Koopman wint debat fokverbod PZC Anatomische les van mr. Spong PZC Raad van State signaleert te haastige wetgeving China ontspringt opnieuw dans om de mensenrechten Boek Herculesramp nog niet gesloten VERBODEN feiten en meningen 2 Kamermeerderheid voelt niets voor nog ingrijpender maatregelen donderdag 17 april 1947 donderdag 17 april 1997 door Koos van Wees De mooiste suggestie tijdens het debat over de aanpak van de varkenspest kwam giste ren van de SGP'er Van der Vlies. Premier Kok, premier immers van alle Nederlanders, dus ook van christelijke varkensboeren, zou moeten oproepen tot een na tionale biddag. In de vorige eeuw gebeurde dat ook wel ten tijde van veepest, onder Koks voorganger Thorbecke bijvoor beeld. Voor een wat pragmatischer aanpak van de gevolgen van de varkenspest voelt de streng-ge- reformeerde Van der Vlies een stuk minder. Zoals overigens een meerderheid van de Tweede Kamer problemen heeft met een aanpak waarbij aanzienlijk minder dieren worden 'ge ruimd' dan nu het geval is. Het fokverbod bijvoorbeeld, waar mee je in ieder geval voorkomt dat dieren alleen maar geboren worden voor vernietiging, krijgt veel minder bijval dan je op grond van de omvang van de huidige slachting zou verwach ten. Als de Kamer al bestaat uit dominees en kooplieden, dan zijn de laatsten ver in de meer derheid. Zelfs Van der Vlies blijkt toch meer koopman dan dominee. Want tjonge, wat heeft hij het moeilijk met de ethische aspec ten van het maar doorfokken van varkens, die enkele weken na hun geboorte worden geëlek- trocuteerd. Vrijwillig Maar ja. de bedrijfsbelangen, de economische belangen, de to taal-afweging leidt tot een soe pel moeten omgaan met het rentmeesterschap. Géén fok- stop dus, tenzij op vrijwillige basis. Alsof varkensboeren ooit iets vrijwillig doen wat tegen het individueel belang ingaat. Hoe anders waren de conclusies die zijn collega Stellingwerf (RPF) vanuit zijn christelijke achtergrond trok. Die had het over het christelijk beeld van de rentmeester. „Je vraagt je bij de huidige vernietigingsmachine af: wat hebben wij daarvan ge maakt?" Negentig procent van de dieren die nu vernietigd wordt is kerngezond, betoogde hij. Daar kan je toch niet mee doorgaan? Van der Vlies noch Stellingwerf stonden alleen in hun opvattin gen. Maar de tegenstanders vormden een meerderheid, be staande uit VVD, CDA, D66 en SGP. Een fokverbod heeft pas over een maand of vier resul taat. als nieuwe roze geboorte golven uitblijven. En misschien is de pest dan alweer voorbij, zo betoogden ze. De pest zelf be strijd je er niet mee, alleen de 'overbevolking' in de stallen. Bovendien leidt niet-bevruch- ting tot onvruchtbaarheid. En, aldus het CDA het toch al over belaste vernietigingscircus wordt nog eens extra belast door vernietiging van al die uit gerangeerde fokzeugen. Verkapt Van Aartsen zelf bleek al voor het debat gekozen te hebben voor een andere ingrijpende maatregel, door zijn varkens- houdende critici onmiddellijk omschreven als 'een verkapt fokverbod'. Van Aartsen laat namelijk alle biggen tussen de 0 en 14 dagen bij de fokzeugen in de pestgebieden weghalen. Des kundigen van de faculteit dier geneeskunde in Utrecht beves tigden dat veel zeugen daarna niet of moeilijk weer vrucht baar worden. Volgens de var kenshouders slaat de bewinds man daarmee dus twee vliegen in een klap: minder varkens en een sterk verlaagde voortplan- tingscapaciteit van zeugen. „We gaan ervan uit dat de pest zeker voortwoekert tot in september, dan moet je de problemen tot die tijd niet laten oplopen", aldus Van Aartsen. Een écht fokverbod houdt hij nog even achter de hand tot dui delijk is of het pestvirus veel nieuwe slachtoffers eist. Is dat het geval, dan sluit hij aan bij het voorstel van de PvdA'er Huys tot een 'selectief' fokver bod, waarbij een deel van de zeugen op een bedrijf niet meer wordt geïnsemineerd. Het an dere deel blijft bevrucht, om te zorgen dat na afloop van de var kenspest de productie weer snel op gang komt. Vandaag wordt duidelijk of de opkoop van piepjonge biggen aanvaardbaar is voor de Kamer. Vermoedelijk niet. Wie tegen een fokverbod is, kan moeilijk voor een maatregel zijn die dezelfde effecten heeft maar iets anders heet. Maar misschien kunnen de vooral