Alle ongelukken in één rapport PZC Tom Poes en de Niks Voetballer scoort hoogst in sportletsel Een soeverein volk varia 4 Drie miljoen Nederlanders lopen per jaar uiteenlopende kwetsuren op het weer in zeeland en in europa standplaats GENEVE puzzel Doorloper recept snelheidscontrole vrijdag 11 april 1997 door Carel Goseling De cijfers zijn hard. Vooral als rekening wordt gehou den met het leed dat achter de getallen schuilt. Jaarlijks wor den drie miljoen Nederlanders slachtoffer van een ongeluk waardoor zij gewond raken of (soms) de dood vinden. De medi sche zorg kost enkele miljarden guldens per jaar. 'Letsel door ongevallen en ge weld' is een rapport van de Stichting Consument en Veilig heid. De kaft wordt gesierd door een foto van een ambulance. Het plaatje zegt genoeg. In een klei ne 150 pagina's wordt een uniek overzicht gegeven van dood en letsel door verkeers-, bedrijfs- en privé-ongevallen, sportbles sures en geweld. De gegevens zijn volgens dr. W. Rogmans, directeur van de Stichting, vooral bedoeld om beleidsmakers handvatten te geven voor een gericht beleid. En dat is nodig, aldus Rogmans. Juist gezien de omvang van het leed zullen alle betrokkenen de handen ineen moeten slaan. Of gezamenlijke actie van alle betrokkenen echt verlichting kan brengen is de vraag. De meeste ongelukken gebeuren in de privé-sfeer. Van de 5.100 Ne derlanders die jaarlijks om het leven komen door een ongeval, overkwam dat 62 procent thuis, Als gekeken wordt naar de 100.000 mensen die elk jaar na een ongeluk voor langere tijd in een ziekenhuis moeten worden opgenomen, ligt in 67 procent van de gevallen een ongeluk thuis aan de basis. Hetzelfde beeld valt te consta teren bij degenen die zich na een ongeval bij de Eerste Hulp-af deling van een ziekenhuis mel den. Bij de 850.000 gevallen die daar jaarlijks worden behan deld gaat het in 60 procent om de gevolgen van een ongeluk in de privé-sfeer. Onder de 1,8 mil joen gevallen die bij huisartsen komen, zitten 990.000 privé- oorzaken. Hondenbeet Waar hebben wij het over als het gaat om ongevallen in de privé- sfeer? Vallen op straat bijvoor beeld. Tegen een paaltje aam-ij-, den met de fiets of de brommer, zonder dat er een ander bij be trokken is. Van de trap vallen. Struikelen over een tafel of stoel. Verbrandingen en vergif tigingen vallen ook in deze cate gorie. Net als de ongelukken bij het doe-het-zelven. Uitglijden in de badkamer is ook een ty pisch voorbeeld. Ongelukken met glas horen er bij, evenals hondenbeten, Die huisdieren zijn goed voor 13.000 gevallen, waarbij de slachtoffers zich in het ziekenhuis melden. Wat kan hieraan worden ge daan? Door derden weinig. De ongevallen hebben immers een hoog 'eigen schuld, dikke buit karakter'. Dat geldt ook voor diverse andere soorten ongeval len die de Stichting in het rap port heeft meegenomen. Zelf- Samenwerking tussen allerlei organisaties heeft er toe geleid dat voor vervoer van gewonden allerlei moderne middelen beschikbaar zijn, zoals helikopters. Beleid om omgelukken in huis te voorkomen is moeilijker te ontwikkelen. foto GPD door Carel Goseling Medici behandelen jaarlijks ruim 850.000 sportblessures. In een op de tien gevallen wordt de blessure tijdens het sporten op school opgelopen. Het totale aantal sportblessures ligt nog veel hoger, maar in drie miljoen gevallen per jaar neemt de geblesseerde niet de moeite een arts te raadplegen. Vooral mannen tussen 15 en 3 9 j aar bezoe ken de arts met een sportblessure, meldt de Stichting Consument en Veiligheid in het rapport 'Letsel door ongevallen en ge weld'. De meeste letsels ontstaan bij het voetballen. Schoolsport, volleybal