Begroting niet juichend onthaald Bordèn nog niet aangepast Gemeente overweegt koppeling elkweervoorzieningen Renesse PZC Gemeente houdt zeggenschap over Stichting Renesse EEN NIEUWE LENTE, EEN NIEUW INTERIEUR zeeland .14 Bouw bank in Heinkenszand ma Bezwaar tegen quotum camping Ondernemers tegen parkeergeld LTC mag tennisbaan verlichten College Sch-Duiveland wil onkostenregeling voor de raadsleden 'Conservatief stuk dat meerwaarde van herindeling niet aantoont weekenddiensten AID schort mestcontroles op vrijdag 18 april 1997 MIDDELBURG - De Rabobank Heinkenszand mag begini met de nieuwbouw op het Van der Biltplein. Bestuursrech mr. T. Damsteegt heeft een verzoek om schorsing van bouwvergunning afgewezen. Dit was aangevraagd door dorpsraad, de plaatselijke winkeliersvereniging Winbela het bestuur van de Samen-op-WegTkerk in het dorp. Woensdag stonden vertegenwoordigers van de drie belai hebbenden tegenover de gemeente Borsele bij de rechtbanl Middelburg. Ze wilden voorkomen dat de Rabobank gaatl ginnen met de nieuwbouw door een schorsing van de bon vergunning af te dwingen. Rechter Damsteegt heeft ech anders beslist. Een motivatie van zijn besluit volgt nog. LOOPERSKAPELLE - Het stellen van een maximum-aan van 150 minicampings op Schouwen-Duiveland is niet recht. Het is bovendien 'willekemig' om het quotum te ven len over zeventig locaties ten noorden van de Delingsdijk tachtig ten zuiden van deze grens. Dat schrijft C. W. Bos' Looperskapelle in een reactie op het gemeentelijke beleii voorstel kleinschalig kamperen. Bos wil een mini-camping beginnen aan de Nieuwe Kerkvi in zijn woonplaats. Hij vreest dat dit niet kan door het nieu beleid, dat het 'kamperen bij de boer' vervangt. Om te voor) men dat het aantal mini-campings verveelvoudigt, heeft gemeente besloten de mini-campings te zoneren en te quo ren. Bos noemt een algemeen quotum 'een veel te grof midd In plaats daarvan zou de gemeente per gebied en op basis v lokale omstandigheden moeten nagaan of een mini-campi toelaatbaar is. SCHARENDIJKE - De ondernemersvereniging Brouwêi dam in Scharendijke verzet zich tegen de invoering vanl betaald parkeren langs de noordkust van Schouwen-Dujj land en op de Brouwersdam en tegen de verhoging van dep; Leergelden op de Kabbelaarsbank. In een brief aan het tuur- en Recreatieschap De Grevelingen protesteren ondernemers tegen het voorgestelde parkeerbeleid dat 1 aantal bezoekers zou doen afnemen. Ook onder meer dep vinei es Zeeland en Zuid-Holland, de gemeentes Schouwe Duiveland en Goedereede, Rijkswaterstaat en de VW'she ben een brief ontvangen. De ondernemersvereniging meent dat 'door toedoen vanl parkeerregime' afbreuk wordt gedaan aan de kwaliteitsvi betering en seizoensverlenging. Ze vrezen dat recreantenu wijken naar 'alternatieve recreatiegebieden waar klai vriendelijkheid wel voorop staat'. Het transferium dat: Renesse wordt aangelegd, is volgens hen geen alternatief. DEN HAAG - De Lawn Tennis Club Zierikzee (LTC) kan; baanverlichting gaan gebruiken. Dat heeft rechter J. Levt van de Raad van State in Den Haag bij wijze van voorlopi voorziening bepaald. De voorziening blijft van kracht tot afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State zi over enkele maanden heeft uitgesproken over de milieuvi gunning die het gemeentebestuur LTC heeft verleend. In die vergunning staan de tijden dat de baanverlichting a mag zijn. Omwonenden willen dat de baanverlichting he! maal niet wordt gebruikt. Zij zeggen er overlast van te ond; vinden. Daarom vroegen zij rechter Leyten vorig week nieuwe milieuvergunning van LTC te schorsen. Leyten vindt dat een te drastische maatregel. Zij heeft nut paald dat de verlichting op de banen 1 en 2 tot elf uur 's avon aan mag. De overige banen, die dichter bij de huizen van klagers liggen, mogen tot tien uur 's avonds verlicht blijvt Twee maal per maand mogen alle lichten op vrijdagavoi aan, als er wedstrijden zijn. