Walen torpederen fusie van politie PZC Nucleair bedrijf Japan wekt toorn regering VN kapittelen Indonesië voor beleid Oost-Timor PAAUWE T abaksconcerns in VS overleggen over schikking Mandela werkt aan oplossing Zaïre Dodental in Mekka loopt op Nieuwe intriges rond positie Duisenberg buitenland lens gezindheid in België over aanpak opsporing duurt slechts één dag Meuw bewijsmateriaal iver wangedrag van Belgische militairen Negen giraffes dood in verkeer Frans netwerk kinderporno Lijk in raadszaal als protest Studie autotunnel onder Kanaal Geen anti-geweldchip in tv XTC-vangst in Indonesië In SVEDEX opgeruimd staat netjes! donderdag 17 april 1997 anonze redactie buitenland BUSSEL - De politieke eens- zindheid in België over de {innen van de commissie- utroux lijkt niet lang stand te ouden. Een dag na de presen tie van het voorstel voor de jrming van één politiekorps erzetten de twee grootste 'aalse partijen zich hier al te- owel socialisten als liberalen inden dat op lokaal niveau zo- rel gemeentepolitie als rijks acht actief moeten blijven. commissie-Dutroux, die de uiten in het Belgisch zeden- handaal in kaart moet bren- m, deed dinsdag de aanbeve- ngom justitie en politie fors te ervormen. Zij pleit voor de irming van één politiekorps iar Nederlands model. laarin moeten gerechtelijke en jmeentepolitie alsmede de na- onaal opererende rijkswacht amensmelten. Op plaatselijk iveau zouden de burgemees- fewe'l een sterke invloed kun- in blijven houden op de 'ba- ipolitiezorg'. Voorzitter Busquin van de Waalse Parti Socialiste (PS) floot zijn commissielid Eerde kens gisteren echter al terug. Door de burgemeesters een rol te geven in het nieuwe korps kon Eerdekens akkoord gaan met de aanbevelingen. Mede daardoor wist commissievoorzitter Ver- wilghen unanimiteit te berei ken. Busquin blijft op lokaal niveau vasthouden aan een gescheiden opereren van rijkswacht en ge meentepolitie. Dit zou de vele plaatselijke PS-bestuurders de meeste invloed laten houden op de politiediensten. De PS ziet een fusie tussen de Bewakings- en Opsporingsbrigade (BOB), de recherchedienst van de rijks wacht, en gerechtelijke politie wel zitten. Broos compromis Voorzitter Michel van de Waalse liberale partij PRL zei gisteren in een reactie de vorming van een eenheidspolitie absoluut uit te sluiten. Hij verzet zich even eens tegen de opheffing van de gemeentepolitie. Dinsdag lieten de vakorganisaties van de ge meentepolitie weten de vor- ;nonze redactie buitenland IRUSSEL - Het Belgisch dag- ilad Het Laatste Nieuws heeft isleren opnieuw foto's gepubli- eeid waarop te zien is hoe Bel- ische militairen zich misdra- in in Somalië. De foto's zijn tmaakt in 1993, ten tijde van VN-vredesmissie Restore lope. Ie krant toont onder meer een achtelijke foto van een Belgi- :he militair die urineert op het oofd van een gedode Somaliër, ndere foto's tonen een soldaat ie zijn zwaargeschoeide voet phet hoofd van dezelfde dode an zet en van een soldaat die ijn geweer in de nek van de man rukt. Onduidelijk is hoe de So- aliër om het leven is gekomen, lefoto's zijn afkomstig van een ming van één korps juist te steu nen. De andere politiebonden verzetten zich tegen het com missieplan. Aan Vlaamse zijde wordt ver ontwaardigd gereageerd op de opstelling van PS en PRL. Het broze compromis van Ver- wilghen lijkt na de uitspraken van Busquin en Michel fors aan waarde te verliezen. Verwilghen zelf zei dinsdag na de presenta tie van het rapport al 'dat het ei genlijke werk nu moet begin nen: de uitvoering van het geheel'. ANP militair die nog in dienst altijd is. Deze getuige omschrijft zijn collega's als 'een bende onmen selijke geweldenaars'. DeBelgi- sche minister van D ef ensie Pon- celet reageerde gisteren geschokt op de foto's. Volgens de politicus is er in het leger geen plaats voor dit soort militairen. Onderzoek De militair-justitiële autoritei ten in België zijn inmiddels een