en hockey scoren ook hoog. De laatste jaren neemt het aantal blessures bij mensen die basketballen of paardrijden toe. De stichting achterhaalde dat er jaarlijks naar schatting vijf doden in de sport val len. Dertienduizend beoefenaren moeten voor opgelopen letsel in het ziekenhuis worden opgenomen. Op de EHBO-afde- lingen worden jaarlijks 200.000 sport blessures behandeld. Huisartsen krijgen elk jaar zo'n 650.000 letsels te verwerken. De blessures betreffen meestal het been (52 procent). De enkel (27 procent) en de knie (10 procent) blijken het meest kwets baar. Bij andere lichaamsdelen is de vin ger met 12 procent van de kwetsuren het meest blessure-gevoelig. Als gekeken wordt naar het soort letsel staan verstui king en verrekking op de eerste plaats (2 6 procent). Kneuzing en bloeduitstorting volgen met 23 procent. Spierscheuring en overbelasting scoren beiden negen pro cent op de letselranglijst. Onder de niet-traditionele. sporten blij ken vechtsporten het meest regelmatig voor blessures te zorgen. De EHBO-afde- lingen van ziekenhuizen behandelen jaar lijks zo'n 4300 blessures bij Vechtersba zen. Skateborden zorgt jaarlijks voor 1200 letsels die snel medische behande ling vergen. GPD moorden en pogingen daartoe bijvoorbeeld, maar ook de sportblessures. Niemand is ver plicht te gaan sporten en als er gesport wordt zijn de deelne mers zelf verantwoordelijk voor hun conditie en hun acties. Anders ligt dat bij ongelukken op het werk en in het verkeer. Door bedrijfsongelukken laten jaarlijks vijftig mensen het le ven. Drieduizend moeten lang durig het ziekenhuis in. Nog eens 72.000 mensen bezoeken de EHBO na een bedrijfsongeval en 148.000 raadplegen de huis arts. Voor verkeersongelukken zijn de cijfers veel hoger: 1250 doden en 13.000 ziekenhuisop names per jaar. Nog eens 56.000 mensen gaan naar de EHBO en 171.000 bezoeken de huisarts. Winst Aan bedrijfs- en verkeersonge vallen is door gerichte maatre gelen wel iets te doen. Daar kan dus enige 'winst' worden ge boekt. Voor het overige lijken de beleidsmakers met lege handen te staan. Hoe handig het ook is om alle cijfers over ongevallen eindelijk op een rij te hebben. Blijft er nog een vraag over: wie krijgen die ongelukken? Voor het merendeel mannen. Kijken wij naar de doden dan gaat het bij de categorie privé-ongeval- len vooral om kinderen jonger dan 5 jaar of senioren ouder dan 75. In het verkeer vallen de meeste doden in de leeftijds groep tussen de 5 en 25. Zelf moord scoort het hoogst in de categorie tussen 25 en 65 jaar. Ziekenhuisopnamen worden meestal veroorzaakt door privé- en bedrijfsongevallen. Bij men sen tussen de 15 en 25 is een ver keersongeluk veelal de aanlei ding. Geweld en pogingen tot zelfmoord staan op de eerste plaats als oorzaak van zieken huisopnamen van mensen tus sen de 25 en 40 jaar. De EHBO's en de huisartsen krijgen het meest te maken met de effecten van privé-ongelukken. Sport- ongevallen komen het meest voor bij mensen tussen de 5 en 40 jaar. Tenslotte nog dit: de situatie verslechterde in de jaren negen tig op alle terreinen. Aan de da lende trends is een einde geko men. Op de vraag hoe dat valt te verklaren geeft de Stichting geen antwoord. GPD Vandaag Een hogedrukgebied met centrum west van de Britse eilanden blijft daar de komende dagen vrijwel op zijn plaats, waardoor lagedrukge bieden over Scandinvië koersen Wel hebben wij vandaag last van een bijbehorend koufront. Dit trekt vanochtend over de regio met wol kenvelden. Hieruit kan plaatselijk een enkel buitje vallen maar veel zal dit niet om het lijf hebben. Vanmid dag komt de zon al weer te voor