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Nog niet alle plaatsnaam borden op Schouwen-Duiveland zijn voorzien van een sticker met de aandui ding van de nieuwe gemeente. Zo vallen de gehuchten Brijdorpe en Nieuwerkerke blijkens de bebouwde kom-borden nog onder de gemeente Mid- densehouwen en maakt Sehuddebeurs nog deel uit van de oude gemeente Brou wershaven. En wie Dreischor binnenrijdt, is in de gemeente Schouwen-Duiveland, maar men verlaat vervolgens de gemeente Brouwershaven. Volgens een woordvoerder van de afde ling grondgebiedzaken worden de aan duidingen op de overgeslagen borden nog aangepast. Het is echter de bedoeling 'binnen afzienbare tijd' alle borden te ver vangen. De afdeling bereidt daartoe een raadsvoorstel voor. Een bebouwde kom- bord kost ongeveer duizend gulden. Op Schouwen-Duiveland staan er ongeveer honderdvijftig, wat betekent dat de ope ratie zo'n anderhalve ton kost. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - De fracties en in dividuele leden van de gemeen teraad van Schouwen-Duive land krijgen mogelijk een onkostenvergoeding voor het uitoefenen van hun werkzaam heden. Het college van B en W is bereid j aarlijks een bedrag uit te trekken van 250 gulden per raadslid en duizend gulden per fractie. De grote omvang van de gemeente en het professioneler werken van de fracties zou extra kosten met zich meebrengen. De commissie algemene interne za ken praat donderdag 24 april over het collegevoorstel. De meeste fracties hebben ech ter al aangegeven bedenkingen te hebben tegen zo'n vergoe ding. De PvdA heeft begin fe bruari gevraagd om een gelde lijke vergoeding, waarmee de fracties bijvoorbeeld een ruimte kunnen huren om spreekuur te houden in de kernen. RPF en D66 reageerden postief, WD, CDA, SGP/GPV en GroenLinks negatief. De tegenstanders von den het 'niet terecht' dat derge lijke kosten voor de fracties worden betaald uit gemeen schapsgelden. Uit een inventarisatie die de ge meente heeft laten uitvoeren, blijkt dat diverse gemeenten een vergoeding toepassen. Uit de voorbeelden die worden op gesomd, spant de gemeente Arnhem (135.000 inwoners) de kroon. In deze gemeente krijgen raadsleden een vergoeding van 1650 gulden per persoon en fracties ruim vijfduizend gul den. De gemeente Swalmen (achtduizend inwoners) geeft de raadsleden daarentegen slechts veertig gulden en de fracties honderd gulden. In de gemeente Leidschendam, met 34.000 in woners qua inwonertal verge lijkbaar met Schouwen-Duive land, krijgen raadsleden 370 gulden en de fracties 2300 gul den. Het geld mag volgens de ge meente niet worden besteed aan 'partij-politieke activiteiten'. Wel kunnen ze de kosten van se- cretailaatswerk, kernenbezoek, fractie-assistentie en adviezen van externe deskundigen ermee betalen. De fracties moeten daarom jaarlijks verantwoor ding afleggen aan de burge meester over de besteding van het bedrag. De commissie algemene interne zaken bespreekt het voorstel op donderdag 24 aprilDe vergade ring begint om 19.30 uur. van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - De voorzichtig heid die tentoon gespreid wordt in de eerste begroting van de ge meente Schouwen-Duiveland is niet bij alle fracties goed geval len. D66 is duidelijk teleurge steld, zo blijkt uit de algemene beschouwingen. De partij spreekt van een 'conservatief' werkstuk dat de meerwaarde van de gemeentelijke herinde ling niet aantoont. Het CDA is iets milder en houdt het op 'ge mengde gevoelens'. De chris ten-democraten betreuren vooral het ontbreken van verge lijkingsmateriaal. 'Eerst kijken dan doen' is het motto van het college. Beleid waarmee de vroegere zes ge meenten zijn begonnen wordt afgerond en indien nodig aan gepast. Met investeringen wordt kritisch en terughoudend omgesprongen, voor nieuw be leid is slechts 250.000 gulden beschikbaar. Vrijwel alle frac ties kunnen zich verenigen met deze zuinige aanpak. Om op lange termijn gezond te blijven, moeten nu geen grote financiële verplichtingen worden aange gaan, stelt de SGP/GPV. De WD acht het 'niet gewenst' om nu al wijzigingen aan te brengen in de besluitvorming van de op geheven gemeenten. D66 denkt er op zich niet anders over, maar is anderzijds bijzonder kritisch. De begroting is een vertaling van beleid dat nog niet tot de verbeelding spreekt, zo wordt onder meer gesteld. De voorspelde efficiëntiewinst van een miljoen gulden is geen reden om in gejuich uit te bar sten. 