Sneeuwwitje ontmoette boze heks PZC Tom Poes en de Niks varia 4 puzzel Citaat recept snelheidscontrole bij nader inzien Nabela Ben Aïssa schrijft boek over haar in Brussel vermoorde zusje Loubna gezondheid Middagdutje kan tot slapeloosheid leiden het weer in zeeland en in europa donderdag 17 april 1997 Vandaag Het hogedrukgebied bij de Britse ei landen komt maar langzaam in beweging en neemt nauwelijks in betekenis af vandaag. Een zwakke storing oost van Zeeland behorend bij een lagedrukgebied boven Scandinavië zorgt voor nog wat wolkenvelden. Maar in de loop van de dag komt er wat drogere lucht naar Zeeland toe. Er vallen gaten in de bewolking en de zon komt te voorschijn. Wel ontstaat er stapel- bewolking maar het blijft droog. Er is weinig wind. Deze is zwak tot ma tig 2 tot 3 Bft. De temperatuur loopt op naar waarden tussen 10 en 12 graden. Vanavond en vannacht klaart het verder op en de tempera tuur daalt naar rond de 3 graden. Nautisch bericht Wind: noordnoordwest matig 3 Bft., zicht: goed, temperatuur kustwater: 9 graden, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maxi mum golfhoogte monding Schei- des: drie kwart meter. ZON EN MAAM Zon op06.43 onder 20.43 Maan op 15.07 onder 04.34 Voorutizichten Voor morgen: het centrum van het hogedrukgebied trekt richting IJs land. Met een noordelijke stroming blijft koele lucht naar de regio ko men. Af en toe zon met stapelwol ken en het blijft droog. De wind neemt toe naar matig 3 tot 4 Bft., maar blijft uit het noordnoordwes ten waaien. De temperatuur over dag omstreeks 12 graden, de mini mum in de nacht rond 4 graden. Voor zaterdag tot en met maandag: langzaam neemt het hogedrukge bied in betekenis af. De stront draait naar het oosten. Af en toe* en droog. Temperaturen geleide oplopend naar maandag toe, c wordt het 15 graden, minima 4g den. De noordnoordoosten w matig 3 tot 4 Bft. Hoogwater uur cm uur Donderdag 17 april Vlissingen 11.46 140 Terneuzen 12.00 161 Bath 00.07 158 12.48 Roompot Buiten 11.55 110 Zierikzee 12.40 117 Wemeldinge 00.05 102 12.50 Philipsdam West 00.15 100 12.55'; Vrijdag 18 april Vlissingen 00.16 134 12.41 Terneuzen 00.32 157 1 2.55' Bath 01.26 184 1 3.52! Roompot Buiten 00.20 99 1 2.401 Zierikzee 01.15 104 1 3.55; Wemeldinge 01.25 117 14.00' Philipsdam West 01.20 118 13.55' Laag water uur Donderdag 17 april Vlissingen 05.05 Terneuzen 05.23 Bath 06.11 Roompot Buiten 05.15 Zierikzee 06.10 Wemeldinge 06.15 Philipsdam West 06.05 Vrijdag 18 april Vlissingen 06.26 Terneuzen 06.46 Bath 07.24 Roompot Buiten 06.25 Zierikzee 07.20 Wemeldinge 07.35 Philipsdam West 07.25 cm uur i 151 17.46 j 156 17.59 176 18.56 130 17.55 137 1 8.5511 148 18.5511 144 1 8.451] 162 18.45 168 19.05 188 20.06' 135 18.50 142 20.00 154 20.05 147 20.05 Heer Bommel legde het geld naast de slapende schilder op tafel en stapte opgeruimd naar de deur. „Maak de verfschilderij nu in kapotdiggelen, alsjeblieft?", zeurde de niks. Doch zijn gastheer duwde hem hardhandig achteruit. „Nee", sprak hij, „dat schilderij blijft daar staan; dan kan ik jou tenminste zien." Met deze woorden sloot hij de deur voor het zeurende ventje en daarop spoedde hij zich met zekere tred naar de trap. „Dat was een goed idee van Joost", mompelde hij. „Voor het eerst sinds tijden kan ik weer rustig naar boven gaan. Niet langer heb ik het gevoel, dat er iets engs in donkere hoeken naar mij gluurt. Want nu kan ik het enge zien - en omdat ik het zien kan is het lang zo eng niet als ik altijd gemeend heb. Het is gewoon een niks met