Geholpen kater stinkt niet meer PZC De voors en tegens van meer ligplaatsen in de Oosterschelde Kritiek op zware vordering tegen drugshandelaar lier toe boete geëist oor btw-fraude met rerkoop plezierjacht zeeland 11 Open dag in asielcentrum Eis van 2 jaar voor verkrachting SVRZ looft scriptieprijzen uit Frisse lucht voor kinderen Palingrook-kampioenschap Meer rattenvangers nodig Jongeren welkom op de boerderij vrijdag 18 april 1997 door Wout Bareman Zo nu en dan dient er ferm te wor den opgetreden. Dan groeit het kattenbestand in ons land ons weer helemaal boven het hoofd. We hebben er op dit moment - heeft de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren met enig nattevingerwerk berekend - in ons land zo'n 2,3 miljoen rondsluipen. Huiskatten wel te ver slaan, van vadsig, aaibaar poezebeest tot krabgraag kreng. En daar moet dan nog eens een onbekend, maar zeer aanzienlijk aantal verwilderde katten zonder vaste woon- of verblijfplaats bij worden opgeteld. Het aantal zwerfkatten neemt door die uitdijen de populatie ook schrikbarende vor men aan. Waren het er in 1992 onge veer 23.500, vorig jaar was het aantal zwervers al gegroeid tot 31.100. En dat is wel even een toename van 25 procent in vijf jaar tijd. Dus luidt de Dierenbescherming de [noodklok. Een groots opgezette cam pagne moet de mensen duidelijk ma ken dat er maar één manier is om de .ongewenste opmars te stuiten: castra tie of sterilisatie. Dat is de enige weg, foordelen de dierenbeschermers. Maar massa moet daar nog wel even f ijn- s op gewezen worden. Kinderen In de eerder deze week verschenen 'Irene Krant' van de Prinses Irene- school in Middelburg penden Leonie enAlderik het zo treffend neer: „In het voorjaar worden weer heel veel dieren geboren. Ook worden er dan weer veel poesjes geboren, alhoewel poezen moeders meerdere keren per jaar een nest poesjes kunnen krijgen, dus niet alleen in het voorjaar. Kleine poesjes zijn erg lief, maar kleine poesjes wor den groot, en die moeten allemaal een baasje krijgen. Maar dat is erg moeilijk! Nederland is al overvol met katten.'' En: „Vaak denken mensen het goed is voor een moederpoes om een nestje te laten komen, maar is helemaal niet waar. Ook vinden mensen het te duur oni hun kat on Secretaris Frans Sakkee met poes Minou en voorzitter Anneke Eefting:...bakerpraatjes moet je de mensen wel uit het hoofd zien te praten... foto Charles Strijd vruchtbaar te laten maken, maar dat valt best mee. Een poes laten opereren kost ongeveer 130 gulden en een kater plusminus 55 gulden. Als je steeds moet leuren met jonge katjes en mis schien wel steeds advertenties in de krant moet laten zetten of afstands- geld moet betalen bij het asiel, dan kost het nog veel meer!Kijk, dat zijn kinderen die weten van de hoed en de rand. Dierenbeschermers in de dop, da's overduidelijk. De dierenopvangcentra in Nederland kunnen de jaarlijkse golf katten nau welijks nog verwerken. Vorig jaar werden 41.900 spinnende viervoeters binnengebracht. Het gros wordt - ge castreerd of gesteriliseerd - her plaatst. Maar noodgedwongen diende toch altijd nog 17 procent in te slapen. Vorig jaar waren het er 6600. Daaron der: 1800 verwilderde katten die niet waren te socialiseren en 2800 katten op medische gronden. Veel teveel oordeelde de Dierenbe scherming. Dus wordt nu alom het startsein gegeven voor 'castratie-ac ties'. In nauwe samenwerking met de dierenartsen wordt de kattenbezitters een mooie korting van 3 0 gulden op ie dere ingreep in het vooruitzicht ge steld. Castreren en steriliseren