Stichting Groede uit ie zorgen PZC Anja Swint exposeert in Metro S in Middelburg Bouwhelm als blijk van waardering Minister kiest voor brug over Schelde bij Antwerpen teeld en Landschap n ijgt een vervolg bij (asteel Westhove Wisselende indrukken bij Orkest van Vlaanderen zeeland 13 laad akkoord met voorstel Broodonderzoek niet fout Wegen ook voor varkensboeren Partij koper uit trailer gestolen Dure autostoel verwisseld Natuurboekje over Vikingen Lik-op-stuk voor hondenkluifjes kunst cultuur exposities West Best in voorprogramma Osdorp Posse vrijdag 18 april 1997 monze verslaggever onny van Gremberghe OSTBURG - De Oostburgse nieenteraad heeft de stichting roede donderdagavond enkele iddingslijnen toegeworpen om idepoel van ellende te komen. Ie stichting was door teleur- lellende bezoekersaantallen en zwak financieel beheer met el project 'Het Vlaemsche Erf- jed' ernstig in financiële pro lemen gekomen, ben begin dit jaar de provincie nog te kennen gaf dat niet jrekend moest worden op een pbsidie uit het Europees steun- inds voor plattelandsontwik- eling leek het einde van de ichting nabij. Om dat te voor- omen werd aangeklopt bij de imeente. Na gesprekken met et bestuur en de geldschieter an de stichting waren burge- leester en wethouders genegen nmet een financieel reddings- lan te komen. et voorstel was de stichting m renteloze lening te geven 150.000 gulden, af te lossen vijftien jaar vanaf 1 januari 107; ook wilden B en W dit en tlgend jaar 25 mille beschik- sat stellen als exploitatiebij- rage. De stichting moet er dan org voor dragen dat het be- uur wordt versterkt, iet iedereen liep warm voor at voorstel. De PvdA, twee li- ïalen en H. van der Weegen en "her A Verhage waren er om ^schillende redenen tegen. De ritiek gold het ontbreken van jkerheden dat de stichting na eun wel het hoofd b oven water au kunnen houden. VD-er D. Doeze Jager pleitte voor, de stichting te verplich- nom op een van de door haar jheerde woningen in de Slijk- raat een hogere hypotheek te imen: „Dan heb je als gemeen- itoch dat pand als zekerheid." links-liberaal Verhage kon aarin een heel eind meegaan. wil ook dat in het bestuur een raadslid komt te zitten. De PvdA was verdeeld in twee kampen. L. Wille vond dat de stichting nu als oninbare lening twee keer 25 mille kon krijgen om de boel weer op de rails te zetten: „Laat ze zich daar maar eens serieus bewijzen. In sep tember of oktober kunnen we dan bezien hoe we verder moe ten." Fractiegenote W. Verplan- ke-de Vuijst vond, net als Van der Weegen, dat het overant- woord is om gemeenschapsgeld te steken in de stichting: „Het kosten-batenplaatje rammelt aan alle kanten. Er is politieke moed voor nodig - kijkend naar de vrijwilligers op de publieke tribune - om tegen dit voorstel te zijn en dan ben je echt geen cultuurbarbaar. De collegeleden waren teleur gesteld dat een deel van de raad de stichting niet echt een her start gunde, maar wilden het voorstel niet aanpassen. De amendementen van PvdA en D66 werden weggestemd. Het voorstel redde het met tien stemmen voor (CDA, D&T, de collegeleden en WD-er J. Pro voost) en zeven tegen. van onze verslaggever HEINKENSZAND - W. J. Kraanier uit Schuddebeurs is een degelijk hoofddeksel rijker. De architect mocht donderdag in Heinkenszand een bouwhelm in ont vangst nemén. Niet zomaar een bouw helm, maar een blijk van waardering van de Vrouwén Advies Commissies (VAC) in Zeeland. Kraamer kreeg de onderschei ding omdat hij zich sterk maakt voor duurzaam en aanpasbaar bouwen. En omdat hij de Vac's al tien jaar betrekt bij b ouwpro j ecten Voorzitter van het provinciaal bestuur van cle Vac's J. Clément reikte dé onder scheiding uit tijdens een Vac-studiemid- a dag te Heinkenszand over duurzame ont- wikkeling