een piep stem, als men begrijpt wat ik bedoel." Hij glimlachte om deze aardige gedachte en trad onbevreesd zijn slecht verlichte slaapkamer binnen. Doch op de drempel bleef hij met een schok staan. Daar voor hem stond hetzelfde kereltje dat hij beneden had achtergelaten. Het wrong de slappe handen en keek hem smekend aan. „Maak de verfschilderij nu in diggeltjes, alsjeblieft?", zeurde het. „De arme rap-vlugge niks is sloomgetraagd en dat is héél droef. Hij hoort in straks en niet in nu!" „Ga w-weg!", riep heer Ollie met opkomende drift. Doch nu gooide het ventje het over een andere boeg. „Als je mij laat gaan zal ik jou helpen!", sprak het met vleiende stem. „Ik hoor niet in nu, maar in straks, zie? Ik kan jou verhalen wat straks gaat gebeuren, zie? Ik kan jou waarschuw voor ongeluk jes die morgen komen gaan. Ik kan jou rijkgelderig maken door de uitslag van toto's te verhalen. Dat zal ik doen, als j ij de verfschilderij in diggeltjes maakt!" 1 N D A E W G E L 2 A W A E R E S H 3 P E I I N D D A 4 L P I E E E V N 5 Z E A N G E R D 6 E B B 0 A C R D 7 R C A H F E L U 8 S D E L U E G K 9 L T A B H E L E 10 T Z 0 M I H N K 11 U B L O D E M D 12 s E P E H E A R 13 R T T 0 0 B L I 14 L O I 0 N D E T Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. 1. Deel v.d. vinger; 2. ouderloos kind; 3. olienootje; 4. wortel; 5. slecht vioolspeler; 6. eetschotel; 7. losse draad; 8. buts; 9. adres kaartje; 10. metaal; 11. grond vlak; 12. wapen; 13. opschik; 14. loofboom. Oplossing woensdag laatst e-f-o- navi eren s-a-s-z- sla-bel o--e-l- plast i c -o-s-n- stoot Janny van der Lee Gevuld Turks brood met courgette en paprika Dit brood is niet alleen een ideaal gerecht voor de vegetarische keuken, maar ook als bijvoor beeld lunch- of buffetgerecht voor die gelegenhe den waarbij zowel vegetarirs als niet vegetariërs zitten. Het brood kan ruim van te voren worden klaarge maakt en minstens enkele uren in de koelkast lig gen voor u het brood in de oven warm laat worden. 4 - 6 personen 1 groot Turks brood 300 gram mozzarella kaas peper 75 gram geraspte Goudse kaas 1 bosje lente-uitjes 1 rode paprika 1 grote courgette ca. 2 eetlepels olijfolie gedroogde Italiaanse keukenkruiden zeezout Snijd het brood met een lang mes doormidden. Snijd de mozzarella in kleine blokjes, bestrooi ze met zout en meng ze vervolgens in een kom met de geraspte Goudse kaas. Snijd de lenteuitjes in ringe tjes. Maak de paprika schoon en snijd het vrucht vlees in kleine blokjes. Snijd de courgette in de lengte in vieren en verdeel elke kwart in blokjes. Verhit de olijfolie en voeg de blokjes lenteui, papri ka en courgette toe. Fruit al omscheppend een klei ne 10 minuten. Kruid met Italiaanse keukenkruiden en zeezout. Laat de groente afkoelen en meng dan met de mozzarella en geraspte Goudse in de kom. Verdeel dit mengsel over de onderste helft van het Turkse brood en leg de andere helft er weer boven op. Wikkel het brood in aluminiumfolie en laat het in een warme oven van 200 °C door en door warm worden in ongeveer 30 minuten. Vooruitzichten voor het buitenland: Finland: In het zuiden eerst nog wat zon. Van het noordwesten uit van tijd tot tijd sneeuw of regen. Vrijdag overal wolkenvelden en kans op een winterse bui. Middagtempera- tuur in het noorden enkele graden boven nul, in het zuiden donderdag even oplopend naar 8 graden. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en vooral aan de kust ten noorden van Bergen winterse buien. Rond Oslo flink wat zon. Vrijdag ook in het westen af en toe zon. Maxima in het noorden vaak onder nul, in het zui den donderdag ruim 10 graden, vrijdag frisser. Zweden: Vooral in het zuiden gere geld zon, droog en maxima rond 10 graden, donderdag zelfs iets hoger. Verder vrij veel wolken. Vooral vrij dag ookkans op een winterse bui. Maxima van plus 1 in Lapland tot ongeveer 7 in midden Zweden. Denemarken: Donderdag half be wolkt, vrijdag zwaar bewolkt. Vrij wel droog. Middagtemperatuur rond 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Flink wat zon, maar in Enge land ook geregeld wolken. Vrijdag in Ierland meer bewolking. Op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 10 en 15 graden. België en Luxemburg: Wolkenvel den, maar ook steeds vaker zon. Weinig of geen neerslag. Middag- temperatuur ongeveer 12 graden of iets hoger, in Luxemburg vrijdag rond 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Don derdag in het noorden en oosten enkele wolkenvelden, vrijwel over al droog. Verder flink wat zon. Mid dagtemperatuur van 11 graden plaatselijk in het noordoosten tot wellicht 19 in de Vendee. Portugal: Wisselend bewolkt en kans op enkele regen- of onweers buien. In het zuidoosten op beide dagen ook wat zon. Koeler weer met aan zee maxima rond 20 graden. Madeira: Donderdag wat zon en veelal droog, vrijdag toenemende kans op enkele regen- of onweers buien. Maximumtemperatuur on geveer 20 graden. Spanje: In het zuiden en westen kans op enkele regen- of onweers buien. Elders geregeld zon en veelal droog. Lagere maxima, maar nog steeds tussen 20 tot 25 graden. Canarische Eilanden: Naast zon vooral vrijdag toenemende kans op wolken en een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur dichtbij 25 graden. Marokko: Westkust: Wisselend be wolkt en kans op enkele regen- of onweersbuien. Temperatuur vlak aan zee dalend tot iets onder de 20 graden. Tunesië: Donderdag vrij zonnig. Vrijdag toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden, vr dag lager. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, mast het zuidoosten vrijdag toenemen kans op een enkele bui. Zoire warm met maxima van 17 gras nabij Lyon tot ruim 25 plaatselijk het zuiden. Mallorca en Ibiza: Perioden ra zon. Vrijdag in de loop van deö wellicht een regen- of onweersl* Middagtemperatuur ruim 20 gs den. Italië: Perioden met zon, maarvo: al in het zuiden ook wolken. Toen mende kans op een enkele bi Maxima veelal tussen 14 en 18gn den, maar donderdag langs o Adriatische kust fris met 11 grade Corsica en Sardinië: Flink watzs vrijdag toenemende kans op s bui. Middagtemperatuur rondi graden. Malta: Naast zon vooral vrijdags bewolking en kans op een regen- onweersbui. Maxima ongeveer! graden. Griekenland en Kreta: Vooral dff derdag op de Sporaden enke regen- of onweersbuien. Op b vasteland en vrijdag ook elders? regeld zon. Maxima rond 14 gri den. Turkije en Cyprus: Op Cyprus ge!: geld zon en donderdag plaatsel; 20 graden. Aan de Turkse kuste eerst in het westen, vrijdag ook: het zuiden buiige regen. Maxi" van 11 graden rond de Dardanele tot 17 rond Antalya. Duitsland: Afwisselend wolkene zon. Donderdag vooral in het mi den en zuiden wat zon. Vrijdag' het noorden meer wolken en ka' op een enkele bui. Middagtempai tuur tussen 8 en 13 graden, vrijói vooral in het Rijndal iets hoger. Zwitserland: Perioden met 20 maar aan de noordflank van de^ pen vrijdag ook wolken. Vrijvr overal droog. Middag te mperatu: rond 12 graden, vrijdag rond Locs no hoger. Oostenrijk: Wolkenvelden en voo al in het oosten van tijd tottijd