Kans op bouw windpark in zee t* Mosselkwekers vrij optimistisch iver zaadvisserij Behoedzaamheid voor later Koersballers willen krachten bundelen Directeur Colijnsplaat voorziet grootschalige fusie van vismijnen Verzet tegen genetisch gemanipuleerde maïs voor Raad van State Sukses zeeuwse almanak Spin Eis zeven jaar na moord op huisbaas Monding Westerschelde geschikte plek Uitnodiging FANOY BOEKENMARKT zeeland vrijdag 18 april 1997 van onze verslaggever Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Dé elf zelf standige vismijnen die Neder land nog telt, zullen binnen nu en tien jaar opgaan in één orga nisatie. Nederland houdt wel evenveel aanlandingspunten voor vis. Directeur F. Lokerse van de vismijn in Colijnsplaat schetst dit toekomstbeeld. Lokerse spiegelt zich aan de ontwikkeling van het veiling wezen in de groenten- en fruit sector. In vrije korte tijd is daar in een enorme schaalvergroting opgetreden. Vrijwel alle veilin gen hebben zich verenigd in één landelijke organisatie, The Gre enery International. Ook vismijnen ontkomen vol gens de Colijnsplaatse vismijn directeur niet aan schaalver groting. Privatisering van de meeste visafslagen in Neder land beschouwt hij als een eer ste stap. Ook binnen de gemeen te Noox-d-Beveland wordt aan verzelfstandiging gedacht. De gemeenteraad beslist binnen kort over een onderzoek, dat binnen drie maanden afgerond moet zijn. „Of het een echte privé-firma of een overheidsbedrijf wordt", stelt Lokerse, „dat is niet zozeer van belang. Van betekenis is dat een geprivatiseerde onderne ming slagvaardiger kan opere ren èn gemakkelijker samen werking kan zoeken met andere afslagen." In dit proces kan de introductie van een centraal informatiesys teem voor alle Nederlandse vis mijnen versnellend werken. Dit systeem moet binnen enkele maanden operationeel zijn. Een vervolg zit al in de pen. Dat is: televeilen. De handel kan dan vis kopen vanachter het bureau. Of televeilen zo'n grote vlucht zal nemen, dat de visveilingen overbodig worden, wordt sterk betwijfeld. Vis is een ander pro duct dan groenten of fruit. Vis handelaren willen zien wat zij kopen. De Vlissingse vismijndirecteur J. .J. B. de Looff neemt dat als uitgangspunt. Dat er iets in de vismijnwereld moet gebeuren, is naar zijn mening wel duide lijk, „Dat kan betekenen dat er over een aantal jaren nog maar één organisatie van vismijnen bestaat. Wij zitten tenslotte niet in een groeiende markt, maar in een krimpende." Welke kant het in Zeeland op gaat, durft De Looff niet te voorspellen. Het al dan niet pri vatiseren van de vismijnen is volgens hem van ondergeschikt belang. Het gaat erom of de vis- afslagen in Colijnsplaat, Vlis- singen en Breskens hun broek zelfstandig kunnen ophouden. Zolang dat het geval is, zal er weinig gebeuren. Garnalen „Het heeft z'n tijd nodig", stelt De Looff. „De Zeeuwse visserij is niet slecht, maak dat kan ver anderen. We zitten bovendien met de garnalenaanvoer in Breskens en Colijnsplaat. Het is de vraag wat daarmee gebeurt. De gamalenhandel is in enkele handen geconcentreerd. Wil die handel op den duur nog wel via vismijnen afnemen Voor De Looff is het daarom ook geen uitgemaakte zaak dat er in Nederland elf visafslagen blij- Man overleden na val van kraan in Nieuwdorp NIEUWDORP - De 46-jarige A Siben uit Hoek is donderdag in het ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam overleden aan hersen letsel dat hij een dag eerder op zijn werk in Nieuwdorp opliep. De man viel op het terrein van een overslagbedrijf van een kraan. Het slachtoffer is ver moedelijk uitgegleden en na een val van vier meter op zijn hoofcl terechtgekomen. Een collega vond de man met een hevig bloe dende hoofdwond. DEN HAAG - Proeven met ge netisch gemodificeerde maïs blijven