Kinderrechter wil geen openheid PZC Leerling Sint Willibrord in finale van Aardrijkskunde Olympiade Scheidende voorzitter fuchsiaclub blijft haar bellenboompjes trouw Christelijk centrum voor verslaafden naar Wemeldinge Reconstructie van Gravenstraat Clinge spil van dorpsplan zeeland Openbaar ministerie voelt voor andere aanpak strafzaken jeugdigen lezers schrijven vrijdag 18 april 1997 z 12 van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Kinderrech ter mr. B. A Meulenbroek voelt er weinig voor af te wijken van de wettelijke regeling die be paalt dat strafzaken rond jeug digen in beginsel achter geslo ten deuren afgehandeld moeten worden. Het openbaar ministe rie is - onder bepaalde omstan digheden -voorstander van een openbare behandeling van strafzaken waarin kinderen zich voor hun daden moeten verantwoorden. De serie tasjesroven in Middel burg door vijf op scooters rond toerende middelbare scholieren zou volgens het openbaar mi nisterie een openbare behande ling rechtvaardigen vanwege het shockeffect van de misdadi ge activiteiten op met name de oudere bevolking. Kinderrech ter Meulenbroek zegt zich ech ter heel goed te kunnen vinden in de beslotenheid van de'be handeling van zaken die onder het jeugdstrafrecht vallen. Opheffen Enkele jaren geleden is bij de herziening van het jeugdstraf recht de gedachte aan de orde geweest om de beslotenheid van de strafzaken tegen jeugdigen tussen twaalf en achttien jaar op te heffen. Het had te maken met de wens om afwijkingen in het strafrechtproces tegen jeug digen en volwassenen zo klein mogelijk te maken. Daarbij werd in aanmerking genomen dat de jeugd mondiger is gewor den en dat jongeren meer op hun daden kunen worden aange sproken. De discussie leidde niet tot wezenlijke veranderin gen: strafzaken tegen minderja rigen zouden in principe achter gesloten deuren blijven plaats vinden en niet toegankelijk zijn voor publiek en pers. Het be langrijkste argument daarvoor is bescherming van de particu liere levenssfeer van de jonge verdachten/daders en hun ou ders of verzorgers. Publiek belang Eerder dit jaar werd gebroken met de gerechtelijke traditie: de kinderrechter in Roermond be sloot bij wijze van hoge uitzon dering een zaak rond geweldda dige jongeren in het openbaar te behandelen. Achterliggende ge dachte was dat zo in brede kring bekend kon worden gemaakt dat er wel degelijk wat wordt gedaan aan de soms grove straf bare feiten waaraan ook zeer jeugdigen zich schuldig maken. En openbare behandeling had voorts als nevendoel jongeren te laten weten dat ook zij straf rechterlijk vervolgd worden als ze in de fout gaan. Een kinder rechter in het arrondissement Zutphen honoreerde in een af persingszaak met jeugdige ver dachten eveneens het verzoek van de jeugdofficier die had aangedrongen op een openbare terechtzitting. Afweging daar bij was dat het publieke belang in dat geval boven het individu ele belang van de drie verdachte jongeren uitsteeg. Het openbare ministerie in het arrondissement Middelburg vindt, aldus persofficier van justitie mr. D. Veurink, dat openbaarheid van strafzaken rond jeugdigen kan leiden tot een bijstelling van het algemene beeld bij het brede publiek, dat er hoogstens een werkstraf van zoveel uur uit rolt en verder niks. Voorts kunnen slachtoffers zo beter volgen wat er met him zaak gebeurt. En voor de jonge ren zelf kan een openbare be handeling van strafzaken rond leeftijdgenoten aanleiding zijn zich nog wel een paar keer te be denken om bepaalde dingen te doen, omdat er serieuze aan dacht aan wordt besteed. Drempel De Middelburgse kinderrechter Meulenbroek vindt persoonlijk, zonder daar een concrete zaak bij te willen halen, dat er wel heel bijzondere omstandighe den moeten zijn om van de wet telijke regels rond de besloten heid van jeugdstrafzittingen af te wijken „Voor mij is die drem pel wel hoog." Meulenbroek vindt dat menin gen over een toegenomen mon digheid bij de jongeren 'een tikkeltje overtrokken zijn'. „Jeugdigen ogen mondiger maar in wezen zijn ze nog net zo kwetsbaar als vroeger. Als ik ze voor het hekje krijg is bij de meesten niet de mondigheid het meest in het oog springend as pect van hun optreden. Het zijn voor het overgrote deel jongeren die bezig zijn zich te ontwikke len." Marko Phernambucq staat binnenkort voor de tweede keer in de finale van de Aardrijkskunde Olympiade: 'Het is geen echte hobby van mij, judo en dansen vind ik leuker'. