Frans sfeertje op het vlakke Zeeuwse land Jeu de boules sport voor elke leeftijd 34 Jeu de boules-club Pétanque beschikt sinds kort over een 33 banen tellend jeu de boules-complex aan de rand van Middelburg. fotografie Ruben Oreel zaterdag 12 april 1997 Het geluid van ketsende ballen en gezellig kletsende mensen beschenen door een oranje-rode zonsondergang. Geconcentreerde gezichten bij het gooien van de boules. Een Frans tafereel aan de rand van Middelburg bij Jeu de Boules-club Pétanque. Voor de eerste keer spelen de leden op hun nieuwe, eigen banen en drinken ze koffie in hun nieuwe, eigen clubhuis. Het is maandagavond. De leden spelen hun eerste toernooi op eigen banen. Bij het betreden van het terrein gaan kre ten op als: „Oh, wat mooi" en „Dit is echt fantastisch". „Heb je het clubhuis al ge zien?" vraagt Bart Brasser trots. Hij is de pr-man van de club. „Er zit wel heel veel werk in hoor. Iedereen heeft wat bijgedra gen. Toen ik langs het nog braakliggende terrein liep met mijn vrouw, vroegen we ons af hoe dat ooit iets moois kon worden. Maar het is wel gelukt. De club is nu bijna terug op de plaats waar hij ruim twintig jaar geleden begon, Park Toorenvliedt aan de Koudekerkseweg. Met man en macht is gewerkt om het 33 banen tellende jeu de boules-complex voor het begin van de nieuwe competitie af te krij gen.,Er liggen nu 31 banen en de kantine en het terras zijn nog niet hele maal af, maar er kan al wel gespeeld wor den", vertelt Brasser. De club heeft in zijn geschiedenis nog nooit eerder een eigen terrein gehad. Voorheen had de club de beschikking over banen bij sporthal De Kruitmolen. „Daar moesten we huur betalen en we wilden ei genlijk een eigen plekje. De Kruitmolen wou bovendien uitbreiden en had de extra ruimte nodig. Toen zijn we in onderhan deling gegaan met de gemeente en hebben we dit stuk grond gekregen." De club heeft ook nog gespeeld op het Mo lenwater in Middelburg. Brasser: „Dat was heel leuk. Vooral als er een bus toeris ten aankwam en de mensen moesten wachten voor ze Miniatuur Walcheren binnen konden. Die hadden altijd wat te kijken. Het probleem van die locatie was dat er geen toiletten waren. We hadden een overeenkomst met de directie van Mi niatuur Walcheren dat we gratis bij hen naar de wc mochten. Maar toen ging het park over in andere handen en moesten we per persoon per dag vijf gulden beta len voor de toiletten." Vakmanschap De gemeente heeft het terrein aan de Kou dekerkseweg bouwrijp aangelevei'd. De rest is door de leden zelf gedaan. „De meeste materialen hebben we gekregen of goedkoop gekocht. Bij een club met 125 leden heb je een boel kennis en vakman schap in huis. Plet is fantastisch wat de le den allemaal gepresteerd hebben. Zo is er een lid dat 33 scoreborden gemaakt heeft. We hopen nu sponsors te krijgen en elk scorebord te voorzien van reclame." De bouwcommissie van de club heeft ge probeerd de banen speels aan te leggen. ,PIier liggen er twee, verderop zes en even verder weer zeven." De bak met twee ba nen ligt precies voor de plaats waar het terras komt. „Dan kunnen daar de finales gespeeld worden en heb je een soort tribu ne." Er zijn mensen die denken dat jeu de bou les alleen een spel voor oude, gepensio neerde mannetjes is. Club Pétanque be wijst het tegendeel. De leden vormen een bont gezelschap waarin vrijwel alle leef tijden en beroepen zijn vertegenwoor digd. Het jongste lid is vijftien, het oudste tachtig. De een is directeur van een be drijf, de ander huisvrouw. Omdat de spe lers geen vaste teams vormen, spelen ze allemaal wel een keer met of tegen elkaar. Iedereen kent iedereen bij Pétanque en daardoor hangt er een gezellige, bijna Franse sfeer. „Het moet ook een sfeersport blijven", vindt Brasser. „De Fransman leeft wat losser dan de Nederlander. Dat willen we ook binnen de vereniging- Je bent natuur lijk wel gebonden aan regels. Als een wed- strijd om tien uur begint kun je niet om half elf aan komen. Dat is dan weer het Nederlandse tintje aan onze vereniging." Het bonte aan het gezelschap komt ook tot uitdrukking in het verschil in kleding. De ene speler heeft zich gehuld in een trai ningspak, terwijl een ander gewoon in zijn spijkerbroek