Voorlopig geen fokverbod Sf redesproces hervat dankzij EU I Netanyahu bij schandaal betrokken Weer twee bommen gevonden in Breskens 4 WEKEN riflli actie Aan scheepstros voor Fins oerbos m 'jé*''* Roda JC naar bekerfinale pagina 19 Dodental Mekka loopt op Laatste retourtje CT-scanner Jalabert wint Waalse Pijl ClQii actie VOOR 15,00 JA, ik wil: Leger stuurt 24 militairen weg wegens drugsgebruik luropa geeft besprekingen Israël en Palestijnen nieuwe impuls AVRO-serie doelwit RVD ^ÊÊÊÊmmmmm A/ en toe zon Vanochtend wolkenvelden, later af en toe zon.Temperatuur rond 10 graden. Zwakke tot matige noord tot noord westen wind. Vannacht 3 graden. !40e jaargang no. 91 anderdag 17 april 1997 isse nummers 1,75 ÓS: i van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De politie wil dat premier Netanyahu wordt ver volgd wegens fraude en mis bruik van vertrouwen in de zo genoemde Bar-On affaire. Dat bericht, verspreid door beide televisiejournaals, zorgde gis teravond voor grote opwinding in Israël. Netanyahu riep gisteravond laat enkele van zijn ministers en adviseurs voor een spoedzit ting bijeen. De regeringsleider wil zich met zijn vertrouwelin gen over de affaire beraden. Volgens regeringskringen is Netanyahu niet van plan op te stappen. De Bar-On affaire draait om de benoeming, in januari van dit jaar, van de Jeruzalemse advo caat en Likud-activist Bar-On tot procureur-generaal. De be noeming zou zijn afgedwongen door de leider van de religieuze partij Shas, Deri. Die zou reden hebben te geloven dat Bar-On een lang lopende rechtszaak tegen Deri wegens fraude en misbruik van vertrouwen, met een sisser zou laten aflopen. Als dwangmiddel voor Bar- Ons benoeming zou Shas de Israëlische terugtrekking in Hebron hebben gebruikt. De partij zou hebben gedreigd hiertegen te stemmen als de be noeming niet zou doorgaan. Als het Openbaar Ministerie de aanbeveling om Netanyahu te vervolgen overneemt, kan dat het einde inluiden van de rege ring. Oppositieleider Peres speculeerde gisteren al over 'een politieke aardbeving' en nieuwe verkiezingen. De Israëlische kranten meld den gisteren op gezag van een niet nader genoemde bron in de politie dat drie mensen in de omgeving van Netanyahu in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. Het zou gaan om minister van Justitie Hanegbi, de directeur- generaal van Netanyahu's mi nisterie Lieberman en Shas- leiderDeri. GPD De meeste slachtoffers van de grote brand in het pelgrims kampement bij Mekka zijn afkomstig uit India, Pakistan en Bangladesh, waar angstige achterblijvers proberen te weten te komen of zij familieleden hebben verlo- jC ren. Het dodental is gisteren opgelopen tot 343. 'De mobiele computer-tomograaf bij het ziekenhuis in Oost- burg. De rijdende medische voorziening, die sinds oktober 1988 langs de Zeeuwse ziekenhuizen gaat voor rönt- genonderzoeken, maakte woensdag haar laatste re tourtje tussen Vlissingen en Oostburg. De Fransman Laurent Jalabert heeft de Belgische klassieker de Waalse Pijl gewonnen. De wielrenner uit de ONCE-ploeg reed in de slotklim weg bij zijn medevluchter en landgenoot Luc Leblanc. De derde plaats was voor f Q de Zwitser Alex Zülle, teamgenoot van Jalabert. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 13,15, en 17; sport: 19 en 21 van onze verslaggever BRESKENS - In Breskens zijn opnieuw twee vliegtuigbom men uit de Tweede Wereldoor log gevonden. Het gaat om een duizendponder van Ameri kaanse en een vijfhonderdpon der van Engelse makelij. Vorige week werd bekend dat de Ex plosieven Opruimingsdienst in het gebied naast camping Zee bad twee blindgangers, even eens een duizendponder en een vijfhonderdponder, had ont dekt. De vier explosieven worden vrijdag 25 april onschadelijk gemaakt. Daartoe moeten zo'n 250 mensen worden geëvacu eerd. Als gevolg van de bomrui- ming gaat het veer Breskens- Vlissingen die dag na 10.20 uur voor enkele uren uit de vaart. Het verkeer wordt omgeleid. Het is de derde bomruiming in Breskens in anderhalf jaar tijd. De meest ingrijpende operatie vond plaats in oktober 1995, toen het halve dorp om veilig heidsredenen moest worden ge- evacueerd. De totale 'score' van de EOD in Breskens is oveiügens groter dan zich voor de buitenwacht laat aanzien. De mannen van ser geant-majoor L. Verhoeven kammen het gebied achter de zeedijk minutieus uit. Sinds ja nuari werden maar liefst 147 (Advertentie) LAATSTE WEEK monstercollectie damesschoenen mt. 36/37 actieprijs: 1 pr. 125,-, 2 pr. 225,-. 3 pr. 300.