crisis [tallë beslecht PZC Kreeften trekken massaal stranden in Zuid-Afrika op ïritse beeldhouwer gebruikt delen lijken IN willen seksuele erminking van (rouwen uitroeien De Boer zet water hoger op VN-agenda Indonesische kerken bezorgd over geweld buitenland 5 [kkoord over vredesmissie Albanië I Spaanse politie pakt leden GIA VS wisten van nazi-goud Toenadering India en Pakistan Ozonlaag dunner dan ooit Russen blijven langer in ruimte (ellen Hebron aaien op Commissie is niet van plan soja te verbieden donderdag 10 april 1997 onze correspondent van der Linden OME - De Italiaanse regering left gisteren het groene licht [kregen van het parlement por deelname aan de multina- 'onale humanitaire missie in Ibanië. Dit is echter gepaard igaan met een gevoelige poli ce nederlaag, die zich in de mende weken zeer goed kan rtalen in de val van het kabi- regering werd in de Kamer n Afgevaardigden, waar na t'nee' van de communistische rtrier PRC geen meerderheid ier was, gered door de cen- ün-rechtse oppositie. De door ilvio Berlusconi aangevoerde ijheidsalliantie stemde in met ti gemeenschappelijke resölu- 'om de eer van Italië te red en'. Hij deed dit pas nadat Pro- toegaf dat zijn meerderheid facto' niet meer bestaat en president Scalfaro zou in- ihten over de nieuwe situatie, e verwachting is dat Scalfaro odi zal 'terugsturen' naar het irlement om te verifiëren of er inderdaad nog een meerderheid bestaat die bereid is zijn rege ring te steunen. Prodi zal, kort om, de vertrouwenskwestie moeten stellen. Dit zou volgen de week al kunnen gebeuren. De in het nauw gedreven com munistische leider Fausto Ber- tinotti zei gisteren dat zijn partij wil dat de bijna een jaar oude re gering in leven blijft en hij dus voor een vertrouwensmotie zal stemmen. Maar hiermee is Prodi zeker niet gered. De communis ten willen doorgaan op de oude weg, maar niet de oppositie en ook niet de regeringspartijen die genoeg hebben van de chan- tage-praktijken van Bertinotti. De voormannen van de Vrij heidsalliantie herinnerden het kabinet eraan dat na de 'virtuele nederlaag' in het parlement het kabinet niet net kan doen alsof er niets is gebeurd. Berlusconi zei gisteravond tegen de linkse leider Massimo DAlema dat de ze moed moet tonen en een nieu we meerderheid moet zien te vormen. Dankzij onze steun is Italië een ramp bespaard geble ven, maar nu ligt de bal bij jul- in onze redactie buitenland DNDEN - Een 41-jarige Britse leldhouwer is gisteren gear- steerd, nadat de politie tijdens n huiszoeking in een atelier irtig menselijke lichaamsde- n aantrof. Op Noel Kelly, die jorheen als slager werkzaam rust de verdenking illegaal likregen menselijke lichaams- ilen als voorbeeld gebruikt te ibben voor het vervaardigen 11 gipsafdrukken. 1 politie werd op het spoor ge- door een vrouw die bij een izoek aan een expositie van ïlly het hoofd van een van de lelden herkende als het ge kt van een overleden kennis, januari exposeert de kun stenaar zijn sculpturen in Lon den. Met zijn kunst wil hij 'de doden onsterfelijk maken en de bezoeker attenderen op de schoonheid van de dood'. De voormalige slager is een neef van de hertog van Norfolk en een ver familielid van het Britse koningshuis. Ook gaf hij privé- les beeldhouwen aan de beoog de Britse troonopvolger prins Charles. Volgens een woordvoerder van de Londense politie verkreeg Kelly de delen van lijken op ille gale wijze bij medische instel lingen. Het Brits ministerie van Volksgezondheid wil een onder zoek instellen naar handel in menselijke lichaamsdelen. DPA/RTR he", aldus de ex-premier. De co alitiepartijen denken nog niet aan een nieuwe regering. Zij willen proberen Bertinotti vast te pinnen op duidelijke afspra ken voor de komende zes maan den. Minister van Buitenlandse Zaken, Lamberto Dim, zei dat Prodi in het parlement de ver trouwenskwestie moet stellen over een nieuw programmatisch document. Keurslijf In dat document zullen heikele punten als de hervorming van het sociale stelsel, deelname aan de EMU en staatkundige en electorale hervormingen moe ten worden opgenomen. De kans dat Bertinotti 'ja' zal zeg gen tegen een parlementair keurslijf, is echter uitgesloten. De communist heeft bijvoor beeld altijd gezegd het kabinet te zullen laten vallen als men het pensioenstelsel 'durft aan te ra ken'. Hervorming van het gene reuze en dure stelsel wordt ech ter door alle andere partij en van meerderheid en oppositie) ge zien als een voorwaarde voor deelname aan de EMU. Waarschijnlijker is dat wordt gepoogd met de oppositiepartij