Mysterieuze goudmijn in jungle Alleen forse inkrimping kan varkenshouderij nog redden PZC PZC iBSPewi^Cu*' Steden feliciteren provincie met het ontwerp-streekplan feiten en meningen 2 Twijfel aan echtheid van meldingen uit binnenlanden van Borneo Pest sanering vrijdag 11 aprii 1947 vrijdag 11 april 1997 In Borneo's dichte jungle beweerden twee goudzoekers een miljardenschat te hebben gevonden. Hosannah klonk het al- lerwege. Tot de tivijfel toesloeg en hetvermoeden van zwendel de overhand kreeg. Een van de hoofdrolspelers is inmiddels dood en begraven. Een drama dat perfect past in de met mys terie omgeven speurtocht naar de Busang-schat. Of aan het einde van de regenboog een rijkgevulde pot met goud staat? Eind deze maand valt het begin van een antwoord te verwach ten. door Ronald Frisart De autopsie op het lichaam van geoloog Michael de Guzman heeft de vele vragen onbeantwoord gelaten. Geen wonder, want toen bergers zijn lichaam vonden, had het al vier dagen in een moerassig tropen- bos gelegen. Via Jakarta werd het lijk naar Manilla gebracht, hoofdstad van De Guzmans ge boorteland de Filipijnen. In een goudkleurige kist is hij daar be graven. Broer Simplicio zong Michaels lievelingslied, My Way. De Guzman stierf op 19 maartin de Indonesische provincie Oost- Kalimantan op het eiland Bor neo, nadat hij uit een helikopter was gevallen - of gesprongen. Volgens sommigen pleegde hij zelfmoord omdat was uitgeko men dat hij de boel had bezwen deld met beweringen over een reusachtige goudvoorraad in het Busang-gebied in Kaliman- tan. Anderen zeggen dat hij zichzelf het leven benam omdat hij aan acute Hepatitis B leed. Vergissingen De Guzmans familie gelooft er niets van. Michael (42) had een leuk gezin, zes schatten van kin deren en een prachtbaan, zegt broer Simplicio. Ziek was hij niet, zo bleek nog in februari uit een keuring. En Michael was zeer nauwkeurig, zegt Simpli cio, dus van vergissingen, laat staan zwendel met de goud vondst kan geen sprake zijn. Een collega voegt daar aan toe dat Michael de avond voor zijn dood goedgemutst was. De twee gingen uit eten en vermaakten zich daarna in een karaoke-bar. Het spi'ookje van het Busang- goud begon zo'n zeventien jaar geleden. Voor een Australische firma ging de in Nederland ge boren Canadees John Felderhof naar Kalimantan om goud te zoeken. Na jaren werd zijn moeite beloond. Zijn opdracht gever vond de hoeveelheid ech ter te klein en wilde van de con cessie in het Busang-gebied af. Daarop belde Felderhof zijn Ca nadese kennis David Walsh. Die wilde met zijn bedrijfje Bre-X de concessie wel overnemen. Te vens benoemde hij Felderhof tot zijn tweede man. Die trok op zijn beurt geoloog Michael de Guzman aan, die ook rond struinde in Kalimantan. Samen zochten Felderhof en De Guzman verder. Begin 1994 stuitte De Guzman op een dui delijke aanwijzing dat de jungle nog meer goud verborg. Terwijl Walsh in Canada geld voor het project vergaarde, speurde het geologenduo verder. Naarmate ze zekerder waren van hun zaak schroefden ze de cij fers opAan- vankelijk heette het dat Busang 20 miljoen ounce (van 31,1 gram) goud bevatte. Begin dit jaar repten de goudzoekers over 70 miljoen ounce, goed voor ze ker 45 miljard gulden. Zelfs 200 miljoen ounce hield Felderhof voor mogelijk. Als gevolg van die beweringen liep in een jaar tijd de koers van het aandeel Bre-X aan de beurs van Toronto op van krap een rijksdaalder tot boven de 350 gulden. Vorig jaar verkochten Walsh, diens echtgenote Jeanet- te en Felderhof flink wat Bre-X- aandelen. Tientallen miljoenen winst was hun deel. Bre-X