Borst breidt aantal hartcentra uit PZC Werkloosheid daalt snel Kamer steunt morrend voorstel doden biggen CDA herontdekt de Markerwaard Van Mierlo poogt Bolkestein te isoleren binnenland 3 iam Wagenaar overleden Okay, we zijn nummer 1. Maar hoe zijn we 't geworden? Drukte aan vooravond offerfeest Bijna crash voor KLM-jumbo Bankgiroloterij keert 37 min uit Boer beschadigt bom bij ploegen Spookrijder veroorzaakt ongeluk Bedreiging van politici Twee doden bij verkeersongeluk Tandartsen signaleren flinke toename gaatjes 'huiszorg moet jaar op extra geld wachten behandeling in buitenland optie voor patiënten die al lang op wachtlijst staan vrijdag 18 april 1997 anonze redactie binnenland f HAAG - De nieuwste cij- rs van het Centraal Bureau oor de Statistiek (CNS) laten ii snelle daling van de werk- osheid zien. Gecorrigeerd oor seizoeninvloeden ligt het uital werklozen in het eerste rartaal van 1997 voor het (tst sinds 1993 onder de IQ.OOO. leen beperkte daling in de rste helft van vorig jaar bleej: (werkloosheid in de tweede tvan het jaar tamelijk sta- el In de eerste maanden van 357 tekende zich een nieuwe af. Nu de cijfers tot en aart beschikbaar zijn, blijkt de werkloosheid krachtig ge daald. Het aantal werklozen lag inliet eerste kwartaal 33.000 la ger dan in het laatste kwartaal van vorig jaar. Daarmee komt het totale aantal op 398.000, het laagste cijfer sinds maart-mei 1993. Vergeleken met het eerste kwartaal van 1996 is de geregi streerde werkloosheid 54.000 lager. In het eerste kwartaal van dit jaar waren 62.000 jongeren tot 25 jaar werkloos. Een jaar eerder waren er dat nog 78.000. De werkloosheid onder jonge ren is naar verhouding sterker gedaald dan onder andere leef tijdscategorieën. In de groep tot 25 jaar was in het eerste kwar taal van 1996 bijna 9 procent AREN - In het Rosa Spier Huis in Laren is woensdag op 89-jarige sftijd Sam Wagenaar overleden. Hij werkte als schrijver, journa si,fotograaf, zanger en acteur in de VS, Frankrijk en Italië. ianvankelijk werkte hij als Europees perschef voor Metro Gold- yn Mayer. In de jaren dertig studeerde hij aan de operaschool in ffijs, hi 1943 kwam hij in Hollywood terecht, waar hij in negen lós een rol kreeg. Na de oorlog vestigde hij zich in Rome, waar hij toboeken maakte over vrouwen en kinderen. Sam Wagenaar threef ook een biografie van Mata Hari. ANP werkloos. Dit jaar is dat percen tage afgenomen tot 7 procent. Voor de totale beroepsbevol king is de werkloosheid in de zelfde periode gedaald van ze ven naar 6,2 procent. Arbeidsbureau Ondanks de sterke daling van de werkloosheid is het aantal men sen dat bij een arbeidsbureau staat ingeschreven niet afgeno men. Het aantal dat een baan van twaalf uur of meer per week wil, is 422.000. Dat is 17.000 meer dan een jaar eerder. Opval lend noemt het CBS de stijging van het aantal ingeschreven personen dat niet direct be schikbaar is voor de arbeids markt. Dat aantal is in het eer ste kwartaal van dit jaar 240.000, bijna 40.000 meer dan een jaar eerder. Tweederde van hen wil geen betaald werk meer van twaalf uur of meer per week. Een derde wenst welis waar betaald werk, maar kan niet op korte termijn aan de slag. Het aantal WW-uitkerin- gen lag'met 430.000 in de eerste twee maanden van dit jaar 40.000 tot 45.000 lager dan een jaar eerder. ANP De Voyager is de best verkochte ruimte-auto in Nederland. Hoe kan het ook anders. (f Leverbaar in 36 uitvoeringen, waaronder de nieuwe Grand Voyager 2.4i SE. y VSa^',.7 Standaard o.m. airco (SE/LE), twee airbags, portierdwarsbalken, elektrisch bedienbare buitenspiegels en stuurbekrachtiging. De Chrysler dealer geeft uw wensen de ruimte. Chrysler %ixcld eiuyslcr Voyager LG. vanal 95 405.