schijn. De temperatuur blijft flink achter ten opzichte van de afgelo pen dagen.Door de aanvoer van de lucht over het relatief koude zeewa ter blijft het kwik bij 9 graden steken. De wind waait uit het noordwesten en is matig tot vrij krachtig, 4-5 Beaufort. Vanavond en vannacht is het helder en de temperatuur dui kelt naar de 4 graden. Zon en maan Zon op: 06.56 onder: 20.33 Maan op: 09.32 onder: 00.15 Nautisch bericht wind: west, ruimend noordwest vrij krachtig 5 Beaufort; zicht: matig tot goed; temperatuur kustwater: 8 tot 9 graden; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; maxi mum golfhoogte monding Schei- des: ruim anderhalve meter. Vooruitzichten Voor het weekend: De stroming blijft noordwest metfrisse maar wel heldere lucht. Stapelwolken en zon wisselen elkaar af en de kans op een bui neemt verder af. De tempera tuur stijgt een graadje en het wordt maximaal tussen 10 en 11 graden. De noordwesten wind blijft stevig waaien en is matig tot vrij krachtig, 3-5 Beaufort. In de avond en nacht is hetvrijwel onbewolkt met een mini mum van rond de4graden. Voor maandag tot en met dinsdai Een aanhoudende noordwestt aanvoer. Stapelwolken en zon c een kleine kans op een bui. Temp: raturen overdag omstreeks 11 gr; den, minima rond 4 graden, c noordwesten wind neemt iets afe wordt matig 3-4 Beaufórt. Hoogwater uur cm uur J Vrijdag 11 april Vlissingen 05.20 253 17.45 23 Terneuzen 05.38 279 18.05 25 Bath 06.42 325 19.06 36 Roompot Buiten 05.15 190 17.40 li Zierikzee 07.10 172 19.35 IS Wemeldinge 07.10 198 19.35 IJ Philipsdam West 07.45 181 20.05 1 Zaterdag 12 april Vlissingen 06.05 236 18.31 2[ Terneuzen 06.25 262 18.50 25 Bath 07.26 305 19.51 2i Roompot Buiten 06.00 177 18.30 1S Zierikzee 07.55 166 20.05 1( Wemeldinge 07.50 191 20.15 15 Philipsdam West 08.20 173 20.30 15 uur cm uur Vrijdag 11 april Vlissingen 11.52 221 Terneuzen 12.20 231 Bath 01.03 247 13.26 25 Roompot Buiten 11.40 160 - Zierikzee 00.50 146 13.20 15 Wemeldinge 00.45 161 13.15 li Philipsdam West 00.40 155 13.10 If Zaterdag 12 april Vlissingen 00.11 205 12.29 2t Terneuzen 00.37 215 12.58 21 Bath 01.42 239 1 4.02 23 Roompot Buiten 00.00 151 12.25 15 Zierikzee 01.30 148 13.55 14 Wemeldinge 01.30 163 13.55 16 Philipsdam West 01.25 157 13.50 16 bewolkt O zonnig ■■rsxti opkia-rgo- vw»-r::«lfan: rtl-'nht ng —w— Koulron! lagec)i'j< H -ngadfiK door Bob Kroon De angst van de neutrale Zwitsers ooit door het omringende Europa te wor den opgeslokt, dateert niet van vandaag of gisteren. Al zo'n zeven of acht eeuwen ge leden weigerden de eigenzin nige Helvetiërs zich te onder werpen aan het Habsburgse vorstenhuis. Toen een berg- jager uit het kanton Uri, een zekere Wilhelm Teil, weiger de de op een staak geplaatste hoed van de Habsburgse landvoogd Gessier te groe ten, moest hij voor straf een appel van het hoofd van zijn zoontje schieten. De trefzekere Teil schoot van ruime afstand de appel feil loos doormidden, maar hij had een tweede pijl in reserve voor Gessier, voor het geval hij onverhoopt zijn kind zou treffen. Toen de landvoogd dat merkte, werd Teil alsnog in een kerker geworpen. Hij wist te ontsnappen en schoot kort daarop Gessier vanuit een hinderlaag alsnog mors dood. Daarmee werd het sein gegeven voor een opstand rond het Vierwoudsteden- meer tegen de buitenlandse overheersers. Wilhelm Teil is sindsdien verheerlijkt als de grondleg ger van Zwitserlands eigen zinnige onafhankelijkheid. Uitputtende historische na speuringen hebben inmid dels aangetoond, dat de le gendarische familie Teil nooit heeft bestaan, maar de mythe heeft veel bijgedragen tot de formule 'Eigen Mees ter, Niemands Knecht' die