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Lotte Ragut GOES - Een echte bolleboos is hij niet. Zijn kamer puilt ook niet uit van atlassen en na slagwerken. Toch staat de zeventienjarige Marko Phernambucq uit Kwadendamme van 4 tot en met 6 juni voor de tweede keer in de finale van de Aardrijkskunde Olympiade in Wageningen. De VWO 6 leerling van het Sint Willibrord- college in Goes schat zijn kansen hoog in. „Ik heb het voordeel dat ik al een keer eerder heb meegedaan." De voorronde van de Olympiade werd in maart gehouden. De deelnemers kregen theorievragen. „Het is niet belangrijk of je goed bent in aardrijks kunde. De vragen zijn erg actueel. Je moet gewoon de kranten bijhouden." Van de ongeveer tweeduizend deelnemers mogen er 25 doornaar de finale. Die bestaat uit twee delen, waarin theorie en praktijk kennis worden getoetst. „Het praktijkge deelte is erg moeilijk. Je krijgt een pro bleemstelling waar je oplossingen voor moet gaan vinden." De winnaar mag door naar een internationale ronde. „Vorig jaar werd de internationale wedstrijd gehouden in Middelburg. Ik hoop dit jaar ergens ver weg, Barcelona lijkt mij wel aardig." Geen hobby Een echte aardrijkskundefreak is Marko niet, al staat hij nu gemiddeld een acht op school. „Mensen denken vaak dat je super- goed moet zijn om mee te doen aan een Olympiade, maar dat is bij mij niet het ge val. Op school gaat het allemaal wel rede lijk. Eigenlijk besteed ik weinig tijd aan het vak zelf. De lessen volg ik nu ook niet meer, omdat ik het boek al uit heb. Aardrijkskun de is ook geen echte hobby van mij. Judo en dansen vind ik leuker. Onvoldoende Met drie vrienden doet Marko in teamver band ook mee aan de Wiskunde Olympiade. „Wiskunde is niet mijn sterkste vak. Op dit moment sta ik zelfs een onvoldoende. Ge lukkig waren de vragen die we kregen niet moeilijk. Het waren echt van die raadseltjes die meestal in de Donald Duck staan." Na zijn eindexamen wil Marko medische biolo gie gaan studeren. „Eigenlijk had ik liever iets met aardrijkskunde gedaan, maar daar is jammer genoeg haast geen werk in te vin den." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verse nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt ui lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen won niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Vliegveld Vliegveld Midden-Zeeland wil 60.000 vliegbewegingen en een harde baan met verlichting. Dit wil zeggen iedere vijf minuten stijgt of daalt er een vliegtuig. Recreatiegebied Oranje Plaat zal verdwijnen, vele arbeids plaatsen zullen verloren gaan. Niemand wil meer zitten op een plaats waar twaalf vliegtuigen per uur overkomen met al zijn geluidsoverlast. Dagrecreatie op de Grote en Kleine Piet zal niet meer mogelijk zijn. Kam peerboerderijen met minicam- pings zullen moeten stoppen. Middelburg, dat hemelsbreed acht kilometer van het vliegveld ligt, zal in de route liggen van het vliegveld. Door de verharde startbaan zullen zwaardere vliegtuigen gebruik maken van het vliegveld, waardoor ge luidsoverlast ontstaat boven Middelburg. Vliegveld Midden-Zeeland past niet meer in deze tijd. Over een aantal jaren heeft men spijt als er meer vliegbewegingen zijn dan de 60.000 en meerdere start banen. Terugdraaien is dan niet meer mogelijk. C. Houtzager Noordenbos 27 Geertruidenberg Siem Buijs II Op 1 april was Siem Buijs 25 jaar huisarts in Goes. Een felici tatie en een ai*tikel in de PZC op 4 april dacht ik toen ik zijn foto zag. Met grote schrik en afschuw heb ik dit artikel gelezen. Hoe kan een dagblad als het uwe zo'n ar tikel plaatsen, want dit artikel komt