Enquête over veiligheid in Goes Lekkend dak jaagt eigenaren van Goese koopflats op kosten PZC Veel waardering voor masterplan Heinkenszand Gesteggel om struiken 's-Gravenpolder zeeland Haast achter studie naar multifunctioneel centrum in Rilland Hangplek jeugd Goes mogelijk aan Oranje we; Aantal inwoners vindt vandaag formulier op deurmat weekenddiensten vrijdag 18 april 1997 b 14 van onze verslaggever Marten de Jongh RILLAND - Voor de zomer moet duidelijk zijn of het haalbaar is één gezamenlijk onderkomen te bouwen voor de Samen op Weg Gemeente Rilland-Bath en het dorpshuis te Rilland. Wethou der J. W. P. Cornelissen (CDA) van de gemeente Reimerswaal wil enige haast zetten achter het onderzoek omdat de toekomst van het dorpshuis al lange lijd onderwerp van discussie is. Het nieuwe initiatief zou een uit komst kunnen betekenen voor Rilland. Reimerswaal en de Samen op Weg Gemeente benaderen het plan positief. Ook het bestuur van het dorpshuis is benieuwd naar de uitkomsten van het on derzoek. Het initiatief kan winst opleveren in bouwkosten en exploitatie en het verrijkt Rilland met een multifunctio neel centrum. Onderzoek moet uitwijzen of het mogelijk is het nieuwe onderkomen te bouwen op de huidige locatie van de her vormde kerk. Cornelissen: „De vraag is of het plan haalbaar is wat oppervlakte betreft. 0,; moet duidelijk worden of deii vestering financieel verau woord is." De gemeente besloot vorig ja na lang wikken en wegen omh huidige dorpshuis te renoveu en enkele extra voorziening aan te brengen. Met daarbij kanttekening dat nieuwbou de voorkeur verdient als aanbesteding blijkt dat de nanciële verschillen tussen bf de opties gering zijn, De situat waarin de Samen op Weg G meente verkeert brengt nu eci ter nieuwe mogelijkheden j beeld. Het samenwerkingsve band van de de hervormde ent gereformeerde gemeente b schikt nu nog over twee kerks maar is op zoek naar één g meenschappelijk onderkome De huidige twee gebouwen 1 ken daarvoor ongeschikt. H één lijkt te klein, het ander ve toont bouwkundige mank menten. Scriba C. Langevoo bevestigt dat de kerkorganis tie eventueel bereid is tot es financiële bijdrage en het ii brengen van de grond vani hervormde kerk. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De zeecontainer waarin de jeugd in Goes-Oost elkaar kan ontmoeten, komt waar schijnlijk naast de brandweer kazerne aan de Oranjeweg. De oorspronkelijk beoogde locatie bij de Weitjes is tweede keus ge worden. Burgemeester en wet houders hebben dat deze week besloten. Plaatsing van de container bij de Weitjes stuit op grote bezwa ren van veel bewoners in de De Graaffstraat. De gemeente heeft naar andere plaatsen ge zocht na protesten uit de buurt, die vreest voor overlast van rondhangende jeugd. Naast de brandweerkazerne en de Wei tjes is er nog een derde mogelijk heid: de container neerzetten in de boomgaard naast het politie bureau aan de Valckeslotlaan, waarbij toezicht is verzekerd. Het college vindt dat echter de minst geschikte locatie vani drie. Jongeren uit de wijk hebbeng vraagd om een ontmoeting plek. Analoog aan Reimerswa wil Goes een zeecontainer b schikbaar stellen. Zo'n stall kolos is immers redelijk bestai tegen vandalisme. Eerdere e: perimenten met caravans sportpark 't Schenge nabij i Goese Polder liepen onfortuii lijk af. Brand en vandalise maakten een eind aan de proi sorische jeugdhonken. De g meente wil met de jongeren Oost duidelijke afspraken m ken. De omgeving moet scha blijven, er mag geen geluid overlast ontstaan en het sleutf beheer moet zijn geregeld. E experiment duurt tot het naja; waarna de balans wordt opg maakt. Als er dan nog behoef aan zo'n ontmoetingsplaats en de gebruikers hebben zii aan afspraken gehouden, kam container blijven staan. Door bewoners geplante struikjes in een gemeenteperkje in de Kastanjestraat in 's-Gravenpolder. De gemeente vindt dat de planten weg moeten. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster 's-GRAVENPOLDER - Het openbaar groen is weer eens onder werp van discussie tussen bewoners en de gemeente Borsele. Een aantal mensen in de Kastanjestraat in 's-Gravenpolder heeft zelf wat lage struiken gekocht en geplant in gemeentelijke perkjes. Die zijn deze week echter weggehaald. De bewoners hebben ze vervolgens opnieuw geplant. Ze begrijpen niet waarom him g'oede bedoelingen geen waarde ring oogsten. L. J. van Elzelingen: „Honden doen hunbehoefte in die perkjes en vervolgens spelen de kinderen erin. Bovendien verspreidde het zand zich over de stoep. We moesten elke dag ve gen. Daarom hebben we met een stuk of tien mensen zo'n twee honderd gulden bij elkaar gelegd en wat struikjes geplant." „Die planten waren niet geschikt voor die plek", verklaart een medewerker van de gemeente.,Ze groeien teveel uit. Verder wil len we een te grote diversiteit aan groen voorkomen." Vanzelf sprekend waarderen we initiatieven om de woonomgeving te verfraaien. Maar het is wel zo netjes om in dat geval eerst overleg te plegen met de gemeente." van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Ruim dertienhonderd Goesenaren vinden vandaag (vrijdag) een gemeentelijke en quête over veiligheid in de bus. De formulieren vragen inwo ners onder meer naar overlast, vandalisme, enge plekken, ge weld en milieudelicten. Het on derzoek moet uitwijzen hoe vei lig Goesenaren zich voelen en in AID schort mestcontroles op wegens varkenspest VLISSINGEN - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw in Zuid-Nederland heeft het zo druk met de varkenspest dat zij haar controles van de mest- boekhouding van boeren op schort. De boycot van zo'n ver plichte mestregistratie was voor sommige boeren een belangrijk wapen om het mestbeleid te on dermijnen. Het besluit om tijdelijk af te zien van mestcontroles in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg is ook ingegeven door vrees dat de AID-controleurs anders mis schien bijdragen aan de ver spreiding van de varkenspest. Bang voor besmetting zijn ook de circa 150 varkenshouders in Noord-Holland, omdat kada vers uit de varkenspestgebieden in Zuid-Nederland worden ver voerd naar een koelhuis in Mid- denmeer. De Westelijke Land en Tuinbouworganisatie (WL- TO) is hierover vooraf niet geïn formeerd en voelt zich gepas- seerd ANP GOES Ontmoetingsavond - In de Prins van Oranje in Goes speelt de for matie Red Alert zondagavond tijdens Meetpoint, een ontmoe tingspunt voor jongeren van verschillende kerken en achter gronden. Het eerste deel van de avond is er een creatief pro gramma rond het thema 'Tussen Pasen en Pinksteren'. Het twee de deel wordt verzorgd door Red Alert met herkenbare melodi euze rock. welke delen van de gemeente knelpunten zijn. De uitkomsten vormen samen met gegevens van politie, gemeente en brand weer de romp van het toekom stige integrale veiligheidsbe leid. Burgemeester drs D. J. van der Zaag hoopt in 1998 met de uitvoering te beginnen. Integraal veiligheidsbeleid be tekent dat hulpdiensten zoals politie en brandweer, de ge meente, woningcorporaties en bewoners samen hun wijk of dorp veiliger en leefbaarder ma ken, wat stoelt op de beginselen van sociale vernieuwing. De sa menstelling van een werkgroep hangt per stadsdeel en dorp af van het probleem. Een stuur groep van gemeente, politie en brandweer bereidt momenteel het integrale veiligheidsbeleid voor. De drie beschikken zelf over een flink aantal gegevens. Om het beeld compleet te ma ken, wil de stuurgroep tot in de tail weten hoe het is gesteld met het veiligheidsgevoel van Goe senaren en welke problemen waar spelep. Niet willekeurig De dertienhonderd te enquête ren inwoners zijn niet willekeu rig gekozen. Er is evenwicht gezocht hi plaats en leeftijd. Zo wel stadsbewoners als dorpe lingen worden benaderd. Bij het bedenken van de 66 vragen heeft J. Gunst van de Weten schapswinkel, een onderdeel van de Koninklijke Universiteit Brabant, de gemeente terzijde gestaan. Inwoners worden al lereerst gevraagd naar leeftijd, nationaliteit en werk of studie, wat de onderzoekers een beeld van de groep' geënqueteerden geeft. Deze persoonlijke gege vens worden anoniem verwerkt. Het formulier doorloopt verder mogelijke enge plekken, vanda lisme in de buurt, drugsoverlast, geluid, rommel, stank, overlast