Het imago van dorpsclub moet blijven Van een vulkaan naar de Zwaan Kruiningen kampioen van de eenvoud De 61-jarige Ko Cok uit Kruiningen wilde in zijn jonge jaren op voetbal, maar mocht van thuis niet op zondag spelen. „Ik woonde zo dicht bij het veld, dat ik de bal kon horen", vertelt hijJaren later kreeg de club een zaterdagelftal. Ko Cok is nu meer dan veertig jaar lid en wordt zelf morgenmiddag (zaterdag) ook een beetje kampioen. Hij ziet zichzelf als een redelijk zeldzaam mens. „Je kan mijn naam van voor naar achter, maar ook andersom lezen. Dat kunnen er niet veel zeggen, denk ik." Ko Cok vindt Kruiningen ook een zeldzaam mooie club met een geweldige trainer. Morgen is Kruiningen kampioen van de derde klasse als het in de thuiswedstrijd tegen The Gunners nog één puntje haalt. Adriaan Nieuwenhuyse heeft de club uit het niets naar een ongekende hoogte gebracht. De voormalige amateur-international trainde Kruiningen vier jaar en vertrekt na dit seizoen naar hoofdklasser Hoek. Het wordt een vertrek met een vleugje weemoed. „Ik heb hier van jongsaf gevoetbald en heb een prachtige tijd gehad." Het imago van een dorpsclub hangt over Kruiningen en dat moet zo blij ven. Dankzij het kampioenschap krijgt de club volgend jaar een nieuwe status. De Zeeuwse derby's tegen Arnemuiden, WHS, Kapelle en 's-Heer Arendskerke zullen meer tot de verbeelding spreken dan wedstrijdjes in Sprang-Capelle, Fij naart en 's-Gravenmoer. Adriaan Nieu wenhuyse: „Toch zal Kruiningen een club blijven van eigen mensen, met veel opvallende supporters en een eigenzinnig karakter." Kruiningen is de kampioen van de een voud. De stijging op de ranglijst heeft daaraan niets veranderd. Wie komt is welkom, wie weg wil moet het zelf maar weten. Nieuwenhuyse: „Toen ik als voet baller naar Oostkapelle ging, heeft nie mand me kwaad aangekeken. Ze begre pen het dat ik hoger wilde spelen. Ik heb wel eens andere verhalen gehoord. Ad Poortvliet ging dat jaar van Arnemuiden naar Oostkapelle, dat in de hoogste klasse ging spelen. Zijn auto werd op een nacht omgegooid en op z'n huis was met grote Tetters overloper geschreven.'' De 37-jarige Adriaan Nieuwenhuyse heeft altijd een zwak gehouden voor Kruiningen. In zijn laatste jaar bij Hoek was al bekend dat hij er terug zou keren als trainer. „Ze hebben me gevraagd en ik ben er zonder diploma ingestapt", vertglt Nieuwenhuyse (twee dochters, van zes en twee) in zijn woonkamer in de Hoofd straat, dievoorde helft tot kinderkam er is omgebouwd. Het trainersschap heeft er toe geleid dat Kruiningen in vier jaar twee klassen omhoog is geschoten. Ko Cok ver zekert: „Het sportieve succes loopt sinds dien parallel met de organisatie. Het ver gaat de club beter dan ooit." Ko Cok, die 34 jaar postbode was in Krui ningen, schetst het beeld van toen hij zelf begon te voetballen. „Piet Kakebeke was voorzitter en zei: jij moet op voetballen komen, Cokje. Ik ging naar een avond waar de spelers in die tijd samenkwamen en ik gaf me op. Twee dagen later lag er een briefje in debus. D'r stond op: wij ver trouwen erop dat u zich ten volle inzet op uw plaats in het elftal. En onderaan stond geschreven: uw plaats in het elftal is re serve." Heroïsch Adriaan Nieuwenhuyse: „Ik woonde in Hans weert-Oost, toen ik voor het eerst op voetbal ging. Het was een gehucht dat ei genlijk nergens bij hoorde, niet