Lasten met 1,5 miljard omlaag Relatie EU-Iran In diepe crisis Boete van vijf ton geëist tegen Dow wegens lozen nafta 4 WEKEN Nog 2 dagen. bij boekhandel Bikker Vlissingen. Omvangrijke fraude met rode en witte gasolie Ministers hakken volgende week knopen door over begrotingsvoorstellen Mistkaart laat op zich wachten Voorproefje vlootdagen Bouwen met passie Stripper gepakt Omroepgeeltje VOOR 15,00 JA, ik wil: Vanmiddag zonnig Vanochtend wolkenvelden en een Heine kans op een bui. Vanmiddag ge leidelijk zonnig. Temperatuur 9 gra den. De noordwesten wind is matig. (geen kaartverkoop aan de zaal) 40e jaargang no. 86 rijdag 11 april 1997 jsse nummers 1,75 BREDA - De Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) is een omvangrijke fraude met rode en witte gas- olie op het spoor. Onder leiding van de rechter-commissaris in Breda is deze week huiszoe king verricht op meerdere plaatsen in de arrondissemen ten Breda, Dordrecht en Arn hem. De fraude concentreert zich rond een brandstoftoele veringsbedrijf voor de scheep vaart in westelijk Noord-Bra bant. Justitie in Breda gaat er van uit dat de overheid door het ont duiken van accijnzen enkele miljoenen guldens is misgelo pen. Daarnaast zijn nog andere belastingen ontdoken. Op rode gasolie zit 10 cent accijns, op witte 65 cent. Rode mag alleen maar voor bepaalde voertui gen gebruikt worden, zoals schepen en landbouwvoertui gen. De douane kwam de fraude op het spoor tijdens een boeken onderzoek bij het brandstof toeleveringsbedrijf. Zij droeg het onderzoek over aan de FIOD. Die heeft bij de huiszoe kingen administraties in be slag genomen. Volgens een woordvoerder van het parket in Breda zijn zes personen aan gehouden. Vier van hen wor den vrijdag voorgeleid aan de rechter-commissaris in Breda. Het betreft twee verdachten uit Zeeland (NB), een uit Gorin- chem en een uit Dordrecht. ANP an onze parlementsredactie )EN HAAG - In het kabi- et tekent zich een kkoord af over een las- jnverlichting van 1,5 liljard gulden in 1998. veneens anderhalf mil- jrd wil het kabinet ge- ruiken om een begin te laken met een spaar- onds voor de AOW. ok over de uitgaven voor vol- ;nd jaar zijn de bewindslieden oplossing dichter genaderd, irschillende bewindslieden ragen bij om de tekorten op de igroting van minister Borst 'olksgezondheid) weg te wer- in. Dat is mogelijk door mee- illers op diverse ministeries. 'huiszorg aast tekorten hebben Borst en aar staatssecretaris Terpstra ik nog wensen voor extra uit- aven. Zo willen ze meer geld por de de gehandicaptenzorg ide thuiszorg. Ook hieraan zal it kabinet deels tegemoet ko- D66-fractieleider Wolf- insperger zei gisteren te ver achten dat zijn partijgenote Steun voor hardere aanpak varkenspest DEN HAAG - Minister Van Aartsen van Land bouw krijgt brede steun voor de hardere lijn die hij heeft gekozen in de strijd tegen de varkenspest. Zo wel de landbouworgani saties als de Tweede Ka mer vinden de strengere maatregelen nodig. De minister wil, zoals al werd verwacht, voortaan selectief varkensbedrij ven preventief ruimen als ze in de buurt van een boerderij liggen die met pest besmet blijkt. Het zelfde gebeurt als ze met zo'n boerderij in contact hebben gestaan. De minister heeft de maatregelen gisteren schriftelijk meegedeeld aan de Tweede Kamer. Hij krijgt bij zijn aanpak hulp van het leger. Het gaat vooral om logistieke bij stand. Ook België schiet Nederland te hulp bij de bestrijding van de pest. Het preventief ruimen (leeghalen van de stallen zonder dat pest is gecon stateerd) staat ook bedrij ven te wachten in de buurt van boerderijen waarvan de varkens besmet zijn