Locaties voor groei Sloegebied Zorgen dat het in Zeeland rustig blijft PZC UITBREIDING SLOEGEBIED zeeland Euregio op tournee door de grensstreek Hoechst Holland haalt 24 min winst ondanks verliezen in Vlissingen ilan krijgt rerkstraf mor oplichting Quarlespolder of buitendijks Zelzate wil snel duidelijkheid over spoor Axelse Vlakte Automobilisten negeren massaal snelheidslimiet zaterdag 12 april 1997 z 1 5 van onze verslaggever GÉNT - De komende maanden maakt de Euregio Sclieldem- ond een rondreis door de grens streek. Dat gebeurt op verzoek van die gemeenten, die nader willen worden geïnformeerd over de werkzaamheden en (subsidie )mogelijkheden die Je Euregio biedt. Half maart begon de tournee in het stad- knonze medewerker - De Terneuzense Witierechter mr. C. Kool heeft jiijdag een 41-jarige man uit [sel voor oplichting conform (v eis veroordeeld tot 40 uur ierkstraf en twee weken voor- Lrdelijke gevangenisstraf, firder moet hij aan de bena- telde partij een schadevergoe- L van 800 gulden betalen, fin zijn oplichterspraktijken lerden in 1995 en vorig jaar elf itdernemers in West-Zeeuws- llaanderen het slachtoffer. De iilale schade bedroeg tweedui- ind gulden. Vijf slachtoffers c'aimden hun schade. De verdachte gebruikte het gelei gischulden af te lossen. De Ax- fiar gaf zich uit voor iemand, iie advertenties zocht voor een jjeuw uit te brengen sportblad, fien hij een aantal adverteer- fers zover kreeg om te betalen, png hij door met zijn winstge- j?nde praktijken. „Hetverdien- fcgoed", vertelde hij. peman sleepte er vorig jaar een uder verhaal bij. Hij deed de adernemers geloven, dat hij als iganisator van een fietstoer- iocht langs de Zeeuws-Vlaamse bist. een folder wilde uitbren- (?n. Als tegenprestatie voor de idvertentie zouden de deelne mers aan de toertocht een con- üimptie in hun zaak gebruiken. De formule had wederom suc- ies,maar op 6 mei wekte hij arg waan bij een van zijn slachtof fers. De verdachte beriep zich tp zijn geestelijke gesteldheid: Éj zou in die periode manisch depressief zijn geweest. Zijn iaadsman mr. J. L. M. Burlet rand dat de ondernemers hun <ezond verstand niet hadden •ebruikt. „Hij kon simpelweg ■eld loskrijgen door te vertellen iathij optrad namens sportver- aiigingen, die een blad wilden dtbrengen. Verder werd hem niets gevraagd." huis van Hulst, waar een om vangrijke informatiestand werd opgebouwd. De komende tijd zijn Stekehe, Sas van Gent en Axel aan de beurt, gevolgd door een groot aantal Vlaamse grensgemeenten. Tijdens de tournee wordt aan geïnteresseerden alle mogelij- NIEUWDORP - Uitbreiding van het industriegebied Vlissin- gen-Qost kan tussen Walcheren en Zuid-Beveland in de Quar- lespolder öf buitendijks. De ge meente Borsele geeft deze voor zet in haar reactie op het ontwerp-streekplan van de pro vincie. De keuze voor de Quarlespolder öf buitendijks is voorzichtig ge formuleerd. De gemeente schrijft: 'Een studie naar uit breiding in zuidelijke richting (buitendijks) en/of noordweste lijke richting (in de Quarlespol der) zien wij met belangstelling tegemoet'. Een uitbreiding van het zeehaventerrein in de rich ting van de dorpen Nieuwdorp, 's-Heerenhoek en Borssele is voor het Borsels gemeentebe stuur 'onbespreekbaar'. „Als wij aangeven iets niet te willen, dan geven wij ook graag een alternatief aan", verduide lijkt wethouder P. Vollaard. „Niet dat wij op korte termijn verwachten dat een uitbreiding van het industriegebied nood zakelijk is. Er is nog ruimte en de huidige capaciteit kan doel matiger worden benut." Vollaard ziet niet direct water gebonden activiteiten in de Quarlespolder komen. Twee hoofdwegen en een dijk zouden kë informatie verstrekt over het grensoverschrijdende In terrog Il-programma. De in