'Zeer bescheiden' in relatie tot de investeringen in huisves ting, informatievoorziening en organisatiestructuur, vindt de SGP/GPV. ,,In het bedrijfsleven wordt wel met andere percenta ges gewerkt." D66 vraagt zich af hoe het college aan dit bedrag komt. „Natte vingerwerk?" Ver der mist deze partij de financië le gevolgen van het reeds aan vaarde beleid dat op het punt staat uitgewerkt te worden. Het bedrag voor de Regiovisie, vijf miljoen gulden, is bijvoorbeeld niet teruggevonden in de begro ting. De PvdA merkt dit overi gens ook op. Over het algemeen krijgt het college weinig kritiek te verdu ren. Wel worden nog enkele plannetjes gelanceerd. Zo pleit de PvdA voor het instellen van een loket jongerenzorg, in na volging van het loket ouderen zorg. Het CDA wil, vooruitlo pend op de eilandelijke structuurvisie, een integrale herziening van het bestem mingsplan buitengebied van Schouwen-Duiveland. Nood zakelijk om de 'grenzen' tussen de bestemmingsplannen op te heffen, luidt één van de verkla ringen. De WD maakt zich sterk voor een studie naar de ontwikkelingsmogelijkheden van haven De Val bij Zierikzee, bijvoorbeeld als aanlegplaats voor mosselschepen. D66 komt met het idee voor een burgerpa nel: een onafhankelijke groep mensen die vragen krijgt voor gelegd van de bevolking. GroenLinks tenslotte, zoekt meer samenwerking tussen Schouwen-Duiveland en steden in ontwikkelingsgebieden. De nieuwkomer in de raad was zo vrij alvast twee steden te 'prik ken': Gwanda in Zimbabwe en Kokobiri in Benin. van onze verslaggever Herre Stegenga RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil sa men met de Vereniging van Campingbedrijven (VCB) on derzoeken of de elkweervoor- ziening van de recreatieonder nemers kan worden gekoppeld aan het Recreatief Milieu Cen trum (RMC). Bedoeling is dat beide initiatieven elkaar gaan versterken. Tijdens een verga dering van de commissie open bare werken en milieu, twee weken geleden, werd al aange drongen op een dergelijke sa menwerking. Naast de voorbereidingen voor het RMC zijn ook de Schouwen- Duivelandse recreatieondeme- mers (verenigd in Recron, VCB en Ponoma) bezig met het op zetten van een elkweervoorzie- ning in Renesse. Niet om geld te verdienen, zo wordt benadrukt, maar om de toerist meer te bie den dan alleen strand en zee. Verlopen de gesprekken posi tief, dan krijgt Renesse dus twee elkweervoorzieningen die nauw met elkaar samenwerken. Vol gens het college willen de recre- atieondememers niet alleen deelnemen in het RMC, maar vooral hun eigen plan van de grond tillen. Namens laatstge noemde partij heeft H. van Oost eerder gemeld dat deze veron derstelling op een misverstand benast. „Er zijn op het eiland meerdere projecten die nauw op elkaar aansluiten. Een concen tratie van dergelijke zaken is heel goed denkbaar. Om de horeca in Renesse gerust te stellen, melden B en W dat de openingstijden van het RMC en het bijbehorende pannenkoek huis duidelijk worden gekop peld. Voor een nieuwe concur rent hoeft dus niet te worden gevreesd. Verder wil het college onderzoeken of de begroting nog ruimte biedt voor de aanleg van een speeltuin. Tijdens de eerdergenoemde commissiever gadering is hierop van enkele Het toekomstig Recreatief Milieu Centrum. foto Pieter Honhoff 19 en 20 april 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. (0111) 412280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111)461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinis se, tel. (0111)452120. Tandartsen: R. C. A. Backer, Poststraat 14, Brui nisse, tel. (0111) 482666. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): F. Schipper, Zierikzee, tel. (0111) 412180. kanten aangedrongen. Eventu ele meevallers kunnen worden de speeltuin worden gebruikt, zo wordt gemeld. De financie ring van het Recreatief Milieu Centrum komt aan de orde in de raadsvergadering van maandag 28 april. Deze bijeenkomst be gint 19.30 uur in de Concertzaal in Zierikzee. van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland blijft nauw betrokken bij het functio neren van de Stichting Renesse. Zo moet de gemeenteraad voor af goedkeuring verlenen voor het deelnemen van de stichting in risicodragende activiteiten en moet de raad de begroting en de kwartaalverslagen van de stichtinggoedkeuren. Het colle ge van burgemeester en wet- houdei'S benoemt en ontslaat de bestuursleden van de stichting en mag daarvoor van de voor dracht van de Raad van Toe zicht afwijken. Dat blijkt uit de nieuwste versie van de concept-statuten van de Stichting Renesse diemr. H. Ou denaarden, notaris in Rotter dam, heeft opgesteld op vei'zoek van Nauta Dutilh in Breda. Het college van B en W had Nauta Dutilh, een advocaten- en nota rissenkantoor, ingeschakeld om te adviseren over de verzelf standiging van de Stichting Re nesse. In de concept-statuten is het advies van R de Boorder van Nauta Dutilh over de verzelf standiging verwerkt. Deze adviseur vindt dat de ge meente volgens de eerder dooi de oude gemeente Westerschou- wen goedgekeurde statuten te ver van de gemeente af zou ko men te staan. In dat geval zou de Stichting Renesse 'transforme ren van een stichting waarop de gemeente een grote mate van in vloed heeft, naar een praktisch onafhankelijk opererende stichting, waarin de invloed van de gemeente een formaliteit is geworden'. De invloed van de gemeenteraad zou juist 'door slaggevend' moeten zijn, omdat het vermogen van de stichting is gevormd uit de openbare mid delen. De stichting, waarvan het vermogen wordt geschat op tientallen miljoenen guldens, exploiteert gronden en gebou wen in de Westhoek. Bestuur Wel vindt De Boorder, net als de Stichting Renesse, dat de be stuursleden niet meer benoemd moeten worden uit de kring van wethouders en raadsleden. Vol gens het huidige regime wordt het bestuur van de stichting deels samengesteld uit raadsle den. Een van de wethouders is voorzitter. Deze regel is wethou der C. W. Veerhoek, voorzitter van de stichting, een doorn in het oog. Ontkoppeling van de gemeente moet het bestuur 'minder politiek gevoelig' ma ken en alle schijn van belangen verstrengeling voorkomen. De statutenwijziging was volgens hem bovendien nodig om de 'slagkracht' van de stichting te vergroten. De provincie, die de nieuwe sta tuten moest goedkeuren, floot de stichting begin dit j aar echter terug. Aanleiding was een pro testbrief aan GS van H. C. G. L. Polak, oud-wethouder van Rot terdam en huurder van een zo merwoning van de stichting. Hij voerde onder meer aan dat de gemeente na de verzelfstandi ging de democratische controle op de stichting zou verliezen. Hij noemde het 'onelegant' dat de oude gemeente Westerschou- wen vorig jaar op de valreep de statuten goedkeurde. Gedepu teerde staten gaven de nieuwe gemeente vervolgens opdracht opnieuw een uitspraak te doen over de verzelfstandiging. De commissie algemene interne zaken buigt zich donderdag 24 april over de verzelfstandiging van de Stichting Renesse. De vergadering begint om 19.30 Maandag gesloten Vrijdagavond koopavond INCL METEN EN MAKEN VLISSINGEN - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw in Zuid-Nederland heeft het zo druk met de varkenspest dat zij de controles van de mestboek- houding van boeren opschort. De boycot van zo'n verplichte mestregistratie was voor som mige boeren een belangrijk wa pen om het mestbeleid te onder mijnen. Het besluit om tijdelijk af te zien van mestcontroles in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg is ook ingegeven door vrees dat de AID-controleurs anders misschien bijdragen aan de verspreiding van de varkens pest. In de rest van Nederla gaan de controles gewoon da Bang voor besmetting zijn o 150 varkenshouders in Nooi Holland, omdat kadavers uil varkenspestgebieden in hetzi den worden vervoerd naar e koelhuis in Middenmeer.AiVf RIJKSWEG 26 NIEUWERKERK (Z) (0111)641268 Da's lekker meubelen. INCL METEN EN MAKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 42