bij Hans- weert en niet bij Kruiningen. Het lag er zowat tussenin. Ik werd dus lid van Krui ningen." Ko Cok: „Jarenlang, tot 1982, hadden Kruiningen en Hansweertse Boys samen één veld. Het waren hei'oïsche ge vechten als we tegen elkaar speelden. Zo iets als die van Feyenoord tegen Spart a Ik vergeet nooit een wedstrijd die we met 3-1 wonnen. D'r waren mensen bij ons die stonden te huilen van geluk. Arie Wal- hout, die voor een damesfiets bij de con current was weggehaald, scoorde de win nende goal. Hij kwam alleen voor de keeper, maakte drie schijnbewegingen (wij maar roepen: schiet nou man) en scoorde." Het nu 2 3 5 leden tellende Kruiningen was voor Adriaan Nieuwenhuyse een spring plank naar het hoogste amateurniveau. Met Oostkapelle - dat prachtige spelers had als Gerard en Stoffel Schipper, Ad Poortvliet, Eugène Fagg en Jos Staps, de buteerde hij als 25-jarige in wat nu de hoofdklasse is. Twee jaar hield Oostka pelle het vol, toen volgde degradatie en vertrok Nieuwenhuyse naar Hoek. Zijn laatste maanden in Oostkapelle zal hij nooit vergeten. „Twee maanden voor mijn vertrek reed ik met de auto van de training naar huis. Ik zou eerst Piet Baan naar Middelburg brengen, maar in een scherpe bocht bij Sint Laurens raakte ik van de weg. We kwamen in een sloot, te gen een boom tot stilstand. Ik weet er niets meer van. In het ziekenhuis bleek dat ik een nek wervel had gebroken. Ik kreeg een metalen band om mijn hoofd, die met vier schroeven in mijn schedel was vastge klonken. Daaraan zat een constructie die ervoor zorgde dat de nekwervel niet kon bewegen. Zo heb iktwee-en-halve maand moeten lopen." Verdwaald Het was in die tijd dat Nieuwenhuyse ze ven keer het amateurelftal haalde.- Hij maakte ondermeer een trip van twee we ken naar Curacao mee, in de periode dat de ex-Zeeuw Chris Riemens ook deel uitmaakte van de selectie. Twee jaar Oostkapelle, vier jaar Hoek: in totaal was Nieuwenhuyse dus zes jaar weg bij Krui ningen. Zijn eigen club was verdwaald in de afdelingsregionen. „Ik wist wél dat er een mooie lichting aankwam, dat het een goed moment was om toen trainer van Kruiningen te worden." Twee weken geleden - in een uitwedstrijd tegen Olympia - werd de basis gelegd voor het tweede kampioenschap in vier jaar. Nieuwenhuyse volgde in die tussentijd de opleiding voor trainer/coach. Hij staat voor het examen met de hoogste rang, dat hij samen met onder anderen Johan Nees- kens, John van 't Schip en Mario Been moet afleggen. Frappant detail: de cursus wordt gegeven door Jan Rab en Wim Koe- vermans, twee trainers die dit jaar bij hun club zijn ontslagen vanwege de slechte re sultaten. Adriaan Nieuwenhuyse heeft lekker in de luwte mogen trainen. De Kruiningers zijn niet zo veeleisend, maar wel bezig aan een voortreffelijk seizoen. Het elftal draait op de routinier Leo van der Weiden (37), steunt op een sterke verdediging onder leiding van Hans Hage en heeft met Rexep Bajra en Edwin Arens snelle en gevaarlij ke spitsen. Meestal valt Nieuwenhuyse zelf ook nog in, omdat de rol van speler- /trainer op dit niveau nog wel te combine ren is. Ko Cok: „We worden zaterdag normaal gesproken kampioen, maar eigenlijk heb ben we die titel twee weken terug bij Olympia in Dongen al verdiend. Het was de wedstrijd van de waarheid, tegen de enige overgebleven concurrent. We kre gen een warm onthaal. Op