Schouwen tegen gedoogbeleid PZC Verkeer Loensweg wordt geremd Politie Tholen ziet toename geweld in uitgaanscentra Omwonenden tegen plan recreatiegebied Laatste oorlogswond in monumentaal hart Middelburg geheeld zeeland s 18 Meerderheid gemeenteraad ziet niets in toelaten koffieshop Auto's op Schouwen belaagd Collegeleden Sch.-Duiveland herdenkt WOU kerkdiensten weekenddiensten zaterdag 12 april 1997 van onze verslaggever Frank Balkenende ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland zal niet meewerken aan een gedoogbeleid voor drugs. Een raadsmeerderheid van VVD. CDA. SGP/GPV en RPF blijft op voorhand tegen de ves tiging van een legale koffieshop op het eiland, ook al garanderen justitie en politie dat er meer tijd en mankracht zal worden besteed aan controle op het ge doogbeleid. Dat zeven burge meesters in de Oosterscheldere- gio donderdag hebben afgesproken de eindrapportage in de verschillende colleges en raden te bespreken, verandert niets aan het standpunt van de vier Schouwen-Duivelandse raadsfracties. De stellingname van de vier fracties, die zonder hun wet houders al een meerderheid in de raad hebben, betekent dat in de Oosterschelderegio geen een duidig softdrugsbeleid komt. Gemeenten, justitie en politie zullen op de Bevelanden over gaan tot het gedoogbeleid, op Schouwen-Duiveland blijft al les bij het oude. In politieke ter men heet dat de nul-optie, ofwel geen enkele koffieshop toe staan. Die nul-optie was overi gens al vastgelegd in het colle geprogram van de gemeente Schouwen-Duiveland en te vin den in bijna alle verkiezings programma's van de raadsfrac ties, GroenLinks en D66 uitgezonderd. Aan de achterban en de kiezers is een plotseling 'ja' tegen het gedoogbeleid nau welijks te verkopen. Handhaving De Goese burgemeester ars. D. J. van Zaag, voorzitter van het regionale drugsoverleg, zal de komende tijd trachten van justitie en politie zwart op wit de garantie te krijgen dat voor de handhaving van het gedoog beleid personeel wordt vrijge maakt. De Schouwen-Duive landse vertegenwoordigers in het drugsoverleg vrezen name lijk dat zonder die garantie het gedoogbeleid tot mislukken ge doemd is. Al zou die garantie er komen, dan nog is WD-fractie- voorzitter J. J. Geleijnse niet over de streep te halen. „Vol doende controle op zo'n koffie shop en het aanpakken van illegale verkoop is niet te garan deren. Wij vrezen dat een koffie shop met vergunning leidt tot meer problemen. Van der Zaag kan wel anders beweren, maar wij als fractie zijn daarvan niet overtuigd. Wij blijven tegen." Ook voor het CDA verandert een discussie over het eindrap port niets aan het ingenomen standpunt, verklaart fractie voorzitter C. Legemaate. „De politie heeft gewoon geen man schappen om het gedoogbeleid te handhaven. Bovendien heb ben we er een reeks bezwaren te gen. Je loopt in Europees vel band uit de pas, je zadelt de omgeving met overlast op en het beleid is nogal dubbel. We lega liseren verkoop, maar bestrij den de handel door hennepkwe kerijen op te ruimen. Daai'naast denk ik dat een koffieshop drempelverlagend werkt voor de jeugd. Wij zien er niets in." Sceptisch De andere christelijke fracties zijn mordicus tegen, de PvdA moet zich nog beraden, maar heeft wel de nul-optie in het col legeprogram onderschreven- Wethouder G. J. W. van der Salm is niettemin sceptisch over het gedoogbeleid. Net als ande re fractiewoordvoerders erkent hij dat op Schouwen-Duiveland sprake is illegale verkoop van softdrugs, niettemin vraagt hij zich af of een koffieshop 'meer waarde heeft'. Bovendien heeft hij de indruk dat Schouwen- Duiveland, waar één van de drie gedoogde koffieshops zou moe ten verrijzen, 'mee moet lopen om de Goese drugsproblemen op te lossen'. Daar bevinden zich momenteel negen illegale verkooppunten. Portefeuillehouder volksge zondheid P. W. Bei'revoets- Ringelberg (CDA) heeft zich eerder tegen de komst van een koffieshop