- van onze redactie binnenland DEN HAAG - WD-leider Bolkestein spreekt als hij het over Turkije heeft niet namens de WD-ministers in het kabinet en waarschijnlijk ook niet namens zijn fractie. De WD-ministers staan volledig achter het standpunt van de regering dat Turkije kan toetreden tot de EU als het aan de voorwaarden voldoet. Dat zei minister Van Mierlo van Buiten landse zaken gisteren in een overleg met de Tweede Kamer. VVD - woord voerder Blaauw betoogde echter dat Bolkestein wel degelijk na mens de fractie sprak toen hij zei dat de Turkse cultuur en traditie te veel afwijkt van de Europese en dat het lidmaatschap van Turkije het einde de EU zou beteke nen. ,,Ik ben het uiteraad volledig eens met mijn politiek leider want die spreekt namens ons allen en niet namens zich zelf", aldus Blaauw. De andere fracties vinden dat Ankara in ieder geval het perspectief moet krijgen op de mogelijk toetreding van Turkije tot de EU. Zij zijn het eens met de regering dat Turkije vooral op het gebied van de mensenrechten en bescherming van de minderheden nog lang niet aan de voor waarden voldoet. Van Mierlo wees zonder meer een voorstel van PvdA en Groen- Links van de hand om bij het Europese hof voor de Rechten yan de Mens een staten- klacht, een van de zwaarste middelen, te gen Turkije in te dienen wegens schending van de mensenrechten. Van Mierlo blijftbij Indonesië aandringen op betere behandeling van de gevangen zittende vakbondsleider Pakpahan. Hij heeft zijn Indonesische collega Alatas ge dreigd bij de Internationale Arbeidsorga nisatie (ILO) een klacht tegen Indonesië te steunen als er geen verbetering komt in de situatie van Pakpahan. ANP LITH - Honderden schapen werden gisteren bij slachterij Eikelenboom in Lith aangevoerd om te worden geslacht in verband met het islamistisch offerfeest. Het offerfeest (Id-al-adhra) vindt jaarlijks plaats kort na de bedevaart naar Mekka. De moslims herdenken dan het offer van Ibra him. De Marokkaanse imams in Nederland hebben een beroep gedaan op de regering om de prijs van schapen te controleren. Volgens de imams wordt de prijs kunstmatig hoog gehouden om er extra aan te verdienen. foto Toussaint Kluiters/ANP Minister Van Mierlo (l), voorzitter Van Traa (m) en CDA'er Gabor (r) tijdens de vergadering van de Vaste Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken. foto Koen Suyk/ANP WASHINGTON - Een KLM Boeing 747 is woensdag bij de na dering van het vliegveld van Los Angeles ternauwernood ont snapt' aan een botsing' in de lucht met een Braziliaans toestel. Volgens de Amerikaanse organisatie van verkeersleiders moest de KLM-piloot drastische maatregelen nemen om het Braziliaanse vliegtuig te ontwijken. Op dat moment waren de vliegtuigen niet meer dan honderd meter van elkaar verwijderd. Het inncident vond plaats op 15 kilometer afstand van het internationale vliegveld van Los Angeles, aldus een verklaring van de organisatie van ver keersleiders (NATCA). ANP ROTTERDAM - De Bankgiroloterij heeft vorig jaar 37 mil joen aan prijzen uitgekeerd. De bruto-opbrengst van de lote rij bedroeg 138,8 miljoen, één miljoen meer dan in 1995. Van de inleg ging 83,2 miljoen naar goede doelen. Dat is ruim 60 procent. De hogere opbrengst is volgens het jaarverslag" vooral te dan ken aan een toename van de deelnemers tot 1,6 miljoen in het laatste kwartaal. Toen werd het persoonlijk geluksnummer geïntroduceerd waarmee een maandelijkse hoofdprijs van 500.000 valt te winnen. Ook dingen deze spelers mee naar de jackpot van maximaal 12 miljoen. ANP MAKKINGA - Een boer is gisteren bij het ploegen van zijn land bij Makkinga op een bom gestuit. Hierdoor ontstond een scheur in het projectiel en ging het explosief roken. Omdat in de buurt van de bom geen woningen staan en ook de openbare weg meer dan honderd meter van de plek is verwij derd, heeft de Marine de bom aan het eind van de middag op het land tot ontploffing gebracht. Het