Kabila waarschuwt buitenlanders Regering nationale eenheid in Angola eindelijk beëdigd PZC Zwevende kikkers Voorhoede Alba in Albanië gearriveerd Onderminister Servië vermoord Coup tegen Saddam verknoeid door CIA Tweezits-auto voor in de stad Belgische para's aangehouden in folterzaak Somalië buitenland Zaïrese rebellenleider roept op hoofdstad Kinshasa te verlaten Premier India weggestemd Omschakeling kost 100 miljard Kerk in Brazilië wil land afstaan Vader computermuis beloond Storm teistert Scandinavië KIEWIET SCHULTING HOE WILT U HET HEBBEN? zaterdag 12 april 1997 van onze redactie buitenland NAIROBI - Rebellenleider Lau- rent-Desiré Kabila heeft giste ren alle buitenlanders opgeroe pen de Zaïrese hoofdstad Kinshasa te verlaten. Op de ra diozender Stem van het Volk liet Kabila weten dat zijn organisa tie, de ADFL, de veiligheid van de buitenlanders niet kan ga randeren. De Zaïrese president Mobutu Sese Seko heeft vooralsnog geen gehoor gegeven aan een oproep van Kabila, die hem donderdag had gesommeerd binnen drie dagen af te treden en de macht over te dragen aan de rebellen. In een reactie gisteren op het ul timatum verklaarde de onlangs door Mobutu aangestelde pre mier, generaal Lukulia Bolon- gp, dat de president alleen af treedt als hij de verkiezingen verliest. Als Mobutu gehoor zou geven aan het ultimatum van de rebel lenleider, dan zou hij niet wor den vervolgd. Hij zou dan zijn oude dag" kunnen slijten in zijn 'geboortestreek Gbadolite, in het noorden van Zaïre. Kabila dreigde dat als Mobutu niet af treedt, de strijd zal worden her vat. Zuid-Afrika is overigens bereid ide Zaïrese president, indien no dig, asiel te verlenen. Dit bleek uit uitlatingen van vice-presi dent Thabo Mbeki tijdens zijn bezoek aan Washington. Mbeld. zei dat Zuid-Afrika op een ver zoek van Mobutu 'niet negatief' [zou reageren. Ook de gouverneur van de pro vincie Shaba, Kyungu wa Kum- wanza, voegde zich gisteren in het koor van degenen die open lijk om het vertrek van Mobutu vragen. Volgens de gouverneur is Mobutu's gezondheid te zwak en is verdere strijd zinloos. Lu- bumbashi, de hoofdstad van de grondstoffenrijke provincie, viel eerder deze week in handen van Kabila. Frankrijk, dat Mobutu lang heeft gesteund, heeft hem giste ren aangespoord om besprekin gen met Kabila te openen, ,,Zo'n bespreking kan een vreedzame oplossing bieden voor een de mocratische overgang", aldus een woordvoerder van het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken. Regering De nieuwe Zaïrese premier ge neraal Likulia Bolongo presen teerde gisteren zijn regering voor nationale redding. Het nieuwe kabinet bestaat uit 28 leden. De chef-staf van het leger, generaal Mahele Lieko Bokungo, wordt de nieuwe mi nister van Defensie. Hij combi neert deze post met zijn huidige functie. Generaal Ilunga Sha- manga neemt de leidingover Binnenlandse Zaken op zich. Kamanda wa Kamanda, die de leiding heeft over de vredesbe sprekingen met de rebellen, blij ft minister van Buitenlandse Zaken. Hij en Mahele fungeren tevens als vice-premiers. Gisteren werd bekend dat leden van de speciale presidentiële eenheid DSP eerder deze week vier buitenlandse journalisten - drie Britten en een Belgische freelancer - en hun tolk in Lu- bumbashi in elkaar geslagen en LONDEN - Wetenschappers hebben een methode ontdekt om kikkers te laten zweven. Een krachtig magnetisch veld scha kelt de zwaartekracht uit, aldus New Scientist gisteren. Wetenschappers van de Katho lieke Universiteit Nijmegen en Universiteit van Nottingham laten ook planten, sprinkhanen en vissen zweven. Dezelfde techniek zou volgens hen ook op mensen kunnen worden toege past, maar dan is voorzichtig heid geboden. met de dood bedreigd hebben. Het incident vond plaats kort voordat de tweede stad van het land in handen kwam van de op standelingen van Kabila. Na