Politieplan leidt tot crisis België Twisten maken VN-debat beschamende vertoning Top Kohl-Jeltsin levert niets op LAATSTE LOTEN! PZC Moordenaar houdt Shanghai in greep Maffe Lord even uit politiek Albanezen in juni naar stembus Duitse politie ontdekt groot milieuschandaal buitenland 5 Waalse en Vlaamse partijen botsen Nucleaire winter Weer brand bij Mekka Nederlander gepakt met drugs Firma gaat mensen klonen Canada in geweer tegen roken Turkse activist gearresteerd Dit weekeinde gesprek tussen Mobutu en Kabila vrijdag 18 april 1997 n onze redactie buitenland BRUSSEL - De vorming van één politiekorps in België heeft gisteren een nieuwe diepe scheidslijn getrokken in de Vlaams-Waalse verhoudingen. ln het parlement volgde ook de ffaalse christen-democratische PSC- het verzet tegen een fusie van gerechtelijke en gemeente politie en rijkswacht. Woensdag spraken de voorzit ters van de Franstalige socialis ten (PS) en liberalen (PRL) zich al uit tegen één korps. De Waal se partijen vrezen dat burge meesters geen invloed meer kunnen uitoefenen op de plaat selijke politie. Dat zou de machtspositie van gemeentebe sturen ernstig aantasten. Zij willen alleen een fusie van de recherchedienst van de rijks wacht (Beschermings- en Op sporingsbrigade, BOB) en tön onze correspondente Vvonne van der Heijden PEKING - Jonge vrouwen in de lliinese havenstad Shanghai leven op het ogenblik in voort durende angst voor een meedo- enloze massamoordenaar die iuChina's grootste stad zijn gru weldaden verricht. )e politie in Shanghai heeft oegegeven dat ze probeert een nisdadiger te pakken te krijgen lie met name jonge vrouwen in ALBUQUERQUE - Zelfs de in- g van een kleine komeet met doorsnede van één kilome ier kan een nucleaire winter op aaide tengevolge hebben en de landbouw op onze planeet weg- ragen. Dit blijkt uit een computersi- nulatie in de VS. De ramp zou en miljard mensen het leven unnen kosten. !en komeet van een kilometer doorsnede is nog maar klein ïergeleken met de komeet Hale- lópp die nu de aarde passeert en mdoorsnede van 40 kilometer leeft. Maar de inslag zou een racht hebben van 30.000 me nton. Stof of waterdamp zou- len de zon totaal verduisteren. ITR de stad te lijf gaat. De opsporing van de verdachte wordt echter bemoeilijkt omdat de moorde naar geen sporen achterlaat. „Niemand weet waar hij van daan komt of waar hij heen gaat. Het is een hobby voor hem. Het lijkt erop dat hij wraak wil nemen op de maatschappij", zegt een woordvoerder van de politie in Shanghai waar bijna net zoveel mensen wonen als in Nederland. Minstens twintig vrouwen - al len met lang haar - zouden zijn getroffen door de psychopaat die hen van achteren is aange vallen met een knuppel voor zien van spijkers. Zonder het aantal doden te noemen zei de politiewoordvoerder dat som migen de aanval hebben over leefd. Andere bronnen melden dat minstens tien vrouwen zijn gedood. De lokale kranten hebben nog geen melding gemaakt van de moorden, maar iedereen in Shanghai heeft het erover. Een van de geruchten is dat de mas samoordenaar die toeslaat vanaf een bromfiets, honderd vrouwen wil doden. De reeks moorden zou de ergste vorm van geweld zijn die Shanghai treft na de interne, politieke strijd tijdens de Culturele Revolutie, een soort burgeroorlog die Chi na tussen 1967 en 1976 onveilig heeft gemaakt. GPD gerechtelijke politie. Commis sievoorzitter Verwilghen zegt echter dat de oprichting van één korps de enige remedie