ging om een Engelse fosforbom uit de Tweede Wereldoorlog' van 15 kilo. De fosfor was door de scheur in contact gekomen met de zuurstof in de lucht en gaan roken. ANP ABBEKERK - Een Duitse spookrijder is donderdagavond zwaar gewond geraakt toen hij met zijn personenauto op de A7 (Den Oever-Zaanstad) ter hoogte van Abbekerk op een vrachtauto botste. De vrachtautochauffeur bleef ongedeerd. De personenauto vloog na de botsing over de vangrail en kwam terecht op de naast gelegen ventweg. De politie heeft de weg tussen Hoorn en Medemblik in de rich ting van de'Afsluitdijk enige tijd voor het verkeer afgesloten. ANP LEIDEN - Na raadsleden en wethouders van de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Warmond zijn nu ook dertien leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland en Haagse raadsleden bedreigd. Het gaat om anonieme telefoontjes op de huisadres sen. Afgaande op de inhoud van de telefoontjes wordt er een ver band gelegd met de plannen om het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein in Leiden te verkleinen en het kamp aan de Leyweg in Den Haag te ontruimen. De bedreigingen vanuit Leiden spelen al vanaf begin maart. De dreigtelefoontjes uit Den Haag komen naar aanleiding van een brief die de gemeente Den Haag zaterdag naar de woonwagenbewoners aan de Leyweg heeft gestuurd. Ze zijn gericht aan statenleden en enkele Haagse gemeenteraadsle den die er vanaf maandag last van hebben. Een politiewoord voerder spreekt over één daadwerkelijke aangifte door een raadslid. ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De Tweede Kamer gaat akkoord met het voorstel van landbouwminister Van Aartsen om wegens de varkens pest biggen al direct na hun geboorte met een dodelijke in jectie af te maken. Dat bleek gisteren donderdag in een over leg van de bewindsman met de Kamer. Alleen het CDA had onoverko melijke bezwaren. De bewindsman stelde woens dag' voor om in het pestgebied voortaan biggen tussen de nul en twee weken op te kopen en af te maken. Dat zou zoi'gen vopr meer ruimte in de overvolle stal len. Tot nu toe kwamen alleen biggen van acht weken in aan merking voor zo'n opkooprege ling. De boeren zijn fel tegen het wegnemen van de piepjonge biggetjes, omdat daardoor de hormoonhuishouding van de moederdieren ontregeld raakt en ze daardoor naderhand vaak niet meer drachtig te krijgen zijn. Dat betekent financiële schade voor de veehouders. De Kamer had daarnaast ethi sche bezwaren tegen het rigou reus opruimen van de borelin gen. Minister Van Aartsen, die de maatregel eerder al 'onaan genaam' noemde, beargumen teerde de ingreep als 'de minste kwade' om het dierenleed in de propvolle stallen tegen te gaan. Volgens Van Aartsen is het pro bleem met de -vruchtbaarheid van de zeugen te vermijden door ze een productiecyclus te laten overslaan. Brussel moet nog ak koord gaan met de nieuwste maatregel van Van Aartsen. Ook heeft de minister een ontheffing nodig van de Gezondheid- en Welzijnswet voot dieren, Wanroij Tijdens het overleg met de Ka mer volhardde Van Aartsen in zijn kritiek op het Kl-station in Wanroij. Hij zei dat de instelling er een 'grote rommel' van had gemaakt en daardoor mede de verspreiding van de varkens pest in de hand heeft gewerkt. Op het Kl-station raakten in fe bruari enkele beren (mannetjes varkens) besmet. De bewindsman erkende dat ook zijn eigen Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) 'een fout' heeft gemaakt. „De veterinaire organisatie be hoeft verbetering, maar ik heb nog volledig vertrouwen in die diensten." Het onderzoek,naai de RW-rol in de kwestie is in handen van de Rijksrecherche en het Openbaar Ministerie. De minister wilde daar donderdag niet nader op ingaan. Donderdag zijn er twee nieuwe gevallen van varkenspest bij ge komen, waardoor het aantal be smette