uit kooplieden bestaan de fracties van WD, CDA, D66 en SGP nog voor verrassingen zorgen. We heten tenslotte niet voor niets een land van kooplui én dominees. GPD van onze redactie binnenland Haastige en onzorgvuldige wetgeving schaadt de rechtsstaat in Nederland onnodig. Vice-president mr. W. Scholten van de Raad van State trekt deze harde conclusie in het jaarverslag over 1996, dat hij woensdagochtend heeft gepre senteerd. Het was het laatste jaarverslag van Scholten. Hij gaat op 1 juli met pensioen en wordt dan opgevolgd door PvdA'er H. Tjeenk Willink. Woensdagmorgen heeft ook de Raad van State ingestemd met de benoeming van Tjeenk Willink. De 'overhaasting en onzorgvuldigheid' hebben betrekking op verschillende ter reinen van de Nederlandse wetgeving, constateert Scholten. „Overhaasting leidt tot slechte producten en dat is fu nest voor het gezag van de wet", vindt hij „Daarnaast is voor het gezag van de wet stabiliteit van groot belang. Veelvuldige wijzigingen ondergraven het gezag van de wet en van de wetgever. De rechtsstaat leidt hierdoor onnodige schade." Als de regering een wetsvoorstel ingrij pend wijzigt, dient de Raad van State over die wijziging te worden gehoord, tenzij dringende redenen zich daartegen verzetten. Maar aan dat uitgangspunt houdt het kabinet zich lang niet altijd. De haast wint het van 'de zorg voor de kwaliteit van de wetgeving', constateert de vice-president van de raad. Volgens Scholten is het goed als de regering eens een analyse van haar eigen wetgevings beleid maakt en die met de raad be spreekt." Sociale verzekering Als voorbeeld noemt de vice-president de wetgeving op het terrein van de socia le verzekering. Die brengt volgens hem omvangrijke, technisch ingewikkelde en sociaal diep ingijpende voorstellen met zich mee. Door veel wijzigingen krijgen de wetten voor sociale zekerheid in de ogen van Scholten niet de tijd hun waar de in de praktijk te bewijzen. „Daardoor is ook een goede uitvoering van de wetge ving op dit gebied sterk onder druk ge zet." Ook in zijn eerste jaarverslag als vice- president (1980) besteedde Scholten aandacht aan de grote haast rond wetge ving en de daaruit voortvloeiende on zorgvuldigheid. In het tweede deel van mijn ambtsperiode bij de raad zijn die problemen nog groter geworden dan in de eerste periode", meende de scheidend vice-president gisteren. „Dat heeft niets met de politieke samenstelling te maken Ook in andere kabinetten speelde dit probleem al. Toch mag de politieke druk de regering niet weerhouden van zorg vuldige wetgeving. De burger weet niet waar hij aan toe is, waardoor de rechter overspoeld wordt met zaken waarvoor hij onvoldoende wettelijke houvast heeft." ANP van onze redactie buitenland Met zware politieke druk en openlijke dreiging met economische represailles is het China dinsdag andermaal ge lukt een kritische Westerse reso lutie tegen zijn mensenrechten- beleid te blokkeren. In de VN-Commissie voor de Mensenrechten werd een voor stel van China aangenomen om de anti-China resolutie van De nemarken niet in stemming te brengen. Alle Westerse argumenten ten spijt dat mensenrechten in ieder land, dus ook in China, be spreekbaar moeten zijn, kreeg Peking steun van alle Aziati sche landen behalve Japan, en van vrijwel alle Afrikaanse sta ten. De meeste Latijns-Ameri kaanse landen en Korea ont hielden zich van stemming, de meeste Europese landen stem den tegen. Het was de zevende keer dat China de dans ontsprong en vol gens de meeste Westerse waar nemers blijft er hierdoor maar weinig over van de geloofwaar digheid van de Commissie voor de Mensenrechten. Teleurgesteld De Nederlandse delegatie toon de zich na afloop van de stem ming zwaar teleurgesteld over de verdeeldheid, 'die deze bla mage in de hand heeft gewerkt'. Dit is het resultaat van Euro pees weifelen, meende delega tielid Richard van Rijssen. De leider van de Nederlandse delegatie, Peter van Wulfften- Palthe, meende dat China, zeker als permanent lid van de VN- Veiligheidsraad. de mensen- rechtenbeginselen hoog dient te houden en derhalve een voor beeldfunctie dient in te nemen. „Er wordt hier duidelijk met twee maten gemeten, een voor China en de andere voor de rest van de wereld", aldus Van Wulfften Palthe. Slag