formatiestand staat in iedere gemeente een week. Geduren de een aantal dagdelen zijn er ook mensen van het Euregio- secretariaat aanwezig om uit leg te geven. Is daar behoefte ervoor moeten worden omge legd. Bij eerdere uitbreidingen van het industriegebied is dat overigens wel gebeurd. En een doorbraak naar de Quarlespol der zal er waarschijnlijk toch komen. Spoorlijn Rijkswaterstaat Zeeland en Railned zijn momenteel met een verkennend onderzoek bezig naar de aanleg van een nieuwe, rechtstreekse goederenspoor lijn van Vlissingen-Oost naar de hoofdspoorlijn Vlissingen-Roo- sendaal. Die lijn zou de huidige spoorbaan langs Heinkenszand moeten vervangen. De gemeen te Borsele is voorstander van die oplossing, omdat Heinkenszand dan wordt ontlast. De meest aangewezen nieuwe verbinding loopt logischerwijs door de Quarlespolder, onmiddellijk naar de spoorlijn tussen Arne- muiden en Lewedorp. Voor de zomer hopen Rijkswa terstaat en Railned de verken nende studie af te ronden. Een 'versnelde' procedure wordt ge volgd, maar, stelt een medewer ker van Rijkswaterstaat, 'zeker zo zorgvuldig'. „Gewoonlijk duurt een milieu effect rappor tage, tracé-studie, vijf a zes jaar. In dit geval moet de procedure in drie jaar en negen maanden afgerond zijn. Daarna kan er worden gebouwd." aan, dan woxxlen bovendien in formatieve bijeenkomsten be legd voor leden van de colleges, raadsleden, ambtelijke mede werkers en burgers. Het 'Euregio-circus' doet de komende maanden het ge meentehuis van de volgende plaatsen aan: van 14 tot en met 18 april Stekene, van 21 tot en- met 25 april Sas van Gent, van 28 april tot en met 2 mei Axel en daarna volgen Wachtebeke, Moerbeke, Beveren, Zelzate, Kaprijke, Assenede en Sint- Laureins. De overige grensgemeenten komen vermoedelijk na de zo mervakantie aan de beurt. In- terreg II loopt nog to t het einde van deze eeuw. Daarna is het nog maar de vraag of de Eure gio Scheldemond nog in aan merking komt voor Europese subsidies. Die kans lijkt klein. De subsidiestroom zal dan via de Scheldemondraad - het overlegplatform van de pro vincies Oost- en West-Vlaan deren en Zeeland - lopen. van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - De vier activi teiten van Hoechst Holland in Vlissingen hebben vorig jaar een verlies van bijna acht mil joen gulden opgeleverd. Dank zij het goede resultaat van de dochterondernemingen Nunza in Haelen (plantenveredeling en zaadhandel) en Depron in Weert (schuimfolie), de verkoop van Trespa in Weert (bouwplaten) en de herwaarding van de aan delen die HoechstHolland heeft in de farmacieonderneming Hoechst Marion Roussel, is 1996 toch met een nettowinst van 24 miljoen gulden afgesloten. In het winstcijfer is de voorzie ning van 79 miljoen gulden in begrepen die Hoechst moest treffen in verband met de reor ganisatie van haar Nederlandse tak. Het hoofd- en verkoopkan toor in Amsterdam is gesloten, de activiteiten in Weert zijn ver zelfstandigd - en op Depron na inmiddels verkocht - en in Vlis singen zijn veranderingen in uitvoering die eveneens moeten leiden tot verzelfstandiging van activiteiten. In het kader van die laatste operatie gaan ten op zichte van eind 1995 250 ar beidsplaatsen verloren. Hon derdzes werknemers van 56 jaar en ouder zullen Hoechst tussen 1 juli 1997 en eind 1998 verla ten. Tot nu toe hebben 39 perso nen gebruik gemaakt van de regeling ter stimulering v|n 'vrijwillig vertrek. Reorganisatie De grote veranderingen binnen Hoechst Holland maken het moeilijk de cijfers over 1996 te vergelijken met die over voor gaande jaren. Als gevolg van de verkoop van bedrijfsonderde len daalde de omzet vorig jaar bijvoorbeeld van 947 tot 559 miljoen gulden. In Vlissingen gaven de fosfordivisie. de alk- aansulfonaatfabriek