Jongerencentrum Midgard sluit PZC Poolse stadsarchitecten steken hun licht op in Middelburg Erepenning voor grafverzorger Zonder eigen locatie loopt de jeugd zich maar te vervelen Speeltoestellen Veere voldoen niet aan de nieuwe veiligheidseis zeeland w 14 Uitbranden motorfiets directe aanleiding besluit Bouwkeet in vlammen op -S - SSl Speeltuin krijgt nieuw toestel Bekeuringen voor huisvuil Snorfiets van vijf mille weg Dieven nemen mobilofoon mee Dronken rijder aangehouden Ruim 200 hardrijders op de bon weekenddiensten AID schort mestcontrole op wegens varkenspest Heemkundige kring vergadert vrijdag 18 april 1997 van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - Jongerencen trum Midgard in de Middel burgse Kuiperspoort sluit zaterdag zijn deuren. Het Mid delburgse college van burge meester en wethouders noemt een verharding tussen enkele bewoners en jongeren de directe aanleiding van de sluiting. Na dat zaterdag een motor van een bewoner aan de Dam in brand is gestoken, vond wethouder J. C. van Dijk-Sturm dat het college een daad moest stellen. Een al ternatief onderkomen voor deze jongeren is echter nog niet ge vonden. „We vonden dat we niet langer konden wachten. Voor één september hoopt het college een nieuwe locatie aan te kun nen bieden." Voor Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM) is de slui ting moeilijk te aanvaarden. Een aantal jongeren heeft het voor de gemiddeld 125 bezoe kers per week verpest. „Want inderdaad is er een jaar of tien overlast. Er komen jongeren tussen 15 en 25 jaar die bij de zwakkeren van de samenleving horen. Zij moeten regelmatig worden bijgestuurd. Die halen weieens rotzooi uit, waardoor al onze bezoekers een slechte naam krijgen. We weigeren rad draaiers de deur, maar vaak we ten we niet wie met graffiti heeft gespoten, bloembakken of vuil nisbakken heeft omgetrapt. Bo vendien bestaan we vooral voor moeilijke jongeren, dus probe ren we van alles om juist die op het rechte spoor te krijgen", rea geert W. Mingelen, coördinator j ongerenwerk SKWM Begrip Ook al vindt Mingelen de locatie in de Kuiperspoort niet erg ge schikt en begrijpt hij dat er be- van onze verslaggeefster Sonja de Best MIDDELBURG - Job ter Veldhuis (20) uit Middelburg is een fervent Midgard-gan- ger. Hij staat als vrijwilliger ook achter de bar in het jon gerencentrum. „Het is bela chelijk dat Midgard na zater dag dicht moet", zegt Job. „Het is het enige vluchtpunt voor jongeren in Middelburg. Als Midgard verdwijnt zul len zij zich alleen maar meer gaan vervelen. Verveling leidt tot vandalisme." De Middelburgse jeugd zal vooral in de zomer veel op straat en het Abdijplein gaan rondhangen, voorspelt Job. „En het Abdijplein wordt mischien ook gesloten! Ik heb er zelf ook al wel over na gedacht waar ik naartoe moet als Midgard gesloten wordt. Dan moet ik naar ca- fé's of met mijn vrienden bui ten chillen, rondhangen. In een café zitten kost gewoon veel geld." „De gemeente Middelburg let ook niet op de jongeren", vindt Job. „Als ze Midgard, toen de overlast begon, een nieuwe locatie ge geven hadden was het niet zover gekomen. Het jonge rencentrum staat in een dichtbebouwd gebied. De buurtbewoners zijn zich in het begin misschien gaan storen aan de muziek. Elk in cidentje daarna stoorde hen nog meer. De in de fik gesto ken motor is waarschijnlijk de druppel geweest die de emmer deed overlopen." Job vindt de sluiting een im pulsieve actie. „De politieke partijen dachten één keer in het jaar na over een nieuwe locatie voor Midgard, tijdens een politiek forum. Dan ver telden ze dat er intensief naar een nieuwe locatie gezocht zou worden, maar volgens mij waren ze die belofte de volgende dag alweer verge ten. Nu is het te laat." van onze verslaggeefster KOUDEKERKE - Het is niet al te best gesteld met de toestand van de speeltoestellen in de ge meente Veere. Wethouder J. Houmes moest donderdag avond tijdens de raadsvergade ring toegeven dat de eerste re sultaten van de