is een zogeheten junior-bedrijf. Zulke onderneminkjes speuren naar delfstoffen en halen er een grote broer met meer kapitaal bij als ze iets interessants hebben ge vonden. Ook in het geval Busang doken de grote jongens als vliegen op de strooppot. Dom Vooral het Canadese Barnek en het Amerikaanse Placer Dome wilden hun slag slaan. David Walsh wilde zich echter niet in de hoek laten drukken, zodat zich rond Busang een bitter ge vecht ontspon. Zelfs kinderen van de Indonesische president Soeharto raakten erbij betrok ken. Barrick kreeg steun van dochfer Siti Hardyantö Rukma- na (Tutut), terwijl zoon Sigit Hardjojudanto zich met Bre-X verbond. Eind vorig j aar was de Indonesi sche minister van mijnbouw, Soedjana, het zat. Hij riep de toplieden van Bre-X en Barrick bij zich en eiste dat ze tot een vergelijk zouden komen. Walsh weigerde echter te buigen. „Al leen omdat je klein bent, denken sommigen dat je ook dom bent", gromde hij. In steeds bredere kring in Jakar ta werd geklaagd dat Indonesië door de hele vertoning lelijk te kijk stond. Tijd voor president Soeharto om in te grijpen. Hij vaardigde zijn goede vriend Mohamad 'Bob' Hasan af, die binnen de kortste keren een re geling in elkaar draaide. Bar rick werd terzijde geschoven en de Amerikaanse mijngigant Freeport (actief in de Indonesi sche provincie Irian Jaya) ver scheen ten tonele. Bre-X kreeg een belang van 45 procent in Busang toegewezen, Freeport 15 procent, Bob Hasan namens onder meer enkele door Soeharto bestierde stichtingen 30 procent en de Indonesische staat 10 procent. Freeport be loofde voor dik 750 miljoen gul den in het project te investeren. Alles leek in kannen en kruiken. Totdat Michael de Guzman op 19 maart omkwam en een mede deling van Freeport kort daarop de mijnbouwwereld schokte. Als uitverkoren partner mocht Freeport de Busang-concessie zelf onderzoeken. De Amerika nen lieten weten dat hun onder zoek nog niet klaar was, maar dat de eerste resultaten wezen op 'onbetekenende hoeveelhe den goudEen door Bx-e-X inge huurde onderzoeker liet een soortgelijk geluid horen. Aan deelhouders Bre-X wisten niet hoe snel ze hun stxxkken in To ronto en New York xnoesten ver- kopen. De koers keldex'de tot een gulden of vier en in Toronto draaiden de beurscomputers stuk op de enorme hoeveelheid Bre-X-aandelen die in nog geen half uur van eigenaar wisselde. Afgrond De Indonesische media raken niet uitgepraat over Busang, hoezeer Bre-X ook volhoudt dat hooguit van misverstanden sprake is. De belichten zijn ech ter hoogst onheilspellend. Vol gens internationale experts lijkt het erop dat met de door Bre-X genomen grondmonsters is ge rommeld. De verdenking be staat dat elders gevonden goud stof door de Busang-monsters is gemengd. Ook weinig vertrou wenwekkend is een mysterieuze brand die in het Busang-ondex-- zoekskamp alle aantekeningen van geoloog De Guzman zou hebben vex-nietigd. Michael de Guzman (1) staat op een terreinwagen tijdens veldwerk in Indonesië, vlak voor zijn dood. foto AP Walsh zegt dat er mogelijk een partij in de markt is die zijn be- dxijf naar de afgrond probeert te duwen om het straks voor een appel en een ei te kunnen kopen - en daarmee een belang van 45 pincent in het goudproject. Zolang het Freeport-onderzoek loopt, blijft de waax'heid nog in nevelen gehuld. Naar verwach ting zijn de Amerikanen ko mende week klaar met het ne men van grondmonstei's. In een Australisch laboratorium zxxl- len die woi'den onderzocht en op z'n vroegst eind deze maand zijn de eerste resultaten te verwach ten. In Jakarta vallen echter al slachtoffers. Deze