ree; of sneeuw. Vrijdag van het west; en noorden uit enkele opklaring; en geregeld zon. Middagtemps tuur omhoog naar 11 tot 16 grace op vrijdag. Polen: Vrij veel wolken en naai'- oosten toe aanhoudend buiig? winderig. Vrijdag ook enkele optë ringen. Middagtemperatuur var graden in bewolkte gebieden tot'- plaatselijk in het westen. Tsjechië en Slowakije: Wolkenv; den en enkele buien, soms vs wind. Vrijdag vooral in Tsjechietf meer zon. Middagtemperatuuro; lopend naar een graad of 10 opvri da9- Hongarije: Geregeld een bui, vi dag zo nu en dan zon. Middagtef peratuur donderdag ongeveer graden, vrijdag hoger. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A10 ringweg Amsterdam A49 bij Amstelveen A28 bij Ruinen A59 tussen Terheijden-Den Bosch vice versa A2 tijdens de nacht donderdag op vrijdag bij Boxtel, wegwerkzaambede' De informatiemarkt over zonneboilers in wijkcentrum Open Hof te Vliss- gen begint zaterdag 19 april om 11.00 uur. In de PZC van 15 april stonde? onjuist aanvangstijdstip. Toonder Studio's door A. van der Leden In Nederland bezoeken jaarlijks 800.000 mensen hun huisarts in verband met slaapklachten. Ongeveer 750.000 mensen iedere avond een slaapmiddel. Circa 300.000 van deze mensen doen dit al langer dan 3 maanden achtereen. Zij wor den dan ook chronische ge bruikers genoemd en zijn in zekere zin verslaafd aan hun slaappil. Hoewel sorfls sprake is van een reële klacht, berusten de meeste gevallen niet op slaapstoornissen, maar op verkeerde verwachtingen van de slaap. Zo hebben ou deren steeds minder slaap nodig. Bovendien wanneer we htm slaapjes overdag meetellen slapen ze bijna net zo lang als jongeren. Slaap is een rusttoestand van het lichaam, waarin de her senen nauwelijks prikkels krijgen uit de buitenwereld. Ongeveer 75% van de mens heid heeft tussen de 7 en 9 uur slaap nodig. Ongeveer 8% heeft minder dan 5 uur slaap nodig en 2 meer dan 10 uur. Het is normaal, dat men 2 a 3 maal per nacht wakker wordt. Veel mensen kunnen ook overdag nog goed functione ren als ze 's nachts 5 tot 5,5 uur slapen. Normaliter onderscheiden we een aantal slaaptoestan den van diepe en minder die pe slaap. De diepe slaap wordt met name in de eerste uren bereikt. Ook komen er verschillende malen per nacht perioden van droom- slaap (REM-slaap) voor, waarin tevens informatie verwerking plaatsvindt. Ochtendmens Niet alle mensen hebben een zelfde ritme. Zo bestaan er ochtendmensen en avond mensen. Hoewel het tijdstip van slapen gaan wel verscho ven kan worden, blijft dat van ontwaken vaak hetzelf de. Het is dus verstandiger 's avonds eerder naar bed te gaan dan 's morgens langer te blijven liggen. Bij het ouder worden treden veranderingen op in het pa troon. Het inslapen gaat lan ger duren, de totale slaaptijd wordt korter, de hoeveelhe den diepe slaap en REM- slaap nemen af en men wordt vaker wakker. Bij kortdurende slapeloos heid zijn de oorzaken vaak van emotionele aard bijvoor beeld een sterfgeval of van lichamelijke aard bijvoor beeld jeuk en pijn. Kortdu rende slapeloosheid kan ook het gevolg zijn van een ver stoord ritme zoals bij een jet lag of in de ploegendienst. Bij chronische slapeloosheid spelen meerdere factoren een rol. Een slaapmiddel is in de meeste gevallen niet de op lossing voor het probleem. 