en de de DMT-fabriek verlies te zien. Al leen de TEAD-fabriek behaalde winst, zij het minder dan ver wacht. Deze tendens tekende zich in de loop van vorig jaar al af en was reden de reorganisatie uitte voeren, Vanaf 1 juli bestaat Hoechst Vlissingen uit vier aparte on dernemingen. Alle fosforactivi- teiten van het chemie- en farmacieconcern worden ge bundeld in Thermphos Interna tional in Vlissingen. Deze BV is een onderdeel van de business unit Celanese, waarin Hoechst de productie en verkoop van ba- sischemicaliën onderbrengt. De productie van de bleekmiddel- activator TAED en de vloeiba- re-zeepgrondstof alkaansulfo- naat worden samengevoegd in een BV, die een onderdeel is van Clariant. de Hoechst-onderne- ming voor speciale chemicaliën. Voor de productie van DMT is eerder al de zelfstandige BV Hoechst Trevira Vlissingen op- gericht. Centrale diensten Deze drie BV's worden, samen met wat nog rest van Hoechst Holland, eigenaar van een vier de nieuwe onderneming: Indu strie Park Vlissingen BV. waarin centrale, niet op te splitsen diensten worden onderge bracht. Deze laatste onderne ming moet ook de resterende ruimte op hetHoechst-complex in Vlissingen aan de man zien te brengen - binnen of buiten het concern. Klachtenlijn eigen bijdrage VLISSINGEN - De Nederland se Patiënten/Consumenten Fe deratie (NP/CF) stelt volgende week telefoonlijnen open waar ziekenfondsverzekerden te recht kunnen met opmerkingen en klachten over de eigen-bij- dragenregelingen in de gezond heidszorg. Dat gebeurt in samenwerking met de Gehandicaptenraad. Het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg Zeeland doet ook aan die actie mee. Het Klachtenbureau is van maan dag 14 tot en met vrijdag 18 april van 9.30 tot 12.00 uur be reikbaar onder nummer 0113- 249490. Via de 'belweek' hopen de pati ëntenorganisaties een zo volle dig mogelijk beeld te krijgen van de problemen die rond de ei gen-bijdrageregelingen zijn ontstaan. De binnengekomen reacties worden doorgespeeld naar minister Borst van Volks gezondheid en de Tweede Ka mer. De patiëntenorganisaties vinden dat de nieuwe regelingen snel van tafel moeten. van onze verslaggever Harmen van der Werf Gespannen verhouding tussen Turken en Koerden ook hier voelbaar van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - Op het stadhuis in Middelburg zijn ze na ruim drie we ken nog steeds niet van de schrik be komen. Gaven ze subsidie voor 'één groot multi-cultureel feest', bleek het een felle anti-Turkse betoging. Wethouder Strous wist die donder dagavond niet wat hem overkwam. Hij had een welluidende rede voorbe reid, bedoeld om de deelnemende minderheidsgroepen er van te verze keren dat de plaatselijke overheid pal staat tegen iedere vorm van racisme. Maar het pakte anders uit. Op de Markt, waar hij de kleine menigte zou toespreken, eisten de tientallen Koer den luidruchtig alle aandacht voor zich op. Vlaggen, spandoeken en anti-Turkse leuzen transformeerden het feest in een regelrechte steunbetuiging aan de Koerdische afscheidingsbeweging PKK. Vertegenwoordigers van andere deelnemers, met name asielzoekers uit Irak en Somalië, zagen zich het spreken belet. En voorlieden van de anti-racistische actiegroep Bravo, die de verantwoordelijkheid voor het 'feest' op zich had genomen, pakten ontdaan hun biezen. Plotsklaps merkt Nederland dat bin nen de Turkse gemeenschappen span ningen groeien die hier en daar al een kookpunt hebben bereikt. Volgens de Zeeuwse consulent voör buitenlan ders H. Akdag, zelf afkomstig uit Tur kije, toont de gebeurtenis in Middel burg aan hoe weinig de Nederlandse samenleving zich daarvan bewust is. Politieke, religieuze en politiek-reli- gïeuze bewegingen, die in Turkije met elkaar in