van evenementen, onveilige verkeersituaties, inbraken en diefstal, geweld, brandgevaar lijke situaties en milieuknel punten. Tot slot wil de gemeente weten of inwoners 's avonds en 's nachts af en toe de deur uitgaan. Volgens burgemeester Van der Zaag is een respons van zestig procent nodig om tot betrouw bare resultaten te komen. Als aanmoediging ontvangen de deelnemers een pen 'Goes Vei lig', waarmee de enquête kan worden ingevuld. Het pakket bevat een retourformulier met antwoordnummer, zodat het te rugsturen niets kost. Van der Zaag zegt dat het invul len tien minuten werk is. Hij roept de geselecteerde Goesena ren op mee te werken, omdat het ook in hun belangis dat het inte grale veiligheidsbeleid van de grond komt. De resultaten moe ten in september bekend zijn. Vervolgens moeten stuurgroep en gemeenteraad daaruit con clusies trekken, bepalen hoe het veiligheidsbeleid moet worden opgezet en waar de eerste prio riteit ligt. Van der Zaag ver wacht immers niet dat meteen in de hele gemeente werkgroe pen worden geformeerd. „Dat hangt van de uitkomst van dit onderzoek af. Je begint natuur lijk op plaatsen waar problemen zijn. Het is trouwens een be hoorlijke klus. Je vraagt ten slotte betrokkenheid van inwo ners." van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - Volgens een eerste grove schatting gaat de totale herinrichting van het dorpscentrum van Heinkens zand zo'n vijf miljoen gulden kosten. Dat zei de Borselse wet houder C. J. Elenbaas-Murre donderdag op een informatie avond over het zogenoemde masterplan voor het gebied. Ruim honderd bewoners waren op de bijeenkomst afgekomen. En behalve de gebruikelijke kri tiek, uitten ze ook suggesties en zelfs lof over het plan. De informatieavond was op ori ginele wijze opgezet. Na een al gemene inleiding door burg meester ir. J. L. M. Mandos en stedebouwkundige H. Droogh, ging het gezelschap in drie groe pen uiteen. Eén deel besprak het Van der Biltplein en omgeving, een ander het Stengeplein en de gebouwen die daaraan liggen en de derde tenslotte de toekomsti ge woonwijk Over de Dijk. Rabobank mag bouwen MIDDELBURG - De Ra bobank Heinkenszand mag beginnen met de nieuwbouw op het Van der Biltplein. Bestuurs rechter mt T. Damsteegt heeft een verzoek om schorsing van de bouw vergunning afgewezen. Dit was aangevraagd door de dorpsraad Heinkens zand. de plaatselijke win keliersvereniging Winbe- Ia en het bestuur van de Samen-op-VVeg-kerk in het dorp. Woensdag stonden verte genwoordigers van de drie belanghebbenden te genover de gemeente Bor sele bij de rechtbank in Middelburg. Ze wilden voorkomen dat de Rabo bank gaat beginnen met de nieuwbouw door een schorsing van de bouw vergunning af te dwingen. Rechter Damsteegt heeft echter anders beslist. Een motivatie van zijn besluit volgt nog. De groep die sprak over het Van der Biltplein en omgeving, was het meest kritisch. De nieuw bouw van de Rabobank zit veel bewoners uit Heinkenszand enorm dwars, zo bleek uit de re acties. WD-raadslid P. C. G. E Bouman merkte vervolgens op dat het geen zin had om te blij ven discussiëren over een gepas seerd station. De rechtbank heeft bezwaren van belangheb benden over de Rabonieuw- bouw donderdag verworpen. Een ander punt dat in deze groep aan de orde kwam, was de herinrichting van de Dorps straat. Wethouder drs. P. J. Vol- laard zei dat dit project voor di rect na de zomervakantie op de agenda staat. Een eventuele verbouwing van ontmoetingscentrum De Stenge en een groenere aankleding van het Stengeplein zullen pas veel later aan bod komen. Bewoners bleken in grote lijnen positief te zijn over de plannen die het ge meentebestuur heeft met dit ge bied. Wel vroegen ze nog eens nadrukkelijk aandacht voor verkeersveiligheid in verband met de basisscholen die hier lig gen. En ook waarschuwden ze eiwoor ontmoetingscentrum De Stenge te veel weg te stoppen. Een punt dat ook belangrijk is uit het oogpunt van sociale vei ligheid. Nieuwbouw Dit aspect kwam ook aan de or de in de discussie over de toe komstige woonwijk Over de Dijk. Een relatief smalle fiets- voetverbinding gaat de schakel vormen tussen de