verloren De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken John Shattuck wilde de mensenrech tencommissie nog niet afschrij ven. „We hebben een slag verlo ren, maar de eindoverwinning is toch voor de mensenrechten", zo stelde Shattuck. „De Chine zen hebben het zwaarste ge schut gebruikt om een kritische resolutie te torpederen, maar ze hebben niet kunnen voorko men, dat hun schendingen van de mensenrechten uitgebreid ter sprake zijn gekomenen daar gaat het uiteindelijk om." Het zware geschut bleek niet al leen uit het uitstellen van Deen se en Nederlandse handelsmis sies naar Peking, maar ook uit de dreigende taal van de Chine se afgevaardigde Wu Jianmin in de Commissie. „Het gaat het Westen niet om mensenrechten maar om het op leggen van zijn politieke wil aan China en alle ontwikkelingslan den", aldus Wu. „De Westerse leugens zullen de opmars van 1,2 miljard Chinezen niet stui ten." Stille diplomatie Woordvoerder Shen Guofang van het ministerie van Buiten landse Zaken in Peking riep landen die kritiek hebben op de mensenrechten in China op niet openlijk stelling te nemen, maar via stille diplomatie te werken. Landen die dat niet doen kun nen op Chinese sancties reke nen. Nederland probeerde eerder de ze maand als EU-voorzitter een resolutie van de lidstaten tegen China aangenomen te krijgen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Madeleine Albright reageerde teleurge steld dat het weer niet gelukt is om in de VN-Mensenrechten- commissie een meerderheid te gen China te krijgen. Haar wooi'dvoerder Nicholas Burns gaf toe dat de Amerika nen een diplomatieke nederlaag hebben geleden, maar zei er op te vertrouwen dat de negatieve effecten snel wegebben. Misstanden „Wij zijn zwaar teleurgesteld dat niet meer democratische landen ons gesteund hebben", zei Bums. Hij doelde onder meer op Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië, vier West-Eu- ropese landen die hun economi sche belangen zwaarder hebben laten wegen dan de misstanden in China. De vier landen werken samen in het Airbus-consorti um. De Franse president Jac ques Chirac hoopt volgende maand bij zijn bezoek aan Chi na een miljardenorder te plaat sen. GPD/RTR/AP si Spong tijdens de presentatie van zijn hoek in Nieuwspoort. foto Phil Nijhuis/GPD door Monique de Knegt Geen mens deugt. We liegen van de wieg tot het graf. De koningin, de overheid, rechters, advocaten. Allemaal overtreden ze de wet, maar ze worden niet aangepakt in onze hypocriete rechtsorde. Provocerende taal van een provocerend advocaat die dinsdag zijn eerste boek pre senteerde aan het Tweede Kamerlid G. Wolffensperger. 'Leugens om Bestwil' luidt de titel van het boek van strafpleiter mr. Gerard Spong. „Een kijkoperatie, bedoeld om mogelijke woekerende kwalen op te sporen", meent de uitgever. In 250 pagina's geeft de Haag se strafpleiter een soort anatomische les van het strafrecht in Nederland. Op de snijtafel liggen koning, ministers, volks vertegenwoordigers, rechters, officieren van justitie en advocaten. Met een soms bot, dan weer vlijmscherp mes worden ze ontleed. En wat zien we dan? Een straf recht dat lang niet zo eerlijk en rechtvaar dig is als we denken. „Dit boek heeft veel weg van een ontmaskering. Voor mijzelf was het schrijven ervan een vorm van be vrijding: bevrijding van zelfbedrog". Veel van zijn 'ontmaskeringen' is wellicht aardige juridische haarkloverij, maar heeft een hoog 'nou en?' gehalte. Dat we met Willem Alexander formeel een al lochtoon op de troon krijgen, is vermake lijk. En dat de eed'die advocaten afleggen al lang is achterhaald, veroorzaakt slechts een schouderophalen. Daar tegen over staan boeiende discussies over het getuigenbewijs en de ethiek van strafad- vocaten. Is de advocaat die zich laat beta len met (vermeend) drugsgeld een heler? En de overhei d dan? De fiscus heft ook van drugsdealers belasting. Volgens Spong is een enkeling aangeslagen voor 540 mil joen gulden, waai-van dertig miljoen zou zijn geschikt. Geweten In zijn boek noemt Spong de strafrechts pleging in Nederland niet alleen hypo criet, maar ook een slangenkuil, waarin hij zelf overigens soepel opereert. Vak broeders verkozen hem onlangs tot de beste strafpleiter van Nederland en ook bij gedetineerden staat