enkele uren mochten de journa listen en de vertaler vertrekken. Het Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag raadt Nederlanders al sinds 21 maart in uitzendingen van de Wereldomroep aan Zaïre te verlaten. Op dit moment ver blijven er naar schatting van het ministerie nog zeventig a tach tig Nederlanders in Kinshasa. Het betreft vooral zakenmen sen, diplomaten, journalistenen mensen die een Zaïrese partner hebben. DPA/ANP De truc werkt doordat krachti ge magnetische velden lichtelijk de banen van elektronen in de atomen van de kikkers vervor men. De elektrische stroom die ontstaat genereert een magne tisch veld tegen de richting van de magneet in. Dat heet para- magnetisme. De bevindingen van het onderzoek kunnen vol gens de onderzoekers een grote besparing betekenen doordat voor onderzoek minder proeven in de ruimte nodig zijn. ANP/RTR De eerste Italiaanse militairen gaan aan land in de haven van Dürres. foto Armando Babani/EPA van onze redactie buitenland DÜRRES - De voorhoede van Operatie Alba (Dageraad), de multinationale troe penmacht voor Albanië, is in het Balkan- land gearriveerd. Enkele tientallen Itali aanse militairen zetten gisterochtend voet aan wal in Tirana en de havenstad Dürres. De Italianen leiden de troepen macht, die de humanitaire hulpverlening aan Albanië moet gaan beschermen. De Italiaanse voorhoede bestaat uit een groep verkenners onder begeleiding van een aantal elf te-marinier stro epen en een detachement parachutisten. De eenheden gaan het gebied in Dürres inspecteren waar de meeste militairen van de interna tionale troepenmacht zullen aankomen. Ze gaan ook de weg verkennen van Dürres naar de hoofdstad Tirana. In totaal zullen zesduizend buitenlandse militairen vanaf maandag bij de hulpver lening in Albanië worden ingezet. Behal ve de Italianen zullen in de komende da gen troepen Uit Oostenrijk, Denemarken, Frankrijk, Spanje, Griekenland, Turkije enRoemenië in Albanië aankomen. Intus sen maakt de Albanese regering aanstal ten om de samenleving na twee maanden van geweld weer te normaliseren. Giste ren werd bekendgemaakt dat middelbare scholen op 21 april hun deuren weer ope nen. De universiteiten volgen eenweek la ter. Niet overal zal hervatting van de les sen zónder slag of stoot gaan. Sinds het uitbreken van de gewelddadigheden in hetBalkanland, eind februari, zijn fveel onderwijsinstellingen geplunderd en zwaar beschadigd- AFP/RTR NEW DELHI - Het parlement van India heeft gisteren het linkse minderheidskabinet van premier H.K. Deve Gowda weggestemd. President Shankar heeft hem gevraagd aan te blijven totdat een opvolger is aangewezen. Indien de Congre spartij en het Verenigd Front het eens worden-over een opvol ger, worden geen nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Deve Gowda's Verenigd Front, een coalitie van linkse, cen trum-linkse en regionale partijen, beschikt slechts over 178 zetels in het 542 zetels tellende parlement. De regering kon vorig jaar alleen tot stand komen dankzij een deal met de CongrespartijDeze wilde toen koste wat kost voorkomen dat de Bharatiya Janata Partij, met 194 zetels de winnaar van de laatste verkiezingen, een regering zou vormen. De premier kwam in de problemen toen de Congrespartij on langs haar gedoogsteun aan zijn regering opzegde. RTR/AFP LONDEN - Het opnieuw programmeren van computers, dat noodzakelijk is om fouten door de aanstaande eeuwwisseling te voorkomen, gaat Groot-Brittannië naar schatting 31 mil jard pond (bijna 100 miljard gulden) kosten. Het is de eerste keer dat de operatie in Groot-Brittannië van een officieel prijskaartje is voorzien. Het bedrag is afkomstig van Robin Guenier, hoofd van TaskForce 2000. Zijn schatting is ongeveer drie keer zo hoog als de ramingen van onderne mers en de serviceafdelingen van computerbedrijven. Het probleem wordt