blij met extraatje File van eendjes in Breskens Schildpadden uit Vlissingen naar Senegal Marine en Schelde klaar voor Vlootdagen Ambulance rijdt chirurg van de weg ÊFwÊ A onvoldoende geld om alle knelpunten weg te werken Eetpiraat blijft hongerig zeeuwse almanak Sluiting Noordgouwse man bedreigt na vrijlating dorpsgenoot Schipper gered van zeiljacht - - A 1 *rg»i zeeland zaterdag 12 april 1997 Met haar elf kuikens liep een eend vrijdagmiddag op haar gemak over de drukke Dorpsstraat in Breskens. Van het verkeer trok moe der eend zich weinig aan. De wandeling van moeder en kroost liep zonder ongelukken af. foto Pete r N i co I a i van onze verslaggever TERNEUZEN - Een ambulance van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen heeft vrijdag een ongeluk veroorzaakt. Door een foutieve inhaalmanoeuvre belandde de auto van een 36-jarige chirurg uit hetzelf- De wagen van de arts belandde in de sloot. foto Peter Nicolai de ziekenhuis in de sloot naast de Tractaat- weg. De chirurg uit Destelbergen (België) kwam er vanaf met een pijnlijke schouder. De ziekenauto was rond het middaguur met spoed met een patiënt onderweg van Terneuzen naar Gent. Op de Tractaatweg wilde de 34-jarige ambulancechauffeur twee auto's inhalen. Vermoedelijk schatte hij hierbij de afstand tot zijn tegenligger verkeerd in, aldus de politie. Om een frontale botsing met de ambulance te voorkomen, stuurde de chirurg de berm in, waardoor hij over de kop sloeg en in de sloot belandde. De brandweer moest de Belgische arts uit zijn benarde positie bevrijden, Zijn auto raakte geheel vernield. De chirurg kon ter plekke worden behandeld aan zijn schou der. Het ambulancepersoneel en de patiënt lie pen geen letsel op door het ongeval. l feeks getuigen n rechtszaak lrugsbaron lit Terneuzen an onze verslaggever QDDELBURG - In het ge- echtsgebouw in Middelburg ijn deze week de verhoren be- Dnnen in de geruchtmakende aak rond de Terneuzense rugsbaron Sjef Faas. Er zijn nkele tientallen getuigen op- eroepen. let onderzoek valt in twee on- erdelen uiteen en heeft zowel maken met de behandeling an de strafzaak door het ge- ichtshof in Den Haag als met e ontneming van met criminele ctiviteiten vergaarde vermo- ens. oornaam punt is dat uitge- ocht moet wordep wat precies J b rol is geweest van de Terneu- enaar. Een van de cruciale vra- enis of Faas al dan niet een ac- - ef meedeed bij de aankoop en e bevrachting van de schepen faarmee een aantal hasjtrans- orten is uitgevoerd. Speurders i heel Europa beschouwen aas als de leider van een wijd ertakt drugssyndicaat. De Ter- euzenaar heeft dat altijd ont- end. fet nadere onderzoek is gelast oor het gerechtshof in Den laag, waar de zaak opnieuw 'erd aangekaart nadat de Ter- euzenaar door de rechbank in liddelburg tot zes jaar gevan- enisstraf en één miljoen gulden oete was veroordeeld. De na- lens Faas optredende raads man mr, J. L. Le Cocq 'd Ar- 'andville is het principieel niet ens met de toegepaste opspo- ings- en vervolgingsmethoden. Ook inhoudelijk valt er het no- 'ge op te merken". 'lukze lader getuigenverhoor is ook odig in de uit de drugszaak oortvloeiende ontnemingspro- edure in het kader van de Pluk- ewetgeving. Het Openbaar Mi- ■sterie heeft bij de schatting an de door Faas gemaakte tugswinsten ten bedrage van 5 miljoen gulden een a ff aire (de aak Helgoland) betrokken, die °lgens de Terneuzenaar niets 'd een drugstransport te ma an heeft gehad. b verdediging moet nu met een dgekeerde bewijsvoering zien an te tonen dat Faas de waar- dd heeft gesproken. Verwacht 'ordt dat de zaak pas na de zo- aar opnieuw op een openbare Rechtzitting kan worden be- andeld. zie ook pagina 14: De drugsbaron bleef eenvoudig MIDDELBURG - De eetpiraat heeft opnieuw toegeslagen. Donder dagavond hield de politie in