het clubhuis hing een spandoek met: 'Welkom op ons kampioensfeest'. Frans Krombeen, een supporter, zei: „Dat nemen wij mee na af loop, want wij worden hier kampioen, niet zij." „We staan op 1-1 met nog vijf minuten te spelen. Ik heb elke seconde geteld, ik schopte tegen elk paaltje dat voor m'n voeten kwam. In de laatste minuut krijgt Edwin Arens de bal. Anders moet hij al tijd nog even kappen en draaien, nu haal de hij gelijk uit. De keeper heeft die bal niet gezien. We wonnen dus met 2-1 en Frans Krombeen heeft het spandoek mee naar Kruiningen genomen." Voor Nieuwenhuyse wordt het in de ko mende weken een hectische tijd. Zaterdag - als alles goed gaat - eerst het kampioen schap met Kruiningen, daarna het trai nersexamen. Bovendien houden de ver sterkingen bij Hoek hem al weken bezig. Nieuwenhuyse is blij met de komst van Gladdines en is maar matig geïnteres seerd in wat Dave Gijsel gaat doen. „We zijn hard op weg om het ideale elftal te krijgen. Voor Zeeuwse begrippen tenmin ste. Ik vind het jammer dat Van Keeken hier niet meer speelt, maar dat zal wel zo blijven. Hoek wil hem nooit meer terug." Frits Bakker Adriaan Nieuwenhuyse haalt een mijlpaal met Kruiningen. Nooit eerder speelde de club zo hoog in het zaterdagvoetbal. foto Willem Mieras Zondag is het weer marathondag in Rotterdam gehouden. Het parkoers, dat de laatste jaren garant staat voor toptijden en waarop in 1988 ook het huidige wereldrecord (2.06,50 - Benayneh Densamo) werd gelopen, is enigszins gewijzigd en - volgens de organisatie - nog sneller geworden. Dat kan overigens alleen bevestigd worden als de weersomstandigheden goed zijn. In het parkoers is de nieuwe Erasmusbrug, in de volksmond ook wel 'De Zwaan' genoemd, opgenomen. De Neder landse troef in de havenstad is Bert van Vlaande ren, die zich in Mexico op de 42 kilometer en 195 meter heeft voorbereid. Hij hoopt zich te kwalifi ceren voor het WK en zal daarvoor onder de 2.12.00 moeten lopen. Een haalbare missie, denkt Van Vlaanderen. De marathon blijft hoe dan ook een ongewis avontuur. Dus houdt z'n trainer een slag om de arm,Het moet nog maar blijken.Maar J on Wel- lerdieck kan er niet omheen: „De testloopjes gaan sneller dan ooit, dat zijn toch signalen dat het ou- derwets goed gaat." Dat kan Bert van Vlaanderen vanuit Toluca al leen maar beamen. De atleet bereidde zich de af gelopen drie weken op hoogte in Mexico voor op de Rotterdam marathon. Teneinde optimaal te profiteren van die stage keert hij pas zaterdag middag terug in Nederland, minder dan 24 uur voor de start in de Maasstad. Afwachten „De geest is goed, de benen ook." klinkt het nuch ter als altijd. „Voor de rest moet je het afwachten. Je kunt hoog of laag springen, als het lichaam je in de steek laat, doe je daar niets aan. Natuurlijk, ik baal als 't mislukt, maar het blijft een hobby." Gelijkmatig in alles, zich van niks en niemand wat aantrekkend en altijd z'n eigen weg bewan delend. Dat is Bert van Vlaanderen, zo werd hij een topper. Maar na zijn tweede plaats op de Cool- singel in 1995 - achter Martin Fiz en in een per soonlijk record van 2,10,36- kwam de rugblessure en volgende twee mindere jaren. Zijn imago liep wat deukjes op. Hij liet zich zelfs opjagen om bij tijds klaar te zijn voor de Olympische Spelen in Atlanta. Een voorbereiding onder stoom, geheel tegen z'n natuur in. In die