hij hoog aange schreven. Menigeen veracht de Haagseadvocaat omdat hij bereid is werkelijk het grootste tuig te verdedigen, Hitier incluis. Maar ook zij die hem kenschetsen als 'geweten loos' en 'advocaat van gore zaken', kunnen niet om zijn vakmanschap heen. Gerard Spong heet briljant. Spong com bineert een bult aan juridische kennis met creativiteit. En dat levert briljante vond sten op waarmee hij rechters en officieren van justitie in scherpe bewoordingen om de oren slaat. Daarbij lijkt hij geen enkele angst te kennen. Moeiteloos (of zelfs met graagte) gaat hij tegen de publieke opinie in. Zonder blikken of blozen bepleit hij voor de Hoge Raad omgangsrecht ten gunste van een vader die bij zijn dochter een kind heeft verwekt. Als geen ander kan Spong zijn geweten uitschakelen in dienst van de rechtsorde. „Omdat iedere verdachte recht heeft op een eerlijk pro ces". In kringen van juristen is Spong in middels verheven tot een soortnaam. Wie tot 'de Spongen' onder de advocaten be hoort, is slim en doortastend, zeggen sym pathisanten. Voor tegenstanders is 'een Spong' een diskwalificatie; het kille tech nocratische opportunistische juristenty pe. De kritiek doet de zelfverzekerde en ij dele Spong niets. De Haagse strafpleiter, die harp speelt ('piano is zo gewoon') heeft lak aan heersende opinies. Zo kust hij bij een bezoek aan het Huis van bewaring zijn cli ënt Hammerstein op de wangen in het bij zijn van gevangenispersoneel en mensen van de Fiod. In 'Hollands Dagboek' van NRC Handelsblad laat hij het volk weten dat hij ter verstrooiing graag een gay-par ty bezoekt enmet kloppend hart in een ho tel verblijft dat ook bekend staat als ont moetingsplaats voor homo's. Maar dat zijn dan ook de enige pleziertjes die Spong zichzelf gunt. Want 'stra[advocatuur is topsport', meent Spong, die niet rookt, niet drinkt en zichzelf bijna dagelijks in het zweet werkt met aerobics en de dag besluit met een rondje sauna. Suriname Die zelfdiscipline heeft hij van zijn vader, die directeur was van een kinderzieken huis in Suriname, het geboorteland van Spong waarnaar hij ooit nog denkt terug te keren. Hij zegt vaak last te hebben van heimwee naar 'het vrolijke land', waar hij eigenlijk rechter had willen worden. Toen bleek dat zijn COC-lidmaatschap het ambt in de weg stond, keerde hij als advo caat terug naar Paramaribo. Bij gebrek aan juridisch debat vertrok hij al weer na drie jaar naar Nederland, waar hij steeds vaker de verdediging voerde in gerucht makende zaken. Hij schitterde in 'de feuilleton De Hakkelaar', was bij Sonja, bij Paul en is dus nu een bekende Neder lander. Alleen een boek ontbrak nog. GPD door Peter de Knegt en Hans van Soest Blunderende brandweerlie den, falend vliegveldperso- neel, een rammelende samen werking tussen militairen en gemeentelijk personeel. Met de 34 doden die vorig jaar bij de Herculesramp vielen, stortte te gelijkertijd het imago van luchtmacht, brandweer en hulpverleners in. Deskundigen legden tot nu toe de schuld beur telings bij een drietal Neder landse militairen, een zwerm vogels, onervarenheid van de Belgische piloten, de lucht- machttop en organisatorisch falen. Met de presentatie van het af rondende onderzoeksrapport naar de vliegramp in Eindhoven vanmiddag, is het hoofdstuk van de Herculesramp officieel afgesloten. De vraag wie de eindverantwoordelij kheid draagt voor de dramatisch ver lopen reddingsoperatie na de vliegramp, moet in deze rappor tage van de ministeries van Bin nenlandse Zaken, VWS en de luchtmacht worden beant woord. Maar alleen als het ant woord alle betrokken partijen ook bevredigt, kan het boek over de Hercules-crash defini tief worden gesloten. Koppen Dit laatste zal nog wel enige tijd duren. De centrale vraag die is blijven liggen na eerdere rap portages is of er koppen dienen te rollen bij de landelijke top van de luchtmacht en Defensie. Als de schuld van de falende hulpverlening in dit rapport op nieuw bij de commandant van de luchtmachtbasis Welschap, de brandweercommandant en de verkeersleider wordt gelegd, stappen de drie naar de rechter; ze voelen zich onterecht als zon debok aangewezen. Mocht de eindverantwoordelijkheid bij de organisatie worden gelegd, dan dient bevelhebber van de luchtmacht Droste op