en tot een soort samenwerkings verband te komen, ook omdat in beide blokken vrijwel niemand vervroegde verkiezingen wil. Er wordt gespeculeerd over een minderheidsregering onder lei ding van Prodi - die dan met handen en voeten gebonden zou zijn aan Berlusconi - of de vor ming van een soort regering van nationale eenheid. In beide gevallen zouden de ta ken moeten zijn Italië's deelna me aan de EMU veilig te stellen en electorale en staatkundige hervormingen, die na gisteren alleen maar meer wenselijk zijn geworden, door te voeren. Ver wacht wordt dat de parlemen taire hervormingscommissie, die geleid wordt door Massimo D'Alema en voor de zomer haar werkmoet hebben afgerond, aan belangrijkheid zal toene men en misschien zelfs wel een soort 'parallel-regering' zal worden. GPD Spaanse legionairs gaan aan boord van een fregatin de haven van Malaga. Het contingent van 3 tairen maakt deel uit van de internationale vredesmacht voor Albanië. foto Rafael II MADRID - De Spaanse politie heeft elf vermeende leden van de Algerijnse fundamentalistische Gewapende Islamitische Groep (GIA) gearresteerd. Zij worden ervan verdacht de acti viteiten van de organisatie te hebben gecoördineerd tussen Algerije en Europa. De politie maakte gisteren bekend dat de elf maandag en dinsdag waren opgepakt bij invallen in de regio Valencia. Ook werden wapens, voertuigen en Europese en Amerikaanse paspoorten in beslag genomen. Slechts twee van de elf be schikten over geldige visa voor Spanje. De elf hebben vermoedelijk gefungeerd als een soort onder steunende eenheid. Zij zorgden voor de juiste reisdocumen ten, voertuigen en onderdak voor GIA-leden die naar Europa heen en weerreisden. AP HAMBURG - De Amerikaanse regering wist al veel eerder dan tot nu toe werd gedacht dat de nazi's geroofd geld en goud naar het neutrale buitenland brachten, zo heeft het Duitse weekblad Die Woche gisteren gemeld. De VS hebben nagelaten de transfer van goud uit Duitsland tegen te gaan. zo blijkt uit recent openbaar geworden over heidsdocumenten. Daarin staat dat een deel van het goud via Amerikaanse banken naar Latijns-Amerika is gebracht. Het ministerie van Financiën wilde de transacties stoppen, maar het ministerie van Buitenlandse Zaken wist dat tegen te houden omdat men bezorgd was dat de Duitsers wraak zou den nemen op Amerikaanse krijgsgevangenen. AP NEW DELHI - De ministers van Buitenlandse Zaken van In dia en Pakistan hebben elkaar gisteren voor het eerst sinds 1989 ontmoet. De rivaliserende landen herstelden de contac ten vorige maand. Afgesproken is vaker te praten. India en Pakistan voerden sinds de onafhankelijkheid in 1947 drie oorlogen. De laatste vredesonderhandelingen werden in 1993 gestaakt na de problemen over Kashmir. In dat gebied vecht de regering van India tegen separatistische opstande lingen die volgens Delhi steun krijgen van Pakistan. RTR OTTAWA - De ozonlaag boven Europa en de Verenigde Staten was de afgelopen maand ongeveer 15 procent dunner in ver gelijking met dezelfde periode vorig jaar. Boven het Canadese deel van de Noordpool is de ozonlaag zelfs dunner dan ooit. Volgens Canadese wetenschappers is de verdunning van de ozonlaag boven de Noordpool 'vergelijkbaar met het verlies dat de afgelopen jaren boven Antarctica is geconstateerd'. De ozonlaag beschermt de aarde tegen schadelijke ultravio lette straling van de.zon. In de atmosfeer vrijgekomen chloor en broom veroorzaken het afbreken van ozon, Deskundigen hebben al gewaarschuwd dat toename van de ultraviolette straling onder meer kan leiden tot toename van het aantal ge vallen van huidkanker. AFP/RTR/ANP MOSKOU - Russische kosmonauten zullen vöórtaan mini maal 190 tot 200 dagen in het ruimtestation Mir moeten blij ven, omdat er onvoldoende geld is om x~aketten te bouwen voor het aflossen van bemanningen. De maatregel geldt al voor de twee kosmonauten, die nu in de Mir zitten. Ze zouden 165 dagen in de Mir verblijven, maar daar komen nu 35 dagen bij. De stap geldt niet voor buiten landse bemanningsleden. Op het ogenblik is dat alleen een Amerikaan. Een Amerikaans veer haalt hem midden mei op. Mir fungeert als opleidingsstation voor ruimtevaarders uit de VS, Rusland, Canada, Europa en Japan. AFP/ANP an onze redactie buitenland ENÈVE - Drie VN-organisa- es hebben gisteren in Genève en gezamenlijk actieprogram- ia gepresenteerd om clitori- ictomie, het wegsnijden van clitoris, en andere vormen au seksuele verminking van rouwen internationaal aan te akken. ondergaan jaarlijks nog on- eveer twee