niet van de verslaggevers zelf. Er is iemand die wraak neemt en eens goed met modder gooit. U weet wie die persoon is, stuur die persoon naar Siem Buijs, dan kunnen zij het van man tot man uitvechten. Het volgende wil ik nog even kwijt. Ik ken Siem Buijs al 23 jaar, ik respecteer en waardeer hem en het is een goed, zorgzaam en warm mens. Nel van Esseveld Tak van Poortvlietstraat 18 Goes Last temptatioi Alweer protest tegen de vei ning van de film The last ten tation (PZC 11-4) door mem die noch het boek gelezen nt de film gezien hebben. Zo oq veer dus als bij de Duivelsv zen van Rushdie. Kan je bij! lezen van bepaalde passa van Rushdie's werk nog beg opbrengen voor irritatie, bij! lezen van The last temptat: lukt dit echter van geen kant Het boek, geschreven door; van de grootste schrijvers deze eeuw, Nic. Kazantzal laat er geen twijfel over bests dat Christus de zoon van Ga en uiteindelijk aan het kr stervend zijn bestemming brengt. Gelukkig denken niet alle chi tenen hetzelfde, daarom vo hier een uitspraak van Alh Schweitzer over de schrijver Kazantzakis: Since I ivas a young boy, no i thor has made such a deep i pression upon me as N. Kaza zakis. His work has depth a durable value. Zou het nu niet wat zinvol zijn als protesten van christei zich richtten op het vele uil] sponnen geweld dat op de wordt getoond en dat een bev zen inspiratiebron voor v jongeren blijkt te zijn. Ben van Trir Westwal Gi Boetes voor drankrijders OOSTBURG - Twee automo listen uit West-Zeeuws-Vla; deren kregen in de nacht woensdag op donderdag f boete van 350 gulden, omdat iets meer dan de toegestane hi veelheid alcohol in him bic hadden. Een automobilist uit Aardi burg liep rond half een tegen lamp bij een controle op Oostburgse Nieuwstraat. twee uur werd een vrouw Nieuwvliet betrapt op de C; zandseweg in haar woonplaa van onze verslaggever Marco van Barneveld WEMELDINGE - Verslaafden die wachten op een plaats in een therapeutisch centrum kunnen voortaan terecht in een speciaal 'overbruggingscentrum' in We meldinge. In het voormalige schippersinternaat in dit dorp is sinds kort de stichting In de Vrijheid gevestigd. Voorheen zat dit centrum in Den Haag, maar daar groeide het uit zijn jasje. Het voormalige internaat De Schutsluis biedt veel meer ruimte. Bovendien noemt Rem- ko Jorritsma, medewerker'van het eerste uur-, Wemeldinge een heel goede plek voor het cen trum. „Mensen komen hier weer in aanraking met rust, ruimte en wat natuur Het 'oorspronkelij ke' vinden ze weer een beetje te rug. Bovendien zitten ze hier ver van de scene." Respect De stichting werkt met de bijbel als leidraad. Verslaafden hoe ven niet christelijk te zijn om binnen te komen, maar ze moe ten het christendom wel respec teren. Bekeren is er volgens Remko niet bij. „We hopen na tuurlijk wel dat mensen gaan geloven, maar meer doen we niet. Die keuzes maken mensen zelf. Bovendien hoeven ze ook niet per se naar christelijke af kickcentra door te stromen. Ze kunnen in principe overal te rechtkomen." Remko is twaalf jaar geleden met zijn vrouw Eef begonnen met het opvangen van verslaaf den. Ze hebben onder meer Geen eigen zuivering campings OOSTBURG - Waterschap Het Vrije van Sluis denkt niet dat grotere recreatiebedrijven langs de kust zuiveringsinstal laties gaan bouwen. De uitbreiding van de rioolwa terzuiveringsinstallatie Re- tranchement - kosten 6,4 mil joen gulden - zal dus niet tot overcapaciteit leiden, denkt het schap. Sommige exploitanten van recreatiebedrijven overwe gen eigen zuiveringsinstallaties aan te leggen, omdat de verho ging van de verontreinigings heffing hen niet bevalt. straathoekwerk gedaan. Het onderkomen in Wemeldinge kwam onlangs vrij, nadat een andere christelijke instelling daar was gestopt met opvang van mensen met geestelijke pro blemen. Remko: „Via via ken den we die mensen. Voor ons is het hier ideaal." Fulltime Naast Remko en Eef werken nog twee andere echtparen fulltime in De Schutsluis. Zij zitten daar allemaal intern. Remko: „Het is soms heel zwaar, want