Speelverbod na voetbalgeweld Rapporteurs laken optreden gemeente bij Herculesramp Netanyahu zet hakken in het zand 4 WEKEN Rechtbank legt zware straffen op aan daders vuurgevecht Vlissingen Ministers treden hard op tegen clubs die fans niet in de hand hebben Kans op windpark Westerschelde )ud-president lerzog van sraël overleden rftrnniirrfnlii MiT.nostiüiff ff .inn "I »*r rr ubicpgr.i Npk Jfrih rms agnr.üiïr rnii(trpufroin\ ^jloiii.rtmma^o mpomisiTmir Miniaturen in Antwerpen londerden luto's bij lilland van reg geplukt Mobutu dreigt tegenstanders te vermoorden VOOR 15,00 JA, ik wil: Mars der landlozen Heerenveen in finale tegen Roda ^eere-Kloetinge moet norden overgespeeld van onze verslaggever Theo Giele MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft aan twee betrokkenen bij een schietpartij in de Bonedijkes- traat in Vlissingen zwaardere straffen uitgedeeld dan door de officier van justitie waren ge- eist. Een 33-jarige man kreeg vier jaar (eis was drie jaar) en een 22-jarige man drie jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk. Tegen hem was twee jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist. De schietpartij op 30 december vorig jaar was een uitvloeisel van een twee dagen eerder ge pleegde overval op de 22-jarige dealer door de 3 3-jarige Vlissin- ger en een 26-jarige plaatsge noot. Deze laatste werd gisteren voor dit feit, conform de eis, ver oordeeld tot één jaar gevange nisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Na de overval was de dealer hulp gaan zoeken bij de vierde verdachte die in deze zaak te recht stond. Deze, toen 21-jari- ge, werd door de dealer voorzien van een vuurwapen. Ook de dealer droeg na 'getipt' te zijn, steeds een revolver bij zich. Op 30 december kwam het tot een confrontatie tussen de dealer en zijn vriend enerzijds en de 33- jarige anderzijds. Een vuurge vecht was het gevolg, waarbij drie gewonden vielen: de 21-ja- rige, de 33-jaiige en een mede werker van de gemeente Vlissingen die toevallig in de vuurlinie stond. Noodweer Alle drie werden twee weken ge leden door de officier van justi tie beschuldigd van poging tot doodslag. Het beroep op nood weer van de drie verdachten wees de rechtbank af. Volgens de rechtbank hebben de drie zich bewust in een situatie ge bracht waarbij het wel tot een Advertentie Verbouwing betalen uit overwaarde van Uw huis? 'tfj van Bruggen ^^Adviesgroep haalt méér uit uw hypotheek Vraajj de gratis HypothcekScan 0800-1800(s'atis> Morgen zijn alle jk NVM Hypotheekshops nvm U geopend van 10.00 - 14.00 uur HYPOTHEEK SHOP Aclressen en lelèfoonniiiiimerslv'indt u in de Gouden Gids Premier Netanyahu maakt zijn Likud-par van onze redactie buitenland JERUZALEM - De in opspraak geraakte Israëlische premier Benjamin Netanyahu denkt niet aan aftreden. Justitie zal zijns inziens het advies van de politie om hem te vervolgen wegens fraude en corruptie ne geren. Dit zei Netanyahu gisteren in een speech op het hoofdkwartier van zijn Li- koed Partij. Tijdens zijn eerste openbare reactie op het politie-advies toonde de 47-jarige pre mier zich zelfverzekerd. „Deze regering jgenoten duidelijk dat hij niet zal aftreden. blijft gewoon zitten op de plek die haar door het volk en de geschiedenis is aange wezen. Wij zullen de staat Israël blijven leiden tot het jaar 2000 en hoogstwaar schijnlijk nog langer", aldus Netanyahu. In zijn rede weerlegde hij de beschuldi gingen overigens niet. Hij liet in het mid den wat hij gaat doen als het Openbaar Ministerie besluit wel hem te vervolgen. Het gaat in deze zaak om de benoeming in januari van Ronie Bar-On tot procureur- generaal. Deze zou er voor hebbenmoeten zorgen dat er geen proces wordt gevoerd foto Uzi Keren/AP tegen Deri, leider van de religieuze Shas- partij. Die zou hebben gedreigd anders het