tegen gereduceerd tarief. In Zeeuws-Vlaanderen begint de actie maandag. „Toen ik vanuit de Rand stad hierheen verhuisde en m'n werk voor de Dierenbescherming weer op pakte, viel me op dat er in deze regio verhoudingsgewijs ontzettend veel verwilderde katten rondlopen", zegt voorzitter Anneke Eefting van de af deling Zeeuws-Vlaanderen van de Dierenbescherming. Dat probleem werd dus direct in de pels gegrepen. De dierenbeschermers gingen op kat- tenjacht. In de duinen, in de dorpen, in de polders en in de bossen. Er werden vangkooien geplaatst, de dieren wer den min of meer heropgevoed, ze wer den 'geholpen' en terug in de natuur gezet. Of, als dat mogelijk bleek, er gens geplaatst. Dat was één. Nu staat voor het eerst een castratie-actie voor huiskatten voor de deur. Secretaris Frans Sakkee: „Dit zijn dure acties, dus moet je kiezen. De verwilderde katten kregen voorrang, nu pakken we het probleem bij de huiskat aan." Onzin 't Is precies zoals de kinderen van de Ireneschool het beschreven: de bazen en bazinnen vinden een 'vruchtbaar- heids-ingreepje' bij him huisdier te duur, ze vinden zo'n nestje jonge kat jes zo hef öf ze koesteren de fabel dat het goed is voor een poes als ze min stens eenmaal jongt. Onzin, stelt voorzitter Eefting nuchter vast. Ba kerpraatjes. „Maar dat moet je de mensen wel uit hun hoofd zien te pra ten." De eerste aankondiging van de actie, die overigens tot 18 mei duurt, leverde al direct een stroom van telefoontjes op. Allemaal mensen die ervan door drongen waren dat castratie of sterili satie het enige middel is om de onge breidelde groei van het kattenbestand een halt toe te roepen. Die kattenbe zitters dienen zich eerst bij een van de dierenartsen die meedoen aan de actie - in Zeeuws-Vlaanderen bijna alle maal - te veiwoegen. Na ontvangst van een doorverwijsformulier van de Die renbescherming wordt een afspraak gemaakt voor de ingreep. En het eind van het liedje? Terug naar Leonie en Alderink: „Als katers geopereerd zijn dan worden ze veel ï'ustiger, lopen niet meer weg, vechten veel minder, schreeuwen veel minder en stinken niet meer." Kortom bij een 'je weet wei-kater' is alles minder, maar vreest niet, de meesten dragen hun lot als een heer. Kneusjes /Secretaris Sakkee springt op en roept de j onge poes Minou tot de ordeIn het binnenvijvertje in de woonkamer zwemt een misvormde goudvis. Voor zitter Eefting heeft haar katten thuis- gelaten. „Gullit. dat is een lieve poes die zich altijd laat verdringen door die andere, Kokkie, een vette enigszins debiele kat. Maar dat zie je vaak bij de mensen van de Dierenbescherming. Dat ze zich ontfermen over de kneus jes die eigenlijk niemand wil heb ben..." Thuisgekomen worden we verwel komd door onze grasparkiet Blackie. Ooit een vogel voor de poes - gevolg: aan één oor doof, aan één oog blind - maar nog steeds hupsend van stok naar stok. Tot ergernis van de katten van de buren, die zich dagelijks kwij lend voor het raam verdringen. Wacht maar tot him baasjes dit gelezen heb ben... stellen \ve Blackie gerust. En het gekwetter lijkt over te gaan in ge proest. inonze verslaggever ector Doorns IIDDELBURG - Officier van istitie mr. T. de Jong heeft don- trdag in Middelburg tegen be- stingfraudeurs uit Zeeland, rabant en België in totaal vier tu boete geëist. De officier zei rzitting van de rechtbank dat 'tussen de verdachten een spel ras gespeeld om ruim twee ton an omzetbelasting in de knip te ouden. Sn 47-jarige ex-inwoner van ruiningen, nu woonachtig in itBelgische Kapellen, kocht in ili 1993 het