verklaard. Enburge- meester mr. J. J. P. M. Assel- bergs zegt ook 'grote twijfels te hebben over de meeiwaarde van een koffieshop'. Bovendien vraagt hij zich af hoe realistisch het gedoogbeleid in de praktijk is. „Met name op het punt van de handhaving zul je keiharde garanties moeten heb ben. Juxidisch is de kwestie evenmin eenvoudig. Als je zo'n beleid inzet, moet je het wel waar kunnen maken." Snelheidsremmers moeten het onaantrekkelijk maken om over de Loensweg in Nieuwerkerk te scheuren. fotoPieterHonhoff van onze verslaggeefster NIEUWERKERK - Het sluipverkeer op de Loensweg in Nieuwerkerk wordt aan gepakt. Het college van B en W van Schouwen-Duiveland wil snelheidsrem mers aanbrengen om automobilisten te dwingen vaart te minderen en te ontmoe digen langer van deze route gebruik te maken. Het is de bedoeling de verkeers drempels of andere snelheidsremmers in de tweede helft van dit jaar aan te leggen, gelijktijdig met het vvoonrijpmaken van een nieuwbouwgebiedje aan de Loens weg. Daarnaast vraagt de gemeente volgende week aan Rijkswaterstaat of het mogelijk is de toegang tot de parallelweg die de au- tomoblisten gebruiken om via de N59 de Capelleweg op rijden, helemaal af te slui ten als extra maatregel tegen het sluipver keer. Met de verbetering van de verkeers veiligheid op dit weggedeelte zou Rijkswaterstaat vooruitkunnen lopen op een totale aanpak van de veiligheid op de parallelwegen, meent de gemeente. Voor het nemen van maatregelen op de N59 en de parallelwegen is de gemeente afhanke lijk van de medewerking van de wegbe- heerder. De gemeente probeert al jaren het sluip verkeer tussen Zierikzee en Nieuwerkerk terug te dringen. Een eerdere poging de aansluiting van de Capelleweg op de Loensweg af te sluiten, stuitten op verzet van omwonenden. van onze verslaggever Marco van Barneveld THOLEN - Het aantal gewelds delicten in de gemeente Tholen neemt toe en de aard van die de licten wordt ernstiger. Het gaat vooral om vechtpartijen tussen jongeren in de uitgaanscentra. Verder 'valt het mee' met de cri- minialiteit op Tholen. Dit blijkt volgens J. Krombeen, chef werkeenheid van het korps Tholen, uit de 'operationele jaari-esultaten' over '96. De stijging van het aantal ge weldsdelicten noemt Krombeen het meest opmerkelijke aspect uit de jaarcijfers. „En die stij ging zet zich door. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn er al zeventien aangiftes van dat soort delicten binnengekomen." Over oorzaken van die stijging durft Krombeen niets te zeggen. „Ik weet alleen dat het tijdens uitgaansuren gebeuld in de ver schillende kernen. Meer kan ik er niet van zeggen. In totaal kreeg de politie Tholen op het gebied van criminaliteit vorig jaar bijna zeshondei'd aangiften binnen. Van die aan giften is een 'top tien' samenge steld. In de meeste gevallen (8 ging het om auto-inbraken. C 'twee' staan vernielingen ene de derde plaats staan woningii bi'aken. Geweld met letsel sta: op de tiende plaats - hoger de in voorgaande jaren. Behalve de geweldselieten zoi den de aantallen auto- en wi ninginbraken zijn gestege Ook zouden er meer aangiftf zijn gedaan die te maken hel ben met drugs (overlast en 'de; len' bijvoorbeeld). Krombee erkent echter dat op basis va aantallen aangiften geen hanl conclusie te trekken zijn overd ernst van de criminaliteit. Ij mers: in lang niet alle gevalle wordt aangifte gedaan. Toe valt volgens Krombeen te cor cluderen dat het op Tholen bi trekkelijk rustig is. Het is de eerste keer dat de poli tie Tholen op deze manier d 'jaarresultaten' bekendmaak Volgens Krombeen is het de be doeling burgers op deze manie een beter beeld te geven vand zaken die zich in de gemeenl voordoen. „Mensen hebbe vaak last van onveiligheidsge voelens, maar het ontbreekt he tegelijk vaak aan concrete cij fers." van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Be woners van de Westerseweg, de Kampweg en de Irisweg in Wes- tenschouwen hebben