Die knopen zitten in je genen Na een keer in de lucht: nooit meer of voor altijd verkocht PZC Jaar voor poging tot moord op ex-vrouw CDA-kamerlid wil meer vliegtuigen op Midden-Zeeland ZCAD krijgt prijs zeeland 11 Half jaar cel voor overvaller Vertraging door treinbotsing Uitstel actie tegen hondenpoep Vrouw krijgt gestolen geld terug Redders minder vaak in actie Inwoner Noordgouwe op vrije voeten Automobilisten hebben lak aan verkeersborden vrijdag 11 april 1997 MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag een 27-jarige Tholenaar veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en verplichte opname in een psychiatrische kliniek. De man pleegde eind vorig jaar twee overvallen waarvan er een, op een boekwinkel in Tholen, mislukte, Bij de tweede overval maakte hij in een winkel in Scherpenisse de inhoud van de kas buit. In beide gevalllen bedreigde hij het winkelpersoneel met een mes. Naast een verblijf van zestien maanden in een psychiatrische inrichting, moet de Tholenaar zich ook onder toezicht van de reclassering stellen. Tegen de man was op 27 maart een lagere straf geëist; tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk en als bijzondere voorwaarde opname in een psychiatrische in richting. ROOSENDAAL - Door een treinbotsing op het station van Roosendaal hebben mensen die per spoor van en naar Zeeland reisden, gisteren vertraging opgelopen. Doordat een wissel was beschadigd, konden er geen treinen meer rijden tussen Roosendaal en Breda en Roosendaal en Oudenbosch. De Ne derlandse Spoorwegen hebben op die trajecten bussen inge zet; volgens de NS kostte dat de reizigers een extra reistij d van ongeveer een half uur. De schade ontstond toen een goederentrein woensdagnacht op een leeg treinstel botste. Dat treinstel ontspoorde, evenals de locomotief en een wagon van de goederentrein. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. De NS verwachtte giste ren dat de stremming de hele dag zou duren en hoopte dat de treinen vandaag weer volgens schema kunnen rij den. VLISSINGEN - Omdat de gemeente Vlissingen hondenpoep zakjes van plastic heeft ontvangen in plaats van zakjes van papier wordt de geplande start van de anti-hondenpoepcam pagne verschoven. Door een fout van de fabriek zijn cle ver keerde zakjes geleverd. De gemeente kan niets met de plastic zakken. De gecombineerde palen met afvalbakken en een hondenpoepzakjesautomaat zijn namelijk berekend op de papieren variant. De start van de actie om de overlast van honden in Oost-Souburg, Ritthem en het centrum van Vlis singen te verminderen zal nu de tweede week van mei plaats vinden. OOSTBURG - Een 21-jarige inwoner van Oostburg heeft donderdag tijdens een politieverhoor bekend dat hij dinsdag avond in een café in zijn woonplaats 1800 gulden heeft gesto len van een Oostburgse vrouw. Het geld wordt teruggegeven aan de vrouw. CADZAND - De Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) heeft vorig jaar bij 1331 acties 2116 mensen gered. Dat is minder dan het jaar daarvoor: in 1995 werden bi] 1566 reddingsacties nog 2724 mensen geholpen, In de meeste gevallen (910) schoten de redders in problemen geraakte wa tersporters te hulp; de beroepsvaart had 204 keer assistentie nodig. De vloot van de KNRM is sinds 1984 vrijwel ver nieuwd; in het afgelopen jaar werden nieuwe reddingsboten afgeleverd bij de stations in Cadzand, Den Helder en Hoek van Holland. Dit jaar denkt de maatschappij de boothuizen en bergplaatsen te vernieuwen in Cadzand, Breskens, Kat wijk aan Zee en Wijk aan Zee. De jaarlijkse Reddingbootdag is op zaterdag 3 mei; alle stations zijn dan open voor het pu bliek. door Wout Bareman Waarom legt de 73-jarige Wim Bolleman uit Axel knopen? Om dat het z'n hobby is. Hij was nauwe lijks zeven jaar toen hij leerde splitsen. Nu mag hij zich amateur touwslager noemen. Enne... de