veroorzaakt door de tweecijferige jaar telling die door oudere computers wordt gehanteerd, De pro gramma's herkennen het jaar 1997 aan de getallen 97. Straks zullen ze 00 beschouwen als 1900 en niet als 2000. AP SAO PAULO - De Katholieke Kerk van Brazilië is bereid een deel van haar grondbezit aan landloze boeren af te staan. De kerk bezit in totaal 280.000 hectare, verdeeld over 250 bis dommen. Dit heeft bisschop Ivo Lox'scheiter van Santa Maria bekendgemaakt tijdens de jaarlijkse vergadering van de bis schoppenconferentie. In vergelijking met de grootgrondbezitters heeft de kerk maar weinig land. De grootste 75 agrarische bedrijven in Brazilië hebben een gezamenlijke oppervlakte van 24 miljoen hectare; dat is gemiddeld 320.000 hectare per bedrijf. De kerk was de laatste tijd steeds meer onder druk komen te staan om een deel van haar grond aan landloze boeren te ge ven. De kerk ondersteunt de eisen van deze mensen om tot herverdeling van het grootgrondbezit te komen. AFP/RTR NEW YORK - Doug Engelhart, de vader van de computer muis, heeft een half miljoen dollar gekregen. Het Lemelson- Massachusetts Institute of Technology (MIT) gaf hem de prijs voor zijn algemene bijdrage aan de computertechnologie. De 72-jarige Engelhart bracht in 1963 de inmiddels onmisbare computermuis op de markt. Sindsdien noemt men hem 'Father of the Mouse'. Tevens was hij de grote man achter de ontwikkeling van 'online' publice ren en de bedenker van meervoudige werkvelden op compu terbeeldschermen. ANP KOPENHAGEN - Door de storm die Denemarken en Zweden gisteren heeft geteisterd, is een 40-jarige man die vanzijn fiets werd geblazen om het leven gekomen, Zes mensen raakten gewond, onder wie twee arbeiders die aan de brug-tunnel-verbinding door en over de Oresund tus sen Denemarken en Zweden werkten. Ze werden getroffen door een metalen plaat die losraakte door de wind. AP van onze redactie buitenland BELGRADO - De Servische on derminister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de politie, Radovan Stojicic, is gisteren vermoord. De Servische politie is een grootscheeps onderzoek begonnen. Stojicic (46) werd kort na mid dernacht met een machinepis tool neergeschoten in een res taurant in Belgrado. De bewindsman, die in het gezel schap van zijn zoon en een vriend was, overleed ter plaatse. Stojicic, bijgenaamd Badza (de barde), was een gevreesde en 'omstreden politicus. Als hoofd van de politie was hij een be langrijk mikpunt van de oppo sitie. Deze beschuldigde hem er de afgelopen winter van de anti- oproereenheden te hebben inge schakeld tegen de betogers te gen het bewind van president Slobodan Milosevic. Daardoor Radovan 'Badza' Stojicic. liepen zo'n honderd demon stranten verwondingen op. Sto jicic was jarenlang een naaste medewerker en vertrouweling van Milosevic. Hij was in be langrijke mate betrokken bij de Van onze redactie buitenland LONDEN - Ongeveer driehon derd Irakezen zijn vorig jaar ge dood bij een mislukte poging van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA om de Iraakse leider Saddam Hoessein ten val te brengen. Het debacle luidde bet einde in van de westerse operaties voor steun aan de Koerden in Noord-Irak. Dit meldde het Britse dagblad The Independent gisteren. Pas ou komen bijzonderheden naar van wat het blad een van de grootste mislukkingen noemt tijdens het vijftigjarig bestaan van de CIA De inlichtingen dienst financierde niet alleen Iraakse oppositiegroep die er cl mensen doodde door- reeks aanslagen op burger in Bagdad en andere ste len, maar zette tevens aan tot ten militaire staatsgreep die daddam bloedig neersloeg. Kjdens de couppoging in juni ongeveer tachtig Iraak legerofficieren geëxecuteerd doodgemarteld. Twee maan- later stuurde de Iraakse lei- Ier, mogelijk gesterkt door het teerslaan van de coup, zijn lanks Iraaks Koerdistan