een restaurant in Middelburg de 27-ja- rige man aan die, op zijn verjaardag, voor ƒ44,35 had genuttigd. De man maakt er een gewoonte van om te eten en te drinken zonder te betalen. Sinds 31 maart is de eetpiraat al tweemaal in Vlissingen en tweemaal in Middelburg aangehouden voor dezelfde feiten. De man is ingesloten. Hij zal binnenkort worden voorgeleid aan de rechter-commissaris. Dat doet u matisch het best Auto-Lease Zuid West MEER DAN EEN AUTO. Leasen houdt meer in dan het afleveren van een auto, althans zo denken wij er over. U moet terug kunnen vallen op het leasebe drijf, elke dag, ieder uur en onder alle omstandigheden. Uw mobiliteit hangt er vanaf. Een goed persoonlijk contact met uw leasebedrijf is dan wel zo prettig. Wij begrijpen als geen ander dat u waar wilt voor uw geld. Leasen doet u daarom automatisch hef best bij Auto-Lease Zuid West. Bel: 0113-22 77 00 Auto-Lease Zuid West Klein Frankrijk 31, 4461 ZN Goes Hij had er Lang naar uitgeke ken, die kleine Rens uit Aar denburg. Weken had hij er met zijn vriendjes op poche rige toon over gesproken; hij zou een paar dagen met zijn opa en oma meegaan in de ca ravan, helemaal naar - ja, waar naartoe wist hij eigen lijk zelf niet zo goed, maar dat het een avontuur zou worden stond wel vast. Derhalve dienden grondige voorbereidingen te worden getroffen. De moeder van Rens wenste niets aan het toeval over te laten. Zelfs de kinderfiets moest mee. En z'n medicijnen natuurlijk. De eerste dag op de camping was een feest. Maar toen Rens - het ivas al behoorlijk laat geworden - naar bed werd ge bracht, brak bij zijn grootou ders lichte paniek uit. Rens moest nog een tabletje inne men, maar dat verrekte fles je, dat ging maar niet open. Hoe ze ook wrikten en ivron- gen, het dopje was van een halsstarrig soort en wilde van geen wijken weten. Kleine Rens sloeg het gedoe van zijn opa en oma geruime tijd licht geamuseerd gade. Tot hij medelijden met hen kreeg. Geef maar hier, dan doe ik het wel even." En hup, fluitje van een cent. De opa en oma van Rens heb ben nog lang naar het dopje zitten staren. Kindveilige sluiting, stond daarop. De in Vlissingen geboren sporensehildpadden zullen in Sene gal worden uitgezet. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - In Senegal lopen binnenkort dertig spo rensehildpadden rond die in de Vlissingse Reptielenzoo Iguana zijn geboren en geto gen. Vrijdag werden de die ren getransporteerd naar een schildpaddendorp in Zuid- Frankrijk. De Geochleone Sulcata krijgt daar de kans te wennen aan de vrije natuur. Ln de herfst worden de twee en drie jaar oude dieren naar hun eindbestemming Senegal ge bracht. „Afrika is het oor spronkelijk woongebied van deze beesten. Het is de be doeling dat ze in Senegal in een groot reservaat voor na komelingen zorgen", zegt A Bom van Reptielenzoo Igua na. Deze grootste Afrikaanse landschildpad kan een I schildlengte van 75 centime ter bereiken. Het is de eerste groep in gevangenschap ge kweekte jongen. De land schildpad staat op de lijst van de met uitsterven be dreigde diersoorten. Toch is dat niet de reden dat Bom de sporensehildpadden kweekt. „Wij zijn niet in staat om uitsterven tegen te gaan. Daarvoor moeten de omstan digheden in Afrika beter worden. Het reservaat in Se negal vervult daarin wel een belangrijke functie." Experiment Bom beschouwt het kweken in terraria van de landschild pad als een experiment. „En het komt voort uit idealisme. We hebben een systeem ont dekt dat gezonde beesten op levert, terwijl de moeder ook fit blijft. Die wetenschap kunnen we gebruiken als een dierentuin een aantal van de ze schildpadden wil heb ben." an onze verslaggever l/illem van Dam nDDELBURG - Zeeland rijgt dit jaar 1,2 miljoen gulden m de ernstigste knelpunten in e thuiszorg weg te werken. Het