Dproep tot eenheid in jeugdzorg PZC Negentien vakantiewoningen van Village Scaldia op veiling verkocht Landbouw gaat voor kunst Op straat spelen is best wel eng Middelburg beticht van oneigenlijk gebruik 'kunstgeld' zeeland 15 laad voor de Kinderbescherming wil dat instellingen sneller samenwerken Brief aan Renault helpt niet Spacecakekoerier aangehouden Vroege prijs Rijkswaterstaat Bromfietser gewond bij botsing Agenten ten onrechte ontslagen kunst cultuur Goese vraagtekens bij Middelburg als plek groot theater Kloosterboer vervallen donderdag 17 april 1997 an onze verslaggever lenkPostma HDDELBURG - De Raad voor Kinderbescherming wil dat instellingen voor jeugdzorg tel meer zelf gaan beoordelen iwelke gevallen kinderen ge- aal zijn bij onttrekking aan het iiderlijk gezag. Ie afweging of zo'n kinderbe- thennende maatregel nodig is ju in eerste instantie gemaakt loeten worden door de Net- erkorganisatie Zeeland, een amenwerkingverband van al- irlei instellingen die zich met ugdzorg bezighouden. De aad voor de Kinderbescher- jng is bereid daan/oor 'ruim- artig' medewerkers af te staan. Ie directeur van de Raad voor Kinderbescherming, P. wetsloot, maakte dit woensr agmiddag in Middelburg be- end tijdens de officiële ope- ing van de nieuwe behuizing aarin zijn Zeeuwse afdeling enkele maanden is geves- «d. wetsloot vindt dat de verschil- inde instellingen, inclusief zijn sneller moeten gaan sa- enwerken om bedreigde jeug- igen adequaat te helpen. In- jellingen werken nog zo vaak elkaar heen of tegen el- sar in dat de Kinderbescher ming regelmatig in actie moet omen voor jeugdigen die door i mazen van de hulp verlenen- linstellingen zijn gevallen. Hij |gnaleei;t nog allerlei lacunes ijhet stellen van juiste diagno- p aandrang van het subsidië- mde provinciebestuur namen Zeeuwse instellingen enkele iren terug al wel het voortouw het landelijk streven de ugdzorg dusdanig te stroom- ijnen dat alle hulpvragers zo iel mogelijk bij de juiste instel den) terecht komen. laken en ogen i ijiuit hun Netwerkorganisa- ook wel Buro Jeugdzorg ge temd, proberen de instellin- n één zorgcircuit in het leven iroepen dat de 'klant' snelnaar 'meest geëigende vorm van ulpverlening loodst. Maar ear zitten zoveel haken en en aan dat Zeelandnu achter- dreigt te geraken, oetsloot vroeg zich voorzich- af of de wet van de remmende Drsprong Zeeland parten speelt. Woordvoerder P. Nota van de landelijke werkgroep Regie in de Jeugdzorg bena drukte dat Zeeland tot dusver wel erg veel tij d en geld heeft ge stoken in een aspect 'dat lande lijk niet zo aanslaat', namelijk de invoering van een uniform elektronisch cliëntenregistra tiesysteem. Ik hoop dat dat ook ergens toe leidt", merkte hij op. Want op het gebied van de in houdelijke samenwerking ziet hij Zeeland nu niet meer zo gauw landelijk scoren. De ogen zijn al een tijdlang ge richt op DeBevelanden, waar de Netwerkorganisatie een eerste proef neemt met één 'entree' voor alle vormen van jeugdhulp. Afgesproken is dat alle hulpvra gen in eerste instantie terecht komen bij het algemeen maat schappelijk werk. Kan dat de problemen niet de baas, dan zorgt een team van deskundigen uit diverse instellingen voor doorverwijzing naar de meest geëigende vorm van specialisti sche hulp. Hoop De eerstverantwoordelijke ge deputeerde L. Coppoolse erken de dat nog lang niet alle knel punten uit de weg zijn geruimd, maar hij bleef goede hoop hou den. „Onze voorsprong is wat minder groot geworden", rea geerde hij. Belangrijkste knelpunt is vol gens hem dat ouders of kinderen bij meerdere instellingen tegen wachtlijsten botsen, met name bij de Stichting Jeugdzorg Zeeland (ambulante jeugdhulp verlening), de Stichting AZZ (tehuizen) en de geestelijke ge zondheidszorg. Bovendien wor den in die laatste sector (Riagg, Psychiatrisch Ziekenhuis/E- mergis) steeds 'terugtrekkende bewegingen' gemaakt. Daar komt nog bij dat de ge meentebesturen vooralsnog niet staan te trappelen om het algemeen maatschappelijk werk de centen te geven waar mee het de verantwoordelijk heid voor de 'eerste opvang' kan waarmaken. Zowel vanuit de