in Zeeland. Kraamer krijgt de helm in een voor de commissies bijzonder lir jaar. Ze zijn namelijk een kwart eeuw ac tief in Zeeland. De architect zei zich bijzonder vereerd te voelen met het eerbetoon. Hij hecht veel waarde aan de inbreng van adviescom missies bij bouwprojecten. „Zij plaatsen zich op de stoel van de nog onbekende be woner. Dat kan soms heel verhelderend werken." Kraamer is niet de enige die de Vac-bouw- helm mag dragen. De onderscheiding werd al vaker uitgereikt. foto Willem Mieras van onze verslaggever Wout Bareman ANTWERPEN - De vierde Schelde-verbinding bij Ant werpen moet een brug worden, geen tunnel. Minister Eddy Bal- dewijns van Vervoer en Ruimte lijke Ordening, die aanvanke lijk meer voelde voor de aanleg van een vierde tunnel onder de Schelde, kiest nu vooral uit fi nancieel oogpunt voor een brug. Om te voorkomen dat de Ring rond Antwerpen rond de eeuw wisseling dichtslibt is een vier de verbinding naast de huidige tunnels onontbeerlijk. De Ring, die de stad nu eigenlijk nog maar voor driekwart om sluit, verwerkt tweehonderd duizend voertuigen per dag; in de spits gaat het om twintigdui zend per uur. Verkeersdeskun- digen hebben berekend dat de aanleg van een Grote Ring (bui tenom) geen soelaas biedt. De berekende capaciteit van acht duizend voertuigen per uur zou maar voor de helft worden be nut omdat de weggebruiker een dergelijke verbinding als een omweg zal beschouwen. De enige echte oplossing is de aanleg van een vierde tunnel of een brug, die de huidige drie kwart Ring voltooit. Die nieuwe verbinding zou op de rechteroe ver in het zeehavengebied ach ter het bioscoopcomplex Metro polis moeten beginnen en via de oude dokken en sluizen daar op de linkeroever ter hoogte van de aansluiting van de Expressweg op de Ring (richting Kennedy- tunnel) moeten uitkomen. B aide wij ns heeft nu aan de hand van de uitkomst van een haalbaarheidsstudie vastge steld dat een brug de beste op lossing is. Een brug is volgens deskundigen de helft goedkoper dan de aanleg van een tunnel, waarmee bijna 'anderhalf mil jard gulden gemoeid zou zijn. Een woordvoerder vanliet kabi net van minister Baldewijns noemt de Van Brienenoordbrug in Rotterdam als ideaal model. De brug moet een hoogte van ongeveer 4 5 meter- krijgen om de scheepvaart een onbelemmerde doorgang te verzekeren. Nu de minister zijn voorkeur heeft uit gesproken, moeten de plannen verder worden uitgewerkt. De wijziging van het gewestplan, de milieu-effectrapportage en eventuele onteigeningsproce dures vergen nog minstens vier jaar. De brug zou er omstreeks 2002 kunnen liggen, het jaar waarin overigens ook de Wes- terscheldetunnel in gebruik wordt genomen. Wie straks voor de kosten op draait is nu nog volkomen on duidelijk. De stad en de provin cie Antwerpen vinden dat het belang van de opheffing van de knelpunten in de Antwerpse in frastructuur de regio ontstijgt. Baldewijns zoekt momenteel naar een alternatieve projectfi nanciering. Het heffen van tol lijkt politiek niet haalbaar. Daarom wordt nu ook de moge lijkheid van rekening-rijden onderzocht. DEN HAAG - De Consumentenbond hoeft een omstreden broodonderzoek dat de organisatie bijna vijf jaar geleden pu bliceerde, niet te rectificeren. Dat heeft hot gerechtshof in Den Haag donderdag bepaald. In het onderzoek kwamen twee bakkerswinkels uit Middelburg (Tuin van broeder Ludovicus) en Rotterdam en een leveranciersbedrijf uit Made er slecht van af. De Consumentenbond heeft inmiddels er kend dat het betreffende onder-zoek slordigheden bevat. De omstreden publicatie verweet de beledigde partijen 'zuur, be schimmeld' of 'slecht' brood te verkopen of te bakken. De win kels en het leveranciersbedrijf stelden door het artikel forse schade te hebben