Angst voor slibdepot in Ritthem PZC Middelburg opent balie kadaster Man met Schaap durft eindelijk thuis te spelen Smaak Middelburgse welstandscommissie op de korrel genomen Mr B. J. van Putten gaat naar een 'fantastische gemeente' zeeland w 12 Straatnamen Sint-Laurens bekendgemaakt Omwonenden vrezen komst vervuilde bagger Zwemvierdaagse in Vlissingen weekenddiensten Wedstrijd voor politiehonden Geluidsoverlast vrijdag 11 april 1997 van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - Middelburger Derk Thijs was verbaasd toen bij donderdagochtend een brief kreeg, waarin stond dat zijn ge vel tot mooiste van de hele stad was verkozen. Thijs werd uitge nodigd om uit handen van ir. W. van den Winden, voorzitter van de monumenten- en welstands commissie, de prijs in ontvangst te nemen. Hij was argwanend, want op datzelfde tijdstip werd hij verwacht te verschijnen voor de commissie bezwaar- en beroepschriften. En eerder ad viseerde diezelfde welstands commissie negatief over de kleursamenstelling van zijn achtergevel van het pand aan de Koorkerkstraat 10. Tijdens de zitting werd snel dui delijk dat Thijs de dupe is ge worden van een 1 april-grap. Hij kon er de humor van inzien. Van den Winden was niet aan wezig, de brief was gedateerd op 1 april en niemand wist van een prijs. ,,Ik zie het gedoe rond het schilderwerk als een grap die al een half jaar duurt. Ik heb mijn achtergevel in de kleuren geel, wit en blauw geschilderd. De welstandscommissie heeft mij lang mijn gang laten gaan. On langs werd duidelijk dat ze moeite heeft met de ldeur geel, nota bene parkeerstreepgeel. Die kleur past niet in de omge ving, vindt de welstandscom missie en stelt overschilderen in de witte kleur voor." Deprimerend Voor de commissie bezwaar- en beroepschriften toonde Thijs een foto waarop de gevel in de oude staat zichtbaar was. „Dit is toch deprimerend groen. Ik vind het geloofwaardiger dat ik een prijs voor het schilderwerk op de gevel krijg, dan dat ik te ruggefloten word door een com missie." Over ongeveer zes we ken volgt de uitspraak. Ex-buurvrouw Lien Lavën bood Thijs na de zitting een bos bloemen aan in de kleuren geel, wit en blauw. „Ik maak van alle opvallende pandenfoto's. Daar uit blijkt dat het tegenvalt een visie van de welstandscommis sie te ontdekken. Nieuwe flats krijgen harde kleurtinten. De welstandscommissie meent te weten wat schoonheid is, maa pleegt intussen censuur. W; schildert nu zijn huis doelbe wust lelijk en heeft iemand ge klaagd dat hij het lelijk vond Smaak Met voorschriften kan Thijs Ie ven, zegt hij. „Ik verwacht ei genlijk dat de welstandscom missie de huiseigenaren meer o hun eigen verantwoordelijk heid durft aan te spreken, I vind dat ik mijn achtergevc mooi heb opgeknapt. Er zij mensen met weinig smaak e sommigen moeten gecorrigeen worden. Wie ben ik dan om t zeggen dat ik wel smaak hel Dat klinkt hoogmoedig. Maa de welstandscommissie doet da ook en heeft die smaak?" SINT-LAURENS - De straal naamcommissie van Middel burg heeft de namen bekeni gemaakt voor de nieuw aan ti leggen straten in Sint-Laureus De Van Serooskerkelaan kom ten westen van de Citterstraa en sluit daar achter autobedrij Sturm op aan. De familie Van Serooskerke be zat van 1567 tot 1631 de am bachtsheerlijkheid Popkens burg. De Hunniusstraat slui vanuit het zuiden aan op he westelijk deel van de Vat Serooskerkelaan. Balduinui (Boudewijk) Hunnius was vai 1690 tot 1719 Nederlands Her vormd predikant in Sint-Lan rens. Deze naam sluit bovendiei aan bij de nabijgelegen De Mey laan, die ook naar een predikan1 is vernoemd. De Godinstraa1 sluit vanuit het zuiden aan te sen de Hunniusstraat en de Var Citterstraat. Elisabeth Cathan. na Godin was na de dood var haar oom Hieronimus Josept Boudaen van 1738 tot 1762 anv bachtsvrouwe. Zij past in de ri; van andere ambachtsheerlijto families die al-vernoemd zijr zoals Van Borsele, Boudaer Courten en Van Citters. Op df straatnaamborden komt eer onderschrift over de persoor waarnaar de straat is vernoemd foto Ruben Oreel In het gebouw van de dienst gemeentewerken in Middelburg is een balie geopend, waar inwoners kadastrale inf