touw tjes die Bolleman op zijn lijnbaan spant, zijn uniek. Op de seizoensten toonstelling in het Visserijmuseum in Breskens is er een aantal te zien. Ze liggen er in vitrines, tussen zeemans knopen, sierknopen en ander knopen. De zeemansknopen (we hebben het over de maststeek, de paalsteek dan wel de weversknoop) zijn het popu lairst, Maar ach, er is zoveel meer... Neem nu de boerenknoop. Bolleman kan beeldend verhalen van de boeren- maststeek. Maar ook over vlechten, splitsen en knopen in het algemeen kan hij bomen opzetten. „Ik was in derdaad zeven jaar toen ik voor het eerst splitste. Toen kreeg ik een geit en heb ik het geleerd." Na de geit scha kelde hij over op paarden. Die zette hij klaar voor de keuring, voor de con coursen. „Een knoop is een knoop, maar je moet hem weten leggen", zegt hij. Jawel, en een maststeek is een maststeek. „Ik moest het wel leren. Want kon ik het niet, dan kreeg ik zo veel schoppen voor m'n kont tot ik het kon." De blauwe knoop? Die kent hij ook. Van drank houdt-ie niet. Laten we het hebben over de platte knoop. Het handboek 'Steken, split sen en knopen' van de hand van Cyrus L. Day meldt daarover: „De platte knoop kan worden gebruikt wanneer er op beide vaste tampen spanning staat. Feitelijk dient hij om iets te om vatten of bij elkaar te binden, zoals een bundel of een strook zeildoek bij het reven. Hij wil gemakkelijk gaan slippen als de tampen niet beide even dik zijn of niet uit hetzelfde materiaal bestaan. Met een flinke ruk aan een van de tampen wil hij wel losschieten ('openbreken'). Het is zelden de juiste knoop om twee losse lijnen aan elkaar te verbinden en hij is zeker niet ge schikt om zware trossen op elkaar te steken." De boerenknoop, ook wel oud wijf genoemd wil meestal öf slip pen of vastknijpen en kan daarom be ter ook niet worden gebruikt. Pieter van de Griend uit Terneuzen weet al les van knopen, steken en splitsen. Hij wil er alleen niet mee in de krant. „Vraag het maar allemaal aan de mannen die het echte werk doen"zegt hij. Van de Griend was overigens wel verantwoordelijk voor de samenstel ling van de tentoonstelling, die tot na de zomer te zien is inhet Visserijmuse um. Hij is ook uitgever van Het Een aantal knopen, die te zien zijn in het Visserijmuseum inBreskens: linksboven de karaatsteek, rechtsboven de topsteek met drie bochten, linksonder de eskimo paalsteek en rechtsonder de schuifknoop. foto Charles Strijd Knoopeknauwertje, een tweemaan delijks periodiekje dat zich ten doel stelt 'het fenomeen knoop in het Ne derlandse taalgebied te stimuleren en verder te ontwikkelen'. En hij schrijft er nog bij dat het naar personen en in stanties in Nederland en België wordt verzonden, die de kunst van en/of de wetenschap achter knopen steunen. Van de Griend is een enthousiasteling, die uit de bol kan gaan bij het zien van een knobbel- of een vuurtorenknoop je, zo blij kt. Om niet te spreken van het Belgische Matteke. En zo schrijft Pie ter: „Naast de beloofde foto van een stukje van het werk van Frans Masu- rel, toont hij ons ditmaal de Kirsten Knoop, die volgens mij nog nergens verschenen is. Het blaadje heeft al enige primeuxen en daar gaat het om, laten zien dat knoopjes een alles be halve statisch onderwerp vormen. Zijn ze trouwens nooit geweest. Er zijn alleen van die romantici die be weren dat toen de zeilvaart verdwee, knoopjes ook dood moesten." Je hebt het internationale knopersgil- de en een klein Nederlands knopersle- gioen. Volgens Van de Griend zijn er de afgeklopen jaren zo'n 200 getra ceerd. Zeevarenden, oud-padvinders en mensen uit het boerenbedrijf, zoals Wim Bolleman. Mensen die siexwerk maken, denkhoofden die het wiskun dig benaderen en lui die knopen en steken leggen vanwege hun werk. De internationale club heet - hoe toepas selijk - 'knothing matters' - en volgens de