je zit con stant met mensen met proble men." Het geld komt via giften van bijvoorbeeld bedrijven of kerken binnen. Naast de drie echtparen werken ook vrijwilli gers en parttimers in het cen trum. Maximaal kunnen er nu zo'n vijftien 'gasten' in het centrum terecht. Volgens Remko zijn er nog maar heel weinig van dit soort 'overbruggingscentra' in het land, terwijl de behoefte groot zou zijn. Wachtlijsten voor therapeutische centra zijn soms erglang. „Sommigen moe ten meer dan een half jaar wachten." In Wemeldinge komen gasten uit het hele land. Er worden al leen mannen binnengelaten. „Met vrouwen erbij zou je toch een probleem krijgen. Ze zitten hier soms erg lang, als je be grijpt wat ik bedoel." Behalve om drugsverslaafden gaat het soms ook om alcoholverslaaf den. In Wemeldinge wordt ui teraard 'afgekickt', maar aan therapie wordt niet gedaan. „Er zijn wel gesprekken met bege leiders, maar die gaan niet zit ten wroeten. De gesprekken gaan zo ver als de gasten zelf willen." Bijbel Nadat de gasten zijn 'afgekickt' gaan zij meedraaien in het vaste dagprogramma. Dat begint da gelijks met verhalen uit de bijbel. Verder is er ruimte voor creativiteit, wordt er gesport en gewerkt. Dat laatste gebeurt onder meer in de tuinbouw. Op Koninginnedag (woensdag 30 april) houdt De Schutsluis een soort 'open huis'. Belang stellenden kunnen er dan te recht om kennis te maken met het werk van de stichting. Bo vendien is er dan een rommel markt en zijn er voor kinderen allerlei activiteiten. De Schut sluis is gevestigd aan de Prinses Beatnxweg in Wemeldinge. Ria van Liere vertrekt binnenkort als voorzitter van de Zeeuwse Fuchsia Vereniging, maar haar liefde voor de plant en de club is on verwoestbaar. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marten de Jongh KAPELLE - De 44-jarige Ria van Liere is helemaal gek op bloemen. Vooral van de fuch sia kan zij geen genoeg krijgen. Dat de Kapelse stopt als voor zitter van de Zeeuwse Fuchsia Vereniging doet daar niets aan af. Haar liefde voorliet bellen boompje is onverwoestbaar. Ook blijft zij trouw aan de club die zij hielp oprichten. „Ik ben statutair verplicht af te treden als voorzitter. Dat geeft niet. Nieuwe gezichten zijn goed voor de vereniging." Jarenlang mocht de fuchsia zich in ongekende populariteit verheugen. Het siergewas kon zich makkelijk meten met klassiekers als de geranium, orchidee en cactus. Hoewel de Zeeuwse fuchsiavereniging daar nog weinig van merkt is de belangsfelling voor het bel lenboompje tanende. Hoe dat komt? Van Liere kan er alleen maar naar gissen. „Mensen houden van trends. Misschien heeft dat ermee te maken. Wat mogelijk ook meespeelt is dat niemand meer tijd heeft. Met fuchsia's gaat dat niet. Die hebben heel veel zorg en aan dacht nodig." De Zeeuwse vereniging bloeit nog steeds. Het aantal leden schommelt al jaren rond de 165. Vooral ouderen raken maar niet uitgekeken op de fuchsia. „Zij hebben toch vaak de meeste tijd om ervoor te zorgen." Dertien jaar geleden bleek de oprichting van de Zeeuwse club een schot in de roos. Dat er reeds een Neder landse kring van Fuchsia vrienden bestond deed daar niets aan af. Van Liere kan zich het begin nog goed herinneren. „Na twee weken kwamen we met zeven mensen bijeen. Veertien dagen later zaten we al met dertig mensen om de ta fel." De verenigingsleden wisselen stekjes uit, houden bijeen komsten en uitstapjes voor de leden en laten zich zien op ge- raniummarkt en stekken- beurs. Belangrijke doelstel ling blijft het verspreiden van kennis over de fuchsia. Geen overbodige luxe bij een sierge was dat enkele duizenden soorten kent en heel veel zorg behoeft. Watervallen „Oppotten, bijna elke dag wa ter geven, bemesten, dooie bloemen eruit halen: je mag niets over het hoofd zien." Van Liere vindt al die inspannin- genmeer dan de moeite waard. „Te zien dat uit zo'n klein stek je zoiets prachtigs tevoor schijn komt, geweldig is dat." Nog even en het seizoen begint weer. Half mei, met ijsheiligen, mogen de planten naar buiten. Van Liere ziet