vragen. van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder J. C. van Dijk-Sturm (informatie en automatise ring) van Middelburg heeft donderdag in het pand Vlissingsestraat 21 de eerste Zeeuwse gemeentelijke kadastrale balie geopend. Iedereen kan, tegen een geringe betaling, actuele gegevens opvragen over een bepaald stuk grond, gebouwen en de eigendomssituatie. Daarnaast beschikt de gemeente over aanvullende informatie, zoals gegevens van monumenten en bestemmingen. In woners van Middelburg hoeven in het ver volg voor dergelijke informatie niet meer naar het Kadaster Zeeland. Wie wil weten wie de eigenaar is van een te koop staand pand, moest daarvoor tot voor kort naar het Kadaster Zeeland aan de Vrij landstraat. Tot twee jaar geleden gold dat ook voor ambtenaren die zich bezighou den met vastgoed, grondtransacties en onteigeningen. In overleg met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten werd de mogelijkheid geopend voor gemeenten om zelf een kadastrale balie te openen, die in directe verbinding staat met de compu ters van het Kadaster. Het idee om vastgoedinformatie bij de ge meenten onder te brengen heeft te maken met het project Overheidsloket 2000. Dat is erop gericht om zo dicht bij huis zoveel mogelijk informatie beschikbaar te stel len aan de burgers. „Dit is een belangrijke stap", aldus de wethouder, „in de verdere serviceverlening aan de burgers. Deze hoeft nu maar één locatie te bezoekenIn de toekomst is het de bedoeling dat ook andere gemeenten in Zeeland een soortge lijke balie krijgen. Kadasterdirecteur mr. A Faas wees ook op het gemak. „Iemand die in Zeeuws- Vlaanderen woont moet nu voor zijn in formatie naar Middelburg. Straks kan dat ook bijvoorbeeld in Oostburg." van onze verslaggever Arjen Nijmeijer RITTHEM - Het depot voor, deels vervuilde, baggerspecie dat waterschap Zeeuwse Eilan den bij Ritthem wil aanleggen, is daar niet erg welkom. Het dorpscomité van Ritthem vreest voor stankoverlast en wil actie tegen de komst van het depot ondernemen en naturistenver eniging Zeelandia gaat een be zwaarschrift indienen; haar camping ligt op korte afstand van de geplande opslagplaats. Het waterschap wil het depot in eerste instantie gebruiken om (vervuild) slib op te slaan, dat ze anders tegen hoge kosten naar de stortplaats bij Borssele moet brengen. Als de speciale stort plaats in de Koegorspolder klaar is, naar verwachting in 2 0 01kan het slib daar tegen la gere kosten worden gestort. Daarmee is het depot niet weg, want daarna wil het waterschap de opslagplaats gebruiken om het baggerslib te 'ontwateren'. Dat moet, want alleen droog slib mag naar de stortplaats worden gebracht. Het water wordt uit de specie gehaald, gezuiverd en in sloten geloosd. „Wij hebben hier niets van ge hoord, terwijl we normaal ge sproken in een vroeg stadium bericht krijgen van dit soort za ken", zegt voorzitter J. J. Ba- rentsen van het dorpscomité VLISSINGEN - In het Vlissing- se Sportfondsenbad gaat maan dag 21 april de drieëntwintigste Nationale Zwemvierdaagse van start. Kinderen kunnen tijdens de vierdaagse geld bijeen zwem men om kindei'en uit de ontwik kelingslanden te helpen. De or ganisatie is in handen van het zwembad en het regionale Uni- cef-comité Walcheren. De op brengst dit jaar is bestemd voor het project 'ondervoeding'. Vo rig jaar haalden Walcherse kin deren bijna dertienduizend gul den op voor een sloppenwijk in Ghana. De organisatie hoopt dat bedrag dit jaar minstens te evenaren. Er wordt gerekend op ongeveer duizend deelnemers. Ritthem. „Een jaar of drie, vier geleden hebben we veel stank overlast gehad van de rioolin stallatie, maar die ruik je niet meer. Ik heb begrepen dat het bij dit depot vooral om bagger uit sloten gaat; dat zal wellicht niet zo stinken. Maar we willen toch eens bekijken wat er nog tegen te doen is. In elk geval gaat een van ons naar de vergadering van het waterschap op 22 april." Camping Voorzitter E. de Ruiter van na turistenvereniging Zeelandia vreest de komst van het slibde pot. „In november vorig jaar zijn we uitgenodigd voor een ge sprek en toen is ons verteld dat het zou gaan om niet-vervuild