inspectieronde niet hoopgevend zijn. Een groot deel van de tot nu toe gecontro leerde speeltoestellen voldoet niet aan de aangescherpte vei ligheidseisen. Sinds maandag is een extern bedrijf bezig met de inventarisatie van de speeltoe stellen en -gelegenheden in Vee re. Dit gebeurt in het kader van het Besluit Veiligheid attractie- en speeltoestellen dat eind maart in werking is getreden. „Het gaat mij echter te ver om hier de conclusie aan te verbin den dat de toestellen automa tisch worden afgekeurd. Het on derzoek geeft alleen aan wat er aan mankeert, niet wat de her stelmogelijkheden zijn", ant woordde Houmes op een vraag van het GroenLinks-raadslid P. Louwerse. Houmes gaf een aan- WESTKAPELLE - Op het strand bij Westkapelle is woens dagavond een bouwkeet geheel uitgebrand. De brandweer bluste het vuur. Het gebouwtje was eigendom van een aanne mingsbedrijf uit Westkapelle. De oorzaak van de brand is niet bekend. VLISSINGEN MS-vereniging - De MS Vereni ging Walcheren houdt dinsdag 29 april vanaf 10.15 uur een bij eenkomst in het Koetshuis van Der Boede in Vlissingen. Onder werp van de bijeenkomst is een nieuw fenomeen, de 'transmu- raal verpleegkundige chroni sche zieken'. Zowel de zieken huizen in Goes als Vlissingen hebben zo'n consulent in huis. Tijdens de bijeenkomst in Der Boede wordt uitgelegd wat de term precies inhoudt en wat de ze consulenten voor mensen met MS kunnen betekenen. De Vhs- singse consulente S. Joziasse is aanwezig om te vertellen met welke vragen, klachten en op merkingen men bij haar terecht kan. woners zijn die klagen, hij vindt dat jongeren door sluiting let terlijk op straat worden gezet. „En dan ben je iedereen kwijt. Ik denk niet dat de gemeente door heeft dat ze een belangrijk stuk welzijn opdoekt. Bij Mid gard konden er ook allerlei acti viteiten gevolgd worden, zoals drama-workshops en creatieve en educatieve vorming. Dat ver dwijnt ook zomaar." Volgens secretaris K. Meertens van de Bewonersgroep Dam heeft de gemeente te lang met zich laten sollen en had ze enke le jaren geleden al een vervan gend jeugdhonk in een rustiger woonomgeving kunnen vinden. .Als de j ongeren na sluiting van Midgard de straat opgaan, dan begint de herrie en het gebral. Gebeurt dat een paar keer, dan haal je je schouders op, maar als er in tien jaar tijd geen verbete ring mei'kbaar is, dan maakt dat agressie in je los. Onze klachten werden niet gehoord. De onder linge verstandhouding tussen Midgard en buurtbewoners is afgenomen, omdat de gemeente een zwak beleid voert. De Be wonersgroep stond na die brandstichting van zaterdag klaar met hamers, spijkers en planken om de voordeur van Midgard dicht te timmeren." Van Dijk-Sturm accepteert de kritiek, maar vult aan dat het college niet alle Midgardbezoe- kers de dupe wilde laten worden van een aantal relschoppers. „Ik wil ook niet dat deze jeugd ge stigmatiseerd wordt. Zij hebben recht op een eigen plekje, eigen muziek. We hebben in de loop der jaren een paar vervangende locaties onder de loep genomen. Telkens als we dachten een ge schikt pand te hebben gevon den, kwamen omwonenden in opstand en ketste de verhuizing af." De wethouder wil voor één sep tember een soort jongerencafé als tijdelijke opvang vinden. Dat moet de overbrugging wor den voor de permanente huis vesting van Midgard in zwem bad Poelendaele dat in 2001 is voorzien. „We moeten snel naar een ruimte zoeken, waar ze el kaar kunnen ontmoeten en ge woon kunnen samenzijn. Voor een poppodium proberen we uit te wijken naar bestaande loca ties." Sinds een jaar of tien geeft een aantal jongeren dat Midgard be zoekt, flink wat overlast in de omgeving. foto Ruben Oreel tal voorbeelden van speeltoe stellen die een negatieve beoor deling halen zoals schommels met te dunne houten palen en glijbanen die te kort zijn en niet genoeg hellen. Zelfs recent aan geschafte speeltoestellen vol doen niet altijd aan de eisen. Louwerse wilde van Houmes weten welke financiële conse