eld komt uit de pot van 7 5 mil ten gulden die minister Borst n staatssecretaris Terpstra van 'olksgezondheid, Welzijn en Iport voor 1997 extra ter be- chikking stelden ten behoeve an de thuiszorg. Het ministerie an VWS schrijf t dat in een brief an het provinciaal bestuur van eeland. dissinger met tarddrugs tangehouden LISSINGEN - Een 43-jarige lissinger is donderdagmiddag i zijn woonplaats aangehou- en omdat hij in het bezit was an twintig gram heroïne en co- ïine. e man is ingesloten. In de wo- ng van de man trof de politie in 32-jarige Vlissingse die in et bezit was van een geringe oeveelheid heroïne. De vrouw i aangehouden en na verhoor >eer vrijgelaten. De politie ar- isteerde de man op het Sta- onsplein. Volgens beleidsambtenaar J. Bosch van de provincie is het ex tra bedrag dat Zeeland krijgt toegewezen 'niet om te juichen'. Ook bij de Zeeuwse thuiszorg instellingen wordt het extraatje als onvoldoende beschouwd. „Het is een druppel op een gloei ende plaat", zegt directeur A M. Schelfhout van de Stichting Thuiszorg Zeeuwsch-Vlaande- ren. Directeür L. Q. Phernam- bucq van de stichting Thuiszorg Walcheren spreekt van een 'leu ke aanzet, maar het is volstrekt niet voldoende'. De brief van het ministerie van VWS is een reactie op de bezorg de geluiden die ook vanuit Zee land met enige regelmaat klin ken over de moeilijke positie waarin de thuiszorginstellingen verkeren. Begin dit jaar schreef de stichting Thuiszorg Zeeuwsch-Vlaanderen een brief naar het ministerie, waarin zij aandacht vroeg voor de financi ële problemen waarmee de in stelling te kampen heeft. Niet lang daarna wendde ook de stichting Thuiszorg Walcheren zich met een noodkreet tot de betrokken bewindslieden. Het provinciaal bestuur van Zeeland deelt de zorgen van de thuiszorgorganisaties. Vorige week nog deed het dagelijks provinciebestuur een dringend beroep op minister Borst en staatssecretaris Terpstra om meer geld voor de thuiszorg te geven. Die brievenschrijverij heeft inmiddels geleid tot een reactie van het ministerie. Daarin wordt verwezen naar de beslissing van de minister en de staatssecretaris om voor 1997 een extra bedrag van 75 miljoen gulden ter beschikking te stel len. Dat bedrag wordt over de verschillende regio's verdeeld aan de hand van een aantal cri teria. Op grond van die criteria wordt aan de thuiszorginstel lingen een extra bridget van 55 miljoen gulden verleend, de overige 20 miljoen wordt ver deeld over de verbindingskan toren. Het betekent uiteindelijk dat in Zeeland ruim 1,2 miljoen gulden extra terecht komt. Kortingen Volgens beleidsambtenaar Bosch op het provinciehuis is het aan Zeeland toegewezen ex traatje - mede gezien het hoge percentage ouderen in deze pro vincie - geen aanleiding tot een jubelstemming. Ook de reacties van de thuiszorginstellingen zijn vrij koeltjes. Directeur Schelfhout van Thuiszorg Zeeuwsch-Vlaanderen meent, dat het extra budget vrijwel ge heel kan weggestreept tegen de kortingen die zijn organisatie heeft moeten slikken. Directeur Phernambucq van Thuiszorg Walcheren is welis waar blij met de 'geste' van het ministerie, „maar als je het be drag afzet tegen de feitelijke te korten is het bij lange na niet voldoende." Phernambucq becijferde on langs, dat de drie Zeeuwse thuiszorgorganisaties samen jaarlijks tussen de twaalf en vijftien miljoen gulden tekort komen om hun cliënten die zorg te kunnen geven waarop zij recht hebben. Het gezamenlijke jaarlijkse budget van de thuis zorginstellingen in Zeeland be draagt zo'n negentig miljoen. NOORDGOUWE - De 49-jarige inwoner van Noordgouwe die donderdag 9 april na vier maanden hechtenis op vrije voeten kwam, is diezelfde dag weer door de politie opgepakt omdat hij een plaatsgenoot had bedreigd. De man heeft de nacht doorgebracht op