Gerald Sibon held van Roda J C PZC Jalabert trainde voor komende zondag Barcelona bezoekt Van Gaal Real profiteert van misstap Barcelona sport 19 lintburgers voor vierde keer in historie in finale KNVB-beker Oud-wereldkampioene schaken naar Vlissingen Widlotto (rajicek bij aatste zestien Zege A-junioren van Middelburg Dunga terug bij Brazilië Keeper Heracles ontslagen Coach van Wales mag blijven Michel Cornelisse blijft winnen Verlaat in Duitse bekerfinale Voetbalclub Halsteren verdacht van fraude Wan donderdag 17 april 1997 an onze sporterdactie [ERKKADE - Gerald Sibon be- jcft een doldwaze week. Een lag voordat hij vrijwel zeker en contract tekent bij Ajax, opte hij Roda JC naar de finale ian de KNVB-beker. Aardig om aterdag, op zijn 23e verjaar- jag, nog eens over na te praten net een stuk Limburgse vlaai, tocla bereikte door de 1-0 op ei- ren veld tegen Willem II voor de ierde keer in zijn bestaan de fi- iale van het bekertoernooi, waarvan drie keer in de laatste ien jaar. Overigens is de eind- Irijd, waarin Heerenveen of [elmond Sport tegenstander is, nooit gewonnen door de jimburgers. Het komt zelden voor dat een of meerdere vertegenwoordigers uit de traditionele top drie Aj ax-PS V-Feyenooi'd ontbre ken in cle laatste fase van het be kertoernooi. Voor Heerenveen, Roda, Willem II, drie exponen ten uit het rijtje ambitieuze subtoppers van de aanstaande Eredivisie NV, en buitenbeentje Helmond Sport een uitgelezen mogelijkheid zich betrekkelijk eenvoudig een entreebiljet voor- het Europese voetbal te ver schaffen. Zo kwam Roda tot gis teren slechts driemaal in actie: tegen de amateurs van Katwijk, De Graafschap en FC Zwolle. De trainers, Jol van Roda en Calderwood van Willem II, be leefden cle glorie van het beker voetbal in Engeland, waar het toernooi om de Cup alle andere belangen overstijgt. Ze bereik ten halve finales, met West Bromwich Albion en Birming ham, en hadden geprobeerd hun enthousiasme over te brengen op hun spelers. Beide clubs had den ergens in Limburg een trai ningskamp betrokken. Zo ontstond op Kaalheide een aanvankelijk aardige, snelle wedstrijd die steeds vervelen der werd door het uitblijven van een doelpunt. Beide ploegen zochten wel cle aanval en dat ging gepaard met de nodige cha os. Speciale aandacht ging uit naar Gerald Sibon, de aanvaller van Roda wiens loopbaan in een zin derende fase is beland. Donder dag praat hij met Ajax over een contract in Amsterdam. De clubs zijn het al eens en met spe ler en Ajax zal dat ook wel luk ken, want hij droomt van rood wit. Dromerig Sibon speelde zoals hij is: een beetje dromerig, gezegend met een gave balbehandeling. Over zicht, het afschermen van de bal, dat is allemaal wel in orde. Soms is hij geniaal, toen hij bij voorbeeld een vrije trap van bij na dertig meter ineens op doel kogelde. Soms oogt het een beetje knullig, door makkelijk balverlies of een domme over treding. Hij doet wel onver wachte dingen en, hoe gek dat ook moge klinken, daaraan is bij Ajax wel enige behoefte als het keurslijf van de veelgeprezen Louis van Gaal volgend jaar in de kast gaat. Bovendien scoort hij geregeld en ook daaraan ont brak het in Amsterdam dit sei zoen. De beste kansen waren voor rust nochtans voor Willem II, dat aanvoerder De Gier harde duels zag uitvechten met de voorstop per van basketbal-lengte, Vre de. Van der Luer haalde een schot van Hyypia van cle lijn. De andere Tilburgse Fin, Kolkka, liet zich naar Duits voorbeeld vallen in het strafschopgebied in plaats van voor het schot te gaan. Het leek een geheide pe nalty, maar de tv-beelden bewe zen het gelijk van scheidsrech ter Van Huiten. Onverwacht Na de pauze verzandde cle par tij, hoewel Roda nu sterker was. Het doelpunt, een kwartiertje voor tijd, viel vrij onverwacht. Van der Luer stuurde linksach ter Van Haaren op pad. Sibon kopte diens voorzet in, Met na me Van Haaren voelde zich ge lukkig. want door blessures had de aankoop dit seizoen nauwe lijks meegevoetbald. Roda JC - Willem II1-0 (0-0). 