nog steeds de hoofdpijler vormt van de Volksrepubliek Zwitserland, waar zelfs de eigen regeerders permanent worden gewantrouwd. Eigen boontjes In Zwitserland dopt volgens de Grondwet het 'soevereine volk' zijn eigen boontjes, te beginnen met de basisge meenten en de sterk autono me kantons. Dat reduceert de federale regering in Bern tot een minimalistische raad van bestuur, bestaande uit zeven 'Bondsraden', die zich niet eens ministers mogen noemen. Bij toerbeurt mag iedere Bondsraad een jaar lang voor Zwitsers president spelen, maar dat stelt weinig voor, want hij moet daar naast zijn eigen departement blijven runnen. Parlementariërs krijgen al leen presentiegeld en kunnen in de meeste gevallen hun oorspronkelijk beroep dus niet opgeven. Het Zwitserse volksleger heeft geen gene raals (behalve in oorlogs tijd), maar de hoofdofficie ren genieten als beschermers van de geheiligde neutrali teit wel salarissen van een ton of vier per jaar. Zo ach terdochtig staat Zwitserland tegenover buitenlandse in menging dat tot in de jaren zeventig zelfs de roomska- tholieke Jezuïetenorde als vreemde smet op het Calvi nistische blazoen was verbo den. Zwitserland kent geen adel lijke titels, geen onderschei dingen en dus ook geen lint jesregens. Als je Zwitser wilt worden, moet je eerst een ge meente vinden die je als in wonend 'bürger' accepteert. Pas daarna is Bern gemach tigd een paspoort te verstrek ken. Tot overmaat van 'directe de mocratie' worden regerings besluiten op ieder niveau ge toetst aan volkstemmingen. Deze 'Referendumpflich- tigkeit' wekt bewondering in het buitenland, getuige het streven van D66 dit summum van democratie ook in Ne derland in te voeren. Maar in deze tijden van 'glo balisering' en snelle besluit vorming wordt in Zwitser land het referendum steeds meer ervaren als een verlam mende factor in het dagelijk se regeringsbeleid. Vele mo dern ingestelde Zwitserse beleidsmakers pleiten daar om voor wat meer eigentijdse aanpassingen, zoals een echte president en een uit breiding van het aantal de partementen om de zeven overwerkte Bondsraden wat lucht te geven. Ook gaan in Bern stemmen op om de ver plichte volksraadpleging aan banden te leggen. Maar ieder voorstel in die richting is automatisch ook onder worpen aan een referendum wat ervoor zorgt, dat alles voorlopig wel bij het oude zal blijven. GPD Toonder Studio's Heer Bommel was danig uit zijn humeur over de nachtelijke storing. De volgende dag moest hij voor de Kleine Club een lezing houden over de vraag: „Wat zal de toekomst ons brengen?" En omdat dit lang geen eenvoudig onderwerp is had hij juist goed willen uitslapen om fris voor zijn gehoor te verschijnen. Nu trad hij met holle ogen de kamer binnen en staarde gramstorig naar de ben de die schilder Waggel had aangericht. „Wat betekent dit?", zo riep hij uit. „Een schilderij', verklaarde Joost. „Deze figuur wil een stukje ver kopen, als ik zo vrij mag zijn. Daar staat het." Heer Ollie trad driftig op de ezel toe. Doch op het moment, dat hij een blik op het kunstwerk sloeg, zakte zijn woede. „M-maar dat is...", prevelde hij ontdaan. „Ik bedoel... het is prul werk, natuurlijk. Maar toch is het... hm." „Het stelt niets voor", vulde de bediende aan. „Nieuwerwets ge- klodder, als ik mij zo mag uitdrukken." „Zo heb ik mij ook uitgedrukt", gaf de schilder toe. „Ik zit vol verf- vlekken!" „Toch doet het me iets", hernam heer Bommel zonder op de artiest te letten. „Wanneer men goed kijkt lijkt het op een soort figuurtje..." „Precies wat ik dacht", beaamde Joost. „Een raar soort figuurtje met uw welnemen, heer Olivier." „Het is vreemd", vervolgde