een snel heid halen van 40 kilometer per uur. Da- men Shipyards bouwt zes van dit type po- litievaartuigen voor .de waterpolitie. Twee zijn er al opgeleverd. Eén vaart er bij Maasbracht en de andere bij Willemstad. Vijf schepen De waterpolitie in Zeeland heeft (nog) vijf schepen, waarvan de P94 in Vlissingen momenteel de oudste is, uit 1983. De drie overige vaartuigen zijn in Hansweert (P82 uit 1991), Temeuzen(P83 uit 1985) en We- meldinge (P21 uit 1986) gestationeerd. De waterpolitie heeft wat betreft aantal schepen de laatste tien jaar behoorlijk moeten inkrimpen. Voorheen lagen er twee boten in Terneu- zen (voor de Westerschelde èn het Kanaal Gent-Temeuzen) en twee in Wemeldinge (voor het oostelijke en westelijke deel van de Oosterschelde). Ook het schip op het Veerse Meer en dat in Bruinisse zijn 'weg gehaald'. Ter vervanging van die laatste schepen heeft de politie twee, over de weg te vervoeren speedboten beschikbaar voor surveillance in watersportgebieden. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster Sonja de Best OOSTKAPELLE - Strandpa viljoen Pays Bas in Oostkapel- le is tijdelijk veranderd in een filmset. Het terras, in de zomer een tafereel met zonverbrande toeristen, staat vrijdag vol met koffers, enorme lampen en sta tieven. Pays Bas is een van de locaties voor het eindexamen project voor de filmacademie van regisseur Baseem Hassan. Aan de film - Hot dogs - wordt meegewerkt door Anthonie Kamerling (De kleine blonde dood). „Stilte op de set, actie!Ieder een op de set houdt zich vrij dagmiddagmuisstil. Dat moet ook, want bij de minste bewe ging kraakt het zand onder je schoenen. „Laten we de scène even doorspelen", zegt Ba seem. Acteur Martijn Harte- minlc slaapt op een schommel stoel met een revolver in zijn handen. Hij snurkt, hoort een geluid en schrikt wakker. De scène wordt drie keer opge nomen omdat er wordt ge werkt met maar één camera. Een camera kost zo'n hon derdduizend gulden en het budget van de Nederlandse Film en Televisie Academie in Amsterdam is niet zo groot. Dat betekent wel dat als de re gisseur een scène van verschil lende kanten wil hebben, die een paar keer gefilmd moet worden. Moorden Uitgangspunt van de film zijn twee moorden. Hot Dogs ver telt het vluchtverhaal van de mensen die wat met die moor den te maken hadden. Naast Oostkapelle wordt gefilmd in onder andere Amsterdam en Regisseur Baseem Hassan (links) in gesprek met acteur Martijn Hartemink op de set van de speel film Hot Dogs in het strandpaviljoen Pays Bas bij Oostkapelle. foto Ruben Oreel Bameveld. De cast telt vier ac teurs: Martijn Hartemink, An thonie Kamerling, Julien Schoenaerts en Walter Crom- melin. De Zeeuwse badplaats zal de filmploeg nog lang heugen. Een medewerker vertelt: „In de film ontdoen de moorde naars zich van een lijk door het in de zee te gooien. Die scène zouden we 's avonds gaan fil men, maar dat is niet doorge gaan. Wat blijkt de volgende morgen? Wordt er een echt lijk gevonden op de plaats waar we de avond daarvoor de scène zouden filmen. Dat was echt spooky." De eigenaar van strandpavil joen Pays Bas, Berry Pfen nings, loopt ietwat onwennig rond. „Wel een zootje he? Ze hebben beloofd dat ze het weer in de originele staat terug zul len brengen." De filmploeg vindt het fantas tisch dat ze Pays Bas mogen gebruiken als set. „Zonder Berry hadden we geen plaats om te filmen en geen vervoer over het strand." van onze verslaggever VLISSINGEN - Stratenmakers die in Vlissingen aan de Paul Krugerstraat werken, kregen vrijdagmiddag de schrik van hun leven toen zij door onbekenden werden beschoten. Vanaf een nog onbekende plek op de Singel in Vlissingen werd met een luchtbuks geschoten op de containers en het chemisch toilet waar de werklui gebruik van maken. Die hebben van de beschieting aangifte gedaan bij de politie. De inslagen in de wand van een container waren gisteren dui delijk zichtbaar. De kogels zelf lagen ernaast op de grond: kleine loden kogeltjes, afkomstig uit een luchtbuks. „Je schrikt je rot", merkte Michel van Bloppoel ontdaan op. De schilder was gisteren aan het werk bij een woning aan de Sin gel en ook hij hoorde de kogels voorbij suizen. „Dit werkt echt niet zo gezellig hoor. Een van de stratenmakers ging gistermiddag op de Singel langs de deuren om de daders te achterhalen. Hij kreeg ze toen nog niet te pakken, 'maar ik vind ze wel', voorspelde hij. „Dit is toch te gek om los te lopen. Je zult er maar een in je gezicht krijgen." Volgens hem was het een paar dagen daarvoor ook al gebeurd dat op de containers werd geschoten. De politie van Vlissingen is vrijdagmiddag naar aanleiding van de aangifte nog