te stap pen. Het is echter zeer de vraag of de ministeries zulke verstrek kende conclusies zullen trek ken. Vogels De dag na de ramp wist de Bel gische luchtmachtbevelhebber Vanhecke al met zekerheid dat een enorme zwerm vogels de ramp had veroorzaakt. De Eindhovense burgemeesti Welschen wist diezelfde dag; vertellen dat de hulpverlenit uitstekend was verlopen. Daai na barstte de kritiek op de 'onej varen' Belgische piloten los. 2 zouden door een beoordeling fout en een noodlottige dors start de crash hebben veroe zaakt. Na drie maanden radiostij kwamen de Nederlandse enB- gische luchtmacht met onthn sende eerste rapportages na buiten. Als oorzaak van de eras wordt de zwerm vogels aangi voerd. De piloten zou g« blaam treffen. De Nederlandse luchtmaci aanvaardt de schuld van defe lende hulpverlening. De ve keersleiding was vergeten as de reddingswerkers door te ven dat er behalve de pilote nog tientallen mensen in h vliegtuig zaten. De brand we richtte zich daardoor slechtsi het blussen van de Hercules de verkeersleiding wees de aa geboden hulp van de Eindli; vense brandweer in eerste ii stantie af. De brandweer nam aan dato bemanning van de Hercules nii meer te redden was en beslot het brandende toestel niet tel; treden. Pas een half uur na i crash wordt een volledig ree dingsplan in werking gestelds daarna worden de passagie gevonden. Als straf voor aid nalatigheid worden de drie ve antwoordelijken uit hun funct ontheven. Te gemakkelijk Deze schuldbelijdenis van c luchtmacht is voor profess Rosenthal van het onafhanks lijk Crisis Onderzoekster (COT) van de Leidse en Rotte damse universiteiten wat ali gemakkelijk. Op 17 decerabs concludeert Rosenthal dat nis het drietal, maar de gehe! organisatie blaam treft. B brandweer op de basis was o: voldoende voorbereid en h onvoldoende personeel en nu- terieel om de rampen te bestir den. Bovendien hadden ze nc nooit geoefend met de regions! korpsen, stelt Rosenthal in zij rapport. De ministeries en de luchtmad weigerden commentaar en hot den sindsdien angstvallig dek ken op elkaar. Vanmiddag i blijken of zij meegaan in defc tiekvanhet COT. GPD Ramp in Texas-city Bij een ramp in de Amerikaan se stad Texas-city zijn volgens eerste schattingen meer dan duizend doden gevallen. Het Franse schip Grand Camp, ge laden met amonium, explo deerde dinsdag waarna zich een giftig gas in de straten van de stad verspreidde. Eén nabij gelegen chemische fabriek werd ook verwoest. Brokstuk ken van het schip en de fabriek werden meer dan 23 kilometer weggeslingerd. In de stad zijn tientallen branden uitgebro ken. Recordvlucht De Amerikaan Milton Rey nolds, de pennenkoning uit Chicago, heeft een record vlucht om de wereld gemaakt. Hij legde 20.000 mijl af in een tijd van 78 uur en 55 minuten. Begin- en eindpunt van del vlucht was het vliegveld van; New York. Medisch centrum I De gemeente Vlissingen heef; het pand Koudekerk seweg 1 aangekocht om er een medisch centrum in te vestigen. De aankoop is mogelijk dankzij giften van de gemeenten Lei den en Leidschendam. Smokkel kalveren De kommiezen hebben aan de grens bij Clinge een auto me: n egen kalveren in beslag geno men. De bestuurder had de wagen kennelijk achtergela ten omdat hij pech had gekre gen. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000, Redactiefax: (0118)470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde. verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000 Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes, Tel, (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. (0115)694457 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 415380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingsti|d Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in ie spreken op de band of de verwijzing op te volgen, Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag/ 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7 - meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij i Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade Nederland BV Vervoer van varkens is in grote gebieden verboden en de stallen worden dus steeds voller. De aanpak daarvan blijkt niet makkelijk. foto Roland de Bruin/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2