akkoord over Hebron met de Pales tijnse leider Arafat te laten mislukken. Netanyahu zou van deze constructie op de hoogte zijn geweest. De missie van de Amerikaanse afgezant Dennis Ross, die voor de tweede achter eenvolgende dag trachtte de vredesbe sprekingen tussen Israël en de PLO vlot te trekken, wordt overschaduwd door de pe rikelen rond de Netanyahu. DPA/RTR/AFP Weinig verandering Wolkenvelden afgeivisseld door zon; droog. Temperatuur rond 12 graden. Re noordnoordwesten wind meest matig. Minima ongeveer 3 graden. ^ammmÊÊmmsmmmm !40e jaargang no. 92 irijdag 18 april 1997 osse nummers 1,75 In de monding van de Westerschelde wordt mogelijk een groot windmolenpark gebouwd. De Windenergie Ontwikkeling's Maatschappij (WEOM) onderzoekt de haalbaarheid. Twee andere locaties langs de Nederlandse Noordzeekust worden eveneens bekeken: één voor IJ muiden en één Q tussen Hoek van Holland en Scheveningen. tan onze redactie binnenland )EN HAAG - De politie ministers Sorgdrager en Dijkstal eisen dat de KNVB en de voetbalclubs keihard meewerken om oetbalgeweld te voorko men en te bestrijden. Blijft lie inzet achter, dan volgt litstellen of verbieden tan risico-wedstrijden. Datblijkt uit de voetbalbrief die dde bewindslieden vandaag aar de Tweede Kamer sturen. Ie maatregelen moeten nog Dorhet nieuwe voetbalseizoen, iade zomer, in gang zijn gezet. Ie clubs in het betaald voetbal loeten toe naar een strenger ielatingsbeleid. Naast een be- ire toegangscontrole moet de staande clubcard, nu voorna- lelijk service-verlenend, een ersoonsgebonden veiligheids aart worden. Een door de ichting Cotass en de KNVB in stelde werkgroep verricht iernaar al onderzoek. Verder 5RUZALEM - De voormalige raëlische president Chaim erzog is gisteren op 78-jarige eftijd overleden. e vroegere VN-ambassadeur erzog vervulde het president- ;hap tien jaar, tot 1993. De in rland geboren Herzog was het dotste deel van zijn leven ac- ef in de socialistische Arbei- erspartijRTR/AFP zie ook pagina 2 zouden er meer stadionverbo den kunnen zijn. Clubs moeten hiervoor gelijke criteria voeren. Verder dringen de bewindslie den aan op een uniform aan- vangstijdstip. Hooligans zou den dan minder gelegenheid hebben om tussentijds andere wedstrijdsteden te bezoeken, om daar conf licten met rivalise rende supporters uit te vechten. Wel wijzen de bewindsheden er op dat gelijktijdig reizen van al le supporters extra risico's ople vert. Hierover volgt overleg met de gemeenten. Naast een professioneler veilig heidsbeleid, zouden de clubs zich intensiever moeten 'be moeien met sociale preventie. Een doelmatig supportersbe- leid in samenwerking met loka le autoriteiten moet op lange termijn de aanwas van jonge voetbalvandalen tegengaan. De politie zal niet langer vol gend optreden, maar eerder pre ventief ingrijpen. Hierbij is de inzet van bijzondere opspo ringsmethoden, met name infil tratie, aanvaardbaar. Burgemeesters moeten een noodverordening 'op de plank hebben liggen' waarmee zij sup porters kunnen verbieden op bepaalde plaatsen te komen. Zo kan worden voorkomen dat het tot een georganiseerd treffen komt. Dijkstal en Sorgdrager willen verder tegengaan dat relschop pers door de anonimiteit van de groep de dans ontspringen. Er komt een actief aanhoudings- en opsporingsbeleid, waarbij de politie ook grote groepen kan oppakken. Ook kan Justitie bij voorbeeld supporters die be kend staan om hun agressief ge drag, voor een wedstrijd thuis laten oppakken als zij nog een boete hebben uitstaan. Wil het nieuwe beleid succes hebben, dan moeten de betrok ken partijen - politie, justitie, openbaar bestuur, KNVB en voetbalclubs - nauw samenwer ken. Tevens is een uniform lan delijk beleid nodig. Het verga ren en beschikbaar stellen van relevante informatie over van- clalenis echter net zo belangrijk. Een