Van Mierlo op bezoek bij Arafat ^oord-Brabant gaat op ilot in voetbalweekeinde PZC SNS-bank eist geld terug na fout met geldautomaat binnenland 3 Dood gevonden baby in Amsterdam begraven Asbest in rioolslib Amsterdam Zuigertje oorzaak Dakotaramp Partij XTC-pillen onderschept Protest tegen Last Temptation Ad Rooms hoofdredacteur BN Justitie probeert Haagse verpleger kaal te plukken Nederland blijft relatief veel asielzoekers trekken Ministerie in cassatie tegen TBS-arrest Snelle veerboot Riaggs buigen zich over kinderdoding lok en Netanyahu voeren in Den Haag openhartig gesprek over vredesproces Okay, we zijn nummer 1. Maar hoe zijn we 't geworden? vrijdag 11 april 1997 AMSTERDAM - In alle eenvoud en zonder naam is donder dagmiddag de baby begraven, die vorige week vrijdag door- twee spelende kinderen werd gevonden in de Celebesstraat in Amsterdam-Oost. Bij de uitvaart waren slechts medewerkers van de begrafenisonderneming, vier politieambtenaren en een ambtenaar van het bevolkingsregister aanwezig. In de aula werd de korte herdenkingsceremonie afgesloten met het kinderliedje „Schipper mag ik overvaren"... foto Ronald Bakker/ANP AMSTERDAM - Op verschillende plaatsen in Amsterdam zijn in de riolen asbestdeeltjes aangetroffen. Het is niet be kend hoe groot de omvang van de vervuiling is, aldus de Dienst Waterbeheer en Riolering (DWR) donderdag. De ge meente heeft inmiddels een onderzoek ingesteld, waarbij de Arbodienst en asbestdeskundigen van TNO Delft zijn betrok ken. De DWR vermoedt dat de asbestdeeltjes van de straat komen, bijvoorbeeld uit remvoeringen van oudere autotypes, aldus een woordvoerder-. Hij denkt dan ook dat het geen specifiek Amsterdams probleem is. Vermoedelijk bevinden zich al ja ren asbestdeeltjes in de riolen, maar er is nu pas voor het eerst onderzoek naar gedaan. ANP HOOFDDORP - Een defect aan een heel klein zuigertje in het zogenoemde vaanstandsysteem van de linkermotor is ver moedelijk de oorzaak geweest van de ramp vorig jaar met de DC-3 van de Dutch Dakota Association. Tot die conclusie komt B. Groenendijk die namens de Raad voor de Luchtvaart een vooronderzoek heeft ingesteld. Bij de ramp kwamen alle 32 inzittenden om het leven, onder wie de bemanning. Het vliegtuig stortte neer in de Waddenzee. Groenendijk doet geen uitspraak over de schuldvraag. Dat is aan de Raad zelf, Die behandelt de zaak medio juni tijdens een openbare zit ting, De Raad kan, als daar behoefte aan bestaat, getuigen en deskundigen horen. ANP SCHIPHOL - Het Schipholteam van de douane en de Konink lijke Marechaussee heeft op Schiphol een 38-jarige man uit Indonesië aangehouden die in het bezit was van 17.787 XTC- pillen. De pillen werden tijdens een routinecontrole van de'passa giers voor een KLM-vlucht naar Singapore onderschept. De drugs zaten verstopt in een koffer met een dubbele bodem en in een aantal koektrommels. Bij de bestrijding van uitvoer van drugs let het Schipholteam onder meer op populaire va kantiebestemmingen. ANP ROTTERDAM - RTL-5 heeft zich nieuwe protesten op de hals gehaald met het plan vandaag de film The Last Temptation of Christ uit te zenden. De bezwaren tegen De laatste verzoeking van Christus komen van de Vereniging Vrouwen in de Rooms- Katholieke Kerk en de evangelisatiebeweging Proclama. Proclama is teleurgsteld dat RTL-5 niet inging op het aanbod om als alternatief voor The Last Temptation kostenloos de film Jesus uit te zenden. In The Last Temptation hallucineert Christus aan het kruis dat hij met Maria Magdalena vrijt. Oorspronkelijk zou RTL-5 de film uitzenden op Goede Vrij dag, de dag waarop christenen de kruisiging van Jezus Chris tus gedenken. Na veel protesten besloot RTL de film veertien dagen later uit te zenden. ANP ROOSENDAAL - Adjunct-hoofdredacteur Ad Rooms van Brabants Nieuwsblad volgt hoofdredacteur drs. Gert Biel- derman op. die de redactie per 1 juni verlaat om leiding te gaan geven aan Omroep Brabant Rooms (47) zalBN leiden naar de fusiekrant waarover nu nog met de redactie van De Stem en de directie van uitgevers maatschappij Zuidwest-Nederland wordt onderhandeld. De redactie stemde gisteren in met de benoeming van de in Bergen op Zoom woonachtige Rooms. Na het vertrek van oud- hoofdredacteur Pim Gaanderse en voor de komst van Bielder- man, trad Rooms al op als waarnemend hoofdredacteur. GPD oor Peter de Knegt en arel van der Velden EN HAAG - „We zouden graag ïn afspraak willen maken voor I april. Misschien dat wij er ok een van jullie zouden kun- en doden. Zouden jullie mis kien even een mailt je kunnen uren als jullie interesse heb- en of durven jullie niet?, met atelijke groeten PSV-Hooli- aus. „We pakken jullie in Eind- oven," afzender psv-oost®- eemail.nl. p Internet beloven anonieme letbalvandalen van Ajax, Fey- loord en PSV elkaar een bloe- ig treffen komende zondag in rabant. PSV speelt die dag om 1.30 uur in Eindhoven tegen jax, terwijl Feyenoord in Til ing tegen Willem II aantreedt. leen indicatie e politiekorpsen in Amster- am, Rotterdam, Eindhoven en 2 ilburg zeggen geen „enkele in flatie" te hebben van vecht- artijen, maar toch wordt het ï'abantse land zondag voor een dag ongeveer op slot gedaan door honderden agenten en complete pelotons ME. Begeleid De 1350 Feyenoord-supporters worden met 25 bussen vanaf Rotterdam tot Tilburg begeleid door de Rotterdamse politie. Op de grens van Zuid-Holland en Brabant - de Moerdijkbrug - sluit de Tilburgse politie zich hier bij aan. Uit Amsterdam reizen 1600- Ajax fans met speciale treinen naar Eindhoven. De Amster damse politie reist niet mee naar Brabant omdat de afstand te groot wordt bevonden. Ook in Eindhoven heeft de politie legio maatregelen getroffen om de zaak in de hand te houden. In Tilburg wordt elke als Feye- noord-supporter herkenbare man of vrouw uit de stad ge weerd als hij of zij niet in het be zit is van een geldig plaatsbe- wijs voor de wedstrijd. Bezoekers van de wedstrijd hebben een identificatieplicht. Wellicht wordt in de stad zelf (Advertentie) zondag een noodverordening van kracht. Het alcoholverbod geldt niet alleen voor het stadi on, maar is uitgebreid tot omlig gende sportverenigingen. Mocht er aanleiding toe zijn, dan wordt de Feyenoord-aan- hang na de wedstrijd vastge houden in het stadion tot de overige supporters zijn vertrok ken. Ook wordt in Tilburg zondag een lik-op-stuk-beleid gevoerd. De aanwezige officier van justi tie zal aangehouden personen direct een dagvaarding meege ven of een boete opleggen. Wraak Na de rel in Beverwijk zonnen jeugdige relschoppers uit Am sterdam en Rotterdam aanvan kelijk op een nieuwe confronta tie op zondag 13 april, 'ergens ten noorden van Eindhoven.De clans lijken echter tot inkeer te zijn gekomen. Ook uit het kamp rond de bij de rellen in Bever wijk gedode Ajacied Carlo Pi- cornie klinken op dit moment geen geluiden van wraak. GPD van onze redactie binnenland OOSTERHOUT - De-vreugde van tientallen inwoners van Oosterhout over hun winst door een te gulle geldautomaat is slechts van korte duur. De SNS- bank eist alle bedragen terug die de 'flappentapper' eerder deze week te veel heeft uitbe taald. Het gaat om circa 20.000 gulden. Een medewerkster van de bank had bij het vullen van de automaat de briefjes van honderd en van vijfentwintig gulden per abuis verwisseld. Het nieuws deed in Oosterhout supersnel de ronde. Daardoor liep de buiten de winkeluren doorgaans lege parkeeiTuimte op de Heuvel vol en ontstond er voor de automaat een lange rij mensen die het voordeeltje