tijd ook brak hij met manager Michel Lukkien. Atlanta draaide uit op een teleurstelling. Pas recent zette hij weer tijden neer, die volgens Wellerdieck 'van het oude niveau zijn'. Hoogtestage Op uitnodiging van de Mexicaanse marathon crack German Silva, getrouwd met de Neder landse Miranda Luijken, gingen Van Vlaanderen Bert van Vlaanderen tijdens de Olympische marathon in Atlanta, een wedstrijd die voor hem teleurstellend verliep. foto ANP en echtgenote Nanja voor drie weken naar Tolu ca, een stad op 2800 meter hoogte in de buurt van Mexico-Stad. Voor hem is het een mengeling van hoogtestage en vakantie, topsport en genieten. Vlakbij is een atletiekbaan en een park voor duur- lopen. Maar letterlijk hoogtepunt zijn de sessies op de Nevado de Toluca, de vulkaan met z'n piek op 4577 meter. „Die hoogte? Valt me eigenlijk reu ze mee. Ook de eerste dagen heb ik geen last ge had. Ik kon de eerste week meteen al een dikke 200 km draaien." „Ik ben met German drie keer de vulkaan op ge- li weest, voor een duurloop van zeventig minuten, naar een hoogte van 4200 me ter. Dat had ik nog nooit meegemaakt. Ja, in Zwitserland, met een kabelbaantje naar boven om wat te drinken. De eerste I keer was het prachtig weer, vorige week I liep ik in twintig centimeter sneeuw met I handschoenen aan en muts op. Afgelo- J pen vrijdag liepen we in de wolken, in de mist dus." In Nederland is Bert van Vlaanderen ge lukkig als hij bij het krieken van de dag langs bos en hei kan lopen. Als de dauw optrekt en reeën schichtig wegschieten, dan geniet hij oprecht. Het spreekt voor zich dat de overweldigende natuur van de Mexicaanse hoogtes hem ook inspireren. „Het is pi-achtig hier. Dat dat betekent zo'n extra stimulans. St. Moritz en Lanzarote zijn ook mooi, maar op Lanzarote ben ik nu zeven keer geweest en dan geniet je op het laatst niet meer zo. Het is steeds hetzelfde stukje, daar ga je tegenaan hik ken." „Veel van de Mexicaanse atleten trainen hier. Soms loop ik met Dionicio Céron en Andres Espi- noza, die net als Silva een dag na Rotterdam de marathon in Boston starten," Hartslag Overweegt hij deze zomer, in voorbereiding op het WK in Athene, wéér naar Toluca af te reizen? „Nee, dat zou te veel vergen. Het is natuurlijk wel zwaar hier. Het is constant berg op en berg af. En dan die ijle lucht. Je hartslag schiet omhoog. Je moet harder werken, veel eten en drinken. Ik slaap ook veel meer dan gewoonlijk. Elke middag een siësta dus." Afgezien daarvan, het WK is nog ver weg. „En zo ver kijk ik nooit vooruit," zegt van Vlaanderen. „Eerst de wedstrijd in Rotterdam, daarna overleg ik met sportarts Peter Vergouwen. Ik wil geen roofbouw op mezelf plegen. Bovendien moet ik uitkijken met m'n rug. Dat blijft toch een zwakke plek. Als Vergouwen zegt dat het risico te groot is, dan laat ik het WK schieten, dan loop ik niet in Athene. Ik wil niet wéér een jaar in de problemen zitten." Zoals hij zich nu voelt, haalt hij zondag de richt- tijd van 2.12,00 voor het WK „met twee vingers in de neus". Hij wil dan ook meer en in de buurt van z'n pr (2.10,36) uitkomen. Het is dat hem er naar gevraagd wordt, zelf is Bert van Vlaanderen er nog niet zo mee bezig. Van een Mexicaanse vul kaan naar de Rotterdamse Zwaan? „Dat komt wel als ik in het vliegtuig zit." Pim van Esschoten t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25