plezierjacht 'Lady iRed 1voor 1,2 miljoen gulden an het Brabantse bedrijf Veka Kt bv. De man deed dat in nam van het bedrijf Iris bv uit miningen. Om over deze ver- oop geen btw te hoeven beta st zorgden Iris en Veka Best at de boot een dag later zoge- (Advertentie) Een goede Bourgogne rolt bourgondisch over je tong. Hij krult langs de zijkanten legen je wangen, blijft achterin het verhemelte hangen met zijn goddelijke smaak. Dat is joie de vivre! Van Leerzem heeft lekkere Bourgognes in huis. Ook zelf geïmporteerde, o.a. uit de Cave de Lugny. Goed om te weten, want ze zijn "°or hun niveau heel betaalbaar! Molenwater 137, Middelburg telefoon 0118 613338 naamd werd doorverkocht naar de Engelse onderneming Tan- noy ltd; in werkelijkheid ver trok het schip echter nooit naar Engeland, het lag gewoon in de haven van Wolphaartsdijk. Bij een controle van de belasting dienst in 1995 kwam de fraude van enkele tonnen aan het licht. Veka Best had de rekening voor de verkoop van het schip opge maakt voor Tannoy. De 51-jari- ge directeur uit Turnhout (B) van Veka Best, die al eerder be lastingfraude heeft gepleegd, vond dat hij te goeder trouw had gehandeld. Officier van justitie De Jong was het daar niet mee eens: ,,U heeft gedacht: ik neem de gevolgen voor mijn rekening, als de transactie maar door gaat.". De handelwijze was de fiscus niet ontgaan. Toen een controle dreigde, probeerden de frau deurs het tij te kei'en. In januari 1995 besloot Veka Best in over leg met de koper de factuur weer op naam van de Kruiningse bv te zetten, zodat de btw alsnog verrekend kon worden. De boekhouder van Iris bv wist er van, maar vroeg op 15 februari 1995 om teruggave van de btw aan de Belastingdienst in Goes. De FIOD stak daar een stokje voor. De geëiste boetes werden als volgt verdeeld: 200.000 gulden voor Veka Best bv, 25.000 gul den voor Iris bv; 50.000 gulden voor de 51-jarige directeur van Veka Best; 100.000 gulden voor de 47-jarige directeur van Iris; 25.000 gulden voorde 57-jarige boekhouder uit Wemeldinge. Tegen de laatste drie verdachten werden ook voorwaardelijke gevangenisstraffen van drie maanden geëist. Uitspraak op 1 mei. BURGH-HAAMSTEDE - Het asielzoekerscentrum Burglx- Haamstede houdt zaterdag 3 mei (aanvang 14.00 uur) een open dag in het kader van het festival Cultureel Gekleurd. De huisband van het centrum opent de bijeenkomst. Er zijn rondleidingen, er is een ten toonstelling van de fotoclub en WN en Amnesty International geven informatie, 's Avonds vanaf 19.30 uur is ereenreggae- optreden. van onze verslaggeefster Mieke van der -Jagt GOES - Weinig wateren zijn bij de pleziervaart zo populair als de Oosterschelde. Zeilers en motorvaarders vinden er rust, ruimte, een goede water kwaliteit en schitterende na tuurgebieden. Die populari teit laat zich aflezen aan de bezettingsgraad van de lig plaatsen. Zodi-a één van de bij na 3.000 vaste ligplaatsen langs de Oosterschelde vrij komt, is het plaatsje alweer in genomen. Ruim 700 passantenplaatsen liggen in het seizoen nagenoeg altijd vol en ook de bezoekjes van pleziervaartuigen uit de omringende Deltawateren zijn, getuige het aantal sluis- passages, zeer talrijk. Vanuit de watersport is de roep om meer ligplaatsen dan ook groot. Als de wensen van alle jachthavenexploitanten bij el kaar zouden worden opgeteld, zouden er makkelijk duizend ligplaatsen extra kunnen bijkomen maar de overwegin gen zijn nu eenmaal niet uit sluitend van economische aard. Stuurgroep Het Algemeen Bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde be spreekt cünsdag Het Recreatie Onderzoek Kustwateren (ROK) en de beleidsmatige vertaling daarvan voor het Oosterscheldegebied. Twee honderd ligplaatsen mogen er bij komen, meer niet. De watersportsector heeft vanaf 1980 in de Oosterschel de een spectaculaire groei doorgemaakt. Verdeeld over de verschillende havens was er in 1980 een vaste plaats voor 1669 jachten en er waren 402 passantenplaatsen. Nu heb ben 2.919 jachtbezitters en vaste stek en is de Oosterschel de berekend op 732 bezoeken de boten. Een toename met respectievelijk 75 en 82 pro cent. Over het geheel genomen ver vullen de Deltawateren een belangrijke rol in het waterre- creatiebeleid. Beleidsmakers hebben ruimte gemaakt voor een toename van het aantal ligplaatsen met enkele duizen den. Dat. de Oosterschelde er daarvan maar 200 krijgt, heeft te maken met de bezoekersmo tieven. Voor de Oosterschelde Het jachthavent je van Kats, waar veel watersporters graag vertoeven. foto Willem Mieras worden rust, ruimte, water kwaliteit en de natuurlijke omgeving genoemd als de be langrijkste motieven om op het water te gaan varen. Haringvliet, Veerse Meer en Grevelingenmeer scoren beter op gezelligheid, voorzienin genniveau en het culturele aanbod. Voor de vaste bezoe kers van de omringende Delta wateren betekent de Ooster schelde echter weer een belangrijke meerwaarde: een paradijs dichtbij voor als je eens rust en ruimte wilt. Natuur De primaire functie van de Oosterschelde is natuurgebied en waterrecreatie is daarin in pasbaar. Niet alleen vanwege het behoud van natuurlijke - maar ook recreatieve waar den, is het noodzakelijk de al om gewaardeerde kwaliteiten veilig te stellen. Daarom mag het aantal ligplaatsen niet te veel groeien en zullen de uit breidingen aan strenge voor waarden moeten voldoen. Omdat vanuit de omringende Deltawateren de druk op de Oosterschelde alleen maar zal toenemen, zal de ruimte vooi-al moeten worden -jngezet voor pitbreiding van het aantal passantenplaatsen. Met enke le duizenden ligboxen meer in de noordelijke Deltawateren, zullen meer schippers voor één of meer dagen de Oosterschel de opzoeken, De verhuur van tijdelijklege vaste ligplaatsen, moet in een ander deel van de groeiende behoefte voorzien. Voorwaarden Elke ligplaats die erbij komt moet aan strikte voorwaarden voldoen. Om te beginnen mag er geen fysieke uitbreiding plaatsvinden van jachtha vens. De nieuwe plaatsen moe ten dus binnen de bestaande infrastructuur gerealiseerd kunnen worden. Om de water kwaliteit als bezoekersmotief hoog te houden, moeten de nieuwe ligplaatsen zogenaam de ecoplaatsen worden. Er mogen alleen schepen liggen met een vuilwatertank, er moet een gescheiden inzame ling zijn van vuilwater en bilgewater en alleen milieu vriendelijke coatings zijn toegestaan. Jachthavenbe heerders die alle milieuvoor zieningen in huis hebben en bovendien actief bezig zijn met natuur- en milieu-educa tieve voorlichting over de Oos terschelde maken de meeste kans op toewijzing van een deel van de uitbreiding. Behalve het ROK bespreekt de Stuurgroep Oosterschelde ook de evaluatie van de toeganke lijkheidsregeling van de Oos terschelde. De twee onderwer pen hangen nauw met elkaar samen omdat op grond van beide onderzoeken de lijnen voor de toekomst van de Oos terschelde moeten worden uit gezet. Met betrekking tot de waterrecreatie is terughou- dendheid voorlopig het devies. Recreatie moet, ook in het voornemen om van de Ooster schelde een Nationaal Park te maken, natuurgericht blijven. MIDDELBURG - Tegen een 26-jarige man