is tegen de aanhoudende politie-oorlog, waarin de drie korpsen elkaar meer beconcurreren dan sa menwerken. Hij roept alle par tijen op de in de commissie be reikte eenheid te bewaren. „Eén korps hoeft ook niet per definitie te leiden tot de vor ming van een staat binnen de staat", poogde hij de Waalse partijen gisteren gerust te stel len. „Op plaatselijk niveau blijft een rol voor de burgemees ters weggelegd." Verwilghen houdt de hoop dat de grote Waalse partijen voor de stem ming vandaag nog van positie veranderen. „Het niet aanvaar den van de aanbevelingen zou een kaakslag zijn voor de ouders van verdwenen kinderen." Hevig De Vlaamse zijde van het parle ment reageerde hevig op de Waalse opstelling. In de loop van de ochtend ontstond een ware crisissfeer. Fractieleider van de Vlaamse christen-demo craten (CVP) Tant zei dat 'er zware problemen zouden rijzen' als het rapport niet wordt aan genomen. CVP'er Van Deurzen hield in het parlement ook in felle bewoordingen vast aan het streven naar één korps. Tijdens een verder rustig debat over het dinsdag gepresenteer de commissierapport gayen alle partijen echter aan het rapport wel te zullen accepteren. De Waalse partijen willen de ge voelige discussie over één korps echter voor zich uitschuiven, door de zaak opnieuw aan de or de te stellen als wetgeving ter sprake komt. Afwijzing van het commissie rapport zou gelijk staan aan po litieke zelfmoord. De gematigd nationalistische Vlaamse Volksunie zei donderdag dat af wijzing door Waalse partijen het 'einde van België' zou bete kenen. Commissielid Anne- mans van het extreem-rechtse Vlaams Blok verwijt PS, PRL en PSC met 'vuur te spelen'. ANP Lord Sutch voor het parlement dat hij nooit als lid mocht betreden. foto John Stillwell/AP van onze redactie buitenland LONDEN - De langst zittende partijleider in Groot-Brittan- nië, Screaming Lord Sutch van de Monster Raving Loony Party, doet voorliet eerst sinds 1963 niet mee aan de Britse verkiezingen. Hij vertelde gis teren dat hij elke dag zijn moeder moet bezoeken, die in het ziekenhuis herstelt van een heup-operatie. Maar Sütch wil snel namens zijn Hopeloos Knotsgekke Maffenpartij terugkeren in de politiek. „Ik heb gewed dat niemand wint en er in oktober weer verkiezingen zijn. Ik heb er honderd pond in zitten. Sutch, de Lord Wanhoop van de Britse politiek, is met zijn megafoon, hoge zije en pand jesjas in luipaard-kleuren een van de geliefdste marginale kandidaten. Hij deed meer dan veertig keer mee aan de verkiezingen, maar won nooit een zetel. Voor hij de politiek in ging zat Sutch in de rockband de Sa vages, waarin beroemdheden als Noel Redding, bassist van Jimmy Hendrix, Keith Moon, drummei-van de Who, en gita rist Jeff Beck hun carrière be gonnen. De Monster-partij brengt tientallen kandidaten in het veld. Het partijprogramma belooft dit ,jaar verwarmde toiletbrillen voor gepensio neerden en het doortrekken van de kanaaltunnel naar Zwitserland. De partij wil ook de decimale tijd invoeren, met dagen van 10 uur en uren van 10 minuten. Sutch zegt zich als winnaar te zullen uitroepen als meel mensen thuis blijven dan er gaan stemmen. Hij heeft vijf pond ingezet dat hij de vol gende premi er wordt - volgens bookmakers een kans van 1 tegen 15 miljoen. RTR MEKKA - In de omgeving van Mekka heeft gisteren opnieuw een brand gewoed, dichtbij de plaats waar dinsdag 343 men sen omkwamen als gevolg van een vlammenzee in een tenten kamp voor