bij de pro vincie bezwaar gemaakt tegen het aanwijzen van de Burgh- en Westlandpolder als recreatiege bied. De polder is in de streek- planuitwei'king voor Schou- wen-West aangewezen als compensatielocatie voor cam pings die moeten verhuizen uit natuurgebieden. De Burgh- en Westlandpolder grenst aan de woonwijk waar de indieners van de zienswijze wo nen. De bewoners willen het open poldergebied met 'land schappelijk bijzonder fi'aaie en waardevolle' landbouwgron den behouden. Het gebied sluit rechtstreeks aan op 'het unieke natuurgebied' met inlagen tus sen de kampweg en de aanze van de Oosterscheldekering.B vestiging van verblijfsrecreati zou 'een onvergeeflijke aanslag plegen. De bewoners zijn ban dat met het toelaten van cara pings 'fouten uit het verleder worden herhaald. Zij doele daarmee op het bouwen en re creëren in duinen en overgangs gebieden. Bovendien zou he strijdig zijn met het provincial beleid, omdat de vestiging vai hinder en overlast veroorzaken de kampeei'bedrijven het recre atief produkt verslechtert. U bezwaarmakers halen een re cente uitspraak van de Raai van State aan, waaruit blijk dat bij bedrijfsverplaatsingei schade aan belanghebbende! en omwonenden moet wordei voorkomen. van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - Met de res tauratie van het pand Schuit- vlotstraat 15 in Middelburg is het laatste gat gedicht dat door de Tweede Wereldoorlog in het monumentale hart van de stad werd geslagen. Aannemersbe drijf R. Bekink uit Aagtekerke zette woensdag de vlag in top ten teken dat het hoogste punt is bereikt. Over anderhalf a twee maanden hoopt het de totaal vernieuwde woning op te leve ren aan bewoner Lein Sturm. Het pand stond vanaf 1942, toen het interieur vrijwel volledig werd weggeblazen door een granaat, leeg. Middelburg ki-eeg het in de Tweede Wereldoorlog zwaar te verduren. Op 17 mei 1940 rukte een bombai'dement het hart- uit het centrum. Zelfs na de bevrij ding in 1944 kwam zo nu en dan een afgezwaaid projectiel op één van de woningen terecht. Vermoedelijk is dat ook het ge val geweest met het pand aan de Schuitvlotsti-aat, denkt ge- meente-archivaris drs. P. W. Sijnke. „Tot eind '44 is er regel matig geschoten. Zelfs na de be vrijding is er in Lange Delft nog wel 's wat gevallen. Dat het pand nu wordt opgebouwd, is heel erg mooi." Pand Sturm heeft het pand al sinds 1985 in bezit. Hij nam het over van radiomaker Tonv van Verre uit Veere. „Het was een héél Drankrijder botst op auto VLISSINGEN - Een 35-jarige Vlissinger is vrijdag om 2 uur aangehouden voor het veroor zaken van een botsing terwijl hi j onder invloed van alcohol ver keerde. De man was op Sloeweg tegen de achterkant van een voor hem lijdende auto gebotst. Beide wagens liepen daardoor schade op. De aangereden auto werd bestuurd door een 37-jarige vrouw uit het Duitse Waschen- beuren. Zij klaagde over pijn in de nek. Het slachtoffer is daar voor behandeld in het zieken huis. Uit een ademanalyse bleek dat de man ruim vier maal zo veel had gedronken als wettelijk is toegestaan. klein, schuin pandje. Ik heb de grond ooit van een makelaar ge kocht met de bedoeling daar iets te doen, maar niemand zag kans om er ook maar iets mee te doen Het stond scheef en het was zó smal dat er eigenlij k niets mee te beginnen viel. Ik feliciteer me neer Sturm van harte dat hij er wél iets van weet te maken. De enige winst die ik heb was een zak turf uit het huisje." Ook Sturm wist jaren niet wat hij met de grond aan moest. Van een woning was nauwelijks meer sprake. Van het huis stond alleen een stuk gevelmuur van ongeveer 2,5 meter overeind. „Ik dacht leuk, zo'n stukje gi'ond. Daar bouw ik zelf ooit 's een leuk huisje op, maar door omstandigheden is het daar tot nu toe nooit van gekomen." Koperen dak Vorig jaar november begon aan nemersbedrijf Bekink met de renovatie van het huis. Daar voor moesten eerst zes contai ners met puin uit het pand wor den