uit Vlissingen is drie jaar gevangenisstraf, waarvan één jaar voorwaardelijk geëist, voor de vei'krachting van de zus van zijn vriendin. De man verklaarde gisteren voor de Middelburgse rechtbank zich niets meer van de zaak te herinneren omdat hij toen stomdronken was. Bij de politie had de man eerder gezegd dat alles wel gegaan zou zijn zoals het slachtoffer had verklaard. Volgens zijn raadsman mr. P. van Kampen kon dit niet als een sei-ieuze bekentenis worden gezien. Omdat de resultaten van het onderzoek van de gerechtelijke arts niet voorhanden wa ren, eiste hij dan ook vrijspraak voor zijn cliënt, Officier van justitie mr. J. Valente vond verder onderzoek onnodig en wees op het bijzonder gewelddadig verleden van de man, die eerder al tot twee maal toe was veroordeeld voor poging tot dood slag. MIDDELBURG - De Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) zoekt studenten die met hun scriptie willen meedin gen naar de SVRZ-scriptieprijs. Die wordt op 7 november uit gereikt. Dit gebeuld evenals voorgaande jaren tijdens een mi ni-symposium in het Arsenaal Theater in Vlissingen. De prijs bestaat uit een speciaal veiwaarcligd plastiek en twee aan moedigingsprijzen van ƒ1000. Studenten die willen meedin gen naar de scriptieprijs moeten hun wei'kstukken uiterlijk voor 1 juli hebben ingediend bij de Raad van Bestuur van de SVRZ in Middelburg. GOES -Humamtas Zeeland doet voorliet vierde jaar mee aan het landelijke pi-oject Frisse Lucht om kinderen uit Rotter dam die door omstandigheden niet op vakantie kunnen gaan een.week buiten te laten spelen in de Zeeuwse fxdsse lucht. Eerdere oproepen hebben wel reacties opgeleverd maar de vereniging, die onder andei-e welzijnswerk en gezinsverzor ging tot haar taken rekent, zoekt nog gastgezinnen voor vijf tienkinderen. Humanitas Zeeland is gevestigd aan de Oudhof in Goes. KERKWERVE - Tijdens het Tweede open Zeeuws Paling- rookkampioenschap, in het Schouwse Kerkwerve, worden tal van extra activiteiten verzorgd. Naast allerlei stands en de monstraties wordt in het dorp een travalje in gebruik geno men, waarin een Zeeuws trekpaard woi*dt beslagen door een hoefsmid. Ook de trekpaarden van brouwerij Palm zijn aan wezig. Verder zijn er muziekoptredens en wordt bij de christe lijk gereformeerde kerk een rommelmarkt gehouden. Ook be- bestaat de mogelijkheid om een helicoptervlucht te maken boven de omgeving. De dag begint zaterdag 17 mei om 9 uur en om 15.00 uur maakt de jury, onder leiding van top-cuisini- er Robert Kranenborg, de kampioen bekend. Deze ontvangt de Waag-bokaal, beschikbaar gesteld door Co Simmers, chef de cuisine van restaurant De Waag in Sei'ooskerke. OOSTBURG - Het dagelijks bestuur van waterschap Het Vrije van Sluis gaf het donderdag tijdens de algemene verga dering grif toe. Het snel uitdijende aantal muskusratten groeit het schap boven het hoofd. Het schap heeft zijn hoop gesteld op een Interreg-subsidie waardoor vanaf september vier mensen (twee aan de Zeeuws-Vlaamse en twee aan Vlaamse kant van de grens) meer ingezet kunnen worden voor het 'met grof geschut' bestlijden van het waterkonijn. Met be hulp van de extra vangers moeten nog meer ratten worden ge vangen dan de 36.000 exemplai-en die vorig jaar in heel Zeeuws-Vlaanderen in het nekvel werden gegrepen. van onze verslaggever Theo Giele MIDDELBURG - „Waar is al dat geld dan naar toe gegaan? Dit gezin leeft in armoede. Vaxx- af april moest elke gulden die gespaard kon worden opzi j wor den gelegd om liet oudste kind naar de basisschool te kunnen laten gaan. Er