quenties het Besluit Veiligheid attractie- en speeltoestellen heeft voor de gemeente Veere. Over de totale kosten kon de wethouder nog n iets zeggen om dat de inspectie nog niet is afge rond en er nog geen beheerplan op tafel ligt. De gemeente zal in de toekomst elk toestel regel matig moeten controleren en een logboek bijhouden over de toestand van het toestel. Het is al duidelijk dat de gemeente het herstel niet in eigen beheer kan uitvoeren en ook niet op korte termijn. Er moet dus worden ge zocht naar een oplossing. „Ik denk niet dat de afgekeurde toestellen meteen moeten wor den verwijderd", aldus Houmes. Het kan volgens hem niet de be doeling zijn dat de verscherpte veiligheidseisen leiden tot kaal slag onder de speeltoestellen. *""v - t %t M- De twee Poolse bezoekers Andrezey Szcypien (derde van rechts) en Jerzy Zatucki (tweede van rechts) worden op de maquettezolder alvast een beetje wegwijs gemaakt in Middelburg. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Bij de wederopbouw van Middelburg gingen de stadsontwik kelaars er nog van uit dat een nieuwe brug wel voldoende zou zijn. Niemand kon toen voorzien dat het toerisme en het autover keer zo explosief zou groeien dat het ver keer 's zomers regelmatig komt vast te staan. En aan het instellen van eenrich tingsverkeer in het centrum ging ook een lange geschiedenis vooraf. Met de kennis en ervaring van de Middelburgse stads ontwikkelaars willen de stadsarchitecten uit de Poolse zusterstad Glogow aan de slag. Hiervoor zijn ze deze week op werk bezoek bij de afdelingen stadsontwikke ling in Middelburg en Vlissingen. Andrezey Szcypien, stedenbouwkundige en hoofd stadsontwikkeling, en Jerzy Za tucki, architect en stadsontwikkelaar, zijn vooral geïnteresseerd in stadsver nieuwing en -verfraaiing. Op de maquet- tezolder in het Middelburgse stadhuis legt Zatucki uit dat zijn stad op dit moment wordt opgeknapt. Het is de bedoeling dat het centrum wordt opgevrolijkt met bloembakken, bankjes en een likje verf. Hij vertelt over een brug die onlangs paars is geschilderd, waarmee de stad de lande lijke pers haalde. Glogow, een mijnstad met 75.000 inwoners, moet aantrekkelijk en leefbaar worden gemaakt. „Glogow is een industriestad. Mensen uit heel Polen kwamen in Glogow wonen om er te werken. Niemand heeft een band met zijn stad. Jongeren trekken er weg. Mid- delbxirgers zijn tevreden over htm stad en wonen er graag. Dat willen wij uiteinde lijk ook bereiken in Glogow. We willen de stad leefbaar maken voor de bewoners", vertelt de stadsarchitect. De samenwer king tussen Glogow en Middelburg heeft ook al geleid tot de aaxxleg van een fietspa dermet. Wederopbouw Net als Middelburg kwam Glogow niet ongeschonden uit de Tweede Wereldoor- log. Alleen is in de Poolse stad de weder opbouw eigenlijk pas na de val van het communisme in 1990 begonnen. Momen teel heeft de stad een relatief klein cen trum dat wordt omringd door hoge, grijze, communistische flatgebouwen. Stadsuit breiding is dan ook een van de punten waarvoor de kleine Poolse delegatie be langstelling heeft. Om te kunnen zien hoe Middelburg dit heeft aangepakt staat een bezoekje aan de Lange Jan op het pro gramma dat P. M. Hoondert, voorzitter van Middelburg-Glogow, heeft uitgestip peld. Onderweg kijkt het bezoek aandachtig om zichheen. „Kijk. Dat vinden wij nuin- teressant. Jullie zien het niet eens meer", zegt Szcypien en wijst op de wegwijzen Hij is helemaal verrukt over de combina tie-vitrinekasten in de Nieuwe Burg, die zijn uitgei-ust met bloembak en bank. En thousiast zet hij ze op de foto. „Zoiets zou den wij tegenwoordig niet meer plaat sen", licht een ambtenaar van stadsont wikkeling Middelburg die hem begeleidt, toe. Het lijkt alsof hij zich een beetje schaamt voor deze functionele kunstob jecten uit de jaren tachtig. van onze verslaggeefster KOUDEKERKE - Een ver baasde C. Krijger kreeg don derdag in het gemeentehuis in Koudekerke van de algemeen directeur van de Oorlogsgra