week zette minister Soedjana (Mijnbouw) drie van zijn topambtenaren aan de kant. Commentatoren zien een verband met het Busang-drama. Een van de drie zou het erg goed met Bx'e-X heb ben kunnen vinden. Voorwetenschap In Canada en de VS wox-dt intus sen onderzocht of Felderhof en het echtpaar Walsh wisten dat er iets niet pluis was toen ze vo rig jaar met vette winst Bre-X- aandelen vei'kochten. Beurs handel op grond van zulke voor wetenschap is strafbaar. Temidden van al dat tumult kwam het Indonesische persbu reau Antara deze week met een klein maar opmerkelijk bericht: Freeport heeft goud gevonden in Irian Jaya. Mogelijk is het de grootste vondst na de enorme Grasbergmijn in datzelfde ge bied. Over hoeveelheden zwijgt Freeport voorlopig wijselijk. GPD Minister J ozias van Aartsen van Landbouw, l tuurbeheer en Visserij krijgt vrijwel rampspoeden over zich heen die een bewint man op dat departement deelachtig kunnen worcli De varkenspest breidt zich gestaag uit en de ene mai regel volgt op de andere. Bovendien wordt Nederla sinds kort, zij het op nog beperkte schaal, bezocht dt de gekke-koeienziekte. De politieke positie van Van Aartsen wordt daardo niet verzwakt. Hij maakt een doortastende indruki sinds varkens en koeien aan plagen onderhevig zij blijkt hij uitstekend in staat zich te verstaan meti agrarische sector. De minister en de veehouderij hé ben hetzelfde belang op het oog: voor zover mogelijk ellende beheersbaar houden. Het gevolg is dat de stand tussen de mensen uit de praktijk en de aanvant lijk wat bureaucratisch acterende minister verkleii Hij wint aan gezag. Daar kan Van Aartsen, ook op la gere termijn, plezier aan beleven. Intussen blijven er grote onzekerheden: er kan geen j ran tie worden gegeven dat nieuwe gevallen van Bovi Spongiforme Encefalitis uitblijven. De bezorgdhe daarover duurt voort, vooral omdat nog steeds ge duidelijkheid bestaat over het verband tussen BSE de daaraan verwante, voor mensen fatale, ziel Creutzfeld-Jacob. De varkenspest is voor de menso gevaarlijk, maar die ziekte verspreidt zich dwars teg alle afgrendeling van gebieden en transportverbod in. Binnen de varkenshouderij zal daar weinig waarden voor worden opgebracht, maar dit lijkt een geschi moment voor een bezinning die verder strekt dan deg gingen de epidemie te beteugelen. Van Aartsen en landbouworganisaties zouden er, nu zij elkaar zo gei geld treffen, verstandig aan doen eens te spreken ot de waag of de gelegenheid kan worden aangegrepen! een blijvende vermindering van het aantal varkens Neclexiand te bewerkstelligen. Daar zijn goede redenen voor. Met ruim vijftien miljo varkens heeft Nederland een zeer omvangrijk, hai nekkig mest- en dus milieuprobleem. En de prakt van de afgelopen jaren heeft uitgewezen dat de prodi tie van varkensdoor de massaliteit waarmee zij plaa vindt, forse, prijsschommelingen in de hand wer Daarmee vormt het varkensvlees een minder solide t portproduct dan belanghebbenden veelal willen dc geloven. De groei van het aantal varkens in Nederland leidt laatste jaren tot een ongewenste uitwaaiering van l drijven die naarstig zoeken naar vestigingsmogelijkl den in gemeenten waar een wat nochalant ruimtel beleid is gevoerd. In Zeeuws-Vlaanderen en op Tho! wordt de druk pijnlijk gevoeld. Er worden honderden milj oenen gulden uitgegeven i varkensstallen te ruimen, zoals de destructie van 1 vee wel wordt aangeduid. Dat kost de varkenshoud geld, het kost de samenleving kapitalen. Een deel v dat geld zou gebruikt kunnen worden voor verkleini en derhalve blijvende sanering van de varkenssectoi door