is geen enkel sig naal van welvaart. Het is vol strekt onaannemelijk dat mijn cliënt zoveel geld aan het dealen van drugs zou hebben verdiend. Uw vordering van meer dan an derhalve ton is gebaseerd op volstrekt irreële gronden." Advocaat mr. E. G. M. Smit uit te donderdagmorgen tij dens een zitting van de rechtbank in Mid delburg kritiek op de toepassing van de zogeheten 'Pluk-ze-wet- geving' door het Openbaar Mi nisterie. Deze wet is bedoeld om criminelen die forse winsten maken met hun illegale activi teiten, in hun portemonnee te treffen. Bekendste recente voor beeld in Zeeland is de miljoe nenvordering op drugsbaron Sjef Faas. Met de vordering van 163.712,50 tegen zijn cliënt, een 32-jarige Vlissinger, slaat het Openbaar Ministerie vol- SCHOONDIJKE - Natuurbe schermingsvereniging 't Duura- pje en de Rangers van het We reld Natuur Fonds houden op zaterdag 19 april een natuurac- tiviteit op de boerderij van de familie Risseeuvv aan de Sas- putseweg 9 in Schoondijke. Jongeren kunnen zelf kaarsen van bijenwas maken op de boer derij. Ook de bijenobservatie- kast en bijenkasten kunnen be keken worden. Daarnaast is het de bedoeling een hommelnest in de tuin te plaatsen en bakjes met typische vünder- en hommel- bloemen in te zaaien. De kaar sen, het hommelnest en bloem- bakje kunnen de kinderen mee naar huis nemen. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Lilian de Wever: Van der Slikkestraat 29 in Schoondijke. gens Smit geheel de plank mis. De Vlissinger werd, met vijf an- deren, op 13 januari van dit jaar opgepakt in een pand aan de Meindert Hobbemalaan. In dit pand werden heroïne en cocaïne verhandeld, Medeverdachten en getuigen wezen de Vlissinger aan als de drijvende la-acht ach ter de handel. Vooi-zitter van de rechtbank, mr. R. C. P. Ramme- loo las gisteren een reeks getui genverklaringen op die bol stonden van de 'strepen, kwar ten, grammen en bolletjes bruin en wit', de gangbare maten die in het drugscircuit gelden. Voor officier van justitie mr. D. van der Bel vormden deze verkla ringen voldoende grond om aan te nemen dat zowat de hele Vlis- singse verslaafdenpopulatie van 1 juni 1996 tot aan de poli- tie-inval bij de verdachte drugs betrok. Een professionele, ge wiekste dealer, die ï-egelmatig van adres vei-wisselde om het de politie zo moeilijk mogelijk te maken, aldus Van derBel. Deof- ficier eiste een gevangenisstraf van twee jaar. De weg gewezen De verdachte ontkende catego risch. Hij gaf alleen toe ver slaafden de weg naar bepaalde dealers te hebben gewezen en iemand die wilde gaan dealen van advies te hebben voorzien. Volgens zijn raadsman mag aan het waarheidsgehalte van de belastende verklaringen die te gen zijn cliënt zijn afgelegd, zwaar worden getwijfeld. „Het zijn allemaal verdachten die het liefst hun eigen straatje wilden schoonvegen. Bovendien weten zij ook, hoe zwaarder een be schuldiging wordt aangezet, des te kleiner de kans dat iemand voortijdig vrijkomt en repre sailles kan treffen." Mr. Smit kwam tot de bereke ning dat als zijn cliënt inder daad anderhalve ton had ver diend met dealen er dagelijks 160 verslaafden bij de verdach te aan de deur moeten zijn ge weest. „Het is onaannemelijk dat dit de politie niet zou zijn opgevallen", aldus Smit. Hij vroeg de rechtbank om de vor- deringseis aan te houden totdat duidelijk was of, en zo ja, hoe veel zijn cliënt daadwerkelijk aan de drugshandel heeft ver diend. Wat Smit betreft wordt dit bedi-ag op nul gesteld. Uitspraak op 1 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 43