onderzoek begonnen naar wan- praktijken van militairen in So malië. Aanleiding was een soortgelijke foto van twee Belgische militai ren die een Somalische jongen boven een vuurtje houden. De twee daders zijn vorige week opgepakt. ANP De Zaïrese rebellenleider Kabila en de Zuid-Afrikaanse vice-president Thabo Mbeki (r) schudden elkaar de hand tijdens een ont moeting met president Mandela (midden), gisteren in Kaapstad. foto Mike Hutchings/RTR van onze redactie buitenland KAAPSTAD - De Zaïrese rebellenleider Laurent-Désiré Kabila is gisteren in Zuid-Afrika besprekingen begonnen met onder anderen de Zuid-Afrikaanse presi dent Nelson Mandela. De bemiddelings pogingen van Mandela in Kaapstad leiden mogelijk tot een gesprek tussen Kabila en het Zaïrese staatshoofd Mobu tu Sese Seko. Een minister in Kinshasa zei gisteravond dat de historische ontmoeting tussen Ka bila en Mobutu voor de deur staat. Kabila wil al geruime tijd Mobutu spreken, maar uitsluitend om hem weg te sturen. Hij eist onvoorwaardelij k dat Möbütu van het po litieke toneel verdwijnt en wil de dialoog beperken tot de wijze waarop het Mobutu opstapt. Alleen dan wil de rebellenleider over een staakt-het-vuren denken. Hij zej dat zijn leger volgende maand al in Kins hasa zal zijn. Kabila's beweging AFDL wil vervolgens een jaar alleen regeren. De internationale gemeenschap heeft er bij de AFDL op aangedrongen zich gematigder op te stel len. Kabila's beweging ging mogelijk me de daarom woensdag akkoord met. het be gin van de grootschalige repatriëring van Rwandese vluchtelingen uit oostelijk en centraal Zaïre. De eerste hulpvlucht met vluchtelingen terug naar Rwanda vindt morgen plaats. Buitenlandse mijnbouwondernemingen uit de VS en Zuid-Afrika zijn wel blij met Kabila. De AFDL sloot overeenkomsten af met de American Mineral Fields Corpo ration over drie grote projecten in Shaba. Het gaat om investeringen in de koper-, kobalt- en z-inkwinning met een geschatte .waarde van tussen de 780 en 900 miljoen dollar. De joint-ventures blijven voor 49 procent eigendom van de rebellen. Burundi Leiders van zes Afrikaanse landen heb ben gisteren in het Tanzaniaanse Arusha besloten tot opheffing van de meeste sanc ties tegen Burundi. Voortaan is het weer toegestaan voedsel, medicijnen, bouw materiaal en andere goederen naar Burundi uitte voeren. De strafmaatregel werd negen maanden geleden door Kenya, Tanzania, Uganda, Ruanda. Zambia en Ethiopië genomen om de Burundese militaire leider Pierre Buyoya te dwingen tot onderhandelingen met de Hutu-meerderheid in zijn land. AFP/RTR/AP PRETORIA- In Zuid-Afrika zijn negen giraffes omgekomen toen de vrachtwagen waarmee zij werden vervoerd omsloeg. De meeste dieren braken him nek, zei politiewoordvoerder Morne van Wyk. Twee giraffes waren op slag dood, de andere zeven werden afgemaakt door professionele jagers. Thys Marltz, de eigenaar van de giraffes, raakte de macht over het stuur van zijn vrachtwagen kwijt toen hij moest uitwijken voor een tegemoetkomende minitaxi. De giraffes waren af komstig van zijn boerderij en werden naar Skeepoort bij Pre toria vervoerd om naar China te worden geexporteerd. RTR PARIJS- De Franse politie heeft een arts, een onderwijzer en twee anderen opgepakt die handelden in videobanden met kinderporno, zo heeft een zegsman woensdag onthuld. Dinsdag werd bij een van de vier een groot aantal videoban den gevonden waarop barbaarse martselscenes' te zien wa ren, aldus de zegsman. Een 36-jarige arts in overheidsdienst verkocht de banden via advertenties op het computertele foonnetwerk Minitel. De arts betrok de banden van een 48-ja- rige onderwijzer uit de Parijse voorstad La Courneuve, die ook werd opgepakt. AP JERUZALEM - Begrafenisondernemers hebben dinsdag uit protest omdat ze al drie maanden niet uitbetaald hadden ge kregen, een lijk in de raadzaal van de Israëlische plaats Rosh Ha'ayin, afgeleverd. Daar werd op dat