verzet oproepen. Dit bleek donderdag bij de Raad van State in Den Haag. Daar werd het bezwaar van twee Am sterdammers behandeld tegen zaadbedrijf Van der Have in Ril land. Het bedrijf mag met een VROM- vergunning de komende drie jaar een nieuw ontwikkelde maïssoort op proefvelden in Ne derland zaaien. Het gaat in to taal om 1500 hectare van een ras dat resistent is tegen bepaalde onkruidverdelgers. Boeren heb ben hierdoor een hogere op brengst per hectare. De maïs is niet voor menselijke consump tie, maar bedoeld als veevoer. In de vergunning is opgenomen dat het bedrijf mag onderzoe ken wat de voederwaarde van het product is voor dieren. De Amsterdammers zijn tegen dit project. Er is volgens hen nog te weinig bekend over de effecten van genetisch gemanipuleerde voeding op de mens en dier. VROM had daarom volgens de klagers in de vergunning op moeten nemen wat er gebeurt met de melk, het vlees en de na komelingen van de koeien. Het ministerie zegt dat de Wet op de dierproeven en de Warenwet daarin voorzien. Staatsraad J, Bakker deelde de mening van de twee Amster dammers. Het ministerie moet binnen twee weken met een schriftelijke verklaring komen waarin ze aangeeft met welke wettelijke bepalingen ze tegen gaan dat de zuivelproducten bij de consument terechtkomen. Volgens woordvoerder T, Saat van Van der Have is het een pa pieren maatregel. „Hoewel we de voedertesten nog niet hebben uitgevoerd, mogen we dat. al lang doen op grond van een an dere vergunning. In theorie is het daarom al mogelijk dat mensen melk drinken dat komt van een boer die aan de proeven mee heeft gedaan De Raad van State doet op 22 mei uitspraak .ANP Advertentie Sleutel i£ot Tekst Ontwerp Illustratie Ideevorming RliKUUklE MARKETING PR VOORLICHTINC Bel vrijblijvend voor een ver helderend gesprek: (0113)252052. BOOM^jjgjKOI.LEKTIEr Dc Sleutelrol in Kreelieve Kommunikatie Herman is dood. De spin die een jaar lang dat nog zo prille gezin in Terneuzen terrori seerde, is om zeep gebracht. Eindelijk. Toen het vonnis was voltrokken kon Astrid, vrouw des huizes, dan ook maar met moeite een vreug dehuppel onderdrukken. Herman zat haar namelijk behoorlijk divars, erger nog, dreigde haar leven te bepa len. En dat van haar levens partner Ed, die immer wei gerde het zwaard te heffen tegen het kleine, zwartemon- ster op de muur. Deze week maakte Herman - vermoede lijk de lente in de bol - over moedig een lange wandel over de witte muur op de overloop. Ten einde raad riep Astrid de hulp in van een ken nis, die in haar leven voor he tere vuren heeft gestaan. Die aarzelde geen ogenblik, greep een stuk keukenrol en sloeg verpletterend toe. Waarna de twee besloten het stoffelijk overschot veilig ten grave te dragen in de grijze vuilcontainer in de achter tuin. In al haar enthousiasme greep Astrid de telefoon en belde Ed, op z'n werk. Die nam kennis van het voltrok ken vonnis en de daaropvol gende begrafenis, maar maakte één kanttekening Waarom in die grijze bakJe weet toch dat spinnen in de groene moeten?!" van een bond zou het prijsni veau laag gehouden kunnen worden. Ook biedt het de moge lijkheid de organisatie van toer nooien te stroomlijnen. Mis schien dat er zelfs voorzichtig kan worden gedacht aan het op zetten van een regionale compe titie met een provinciale cham pions league." Ook voor Martens staat voorop dat ouderen de hoofddoelgroep moeten blijven van een koers- balbond. Toch mag volgens hem niet worden voorbijgegaan aan een noodzakelijke verjonging. Hij denkt daarbij in eerste in stantie aan zestigers. Daarnaast zou een begin kunnen worden gemaakt met de promotie van het koersballen onder de jeugd. Op 23 oktober loopt zijn club in Sas van Gent alvast vooruit op die aanwas, wanneer in de plaatselijke sporthal een aantal