geleden. ANP OOSTBURG - Waterschap Het Vrije van Sluis moet de ko mende jaren misschien meer geld in polderwegen investeren om intensieve veehouderijen na vorstperiodes bereikbaar te houden voor (zwaar) vrachtverkeer. Het schap is verantwoor delijk voor het onderhoud van de wegen in het buitengebied en is dus verplicht om bedrijven die rechtmatige vergunnin gen hebben van dienst te zijn, zei dijkgraaf C. Almekinders donderdag tijdens de algemene vergadering. VLISSINGEN - Uit een verzegelde trailer die op het haven terrein aan de Oosterhavenweg in Wissingen is 20 ton koper ter waarde van 200.000 gulden gestolen. Donderdagochtend deed de dertigjarige chauffeur van de trailer uit het Belgische Zottegem aangifte van de diefstal. Hij kwam de verzegelde trailer oppikken die zondagnacht is aangekomen vanuit En geland. De lading was bestemd voor een firma in Antwerpen. De diefstal is gepleegd tussen zondagnacht en dinsdagavond. TERNEUZEN - Uit een aan de Temeuzense Churchilllaan ge parkeerde BMW werd in de nacht van woensdag op donder dag een autostoel gestolen. Ervoor in de plaats werd een, ove rigens niet bruikbare, andere stoel gezet. De originele stoel vertegenwoordigde een waarde van zestienhonderd gulden. WESTENSCHOUWEN - Jan Midavaine, natuurgids van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie en Ellen Mida vaine, tekenares, zoeken voor deel acht uit hun serie 'Boom wandelingen Westerschouwen kindertekeningen over de Vi kingen. Ze willen de leukste publiceren in het boekje. Het boekje verschijnt in het kader van de 'Juni Zeeland Natuur- maand'. Het beschrijft eèn denkbeeldige landing van de Noormannen op het strand van Westenschouwen en een speurtocht dwars door het Schouwse duingebied. TERNEUZEN - Een 52-jarige Terneuzenaar kreeg donder dagmiddag een boete van 220 gulden nadat hij werd betrapt op het stelen van een pak hondenklui fjes ter waarde van ƒ1,89 uit een winkel in de Bellamys traat in zijn woonplaats. De boe tes zijn enkele jaren geleden ingevoerd in het kader van het lik-op-stukbeleid. Een volwassene die betrapt wordt op het stelen van iets dat minder dan honderd gulden kost, krijgt de eerste keer een boete van 220 gulden. Een tweede keer volgt een proces verbaal, waarna de officier van justitie bekijkt of opnieuw een - veel hogere - boete moet worden betaald of dat er strafrechtelijk wordt vervolgd. Een jongere van beneden de achttien wordt, bij een eerste poging tot diefstal, verwezen naar het bureau Halt. snonze verslaggever rnst Jan Rozendaal LISSINGEN - Het project leeld en Landschap krijgt vol- ende maand een vervolg in de mgeving van kasteel Westho- Net als vorig jaar kunnen mateurschrijvers en -kunste- aars onder leiding van beken- Zeeuwse kunstenaars deel- einen aan workshops over linst en landschap. De resulta- ffl worden van 31 mei tot en iel 3 augustus geëxposeerd in et Theo van Doesburgcentrum iVlissingen. te deelnemende kunstenaars i]nMarinus van DijkeTej a van loften, Ronald Mullié, Menno e Nooijer, Gust Romijn en iehterEdLeeflang. Op 25 en 26 sei zullen zij mensen onderwij- en in schrijven, schilderen, eddhouwen, fotograferen, ke- ffliiek vervaardigen en met vi- eo werken. Kunstcriticus Nico Int houdt een inleiding over het tema landschap. 