moment vergaderd. De begrafenisondernemers hadden succes met hun actie. De burgemeester meldde dat het ministerie van religieuze zaken de achterstallige salarissen woensdag had overgemaakt. AP PARIJS - Eurotunnel, de onderneming die de spoortunnel on der het Kanaal exploiteert, heeft een werkgroep gevormd die de mogelijkheden van een onderzeese autoverbinding tussen Frankrijken Groot-Brittannië gaat onderzoeken. De studie' die voor 2000 klaar moet zijn, is één van de voor waarden in het contract uit 1986 waarin Eurotunnel de ex ploitatievergunning voor de Kanaaltunnel kreeg. Voor 2020 zal de autotunnel, als die er al komt, in elk geval niet klaar zijn. AFP BRUSSEL - Nieuwe televisietoestellen krijgen voorlopig geen speciale chip, waarmee ouders programma's met te veel geweld of seks kunnen weren. De Europese mediaministers gingen woensdag in Brussel niet akkoord met dit voorstel van het Europees Parlement (EP). Zij willen eerst een studie naai de haalbaarheid en wenselijkheid van dergelijke ellips. De Europese bewindslieden stemmen wel in met het principe dat belangrijke sportevenementen voor iedere kijker bereik baar moeten zijn. Parlement en regering in alle vijftien lidsta ten moeten daartoe een lijst opstellen. De rechten op sport evenementen die op deze lijst staan, mogen nooit exclusief worden verkocht aan betaalzenders. ANP JAKARTA - Op het vliegveld van Medan op Sumatra heeft de Indonesische douane 10.000 XTC-pillen in beslag genomen die een onbekende na een vlucht uit Amsterdam het land wil de binnensmokkelen, zo heeft het persbureau Antara woens dag gemeld. De smokkelaar merkte dat zijn tas waar de drugs inzaten niet door de douanecontrole was gekomen en verdween. AP anonze correspondente ludith Stalpers IOKIO - Opnieuw heeft zich mprobleem voorgedaan in een apanse kernreactor. Ditmaal kte in de provincie Fukui ra- ioactief tritium uit een thermi- tke proefreactor. Maar pas lertig uur later werd het onge- uk gemeld. Daarmee is het de erde keer dat het verantwoor- lelijke bedrijf, PNC, in 1,5 jaar ijdeen grote blunder maakt. lelekkage en de te late melding omen op het moment dat het apanse ministerie van Weten- chap en Technologie een klacht agen de Power and Nuclear Re ctor Corporation (PNC) in- ient vanwege valsheid in ge- chrifte. Dit in verband met een rand in een opwerkingsfabriek siarbij uitkwam dat PNC ook ladequaat had gehandeld bij enprobleem in weer een andere ffiireactor. olgens PNC-medewerkers in tikui ging het om een klein pro- leem en was er geen gevaar oor mens en milieu. De verant- 'oordelijken vonden het daar in niet nodig het probleem aan Ie hogere autoriteiten te mel den. Het PNC valt onder het mi nisterie van wetenschap en technologie. Premier Ryutaro Hashimoto echter kon zijn woe- de over het zoveelste noncha lante gedrag van PNC nauwe lijks onderdrukken. „Ik heb er schoon genoeg van", was zijn commentaar op vragen van journalisten. De regering heeft PNC bevolen de proefreactor stil te leggen tot de organisatie zijn beleid inzake informatie overdracht heeft verbeterd. Ontploffing Het incident in Fukui komt een maand na Japanse ergste nucle aire ramp in de opwerkingsfa briek in de provincie Ibaraki, 150 kilometer ten oosten van Tokyo. Daar werd op 11 maart een brand slecht geblust, het geen tien uur later leidde tot een ontploffing waarbij 37 mede werkers radioactief werden be smet. PNC werd ook toen al be kritiseerd vanwege de late melding van het ongeluk, het geen tot enorme protesten leid de onder de lokale bevolking. PNC bleek echter nog slordiger mei informatie te zijn omge gaan. Managers van de opwer kingsfabriek hadden in een rapport aan het ministerie ge schreven dat tot tweemaal toe was gecontroleerd of de brand ook werkelijk was geblust. Uit onderzoek van het ministerie bleek echter dat slechts een maal een controle had plaats ge vonden. De hopgste verant woordelijken hadden hun medewerkers