- explosieven gevonden en nog eens zo'n 91 kilogram klein kali ber munitie. De bommen binnen dat assortiment zijn inmiddels gedemonteerd. Een groot deel van het spul - van Engelse, Amerikaanse, Duitse, Franse en Russische makelij - staat echter nog op scherp en is veilig opge slagen 'ergens' in het gebied, al dus Verhoeven. Het materiaal wordt vandaag (donderdag) buitengaats tot ontploffing ge bracht. zie ook pagina 17 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving h 91,35 Advertentie Stuur deze bon op in e enveloppe, zonder p PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 7132 000002 LAND- "ROVER j AUTO VENTURA Verrijn Stuartweg 10 4462 GE Goes Telefoon 0113 - 222498 Biggen zo snel mogelijk afgemaakt vanwege overvolle stallen van onze redactie binnenland DEN HAAG - Landbouwminis ter Van Aartsen kiest op dit mo ment niet voor een fokverbod voor varkens wegens de var kenspest, maar sluit dat voor de toekomst nadrukkelijk niet uit. De bewindsman kondigde wel aan te beginnen met het opko pen en vernietigen van jonge- biggen in het pestgebied. Die zullen zoveel mogelijk bin nen twee weken na de geboorte worden afgemaakt omdat de stallen overvol raken, zo zei de minister gisteren tijdens over leg met de Tweede Kamer. Het debat gaat vanmiddag verder. „Het stilleggen van de biggen- productie is geen oplossing voor het acute probleem", aldus de (Advertentie) van 17/4 t/m 24/4 20% KORTING op Timberland collectie D/H minister. Hij zei er nog steeds van uit te gaan dat de varkens pestcrisis in september is uitge woed; zeugen hebben een draagtijd van vier maanden. PvdA, GroenLinks, RPF en SP drongen eerder op de dag nog wel aan op een fokverbod, Ze vinden het onverteerbaar dat de boeren in het pestgebied bigge tjes blijven produceren, terwijl vrijwel zeker is dat de dieren niet mogen worden vervoerd. De overheid moet de dieren dan opkopen en vernietigen. WD, D66 en CDA zien echter geen heil in zo'n verbod. Als start van de door iedereen bepleite herstructurering van de varkenshouderij, vroeg Ter Veer (D66) om een onmiddellij ke bouwstop voor nieuwe stallen. Blauw (WD) wil beper kingen stellen aan nieuwe be drijven of uitbreidingen. De landbouworganisatie LTO-Ne- derland en de Nederlandse Vak bond Varkenshouders zijn erg ongelukkig met de ingreep. Tot nu toe richt het opkopen en ver nietigen van biggen zich op beesten die acht weken oud zijn. De varkenspest breidt zich nog steeds fors uit. Gisteren kwa men er zes nieuwe meldingen bij waardoor het aantal gevallen de honderd is gepasseerd. De be smettingen werden geconsta teerd in Gassel, Nistelrode en Boekei. De in totaal bijna 10.000 dieren worden vandaag geruimd. Het gebied waar een vervoersverbod voor varkens geldt, hoeft niet te worden uit gebreid. ANP zie ook pagina 2 Advertentie rim. EXCLUSIEVE \JAUI iVIODESCHOENEN Timberland, Aldo Bruè, Hugo Boss, Clou, Lloyd Opril Grote Markt 1 Goes 0113-252400 DEN HAAG - Het ministerie van Defensie ontslaat 24 militai ren van de landmacht wegens het gebruik van en de handel in harddrugs. Staatssecretaris Meijling heeft dat gisteren in een brief aan de Tweede Kamer bekendgemaakt. De betrokken militairen zijn gelegerd in Schaarsbergen (11. Afdeling Rijdende Veldartillerie) en Oirschot (11. tankbatal jon). Zij staan sinds dinsdagavond op non-actief. Meijling verwacht dat de schorsing 'ongetwijfeld tot ontslag' zaï lei den. Defensie wil met het ontslag duidelijk maken dat het met alle kracht verdovende middelen uit de krijgsmacht wil ban nen. ANP anonze redactie buitenland (ALLETTA - De Europe se Unie is er gisteren tij - lens de topconferentie tiet landen rond de Mid- lellandse Zee in geslaagd het vredesproces in het Ilidden-Oosten weer op ang te brengen. !e Palestijnse leider Arafat en iraëls minister van Buiten- indse Zaken Levy spraken tij- ens een gesprek van twintig anuten af terug te gaan naar de aderhandelingstafel. Daar zullen ze de problemen alossen", aldus een woord- oei'der van minister Van Mierlo an Buitenlandse Zaken. Hij prak van een 'hartelijke uit- lisseling van ideeën' tussen eide tegenpolen tijdens de nor de Nederlandse minister an Mierlo geleide Euro-Medi- ïrane topconferentie. Het vre- sproces was vastgelopen na Israëlische aankondiging dat steen nieuwe joodse nederzet- Dg gaat bouwen in Oost-Jeru- ilem. Ie verwoede bemiddelingspo gingen van Van Mierlo als EU- voorzitter leverden op het laat ste moment resultaat op. Het beleefdheidsbezoek van de Isra ëlische minister Levy aan de Pa- lestijnse leider Arafat in diens suite in het