overlevering is het leggen van kno pen zo oud als de mens. De eerste heu se knoop is opgedolven in Israël en moet 20.000 jaar oud zijn. Trouwens ook in Franse gi'otten zijn wandschil deringen aangeti'offen, die beesten met geknoopte touwen tonen. Dus mogen we ei-van uitgaan dat het feno meen welhaast een half miljoen jaar oudis. De Engelsman John Smithrep- te in 1625 in een boek al van cle trom petsteek, de paalsteek en de schild knoop. In het Visserijmuseum zijn knopen te zien uit Amex-ika, Denemarken, Bel gië, China en uit de streek. Knopen van Jaap Aalbregtse uit Breskens bij voorbeeld. Vissersknopen, schie- manswerk, sleutelhangers, alle- manseindj es en sieradenUit Ameiika is bijvoorbeeld mooi leren knoopwerk te zien dat cowboys maakten voor paardenhoofdstellen. Iedere eerste zaterdag van de maand verzorgt het knopei'Sgilde demonstraties. Terwijl lmoper Masurel z'n knopen toont aan jongelieden die als padvin der geen gek figuur zouden slaan, brengt de touwslager zijn lijnbaan op orde. En dat herhaalt zich de komende maanden op elke eerste zaterdag. Toekomst Het CDA in de Tweede Kamer heeft zijn mening herzien over het vliegveld Midden-Zeeland. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Selma Osman van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - CDA-Tvveede- Kamerlid Th. Meijer vindt dat in Zeeland genoeg draagvlak bestaat voor 60.000 vliegbewe gingen op luchthaven Midden- Zeeland. „De provincie en de gemeente Middelburg zijn voor 60.000. Dat is voor mij een mo tief om ook voor dat aantal te zijn", aldus Meijer. Hij ontkent dat hij door zijn fractie is teruggefloten. „Het CDA is in principe altijd voor [60.000 vliegbewegingen ge weest. "Voor het eerste overleg over de zonering heb ik een aan tal gesprekken gevoerd met be trokkenen. Daaruit werd mij duidelijk dat niet iedereen voor 60.00 0 is. In het oveiieg heb ik vervolgens de opmerking ge- Maakt dat ik wilde weten of er in de regio genoeg draagvlak is voor die 60.000. Ik heb daarna Advertentie Kent u GuebwiUer, Ribeauvilé, Ottrott? Dan ook die honderd andere plaatsen. Dan ook deTokay Pinot I Gris, Pinot Blanc, Pinot Noir, de Riesling en Gewürztraminer. I Dan ook de mmm... Elsassïsche i stoofschotels, zuurkool, forel en I hartige taarten. Haal eens een j Elsassisch kookboekje in huis! De wijnen kunt u bij Van Leerzem halen. Hij heeft de top- en middenklasse uit de Elzas, speciaal voor u geselecteerd. Molenwater 137, Middelburg telefoon 0118 613338 de provincie gepolst of zij nog steeds achter dat aantal stond en dat staat zij. Dan vinden wij dat die aanwijzing tot 60.000 vliegbewegingen door moet gaan." Het kabinet wil op de Zeeuwse luchthaven 60.000 vliegwegin- gen mogelijk maken. Vorig jaar waren er ongeveer 36.000. De uitbreiding is volgens het kabi net nodig om het vliegveld te la ten i'enderen en om een aantal vliegbewegingen van Rotter dam Airport over te nemen. Meijer steunt een RPF-motie die aandringt op nieuw overleg met de regio over de zonering volgende week niet. Volgens hem is die zo geformuleerd dat de Kamer zich daarmee kan vastleggen op 40.000 vliegbe wegingen als daar alleen di'aag- vlak voor zou zijn. En het CDA wil nu eenmaal 60.000. Zelf een motie indienen die vraagt om al leen de regionale wensen te in ventariseren en zich verder ner gens op vast te pinnen, is binnen het CDA wel besproken maar werd een te zwaar middel ge vonden, aldus Meijer. De gemeente Rotterdam en Schiphol, eigenaar van Rotter dam Airport, oveiieggen nog over de toekomst van het vlieg veld. Er ligt een raadsbesluit om de luchthaven te beperken tot een zakenvliegveld zonder nachtvluchten. Hoeveel vlieg bewegingen naar andere vlieg velden worden overgeheveld is nog onderwerp van gesprek, al dus een woordvoerster van de luchthaven. Naar Zeeland kan alleen kleine luchtvaart toe. Dan gaat het om