slib, met de nadruk op niet.Hij is behoorlijk geschrokken toen hij gisteren in de PZC las dat het (deels) om vervuild slib zou gaan. „Ten eerste geeft het stankoverlast. En ten tweede, waar we eigenlijk het bangst voor zijn: onze camping ligt op vijftig of honderd meter afstand van de plaats. Hoe lang wordt het ons nog toegestaan om daar te blijven kamperen, als dat de pot daar is? Wij gaan zeker een bezwaarschrift indienen." Technologe waterkwaliteit en - bodems L. A Willemse van het waterschap denkt, dat er een misverstand is. „Wij hebben het in dat gesprek in november wél over de kwaliteit van het slib ge had. Ik denk dat meneer De Rui ter er vooral op doelt dat het gros van de specie herbruikbaar is." Dat betekent dat het over grote deel van het slib al schoon of vrijwel schoon is. „Ook over de stank hebben we het gehad. De ervaring van andere depot beheerders is dat er bijna geen stankoverlast is. Dat geldt ook voor ons depot in de Willem An- napolder." Procedure Wethouder L. C. Poppe-de Looff (milieu) kan nog weinig zeggen over het depot. „Het is nog in procedure; als de provin cie een ontwerpvergunning heeft gemaakt, brengen wij daar een advies over uit Ik vind het positief dat het waterschap dit in overleg met gemeente en provincie wil doen; wij zullen daarbij zeker de belangen van de naturistenvereniging in ons hoofd houden." Man met Schaap bestaat uit: Marco van Leeuwen (1), Maurits Portier (m. onder), Robin 't Gilde (boven) en Rob Lafort (r). foto André Priester van onze verslaggeefster Sonja de Best MIDDELBURG - De Middelburgse rockband Man met Schaap heeft al door heel Nederland opgetreden. Nu zijn ze klaar voor de Zeeuwse podia. De band met de intrigerende naam Man met Schaap treedt vandaag (vrijdag) op in Café Stout in Vlissingen. „We hebben al opgetreden in Groningen en Amsterdam", vertelt Maurits Portier, zanger en gitarist bij Man met Schaap. „Het leek ons gewoon leuker om eerst buiten Zeeland te spe len. In Middelburg komen'familie en vrienden kijken, dan krijg je een heel ander soort reactie. Dié vinden het toch wel leuk. Nu zijn we zover dat we wel hier op willen treden." Repetities Man met Schaap bestaat uit: zanger/gitarist Maurits Portier, sologitarist Marco van Leeu wen, drummer Robin 't Gilde en basgitarist Rob Lafort. Alle vier komen ze uit Middelburg. .Marco studeert rechten in Amsterdam. Hij is alleen in het weekend hier. We hebben geen aparte repetitieruimte. Ik heb heel tolerante buren, dus wij oefenen op zaterdag gewoon bij mij thuis", aldus Maurits. De naam van de band komt van het muziekthe aterstuk Oresteïa dat in oktober 1995 opge voerd werd in de Grote Kerk inVeere. „Ik werk bij de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland die het schouwspel organiseerde", vertelt de zan ger. „In Ore-steia loopt een man rond met alleen een schaap om zijn nek. Dat beeld is mij bijge bleven. Pletis altijd moeilijk om eènleuke pak kende naam te vinden voor de band. Man met Schaap is een naam die mensen onthouden. Repertoire Ondanks het feit dat de band een Nederlandse naam heeft, speelt ze geen Nederlandstalige muziek. „Als je kijkt naar een band als 'Bettie serveert', die heeft ook een Nederlandse naam, maar heeft geen Nederlands repertoire", legt Maurits Portier uit. Man met Schaap speelt Engelstalige gitaar rock. Bij een optreden worden naast eigen nummers ook covers gespeeld van allerlei bands. Van de Doors tot Crowded House. „We spelen bij optredens meestal om de drie covers een eigen nummer", verklaart Maurits. „Onze eigen nummers zijn gewoon niet bekend. De covers worden door het publiek wel herkend en brengen de sfeer op gang. Als de sfeer er goed inzit, gooien we er een eigen nummer tussen door." Teamwerk Het schrijven van de nummers is teamwerk. Maurits Portier: „Wij kennen elkaar al bijna twintig jaar. Dan ken je elkaar behoorlijk goed en voel je elkaar ook goed aan. Toevallig heb ben we ook allemaal dezelfde smaak, qua mu ziek. Ik hou er niet van om muziek in een hokje te plaatsen maar ik denk dat je kunt zeggen dat onze eigen nummers in het vakje 'gitaarrock' passen." Man met Schaap is vandaag (vrijdag) te zien in Café Stout in Vlissingen en op 20 april in strandpaviljoen Panta Rei aan de Nolledijk in Vlissingen. 