'entenkamp te deelnemers aan de work- vinden onderdak in ten- én die worden geplaatst in de feemtuin van het Zeeuws Bio- Museum. Er wordt ge lakt in groepen van maximaal Onpersonen. Het project is ge ïoniseerd door het Centrum ior Kunsteducatie Vlissingen, it Middelburgs Instituut voor nnstzinnige Vorming, het Bu- (Advertentie) Kap* ,3A381° ro Beeldende Kunst Vlissingen en VMC ZeelandHet wordt on der meer gesubsidieerd door het landelijk Instituut voor Kunste ducatie. Marinus van Dijke woont in Burgh-Haamstede. Hij ge- bruikt de natuur om zijn werk te maken en fotografeert vaak plekken in het landschap. Hij wil laten zien hoe kunstenaars anders kunnen omgaan met fo tografie. Tej a van Hof tens be trokkenheid met de natuur komt tot uiting in thema's als vruchtbaarheid, groei en ener gie. Haar kleibeelden verwijzen naar de samenhang in de natuur, doordat daarin uiteenlopende elementen zijn verenigd. Ed Leeflang is neerlandicus en dichter. In zijn poëzie speelt het Zeeuwse landschap een belang rijke rol. Westhove dient als bron voor de gedichten die zijn cursisten gaan schrijven. Ro nald Mullié benadrukt in zijn werk de ordenende rol van men sen in de natuur. Zijn workshop tekenen en schilderen heet 'bo men anders bekeken'. Filmer Menno de Nooijer wil de omgeving van Westhove gebrui ken om te onderzoeken hoe met visuele middelen spanning kan worden opgeroepen. Onder lei ding van Gust Romijn gaan cursisten tijdelijke beelden plaatsen in de omgeving van Westhove. Kenmerken van de natuur worden benadrukt door vormen die de mens er tegen over stelt. Dat gebeurt met ma terialen als stokken en zWart en wit plastic. van onze verslaggever GOES - Aan het optreden van de Osdorp Posse, zaterdagavond in 't Beest in Goes, is een extra voorprogramma toegevoegd. De hoofd-act wordt niet alleen voorafgegaan door Papa Seeq, maar ook door twee 14-jarige Amsterdamse rappers die zich West Best noemen. Het zijn vrienden van de Osdorp Posse die onlangs ook het optreden van 's lands bekendste Neder- rappers in Paradiso met hun aanwezigheid opluisterden. Het concert in Goes begint om 21 uur. van onze verslaggever E rnst Ja n Rozendaal v MIDDELBURG - De Groning- se kunstenares An ja Swint heeft ooit projecten uitgevoerd in een gymzaal, in een portiek en op de zolder van een silo, Niet echt plekken die bedoeld zijn om kunst te laten zien. Vanaf zondag exposeert zij wél in een echte tentoonstellings ruimte. Metro S, boven de Kunstuitleen in Middelburg. „Wat betekent de traditionele expositieruimte voor mij? Zo'n lege ruimte met witte murenik vind het belangrijk om te zien wat ik daarmee kan." Swint is onlangs afgestudeerd aan de kunstacademie Miner- 1 va in Groningen. Ze begon daar aan dé opleiding archi tectonische vormgeving, om dat ze gefascineerd is door ruimtes. „Maar die opleiding was te functioneel, te tech nisch, te constructief", zegt ze nu. „Wat ik met ruimtes heb is geestelijker." Ze stapte over naar beeldhou wen, maar ontdekte al gauw dat het werken met materialen van de sloop haar ook te con creet was. „Ik wilde niet te veel materie. Daarom ben ik een jaar lang gaan fotograferen., Alleen maar kijken." Ook dat was het niet helemaal- „Als ik fotografeerde had ik het ont zettend naar mijn zin, maar met het resultaat, de foto's zelf, was ik niet tevreden. Die wo gen nooit op tegen de ervaring van het fotograferen. Ik werk te bijvoorbeeld in een oude steenfabriek waar de tractoren nog stonden alsof die plek in derhaast wasverlaten. Die sfeer, daarom ging het mij." Uiteindelijk kwam Swint tot Kunstenares Anja Swint: „Zo'n lege ruimte met witte muren, ik vind het belangrijk om te zien wat ik daarmee kan." foto Ruben Oreel een manier van werken waarin architectuur, het maken van beelden en fotografie samen gaan, zoals blijkt uit de exposi tie causa ignota in Metro S. In de tentoonstellingsruimte plaatst ze objecten en projec teert ze dia's Op de wand. Die beelden hebben voor haar iets met de zaal te maken. In oktober vorig jaar heeft Swint de ruimte voor het eerst bekeken. Tot twee weken gele den probeerde ze beelden te vinden voor de associaties en gevoelens die haar invielen bij het kijken naar de zaal en na dien, als ze eraan terugdacht. Nu is ze al enige tijd aan het werk om