wel zagen zitten; voor elk briefje van vijfentwintig betaalde de automaat immers honderd gul den uit. Maar mensen die hon derd gulden pinden, kwamen bedrogen uit. Zij kregen maar vijfentwintig uit de schuif. De SNS gaat nu van iedereen die te veel heeft gekregen het geld terugvorderen. De bank weet de namen en adressen van alle mensen die die avond en nacht van de automaat gebruik heb ben gemaakt. „We zullen een beroep doen op hun morele ver plichting", aldus een woord voerder. Mensen die van de automaat te weinig kregen, krijgen van de bank hun tekort aangevuld. Spontaan Inmiddels hebben zich al veel mensen spontaan bij de bank gemeld om het te veel uitgekeer de geld terug te geven. In het ui terste geval kan de bank tegen weigeraars een procedure in stellen wegens „onverschuldig de betaling". Het bewijs dat er te veel of te weinig is uitbetaald is volgens de woordvoerder eenvoudig te leveren. Het apparaat regi streert exact hoeveel biljetten uit elk laatje zijn uitgegeven, Aan de hancl van de bankpasjes zijn de pinners bekend. Juri disch ligt het volgens de bank precies hetzelfde als wanneer per ongeluk een bedrag op ie mands rekening is bijgeschre ven dat niet voor hem is be stemd. Dat moet ook worden teruggestort. Het is volgens SNS voor het eerst dat in Neder land een dergelijke fout met een geldautomaat is gemaakt. ANP dat de rechtbank de verpleger erfgenaam-onwaardig zal ver klaren. Dat kan pas op het mo ment dat het vonnis tegen hem onherroepelijk is, dus wanneer hij ook door hogere rechtscolle ges schuldig is verklaard aan moord. Een uitspraak van de Hoge Raad maakt het verder mogelijk iemand die zijn echt genote heeft vermoord het recht op de helft van de goederen te ontnemen. Ook de opbrengst van het testament, dat mevrouw Sloos veranderde ten gunste van H., gaat hoogstwaarschijn lijk aan H.'s neus voorbij, we gens zijn „onwaardigheid". van onze redactie binnenland DEN HAAG - Justitie heeft alle mogelijkheden opengehouden om te voorkomen dat de tot acht jaar celstraf veroordeelde Haagse verpleger John H. profi teert van zijn huwelijk met de Haagse miljonaire A Sloos-Fi- scher. Het Openbaar Ministerie heeft als uiterste middel een 'ontne mingsvordering' ingesteld. Waarschijnlijk kan dat middel ongebruikt blijven. Rechterlij ke uitspraken en wetten lijken H. het recht te ontnemen aan spraak te maken op het testa ment dat in zijn voordeel was veranderd. Ook grijpt hij waar schijnlijk naast zijn deel van de gemeenschap van goederen waarin hij, enkele maanden voor hij haar vermoordde, trouwde met de rijke weduwe. Volgens de Haagse persrechter E. J. Numann is er grote kans Justitie heeft overigens al na H.'s aanhouding in juni vorig jaar, beslag laten leggen op bij na het gehele vermogen. Het wordt geschat op 4 miljoen gul den. H, had met zijn compaan André du M. en beider partners afgesproken de buit onderling te verdelen. ANP DEN HAAG - Nederland staat in Europa op de tweede plaats als land waar vorig jaar de meeste vluchtelingen aanklop ten voor asiel. Zwitserland voert de lijst aan. Daarbij gaat het om het aantal asielzoekers per 100.000 inwoners. Dit blijkt uit nog niet officieel gepubliceerde cijfers van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) van het ministerie van Justitie over 1996. Ook in 1995 stond Nederland op de tweede plaats. Toen werd de lijst aangevoerd door Zweden. In absolute aantallen trok Duitsland (116.000) vorig jaar de meeste vluchtelingen, ge volgd door het Verenigd Ko ninkrijk (27.000) en Nederland (22.000). Frankrijk (18.000) en Zwitserland (17.000) bezetten respectievelijk de vierde en vijfde plaats. 