weggehaald. Inmiddels staan de voor- en achtergevels weer overeind, zitten de kozij nen erin en zijn de verdiepings vloeren weer gelegd. Opvallend aan de woning is het houten dak, dat zo geconstrueerd is dat er een koperen dak op geplaatst kan worden. De komende week wordt het huis aan de buiten kant gestuct. „Je moet", zegt Bekink, „kennis en liefde heb ben voor dit sooiT oude panden om ze op te knappen." Sturm - hij is eigenaar van het Atelier voor Bouwkunst in Mid- delbui'g - tekende zelf voor het ontwerp van zijn nieuwe wo ning. Hij keek met een modem oog naar de omgeving. „Als je in de jaren negentig bouwt, moetje ook ontwerpen in de jaren ne gentig en niet doen alsof je in de Middeleeuwen leeft. Dit is een mooi voorbeeld van hoe je in een monumentale omgeving met aangepaste voiingeving toch modern kunt zijn. Qua schaal, maat en detaillering is goed ge keken naar de monumentale omgeving." Met de opknapbeurt van de Schuitvlotstraat 15 is de wecler- opbouwfeitelijk voltooid. In het centrum staan weliswaar een aantal krotten, maar die zijn niet door oorlogsgeweldver nield. De volledige opbouw van het pandje is klaar als op de ge vel weer de naam van het huis prijkt: De Kastagne Boom. Het laaste oorlogspandje in de Middelburgse Schuitvlotstraat is nu gerestaureerd. foto Ruben Oreel Veiling levert hogere prijs op voor Kortgeens gemeentehuis van onze verslaggeefster KORTGENE - De veiling van het voormalige gemeentehuis in Kortgene heeft 110.000 gulden méér opgeleverd dan eerder bij een onderhandse verkoop was geboden. Het college van burge meester en wethouders van Noord-Beveland wilde het ge bouw aanvankelijk voor drie ton van de hand doen. De ge meenteraad verwachtte echter dat een openbare verkoop meer zou opleveren en floot het colle ge terug. Nu ambtenaren en bestuurders zijn verhuisd naar het nieuwe gemeentehuis van Noord-Beve land in Wissenkerke, staat hun oude onderkomen in Kortgene leeg. Burgemeester en wethou ders hadden een makelaar inge schakeld om het van de hand te doen. Die vond een Koi*tgeens bedrijf bereid 300.000 gulden te betalen voor het vooi-malige ge meentehuis. De gemeenteraad was echter van mening dat het pand meer zou kunnen opbren gen en gaf de opdracht een openbare verkoop te houden. Een kleine veertig potentiële bieders en andere belangstel lenden waren vrijdag op deze veiling afgekomen. Notaris mr. J. P. Muys leidde de openbare verkoop in een Kortgeens hotel. Hij begon met het voorlezen van de veilingakte. Daarin staat on der meer wie de ver-koper is en om wat voor object het gaat. Zo bleek dat niet alleen het voor malige gemeentehuis onder werp van veiling was, maar ook een bijbehorend 'voetpad waar over met een kruiwagen mag worden gereden'. Koper J. Son- ke van het gelijknamige bedrijf zei na afloop van de veiling nog niet te weten wat hij met het pand wil gaan doen. Wel kon hij al melden dat het niet de bedoe ling is dat de onderneming zelf de verbouwing van het gemeen tehuis op zich neemt. Sonke- Rosier BV is gespecialiseerd in de in- en verkoop van onroer- dende goederen en houdt zich niet bezig met pi-ojectontwikke- ling. ZIERIKZEE - Het college van B en W van Schouwen-Duiveland woont de nationale dodenherdenking op zondag 4 mei bij in Re- nesse. Niet aanwezig is wethouder D. van der Wekken, die om 20 uur de herdenking bijwoont in Bruinisse. 