bovendien ge dwongen tegenover het minis terie te liegen om zo verant woordelijkheid voor de ontploffing te ontlopen. Vanwege enerzijds valsheid in geschrifte en anderzijds het af dwingen van valse verklaringen heeft het ministerie woensdag een aanklacht tegen PNC en drie managers ingediend. PNC was al bezig d'e manier van in formatieoverdracht naar de centrale overheid en de burgers te herzien. Reden daarvoor was de slechte en eveneens fraudu leuze informatie in december 1995, toen er een lek ontstond in de snelle kweekreactor Monju, eveneens in Fukui. PNC maakte de lekkage pas na twee dagen openbaar en had de len uit een video geknipt waar op te zien was hoe groot de lek kage was. GPD (Advertentie) Bij wonen hoort ook opbergen. Svedex heeft daarvoor praktische en tegelijk mooie oplossingen: kasten die je kunt indelen zoals je het hebben wilt. Alles wat uit het zicht moet kun je er in kwijt. Je kunt ze in maten en kleuren krijgen, die op en top zijn afgestemd op de plaats die ze in huis krijgen. Wanden die ruimte scheppen en ruimtes indelen. Ze zijn gemaakt van stoot- en krasvaste materialen, met of zonder spiegelpanelen. Ze zijn zo veelzijdig dat ze altijd in de stijl van een interieur passen. wonep en mooi )e tv 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes Tel. 0113-220840 Familieleden van Pakistaanse pelgrims bestuderen de lijst met namen van slachtoffers van de brand in het tentenkamp bij Mekka. foto Tanveer Mughal/EPA van onze redactie buitenland MEKKA - Het dodental van de grote brand in een tentenkamp bij de islamitische bedevaart plaats Mekka in Saudi-Arabië is gisteren op gelopen tot 343. De meeste slachtoffers zijn af komstig uit India, Pakistan en Bangladesh. De brand lijkt te zijn ontstaan toen een gas tank, die werd gebruikt om te koken, ontplofte. De vuurzee trok, aangewakkerd door de harde wind, razendsnel een verwoestend spoor door de naar schatting 70.000 tenten. Binnen de is lamitische gemeenschap in Nederland is grote onrust ontstaan over de brand in het tenten kamp. Onder de bijna twee miljoen pelgrims bevinden zich ook ruim 3500 moslims uit Ne derland. Achtergebleven familieleden vrezen voorhetergste. Volgens een woordvoerster van de Saudische ambassade in Den Haag is er echter geen reden tot zorg voor moslims in Nederland. RTR/D- PA/AFP van onze correspondent Bob Kroon GENEVE - Ondanks de steun van machtige supporters als China, India en Pakistan kon Indonesië gisteren in de Com missie voor de Mensenrechten niet ontkomen aan een veroor deling van zijn mensenrechten- beleid in Oost-Timor. Een door Nederland namens de EU ingediende kritische resolu tie werd gisteren met 20 stem men voor, 14 tegen en 18 onthoudingen aangenomen. •Volgens de resolutie bestaat 'ernstige bezorgdheid' over de conclusies van speciale rappor teurs, dat 'moorden, verdwij ningen, folteringen en weder rechtelijke arrestaties' in de voormalige Portugese kolonie onverminderd voortduren. De campagne, die door de Oost-Ti- morese dissidentenleider en Nobelprijswinnaar Ramos ITor- ta in de wandelgangen van de conferentie was gevoerd, heeft ongetwijfeld bijgedragen tot de veroordeling, clie Indonesië in de Commissie drie jaarlang wist te ontlopen. Nederland en de 21 andere lan den, waaronder Portugal, Enge land, Duitsland, Frankrijk, Angola en Zwitserland, verwel komden de benoeming van een speciale bemiddelaar voor Oost-Timor. Ze hadden ook lo vende woorden voor de Natio nale Indonesische Commissie voor de Mensenrechten, die on danks aanvankelijke scepsis, meermalen stelling durfde ne men tegen het optreden van de van onze redactie buitenland NEW YORK - De tabaksindu strie en justitie in de Verenigde Staten zijn aan het onderhande len over een schikking in het grote aantal rechtszaken dat de tabaksproducenten boven het hoofd hangl^. De Amerikaanse zakenkrant The Wall Street Journal meldde gisteren dat de twee grootste