banen wordt neergelegd voor belangstellende kinderen. Bij voldoende animo zou het vol gens Martens geen kwaad kun nen wanneer een aparte afde ling tot stand komt. „Het blijft jong geleerd, oud gedaan." (Advertentie) GRUNBERG SIGNEERT I Op zaterdag 19 april van 15.30 I tot 17.00 uur is 8 ARNON j GRUNBERG bij boekhandel h De Koperen Tuin, Gasthuis straat 12-14, Goes om voor te lezen en zijn nieuwe roman Figuranten te signeren. U bent van harte welkom. BREDA - De drie Zeeuwen die betrokken zijn geweest bij de moord op de 69-jarige R La beur uit Bergen op Zoom hoorden donderdag voor de rechtbank in Breda drie tot zeven jaar cel tegen zich eisen. De bejaarde werd vorig jaar oktober zwaar mishandeld en met doorgesneden keel door de politie gevonden. Een 21-jarige kamerbewoner hoorde de zwaarste eis: zeven jaar. Hij had een vriend uit Kapelle verteld dat Labeur hem onzedelijk had betast. De vriend schakelde daarop een 21-jarige plaatsgenoot in, die bekend stond als zeer agres sief jegens plegers van zeden delicten. Op 18 oktober togen de ka merbewoner en de 21-jarige Kapellenaar met de trein naar Bergen op Zoom om Labeur te vermoorden. Onderweg con troleerden ze nog even telefo nisch of het slachtoffer wel thuis was. Eenmaal in het huis takelde de Kapellenaar de Bergenaar zo toe, dat bijna zijn hele rib- berxkast brak. Toen Labeur nog rochelde, sneed de Kapel lenaar met een mes de keel van het slachtoffer door. Tegen de dader eiste de offi cier van justitie zes jaar cel en tbs met dwangverpleging. De kamerbewoner zou de dader na afloop van de slachtpartij nog hebben bedankt voor zijn medewerking. De andere man uit Kapelle, die de moord zou hebben uitgelokt, zou voor drie jaar achter de tralies moeten verdwijnen. Uitspraak 1 mei .ANP van onze verslaggever A. J. Snel RILLAND - Niets is hier veranderd. De cennia lang is de getijdebeweging over schorren en slikken gegaan en heeft kre kenstelsels door de natte aarde getrokken. Rattekaai, het haventje, de stroomgeul en het omringende gebied ademen eeuwig heid. Nu is ei", onwaarneembaar-, iets veranderd. De vlakte waar water en land in elkaar vervloeien, verwisselde van eigenaar". De verzekeringsmaatschappij Amev heeft de 246 hectare aan en bij hoog water in de Oosterschelde overgedaan aan Natuur- monumenten. Over de prijs wordt gezwe gen, maar te duur is hoe dan ook geen passende aanduiding waar het gaat over onschatbare waarden. Van bedreiging was geen sprake. Maar toch, de Vereniging Natuurmonumenten denkt niet in termen van vandaag en mor- "gen. Het zoute land van nu vi'aagt om be hoedzaamheid voor later. Men spreekt van fourageergebieden, broedplaatsen en hoogwatervluchtplaat- sen. Dit terrein behoort de kluut, de stelt loper, bergeend, smient en rosse grutto. Zij strijken neer nabij de steigers in ver val. De begroeiing is karakteristiek; niet zeer gevarieerd. Veel Engels slijkgras, minder lamsoor en zeekraal; planten die het zilt minnen. Demping van het getij en incidentele slui ting van de kering in de Oosterschelde, daar is een prijs voor betaald, ook door de natuur. Schor en slik zijn schaarser ge worden. De transactie berust op het idee van wa ken en bewaren. Dit waterland verander de van eigenaar opdat er niets verandert. foto Dirk-Jan Gjeltema fan onze verslaggever [armen van der Werf iLISSINGEN - De Vlakte van je Raan in de monding van de festerschelde is een geschikte ocatie voor de bouw van een rjoot windmolenpark. Wind- ncrgie Ontwikkelings Maat- ichappij (WEOM) stelt een mderzoek in naar de mogelijk- icden. Twee andere locaties angs de Nederlandse Noord- eekust worden eveneens beke- cn: één voor IJmuiden en één ussen Hoek van Holland en icheveningen. Ie WEOM doet de haalbaar- iridsstudie naar grote windmo- jnparken buitengaats in