's Middags legt de wethouder een krans bij het Joods Monu ment in Zierikzee. Het college legt samen met kinderen van ba sisschool 't Staepel'of om 20 urn- een krans bij het monument in Renesse. Voorafgaand aan de kranslegging houdt burgemeester J. J. P. M. Asselbergs om 19.30 uur een wel- komstwooi-d in het dorpshuis. In Bruinisse verzamelen de mensen zich om 19.30 uur bij het dorpshuis om te voet naar de begi-aaf- plaats te gaan. Van der Wekken legt daar, sa men met kinderen van basisscholen de Meerpaal en Op Dreef, een krans. In Zierik zee vertrekt om 15.30 uur een stille tocht vanaf het schoolplein van de J. L. de Jonge- school naar het Joods Monument aan de Grachtweg. LeeiTingen van deze school en Van der Wekken leggen daar bloemen. BROUWERSHAVEN - Diverse toeristen zijn de afgelopen da gen slachtoffer geworden van diefstal uit hun auto en bescha diging van hun voertuig. Zo werd tussen dinsdag en woensdagavond geprobeerd een Mercedes te stelen die ge- parkeerd stond aan de jachtha ven in Brouwershaven. De 25- jarige eigenaar uit Moerkapelle merkte dat het portierslot was ontzet, het alarm was losgebro ken en de sensor was verdwe nen. Er was niets uit de auto ontvreemd. Donderdagochtend werd aan de Brouwers dam in Scharendijki de auto vernield van een 5 O-ja- rige inwoner van Hamburg. Mei een scherp voorwerp is overdi gehele rechterzijde een kras ge trokken. De schade is nog niei bekend. Op donderdagavond werd tus sen 19.30 en 21 uur een autotele foon gestolen uit een auto aandi jachthaven in Scharendijke Omdat de telefoon een codi heeft, zullen de daders er vol gens de politie niets aanhebben De 41-jarige eigenaar uit hel Duitse Fritzlar heeft aangiftf Zondag 13 april 1997 Brouwershaven Nederlandse Her vormde Kerk 9.30 ds Buijs; Gereformeerde Kerk 10 ds v.d. Beu kei 187.30 past. Hondius; Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt 9.30 ds Mostert 17 leesdienst; Bruinisse Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds Smit, 17 ds Smit; Gereformeerde Kerk 10 past. Hondius 17 dhr Murre; Gereformeerde Gemeente in Ne derland 10 en 17 leesdienst; Burgh Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds v.d. Deijl; Haamstede Nederlandse Hervorm de Kerk 10 ds L. Kansen, 19 ds G. Kansen; Gereformeerde Kerk 10 ds Lingen 19 ds Out; Christelijke Gere formeerde Kerk 10 -18.30 ds Harde man; Gereformeerde Gemeente 10- 18.30 leesdienst; Rooms-Katholie- ke Kerk 11 past. Verdaasdonk; Kerk- werve Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds Baks; Christelijke Gereformeerde Kerk 10 en 18 ds Korving; Nieuwerkerk SOW-Gemeente 10 ds Knoop; Ge reformeerde Gemeente 9.30 lees dienst 15 ds de Jongste; Gerefor meerde Gemeente in Nederland 9.45 en 15.30 leesdienst; Noord- gouwe Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds Eekhout Noordwelle Nederlandse Hervormde Kerk 11 ds Goodijk; Oosterland Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds Rijks, 18 ds de Haan; Gereformeerde Gemeen te 10-14.30-18.30 leesdienst; Oud Gereformeerde Gemeente 9.30,11 en 18 leesdienst; Ouwerkerk Me derlandse Hervormde Kerk 10 rmv v. Leeuwen-Assink en Teusink- Meijer (intrede); Renesse Neder landse Hervormde Kerk 9.30 ds Goodijk; Serooskerke Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds v. Nieuw poort, 19 ds de Jong; Scharendijke SOW-Gemeente 10 ds Romein, 19 ds Koetsveld; Sirjansland Nederlandse Hervorm de Kerk 10 en 18.30 ds Boer; Zierik zee Nederlandse Hervormde Kerk Gasthuiskerk 9.30 ds Hendrikse, 11 ds v.d. Pol, 18.30 dhr. Schipper: Christelijke Gereformeerde Kerk 10 en 18 ds Velema; Gereformeerde Gemeente in Nederland 10 en 18 leesdienst; Leger des Heils 10 sa menkomst; Pinkstergemeente 10 samenkomst; wo 20 samenkomsl: Evangelisch Lutherse Gemeente 10 dhr Francke; Rooms-Katholieke Kerk 9.30 past. Verdaasdonk heren koor, zat. 19dameskoor;Zonnemai- re Nederlandse Hervormde Kerk 11 ds Buijs; 12 en 13 april 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniëls, Kievitstraat 2, Zie rikzee, tel. (0111)413410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, zat. Dijk- straat 32, Scharendijke, zon. Markt 32, Brouwershaven, tel. (0111) 691280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinken- straat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Tandartsen: H. A. Boom- de Keizer, Westerban- weg 14, Burgh-Haamstede, (0111) 653103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M. K. Bulk Haamstede, tel. (0111) 412180.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 56