door sperma van de KI- stations in Wanroij en Venhorst. Momenteel zijn al 375 be drijven in onderzoek we gens dergelijk KI-contact. De andere 1300 (waarvan 65 boven de grote rivie ren) krijgen de status „verdacht bedrijf". Dat betekent dat de dieren niet meer mogen worden afgevoerd en dat ze onder zocht worden. Het ge bruik van mengsperma om varkenszeugen te in- semineren is door de be windsman met onmiddel lijke ingang verboden. LTO Nederland noemt de aanpak van de minister 'onontkoombaar'. Ook de Nederlandse Varkens- houdersvakbond en dé Productschappen Vee, Vlees en Eieren staan ach ter Van Aartsen. De NVV noemt de situatie met de pest 'op dit moment on houdbaar'. Ook de grote fracties in de Kamer steu nen de minister. ANP Achtergronden en commentaar op pagina 2 Borst volgend jaar circa 1 mil jard extra tegemoet kan zien. Ook PvdA-fractieleider Walla ge liet zich in die zin uit. Verder wordt nog onderhandeld over claims van andere minis ters. Vermoedelijk kan minister Ritzen (ondei*wijs) rekenen op extra geld voor kleinere klassen en wachtgeld voor werkloze le raren. Hoe het bedrag van 1,5 miljard voor lastenverlichting wordt opgebouwd is nog niet duide lijk. Ingewijden gaan ervan uit dat er zowel een algemene be lastingverlaging voor burgers komt als een extra koopkracht ondersteuning voor de minima. Ook wordt gedacht aan een ex tra belastingaftrek voor werk gevers die laaggeschoolden in dienst nemen. Dat is een wens van Melkert, die ook meer geld Betogers buiten het gerechtshof in Berlijn dragen posters mee van Iraanse oppositieleiders. van onze redactie buitenland BONN - De betrekkingen tussen Iran en de EU-lidstaten, met na me Duitsland, zijn in een diepe crisis geraakt na de uitspraak van een rechtbank in Berlijn in het Mykonos-proces. De recht bank bepaalde dat Teheran verantwoordelijk was voor een dodelijke aanslag op vier Koer dische oppositievoerders in 1992. Na de uitspraak riep Iran zijn ambassadeur gisteren terug uit Bonn voor overleg. Duitsland, en later ook de meeste EU-lan- den - waaronder Nederland -, reageerden met een soortgelijke Iraanse president, de minister van Buitenlandse Zaken, de mi nister van de Geheime Dienst en de religieuze leider. Teheran heeft het vonnis woe dend van de hand gewezen. Iran en Duitsland riepen hun ambas sadeurs terug voor overleg en besloten tot inkrimping van het ambassadepersoneel. Nadat. foto Bernd Settnik/EPA Bonn daarna vier Iraanse diplo maten had gelast te vertrekken, ging ook Teheran over tot uit wijzing van vier Duitse diplo maten. ANP/DPA/AFP/RTR De Europese Unie, die momen teel onder voorzitterschap van Nederland staat, noemt de be trokkenheid van de Iraanse au toriteiten in een verklaring 'vol komen onaanvaardbaar'. De EU heeft besloten de zogeheten kritische dialoog met Teheran, die tot doel had een constructie ve relatie tot stand te brengen, te bevriezen. In de uitpraak in het Mykonos- proces, naar de naam van het restaurant in Berlijn waar de aanslag werd gepleegd, achtte de rechtbank cle Iraanse autori teiten schuldig aan het geven van een opdracht voor de actie. Brein De rechter in Berlijn sprak vier van de vijf aangeklaagden schuldig. Het Iraanse brein ach ter de aanslag, Kazem Darabi, en zijn Libanese handlanger Abbas Rhayel, de feitelijke moordenaar, kregen levenslang. De rechtbank veroordeelde twee Libanese medeplichtigen tot celstraffen van elf j aar en vij f j aar en drie maanden. Een ande re aangeklaagde uit Libanon is vrijgesproken. Volgens de rechtbank gaven kopstukken van de Iraanse re gering in het zogeheten Comité voor Speciale Aangelegenhe den het bevel voor