op- [racht van de Nederlandse Inderneming voor Energie en Ü'lieu (NOVEM). De drie te on- lei'zoeken locaties zijn als laat- levan een reeks overgebleven, let Waddenzee-gebied én de oordelta voor de Zeeuwse en luid-Hollandse eilanden zijn [gevallen, omdat die een na- iiurfunctie hebben. Ie Vlakte van de Raan in de loading van de Westerschelde igt milieukundig minder ge- oelig, legt WEOM-medewer- er Dick Kooman de keuze voor leze plaats uit. De zandvl akte is edelijk stabiel. Zeescheepvaart er niet. De waterstand is er ied, zowel om in te werken met diepen als voor de funderingen an de molens. „Funderingen urmen er in principe tegen anvaardbare kosten worden ■maakt." londerd turbines let plan voorziet in de bouw air honderd windturbines met en vermogen van elk één mega- att. Samen dus 100 megawatt er vergelijking: kerncentrale kirssele levert netto 449 mega watt en kolencentrale Borssele netto 404 megawatt. De ashoog- te van de molens wordt waar schijnlijk vijftig meter. De top- hoogte (molen plus rotorblad) komt op vijfenzeventig atachtig meter. „We kunnen niet veel ver der in details treden", zegt Koo man. „We staan nog maar aan het begin van een bijzonder pro ces. Het is iets unieks." Rijkswaterstaat Zeeland neemt een, afwachtende houding aan. „Wij hebben geen grond om dit plan af te wijzen", aldus de woordvoerder. „Er is wel een milieu-effect rapportage no dig." Zeeuwse natuur- en milieu-or ganisaties hebben donderdag voor het eerst over het initiatief gesproken. Ze hebben nog geen standpunt bepaald. Volgens Th. Kramer van de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) is het een moeilijk onderwerp. Principieel De milieubeweging wil wind energie bevorderen, omdat windenergie milieuvriendelijk is. Zij staat echter voor de prin cipiële vraag of de Noordzee voor de bouw van een groot windmolenpark mag worden gebruikt. „Zet je dan niet de deur open voor ongewenste ont wikkelingen, zoals de bouw van een tweede Schiphol in zee Windmolens op de Vlakte van de Raan zullen zeker zichtbaar- zijn vanaf de stranden bij West- kapelle en Knokke-Heist. De gevolgen voor vogels zullen zwaar wegen bij het bepalen van een standpunt door de Zeeuwse natuur- en milieu-or ganisaties. Veel watervogels, vooral zwarte zeeëenden, zou den op de Vlakte van de Raan foerageren. Vogelbescherming is gevraagd meer inzicht te ver schaffen. Voor de visserij zal een windmo lenpark beperkingen inhouden. Waar windmolens staan, kan in elk geval niet worden gevist. Ook visserijbelangen worden meegewogen in de haalbaar heidsstudie waarvan WEOM- medewerker Kooman in okto ber het eindrapport verwacht. „Wij zijn vol goede moed, an ders waren wij er niet aan be gonnen." an onze verslaggever larten de Jongh ÏRSEKE - De mosselkwekers linnen een redelijke zaadvisse- ij tegemoet zien. Inventarisatie het Rijksinstituut voor isserijonderzoek (Rivo) wijst lil dat in het diepe deel van de faddenzee ruim 400.000 mos- illon zaad ligt. Dat is meer dan envacht. „Ook in vergelijking iel voorgaande jaren is het be- redelijk", aldus M. van talen van het Rivo. let mosselseizoen '96-'97 is nog iet gestopt of de traditionele eoijaarszaadvisserij dient zich in. De laatste aanvoer van ver- fZeeuwse mosselen was eerder leze week. Voor de nieuwe oogst het wachten tot juli. De mos- dkwekers varen inmei uit voor e zaadvisserij. Het Rivo trof en aardige hoeveelheid zaad m. De situatie op de droogval- nde platen van de Waddenzee ioet het instituut nog in kaart fengen. De verwachtingen rarover zijn niet hoog gespan en. Voorzitter J. Louwerse van de mosselsector van de Zeeuwse vissersvereniging Zevibel geeft de verzekering dat de kwekers de platen zullen mijden. Het mosselzaad dat op de platen ligt dient als voedsel voor de vo gels. Mits het zich