conflict zijn, proberen de Turken in Nederland voor hun karre tje te spannen. Dat daar spanningen uit voortkomen was te voorzien. „Minister Dijkstal roept nu dat de conflicten in Turkije moeten worden uitgevochten. Maar hijzelf heeft die conflicten Nederland binnengehaald toen hij het Koerdisch parlement in ballingschap toestemming gaf om zich in Den Haag te vestigenDat was vragen om moeilijkheden." Daar komt nog bij dat de fundamentalis- tisch-islamitische partij in Turkije in middels regeringsverantwoordelijk heid draagt. Dat maakt krachten vrij die 'het democratisch proces de grond in willen boren'. Wakker Gebeurtenissen in de afgelopen we ken hebben de Nederlandse samenle ving n u in ieder geval goed wakker ge schud. In de Haagse Schildersbuurt staken onbekenden de woning van een Koerdisch gezin in brand, waar door een moeder en vijf kinderen om het leven kwamen. In Arnhem en Schiedam braken daarna gevechten uit tussen Turkse en Koerdische jon geren. Turken en Koerden wijzennaar elkaar als mogelijke daders. De een ziet in de brand een actie van Koerdische PKK, de ander beschouwt de aanslag als een door de Turkse re gering geregiseerde provocatie. Gewelddadigheden hebben zich in Zeeland nog niet voorgedaan. Woord voerders van de Turkse organisaties in Zeeland zeggen dat ze al hun invloed aanwenden om ervoor te zorgen 'dat het in Zeeland rustig blijft'. Het over grote deel van de Turken en Koerden zou niets liever willen dan vreedzaam met elkaar samenleven. Maar de stemming is er niet vriendelijker op geworden. Een paar jaar geleden nog legden Turkse en Koerdische Middelburgsers eendrachtig geld op tafel voor de aan koop van het gebouw waarin de Mid delburgse moskee is gevestigd. Nu kij ken sommigen onder hen elkaar niet eens meer aan. Her en der in Zeeland plakten Köerden, ondersteund door een aantal Nederlandse organisaties, onlangs affiches op met de oproep Turkije met een toerisme-boycot te treffen. Ze werden al snel door onbe kenden verwij derd. In de Zeeuwse Bi bliotheek troffen Koerden onlangs boeken en kranten aan waarin anti- Koerdische teksten waren gekrab beld. Maar de gemiddeld Turk en de gemiddelde Koerd babbelen nog wel met elkaar, ook al wordt pijnlijke ge spreksstof daarbij angstvallig geme den. In Nederland wonen ruim 250.000 Turken en ongeveer 60.000 Koerden van wie het meerendeel uit Turkije af komstig is. Zeeland telt ruim 2.600 mensen uit Turkije. Die zijn gelijke lijk verspreid over Walcheren (Mid- delburg/Vlissingen), de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone en de Bevelan- den (Goes/Reimerswaal). Er bevinden zich zo'n 250 Koerden tussen. Het meerendeel van hen woont op Wal cheren. Mesopotamië Enkele Koerden richtten daar vier jaar geleden de culturele vereniging Mesopotamië op. Die organisatie, ge vestigd in een clubgebouwtje in Vlis singen, streeft ernaar alle Koerden in Zeeland te verenigen. De vereniging zet inburgeringsactiviteiten op touw. en maakt er geen geheim van sterke sympathieën te koesteren voor de Koerdische 'vrijheidsstrijd'. Be stuursleden van de vereniging waren er dan ook verantwoordelijk voor dat het 'multi-culturele feest' in Middel burg uitliep op een anti-Turkse mani festatie. De Turken in Zeeland zijn goed geor ganiseerd in talrijke, veelal plaatse lijk opererende, elkaar deels overlap pende organisaties. Die zetten een grote verscheidenheid aan Turkse evenementen en inburgeringsactivi teiten op touw. Maar ze hebben èen schreeuwend gebrek aan kaderleden. Dat komt voor een deel doordat spra ke is van versplintering, voor een an der deel doordat de leden doorgaans laaggeschoold zijn. Iman In Middelburg, Terneuzen en Axel zijn daarnaast comités actief die, on der de hoede van de Islamitische