77. Si bon 1-0. Scheidsrechter: Van Hui ten. Aantal toeschouioers: S.000. Gele kaart: Schops (Roda JC), Hyy pia, Mampaey Willem II). ANP lonze sportredactie 1ISSINGEN - De Intiatitief- Itoep Schaak Walcheren houdt a 5 totenmet 11 juli 1997 voor derde maal een groot inter- utionaal open schaaktoernooi Vlissingen. De Hogeschool (eeland zal als hoofdsponsor [ptreden en zodoende haar jaam aan het toernooi verbin den: Hogeschool Zeeland Schaaktoernooi 1997. Hettoer- looizal gehouden worden in het llrium van de Hogeschool Zee and. [et internationale karakter van et toernooi (vorig jaar gaven diakers uit dertien landen acte !e présence) sluit goed aan bij Ie internationalisering die de iogeschool Zeeland nastreeft, lesamenwerking tussen de Ho- school Zeeland en de Initia- 'efgroep Schaak Walcheren zal ok de komende jaren plaats- inden. [et toernooi is bestemd voor zo- cel clubschakers als meesters n grootmeesters. De organisa- [LISSINGEN - De uitslag van strekking van de midlotto van loensdag 16 april: 7-11-13-33- 1-40. Reservegetal: 26 ïjferspel: 899629 inder voorbehoud) an onze sportredactie ÏOKIO/BARCELONA - Ri- pard Krajicek heeft de laatste icstien bereikt van het tennis- aernooi in Tokio. De als eerste Nederlander won in livee sets van de Zuid-Afrikaan Mie Godwin: 6-3 6-4. Inde achtste finales moet Kraji- sk aantreden tegen de Zweed Norman. Deze kwam in de problemen tegen Jus- 6-4 6-2. DeAme- was in cle eerste ronde te voor Fernon Wibier. Vorig haalde Krajicek in de (apanse hoofdstad de kwartfi- iales, waarin hij met twee ver been tiebreaks ten onder ging jfgen de Duitser Hendrik graveltoernooi van Bar- zorgde de Spanjaard Al- Portas voor een daverende De qualifier scha de als vijfde geplaatste ■öileenMarcelo Rios, vorig jaar «liezend finalist uit met 7-5 7- 1 Portas werkte in de eerste set sa achterstand van 4-1 weg en feigerde ook bij drie setpunten egente capituleren. Portas, die jaar lange tijd aan de kant wegens een knieblessure, 133e op de wereldrang- In de derde ronde treft Por- even bescheiden landge- iflot, Fernando Vicente. 'ktde als tweede geplaatste Je- geni Kafelnikov wil het na een aagdurige blessureperiode nog jiet best lukken. Hij verloor in tweede ronde in drie sets van Zweed Magnus Larsson: 6-3 3-6. De 23-jarige Rus, die week eerder zijn eerste par- ijsinds begin januari in Estoril van de Oostenrijker 'dialler, maakte teveel onnodi- e fouten. ANP/E FE SPORTSCHOENEN ÈH:i SPORTTE® KUB® f UllDDELBURG VLISSINGEN GOES toren verwachten dat meer clan honderd schakers aan het eve nement zullen deelnemen. Vorig jaar werd het toernooi ge wonnen door internationaal meester Arthur Kogan uit Israël met zes punten uit zeven partij en. Hij bleef daarmee onder an dere de grootmeesters Ehlvest en Hort een half punt voor. On der de deelnemers bevonden zich toen vier grootmeesters en zeven internationaal meesters, aantallen die dit jaar zeker overtroffen zullen worden. De organisatie heeft inmiddels al vijf grootmeesters gecontrac teerd, met als grote publieks trekker de 26-jarige Chinese Xie Jun. Zij was wereldkampi oen bij de vrouwen van 1991 tot 1996 en heeft een rating van 2500. Op vrijdagavond 4 juli zal zij de inmiddels traditionele openingssimultaan voor haar rekening nemen. De andere grootmeesters, die hebben toegezegd aan het Ho geschool Zeeland Schaaktoer nooi te zullen deelnemen, zijn de Hongaar Attila Groszpeter (ra ting 2540), de Russen Pavel Tre- gubov (rating 2525) en Michael Ivanov (rating 2500) en de Let Igors Rausis (rating 2470). Daarnaast zijn de organisato ren nog met verschillende grootmeesters in onderhande ling. Namen zullen spoedig be kend gemaakt worden. Henry van der Vegt van Willem H in duel met Andre Ooyer van Roda. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Een be- stuursdelegatie van Barcelona is naar Amsterdam afgereisd om met Louis van Gaal de laat ste details te regelen voor zijn overgang naar de Spaanse voetbalclub. Dat beeft TV3, een Catalaanse tv-zender, gis teravond bekend gemaakt. Het contract met de nieuwe oe- fenmeester is al langer rond, alleen dienen er nog enkele punt j es op de i te worden gezet. Van Gaal neemt drie man mee naar Barcelona, die hem nu nog bij Ajax assisteren. Naast Gerard van der Lem en kee perstrainer Frans Hoek zal ook looptrainer Lazlo Jambornaar Spanje verhuizen. Volgens TV3 zou het bestuur inmiddels ook aan een wens van Louis Van Gaal hebben voldaan, waar het gaat om het aantrekken van nieuwe spe lers. Jon Dahl Tomasson, nu nog actief bij SC Heerenveen, zou reeds een principeakkoord hebben bereikt met Barcelona. De Deen stond in de belang stelling van vele internationa le topclubs. Ook Ajax wilde hem graag inlijven. De nieuwe trainer Morten Olsen sprak al eerder met zijn talentvolle landgenoot. Tomasson kreeg van Ajax een zeer aantrekke lijke aanbieding, maar hij zou de voorkeur aan Barcelona hebben gegeven omdat Van Gaal daar naar toe gaat. GPD Fransman wint Waalse Pijl maar wil pas in Luik-Bastenaken-Luik vlammen van onze sportredactie HOEI - Arrogant, oppermach tig en zelfverzekerd. Laurent Jalabert keek éven opzij, zag Luc Leblanc op de Muur van Hoei. Trapte een slag harder op zijn pedalen. Daarna leek het alsof zijn Franse landgenoot aan de grond was genageld. De wereldkampioen van 1994 had geen antwoord op de slo pende versnelling van de num mer één van de wereldranglijst. In nauwelijks vijfhonderd me ter liep Jalabert 19 seconden weg van zijn vluchtmakker. 'JaJa' boekte gisteren in Hoei in de Waalse Pijl zijn achtste zege" van het seizoen. Zijn tweede overwinning in de Fleche Wal- lone na zijn triomf twee jaar ge leden. Jalaberts Zwitserse teamgenoot Alex Zülle comple teerde het succes van de ONCE- ploeg door als derde te finishen. Beste Nederlander was Michael Boogerd op de veertiende plaats. Erik Breukink en Maar ten den Bakker eindigden als zestiende en zeventiende. Frankrijk kan zijn lol niet op. In één week tijd pakten de Franse wielrenners drie hoofdprijzen. Philippe Gaumont zeven dagen geleden Gent-Wevelgem, Fre deric Guesdon tot veler verras sing de monumentale klassieker Parijs-Roubaix en gisteren do mineerde Jalabert de 61e editie van de Waalse Klassieker. Een wedstrijd, met drie keer de Muur van Hoei, die Jalabert vol gens zijn ploegleider Manoio Saiz 'slechts als een training DORDRECHT - De A-junioren van voetbalvereniging Middel burg hebben zich gisteren in veiligheid gespeeld in de eerste divisie B. De hoofdstedelingen wonnen in Dordrecht de inhaal wedstrijd vanDordrecht'90 met 2-0. voor Luik-Bastenaken-Luik beschouwde. „Ik had geen bui tengewoon goede benen van daag", verbaasde Jalabert zijn toehoorders. „Het was geen vooropgezet plan op de Bohis- seau te demarreren. Het is een strategisch punt. Dit parkoers ligt me nu eenmaal. Ik heb me lang schuilgehouden. Anderen de verantwoording over de koers gegeven. En daar heb ik van geprofiteerd." Bloedvorm Als Jalabert alleen heeft ge traind, zijn benen niet echt goed waren, is de concurrentie voor Luik-Bastenaken-Luik, de vierde klassieker om de wereld beker, bij voorbaat kansloos. Jalabert lijkt evenals twee jaar geleden in bloedvorm. Wint wat hij wil winnen en houdt zijn ploegmalckers te vriend door her en der cadeautjes uit te de len, Zoals Marcelino Garcia (Criterium International), Zar- rabeitia (GP Primavera) en Zül le (Baskenland). De Zwitser bleek de gulheid van zijn Franse ploegmakker niet te zijn vei'ge- ten. Hij schermde met Diaz Jus- to de ontsnapping van Jalabert knap af. Op iets minder dan dertig kilo meter van het eindpunt, op de cöte de Bohisseau ltroop Jala bert uit de loopgraven. Met Le blanc en deltaliaan Enrico Zai- na ging aan de haal. Een groep van twintig renners, met de Ne derlanders Den Bakker, Breuk ink en Boogerd, zette de achter volging in. Ze