makkelijk laat opvissen, kan de sector re delijk tevreden zijn met de geïn ventariseerde hoeveelheden zaad in de diepere delen van de Waddenzee. Met een aanvoer van ruim 800.000 mosselton verse schelp dieren was het een geslaagd sei zoenvoor de kwekers. Vorig jaar- was het resultaat ongeveer ge lijk. Tochbetreurt Louwerse het dat de grens van één miljoen niet is overschreden. „Als je daaron der blijft moet er worden geïm porteerd. De handel heeft dan niet genoeg aan onze aanvoer." Consumenten die volgende maand nog een maaltje bestel len, krijgen geen verse Zeeuwse mosselen meer voorgeschoteld. In deze tijd van het jaar acht de sector de kwaliteit van de waar te mager. De nieuwe oogst moet nog een paar maandjes rijpen. (Advertentie) Je zult maar zonder pardon de deur uit worden gezet! 't Is sneu, maar het kan niet anders. We hebben plaats nodig voor duizenden nieuwe boeken, dus moeten er evenzoveel het veld ruimen. Voor een appel en een ei doen we ze van de hand. Mooie, spannende, leuke, schitterende, heerlijke, dierbare, leerzame, spraakma- i kende, boeiende, vertederende, interessante boeken. Eigenlijk gaat het hier om een goede dwarsdoorsnede van ons totale assortiment. Op vrijdag 18 april start een tweedaags verkoop evenement in de Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30. Wij nodigen u daarom graag uit om uw slag te komenslaan op vrijdag 18 en zaterdag 19 april. Voor uw gemak hebben we alle boeken al op onderwerp gesorteerd. Wij staan voor u klaar van 10.30 tot 17.00 u. boekhandel NIEUWE BURG 22-28 Een paar puntjes. U kunt als volgt betalen: contant, met een eurocheque, girobetaalkaart, VVV-geschen- kenbon of boekenbon. Pinnen en betalen op rekening is op deze locatie niet mogelijk. Boeken kunnen met worden teruggenomen of geruild. boekhandel Fanoy, Nieuwe Burg 22-28,4331 AH Middelburg, ifleloon 0118-612114. Fax 0118-640114. Email ruifan@pl.net. WIELINGEN ^stersc^e Breskens ||X ZEEUWS-VLAANDEREN VLAKTE VAN DE RAAN WALCHEREN Vlissingen /v Middelburg van onze verslaggever Marcel Modde SLUISKIL - De vertegenwoor digers van de verschillende Zeeuwse koersbalclubs zijn voor de oprichting van één over koepelende organisatie binnen de provincie. In Sluiskil werd donderdag de laatste van een reeks informatiebijeenkomsten gehouden. Net als eerder op Walcheren, Zuid-Beveland, Tholen en Schouwen trof de werkgroep ook in Zeeuws- Vlaanderen voldoende draag vlak voor het initiatief. De oprichting van de eerste Zeeuwse koersbalbondlijkt een kwestie van tijd. Consulente M. Reijnders van de Zeeuwse Sportraad verwacht dat het be sluit voor het eind van dit jaar kan worden genomen. Er wordt niets aan het toeval overgelaten. „Alle regiovertegenwoordigers zijn nu gehoord. Zij zullen hun bevindingen mee terugnemen naar de verschillende clubs voor een reactie. Tezijnertijd komt er een voorstel van de werkgroep, dat moet leiden tot de daadwer kelijke oprichting", aldus Reijnders. Welke structuur en juridische status de overkoepe lende organisatie precies zal krijgen, wordt nog nader tegen het licht gehouden. Het initiatief tot oprichting van een koersbalbond dateert van anderhalf jaar geleden. De Zeeuws-Vlaamse regiovertegenwoordiger G. Martens toonde zich donderdag overtuigd van de haalbaarheid en het nut van een krachtenbun deling. Vooral omdat er in het jaar 2000 zo'n miljoen gepensio neerden bij komen. „We moeten dus met z'n allen proberen de voorzieningen die er zijn te behouden en - als het even kan - te verbeteren. Mo menteel zit het koersballen in de lift. Van die wind mee kunnen we nu profiteren. Onder de vlag De initiatiefnemers van een Zeeuwse bond voor koersballers Herre- wegh, mevrouw Reijnders en Martens (vlnr, geknield). foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9