'De oorzaak wordt niet weg genomen en de werkzaam heid neemt af als het langer dan 14 dagen wordt ge bruikt. Bovendien zit er nog een aantal negatieve kanten aan. Zo is de slaap, die het ge volg is van een slaapmiddel, niet geheel gelijk aan de na tuurlijke slaap. Daarnaast werken sommige middelen zo lang, dat ze een negatief effect hebben op het functio neren overdag. Bovendien kunnen ze bij langdurig ge bruik leiden tot lichamelijke afhankelijkheid, zodat het moeilijk is om met het ge bruik te stoppen. Slaapadviezen Het is beter om te proberen de oorzaak van het slechte slapen weg te nemen. In dit verband zijn er allerlei ad viezen zoals: - doe geen dutjes overdag - vermijd laat op de avond consumptie van koffie of thee - maak een avondwandeling voor het slapen - houd een vast ritme aan - vermijd spannende films of boeken 's avonds, etc. - drink een glas warme melk Voor mensen met langdurige slapeloosheid is het zeker aan te raden om een cursus van de Thuiszorg in de regio te volgen. Mocht toch een slaapmiddel gewenst zijn, dan slechts in een bijzondere situatie en tevens voor be perkte tijd, met een korte werkingsduur en uiteraard in overleg met de huisarts. Informatie (materiaal) is verkrijgbaar bij uw apothe ker en bij de twee Gezond- heidswijzers te Goes (GGD Zeeland) en Vlissingen (Bi bliotheek), A van der Leden is apotheker en lid van de Farmacothera- piegroep Zeeland van onze correspondente in Brussel Aly Knol Een meisje dat door omstandighe den veel te snel groot en volwassen moet worden en haar hele jeugd door haar vingers ziet glippen. Dat beeld roept de achttienjarige Nabela Ben Aïssa op in haar boek 'In naam van mijn zus' dat vandaag in Nederlandse vertaling in de boekwinkels ligt. Van de Franstalige uitgave zijn in Bel gië in nauwelijks een maand tijd meer dan 40.000 exemplaren verkocht. Na bela is de oudste zus van de negenjarige Loubna die op 5 augustus 1992 in Brus sel verdween en wier stoffelijk over schot op 5 maart dit jaar werd terugge vonden. Loubna werd het slachtoffer van pompbediende Derochette, een man die ooit door zijn psychiater werd om schreven als 'pervers, gevaarlijk, im pulsief en een leugenaar'. Afgelopen weekeinde raakte bekend dat Loubna direct na haar verdwijning enkele ma len seksueel is misbruikt door Dero chette, waarna hij het meisje met een prop in haar mond aan haar lot overliet in een metalen kist in de kelder onder het benzinestation. Daar is ze van hon ger en dorst omgekomen. Politiehon den hadden haarkunnen vinden, maar werden niet ingezet omdat de hele hon denbrigade van Brussel met vakantie was. Het intussen gesloten pompsta tion bevond zich op een paar honderd meter van Loubna's ouderlijk huis. Nabela is door alle gebeurtenissen rond de verdwenen en vermoorde kinderen in België een beroemdheid gefvorden, maar ook een symbool van moed en to lerantie. Ze leidde onder meer vorig jaar oktober samen met de ouders van de slachtoffers van Mare Dutroux, Ju lie en Mélissa en An en Eefje, de zoge heten Witte Mars door Brussel. Tot tweemaal toe wist ze met een spontaan optreden de woede van een volksmassa in toom te houden. Ze kreeg in de afgelopen maanden niet minder dan vijf prijzen, waaronder die van 'Brusselse van het jaar'. Maar in haar boek belicht ze op ontroerende wijze de keerzijde van clit 'succes'. „Ik heb er behoefte aan om weer gewoon een leerling tussen de anderen te wor den, met als enige zorg mijn plichten en de problemen van een jongere van achttien, zonder de aanwezigheid van camera's en fotografen", noteert ze er gens. Elders zegt ze: „Er blijft me nog maar weinig tijd over om een meisje van achttien te zijn." En ook: „Ik heb het gevoel dat ik in 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen' ben