Kinderbescherming als vanuit de landelijke werkgroep Regie in de Jeugdzorg werd gisteren benadrukt dat Zeeland juist met de inschakeling van het al gemeen maatschappelijk werk een belangrijke bijdrage aan de vernieuwing levert. Nadat de bouw van Village Scaldia jaren stil heeft gelegen, denkt de curator van de bv nu dat hij binnen een maand met een plan voor de afbouw van de woningen kan komen. foto's Charles Strijd van onze verslaggever Hans Heijt HOOFDPLAAT - Negentien woningen in het vakantiepark Village Scaldia in Hoofdplaat zijn woensdagavond ver- kocht op een veiling in Rotterdam, omdat de bank geen verder uitstel van betaling 1 duldde. Eerder die dag besloten de andere schuldeisers tijdens een crediteurenver- gadering in Middelburg niet op een f aillis - seraent aan te sturen, maar akkoord te gaan met een definitieve surséance van betaling. De openbare verkoop1 van de negentien vakantiewoningen was aangezegd bij het Rotterdamsë notariskantoor NautaMe- dewerker M. van der Kraats van het nota- riskantoor liet woensdagavond weten dat He vakantiehuis],esitegën een 'behoorlijke^ prijs waren verkocht. Over de exacte prijs en de naam van de koper kon Van der Kraats geen mededelingen doen. Hij ver klaarde dat een tussenpersoon de negen tien huizen had gekocht in opdracht van een onbekende partijOok van de precieze hoogte van de schuld van Village Scaldia bv aan de bank was Van der Kraats niet op - de hoogte."- Curator mr, H, den Hollander van Village Nog altijd is de vertraging van de bouw herkenbaar aan het ontbreken van de dakpannen op de vakantiehuisjes. Scaldia bv verklaarde dat de verkoop van de vakantiehuizen op de veiling geen 1 nadelige gevolgen heeft voor particulie ren- De woningen waren nog eigendom van Village Scaldia. Er waren geen aanbe talingen gedaan op de huizen. Afbouwen Den Hollander liet weten dat hij binnen een maand een plan voor het afbouwen van Village Scaldia hoopt te kunnen pre senteren. De bouw ligt al enkele jaren stil door financiële problemen bij hoofdaan- nemer en directeur Ibens van Village s Scaldia bv. Boyendien zijn de verhoudin gen tussen Ibens en de twee andere aan deelhouders - René Coltof Beheer en Innovast - ernstig verstoord. Den Hollan der: „Waarschijnlijk gaat een van de aan deelhouders eruit, maar ik weet op dit mo ment niet wie." Den Hollander verklaarde dat er zicht is op een nieuwe financier om de plaats van de uittredende aandeelhouder over te ne men. De curator sloot niet uit dat deze fi nancier dezelfde is als de koper van de ne gentien vakantiehuizen woensdag op de veiling. MIDDELBURG - Het verzoek van het Middelburgse college van B en W aan de Renault-directie om af te zien van de slui ting van de fabriek in de Belgische zusterstad Vilvoorde heeft niet geholpen. „Ik ben mij bewust van de ernst van dit besluit voor de 3100 werknemers, hun familie en de hele regio", verzekert presi dent-directeur van Renault, Louis Schweitzer, in een brief aan Middelburg. Gezien de financiële situatie van de onder neming is een reorganisatie onontkoombaar, schrijft hij ver der. Er is gekozen voor de sluiting van Vilvoorde omdat dit de kleinste Renaultfabriek in West-Europa is met een hoog kos- tenpeil en zonder uitbreidingsmogelijkheden. TERNEUZEN - De marechaussee heeft dinsdagavond op het sluizencomplex in Terneuzen een achttienjarige bromfietser aangehouden. De jongeman en zijn vriendin (19) bleken in het bezit van 28 spacecakes (waarin hasj zit verwerkt) en 7,5 gram marihuana. De vrouw kwam er af met een boete van honderd gulden. Haar vriend is na het opmaken van een proces verbaal overgedragen aan de vreemdelingendienst in Zeeuws-Vlaan- deren. Hij bleek geen vaste woon- of verblijfplaats te hebben. Tegen de man wordt een procedure begonnen om hem te kun nen uitzetten naar land van herkomst, Israël. Het duo liep te gen de lamp tijdens een routine-verkeerscontrole. DELFT - De Orde van Nederlandse Raadgevende Ingenieurs (ONRI) heeft woensdagmiddag in Delft Rijkswaterstaat een vroeg jubilieumgeschenk gegeven. Ir. H. Prins, directeur-ge neraal van de in 1998 twee eeuwen oude rijksdienst, kreeg