de bloeiperiode al voor zich. „Alle muren be hangen met fuchsia's. Water vallen van bloemen." Dat de Zeeuwse fuchsialief hebbers niet altijd even vrien delijk voor elkaar zijn geweest, daarvan is de schei dende voorzitter zich terdege bewust. Een scheuring in de fuchsiawereld leverde destijds de nodige negatieve reacties op. Drie clubs telt Zeeland nu. Te veel, naar het idee van Van Liere. „Eigenlijk zou. het één grote familie moeten zijn." van onze verslaggever Conny van Gremberghe CLINGE - De projectgroep Dorpsplan Clinge heeft zijn werk er voor een groot deel op zitten. Dinsdag 22 april geeft de groep de bevolking van het grensdorp de gelegenheid om te reageren op de aangepaste ver sie van het dorpsplan voor Clin ge- In deze planversie zijn op- en aanmerkingen uit de rangen van de bevolking, die op 28 oktober vorig jaar werden ge ventileerd, voorzover mogelijk opgenomen. Ook enkele be stuurlijke ontwikkelingen leid den tot aanpassing van de eerste planversie op punten. Zo zal de kern Clinge in de pe riode 1997-2006 minder snel kunnen groeien dan werd aan genomen. In plaats van tien nieuwe woningen per jaar zul len er in de kern hooguit zes nieuwe huizen jaarlijks ge bouwd mogen worden. De projectgroep is verder tot de conclusie gekomen dat het speelterrein aan de Frans Hals- straat/Beukelzstraat niet mag wijken voor parkeervoorzienin gen. De behoefte ter plaatse aan parkeerruimte is niet zo groot. Onduidelijk is ook wat er gebeui-en gaat met de Sint-Ber- nardusbasisschool. Het school bestuur heeft een verzoek inge diend bij de instanties om nieuwbouw te mogen plegen. Voor de projectgroep blijft een reconstructie van de Graven- straat de hoogste prioriteit heb ben. Wenselijk is het om naar analogie van hetgeen in het Bel gische buurdorp De Klinge is gedaan, snelheidsremmers aan te brengen op de kruispunten met de Kerk-, Ruysdael- en Frans Halsstraat, alsmede de Herdenking met kerkdienst en bloemen SCHOONDIJKE - In de Neder lands Hervormde Kerk in Schoondijke wordt op zondag 4 mei een herdenkingsdienst ge houden. De dienst begint om 19.30 uur en is een initiatief van de gezamenlijke kerken in Schoondijke. Na de dienst leg gen schoolkinderen bloemen bij het herdenkingsmonument voor de oorlogsslachtoffers. KapelledreefVerder moeten meer nieuwbouwmogelijki den in de richting van de Molf straat komen en zal er i gedaan moeten worden aan wateroverlast in de Clingep der. De projectgroep en veel ben ners van Clinge vinden dat er korte termijn een parkeert rein voor vrachtwagens mi komen aan de Blomweg Woestijnestraat. Op het we senlijstje prijken verder deaa leg van een speeltuintje Clinge-zuid, een goede ovi steekplaats bij de school en1 plaatse een parkeex-verbod, i plaatsen van bomen op het 5 gotieplein en het veiliger mak van rabatdelen in het dorp vc voetgangex-s. De inspraakavond op dinsd 22 apxil wordt gehouden ins meenschapscentrum Malpf tuus en begint om 19.30 uur. Vragen over afwezigheid burgemeester Kessen HULST - De Hulster bun meester A Kessen liet zich do derdagavond als voorzitten de commissie financiën verra gen door wethouder P. We maes. Verschillende commissi leden hadden begrepen dat burgemeester afwezig was, oi dat hij met de secretaressess het gemeentehuis secretaress dag moest vieren. T. Blommaex-t (D66) liet tijde de vergadex-ing weten dat; burgemeester wel andere pri riteiten mocht stellen en A He ger (PvdA), J. van Eek (CDA)i F. de Vries (eigen lijst) slot; zich na de vergadex*ing bij c mening aan. Wethouder Weemaes - die eri het begin van de ve gekscherend op wees dat het s cretaressedag was - liet nadf hand weten dat de burgemet ter niet de bloemetjes buit' zette met de secretaresses. d moest ergens andei's voor we maar waax-voor weet ik niet verklaarde de wethouder desg vx-aagd. Van Eek merkte verve gens dx-oog op: „Nou, dat hoR we dan volgende week bij' raadsvergadering wel. Wij2 CDA walden de burgemeest toch nog wat vragen over het h zoeken van verga delingen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 44