pelgrims. Bij de brand van gisteren vielen geen slachtoffers. Beide branden zijn waarschijiijk veroorzaakt door ongelukken met brandstoffen om te koken. Twee miljoen pelgrims bevinden zich in vallei van Mina bij Mekka om het Aid al-Adha te vieren, het slot van de rituele pelgrimstocht naar de voor islamieten heilige stad. AFP BANGKOK - In Bangkok is gisteren een Nederlander gear resteerd op verdenking van heroïnesmokkel. De politie vond honderd pakjes heroïne, met een gezamenlijk gewicht van bijna een kilo, in een auto. De inzittenden, een 29-jarige Nederlander en een 24-jarige Italiaan werden me teen aangehouden. Later pakte de politie nog een Thaise vrouw en een zwager van de Nederlander op. Van de laatste is de nationaliteit niet bekendgemaakt. Volgens de politie wilden de vier de drugs uitvoeren naar Au stralië. „Dit is het bewijs dat heroïne terug op de markt is, en dat West-Europeanen als koerier gebruikt worden", stelde het hoofd van de opsporingsdienst in Bangkok. RTR TOÏCIO - De Fransman Claude Verilhon Rael heeft gisteren in Tokio de oprichting bekendgemaakt van een firma voor het klonen van mensen. Het bedrijf is gevestigd op de Bahama's, waar het klonen van mensen volgens hem is toegestaan. Rael wil eerst mensen helpen die geen kinderen kunnen krij gen. Uit cellen van de aankomende moeder of de vader in spe willen wetenschappers van de firma over enige tijd gaan po gen 'hun eigen' baby te klonen. Maar Rael geeft toe dat nog veel onderzoek nodig is, „Het gaat nog jaren duren voordat klonen van mensen even succesvol is als kunstmatige bevruchting", meent hij DP/1 OTTAWA - De Canadese Senaat heeft woensdag ingestemd met een pakket maatregelen dat het adverteren voor sigaret ten aanzienlijk moeilijker moet maken. Het wetsontwerp dat met 75 tegen 1 stemmen werd aangenomen, verbiedt het ad verteren op radio en televsie en op reclameborden. Tabaksfabrikanten die speciale gelegendheden willen spon soren, zoals sport- en muziekevenementen, mogen slechts op tien procent van de aanplakbiljetten waarop die gebeurtenis sen worden aangekondigd hun merk noemen. Ook mogen er geen rookwaren meer worden verkocht via automaten in kroegen en andere openbare gelegendheden. Het wetsontwerp werd vorige maand in het Lagerhuis aange nomen met 139 tegen 37 stemmen. Nu moet alleen gouver neur-generaal Leblanc zijn goedkeuring er nog.aan hechten voordat het in werking treedt. EFE/RTR ISTANBOEL- De Turkse componist en mensenrechtenacti vist Yurdatapan is woensdagavond bij zijn terugkeer naar Turkije op het vliegveld geaiTesteerd. Yurdatapan kwam te rug uit Duitsland, waar hij aanwezig was bij een vergadering van Europese vertegenwoordigers van organisaties op het ge bied van mensenrechten. Volgens zijn broer Onur heeft de po litie ook het kantoor van Yurdatapan overhoop gehaald. De musicus, die als hoofd van de organisatie Initiatief voor Vrede naar een vreedzame oplossing van het Koerdische pro bleem streeft, is al eerder het mikpunt van de Turkse justitie geweest. Hij werd vorig jaar gearresteerd omdat hij muziek had gecomponeerd voor een pro-Koerdisch tv-station. AP van onze correspondent "j Kroon SENEVE - Een beschamende iertoning. Een puinhoop. Deze ireinig diplomatieke kwalifica- iies geldt de jaarvergadering ran de VN-Conunissie voor de Gingrich leent geld van Dole om boete te betalen WASHINGTON - De voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afge vaardigden, Newt Ging