si- garettenfabrikanten in de VS, Philip Morris en RJR Reynolds, geheim overleg plegen om ge vrijwaard te blijven van de enorme schadeclaims wegens gezondheidsschade door roken. Ze zijn bereid in ruil daarvoor strenge reclamebeperkingen te accepteren en betalingen te doen die kunnen oplopen tot 300 miljard dollar over de ko mende 25 jaar. De krant spreekt van een keer punt in de al veertig jaar voort slepende controverse over ro ken in de VS. De fabrikanten hebben weliswaar eerder inte resse getoond in een schikking van de claims, maar onderhan delen nu voor het eerst over con cessies die tot voor kort ondenk baar leken, De contacten zijn met het naderen van de eerste processen stee.ds intensiever ge worden, aldus presidents woordvoerder McCurry. Philip Morris (onder meer Marl boro) en Reynolds (Camel) zou den bereid zijn de tabaksindu strie te laten reguleren door de Amerikaanse overheidsinstan tie Food and Drug Administra tion (FDA). Ze zouden willen accepteren dat er een verbod komt op reclame in de buiten lucht en op het opvoeren van mensen in advertenties, zoals de 'Marlboro Man'. De concessies moeten de fabri kanten vrijwaren van de risico's van de talrijke rechtszaken die in veel Amerikaanse staten zijn aangespannen. Philip Morris en Reynolds onderhandelen mede namens hun branchegenoten Lorillard en Brown William son, een dochter van het Britse concern BAT Industries. De kleinste van de vijf fabrikanten in de VS, Liggett, is al enige tijd bezig op eigen houtje een schik king te treffen. RTR Indonesische strijdkrachten. De Indonesische gedelegeerde Tarmidzi veroordeelde de 'pro vocaties' van Ramos ITorta en betreurde de 'ongegronde be schuldigingen' tegen zijn land, die hij in navolging van China kwalificeerde als een 'politiek gemotiveerde aanval op een ontwikkelingsnatie'. Maar In donesië is wel bereid samen te werken met de speciale VN-af- gezant De Nederlandse delegatieleider Peter van Wulfften Palthe bena drukte, dat de resolutie niet als een 'confrontatie' moest worden gezien. Palthe verklaarde, na de zitting, desgevraagd dat van de Indonesische regering in dit verkiezingsjaar weinig koers wijzigingen te verwachten zijn. GPD van onze redactie buitenland MILAAN-De Franse regering is bereid Italië en Spanje te weren uit de Europese muntunie EMU als een Fransman en niet presi dent Djuisenberg van De Neder- landsche Bank de leiding krijgt over de toekomstige Europese centrale bank (ECB). Dit meld de de Italiaanse zakenkrant II Sole 24 Ore gisteren. Vooral de Duitsers zouden aan sturen op een regeling waarbij Italië geen deel uitmaakt van de EMU-kopgroep in 1999. De krant suggereert dat Bonn geen vertrouwen heeft in de inspan ningen van de regering-Prodi om de begroting op tijd op orde te brengen. Volgens de krant II Giornale, die eigendom is van de broer van oppositieleider Silvio Berlusco ni, is premier Prodi door Frank rijk en Duitsland ingelicht dat Italië niet tot de eerste EMU- lidstaten zal behoren. Duisen berg is de gedoodverfde eerste ECB-president. Hij gaat vanaf 1 juli het Europees Monetair In stituut (EMI) leiden, de voorlo per van de ECB. Parijs zou Mi chel Camdessus, momenteel directeur van het International Monetair Fonds (IMF), op het oog hebben voor de ECB, zo schreef dinsdag al de Duitse krant Frankfurter Allgemeine. In ruil daarvoor zouden de Fransen een Duitse kandidaat voor de IMF-vacature steunen. Volgens een Duitse regerings functionaris is bondskanslier Kohl niet te bereid tot een der gelijke koehandel. De woord voerster van de Franse minister van Financiën Arthuis noemde de berichten 'volkomen uit de lucht gegrepen en absurd'. Over de ECB-functie vond regerings woordvoerder Lamassoure 'het te vroeg voor dit soort discus sies'. Overigens zei de Franse president Chirac in december dat Duisenberg niet automa tisch de eerste man bij de ECB zal worden. KRF/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5