kwamen echter niet in de buurt. Zaina moest af haken. De twee Fransen zouden onderling uitmaken wie de ze vende Franse winnaar in de ge schiedenis van de Waalse Pijl zou worden. Het werd Jalabert, met speels gemak. Tevreden Michael Boogerd, Erik Breuk ink en Maarten den Bakker arri veerden na vijftig seconden van de winnaar in Hoei. Boogerd toonde zich meer dan tevreden. Voor het eerst in zijn 3-jarige profloopbaan was de Hagenaar als kopman aangewezen. Hij kweet zich prima van zijn taak. .Ik denk bewezen te hebben dat ik de verantwoording aankan", zei Boogerd na afloop. „Ik heb voldaan aan de verwachtin gen." Opmerkelijk was ook het optre den van Erik Breukink. De afge lopen weken sukkelde hij maar wat mee in de Catalaanse Week RIO DE JANEIRO - Dunga is terug in de Braziliaanse voet balselectie. De aanvoerder van het team dat in 1994 de we reldtitel veroverde, is door bondscoach Mario Zagallo opge roepen voor de vriendschappelijke interland tegen Mexico op 30 april. Zijn laatste wedstrijd voor Brazilië speelde de mid denvelder bijna twee jaar geleden, tegen Zuid-Korea. Dunga speelt competitie bij Jubilo Iwata in Japan. Zagallo riep ook Ronaldo op voor de ontmoeting met Mexico. Daarmee ging hij in tegen de nadrukkelijke wens van Barce lona de spits niet te selecteren. De Spaanse club heeft de top scorer al zeven keer moeten afstaan aan Brazilië. Allemaal voor vriendschappelijke wedstrijden, In totaal heeft Zagallo acht „buitenlanders" opgeroepen: Andre Cruz. Roberto Car los, Flavio Conceicao, Cesar Sampaio, Mauro Silva en Leo nardo. RTR ALMELO - Jacco Beerthuizen is op staande voet ontslagen bij eerste-divisieclub Heracles. De doelman, eerste keus bij de Almeloërs, wilde zijn voetbalactiviteiten in de zaal niet be ëindigen. Aan het begin van het seizoen beloofde hij het bestuur niet meer in de zaal te spelen. Onlangs bleek dat hij die afspraak had geschonden. Er is toen, volgens algemeen directeur Groe ner indringend met hem gesproken. Maandag bleek hij toch weer in de zaal gespeeld te hebben. Beerthuizen accepteert het ontslag niet. Hij beraadt zich en neemt contact op met de WCS. ANP WREXHAM - Bobby Gould blijft tot nader order bondscoach van Wales. Zijn positie stond ter discussie, wegens vermeend discriminerend gedrag. In de aanloop naar de onlangs ge speelde kwalificatie-wedstrijd tegen België zou Gould aan valler Nathan Blake hebben beledigd wegens diens donkere huidskleur. Gould ontkende dit, maar verontschuldigde zich wel voor eventuele misverstanden. Het bestuur van de nationale bond nam hiermee genoegen. Blake weigert verder nog voor Wales te spelen. Tegen België nam hij al geen plaats meer op de bank. Wales speelt in dezelf de kwalificatiegroep als Nederland. Oranje versloeg de Wel shmen, inmiddels uitgeschakeld voor plaatsing voor de we reldtitelstrijd, dit seizoen al twee keer. SID SCHIJNDEL - Michel Cornelisse heeft ook de tweede etappe van de Teleflextoer gewonnen. Na een rit over 169 kilometer van Schijndel naar Schijndel was de Amsterdammer weer de snelste in de massasprint. Cornelisse hield Bert Hiemstra (Ra bobank) en Foreldorado-ploegmakker John Talen achter zich. De dagwinnaar behield de leiding in het algemeen klas sement. Hij heeft vijf seconden voorsprong op Talen. Hiem stra staat als derde geklasseerd op vijftien tellen. ANP STUTTGART - Frank Verlaat heeft zich met VfB Stuttgart geplaatst voor de eindstrijd van de Duitse beker. De ploeg ver sloeg in de halve finale Hamburger SV met 2-1. In de finale komt Stuttgart op 14 juni in Berlijn uit tegen de amateurs van FC Energie Cottbus. Koacalispor heeft de Turkse beker veroverd. De ploeg won gisteren het tweede duel tegen Trabzon met 1-0. Het eerste duel was in 1-1 geëindigd. Colak zorgde twee minuten voor- het einde voor de bevrijdende treffer. In Istanbul keken 20.000 mensen naar het duel. In Griekenland won AEK Athene de beker. De ploeg versloeg Panathinaikos na