12 en 13 april 1997 CENTRAAL ALARM NU MM ER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: P.B.A. Crama, Hogeweg 107, tel. (0118)413459. zon. 0.00-24.00 uur: J.M.G. Roebroeck en E.R. van Rus sen Groen, Singel 11, tel. (0118) 412225. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: F. J. Heere, J. H. Huyssenstraat 15, Middelburg, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: A. P. Bruynzeel, Herengracht 68, tel. (0118)639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gezondheidscentrum Middelburg- Zuid, Souburg, Nieuwland en Arne- muiden, zat. 0.00-24.00 uur: C. Wattel, Dorpsstraat 19, Ritthem, tel.(0118)461630. zon. 0.00-24.00 uur: J. F. M. Bergen, Kanaalstraat 89, Oost-Souburg, tel. (0118) 461500. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: G. C. M. Rullens en M. J. M. E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. Domburg, Aagtekerke, Westkapel- le, Meliskerke, Zoutelande, Koude- kerke en Biggekerke, vrij. 18.00- zon. 24.00 uur: A. A. v. d. Male, Duinweg 59, Zoute lande, tel. (0118) 561282. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bouwense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: A. Stutterheim, Rapenburgweg 4, Meliskerke, tel. (0118) 561760. Tandartsen: Walcheren: J. M. Jansen, J, van Hoofkwartier 90, Middelburg, tel. (0118) 615595. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Patiënten tandarts P. van Malland: praktijknummer bellen. MIDDELBURG - De Koninklij ke Nederlandse Politiehond Vereniging houdt morgen, za terdag, de jaarlijkse wedstrijd voor ongecertificeerde politie honden in opleiding op het ter rein van de politiehondenver eniging Midden-Zeeland aan de Frankrijkweg in het Sloegebied (richting Pechiney). De wedstrijd begint 's morgens om negen uur met het kleine werk zoals volgen, springen en zoeken. Vanaf 's middags twee uur is het spectaculaire stel- werk te zien waarbij de hond een pakwerker moet aanhou den. Alleen het morgenpro gramma telt mee voor het pun tentotaal. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. 09.M uur: H. Klompe, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: S. K. Boot, tel. (0118) 639865. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0116; 633803. Kleine huisdieren: Mw. C. Brink, Meanderlaan 326, Middelburg, tel. (0118) 611011. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostkapelle: Oude Domburgseweg 33a te Oosl kapelle, landbouwhuisdieren tel (0118) 581443, gezelschapsdieren tel. (0118) 582985. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118' 592838. Apotheken: Middelburg: L. v. d. Boogert, Vrijlandstraat 79,| tel. (0118)627471. Vlissingen: Apotheek Singel, Singel 9, tel (0118)412730. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverple ging en uitleen verpleegartikeleiv tel. 06-53863677. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag de muziekinstal latie van een Middelburger ie beslag genomen. De in het centrum woonachtige man veroorzaakte geluidsover last. Vorige maand had hij ook al een bekeuring gekregen vooi hetzelfde feit. MIDDELBURG Samenzangavond - De commis sie Zingen in Middelburg houd! zaterdag 19 april een koor- en samenzangavond in de Nieuwe Kerk. De zangavond begint om 19.30 uur. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de hervormde zangvereni ging Jeduthun en het jongeren koor Prins Maurits uit Middel- harnis, allebei onder leiding van Mar van der Veer. De koorzang en gemeentezang wordt bege leid door organist Bart-Jaap de Bakker uit Middelharnis. Ds. L Wüllschleger verzorgt de medi tatie. Kindervolksdansen - In wijkge' bouw De Vergulde Baars in Middelburg wordt vrijdag april een uitvoering gegeven door een kindervolksdans groep. De aanvang is om 19 uur. Na 17 jaar in Mariekerke naar Gelderse Putten van onze verslaggever Maurits Sep MELISKERKE - Zeventien jaar was hij burgemeester van Ma riekerke maar mr B. J. van Put ten kan uit al die jaren niet een echt hoogtepunt noemen. „D'r zijn natuurlijk veel mooie din gen gebeurd. Maar echt iets dat er bovenuit