venstichting een gouden ere- speld uitgereikt. Hij kreeg de speld omdat hij 25 jaar lang de oorlogsgraven in de gemeente Valkenisse heeft verzorgd. „Ik ben blij verrast", aldus het hoofd beheer en onderhoud bij de gemeente Veere. De uitreiking van de gouden erespeld door G. J. M. ter Horst, die werd bijgewoond door het college van B en W, was tot op het laatste moment voor Krijger geheim gehouden. „Ik was in het gemeentehuis in Koudekerke om met wethou der Houmes te praten over de activiteiten van onze sectie in de zomer, dacht ik. Maar het was een truc om me hier te krij gen." De Oorlogsgravenstichting heeft in Nederland en het bui tenland consuls zitten die zorg dragen voor de oorlogsgraven in hun gemeente. „De burge meester zoekt een geschikt persoon uit. In 1972 werd aan mij gevraagd of ik de consul in Valkenisse wou worden." Door de gemeentelijke herin deling is het consulaat in Val kenisse komen te vex*vallen. „Ik kreeg een brief thuis dat deze taak er voor mij opzat", vertelt C. Krijger. „Maar dat ik een erespeld zou krijgen, nee, dat had ik niet verwacht. Ik deed gewoon het werk waar voor ik betaald werd. Boven dien lagen er in de gemeente maar twee oorlogsgraven." Of iemand nou twee of honderd graven onder zijn beheer had maakt volgens Ter Horst de taak niet meer of minder be langrijk. „De graven zijn een symbool voor de jongere gene ratie. Zij moet eraan herinnerd worden dat er voor de vrijheid waarin zij leeft, destijds hard gevochten is." C. Krijger ontvangt uit handen van G. J. M. ter Horst de gouden erespeld van de Oorlogsgraven stichting. foto Lex de Meester MIDDELBURG - De speeltuin van het Van Epenpark Nieuw-Middelburg neemt op Koninginnedag een niei speeltoestel in gebruik. Het toestel is ontworpen en gemaa door drie vrijwilligers uit de wijk. Het gaat om een waterspeelplaats, waarbij de kinderen var een toren water oppompen dat via een rad in een gotensteli belandt, dat weer aangesloten is op bestaande (water-)spe toestellen. Het geheel vormt een gesloten circuit, zodat vr wel geen water verloren gaat. De wijkvereniging hoopt n voor 30 april nog een nieuw speeltoestel te krijgen, de zogeh ten Hally Galij'. Dat toestel nodigt uit tot klimmen en het k draaien. VLISSINGEN - Elf bewoners in het Vlissings middengebi zijn de afgelopen dagen bekeurd voor het niet op tijd binne halen van de geleegde vuilcontainers. Tegenwoordig voert politie regelmatig controles uit op de naleving van de rege Op overtreding staat een boete van veertig gulden. MIDDELBURG - Uit de Herenstraat in Middelburg is woer dagavond een rode snorfiets gestolen. Het voertuig heeft e waarde van 5300 gulden. Het gaat om een snorfiets van! merk Malaguti type Phantom. Het kenteken van de snorfif isTBT 320. Dezelfde avond is ook een blauwe bromfiets van het me Puch meegenomen vanaf de Van Dorenlaan in Oost-Soubn Het framenummer van het voertuig is 609738. De bromfii heeft een waarde van 1750 gulden. Ook werd donderdag aa gifte gedaan van een diefstal van een paarse Giant-mou tainbike. De fiets met een waarde van 1000 gulden is zonda nacht gestolen in de Walstraat in Vlissingen. MIDDELBURG - Uit een garagebox aan de Stadsschuur Middelburg is woensdagnacht onder meer een mobilofo meegenomen. De mobilofoon had een waarde van 2300 gi den. Dezelfde nacht werd uit een woning aan de Rentmeestf laan in Middelburg enkele honderden guldens en een te: foonkaart gestolen. VLISSINGEN - Tijdens een nachtelijke patrouille heeft Koninklijke Marechaussee op de Veerhavenweg in Vlissing een 38-jarige man.uit Vlissingen aangehouden die dronk zijn auto bestuurde. De man blies bij een ademanalyse 5 ugl, terwijl maar 220 ugl is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en zal voor de rechtba: moeten verschijnen. VLISSINGEN - Bij snelheidscontroles op de Gerbrandi traat in Vlissingen, de Torenweg in Middelburg, de Oostk pelseweg in Serooskerke en de Hondegemseweg in Grijpskf ke zijn donderdag 232 automobilisten bekeurd wegens hard rijden. De grootste overtreding werd gemeten op de Middelburg Torenweg. Daar reed een bestuurder 36 kilometer per uur hard. Op de Hondegemseweg in Grijpskerke overschreede automobilist de 8 0-kilometergrens met 28 kilometer. In tot; passeerden bijna vierduizend voertuigen de vier radarpost; Van de overtreders op de Torenweg zijn er 26 onmiddeUi staande gehouden en bekeurd. De overige hardrijders zijn de foto gezet en krijgen de bekeuring thuis. 