spoil, les- en X'eclamevluchten aldus de woordvoerster. De zakenvluch- ten wil Rotterdam zelf houden. GOES - Automobilisten nege- ren op grote schaal borden en verkeerslichten bij het ver keersplein West dat in Goes wordt aangelegd. Dat is geble ken toen de politie dondei'dag- morgen een controle hield. Acht weggebruikers kregen een be- keui'ing omdat ze zich niet hiel den aan de verplichte rijrich ting of omdat ze door het rode verkeerslicht reden. van onze verslaggeefster Caroline Moerland ARNEMUIDEN - Vliegen wint aan populariteit en niet alleen onder 'dure meneren', volgens J. Wind en S. Jesmiat- ka. Ze zijn respectievelijk oud voorzitter en secretaris van Aero Club Zeeland. Hoewel het nog steeds een bijzonder prijzige sport is, hebben steeds meer mensen er geld voor over. Want, zo beweei-t Wind, wie eenmaal in de lucht heeft geze ten, vindt het niks of is meteen verkocht. Aero Club Zeeland houdt za terdagmiddag 12 apill open dag op de thuisbasis vliegveld Midden-Zeeland. Bovendien viert de vereniging in mei het tienjarig bestaan. Hans Wind, tot voor kort voorzitter, legt uit dat de club is opgericht om het vliegen betaalbaar te houden. Een groepje fanatiekelingen kocht samen 'een kist' met de bedoeling daar om beui-ten ge bruik van te maken. Die stra tegie is inmiddels gewijzigd. Tegenwoordig bestaat het fi nanciële voox'deel eruit dat de ongeveer tachtig leden met korting toestellen kunnen hu ren van een commercieel be- drijf. Volgens Wind gaat het binnen Aero Club Zeeland om veel meer dan 'even in zo'n ding stappen, de lucht in en klaar'. De vereniging biedt opleidin gen voor door de Rijkslucht vaartdienst vereiste brevetten en stimuleert gediplomeerde vliegers hun kennis bij te hou den. Ook wisselen de leden praktische ei-varingen uit. ,De sociale controle binnen de vereniging is enorm", zegt Wind. „Iemand mag niet vlie gen als zo'n persoon niet in topconditie is. Drinken voor dat je de lucht ingaat is uit den boze. En aan sterke verhalen doen we ook niet. Zo van. 'Ik ben vorige week nog onder de Zeelandbi'ug dooi-gevlogen." Vooroordelen Met zijn betoog heeft hij me teen de aanval ingezet tegen een van de vele vooroordelen over vliegen, namelijk dat het gevaarlijk zou zijn. Hij be strijdt ook dat de sport milieu onvriendelijk is. „Het kost je twee uur om bijvoorbeeld van hier naar Texel te vliegen. Met de auto duurt zo'n reisje toch al gauw een uur of zesJesmi- atka vult aan: „Je kan de mo toren van een verkeersvlieg tuig niet vergelijken met die van bijvoorbeeld een Cessna. De toestellen waarmee wij vliegen, komen qua brand stofverbruik veel meer over een met een personenauto." Volgens het duo valt de ge luidsoverlast van sportvlieg- tuigen tegenwoordig ook reu ze mee. „De techniek verbeteit steeds, waardoor toestellen stiller worden." Een ander vooroordeel is dat vliegen een sport is voor 'dure menei-en', zoals Jesmiatka het uitdrukt. Beide bestuui'sleden er-kennen met zoveel woorden dat dit etiket op hen van toe passing zou kunnen zijn. Wind is advocaat en Jesmiatka is arts. „Maar we hebben ook een slagei", een mosselvisser en stratenmaker in de club." Een les van een uur kost voor leden 222 gulden. „Mensen geven prioilteit aan geld uitgeven voor vliegen", zegt Wind. Ontspanning Hij beweert dat wie één keer de lucht in is geweest, nooit meer wil óf verslaafd raakt. Wind: „Het leuke is dat het zo anders is dan je dagelijkse werkzaam heden. Onnatuurlijk is het ook. Dat je zo'n stuk metaal de. lucht in krijgt en erin houdt. En dat je dat netjes, verant woord en veilig doet. Dat geeft een kick. Bovendien bén je er gens in een kort tijdsbestek." Jesmiatka: „Het ontspant enorm. Door je te concentreren op het vliegen, raak je de be slommeringen van alledag kwijt." De ki'itiek op sportvliegen be schouwen ze als een kwestie van 'onbekend maakt onbe