rich, betaalt een boete van 300.000 dollar die het par lement hem heeft opge ld, met een lening van Bob Dole. „De belasting betaler krijgt volledig zijn geld terug", zei Gingrich gisteren. De commissie ethisch handelen van het Huis legde Gingrich de hoge boete in januari op we gens belastingfraude en, bedrog. De leider van de door hem uitgeroepen 'conservatieve revolutie' bad fiscaal-gunstige gif ten misbruikt voor partij politieke doelen en dit tijdens een onderzoek aanvankelijk ontkend. Het was een spectaculaire zaak dat de commissie de Republikeinse parle mentsvoorzitter veroor deelde wegens schending van de ethische principes. Speculaties Gingrichs aankondiging maakt een einde aan we kenlange speculaties wanneer en hoe de niet j bijzonder welgestelde I 'speaker' de straf zou vol- I doen. Bob Dole, de inmid dels gepensioneerde Republikeinse presi dentskandidaat die de verkiezingen verloor van president Clinton, stelt Gingrich 300.000 dollar ter beschikking. De voor zitter van het Huis zal dat bedrag in acht jaar terug- I betalen met een rente van I 10 procent per jaar. RTR/DPA Mensenrechten, die vandaag ten einde loopt. Zette eerst Chi na de commissie al geheel naar haar hand, uit een vertrouwelij ke briefwisseling blijkt nu ook dat laster en leugen gemeen goed waren. 'Een groot schan daal', zegt de Nederlandse dele gatieleider Palthe dan ook. Palthe doelt daarmee op de be schuldiging van de Palestijnse ambassadeur Ramlawi die tij dens de zitting Israël van 'kin dermoord' beschuldigde. Israël zou jeugdige Palestijnen injec teren met het aidsvirus. Ramla wi beweerde dat tij dens de Intif- adah de Israëli's 'driehonderd Palestijnse kinderen met aids hadden geïnfecteerd door in spuitingen met het HlV-virus'. Hij had dit verhaal gelezen in de Egyptische krant 'Al Ahram', die het zou hebben overgeno men uit het Israëlische dagblad 'Yediot Aharonot'. Maar Ram lawi verzweeg dat 'Al Ahram' zich enkele dagen later op de voorpagina excuseerde voor 'dit volledig onjuiste bericht, dat bovendien nooit in een Israëli sche krant heeft gestaan'. Protestnota In een vlammende protestnota aan de voorzitter van de Men senrechtencommissie, de Tsje chische ambassadeur Somol, eiste de Israëlische gedelegeer de Lamdan formeel genoegdoe ning voor Ramlawi's 'gruwelij ke laster'. Somol antwoordde de 'verontwaardiging te delen over deze volledig valse aantijging' en hij beloofde het Israëlische protest plus zijn eigen antwoord in de officiële handelingen van de conferentie op te nemen. Daarop kreeg Somol echter Pa lestijnse afgevaardigde, maar alle Arabische landen over zich heen, omdat hij als conferentie voorzitter 'partij voor Israël had gekozen'. Waarna Somol zonder slag of stoot capituleerde en be loofde zijn briefwisseling met Israël niet in de officiële hande lingen op te nemen. Ten over vloede schreef Somol een krui perige brief aan Ramlawi, waarin hij zich verontschuldig de voor het 'leed dat ik u moge lijk heb berokkend' en beter schap beloofde. Puinhoop De Arabische landengroep was tevreden, Israël, was razend. De Nederlandse delegatieleider Van Wulfften Palthe, tevens voorzitter van de EU op de con ferentie, is het hiermee roerend eens. „Dit is een levensgroot schandaal", zei Palthe, die drie jaar geleden zelf de Mensen rechtencommissie presideerde. „De Tsjechische voorzitter is een vriendelijke man, maar een uitermate slappe figuur, die de zaak niet in de hand wist te hou den." Mede daarom