naar de Singel gekomen, maar de werklui waren op dat moment al weg. Volgens een woordvoerder van de politie wordt de zaak maandag verder onderzocht. van onze verslaggeefster GOES - Wild-west-achtige ta ferelen deden zich vrijdagmor gen voor op de Goese Markt. Een jonge berijder van een scoo ter heeft een politieagent die hem wilde aanhouden, achter zich aangesleurd over het plein. Het begon allemaal toen de agent opmerkte dat de jonge man geen helm droeg en ver keersregels negeerde. De poli tieman probeerde de bestuurder van de bromfiets aan te houden, maar deze reageerde niet. De jongeman was blijkbaar toch een beetje.zenuwachtig gewor den, want hij reed tegen een ge parkeerde fiets aan waar hij vervolgens ook nog eens over heen reed. De politieman rende achter de scooter aan en wist het ding nog net aan de achterkant vast te pakken. De bestuurder bleef echter doorrijden en sleur de de agent mee. De jongeman botste daarop tegen een winkel pui. Door de klap kon de politie man de scooter niet langer vasthouden en hij moest de overtreder laten gaan. Op zoek De politie is nog steeds op zoek naar de bromfietster die schade heeft veroorzaakt aan de fiets, de kleding van de agent en de winkelpui. De jongeman reed op een zwarte scooter, die inmiddels ook niet helemaal meer intact is. Hij droeg een licht gekleurde pet en een jack in diverse kleuren. ■■M van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft in de loop van deze maand nog eens 24 verdachten aangehouden in verband met het onderzoek naar een internationaal opere rend drugssyndicaat. Drie van de verdachten zitten nog in voorarrest. De overigen zijn na verhoor in voorlopige vrijheid gesteld in afwachting van het verdere verloop van het onder zoek. Van de nieuwe groep verdach ten in de zaak komen er negen tien uit Terneuzen, twee uit Ax el, twee uit Hulst en één uit Rotterdam, zo maakte politie woordvoerder J. van Mourick vrijdag bekend. In totaal zijn er nu 45 verdachten gehoord we gens mogelijke betrokkenheid bij de organisatie. Behalve de laatste drie vermeende bendele den zitten ook nog de zes hoofd verdachten vast die 11 februari weiden gearresteerd. Het uitleveringsverzoek tegen twee in België aangehouden verdachten loopt nog. Pers voorlichter H. Osinga van het Openbaar Ministexie in Middel- bui'g verwacht dat de zaak nog voor de zomer door de recht bank wordt behandeld. Het on derzoek verdoopt voorspoedig, aldus Van Mourick en Osinga. Het drugsnetwerk werd in fe- bi-uari opgerold met een groot scheepse actie van politie en justitie op verschillende plaat sen in Nederland, België en Ita lië. Het zwaartepunt van die ar- restatiegolf lag in Zeeuws- Vlaanderen, van waaruit de meeste operaties van de bende werden aangestuurd. Het zou gaan om drugshandel, het wit wassen van drugsgelden en he ling van een groot aantal gesto len auto's. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen was een drugslijn opgezet naar Zuid-Europa. De drugsleverin- gen (vooral XTC) werden deels betaald met gestolen auto's, die in Nederland van valse papieren wei'den voorzien en doorver kocht. De opbrengst daarvan weid weer witgewassen via een aan de organisatie gelieerd gi-enswisselkantoor in Terneu- Motor in Goese Veste gevonden GOES - In De Veste, de gracht rondom de stadswallen te Goes, is vrijdag een motor gevonden. Waarschijnlijk is het voertuig in de nacht van donderdag op vrij dag ontvreemd op de Gx-ote Max'kt in Goes. De motor stond daar op het stuurslot. Een 31 -ja rige inwoner van Goes deed aangifte. De computerdwang begint zo langzamerhand ernstige vormen aan te nemen. Zo kwam onlangs een brugpie per thuis met de mededeling dat er nu echt een computer diende te ivorden aange schaft, omdat een digitaal vervaardigd werkstuk extra punten opleverde. Nu werd die koop al langere tijd overwogen en stond de beurs het toe, dus korte tijd later stond het ding er. Bij de officiële ingebruikna me werd wel een moment stilte ingelast, bij wijze van steunbetuiging aan de com- puterloze leerlingen die ge heel buiten hun schuld een lager cijfer zouden krijgen. Dat het ook anders kan, bleek toen de jongste enige tijd later haar eerste werk stuk moest maken. „En niet Qp de computer", benadrukte de negenjarige. „Onze juf frouw zegt, dat je een hoger punt krijgt als je alles schrijft. Omdat je clan meer moeite moet doen." Dat was nu jammer. Ze begon net zo'n aardigheid te krijgen in het tekstverwerkingsprogram ma en typte al met alle tien de vingertjes. Het werkstuk is bijna af. Dat wil zeggen, het staat nu in de cotnputer. Ze moet het alleen nog overschrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13