bin Daarmee kwam definitief einde aan een van de groot CIA-operaties. In het gebied 'Verden 120 Irakezen vermoord lie door de CIA waren geron seld. Enkele duizenden Irake- ten en Koerden die werkten voor door de CIA gesteunde or ganisaties moesten naar de VS worden geëvacueerd. De mislukking werd duidelijk toen de CIA-officier in de Jor daanse hoofdstad Amman een telefoontje uit Bagdad kreeg van vermoedelijk een functio naris van de Iraakse geheime dienst. Deze liet blijken over uitgebreide details van de coup te beschikken, waaronder na men van betrokkenen. ANP Advertentie STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMER verwelkomt: vanaf maart in actie in het centrum van Goes TOR BEDRIJVEN 249618 voorbereiding van de oorlog in Joegoslavië en het leveren van wapens aan Serviërs in Kroatië en Bosnië-Herzegowina. Zijn ster steeg nadat Milosevic eind 1995 in de Amerikaanse stad Dayton de vredesakkoorden voor Bosnië-Herzegowina had ondertekend. Vier maanden la ter werd Stojicic, die zijn carri ère als gewone politieagent was begonnen, benoemd tot chef van de politie. In die functie heeft hij zich sterk gemaakt voor de strijd tegen de misdaad. Volgens hem is het aan de doelmatigheid van de Servi sche politie te danken dat de ge organiseerde misdaad in Servië nog" niet de kop heeft opgesto ken. In andere delen van Oost- Europa is dat wel het geval. Een jonge politie-inspecteur, Dragan Mladenovic, heeft Sto jicic er overigens van beschul digd leider van een van de twee misdaadbendes in Servië te zijn. In het onafhankelijke weekblad NIN beschuldigde de inspecteur hem eivan betrokken te zijn bij de drugshandel en zich aan af persing schuldig te maken. Ook zou Stojicic verantwoordelijk zijn voor de executie van Ser viërs in Oost-Slavonië, het noordoostelijk deel van Kroatië dat in 1991 door Serviërs werd veroverd. Stojicic stond in die tijd aan het hoofd van de specia le politie-eenheden in dat ge bied. DPA GENÈVE - Claude Yviquel uit de Franse stad Grenoble rijdt vrijdag in zijn auto 'Osmose' op de eerste dag van de 25ste Internationale Tentoonstelling van Uitvindingen in Genève, Zwitserland. Osmose is een tweezitter voor vervoer in de stad. Het voertuig is een meter breed en drie meter lang en loopt al naar gelang op electriciteit, gas of benzine. foto Donald Stampfli/AP van onze correspondente Runa Hellinga KAAPSTAD - De Angolese re gering van nationale eenheid is gisteren in Luanda eindelijk be ëdigd. De ceremonie werd bijge woond door zo'n dertig staats hoofden. Oppositieleider Jonas Savimbi was echter niet aanwe zig. Vooral in het plaatselijke VN- kantoor zal opgelucht adem zijn gehaald. Eindelijk kan het pe perdure leger van blauwhelmen voorbereidingen treffen voor de tocht naar huis. Drie keer eerder werd de beëdiging uitgesteld, omdat Savimbi's Unita (Unie voor de totale onafhankelijk heid van Angola) weigerde naar Luanda te komen. 'Woensdag al namen de Unita- pariementariërs hun 59 zetels in het 220 zetels tellende parle ment in. Die waren sinds 1991 onbezet gebleven, toen Savim bi, uit boosheid dat zijn partij de verkiezingen had verloren, op nieuw een burgeroorlog begon. Hij boorde daarmee de hoop de grond in dat Angola na zeven tien jaar burgeroorlog eindelijk vrede zou kennen. Oplossing De doorbraak naar de vorming van een regering van nationale eenheid tussen de Unita en de MPLA (Volksbeweging voor de bevrijding van Angola) van pre sident Eduardo dos Santos kwam dinsdag, toen eindelijk een oplossing werd gevonden voor de positie die Savimbi in toekomst zal bekleden. Hij krijgt de officiële status van lei der van de oppositie, met bijbe horend salaris, een huis en lijf wachten op kosten van de staat. En, politiek gezien het allerbe langrijkste, hij krijgt het recht om president Dos Santos en de ministers officieel vragen te stellen en om eigen