geplande nieuwbouw en het huidige dorpscentrum. Sommige bewo ners opperden zelfs het afgra ven van de Kraaiendijk, die de scheiding vormt tussen het be staande deel en de toekomstige uitbreiding. Dat het gebied rond de historische Blasiuskerk in tact blijft, oogste waardering. Overigens geeft het masterplan slechts de toekomstige ontwik keling in hoofdlijnen aan. Vanaf volgende week gaat het officieel de inspraak in. Over de diverse onderdelen zal vervolgens op nieuw de mening van de ge meenteraad en de burger wor den gevraagd. De herinrichting van het Van der Biltplein komt het eerst aan bod. Voor dit on derdeel heeft de gemeente de fi nanciën ook al grotendeels rond. Reparatie van het dak van de flats aan de Valckeslotlaan kost ruim anderhalve ton. foto Willem Mieras van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De eigenaren van een blok appartementen aan de Valckeslotlaan moeten flink in de buidel tasten om het lekkend dak van het complex te herstel len. Ze kunnen gezamenlijk de ruim anderhalve ton niet op brengen, zodat de Vereniging van Huiseigenaren een lening heeft moeten afsluiten. Om die rond te krijgen, stelt de gemeen te Goes zich garant. Dat is Goes formeel niet verplicht, maar het college wil verpaupering voor komen. Opmerkelijk is dat het dak zo snel lekt. De Hildersgroep uit Den Haag, die de complexen eind jaren tachtig van een be legger kocht, renoveerde de huurwoningen en verkocht ze vanaf 1989 aan particulieren. Het vermoeden bestaat dat aan het dak weinig of niets is ge daan. Mensen die een apparte ment kochten, realiseerden zich niet direct dat ze medeverant woordelijk zijn voor de conditie van het dak. Bovendien viel de staat van de bedekking niet of nauwelijks te controleren. Daarvan zijn de eigenaren van de nummers 1 tot en met 47 nu de dupe. Volgens woordvoerder A I. Dekker van de gemeente Goes gaat het door de bank ge nomen om mensen met een mo daal inkomen. ,.De apparte menten werden destijds verkocht voor prijzen van 80- tot 120.000 gulden. Dat is een klasse voor lagere inkomens groepen." Sommige eigenaren hebben dan ook geen geld ach ter de hand om peperdure ver vangingen te bekostigen. Verder vormt het soepel functioneren van de Vereniging van Eigena ren een probleem in een derge lijk complex. Niet iedereen ziet het belang van een gezamenlij ke aanpak en reservering van gelden voor grotere renovaties. Bij het get roff en blok is het tij nu gekeerd. De vereniging heeft voor alle bewoners een lening gesloten en de leden zullen ook zelf de handen uit de mouwen steken om het appartementen complex te onderhouden. Bij de andere twee blokken kunnen zich dezel f de mankementen voordoen. De huiseigenaren- vereniging van één van die twee complexen heeft de gemeente kortelings benaderd naar aan leiding van de gerezen proble men bij de buren. Als het bij de andere blokken tegenzit, is de gemeente bereid garantiever- zoeken positief te bekijken, zegt Dekker. „Al betreft het hier koopappartementen, de ge meente is niet gebaat bij ver paupering." Goes sluit niet uit dat soortgelij ke gevallen zich in de toekomst aandienen. Steeds meer ver huurders proberen hun wonin gen individueel te verkopen. De vraag naar koopwoningen is immers groot en voor de huur prijs van een wat groter huis, kan de bewoner ook een eigen woning aanschaffen. Die ont wikkeling leidt hier en daar tot leegstand in de huursector. Verkoopbeleid Gemeente en woningcorpora ties zijn momenteel in gesprek over het verkoopbeleid voor huurwoningen. Van de Regio nale Woningbouwvereniging Samenwerking (RWS), de grootste verhuurder in Goes, en de Stichting Maatschappelijke Belangen wordt bijvoorbeeld verlangd dat woningen die op de koopmarkt worden aangebo den, in goede staat moeten zijn. Ook wil het college van B en W dat de corporaties kopers een onderhoudscontract voor enke le jaren aanbieden, waarbij af name vrijwillig is. Directeur J. E J. Franken van de RWS vindt het eerste verzoek niet no dig. „Onze woningen zijn in goede staat.Verder wijst hij er op dat de gemeente corporaties niet kan verplichten tot het aan bieden onderhoudscontracten. 