Stichting Nederland, een moskee be heren. Om de vier jaar krijgen ze van uit Turkije een nieuwe geestelijk lei der (iman) toegewezen, geselecteerd foto Jaap Rozema/GPD door het ministerie van religieuze za ken. De Turkse gemeenschappen in Zee land putten hun informatie groten deels uit Turkse bronnen, zoals kran ten en satelliettelevisie. Niet zelden laten die media zich voor propagan distische karretjes spannen, „Een sfeer zoals in Den Haag ontstaan is", waarschuwt minderhedenconsulent Akdag, „kan ook in Zeeland ontstaan. Zo'n demonstratie als in Middelburg kan aanleiding zijn. Gelukkig hebben we nu in Middelburg een zeer liberale en nuchtere iman. Zou hij tot het con servatieve kamp behoren en zeggen 'we pikken dat niet meer', dan kan de vlam zo in de pan slaan." De Stichting Bravo, de club van anti racistische actievoerders op Walche ren, heeft aan het 'multi-culturele feest' in Middelburg een flinke kater overgehouden. Het leek voorzitter N. van Duijn zo mooi. „Wij wilden een activiteit in het kader van de Interna tionale Anti Racisme Dag. En de Koerden wilden, zoals elk jaar, Ne- wroz (het Koerdische nieuwjaars feest, red) vieren. Dus dachten we: 'la ten we er dan samen één groot feest van maken. Daar waren heel goede af spraken over. Achteraf moeten we constateren dat wij gewoon zijn mis bruikt'," De Koerdische vereniging Me-sopot- amië geeft van het gebeurde een heel andere lezing. Volgens voorzitter M Yigit, die twee jaar geleden uit Turkije wegvluchtte, en wiens asielaanvraag inmiddels is toegewezen, was Bravo er heel goed van op de hoogte dat zijn Koerdische organisatie de manifesta tie wilde laten draaien om de traditio nele Newroz-viering. Yirgit, die nog geen Nederlands spreekt en verstaat, maar zich nadrukkelijk als leidsman van de vereniging manifesteert, zegt er vanuit te zijn gegaan dat Bravo en de andere deelnemers het Newroz- feest gewoon mee wilden vieren. „Maar toen het eenmaal zover was bleek Bravo de touwtjes in handen te willen nemen. Toen dat niet lukte zijn ze vertrokken." Anti-Turks Maar waarom kreeg dat feest dan zo'n anti-Turks karakter? Yirgit: „Dat was de wil van ons volk. Iedereen is vrij zich te uiten. Wij als bestuur kunnen alleen richtlijnen geven. Veel familie leden van onze mensen zijn in Turkije vermoord, gemarteld of uit hun dor pen weggejaagd. Die mensen zijn alle maal tegen Turkije. Maar met het Turkse volk hebben we geen proble men. We strijden tegen een systeem. Dat systeem heeft duizenden dorpen in brand gestoken, en misbruikt ge bedshuizen als de Middelburgse mos kee om de mensen tegen ons op te zet ten." Voorzitter S. Topal van de Turkse Werknemersvereniging in Middel burg, een organisatie die (volgens hem ten om-echte) wordt beschouwd als een club met nogal conservatieve isla mitische achterban, zou graag zien dat Turkse groeperingen eens wat minder over de Turkse politiek, en wat meer over gebeurtenissen in de Ne derlandse samenleving discussiëren. „Wij leven in Nederland. Praten over de politiek in Turkije is verloren tijd. Als je alleen maar naar de Turkse tele visiezenders kijkt, weet je niéts van Turkije. Want je ziet niet altijd de rea liteit. Als je geen oog hebt voor de ge beurtenissen in Nederland, dan blijf je altijd op achterstand." van onze verslaggever Wout Bareman ZELZATE - Een grote groep Zelzatenaren loopt te hoop te gen de aanleg van een spoorlijn op de oostelijke oever van het Kanaal Gent-Terneuzen over hun grondgebied. Ze hebben een actiecomité gevormd dat de plannen - die volgens hen niet meer zijn tegen te houden - kri tisch gaat begeleiden. Het tracé ligt nog niet vast. Maar het ligt voor de hand dat de doorgetrok ken spoorlijn de route van de Kennedylaan volgt. Of dat aan de westzijde dan