de objecten die ze naar Middelburg heeft meege nomen hun plek te geven. „De ingrediënten kloppen. Ze moe ten alleen nog een logisch ver band aangaan met de ruimte. Daarvoor moet ik dingen zien en uitproberen."Swint associ eert de expositieruimte onder meer met een zaal in een psy chiatrische kliniek. Het lage plafond en de pilaren richten de blik naar de vloer. De glazen toegang doet denken aan een zustersvertrek. „Dat vei'bond ik met het begrip liggen. Van daar dat ik iets met kussens wilde doen. Toen ik om tape ging om een kussen aan de muur te bevestigen, zei de ver koper: 'O, net als bij een snoe- zelruimte.' Dat bleek iets te zijn wat bij verstandelijk ge handicapten of bejaarden wordt gebruikt. Voor mij maakte dat een beetje helder waar ik intuïtief kennelijk naar op zoek was." Swint is zeer ingenomen met de kans die zij als beginnend kunstena- res heeft gekregen om in Metro S te exposeren. „De academie is toch een besloten omgeving. Sommige dingen zijn daar niet aan de orde. Hier kom ik ont zettend veel tegen. Het is be langrijk om na de academie zo'n plek tot je beschikking te krijgen. Dat geeft je de moge lijkheid om te laten zien wat je in de praktijk kunt." „Ik ben hier met een open geest naartoe gekomen. In Gronin gen heb ik met anderen het ini tiatief genomen om locatiege bonden werken te maken. We zoeken leegstaande panden waarin we tijdelijke projecten kunnen uitvoeren. Verschil lende plekken vragen steeds om andere oplossingen. Ik heb zelf niet eens een atelier, want daar kan ik voor mijn kunst niets mee. Deze ruimt! is wel bedoeld om kunst te laten zien, ook al heeft hij ooit een andere functie gehad. Door in zo'n ruimte te werken, word ik con tinu gedwongen om mij af te vragen: 'Wat is kunst eigenlijk? en 'Wat zijn de plaatsen waar ik wil werken.' Ik ben hier dus bezig met het definiëren van de kaders van mijn eigen kunst." Anja Swint, E causa ignota, van 20 april toten met 17 mei in Metro S, Kuiperspoort? Mid delburg. TERNEUZEN, Zuidlandtheater Het Symfonieorkest van Vlaan deren onder leiding van Fabrice Bollon met medewerking van Emmy Verhey, viool. Werken van Eclgar IntelPeter Tsjai- kovski en Franz Schubert. door Kees Cijsouw Je hoort de laatste tijdnxet eni ge regelmaat Zeeuws-Vla mingen voor reactieprogram- ma's op de radio verongelukt doen over de vermeende achter stelling van hun 'uithoek'. De klacht lijkt me maar van betrek kelijke waarde. De regio heeft, cultureel, bijvoorbeeld een ach terland, van waaruit nog wel eens een compleet symfonie-or kest de grens over wil stappen richting Terneuzen. Kom daar eexxs onx in het achterland be noorden Middelburg. Zo vulde het symfonieorkest van Vlaanderen op een doorde weekse donderdag royaal het lang niet volledig bezette Zuid landtheater om tijdens de voox-jaarsserie buiten de lands grenzen twee van zijn vijf doel stellingen waar te maken: het in ere houden van de grote klassie ken en ruimte bieden aan een herkansing van Vlaamse com ponisten uit de Romantiek. Dat laatste streven bracht een werk van Edgar Intel op de les senaars, de ouverture uit zijn drie symfonische taferelen bij het stuk Polyeucte van Corneil- le; een compositie uit 1878, het jaar waarin Tsjaikovski bij voorbeeld zijn vioolconcert schreef. Intels ouverture is, tus sen die statige intrada en dat hymnische slotkoraal, strikt ge nomen te lang en voorzien van teveel stoplappen om een kwax-- tier volledig te kunneix boeien. Maar onmiskenbaar bevat de muziek af en toe passages van een bijna Elgeriaans nobile- mente. De Vlaamse musici zorg den wel voor voldoende bezie ling, maar niet altijd voor een perfecte afwerking of vlekke loos samenspel: er klonk wei eens een nootje te vroeg of een blazei'si'aspje na. Die wisselende indrukken