staat volgens vele delegaties de vandaag afgeslo ten jaarvergadering van de Commissie te boek als een van de meest beschamende verto ningen in de geschiedenis van de Verenigde Naties. GPD van onze redactie buitenland TIRANA - De verkiezingen in Albanië worden op 29 juni ge houden. De delegatieleider van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, de Oostenrijker Franz Vranilzky, heeft dit gisteren in Tirana be kendgemaakt. De twee grootste politieke par tijen in het land zijn het uitein delijk over deze verkiezingsda tum eens geworden, aldus de voormalige Oostenrijkse bondskanselier. Vranitzky sprak met de voorzitter van de Democratische Partij (DP), Tri- tan Shehu, de partijleider van de Socialisten (SP), Fatos Nano, en de minister van Financiën, Arben Malaj. Ze konden echter niet tot een consensus komen over de voor- waarden waaronder de verkie zingen gaan plaatsvinden, noch over een nieuw kiesrecht. Bo vendien bleven de partijen van mening verschillen over de po sitie van de door de rebellen op gerichte Comités van Nationale Redding. Inwoners van de door de rebel len ingenomen stad Vlorë waren zeer teleurgesteld dat Vranitzky zijn geplande bezoek aan hun van onze correspondente Runa Hellinga KAAPSTAD - Er zullen moge lijk nog dit weekend directe on derhandelingen plaatsvinden tussen de Zaïrese rebellenleider Kabila en president Mobutu. De bijeenkomst zal op een nader te bepalen plaats en tijdstip ergens in Zuid-Afrika plaatsvinden. Dat zei de Zuid-Afrikaanse on derminister van Buitenlandse Zakexx Aziz Pahad gistei*en, na dat president Nelson Mandela een officiële uitnodiging aan Mobutu had gestuurd voor een dergelijk gesprek. Kabila had de uitnodiging al eerder, tijdens eexx gesprek met Mandela op woensdagavond ontvangen. Geen van beide par- tijen heeft het voorstel tot nu toe officieel aanvaard. Maar achter de schermen is zowel met Mobu tu als met Kabila uitvoerig overlegd. Pahad toonde zich gisteren vol vertrouwen dat de onderhandelingen op korte ter mijn zullen plaatsvinden. Doel van de besprekingen wordt een overgangsregeling die de mocratische verkiezingen op koide termijn mogelijk moet maken. Volgens Pahad is het goed mogelijk dat ook andere oppositiepartijen bij het onder handelingsproces betrokken worden. „Maar dat is een zaak van de Zaïrezen zelf." GPD Franse troepen patrouilleren op de kade van Dürres, waar hulpzendiixgen voor Albanië worden gelost. foto Pascal Guyot/EPA stad afgelastte. Dit meldde gis teren een leider van het burger comité van de stad. Vranitzky» kreeg te hox'en dat de route naar Vlorë onveilig zou zijn. Getrou wen van de omstreden Albanese president Sali Berisha uitten de afgelopen dagen kritiek op dit voornemen van de OVSE-on- derhandelaar. De opmars van internationale veiligheidstroepen in verband met de operatie Alba, Dage raad, ging gisteren onvermin derd voort. Een eerste Grieks contingent landde op de lucht haven van Tix'ana. Athene stuurt in totaal 760 soldaten naar het Balkanland. AFP/ DPA/RTR van onze redactie buitenland NEURENBERG - De Duitse po litie heeft met de vondst van 70.000 ton illegaal gestort giftig afval het tot xxu toe gx-ootste mi lieuschandaal in Duitsland oxxt- dekt. Een speciale commissie in Neurenberg stelt een gerechte lijk onderzoek in tegen zeker twintig schrootbedrij ven. Die hebben tussen 199.1 en 1994 onder de noemer van economi sche goederen giftig afval op il legale wijze gedumpt in met na me de