de zilveren wimpel van de ONRI uitgereikt. Met de prijs wil de ONRI haar waardering uitspreken voor 'wat Rijkswaterstaat voor de Nederlandse samenleving heeft betekend en nog steeds betekent', aldus voorzitter ir. P. van Rang'elrooij. Plij noemde met name de Deltawerken als 'toonaangevend'. De ONRI vierde zelf het tachtigjarig bestaan. De ONRI-wimpel is in 1982 ingesteld en sindsdien vijf keer uitgereikt. SINT-KRUIS - Een 17-jarige bromfietser uit Aardenburg moest dinsdagavond met hersenletsel worden overgebracht naar het ziekenhuis in Brugge. De jongen was betrokken ge weest bij een ongeval op de Sint-Pietèrsdijk bij Sint-Kruis. Hij was vanaf de Appelstraat de dijkweg opgereden en had verzuimd voorrang te verlenen aan een 75-jarige automobi liste. In een reactie op de aanrijding week de vrouw met haar auto ver uit naar links, waardoor de auto in botsing kwam met een tegenligger, bestuurd door een 30-jarige Gentenaar. De schade aan de voertuigen was aanzienlijk. MIDDELBURG - Bestuursrechter mr. T. Damsteegt heeft voor de tweede keer in enkele weken tijds een politieman, die zich ten onrechte ontslagen achtte in het gelijk gesteld. De gemachtigde van de korpsbeheerder van de politie Zeeland betoogde eerder deze week op basis van aanvullende argu menten dat een agent uit 's Gravenpolder terecht disciplinair strafontslag had gekregen. De rechter vindt dat de gedragin gen van de agent de opgelegde disciplinaire maatregel niet rechtvaardigen. De zaak van een politieman uit Tholen, die wegens onge schiktheid en onbekwaamheid voor dat ambt was ontslagen, viel al evenzeer in het voordeel van de agent uit. In de praktijk komen de gerechtelijke uitspraken erop neer dat beide dien ders weer in de politie-organisatie moeten worden opgeno- in onze verslaggever mstJan Rozendaal ÜDDELBLTRG - De Europese mdbouwministers zijn be- ugrijker dan de Amerikaanse uustenaar Robert Morris. Van- 125 mei zou van de sinds de ja- zestig wereldvermaarde uustenaar een expositie met icmve vilt werken te zien zijn in c Vleeshal in Middelburg. De imeente wil in dezelfde perio- f echter enkele malen over de lonumentale expositieruimte muien beschikken om gasten (ontvangen in verband met de hotop over landbouw die dan (Zeeland plaatsvindt. De ten- onstelling gaat dus niet door. 'ethouder M. L. Strous van iltuur: „Simpel. Het ene be nig gaat voor het andere be- mg." irecteur L. ter Braak van De leeshal betreurt de kwestie. Ij heeft wel begrip voor het- izoek van de gemeente, ge ien het belang van de Eurotop ooi'Middelburg. Daarom heeft ij Morris be- 'derd met waag of ij op een ah- locatie Me expo- De Wstenaar fgeerde irbolgen en et weten he- maal niets er in Mid- •lburg te iUen. Een stje kin- erachtig, inclt Ter Braak. De expositie is middels namelijk overgeno men door een aantal prestigieu- buitenlandse instituten. Ter 'raak: „De Vleeshal hoefde Jor hem dus niet meer zo no- teh vindt hij ook dat nu een be- ngrijke voegsteen uit zijn ^programma is gelicht, kous erkent dat de aanwezig en! van het werk van Morris juist had kunnen worden uitge buit bij de presentatie van Mid delburg aan de Eurotop, maar dan toch niet in de Vleeshal. Die is namelijk nodig voor een maaltijd. „We willen onze gas ten in de complete entourage van het stadhuis ontvangen." De wethouder vindt het flauw om de afgelaste expositie als een nieuw voorbeeld te zien van de moeizame relatie tussen poli tiek en kunst in Middelburg. „Dat is zwaar overtrokken." In het recente verleden gingen beeldende kunst en politiek in Middelburg niet goed samen. Dat liet, nog steeds niet van een lei en dakje gaatblijkt van daag Opnieuw keert een bekende kunstenaar Mid delburg kwaad de rug toe en opnieuw komt de Stichting Beeldende Kunst Middelburg in con flict met de gemeenten s Houder Strous van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Directeur L. ter Braak van de Stichting Beel dende Kunst Middelburg (SBKM) is 'diep geschokt en te leurgesteld' dat de gemeente Middelburg 700.000 gulden uit de pot kunstzinnige sladsver- fraaiing wil gebruiken voor de herinrichting van de Markt. Volgens Ter