wel de oostkant gebeurt, is nog de vraag. Het gemeentebestuur van Zelzate voelt niets voor een tracé aan de westkant omdat dat het doorgaand verkeer hin dert. De provincie en de Belgi sche Spoorwegen (NMBS) heb ben eerder wèl hun voorkeur voor dat tracé, dat overeenkomt met het gewestplan, uitgespro ken. Het stadsbestuur van Gent voelde aanvankelijk helemaal niets voor doortrekking van de spoorlijn op de oostoever, maar beschouwt die verbinding nu als goed wisselgeld voor de aan leg van een tunnel, die de lca- naalbrug bij Sluiskil moet ver vangen. De Zelzatenaren gaan er, met het oog op dat econo misch belang, van uit dat de spoorlijn daardoor niet meer is tegen te houden. Momenteel wordt nog gespro ken over drie tracés. Het eerste volgt cle Kennedylaan aan de westkant en kruist de weg ter hoogte van de Leegstraat om vervolgens langs de Tractaat- weg richting Axelse Vlakte te leiden. Dit tracé passeert een woonwijk en een bedrijventer rein op korte afstand. Het hin dert bovendien de toegang tot Sidmar en veroorzaakt een ex tra obstakel op het gevaarlijke kruispunt Kennedylaan-Trac- taatweg. Een alternatief is de huidige bietenlijn naar Moerbeke, die de Kennedylaan kruist voor de kantoorgebouwen van Sidmar. Maar ook dat tracé zorgt voor problemen omdat ter plekke momenteel nieuwbouw plaats vindt. Een derde optie is de doortrek king van de bestaande spoorlijn via de Wachtebeekse bossen. Maar dat zou weer stuiten op protesten van de kant van het gemeentebestuur van Wachte beke, dat enkel wil meewerken indien aan dat spoor ook een in dustrieterrein kan worden aan gelegd. De Zelzatenaren vinden het vreemd dat geen enkele betrok ken instantie hen wil informe ren over de plannen. Ze vrezen dat ze straks voor een voldon gen feit worden geplaatst en hebben voor de zekerheid een kleine stuurgroep geformeerd, die meer informatie gaat inwin nen over de verschillende tra cés. Binnenkort wordt om te be ginnen overleg gepleegd met het gemeentebestuur. van onze verslaggever NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De marechaussee heeft don derdag maar liefst 480 automo bilisten betrapt op te snel rijden op de Langeweg in Nieuw- en Sint Joosland. Daar vinden op dit moment wegwerkzaamhe den plaats, waarvoor de 'snel heidslimiet is aangepast tot vijftig kilometer per uur. Vorige week vond ook al een radarcon trole plaats, waarbij de politie eveneens honderden automobi listen bekeurde. De politie kon digde toen al aan vaker te con troleren. Die aankondiging heeft niets geholpen, aldus de politie. Tussen 9.15 en 11.50 uur en tus sen 12.50 en 16.15 uur stond ra- clarapparatuur opgesteld langs de Langeweg in Nieuw- en Sint Joosland. 's Ochtends reed 58 procent van alle automobilisten te snel en 's middags was 52 pro cent in overtreding. Zeven be stuurders reden harder dan honderd kilometer per uur. Eén van hen presteerde het zelfs om 123 kilometer per uur te rijden. De politie is van plan om, zolang de wegwerkzaamheden duren, vaker te controleren. Op de Schroeweg reden donder dag tussen 16.30 en 18.00 uur 102 automobilisten te snel. Op cle weg geldt een snelheidslimiet van zeventig kilometer per uur. Eén bestuurder reed 131 kilo meter per uur. ll - Nieuwdorp Sloekreek Borssele De Quarlespolder is een jonge polder, aangelegd in 1949 in het voormalige schorrengëbied tus sen Walcheren en Zuid-Beve land. Walcheren wist zich voor dien alleen via de Sloedam met Zuid-Beveland verbonden, de Sloedam uit 1871 met een spoor- en autoweg. In de Quar lespolder herinnert een kreek restant, de Sloekreek, aan de voorgeschiedenis. De Sloekreek staat te boek als natuurgebied en is in beheer bij het water schap Zeeuwse Eilanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 57