Phoenicia-hotel red de de top op Malta. Een openlij ke botsing tussen Israël en de Arabische landen, dat het part nerschap tussen de vijftien lan den van de Europese Unie en hun twaalf mediterrane part ners 'had kunnen opblazen, werd vermeden. Minister Van Mierlo verklaarde na afloop van het overleg dat de top bijna was mislukt. „Het was kantje boord", zo zei hijEr konpas een brug worden geslagen tussen Arafat en Levy nadat Van Mier lo had gedreigd de conferentie als mislukt te verklaren. Grote zorg De Europese Unie en haar twaalf mediterrane partners, waaronder Arabische staten als Marokko, Egypte, Syrië en Tu nesië, beperkten zich er na lang durige onderhandelingen toe in het slotdocument 'hum grote zorg' uit te spreken over de hin dernissen die het vredesproces in-het Midden-Oosten blokke ren. De Arabische landen trok ken hun eis voor een scherpe veroordeling van Israël eerder op de dag in. De deelnemers aan de conferen tie onderstrepen de noodzaak van een rechtvaardige, alom vattende en duurzame regeling in het Midden-Oosten op basis van de principes die zijn over eengekomen in Madrid op 31 oktober 1991. Dit inclusief het principe land in ruil voor vrede, waar de Israëliërs volgens de Arabische landen aan tornen. Minister van Buitenlandse Za ken Al-Sharaa van Syrië riep de EU op een stevig standpunt in te nemen tegenover de Israëlische politiek en praktijken. Net als Arafat vroeg hij Europa het vre desproces weer op het juiste spoor te brengen 'voordat de re gio vervalt in een andere hou ding met alle gevaren vandien'. De Libanese bewindsman van Buitenlandse Zaken Bouez maakte vlak voor het einde van de bijeenkomst duidelijk dat de Arabische landen niet langer stonden op een scherpe veroor deling van Israël in de gemeen schappelijke slotverklaring. Hij onderstreepte dat de Arabische Staten water in de wijn hadden gedaan om de Europese Unie een grotere rol te kunnen laten spelen bij het vredesproces in het Midden-Oosten. ANP van onze redactie binnenland IJMUIDEN - Ongeveer 25 leden van de Vereniging Milieudefensie hebben woensdag enkele uren het Finse vracht schip Finnmaster in de haven van IJmuiden geblokkeerd. Het papier dat de Finnmaster vervoert is volgens Mi lieudefensie gemaakt van hout afkom stig uit oerbossen in Finland. Elf demonstranten ketenden zich in de nacht van dinsdag op woensdag vast aan de trossen van de Finse boot. De Fin blokkeerde drie-schepen op hun door vaart richting Amsterdam. Gisterochtend rond elf uur haalden po litie en brandweer de actievoerders naar beneden. In totaal werden zeven tien mensen aangehouden. Zij werden na enkele uren één voor één vrijgelaten. Milieudefensie dat de Finse papierfa brikanten stoppen met kappen in oer bossen. Van die duizenden jaren oude wouden is volgens de milieubeweging ij nog maar weinig over. Milieudefensie heeft alle Nederlandse uitgevers van j kranten en tijdschriften gevraagd de ij garantie van hun leverancier te eisen j dat het papier niet afkomstig is uit oer bossen. ANP (Advertentie) De demonstranten worden door de politie van de tros losgemaakt en via een brandweerladder naar de wal gehaald. fotoPoppedeBoer/GPD j HILVERSUM - Omdat de Rijksvoorlichtingsdienst de eerste aflevering van de nieuwe AVRO-serie 'Wij Nederlanders en...' in de huidige vorm dreigt te verbieden, heeft de om roep besloten de serie een week uit te stellen. Er is inderdaad geen toe stemming verleend voor uitzending, zegt de RVD. Dat komt omdat de dienst pas gisteren het verzoek kreeg van de AVRO om in de eerste aflevering van de serie beelden te mogen uitzenden van leden van de koninklijke familie. De eerste aflevering zou mor gen worden uitgezonden. „We moeten eerst zien waarom het gaat. Zolang we dat niet weten, kunnen we geen toestemming ge ven", aldus een woord voerder van de RVD. In de nieuwe serie 'Wij Ne derlanders en...' stellen de makers G.J. Droge en Herman Pleij allerlei as pecten van de Nederland se samenleving aan de or de. De serie draait om vijf thema's: doe maar ge woon, het oranjegevoel, deDuitsers, gezellig en ijs. In plaats van de voor vrij dag aangekondigde eerste aflevering van de serie komt een herhaling van Glamourland. De RVD had wel inge stemd met het gebruik van de betreffende beelden. „We willen echter voor we toestemming tot uitzen ding geven wel zien in welke context die beelden worden gebruikt.ANP (Advertentie) De nieuwe cd van Frans Bauer en Marianne Weber bij V&D voor f 42.95 en 10 Bonus Miles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1