steekt? Nee." Wat hem wel met trots vervult, is dat Mariekerke nu procentueel tot de snelst groeiende gemeenten van Zeeland behoort. En dat hij drie goed functionerende ker nen achterlaat met prima voor zieningen, voldoende woning- bouwmogelijkheden en geen grote schulden. „Maar dat zijn gezamenlijke verdiensten." „Wij waren geen hemelbestor- mex-s", zegt Van Putten over het vroegere Mariekerkse gemeen tebestuur. „We hebben altijd op rustige wijze en in goed overleg gewerkt. Jullie, de pers, noem den dat achterkamertjespoli tiek. Hij zegt ook niet te deugen voor de politiek. „Er is een groot verschil tussen vanuit een sta- tenstoel dingen roepen en er als bestuurder beleidsmatig han den en voeten aan te geven. Be sturen is de kunst van het haal bare bereiken. Dan moet je wel eens een veer laten. Ik ben een bestuurder. Een dorp De politieke lijnen in Marieker ke waren altijd kort. Het was een overzichtelijke gemeente. Hoewel zijn nieuwe werkgever - de Gelderse gemeente Putten - met 22.000 inwoners ruim vijf keer zo groot is, noemt Van Put ten die ook maar 'een dorp'. „Tachtig procent van de inwo ners woont in dezelfde kern, Putten. De samenhang is er erg groot, de lijnen betrekkelijk kort." Het sluit aan op zijn beeld van een burgemeester: die moet toe gankelijk zijn, geloofwaardig en vertrouwenwekkend. „Men sen zien hem ook als de vertrouwde figuur zonder een politieke inkleuring." Een bur- gemeester is echter niet kleur loos, zegt Van Putten, heeft wel degelijk een politieke klem-. De zijne (SGP) heeft hij nooit onder stoelen of banken gestoken. „Tegelijkex-tijd heb ik altijd genoeg afstand bewaard en mijn eigen ideeën erop na gehouden." Zijn afwijkende standpunt inzake de positie van visouwen in de SGP - van Van Putten mogen ze wel actief zijn in de paxdij - was daax-van een voox'beeld. „Ik hoop die lijn in Putten door te trekken. Zo zal ik zondag 4 mei gewoon aanwezig zijn bij de Dodenherdenking in Putten. Die zal overigens erg sober zijn. Nee, dat is niet moeilijk. De zon dag is voor mij een speciale dag. Voor een feestneus moeten ze op zondagen dus iemand anders zoeken. Maar met het herden ken van de doden van een ooxiog die ook niet op zondag werd sti 1 - gezet, mits sobex-, heb ik geen en kele mpeite." Monument Zijn eex-ste officiële activiteit in Putten is ook een kranslegging, op 2 mei, bij het monument De vx-ouw van Putten. „Dat monu ment herinnexi aan het wegvoe ren van 600Puttenaren naar concentratiekampen in 1944. Daax-van kwamen er maar onge veer twintig temg. Die kranslegging gebeurt op mijn eigen vex-zoek. Deels om aan te sluiten bij een traditie van mijn vooi-gangers in Putten, deels om aan te geven dat ik me verbon den wil voelen met de totale Puttense gemeenschap." Natuurlijk vindt Van Putten het jammer Zeeland te veil aten. Hij is zeventien jaar de eei'ste bur ger van Mailekerke geweest, zijn vrouw is een geboren en ge togen Walcherse, haar oudei's wonen in Middelbui'g en de voertaal in Pluize van Putten is Zeeuws. En dan dat plekje aan de rand van Meliskerke waar hij woont: vanuit zijn huis kijkt hij uit over het platte Walcherse land, naar de duinen bij Zoute lande, waar grote zeeschepen boven de duinen uittox-enen. „Maar de Veluwe is ook mooi", zegt hij monter Fantastisch Hij noemt Putten een 'fantasti sche' gemeente. En mensen mo gen vooral niet denken dat hij dat zegt omdat Veere aan zijn neus voorbij ging en in de han den van college A de Bruyn van voorheen Valkenisse viel. „Mijn sollicitatie naar het burgemees ter-schap van Putten was al de deur uit voordat de procedure voor Veere werd opengesteld. En ik stond al voor de vertrou wenscommissie in Putten toen mijn brief naar Veere nog weg moest." Dat hij liever Putten dan Veere heeft is 'te veel gezegd, maar ten opzichte van Mariekei'ke is Vee re alleen maar meer van hetzelf de'. Van Putten heeft zelf nooit geloofd dat hij Veei-e zou krij gen. „Er waren onbestemde sig nalen die in die richting wezen. Noem het fingerspitzengefühl Mr B. J. van Putten: „De sollicitatie was al de deur uit voordat de ge meente Veere beschikbaar kwam." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 12