bedrijven uitkomt op 103. Het gaat om een varkens houderij in Elsendorp, nabij Gemert, en een in Heeswijk- D inter. ANP van onze verslaggever Maurice Wilbrink DEN HAAG - Het CDA zet voor de komende Kamerverkiezin gen in op de bouw van een twee de grote luchthaven in de Markerwaard. In het verkie zingsprogramma zal worden gepleit voor een gedeeltelijke of totale inpoldering van hel hui dige Markermeer. Het CDA wijst de aanleg van een vliegveld inzeebij IJmuiden af. De christen-democraten wil len met een keuze voor de Mar kerwaard de economie van het noorden en oosten van het land versterken. Nieuwe infrastruc tuur is daartoe het beste middel, meent de partij. In de komende verkiezingscam pagne zal het CDA vooral stem men proberen te winnen buiten de Randstad. De oppositiepartij hoopt ook de agrariërs terug te winnen die in 1994 verstek lie ten gaan. In het verkiezingspro gramma, waaraan op dit mo ment wordt geschreven, zal ervoor worden gepleit boeren de ruimte te geven om te kunnen uitbreiden. Een ingepolderde Markerwaard biedt ook ge schikte landbouwgrond. Onder CDA-premier Lubbers werd in 1986 nog afgezien van de inpoldering van het Marker meer. De totale kosten werden destijds geschat op 4,8 miljard gulden. Nu duidelijk is dat het vliegverkeer op Schiphol veel sneller toeneemt dan werd ver wacht. is de Markerwaard op nieuw in beeld als locatie om de verdere groei op te vangen. Ook bij de VVD gaan er stem men op om een nieuwe luchtha ven te bouwen in de Marker waard, zodat de economie in de noordelijke en oostelijke pro vincies daarvan kan profiteren. De PvdA neigt naar de aanleg van een vliegveld voor de kust bij IJmuiden. D66 heeft zich nog niet uitgesproken over een loca tie. GPD WINSCHOTEN - Bij een ver keersongeluk bij Winschoten zijn donderdagavond twee mensen om het leven gekomen. Een persoon is zwaar gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde op de weg tussen Winschoten en Oude Pe- kela waar door een foute inhaal manoeuvre twee personenauto's frontaal op elkaar botsten. De bestuurder van de ene auto kwam om het leven, evenals een van de twee inzittenden van de andere auto. ANP van onze verslaggever Carel Goseling DEN HAAG - De kwaliteit van het gebit van kinderen onder de zes jaar neemt af. Jarenlang nam cariës bij peuters af, maar met name kinderen uit sociaal zwakkere milieus en allochto nen blijken veel gaatjes in hun tanden en kiezen te hebben. De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkun de vindt dat de halfjaarlijkse gebitscontrole, die twee jaar ge leden is afgeschaft, weer terug moet in het ziekenfondspakket. Gaatjes ontstaan door slecht onderhoud van het gebit en ver keerde voeding. Dr. R. Burgers- dijk, hoogleraar tandheelkunde aan de universiteit van Nijme gen, wijst erop dat 25 jaar gele den kinderen tot zes jaar gemid deld vijftien gaatjes hadden. „Dat was eind jaren tachtig ge daald tot gemiddeld drie. Dat is nu nog zo. Eenderde van de groep heeft echter gemiddeld negen gaatjes." Volgens Burgersdijk krijgen de kinderen te weinig fluor. Dat middel helpt bij voorkoming van cariës. ,,Ze poetsen niet of maar eens per dag. Ze nemen ook geen fluortabletten. Voor voorlichters zijn deze groepen bovendien moeilijk bereik baar", aldus de hoogleraar. Het toenemende gebruik van zuigflessen bij baby's speelt vol gens woordvoerder Van der Sanden van het Nationaal Insti tuut voor Gezondheidsbevorde ring en Ziektepreventie ook een rol. Zes procent van alle vijfjari gen krijgt cariës als gevolg van het sabbelen op de speen van een zuigfles. In sociaal zwakke re milieus is dat tien procent, onder allochtonen zeventien procent. GPD anonze redactie binnenland [EIST - Staatssecretaris Terp- |ra van Welzijn stelt volgend aar extra geld voor de thuiszorg esdiikbaar. Dit zei ze gisteren een symposium over