de aanslag van september 1992. In het co mité zitten onder andere de Ravage op de A28 tussen Nijkerk en Strand Nulde, nadat gisteren ruim vijftig auto's bij een ket tingbotsing betrokken raakten. foto Cor Mulder/ANP gebeurde om 08.37 uur bij de afslag Strand Nulde. Hier reden ruim vijftig voertuigen op elkaar. Om 08.45 uur reden in de richting van Zwolle nog eens enkele auto's op elkaar bij de afslag Nijkerk. Beide rijbanen raakten door de ongevallen ge blokkeerd. Het verkeer werd omgeleid. Pas om 16.00 ijuk waren beide rijbanen weer vrij voor verkeer. van onze redactie binnenland HARDERWIJK - Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag werkt al enkele maanden samen met de politie, Rijkswater staat en het KNMI aan een inventarisatie van mistgevoelige1 locaties in Nederland. De rap portage aan de Tweede Kamer op dit punt, die minister Jorritsma in januari toezegde, laat evenwel op zich wachten. Naar verluidt is het overzicht van de mistlocatie op de Nederland se wegen pas eind 1997 bekend. Op de A28 zijn gisterochtend veertien mensen gewond geraakt bij twee ongevallen. Het lijkt erop dat de betrokken automobilisten niet zo zeer te hard hebben gereden, maar dat ze zijn overvallen door de plotselinge mist met een zicht van minder dan vijftig meter. In totaal raakten 65 voertuigen bij de ongelukken be trokken, de meeste in de richting van Amers foort. De aanrijding in de richting van Amersfoort Mistgevoelig De regionale brandweer waarschuwde gister middag tijdens een persconferentie voor de on gevalslocatie op de A28. Het bewuste stuk snelweg ter hoogte van Nijkerk staat bekend als zeer mistgevoelig. In dezelfde Arkemheen- se Polder kwamen twee jaar geleden bij een soortgelijke weersgesteldheid drie mensen om het leven bij een aanrijding. „Als in deze omge ving mist ontstaat, gebeurt dat meestal op het punt waar donderdag de aanrijdingen zijn ge beurd", zei de brandweercommandant. ANP wil voor de bijzondere bijstand en voor een fiscale aftrek voor chronisch zieken. Plet kabinet spreekt vandaag verder over de begroting van volgend jaar. Het is de bedoeling volgende week de knoop door te hakken over de Rijksuitgaven in 1998. In de zomer komen de in komsten aan de orde. De begro ting 1998 wordt op Prinsjesdag gepresenteerd. Topsalarissen PvdA-fractieleider Wallage he kelt de praktijk in de top van het bedrijfsleven om zichzelf bo nussen te schenken, terwijl de vakbonden in de CAO-onder- handelingen hun looneisen blij ven matigen. Dat bederft het klimaat om door te gaan met loonmatiging, aldus Wallage in een toespraak ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan van het Eindhovense Studentencorps (ESC). Wallage vindt ook dat het aan pakken van de knelpunten in de gehandicaptenzorg, de thuis zorg en de verzorgingshuizen voorrang moet hebben boven de algemene lastenverlichting in de begrotingsbesprekingen voor volgend jaar. ANP (Advertentie) Ook op financieel gebied profiteert u van onze voorsprong Vlissingen kreeg donderdag een voorproefje van de komende vlootdagen. Het fregat Jan van Brakel liep met enig vertoon de haven binnen. Een oude bekende stond aan de kade om de marinemensen te verwelkomen. Architect Bhalotra ziet huizen als verpakking van mensen. Een verpakking, die warmte moet bieden. In Zeeland is hij ac tief in Vlissingen, Middelburg en op NeeltjeJans. De Amersfoortse wijk Kattenbroek (foto) is tot nu toe het belangrijkste visitekaartje van de architect. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,12 en 13; kunst cultuur: 15,16,17,18,19 en 21; sport: 23, 24,25 en 27. Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-444020 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een VW Golf vanaf 645,- per maand ROTTERDAM - Een mysterieu ze stripper, die de afgelopen maanden ongevraagd bezoeken bracht aan dames in de regio, is ontmaskerd. De politie van het district IJsselgemeenten heeft begin deze week een 31-jarige man uit Krimpen aan den IJssel aangehouden. Hij heeft inmiddels bekend vijf maal bij dames thuis onge vraagd een stripact te hebben opgevoerd. Hij betastte de vrou wen daarbij onzedelijk. De 'stripper' belde bij de vrouwen aan met de mededeling dat hij door vriendinnen van de slacht offers was ingehuurd. GPD DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer is tegen verhoging van het minimumlid- maatschapsgeld voor de omroe pen van 10 naar 25 gulden. Tegen de voorstellen van staats secretaris Nuis zijn PvclA, CDA, SP, RPF, GPV en SGP. Ook VVD en D66 plaatsen kritische kant tekeningen. ANP (Advertentie) Uw hypotheek aanpassen vanwege de lage rente? 'Vff van Bruggen ^Adviesgroep baalt méér uit uw hypotheek Vraag de gratis HypotheekScan 0800-1800(sraii,) van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen Dow Benelux in Terneuzen is don derdag voor de Middelburgse rechtbank een boete van een half miljoen gulden geëist we gens de lozing van 248.000 liter nafta, eind 1995. Dow toonde zich verontwaardigd over de eis van officier van justitie mr. A de Lange. Van kwade opzet of na latigheid is volgens Dow nooit sprake geweest: „Door het strafrechtelijk ingrijpen wordt de zaak in een context geplaatst waar zij niet thuis hoort." De nafta stroomde in de nacht van 17 op 18 november 1995 in sloten bij Ellewoutsdijk en in de Westerschelde. De Lange stelde dat Dow onaanvaardbare risi co's had genomen door een on deugdelijke installatie in ge bruik te hebben. In de bewuste nacht trad er een lekkage op in de installatie die nafta van Total naar Dow pompt. Grote hoeveelheden van de grondstof stroomden de slo ten en weilanden in, vogels en vissen legden het loodje. Na het incident repten de autoriteiten over explosiegevaar. Het scheepvaartverkeer werd stil- Wat voor de officier zwaar woog was dat Dow procedures en voorschriften omtrent de aan passing van de installatie aan zijn laars zou hebben gelapt. Vanwege de tijdsdruk was er ge kozen voor een alternatieve op lossing. De gebruikte lasverbin- dingen bleken echter te dun. Over de gevaren van nafta lie pen de meningen uiteen. Vol gens de professor dr. L. Reijn- ders zou bij de blootstelling aan hoge concentraties van het in nafta aanwezige benzeen een kans op leukemie zijn geweest van 1 op 200.000. Hij vond ove rigens dat het risico voor de ge zondheid moeilijk valt vast te stellen. Kankerdeskundige G. Swaen stelde vast dat het risico bij een eenmalige hoge concen tratie veel minder schadelijk is voor de gezondheid dan roken. Betreurd Van Dow-zijde wordt de zaak betreurd. „Toen het incident zich openbaarde zijn er met de autoriteiten de nodige maatre gelen getroffen. Er bestond geen gevaar voor de lokale bevol king. Het is de eerste keer in dertig jaar dat sinds de inge bruikname van de leiding een dergelijk incident zich voor doet." Dow vindt dat het Open baar Ministerie weinig oog heeft gehad voor de manier waarop het bedrijf al dertig jaar lang ten koste van alles heeft ge streefd naar het voorkomen van ongelukken. De rechtbank doet donderdag 24 april uitspraak. ^1'Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 O per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant, 713214 000002 MASSÖUD RADJAVI mvrvam-kad.iavi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1