Harmen van der Werf De provincie krijgt een schoudex'klopje voor het ontwerp-streekplan van de vier 'grote' gemeenten Vlis- singeix, Middelburg, Goes en Terneuzen. Gezamenlijk hebben de vier een felicita tiebrief gestuurd in reactie op het plan. Het ministerie van VROM vindt het evenwel te vroeg vooreen feestje. Deprovincie moet eerst waax-maken wat zij zich zo braaf voorneemt: een bundeling van wonen, werken en voorzieningen in de steden. Zelden trekken Vlissingen, Middelburg, Goes enTexmeu- zen samen op om een positief geluid te laten horen. Waar die actie uit voortvloeit, blij kt uit de tientallen andere reacties op het ontwerp- streekplan. De vier steden hebben iets te vrezen, name lijk dat de kleinere gemeen ten alsnog meer woningen en voorzieningen binnenhalen. De plattelandsgemeenten die op het ontwerp reageren, voelen zich tekox*t gedaan. Zij willen alle een groter deel van de cake. Reimerswaal wil ruim 80 woningen per jaar bouwen, terwijl de pro vincie op 65 zit. De wens van Reimexswaal stoelt onder meer op de ontwikkeling van bedx-ijventerreinen bij Ril land en Ki'uiningen/Yerseke. Axel hanteex*t hetzelfde ar gument. De industrie aan het Kanaal Gent-Terneuzen trekt aan. Uniek Noord-Beveland wil niet achter Goes aanhobbelen en vraagt een centraal bedrij- ventexTein, los van een dorp. De gemeente Tholen juicht toe dat zij een 'uniek bouw project' mag realiseren aan het kanaal bij het stadje Tho len, maar dat is niet genoeg. Sint-Annaland moet ook een plan waterfront krijgen. In de gemeente Oostburg mag niet meer worden ge bouwd, omdat er genoeg wo ningen staan. Toch is er een opening geboden. In de kern Oostburg mag een 'bijzonder bouwproject' komen. Sluis wil extra huizen voor Belgen, die er in de detailhandel wer ken. Elite gemeente komt zo met haar verlanglijstje. Het mi nisterie van VROM ziet de bui al hangen. Het genoemde 'bijzonder bouwproject' in Oostburg wordt als een 'on gewenste precedentwerking' betiteld. De provincie kan de touwtjes niet strak genoeg aanti'ekken, als het aan VROM ligt, want het loopt anders uit de hand. Die ten dens is momenteel al aan wijsbaar. Strenger Zeeland mag van 1995 tot 2005 7.200 woningen bou wen. Nu zijn er daarvan al 3.250 gerealiseex'd, waarvan slechts 350 in het stadsge west Vlissingen-Middel- burg. Wil de provincie die trend ombuigen, dan moet zij een veel strakker beleid voe ren, aldus VROM. De provin cie moet vooral strenger wor den voor Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland oordeelt fel over de water sport op de Oosterschelde en de Gx-evelingen. De provincie wil een te grote uitbreiding van het aantal ligplaatsen toestaan. Volgens Stad en Lande moet het aantal lig plaatsen aan een strikt maxi mum worden gebonden. De gemeente Tholen denkt daar anders over. Zij begrijpt niet waarom de jachthavens bij Sint-Annaland en Stave- nisse niet mogen uitbreiden. Op het ontwerp-streekplan zijn bijna honderd reacties binnengekomen. Aanleg van bossen in West-Zeeuws- Vlaanderen en bij Valkenisse op Walcheren levert protes ten op. 