19 en 20 april 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisart sen Buys, Posthumus, Schut, Sla ger en v.d. Werff, vrij. 18.00-zon. 19.00 uur: H. Slager, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. (0113)221344. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Patiënten huisartsen Schmeitz, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00- zat. 19.00 uur: D. W. Thijssen, Heernisseweg 87, Goes, tel. (0113)215003. zat. 19.00-zon. 19.00 uur: J. Schmeitz, De Tol 8, Goes, tel. (0113)216405. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Wolphaartsdijk/s-H. Arendskerke, Heinkenszand,Nieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: J. J. Harten, Claras Pad 12, Hein kenszand, tel. (0113) 561234. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: J. A. Fortrie, Heinkenszand, tel. (0113)563074. Hansweert, Schoreen Yerseke,vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: J. Kok, Zeeburg 1, Yerseke, tel. (0113)573520. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Kruiningen, Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: J. W. Kuyl, Rilland-Bath, tel. (0113) 551343. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoedekens- kerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heerenhoek: W. J. Kronenberg, Molenstraat 15, Hoedekenskerke, tel. (0113) 311747. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 19.00- zon 23.00 uur J. A. de Jong, Kapelle, tel. (0113) 341290. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Noord-Beveland: Kortgene, Co- lijnsplaat. Kamperland en Wisse- kerke: H. L. N. van der Veen, Wissekerke, tel. (0113) 372565. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: S. M. Tamminga, Grote Kade 28, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Apotheken: Apotheek de Spinne, De Spinne 11 - 62, tel. (0113)228228. Geopend zat. 8.30-17.30 en zon. 10.00-11.30 en 16.00-18.00 uur. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke: W. L. Verboom, Karmijnstraat 19, Kapelle, tel.(0113)342486. Goes, Heinkenszand en Noord-Be veland: P.C. Stokman, 's Gravenpolderse- weg 39, Goes, tel (0113)213419. Yerseke e.o.: Mevr. L. Huiskes-Cornelisse en S.A.M. Nefs-Verhoeven, Molenlaan 24, Yerseke, tel. (0113) 5727: Spreekuurzat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voorc heel Noord- en Zuid-Bevelar Schouwen-Duiveland, Tholen i St. Philipsland via tel. (011 251177. Stichting Thuiszorg Nederland* tel.(0113)229003. Verloskundigen: Goes: Vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: Mw. M- Veen, Wijngaardstraat 32, t (0113)221670. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Stavenisse, St. Maartensdijk, i Annaland en Scherpenisse: A. v.d. Berge, St. Annaland, t (0166)652400. St. Philipsland en Nieuw Voss meer, vrij 18.00-zon. 23.00 uur: C. H. M. de Groot, Nieuw Voss meer, tel.(0167)502545. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Th len en Scherpenisse: E. N. Mellema, Hertenkamp7, Th len, tel. (0166) 602377. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Wes endspreekuur op Kalfsdamsewec te Poortvliet. Zat. van 8.30-9.00U en inTholen van 11.00-12.00uur( Botermark 10. Wijkverpleging: Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113) 251177. Betaald parkerei Brouwersdam stuit op protest SCHABENDIJKE - De ond, nemersvereniging Brouwer dam in Scharendijke verzet zit tegen de invoering van het bi taald parkeren langs de noo« kust van Schouwen-Duivelaii en op de Brouwersdam en tege de verhoging van de parkeergt den op de Kabbelaarsbank. In een brief aan het Natuur- t Recreatieschap De Grevelingt protesteren de ondernemers ii gen het voorgestelde parkeerbi leid dat het aantal bezoeke zou doen afnemen. De ondernemersverenign meent dat 'door toedoen vanfe parkeerregime'afbreuk won gedaan aan de kwaliteitsverb tering en seizoensverlenging-2 vrezen dat recreanten uitwijkt naar gebieden waar klantvrid delijkheid wel voorop staat. GOES Schaaktoernooi - De schaal vereniging Goes houdt zaterda 19 april een vijftig-plustoernoi in wijkgebouw De Spinne. toernooi begint om 10.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 36