19 en 20 april 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81, tel. (0118)412233. zon. 0.00-24.00 uur: E. Kant, Sabalaan 3, tel. (0118) 471017. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: F. J. J Buijtendijk, Noordweg 419, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: J. K. Dominicus, Dam 30, tel. (0118) 639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gezondheidscentrum Middelburg- Zuid, Souburg, Nieuwland en Arne- muiden, zat. 0.00-24.00 uur: J. C. Ponten, Oude Rijksweg 4, Nieuwland, tel. (0118) 601340. zon. 0.00-24.00 uur: De dienstdoende arts is te bereiken via telnr. 627664. Spreekugr 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: R. van Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118)501271. Domburg, Aagtekerke, Westkapel le, Meliskerke, Zoutelande, Koude kerke en Biggekerke, vrij. 18.00- zon. 24.00 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuurman straat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bouwense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: A. Stutterheim, Rapenburgweg 4, Meliskerke, tel. (0118) 561760. Tandartsen: Walcheren: P. de Boer, Rouaansekaai 23, Mid delburg, tel. (0118) 613320. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Patiënten tandarts P. van Malland: praktijknummer bellen. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. 09.00 uur: S. v.d. Kaaden, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. de Jonge, tel.(0118)616761. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A.J. Diender, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. (0118) 410910. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostkapelle: Oude Domburgseweg 33a te Oost kapelle, landbouwhuisdieren tel. (0118) 581443, gezelschapsdieren tel. (0118) 582985. Dierenarts A. Meijns: Oostkapelseweg 12, Grijpskerke, tel.(0118)593060. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Apotheken: Middelburg: A. Ringeling, Lange Delft 133, i (0118) 612538. Vlissingen: Apotheek Paauwenburg, Dre straat 2a, tel. (0118) 470717. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverp ging en uitleen verpleegartikefe tel. 06-53863677. VLISSINGEN - De Algerne Inspectiedienst (AID) van l ministerie van Landbouw Zuid-Nederland heeft het druk met de varkenspest dat: haar controles van de me boekhouding van boeren o schort. De boycot van zo'n u plichtemestregistratiewasvc sommige boeren een belangri wapen om het mestbeleid teo dermijnen. Het besluit om tijdelijk af tezi van mestcontroles in Zeelai Noord-Brabant en Limburg ook ingegeven door vrees dat' AID-controleurs anders ro schien bijdragen aan de vs spreiding van de varkenspest de rest van Nederland gaan: controles gewoon door. Bang voor besmetting zijn o de circa 150 varkenshouders Noord-Holland, omdat kan vers uit de varkenspestgebieö in Zuid-Nederland worden voerd naar een koelhuis in Mi denmeer. De Westelijke Lac en Tuinbouworganisatie (Wj TO) is hierover vooraf niet gei formeerd en voelt zich gepa seerd.AJVP MIDDELBURG - De Heemkc dige Kring Walcheren hou woensdag 23 april haar jaarlit se ledenvergadering in de ac van de Zeeuwse Bibliotheek Middelburg. Tijdens deze vergadering zalk tweeduizendste lid van de vt eniging worden gehuldigd.- de pauze vertoont een van del den dia's van de Poppe-rou' een fietsroute over Walchen langs allerlei plaatsaanduiiË gen met de naam Poppe jaarvergadering begint offi uur. Ook niet-leden zijn kom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 14