Oost-Duitse deelstaten SachsenenSachsen-Anhalt. Zij waren uit op 'ongebreidelde winstbejag', aldus de commissie die heeft bex-ekend dat de schroothandelaren met de ille gale stort ruim tien miljoen gul den hebben bespaard. De illegale praktijken hebben het milieu blijvende schade toe gebracht. Een deel van het fijn gemalen afval bevat volgens de politie een hoge concentx-atie schadelijke stoffen die een ver hoogd risico op kanker veroor zaken. De Duitse justitie concludeert dat het nu ontdekte milieu schandaal nog maar een topje van de ijsberg is. „We kunnen er van uitgaan dat deze illegale praktijken in grotere omvang in heel Duitsland gangbaar zijn", aldus een woordvoerder van de onderzoekscommissie- DPA (Advertentie) van onze correspondent Peter van Nuijsenburg BONN - Welluidende frases van staatslie den verhullen xxxeestal dat hun ontmoeting, topcoixferentie of hoe de bijeeixkoxxxst proto collair ook moet worden ingeschaald, wei nig concreets heeft opgeleverd. De top tussen de Duitse bondskanselier Kohl en de Russische president Jeltsin gis teren in het kuuroord Baden-Baden was niet de gewenste uitzondering op deze regel. Zowel bij de uitbreiding van de NAVO als de teruggave van door Sovjet-troepen na de oorlog meegenomen kxxnstschatten werd geen vooruitgang van betekenis geboekt. Jeltsin verklaarde op een korte gezamenlij ke per-s conferentie dat hij volgende maand in Parijs (en dus niet, zoals eerder werd ge- suggereerd in Den Haag) een veiligheids pact tussen zijn land en de NAVO zal onder tekenen. Kohl was vol vertrouwen dat de problemen rond de toetreding van Polen, Plongarije en Tsjechië tegen die tijd de we reld uitzijn. Maar Jeltsin had tijdens het gesprek Kohl opnieuw op het hart gedrukt dat fxij atoom wapens en NAVO-troeperx op het grondge- bied van de nieuwe lidstaten niet zal accep teren. Stap voorwaarts Kohl op zijn beuid vond de aankondiging dat Jeltsin op 27 mei naar Parijs zal komen om zijn handtekening te zetten een 'stap voorwaarts', maar gaf toe dat er nog 'inten sieve ondex-handelingen nodig zijn'. Duits land wil wel helpen bij deze ondex-handelin gen die gevoerd worden door de Russische minister van buitenlandse zaken Primakov en de secretax-is-genex-aal van de NAVO, So- lana. „Maar", zo zei Kohl, „we kunnen geen bemiddelaar zijn. Want Duitsland is lid van de NAVO". De toon tussen Kohl en Jeltsin was in elk ge val vriendelijker dan die waarmee Jeltsins adviseur Yastx-zembsky een dag eerder in Boxxn Duitse buitenlandexpex-ts de levieten had gelezen. „Het vertrouwen tussen Rus land en Duitsland is weg", zo zei hij. En waarschuwde Bonn dat de verdere uitbrei ding van de NAVO met de Baltische staten: Estland, Letland en Litouwen, voor Mos kou niet acceptabel is. De goede omgangsvormen bepaalden in Ba den-Baden ook de bespreking over de 'kunstbuit'. Beide partijen stx-even een 'px-agmatische oplossing' na. Duitsland wil de kunstschatten, waaronder het Goud van Troje, terug; het Russische parlement ziet ze als schadeloosstelling voor de verwoestin gen die de Duitsers tijdens de Tweede We reldoorlog hebben aangericht. De oplossing zou een permanente tentoonstelling van de kunstschatten zijn, die over de hele wereld te zien moet zijn. GPD Ook maakt u nog eens kans op de Jackpot van ruim 2 miljoen belastingvrij. Koop dus snel uw Staatslot met Jackpot. Trekking 22 april. Meer kans, meergeld, in de Staatsloterij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5