'Die horen niet in het open Zeeland'. De beperking die tijdelijk is opgelegd aan nieuwe veebedrijven (niet gx-oter dan 1000 verkante meter), roept vex'zet op bij de landbouw. De gemeente Tho len waar een invasie van var kens dreigde, is daarjuist blij mee. Eind mei behandelen Gede puteerde Staten het ontwerp en de reacties. Het laatste wooid is in september aan Provinciale Staten, waarna het nog mogelijk is een offici eel bezwaar tegen het vastge stelde plan in te dienen. door Koos van Wees Opkoop en slacht van meer dan een miljoen biggen, stillegging van bijna 1.700 be drijven en het 'preventief' ver nietigen van varkens in een ruime straal rond besmette be drijven. De maatregelen die minister Van Aartsen van Land bouw neemt tegen de varkens pest benadrukken in hun omvang nog eens de onvoorstel bare grootte van de varkenssta pel. De pest mag dan indrukwek kend huishoudexi onder de 14,6 miljoen vaxkens, er blijven er nog steeds veel te veel over op een relatief geringe oppervlak te. Vandaar misschien ook de ogenschijnlijke berusting in de sector over de keiharde maatre gelen die Van Aartsen nu neemt. Vernietiging De sector vindt ze namelijk meevallen: de verwachting was dat alle bedrijven die sperma hadden afgenomen van het KI- station in Wanroij geruimd zou den gaan worden. Dat zou neer komen op de veiuietiging van 100.000 fokzeugen. Dat zijn maatregelen die er inhakken, ook al is dat aantal niet veel meer dan eentiende van het to taal aantal fokzeugen in Nede- rand. Een fokzeug produceert twee keer per jaar minimaal twaalf biggen die veelal in Ne derland blijven en na een half jaar zijn vetgemest en worden geslacht. De vernietiging van een grote hoeveelheid fokzeu gen zou daarom zeer vergaande consequenties hebben. Nieuwe fokzeugen zijn namelijk niet zo maar voorhanden. Waar de sector natuurt ijk echt voor vreesde was een fokverbod (door de kunstmatige insemina tie volledig te verbieden), wat neer zou komen op de dood op termijn voor de hele varkens houderij. Een middel dat letter lijk en figuurlijk nog erger zou zijn dan de kwaal. Het idee werd even geoppex'd tijdens overleg van Van Aaxtsen met de var- kenshouderij-sector, maar toch weer verlaten. Dat er wel aan gedacht werd, tekent de ernst van de situatie en de vraagte kens die ook op het ministerie worden gezet bij de volstrekt uit de hand gelopen omvang van de varkensstapel. Inmiddels raken ook op Van Aartsens ministerie steeds meer mensen er van overtuigd dat al leen een inkrimping van de vee stapel echt een oplossing biedt voor cle plagen die haar treffen. De volledige industrialisatie van dierlijk leven, waarin schaalvergroting en productie verhoging centi-aal staan, zox'gt voor desastreuze effecten op het moment dat er iets mis gaat. Omvang Het pestvirus dat nu heerst heet wel hardnekkiger te zijn dan vo rige versies, maar waarschijn lijk is vooral de omvang en de onderlinge verwevenheid van bedrijven en dieren debet aan de nu ontstane situatie. De lopende band-productie van varkens vlees, waarbij varkens elders worden opgefokt en afgemest dan waar ze worden geboren, maakt de sector gevoeliger voor virussen. Dat wordt nog eens versterkt door de ongevoelig heid van varkenshouders voor geboden die de overheid afvaar digt ter bescherming van de hele sector. Zoals een varkenshouder deze week voor het NOS-Jour- naal zonder veel omhaal toegaf (Advertentie) collection, een lekker lui zitten trouvaille Wat is dat nu? Paauwe op zijn Frans? Kijk maar in de Van Dale. Een trouvaille mag in het Nederlands. En voor luiaards vertalen we het als 'een bijzondere vondst'. Nou, je mag ook best op zijn Frans zeggen hoe bijzonder die Duitse Erpo 'Scssel' of fauteuil is. Het is een 'club' die zich helemaal aan het lichaam aanpast. AJle nationaliteiten voelen zich gewoon lekker in zo'n stoel waarin je je in elke stand aan je luiheid kunt overgeven. Of waarin je kunt broeden op plannen. Dat klinkt wat interessanter. ,vc (,a clun ci'<' stoet n i ify' tfl "itproberervw ■vn Goes.' 