lik-op-stuk beleid heeft al leen kans van slagen als er vol doende informatie voor handen is om legitiem in te grijpen. Verder wijzen de bewindslieden op het voorbeeldgedrag van of ficials, spelers en trainers. Uit onderzoek is ook gebleken dat voetbalvandalen naast alcohol gebruik zich in toenemende ma te aan excessief drugsgebruik onderwerpen. Vooral XTC-pil- len zijn populair. Deskundigen maken zich hier grote zorgen over Onder invloed zijn de fans minder gevoelig voor pijn, waardoor ze minder terug schrikken voor geweld. ANP an onze verslaggever KINSHASA - De rebellenbewe ging in Zaïre heeft president Mobutu er gisteren van beschul digd zijn geheime politie en eli te-troepen opdracht te hebben gegeven tegenstanders in Kins hasa uit de weg te ruimen. Met dit komplot denkt de president een buitenlands ingrijpen te kumien provoceren en zijn posi tie te redden, zei een woordvoer der van rebellenleider Kabila. Hij zei dat de bijltjesdag, die 'elk moment kan beginnen', een komplot is om te verhinderen dat Mobutu verjaagd wordt. De Zaïrese president gebruikte de tactiek al eerder om zijn posi tie te handhaven. Tijdens een invasie van Katangese rebellen in de mijnstad Kolwezi in 1978, liet hij regeringstroepen blan ken vermoorden. RTR schietpartij móest komen. Wie er met schieten begonnen is, doet er in dit geval dan ook niet toe, aldus de rechtbank in een toelichting op de uitspraak. De 21-jarige verdachte, de enige die niet daadwerkelijk een schot had gelost omdat zijn wa pen defect was, werd conform de eis veroordeeld tot twee jaar, waarvan acht maanden voor waardelijk. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Na Roda JC heeft Heerenveen gisteren ook de finale om de KNVB-beker bereikt. De Friezen versloegen in een uitver kocht Abe Lenstra-stadion eerste divisionist Hel mond Sport, met 5-0. De eindstrijd wordt op 8 mei, O7 Hemelvaartsdag, in de Rotterdamse Kuip gespeeld. i) feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11, 12,13 en 15; kunst cultuur: 17, 18,19, 20, 21, 22, 23 en 24; sport: 25,26, 27, 29 en 31 diensten buiten schot blijven, kregen de Eindhovense burge meester Welschen en loco-bur gemeester-A van Zon gisteren forse kritiek van de onderzoeks commissie die de Herculesramp onderzocht. De eindrapporten houden de burgemeester ver antwoordelijk voor het uitblij ven van oefeningen volgens het rampenbestrijclingsplan, Toen de Hercules neerstortte, lag het plan al 15 maanden in de kast. Van Zon, die de bewuste avond de leiding had, wordt verweten dat hij te laat de ernst van de si tuatie inzag, de militairen hun gang liet gaan en niet de algehe le leiding op zich nam. Een Ka mermeerderheid steunt het PvdA-plan om in een onafhan kelijk onderzoek te bekijken of het x-ampenplan inmiddels wél functioneert. Justitie begint een strafrechte lijk vooronderzoek naar de rol die de commandant van de luchtmachtbasis Welschap, de brandweercommandant van de basis en de verkeersleider bij de hulpverlening direct na de ramp hebben gespeeld. Het is niet uit gesloten dat meerdere verant woordelijken vervolgd zullen worden, zo blijkt uit de onder zoeksrapporten van de ministe ries van binnenlandse zaken, defensie en VWS die gisteren aan de Tweede Kamer zijn aan geboden. Eerdere kritiek dat de falende hulpverlening te wijten is aan een gebrekkige organisatie, wijst de rapportage van de hand. Het falen is geheel en al terug te voeren op individueel gemaakte fouten, aldus de be vindingen van de onderzoekers. GPD zie ook pagina 4 De boeren lopen door een buitenwijk van Brasilia. foto Vanderlei Almeida/EPA BRASILIA - In Brasilia eindigde donderdag de mars der landlozen. De duizend kilometer lange tocht, waaraan 1.500 mensen deelnamen, be gon twee weken geleden in de Braziliaanse stad Sao Paulo. De deelnemers werden in