mededelin gen in de staatspers te publice ren.Het compromis geeft aan hoe de politieke verhoudingen in Angola in werkelijkheid lig gen. Het parlement heeft vooral een formele functie, maar de werkelijke macht ligt bij de pre sident, die echter niet zomaar ter verantwoording te roepen is. De beëdiging van een regering van nationale eenheid wil o veri - gens nog niet zeggen dat de pro blemen in Angola voorbij zijn. Buiten Luanda is de burgeroor log nog niet echt afgelopen, hooguit bevroren. De ontwape ning van Savimbi's Unita-sol- daten gaat moeizaam. Er mel den zich vooral oude mannen die toch niet meer kunnen vech ten, met geweren waarmee niet meer te schieten valt. Het is nog steeds niet mogelijk vrijelijk van onze redactie buitenland BRUSSEL - Twee Belgische pa ra's zijn aangehouden na be schuldigingen over het folteren van kinderen tijdens een vre desmissie in Somalië in oktober 1993. Dit heeft het auditoraat- generaal bij het militair ge rechtshof in Brussel gisteren be kendgemaakt. Het gerechtshof startte begin april een nieuw onderzoek naar mishandeling door Belgische commando's naar aanleiding van anonieme getuigenissen in de krant Het Laatste Nieuws. Het dagblad publiceerde foto's waarop twee onherkenbaar ge maakte militairen een jongetje jonasten boven een vuur. Een ex-commando verklaarde te genover de krant dat vei'schei- dene para's uit 'vexwelxxig' de jonge Somaliër minutenlang" hadden 'geroosterd'. Container Ook werd een hongerend kind in een container opgesloten. Toexx deze twee dagen later werd ge opend bleek het kind te zijn overleden, aldus de anonieme getuige 'Marco'. Marco maakte zich de afgelopen week bekend bij het militair ge rechtshof en de twee para's op de foto konden worden geïden tificeerd. De twee zijn inmid dels verhooixl, evenals tiental len collega's' van het dex'de bataljon parachutisten die in dertijd in Somalië deelnamen aan de vredesoperatie. Een van de twee militairen blijft in voor- axrest, de ander is voorwaarde lijk vrij. Het auditoraat zet het onderzoek voort. Krokodillen Overigens waren er twee jaar geleden ook al beschuldigingen over Belgische pax-a's die in het Somalische Kismayo kinderen hadden mishandeld. Vijf van hen moesten voor het lu'ijgshof verschijnen. Maar ook al had den ze kinderen boven een xdvier met krokodillen gehangen, ze mochten in het leger blijven. In eerste instantie wex'den ze vrij- gesproken en in hoger beroep bleven vorig jaar april de straf fen onder de drempel voor on eervol ontslag. ANP/Belga Advertentie door het land te reizen. Grote delen van het platteland zijn nog steeds Unita-gebied, terwijl cle MPLA vooral de steden in handen heeft. Beide paxiijen hebben enorme economische belangen te vex'de- digen. De MPLA bezit Angola's olievelden en heeft de olie-op brengst van de komende jaren al verkwanseld aan wapenaanko pen. Unita beheerst de noorde lijke gebieden waar Angola's grote diamantvelden liggen. Via Zaïre brengt Unita jaarlijks voor honderden miljoenen aan illegale diamanten op de we reldmarkt. Savimbi's organisa tie kan daarbij rekenen op cle volle steun van de Zaïrese presi dent Mobutu. Daax-omzou diens uiteindelijke val voor Angola wel eens van groter belang kun nen blijken dat de beëdiging van een regering van nationale een heid. GPD Voor die kleinere kantoren waar de nnnile beperkt is bestaat sinds kt kopieermachine die zich aan in RICOH FT2212 U kunt déze machine zo Installeren dat hij altijd in de beschikbare ruimte pa.< u kunt kiezen uit een ..portrait' of een .landscape" opstelling. Deze compact kopieermachine kan zelfs vcrgrolfn en verkleinen, en dat voor slechts TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmanwcg 61 Tel. 0115-617342 Fax 0115-618654 MIDDELBURG Arnesteinweg 61 Tel. 0118-636151 Fax 0118-613447

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5