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes Tel. 0113-220840 INTER/MEUBEL op de eerste dag na de uitbraak het vei'voersverbod te hebben overtreden. „Dat hebben we al lemaal'gedaan." Behalve de pest zelf is het dit soort handelen waardoor veel mensen zich afkeren van de var kenshouderij en bevestigd wor den in hun idee dat boeren het aan zichzelf te wijten hebben. De varkenspest heeft veel men sen de ogen geopend over aard en omvang van de intensieve varkenshouderij. Zeugen zijn daarin baarmachines gewor den, die minimaal twaalf biggen moeten werpen, nauwelijks twee weken mogen herstellen, en dan weer worden bevrucht. Wordt het aantal biggen minder, dan wacht het slachthuis en mag een andere drachtige zeug de plek innemen. Dat is niet wat men zich voorstelt bij al die leu ke verhalen over vx'olijke kleine biggetjes, dartelend rond de zorgzame moeder-zeug. Negatief imago De schade van een dergelijke beeldvorming voor de vax-kens- houdex'ij zou wel eens veel gx-o- ter kunnen zijn dan de dii'ecte effecten van de pest. Steeds meer mensen weigeren een lapje vlees uit een op die manier wer kende vleesindustrie. En daax-- naast maakt dat negatieve ima go het de politiek makkelijker hardere maatregelen door te voeren. 'Den Haag' weet zich immers gesteund door de pu blieke opinie. Het was in dat verband opmer kelijk hoe deze week het idee van een fokverbod werd om armd door de politiek. En dan niet alleen vanwege de effecten op de pest, maar ook op de om vang van de varkensstapel. Aan verkleining van die vaxkenssta- pel valt niet te ontkomen, zo is de overheersende mening. Langzamerhand lijken de gees ten daarmee rijp te worden voor de volgende stap, waarin daad werkelijk wordt begonnen met verkleining van de varkenssta pel. 'Herstructurering' van de varkenshouderij staat nu nog vooral voor aanpak van de mi lieu-overlast door het mest overschot, maar moet uiteinde lijk leiden tot minder dieren. Het zou goed zijn als de miljoe nen die nu worden gestoken in ruiming en schadeloosstelling worden gebx'uikt voor een sane ring waaruit de sector in alle op zichten alleen maar weer ge zond tevoorschijn kan komen. GPD Goud duikt op Bij het baggerwerk aan de Nieuwe Waterweg zijn 35 goudstaven van elk 12,5 kilo naar boven gehaald. Het goud is afkomstig van een loodsboot die in 1940 het Nederlandse goud naar Engeland zou bren gen, maar door de Duitsers tot zinken werd gebracht. Er ver dwenen 111 staven, waarvan inmiddels naar schatting 45 tot 50 staven terug zijn. Kuikens op transport Per KLM-vliegtuig zijn deze week 25.000 kuikens naar Frankrijk gebracht-. De Hol landse dopkuxkens moeten daar de pluimveestapel verbe teren. Het is de eerste Neder- laiidse levering na de oor-log. Gemeentepolitie In Goes, Terneuzen en Zieril zee komt gemeentepolitie. D is bij ministerieel besluit bi paaïd. Te weinig atleten Het. Zeeuwse atletiekseizof begint weinig hoopvol. Do; een gebrek aan deelneme: wordt de Middelburgse Six gelloop, die zaterdag zc plaatsvinden, afgelast, f hebben zich slechts zes lopei aangemeld. Eind maart gi beurde in Goes hetzelfde nu de Stadsloop. B ovendie wordt de atletiekcompetitiei verband. met de slechte toi stand van de baan van vii naar twee wedstrijddagen ti ruggebracht. Uitgever: W F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22. 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BKAxel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur; op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs ppr advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen t I PZC-ombudsman: C. van der Maas Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade Nederland BV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2