mind'. „Wemaken regelmatig tochtjes met mensen uit de om geving. En de meesten hebben na zo'n vlucht meer begrip voor onze sport." MIDDELBURG - Anderhalf jaar cel, waarvan een.half jaar voorwaardelijk is de straf die een 40 jarige man uit Etten- Leur donderdag tegen zich hoorde eisen. De man stond voor de rechtbank in Middelburg te recht voor poging tot moord- /doodslag op zijn ex-vrouw en zware mishandeling en bedrei ging van haar vriend. In een vlaag van woede sneed de man op 8 januari op het Scheldeplein in Vlissingen met een stanley- mes in het gezicht en het been van zijn ex. Daarna bedreigde hij de vriend van de vrouw. De man was op dat moment nog getrouwd met het slachtoffer. Vijf dagen na het drama in Vlis singen werd de scheiding uitge sproken. Een paar maanden eerder, op 14 september vorig jaar, had de man in Etten-Leur al ernstige bedreigingen geuit aan het adres van de minnaar van zijn vrouw. Het paar had een problematische relatie. Zo er gerde de verdachte zich als de vrouw niets aan het huishouden had gedaan en vermoedde hij dat ze vreemdging. De vrouw vertelde hem meer dan eens sek sueel misbruikt te zijn door be kenden, zoals de buurman op de hoek en een neef. Ook zouden de twee dochters van de vrouw daai'bij betrokken zijn. De ver- dachte wilde dat zijn vrouw daarvan aangifte zou doen in verband met het welzijn van de twee (stief)dochters. Hit wei gerde zijDe vrouw liep een aan tal keren weg naar een Blijf- van-mijn-lijf-huis. Tot twee keer toe haalde haar man haar terug. Op 8 januari kocht de in woner van Etten-Leur op het station een enkeltje Vlissingen om zijn vrouw, die daar sinds september in een Blijf-van- mijn-lijf-huis zat, te gaan zoe- MIDDELBURG - Het Zeeuws Consultatie Bureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD) krijgt een van de prijzen die het Landelijk Centrum Opbouwwerk jaar lijks toekent aan maatschappe lijke instellingen en organisa ties die grote zorg besteden aan hun jaarverslag. Het ZCAD ontvangt een prijs voor de wijze waarop het zijn jaarverslag vorm geeft en pre senteert. De waarderingsprijs ken. Hij wilde haar opnieuw er toe bewegen aangifte te doen. Toen hij, puur bij toeval, de vrouw met haar dochters én de minnaar op het Scheldeplein zag lopen sloegen de stoppen door. Hij pakte haar vast en zei; 'ik snij je strot eraf als je geen aangifte gaat doen', waarna de steekpartij zich voltrok. Uit een psychiatrisch rapport blijkt dat de verdachte licht ver minderd toerekeningsvatbaar is, Hij heeft moeite zijn agressie onder controle te houden en is 'licht ontplofbaar'. De rechtbank doet uitspraak op 24 april. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Noordgouwe is donderdag door de reehtbank in Middelburg veroordeeld lol vier maanden gevangenisstraf. Te gen de man was op 3 april een jaar cel met tbs en dwangver pleging geëist. Hij had op 24 augustus vorig jaar zijn buurman zodanig mis handeld dat voor diens leven werd gevreesd. De man, die zijn straf reeds in voorarrest heeft uitgezeten, is onmiddellijk in vrijheid gesteld. De Noordgouwenaar had op 24 augustus vorig jaar tijdens een ruzie de keel van zijn buurman dichtgeknepen. Aanleiding hiervoor was het feit dat hij de hond van de buurman had ge schopt. De rechtbank achtte niet bewe zen dat de man opzettelijk had gehandeld. Op dat punt werd hi] vrijgesproken. De mishande ling werd hem wel aangerekend. wordt woensdagmiddag 23 april in Utrecht uitgei-eikt.An dere prijswinnaars zijn de IBN- Groep (sociale werkvoorziening in Uden), de Stichting Woon wijs in Den Haag en het Fries WAO Beraad te Leeuwarden. Elf jaar geleden wei-den de waarderingsprijzen door het Landelijk Centrum Opbouw werk in het leven geroepen. Daarmee wil het een bijdrage leveren aan een kwaliteitsver- betering van jaarverslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29