1995 liet dezelfde top drie zien wat absolute aan tallen betreft. In de Tweede Kamer bestaat zorg over het vol raken van de asielcentra. Dat zou mede ge volg zijn van een onverwachte stijging van het aantal asiel zoekers dat in de eerste drie maanden van dit jaar naar Ne derland kwam. Daarnaast zou het onvoldoende lukken om uitgeprocedeerde asielzoekers het land uit te zetten. De Ka mer heeft inmiddels staatsse cretaris Schmitz van Justitie hierover om opheldering ge vraagd, ANP DEN HAAG -Het ministerie van Justitie heeft cassatie ingesteld tegen het recente arrest van het gerechtshof in Den Haag, waar in werd bepaald dat het minis terie schadevergoedingen moet betalen aan twee TBS-veroor- deelden. Het duo heeft volgens het hof te lang (ruim een jaar) moeten wachten op een plaats. Die wachttijd mag langer duren dan drie maanden, aldus het hof. Is de periode langer, dan hebben betrokkenen recht op een schadevergoeding van 150 gulden per dag. De twee veroor deelden is beiden een vergoe ding van 25.000 gulden toege kend. De oorzaak van de lange wachttijden is gelegen in het structurele plaatsgebrek in TBS-inrichtingen. Dat gebrek moet voor rekening van de over heid komen, vindt het hof. Volgens een woordvoerder vindt minister Sorgdrager het arrest „te ingrijpend". De bewinds vrouw acht een een wachttijd van zes maanden aanvaardbaar. Daarbij wijst zij op de nieuwe Beginselenwet TBS, die reeds is goedgekeurd door de Tweede Kamer en op behandeling wacht in de Eerste Kamer. In die nieuwe wet is de wachttijd van een half jaar opgenomen. Tot 1986 was de wachttijd voor plaatsing in een TBS-kliniek drie maanden. Daarna liep de gemiddelde wachttij d op tot een jaar. Momenteel wachten enkele honderden TBS-veroordeelden op een plaats. ANP ROTTERDAM - Waarschijnlijk al in mei van dit jaar neemt de pi'ovincie Zuid-Holland een be sluit over de vraag wie de snelle veerbootverbinding mag ex ploiteren tussen Rotterdam en Dordrecht. Op zijn vroegst in het najaar van 1998 kan het snelle veer dan gaan varen. ANP UTRECHT - De gezamenlijke Riaggs in Neder land houden op 23 april in Utrecht een conferentie over het verschijnsel 'kinderdoding door ouders'. Doel van deze conferentie, waarvoor ook verte genwoordigers van justitie, politie en Tweede Ka mer worden uitgenodigd, is hulpverleners hand vatten te geven om in dergelijke crisissituaties slagvaardig op te treden. Tevens wordt gediscussieerd over de vraag hoe moet worden omgegaan met signalen uit pro bleemgezinnen die kunnen duiden op mogelijke wanhoopsdaden van ouders. De studiebijeenkomst is een initiatief van direc teur drs. AA Donker van de Drentse Riagg, Inlei ders zijn onder anderen mevrouw dr. C.E. Clason, universitair hoofddocent familiesociologie aan de Rijksuniversiteit in Groningen en S. Leeu- wenstein, medisch directeur van de Groningse Van Mesdagkliniek. Een andere spreker is prof. dr. W. Wolters, hoofd psychosociale afdeling van het Wilhelmina Kin derziekenhuis in Utrecht, Hij was degene die en kele maanden geleden voor het eerst verzocht om 'mediastilte' rond dit beladen onderwerp. Omdat tijdens de conferentie ook over de omgang met de media wordt gepraat, is redactiechef Flans Laroes van het NOS-j ournaal als vierde inleider uitgeno digd. GPD an onze verslaggeefster arjolijn de Cocq EN HAAG - In een poging om et vredesproces tussen Israël n de Palestijnen vlot te trek en, bezoekt minister van bui- inlandse zaken Van Mierlo indaag de Palestijnse presi- ent Arafat. eEuropese Unie kiest voor een ebalanceerde benadering' van Palestijns-Israëlische pro- Minister tegen Melkertbaan gedetineerden DEN HAAG - Minister Sorgdrager van Justitie voelt er niets voor om ge- 1 detineerden ter voorbe- reiding op hun terugkeer in de samenleving voor het einde van hun detentie een Melkert-baan aan te bieden. Die door de over heid gesubsidieerde ba nen zijn bedoeld voor langdurig werklozen met U weinig opleiding. Sorgdrager ziet wel mo- j gelijkheden om gedeti- E neerden het soort werk als ;j dat van Melkert-banen 1 aan te bieden. „Wel het jj werk, niet het geld. Dat zou een te grote bevoorde- i ling zijn", zei zij donder dag in de Tweede Kamer j bij de voortzetting van het I I debat over de introductie van zogenoemde peniten- J I tiaire programma's. 1 De PvdA'er Zijlstra deed li woens dag het voorstel om 11 gedetineerden in een Mei- jl kert-baan te plaatsen. 