het politiebureau in Goes en is gisteren, na overleg met. de officier van justitie, vrijgela ten. De politie maakt proces-verbaal op. De rechtbank in Middelburg veroordeelde de man donderdag tot vier maanden gevan genisstraf wegens mishandeling van zijn buurman. Omdat de man deze tijd al in voorarrest heeft uitgezeten, werd hij on middellijk in vrijheid gesteld. Tegen hem was vorige week een jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. TERNEUZEN - Het Neder landse zeiljacht Redfes is vrij dagmiddag in nood geraakt ter hoogte van de Dow Scheldestei- ger op de Westersclielde. Door nog onbekende oorzaak brak de schipper die alleen aan boord was -een been. Door de storm achtige noordenwind was het jacht tegen de steiger terechtge komen. Via de kustwacht kwam een noodsignaal bij de verkeerspost Terneuzen terecht die daarop sleepboothulp voor het j acht or ganiseerde. De Calypso en de Multratug 5 van Multraship uit Terneuzen begaven zich daarop naar het in nood verkerende jacht. Gewaarschuwde politie en bedrijfsbrandweer van Dow kwamen via de steiger aan boord van het jacht. Na overleg werd besloten de Redfes door de Calypso naar de Veerhaven van Terneuzen te laten slepen waar het slachtoffer vanaf de ponton met een ambulance naar zie kenhuis De Honte in Terneuzen werd vervoerd. van onze verslaggever Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Koninklij ke Marine en de Koninklijke Schelde zijn klaar voor de Zeeuwse Vlootdagen, die van daag en morgen worden gehouden. Vrijdag werd de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen. Drieënhalve kilometer dranghek werd ge plaatst, mariniers zetten een tijdelijk tentendorp op en ma trozen veegden nog even de laatste restjes afval van hun schip. Een fiks aantal scholieren uit het voortgezet technisch on derwijs en omwonenden kre gen vrijdag een voorproefje van wat de naar schatting vijf tigduizend bezoekers te wach ten staat. Zij mochten alvast een kijkje nemen op het im mense terrein. Ongeveer driehonderd scho lieren en nog eens honderd om wonenden keken vrijdag hun ogen uit, terwijl de marine en de scheepswerf de laatste puntjes op de i zetten. „De om wonenden zijn toch onze bu ren'', legde organisator An- dries de Vries de zogeheten 'doelgroependag' uit. „En scholieren van lts en mts zijn schepen te wachten op de dui zenden bezoekers. „Hoeveel mensen er komen, weten we niet. Schattingen zijn ontzet tend moeilijk te maken, maar qua calamiteiten zijn we op al les berekend", vertelt De Vries. In een grote expositiehal waar 420 meter presentatie is opge steld, laat de marine alle facet ten zien. „Verhoudingsgewijs is dit een groot evenement", al dus marine-voorlichter A van der Meer. „Persoonlijk denk ik dat het heel goed is dat de ma rine hier zo grootschalig aan wezig is. Onze schepen zijn hier tenslotte gebouwd." Relatie Over de relatie tussen de Ko ninklijke Marine en de stad Vlissingen, sprak ook vice-ad- miraal drs. G. G. Hooft tijdens de opening', van de expositie 'Van Zeeuwse Admiraliteit tot marine in Zeeland' die tot en met 28 september te zien is in het Stedelijk Museum „De marine is van ons allen", aldus de vi ce-admiraal. „Niet van Den Helder, waar we onze ba sis hebben, maar van heel Ne derland, dus ook van Vlissin gen. Het is mij daarom een uitzonderlijk genoegen om hier in Vlissingen te zijn, de stad die onze schepen bouwt." toch belangrijk voor de mari ne." De jongens komen vooral aan hun trekken bij de mari niers waar ze mee mogen rij den met rupsvoertuigen, zelf kunnen schieten en informatie kunnen inwinnen over het le ven van een marinier, Bij de af- bouwkade liggen de marine- De Koninklijke Marine presenteert zich grootscheeps op de Zeeuwse Vlootdagen in Vlissingen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11