heer Ollie peinzend. „Ik bedoel: soms heb ik wel eens gedacht, dat ergens in een donkere hoek iets op me loerde. Onzin natuurlijk. Maar daar lijkt het op, als iemand begrijpt wat ik bedoel." Zo sprekend trad hij een pasje terug om een daar hangend gordijn op te tillen. Met een hoge kreet sprong hij terug. Want achter het flu weel was een kleine, witte gestalte zichtbaar, die hem met ronde ogen aankeek. Horizontaal: 1. Kledingstuk; 2. kleinood, koorhemd; 3. regel, riv. in Italië; 4. oevergewas, hars soort; 5. reptielenbak; 6. lust hof, persoonlijk vnw.; 7. En gels hier, vreemde munt, Oosteuropeaan; 8. kleurling, god v.d. liefde; 9. afwasbak, deel v.e. trap; 10. oppervlak te, ondergrondse ruimte; 11 salaris, roofdier; 12. muziek tempel, vrouw; 13. bladader, wondvocht. Vertikaal: 1. Kledingstuk; 2. onzin, voordat, lofdicht; 3. op dracht, spelleiding, grond soort; 4. hap, vogel, geest drift, voegwoord; 5. nerf, kraan, symbool neon; 6. na vigatiemiddel, vlijt, oven krabber,^, voorheen (Latijn), riv. in Frankrijk, warm; 8. wa terstand, vlug, bijbelse stad, persoonlijk vnw.; 9. maal, beroep. Oplossing Donderdag Haver, poes, keet, zadel, toon, dadel, pand, zoon, ta bel, niet, poot, kanon, kaas, maan.Het citaat is van Hora- tius: "Het leven schenkt de stervelingen niets zonder zware arbeid." Gevulde aardappelen Janny van der Lee Kies voor deze gevulde aardappelen een niet afkokende aardappelsoort, zodat de aardap pelen ook na het koken stevig genoeg blijven om te vullen. Ingrediënten: 4 grote aardappels (ca. 200 gram pers stuk) zout 1 klein uitje 1 kleine appel boter om te fruiten 300 gram gehakt peper, zout nootmuskaat 4 eetlepels geraspte kaas. Bereiding: Schil de aardappels en snijd ze in de lengte door midden. Hol ze voorzichtig uit zodat een soort bootjes ontstaan. Kook de halve aardappels in water met zout gaar. Neem ze voorzichtig uit de pan en laat ze uitdampen. Maak terwijl de aardappels koken de vulling: pel en snipper het uitje. Snijd de appel in vieren, verwijder schil en klok huis en snijd de partjes in kleine blokjes. Fruit de uisnippers zacht. Voeg gehakt toe en na ongeveer 5 minuten de blokjes appel, warm ze goed door. Breng pittig op smaak met peper, zout en nootmuskaat. Vul de aardappelhelften met het gehaktmengsel en bestrooi met de geraspte kaas. Lekker met sa lade. Weersvooruitzichten voor diverse landen tot en met zaterdag: Finland: Meest bewolkt en vooral in het midden en zuiden van tijd tot tijd regen of sneeuw. Zaterdag geleide lijk opklaringen. Beide dagen een straffe noordoostenwind. Tempe- ratuurvrijdagietsonderOgraden in het noorden tot 5 rond Helsinki; za terdag enkele graden lager. Noorwegen: Vrijdag nog veel wind en langs de westkust enkele winter se buien. Elders meest droog en soms zon. Zaterdag van het westen uit meer bewolking gevolgd door regen of sneeuw. Temperatuur da lend naar lichte vorstin het noorden en plus 6 in het zuiden op zaterdag. Zweden: Flink wat bewolking en kans op regen of sneeuw. Het waait stevig. Zaterdag afnemende wind en geleidelijk opklaringen en droog. Middagtemperatuur vrijdag rond 0 graden in het noorden tot 8 in het zuiden; zaterdag kouder. Denemarken: Wisselend bewolkt en enkele buien. Zaterdag iets meer zon en kleinere buienkans. Op beide dagen flink wat wind. Frisser. Mid dagtemperatuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Zonnige perioden, maarsoms ook wolkenvelden. In Schotland misschien wat regen. Middagtem peratuur in het noorden en langs de oostkust rond 9 graden. Elders en kelegraden hoger. België en Luxemburg: Wolkenvel den en kans op een bui. Zaterdag 'zonniger en droger. Vrijdag vooral een frisse noordwestenwind. Mid dagtemperatuur dalend naar onge veer 10 graden op zaterdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Perio den met zon, maar soms ook wat wolkenvelden, met name in het oosten. Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur dalend naar onge veer 13 graden op zaterdag; in het noorden wat lager. Portugal: Flink perioden metzon en droog. Temperatuur 's middags rond 23 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Temperatuur in de middag rond 20 graden. Spanje: In het zuidoosten eerst nog kans op wat bewolking maardroog. Verder flinke perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, rond Barcelona iets lager. In het binnenland zaterdag plaatse lijk boven 25 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: droog en flink wat zon. Maxima vlak aan zee rond 23 in het noorden en 27 in het zui den. Tunesië: Flinkwat wolkenvelden en een aanhoudende kans op enkele regen- en onweersbuien. Middag temperatuur omstreeks 19 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog. Zaterdag in het oosten mo gelijk wat wolkenvelden. Middac- temperatuur uiteenlopend van li tot 22 graden; zaterdag in het noo: den iets lager. Mallorca en Ibiza: Overwegent zonnig en droog. Middagtempers tuur ongeveer 19 graden. Italië: Flink zonnig. Zaterdag in he noorden en langs de Adria wolken velden en langs de oostkust kansoj een bui. Maximumtemperaturei tussen 17 en 19 graden. Vrijdag ii het noorden iets hoger. Corsica en Sardinië: Flinkzonniget droog. Zaterdag op Corsica wat sta pelwolken. Middagtemperatuu i rond 18 graden. Malta: Wolkenvelden afgewissell met wat zon en kans op een bui Maximumtemperatuur ongevea 18 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonni ge perioden. Zaterdag in het noor den geleidelijk wolkenvelden e» een toenemende kans op een bui Stijging van temperatuur met opz» terdag maxima van 15graden in he! noorden tot 19 op Kreta. Turkije en Cyprus: Flinke periode» met zon en droog. Geleidelijke stij ging van de middagtemperatuui Zaterdag rond 13 graden langs di westkust tot ongeveer 18 op Cf prus. Duitsland: Wisselvallig weer me: vooral op vrijdag enkele buien, i» de hogergeleden gebieden moge lijk met sneeuw. Zaterdag ook gere geld zon. Beide dagen veel winci Flinke daling van temperatuur Maxima zaterdag rond 9 gradeni» het noorden en 12 in het zuiden. Zwitserland: Aan de noordflanl van de Alpen geleidelijk meer wol kenvelden; later af en toe regen ol sneeuw. Zaterdag een stevigs wind. In hetzuiden meer zon en vrij wel overal droog. Middagtempera tuur soms tegen de 20 graden, za terdag in het noorden lager. Oostenrijk: Aan de noordflank va' de Alpen geleidelijk meer wolkerr velden; later af en toe regen oi sneeuw. Zaterdag veel wind. In Ka rinthie meer zon en droog. Maxim» vrijdag rond 17 graden in het noor den tot 23 plaatselijk in het zuiden Zaterdag overal lager. Polen: Zeer wisselvallig met g geld buien, soms winterse buien Beide dagen een koude noordwes tenwind. Middagtemperatuur d' lend. Zaterdag maxima 8tot 10gra den. Tsjechië en Slowakije: Flink v wolkenvelden en enkele buien, ïr de hoger gelegen gebieden som» met sneeuw. Een aantrekkends frisse noordwestenwind. Maxim» vrijdag rond 16 graden. Zaterdat beduidend lager. Hongarije: Vrijdag eerst nog g geld zon. Later meer bewolking e» enkele buien. Middagtemperatuu» dalend naar 12 tot 16 graden opz» terdag. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam - Utrecht - Zaltbommel vice versa A10 ringweg Amsterdam A28 Assen wegwerkzaamheden A77 Boxmeer A59 Terheyden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4