terechtgekomen en de boze heks heb ontmoet:" Nabela is veertien als haar zusje Loub na verdwijnt. Vanaf het begin voert zij bij de politie het woord voor haar Ma rokkaanse immigrantenouders, die hun eigen kennis van de Franse taal niet vertrouwen. Als oudste van de kin deren Ben Aïssa ziet ze ook als geen an der het verdriet van haar ouders en hun machteloze pogingen om de politie en het gerecht meer voor de zaak van hun verdwenen dochtertje te interesseren. Vanaf het begin legt ze in een dagboek haar gedachten vast. Bij de begrafenis van Julie en Mélissa, vorig jaar augustus, ontbreekt de fami lie Ben Aïssa nog. Ze volgen thuis ver bijsterd en geschokt de rechtstreekse televisiebeelden en denken alleen aan hun Loubna. Bij de uitvaartplechtig heden, twee weken later, voor An en Eefje, is de familie er wel bij. Nabela schrijft: „Deze begrafenissen marke ren voor altijd een mijlpaal in mijn leven. Sindsdien ben ik niet meer de zelfde... Er zijn sterke momenten in het leven, die je niet vergeet, die voor altijd in je geheugen gegrift blijven en die je persoonlijkheid bepalen. De begrafe nissen van An en Eefje behoren tot die momenten." In haar boek beschrijft Nabela niet al leen de lijdensweg, die zij en haar fami lie sinds de verdwijning van Loubna hebben afgelegd. Ze heeft het ook over haar ijzersterke geloof in een tolerante islam en haar persoonlijke keuze op haar zestiende om, tot verrassing van haar ouders, voortaan een hoofddoek te dragen. Ze is een moderne meid, die meestal in spijkerbroek en sportschoe nen gekleed gaat en, naar eigen zeggen, 'de coquetterie' niet schuwt, want ze heeft wel een hele verzameling ver schillende hoofddoeken, al naar gelang de kleur van de rest van haar kleding. „Ik hou van mensen, die laten zien wat ze zijn", schrijft ze, „zelfs al zijn ze an ders; vooral als ze anders zijn. Iedereen moet er moeite voor doen om de ander te respecteren en te tolereren. Door een hoofddoek te dragen, liet ik zien wat zich in mijn binnenste afspeelde." Robocops Tolerantie is eigenlijk het kernthema van dit ongewone boek van een onge wone 18-jarige. Nabela vraagt geen doodstraf voor Dutroux. Ze bekriti seert de lakse houding van politie en gerecht in het onderzoek naar de ver dwijning' van Loubna, maar eist niet 'dat ze Robocops zijn, die 24 uur per dag werken'. En ze blijft geloof houden in 'onze democratie' in België. Want ze voelt zich op en top Belgisch. „Praat me niet van integratie", schrijft ze ergens. „Ik ben hier geboren, ik heb hier altijd gewoond, ik begrijp niet waarin ik me zou moeten integreren." Even tevoren heeft ze dan al gezegd: „Wie ben ik? Een immigrante? Ik houd niet van dat imago. Hou ermee op om me als zodanig te beschouwen. Ik ben een Brusselse. Ik ben een Belgische.In de toekomst hoop ik de dubbele natio naliteit te mogen hebben. Ik ben een culturele kruising. Ik heb de gewoonte om te zeggen dat ik tussen twee stoelen zit en me daar in een comfortabele po sitie bevind." GPD 'hi naam van mijn zus', liet boek dat Nabela Ben Aïssa heeft geschreven over de verdwij ning en dood van Loubna, wordt in Neder landse vertaling uitgegeven door Babyion- De Geus te Amsterdam. ISBN: 90 6222 333 8. Prijs f27,50. Nabela Ben Aïssa en haar vader verlaten het Belgische parlementsgebouw na de uiteenzettingen over het rapport van de commissie-Dutroux, dinsdag. foto Yves Herman/RTR windrichting koufront lagedruk H hogedruk luchtdruk in -1000- hecto pasca 19 temperatuur 4489

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4