hield ik ook over aan de orkestrale in breng bij de twee Grote en zelfs ronduit Populaire Klassieken op het programma: het viool concert van Tsjaikovski en Schuberts laatste, negende dan wel Grote symfonie. Soliste Em my Verhey speelde het parade,- paard uit de vioolliteratuur minder macho en met meer on derkoelde virtuositeit dan men het werk doorgaans hoort. Wat men aan opzwepend karakter wellicht tekort kon komen, werd vergoed door haar fijnzin nige lyriek; waarbij enige into natieproblemen in het hoge re gister haar zijn vergeven. Ik vond dat het orkest alleen in de attent gespeelde Canzonetta voldoende warmte en toewij ding had en dat in beide hoekde- len de begeleiding teveel recht toe recht-aan klonk. Het orkest speelde echter zijn hoogste troeven uit in Schuberts negende symfonie. Die muziek gaf men alle sonox-iteit (in het bijzonder in de blazex-s), profes sionaliteit, toewijding plus de discipline, die eerder weieens ontbrak. Nou moest die disci pline er ook wel wezen, wilde men kunnen voldoen aan de re solute aanpak die Bollon met name het eerste deel en het An dante con moto van zijn musici eiste. Je kon in zijn benadeling de invloed van de authentieke school vermoeden. Maar dat laat onverlet, dat zijn martiale aanpak van het eerste deel veel van de charme weghaalde die ook een kenmerk van die mu ziek is. Een concert met gemengde in drukken, dei-halve. De in 1946 in Amsterdam ge boren kunstenares Joke Struik exposeert haar werk tot en met 8 mei in galerie Hel Gouden Briefke in Middelburg. Zij maakt lino's, steendrukken, et sen en zeefdrukken. In een kleurrijke, realistische stijl geeft zij uitdrukking aan haar persoonlij ke belevi ngs wereld Geopend: ma 13-17.30 uur, di t/m vr 10-17.30 uur en za 10-17 uur. Werken van Ludmila Kalmae- va hangen tot eind mei bij De Kapper aan de Korte Gere in Middelbui-g. Deze Russische schilderes die sinds enige tijd in Arnemuiden woont, werkt met acryl op doek. I-Iet betreft sur realistische portretten, trans parent van opzet. Geopend: ma 13-17.30 uur, di t/m vr 8.30- 17.30 uur enza 8.30-13.30 uur Vanmiddag (vx-ijdag) om 17.00 uur vindt de presentatie plaats van een project van Hans Ovex-- vliet op het voorplein van de GHL-ruimte aan de Graven straat in Middelburg. In het ka dervan Geschonken landschap pen no. 1 heeft dit project de titel GHL-Grand cru, 2000 mee gekregen, vanuit de doelstelling dat het plein een spiritueel punt is in Middelbux-g waar de grond stof voor spiritualiën groeit. Dag en nacht te bezichtigen. In Metro S aan de Kuiper spoort in Middelburg wordt zondag om 15.00 uur de exposi tie E causa ignota van Anja Swint geopend. Te zien tot 17 mei: di t/m za 13-17 uur*. Om 16.00 uur vindt zondag de opening plaats van de expositie Memento mori van Kendell Geers in De Vleeshal in Middel burg. Geopend tot 18 mei: di t/m zo 13-17 uur. Aquarellen en aeiylschilderij- en van Christianne E. Louisse uit Middelburg zijn tot eind juni te bewonderen in de gx-ote zaal Het Binnenhof van Verpleeg huis Ter Valcke in Goes. Het be treft ruim twintig kleurrijke stillevens en landschappen. Ge opend: dagelijks 8-18 uur. Schilderijen en tekeningen van Marleen van Wolferen uit Kamperland en beeldhouw werk van Kees C. Reek uit Am sterdam zijn tot en met 31 mei te zien in galerie De Praktijk aan de Voorstraat in Wissenkerke. De vernissage begint zaterdag om 16.00 uur. Geopend: vr en za 13-18 uur, tweede pinksterdag 15-18 uur. Olieverfschilderijen van A van Hoorn worden onder de noemer Verloren tot en met 27 mei tentoongesteld in het ge meentehuis van Borsele in Heinkenszand. Geopend: ma t/m vr8.30-12.30 uur.doook 17- 20 uur. Het overzicht van de lopende exposities staat op pagina 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41