Braak is dat geld bedoeld om kunstwerken in de stad neer te zettenr Nu krijgt hij één procent van het herinrichtings- budget van drie miljoen gulden om een kunst werk op de Markt te plaat sen. „Ik heb niet hel gevoel dat ik er 30.000 gul den bij krijg, maar dat er 670.000 gulden van me is ont vreemd." Het geld is jarenlang in het fonds kunstzinnige stadsver- f raaiing opgepot, omdat het zou worden aangewend voor de muur die Karei Appel bij Muse um 13/IX zou maken. Aange zien het museum er niet komt, dacht Ter Braak het weer te kunnen gebruiken waarvoor het was bedoeld: kunstwerken in de openbare ruimte. Hij noemt een aanwending voor de Markt 'ab soluut oneigenlijk gebruik'. Het steekt Ter Braak bovendien dat wethouder van cultuur M. L. Strous in het openbaar - onder meer in de Volkskrant - zegt dat de SBKM wat hem be treft 'letterlijk meer aan de weg moet timmeren', ofte wel kunst werken in de stad moet neerzet ten. „En prompt ontneemt hij ons daarvoor het geld." De 30.000 gulden voor een kunstwerk op de Markt noemt Ter Braak een fooitje. „Dat is niet eens een sigaar uit eigen doos, maar een stinkende peuk. Ik kan daar niks mee. Het is mis schien net genoeg om een bron zen muizenkeutel neer te zet ten." Volgens Strous is het allemaal niet zo negatief als het lijkt. „Als mij wordt gevraagd of het geld wordt gebruikt voor het doel waarvoor het bestemd is, zeg ik volmondig ja. De herin richting van de Markt is stads- verfraaiing, al gebeurt het van uit een andere invalshoek dan de SBKM zou willen. We werken ook met artistieke vormgevers." Het moet de SBKM toch tevre den stemmen dat voor het eerst één procent uit een bouwbudget voor kunst wordt vrijgemaakt, vindt de wethouder. „Dat kan een aanzet zijn tot nieuw be leid." Strous veiwacht bovendien dat de pot kunstzinnige stadsver- fraaiing binnen enkele jaren weer goed vol zit, omdat daar voor bij elke stadsuitbreiding geld vrijkomt. En de komende jaren gaat Middelburg flink bouwen. „De evaluatie van de SBKM komt eraan. Dan zullen we zien wat zij met dat fonds kan doen. Ter Braak hoeft dus niet al ,te somber gestemd te zijn." Dat 30.000 gulden 'niks' is voor een kunstwerk op de Markt vindt Strous geen verstandige uitspraak, „Maar Ter Braak is de deskundige. Ik neem er ken nis van." Lex ter Braak Deelnemers laten zien wat ze aan acteertalent in huis hebben door het thema wachten uit te beelden. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Lotte Ragut GOES - Op straat je acteertalenten vertonen. Mensen die naar je kijken. Veel jongeren huiveren alleen al bij de gedachte. Dit verklaart waar schijnlijk de geringe opkomst bij de workshop straattheater, die het Goe- se Oosterschelde College woensdag middag hield. In samenwerking met het project Kunst Na School probeert de oplei ding jeugd en cultuur dichter bij el kaar te brengen. Door het volgen van workshops kunnen veertien- tot achttienjarigen kennis maken met straattheater, ruimtelijke en grafi sche vormgeving. Op een groots op gezette festivaldag in Goes in sep tember kan het publiek het werk van de deelnemers tenslotte bewonde ren. Gratis De opkomst tijdens de eerste work shop straattheater was niet groot. Vier mensen meldden zich woens dagmiddag bij het Oosterschelde College. Deelnemer Katinka Polder man (15): ,.Ik snap niet dat zo weinig mensen meedoen. Het kost niks, want als je met zijn tweeën komt is het gratis." Katinka speelt zelf bij de toneelclub van haar school en schrijft samen met Daan Buijze (19) een toneelstuk voor De Kunstbende. „Veel jongeren durven kennelijk niet mee te doen," zegt Daan. „Op straat spelen is ook best wel eng." De andere twee deel nemers Rebecca Capello (16) en Kim Schouten (16) zijn het ermee eens. „Toen we op school vroegen of nog meer mensen mee wilden doen, rea geerde niemand," Aanloopperiode „Het is jammer dat niet meer jonge ren hebben gereageerd, maar het is ook belangrijk dat er een keer een be gin wordt gemaakt. Vaak heeft zo'n project een aanloopperiode nodig," zegt Martin Schieman van het Oos terschelde College. Overigens kun nen belangstellenden zich volgende week ook nog