sterafschoppen. Ervoor was het 0-0. RTR/SID Bestuur na twee dagen cel vrij en het Baskenland. „Het was een lekker gevoel weer eens met de groten mee te kunnen rijden. Vooraf was ik benieuwd hoe het zou gaan", zei de routinier. „Het is me meegevallen." ANP van onze sportredactie HALSTEREN - De voorzitter, secretaris en penningmeester van voetbalclub Halsteren (zon dag-hoofdklasse B) zijn gister avond vrijgelaten, nadat ze twee etmalen hebben vast gezeten op verdenking van belastingfraude en daarmee sa menhangend valsheid in ge schriften. De club zou spelers met zwart geld hebben betaald. De Fiscale Opsporings- en In lichtingendienst heeft ook twintig huidige en vroegere spe lers grondig verhoord. De FIOD beschouwt hen als medever dachten. De tuchtcommissie van de KNVB zal een eigen on derzoek instellen naar de zaak. Voorzitter J. van Elzakker, se cretaris H. van Herel en pen ningmeester P. van Kaam kwa men gisteravond op vrije voeten omdat Justitie het niet nodig vond hen voor het onderzoek nog langer vast te houden. Vorige zomer en in januari deed de FIOD een inval bij Van Kaam. Naar aanleiding hiervan zei Van Elzakker toen dat Hal steren niets te verbergen heeft. Gisteravond herhaalde hij dat, zonder verder inhoudelijk op de zaak in te gaan. „Wij handelen te goeder trouw en wachten rustig af wat er ver der gebeurt. De Belastingdienst heeft ons nooit gewezen op eventuele onvolledigheden of onvolkomenheden. We hebben naar aanleiding van het onder zoek in de zomer ook geen na- heffing gehad", aldus Van El zakker in januari. Buiten de boeken Het is geen geheim dat amateur clubs al jarenlang proberen goe de spelers aan zich te binden door hen bovenop de toegestane reisvergoeding van vijftig cent per kilometer buiten de boeken om te betalen. De amateurbepa lingen van de KNVB staan ook niet toe dat clubs hun spelers een salaris uitbetalen. De KNVB heeft de amateurver enigingen uit de hoofdklassen en eerste klassen een plan voor gelegd om betalingen voortaan tot op zekere hoogte toch toe te staan. „Maar dat lever-de geen applaus op. De verenigingen reageerden met: 'Laat dat nou maar aan ons over'", zegt KNVB-woordvoerder G. Stolk. Volgens Stolk is het de eerste keer dat bestuurders van een amateurvoetbalclub vast zitten in verband met belastingfrau de. De KNVB-zegsman geeft aan dat de tuchtcommissie van zijn bond de zaak nader zal on derzoeken. „De tuchtcommissie komt in actie wanneer ze ver moedt dat een club de amateur bepalingen heeft overtreden. Wat Halsteren betreft, bestaat dat vermoeden nu." GPD Laurent Jalabert is op de muur van Hoei gedemarreerd. Luc Leblanc heeft het nakijken. foto Peter Dejong/AP van onze sportredactie MADRID - Real Madrid heeft gisteren uitstekende zaken ge daan. De „Koninklijke" won zelf thuis met 4-2 van Sevilla. Barcelona verloor de uitwed strijd tegen Valladolid met 3-1. Het verschil tussen de aartsvij anden bedraagt met nog acht wedstrijden tien punten. Real Madrid moest een uiterste krachtinspanning verrichten. De Madrilenen kwamen met twee doelpunten achter te staan. Binnen twintig minuten had de hekkensluiter van de Spaanse competitie een voor sprong van 2-0 door treffers van Mari en de voormalig ajacied Oulida. De nederlaag van 4-0 van Sporting Gijon tegen Athle tic Bilbao betekende woensdag het ontslag voor trainer Benito Floro. Liverpool heeft de kans laten liggen om in ieder geval in pun ten gelijk te komen met Man chester United. De nummer tWee van de Premier League speelde in Goodison Park tegen stadsgenoot en aartsrivaal Everton gelijk met 1 -1 Beide elftallen bëeincligden het duel met tien man. Acht minu ten voor tijd werden Fowler (Li verpool) enUnsworth (Everton) na een onschuldig lijkende aan varing van het veld gestuurd. De League Cup werd gewonnen door Leicester City. De ploeg versloeg Middlesbrough met 1- 0. Daar waren wel verlengingin- gen voor nodig. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19