1 ANP blematiek, zo zei premier Kok gisteren na een 'productief en openhartig' gesprek met de be zoekende Israëlische premier Benjamin 'Bibi' Netanyahu. Nederland wil als tijdelijk voor zitter van de EU zijn goede be trekkingen met beide partij en in het conflict aanwenden om nieuwe vredesinitiatieven te stimuleren. Ondanks eerdere kritiek van Is raëlische kant dat de Europese Unie niet evenwichtig optreedt in het conflict - een verwijt dat minister Van Mierlo 'ongepast' noemde - viel gisteren tijdens een gezamenlijke persconferen tie geen kwaad woord over de rol van de EU in het conflict. Partners De VS en de EU onder Neder lands voorzitterschap zijn vol gens Netanyahu 'partners die proberen ons te helpen bij onze zoektocht naar vrede'. „Israël bevindt zich in een on stabiele situatie die nog onsta bieler kan worden - zelfs explo sief", aldus Netanyanhu. „Het zijn de partijen zelf die beslis singen moeten nemen, maar de pogingen om een uitweg te vin den, moeten worden gecoördi neerd. Ze moeten het vredespro ces versterken en geen extra problemen veroorzaken". Premier Kok benadrukte dat de EU nauw samenwerkt met de VS om een oplossing voor de cri sis te vinden. Hij zou gisteren contact opnemen met de Ameri kaanse president, die Netanya hu begin van de week ontving, om hem op de hoogte te brengen van de gesprekken in Den Haag. Nederland hëeft volgens Kok als land en als EU-voorzitter' tegenover Netanyahu zijn zorg uitgesproken over de spiraal van geweld in Israël. In het openbaar werd gisteren slechts gesproken over 'me ningsverschillen' die bestaan tussen de VS en de EU enerzijds en Netanyahu anderzijds. Ge doeld werd hiermee onder meer op de starre houding van Ne tanyahu inzake de omstreden bouw van de joodse wijk Har Homa bij Oost-JeruzalemVra gen van de pers over dit onder werp hield Netanyahu af: „Jul lie krijgen hier van mij geen krantenkoppen over". Tij dens een ontmoeting met ver tegenwoordigers van de joodse gemeenschap eerder op de dag hield hij evenwel vast aan zijn standpunt dat Israël met de aanleg van de wijk in zijn recht staat. „Wij schenden op geen enkele manier de akkoorden van Oslo, maar worden er wel op aangekeken. Het zijn de Pales tijnen die de akkoorden in vrij wel ieder opzicht schenden"al dus de premier. Tussen de regels door kon wor den opgemaakt dat ook Kok en Van Mierlo wat Har Homa be treft geen voet aan de grond hebben kunnen krijgen. Kok: „We hebben onze standpunten opnieuw benadrukt. Deposities zijn bekend, maar het probleem is nu een weg naar nieuwe op lossingen te vinden op basis van wederzijds vertrouwen". GPD Na een bijeenkomst in het Kurhaus met vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap in Nederland, verlaat de auto met premier Ne tanyahu de veiligheidstent die direct tegen de zijkant van het Kurhaus staat. foto Ed Oudenaarden/Newsline De Voyager is de best verkochte ruimte-auto in Nederland. Hoe kan het ook anders. Leverbaar in 36 uitvoeringen, waaronder de nieuwe Grand Voyager 2.4i SE. Standaard o.m. airco (SE/LE), twee airbags, portierdwarsbalken, elektrisch bedienbare buitenspiegels en stuurbekrachtiging. De Chrysler dealer geeft uw wensen de ruimte. Chrysler

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3