staat te spelen. Zoals Fi- liberto DeFilippis (23): „Ik ben al sinds mijn vijftiende lid van Pétanque, dus dat is alweer acht jaar. Dit is echt de mooiste baan die we ooit gehad hebben. Ik woon aan de overkant, in Terneuzen, maar kom nog steeds naar Middelburg om te spelen. Dit is gewoon een goede vereniging. In Clinge is ook een jeu de boules-club, maar- ik blijf bij Pétanque. Filiberto speelt mee in wedstrijden door het hele land. „Op zo'n dag moet je vooral veel geluk hebben. Je speelt soms maar- drie keer in het jaar met iemand samen." Hij kan niet uitleggen wat het spel nou zo leuk maakt. Je moet het gewoon een keer doen. En dan niet één keer. Nee, een paar keer. Dan merk je het vanzelf." Prijzen Jeu de boules is ondanks het spelen in teams een individuele sport. Pétanque heeft een zomer- en winterkampioen. In de winter spelen ze in manege De Gouwe Reijers in Serooskerke. De twee kampioe nen spelen tegen elkaar en de winnaar is de clubkampioen. „We doen hier niet aan bekers", zegt Brasser. „Anders stond de schoorsteenmantel van iedereen onder tussen al vol. De prijzen zijn vaak manden met voor een bepaald bedrag aan bood schappen. Daar heb je nog eens iets aan. Het is ook niet zo'n dure sport. Het lid maatschap is honderd gulden per jaar en een set metalen boules kost ook zoiets. Maar die gaan, als je er geen rare dingen mee doetje hele leven mee. Ze kunnen na tuurlijk wel kapot. Een boule bestaat uit twee lege halve bollen die op elkaar gelast zijn en is van binnen dus hol. Er zijn een heleboel verschillende boules. De grootte en het gewicht zijn in de offici ële reglementen vastgelegd. De diameter- mag niet groter zijn dan acht centimeter en niet kleiner dan 7,05 centimeter. En het gewicht moet tussen de 0,620 kilo en 0,8 kilo liggen. De ballen zijn aan de buiten kant ook verschillend. Sommige zijn he lemaal glad en in andere zitten ringen. De boules met ringen zorgen voor meer grip op de baan. Gladde ballen rollen verder door. De ballen verschillen verder nog in hardheid. Zo kan iedereen de boules uit zoeken die het beste bij zijn of haar spel passen. Het spel Hoe het spel gespeeld wordt is de meeste mensen wel bekend. Het is een populaire sport die 's zomers veel beoefend wordt op de stranden van Zeeland. Het wordt ge speeld met twee teams van een, twee of drie spelers. Doel is de boules van jouw team zo dicht mogelijk bij de but - het kleine houten balletje dat als eerste wordt weggeworpen - te krijgen. Elke ploeg heeft de beschikking over zes boules. Een loting bepaalt wie begint, Dit team tekent een cirkel op de grond die niet groter mag zijn dan 50 centimeter en niet kleiner dan 35 centimeter. Alle spelers gooien hun ballen vanuit deze cirkel. Iedereen werpt op zijn manier. Op de banen van Pétanque is dat verschil goed te zien als de spelers allemaal netjes op een rij klaar staan. Dan gaan de han den omhoog en vliegen de ballen de lucht in. De hand van de ene speler komt bij het gooien hoger dan die van een ander. Maar- er wordt altijd onderhands gegooid. „Dan kan je de bal sturen met je vingers", legt Brasser uit. Sigaretten en alcohol zijn verboden bin nen de cirkel. Daar wordt bij wedstrijden streng op toegezien. De speler die deze re gel overtreedt, krijgt eerst een waarschu wing. Bij herhaling wordt hij geschorst. „Dat is wel een grappig gezicht", vertelt Brasser. „De sigaretten liggen dan altijd netjes op een randje van een scorebord. Je mag overigens wel met alcohol in je li chaam de baan op. Het is tenslotte een ge- zelligheidssport." Sonja de Best Het technimeu- bel komt eraan. Philips en Leolux versmelten appa ratuur en interi eur tot meubels met een stekker. En: opmars van de nostalgische keuken. De nieuwste sportschoen van Adidas voelt als of je niets aan hebt. Aan tafel in De Waardin in Kortgene. Wijnen van Corsica. Bentley Conti nental T getest. Nieuw boek voor rijwielfanaten. Mercedes ont werpt dames fiets. Ontdekkingsrei zigers op cd-rom. Californische mestworin vreet zich door afval heen. Piaskoker verlost vrouwen van vieze wc- brillen. Vogelgeluiden bij zonsopgang. De kever ontleed. Postzegelru briek. Puzzel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33