Brasilia verwelkomd door tienduizenden demon stranten, onder wie politi ci van de oppositie, katho lieke geestelijken en sterren ui it de amuse mentswereld. De bewe ging van landloze landar beiders sprak over 100.000 betogers voor het parlementsgebouw. De mars was een protest tegen de onrechtvaardige verdeling van het land in Brazilië, waar de rijkste 20 procent van de bevol king 88 procent van het land in handen heeft, ter wijl de armste 40 procent slechts 1 procent bezit. De protestacties omvatten verder onder meer het bezetten van landbouw grond. De eisen van de be weging voor landloze landarbeiders genieten brede steun onder de be volking. Volgens de rege ring zullen landhervor mingen de staat zo'n 70 miljard gulden kosten. AP Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant sportredactie ÜSSINGEN - De voetbal- Mstrijd Veere-Kloetinge in de A van het zaterdag- moet worden overge wedstrijdzaken van !KNVB nam dit besluit giste- 5.'nadat de commissie van be- de straf bevestigde, die was opgelegd wegens het van twee geschorste tijdens de onderlinge (taoeting op 8 maart (4-1). %ns artikel 17 van het tucht- van de voetbalbond het. duel worden afge- op het terrein van Kloe Voor het nieuwe duel is •Sgeen datum gevonden. Veere, dat tevens 200 gulden boete, waarvan 100 gulden voorwaardelijk, kreeg opge legd, moet dus flink boeten voor het opstellen van Evert Eiken hout en Mike But tegen Kloetin- ge. De KNVB weigert te geloven, dat de schrif telijke be vestiging van de schorsingen niet tijdig bij de club en de spe lers is gearriveerd. Dit is tegen het zere been van secretaris Lau Jasperse van Veere, die vindt dat de KNVB met het opleggen van deze straf hem voor leugenaar heeft uitgemaakt. Veere, net als Kloetinge degra datiekandidaat in de hoofd klasse A, overweegt juridische stappen. zie ook pagina 27 Vlaamse miniatuurschilders veroverden tussen 1400 en 1550 Europa met hun rijk geïllustreerde handschriften. Momen teel baart de erfenis van de miniaturisten weer internationaal opzien. Na succesvolle exposities in Sint-Petersburg en Florence zijn de op perkament vervaardigde schilderijen nu in Antwerpen te zien. ULLAND - Tijdens een om- angvijke verkeerscontrole na- ijRilland op de Rijksweg A-58 lukte de politie afgelopen acht honderden automobilis- n van de weg. De controle ichtte zich op onder meer rij- a kentekenbewijzen, de tech- iscke staat van de voertuigen a alcoholgebruik. Verkeer in side richtingen werd aan de die onderworpen. De Belgi- the Rijkswacht controleerde ilijktijdig het verkeer op de A4 ichting België. duidelijk is nog hoeveel be dringen werden uitgeschre- tu. De politie die in touw was an23.00 uur tot 05.00 uur zal ffldaag de resultaten bekend aken. Het betrof de derde ac- 'cRoadblock. Eerdere contro- rin het kader van dat project fi'den gehouden bij Rotter- W en op het Hellegatsplein, nacht voerden de po- Oosterschelde- en Bergen op Zoom een actie uit. Aan de pntrole werkten vijftig Neder- (ndse agenten mee. Aan Belgi- pe zijde waren vijfentwintig actief. Tal van or- verleenden assisten- bijvoorbeeld Veilig' Verkeer ('derland, douane en Konink je Marechaussee. Elke con- p nam gemiddeld niet meer minuten in beslag. van onze verslaggever Peterde Knegten Hans van Soest DEN HAAG - Ondanks de ge maakte blunders worden de Eindhovense brandweer en an dere civiele hulpdiensten in te genstelling tot de militaire hulpverleners niet strafrechte lijk vervolgd voor hun rol bij de Herculesramp van 15 juli vorig jaar. De militaire vakbonden vinden dat justitie de lucht machtstaf en niet het militair personeel moet vervolgen voor de dramatisch verlopen hulp verlening die 25 minuten te laat op gang kwam en waarbij 34 mensen om het leven kwamen. Hoewel de Eindhovense hulp-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1