de wiszorg in Zeist. De staatsse- rctaris wilde zich niet uitlaten rer de hoogte van het bedrag, faarschijnlijk gaat om onge- ecr tachtig miljoen gulden, borzitter H. TjaSsing van de andelijke Vereniging voor iiuiszorg (LVT pleitte voor uit leiding van het budget met 4 rocent, ruim honderd miljoen Men. Dit geld is nodig om de ijgende vraag' naar thuiszorg pte vangen en het wegwerken an de wachtlijsten. Terpstra ing niet in op de honderd mil- m gulden. [Misschien ben ik te netjes ik wil niet vooruitlopen op logelijke uitkomsten. Maar er init geld bij en dat willen de inister en ik net als dit jaar be- eden aan directe zorg en niet m overhead", aldus Terpstra. et kabinet trok volgend jaar (rtig miljoen extra uit voor de iliszorg. Zoals het er nu naar uitziet krijgt minister Borst er volgend jaar waarschijnlijk bijna één miljard gulden bij. Het kabinet rondt waarschijnlijk vrijdag de besprekingen over de begroting voor 1998 af. Tjassing vindt ook dat de eigen bij dragenregeling in de thuis zorg moet worden afgeschaft. Mensen die thuiszorg nodig hebben, moeten tien gulden per uur zelf betalen. Afhankelijk van de hoogte van het inkomen kan dit bedrag oplopen tot maximaal 250 gulden per week. De LVT vindt het de hoogste tij d dat de rust in de thuiszorg te- rugkeerd. „We willen onze ener gie vooral steken in directe zorgverlening aan cliënten, aan het opheffen van wachtlijsten, aan zorgvernieuwing en samen werking met andere zorgsecto ren; en niet aan nutteloze onder linge concurrentie, jarenlange systeemdiscussies en geldver slindende en bureaucratische beheersinstrumenten waar geen cliënt iets mee opschiet, al leen regelneven en organisatie adviseurs"aldus Tjassing. ANP ian onze verslaggeefster largit Kranenburg HAAG - Enschede en Den 1 [aagkrijgen waarschijnlijk een jgen hartcentrum. Minister 5 lorst (Volksgezondheid) vindt at er op dit moment voldoende ypaciteit is voor hartoperaties, naar denkt toch dat er binnen nkele jaren nieuwe centra ijoeten komen. Patiënten die leer lang op behandeling moe ien wachten, mogen wat Borst etreft in hel buitenland behan- jeld worden. ie minister beloofde gisteren ijdens een debat in de Tweede l amer voor de zomer met een jtgewerkt plan voor de nieuwe entra te komen. „Twente komt n beeld omdat daar echt een jtte plek op de kaart zit als het im hartcentra gaat," aldus de Jnister „Maar ook Den Haag omt in beeld omdat daar een kort gaat ontstaan." Neder land heeft nu vijftien hartcentra voor operaties en dotterbehan delingen. Borst zet vaart achter haar plannen voor twee nieuwe centra omdat het volgens haar zeker een paar jaar duurt voor dat die volop kunnen draaien. Den Haag is overigens de enige grote plaats in de Randstad waar geen hartcentrum is. De minister maakte tijdens het debat ook bekend hoe ze met de vijftig miljoen gulden extra van collega Zalm (Financiën) de wachtlijsten voor hartoperaties en dotterbehandelingen gaat aanpakken. Diverse ziekenhui zen hebben al voor in totaal 16 miljoen gulden extra geld aan gevraagd, waarmee een forse inhaalslag mogelijk is. „Eén aanvraag erbij en de wachtlijs ten zijn voor dit moment tot een aanvaardbaar niveau gedaald," aldus de minister. Een structu rele oplossing biedt het extra bedrag echter niet. Borst opperde bovendien dat patiënten die langer op de wachtlijst staan dan aanvaard baar is, wat haar betreft naar het bui tenland kunnen voor hun hartoperatie. In België bijvoor beeld is er nog voldoende capa citeit voor extra ingrepen. „Ik heb er geen bezwaar tegen als verzekeraars over de grenzen naar mogelijkheden zoeken," aldus de minister. Ze voegde er wel aan toe dat operaties in het buitenland tweede keus moeten zijn en slechts een tijdelijke op lossing vormen voor de wacht lijsten in Nederland. GPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3