aanmelden. Rode draad van de workshops zijn de teksten van de popgroep The Scene. Volgens Martin Schieman is hier be wust voor gekozen. „Popmuziek spreekt de jeugd aan. De laatste tijd vooral ook Nederlandstalige muziek. Veel jongeren herkennen zich in de teksten." Josien de Graaf leidde de workshops. Ze vroeg de deelnemers eerst te laten zien wat ze aan acteertalent in huis hebben. Dat deden ze door het thema wachten uit te beelden. Vervolgens zette ze een cassettebandje van The Scene op. „Het is de bedoeling dat de teksten eerst goed worden beluis terd. Daarna gaan we proberen onze gevoelens, die de liedjes oproepen, te verwezenlij ken. Doel van het project Kunst Na School is jongeren met kunst in aan raking te brengen. Het Oosterschelde College is één van de negen instellin gen, die subsidie hebben gekregen van het ministerië van Onderwijs Cultuur en Wetenschappen. Cultuurdeelname Uit onderzoek is gebleken dat de cul tuurdeelname van jongeren na hun vijftiende sterk daalt. Instellingen voor kunsteducatie merken dat. en hebben in veel gevallen moeite om juist de leeftijdsgroep veertien- tot achttienjarigen naar hun centrum te trekken en daar te houden. Kunst Na School probeert via projecten hier verandering in te brengen. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Ook voor de Goese culturele raad en de werkgroep Uit in Goes staat bij voorbaat niet vast dat een grote Zeeuwse schouwburg per se in Middelburg moet komen. Eerder al zette wethouder mr S. J. Heijning van cultuur vraagtekens bij de uitkomsten van het zogehe ten STOA-rapport, dat uitgaat van de bouw vaneen duizend stoelen tellend theater in Mid delburg. Volgens het dagelijks bestuur van de culturele raad zit Zeeland ook niet te wachten op zo'n kostbare voorziening. Het denkt dat Zeeland te klein is vooreen thea ter met duizend zitplaatsen. „Daar is geen draagvlak voor." Het werpt verder de vraag op of alle soorten voorstellingen wel in Zeeland moeten worden aangeboden. „Het is voldoen de aangetoond dat het Zeeuwse publiek bereid is naar de randstad of elders te reizen voor gro te producties. Het rapport besteedt te weinig aandacht aan de samenstelling van de Zeeuw se bevolking en de instelling van inwoners." Het dagelijks bestuur van de culturele raad meent dat een Zeeuws theater financieel nau welijks meer haalbaar is, omdat wordt betwij feld of gemeenten wel bereid zijn daarin te investeren. Het plan is daarom weinig realis tisch. Geen best rapport Het bestuur van de culturele raad vindt het rapport overigens niet best. De aanbevelingen zijn 'oppervlakkig gemotiveerd en onvoldoen de onderbouwd'. Het dagelijks bestuur trekt de conclusie dat verschillende- gesprekpart ners niet op de hoogte zijn van de culturele si tuatie in een bepaalde gemeente. Die opmer king geldt onder meer de locatie. De keuze voor Middelburg is 'teveel geënt op het verleden'. „De vraag is juist: wat wordt het centrum van de provincie? In dit opzicht zijn de perspectie ven voor Goes gunstig. En dat geldt tevens voor de reisafstanden van gezelschappen en pu bliek." Grootst De werkgroep Uit in Goes wijst erop dat Mid delburg nu het meeste publiek trekt omdat daar het grootste theater staat en de beste voorstellingen zijn geprogrammeerd. Goes tobt de laatste jaren met de Prins van Oranje, wat zijn weerslag heeft gehad op het aantal voorstellingen en bezoekersaantallen. Overi gens gaat het de laatste tijd iets beter met de Prins, die in 2001 het veld ruimt voor een nieuw, doch sober theater aan de Westwal, De culturele raad en de werkgroep zullen hun argumentatie voorleggen aan het dagelijks ge meentebestuur van Goes. Dat kan de opmer kingen meenemen in een reactie aan de provin ciebestuur. Overigens huldigen de culturele gremia en de gemeente Goes ongeveer dezel f de opvattingen over het STOA-rapport. Het cabareteske concert Kloosterboer op solo toer, dat Arno van der I-Ieyden, Rob Elzenga en Jan Veldman vanavond (donderdag) zouden geven in het Vestzaktheater in VTissingen, is wegens onvoorziene omstandigheden komen te vervallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15