milj oen vrouwen en leisjes in tal van landen seksu- Ie verminking. De Wereldge- onclheidsorganisatie (WHO), et VN-Kinderfonds Unicef en et VN-Fonds voor BevoUdngs- itiviteiten Unfpa willen dat antal in een periode van tien ar drastisch verminderen en et fenomeen in maximaal drie eneraties volledig uitroeien. Het gaat om een praktijk die op irkeerde ideeën en mythes be- ïst", aldus Unicef-directrice larol Bellamy. In heel de wereld Ijden naar schatting meer dan 30 miljoen vrouwen onder het t'egsnijden van de clitoris, de 5 erwij dering van (een deel van) schaamlippen of de kunst- jatige vernauwing van de vagi- poral in 28 Afrikaanse en en- «Ie Aziatische landen is deze raktijk schering en inslag. De erminking is bedoeld om de lüwelijkskansen van de vrou- rente vergroten en hun seksua- f iteit onder controle te houden, net de bedoeling ze in een on- erdrukte positie te houden, al- us Bellamy. jEBRON - Bij de nieuwe bot ingen in Hebron op de Westelij- e Jordaanoever zijn gisteren oker 29 Palestijnen gewond ge- aakt. 'e Palestijnen kwamen van een o egrafenis van een van de drie kabieren die dinsdag door Is- aëli's waren doodgeschoten, ■ij braken door het kordon van '^Palestijnse politie en gooiden "et stenen en brandbommen, k Israëli's beantwoorden het ooveld door met rubberen ko elste schieten. sraël bezet nog een deel van Hebron, waar enige honderden oodse kolonisten wonen temid- on van 100.000 Palestijnen. iTfl De WHO is vooral bezorgd over de vaak ernstige fysieke en psy chische gevolgen voor de slacht offers. De meeste 'ingrepen' ge beuren door leken met messen, scheermesjes of glasscherven, altijd zonder verdoving. De ge volgen ervan zijn emotionele shock, interne bloedingen, on vruchtbaarheid, infecties en soms de dood. De drie VN-organisaties willen bij de uitvoering van het actie programma nauw samenwer ken met de regeringen van de betrokken landen. Doelgroep van de VN-voorlichting zijn art sen, politici, religieuze leiders en dorpsoudsten. Volgens de WHO is er sprake van een dus danig diep gewortelde gewoon te dat zij alleen door een menta liteitsverandering kan worden teruggedrongen. DPA/AFP STRAATSBURG - De Europese Commissie weigert de import van genetisch aangepaste maïs te verbieden. Dat heeft het da gelijks bestuur van de Eux'opese Unie gisteren laten, weten aan het Europees Parlement in Straatsburg. Dinsdag eiste het Europees Par lement in een resolutie dat de Europese Commissie een eind maakt aan de import van gene tisch gemanipxileerde maïs van uit de VS. Volgens een overgrote meei'der- heid van het parlement had Bi'ussel vorig jaar december nooit toestemming mogen ge ven voor de invoer van deze maïs. Tot dusver is onduidelijk welke effecten de maïs zal heb ben op consument en milieu, zo meent het parlement, dat de commissie 'gebrek aan verant woordelijkheid' verwijt. De Europese Commissie rea geerde gisteren woedend op de 'onverteerbare' resolutie van het parlement. Volgens een woordvoerder stelt het parle ment de zaken verkeerd voor. „Er is geen enkel bewijs voor verhoogd risico van het gebruik van de genetisch gemodificeer de maïs. Evenmin is het juist dat commerciële belangen voor rang hebben gekregen bij de af weging." RTR Een vrouw verzamelt de kreeftjes op een strand bij Kaapstad. van onze correspondente Runa Hellinga KAAPSTAD - Biologen in Zuid-Afrika staan voor een raadsel over de massale uittocht van kreeften uit de zee bij Elandsbaai, aan de westkust van Zuid- Afrika. De trek van de kreeften naar het strand begon dit weekend en gaat nog steeds voort. Zo'n duizend ton, oftewel een miljoen kilo kreeften, heeft de zee in middels verlaten, tot grote vreugde van gelegenheidsvissers en tot schrik van de professionele visserij Het strand bij Elandsbaai is bedekt met een dikke laag'wriemelende schaaldieren, die het water vermoedelijk zijn ontvlucht door zuurstofgebrek. Maar wat dat zuur stofgebrek' heeft veroorzaakt, is voorals nog niet duidelijk. Als mogelijke oorzaak worden tapijten rode algen in het water genoemd. Die al gen woekeren massaal als het zeewater warmer is dan normaal en zijn regelmatig verantwoordelijk voor kleinere uittoch ten van kreeften uit de zee en voor het massaal afsterven van andere zeedieren als mosselen. Zo trokken enkele weken geleden zo'n zestig ton kreeften het strand op om die reden. Maar biologen menen, dat andere oorzaken, zoals bijvoorbeeld vervuiling, ditmaal niet moeten worden uitgesloten. Strafbaar Het tapijt van kreeften heeft inmiddels hordes mensen aangelokt die allemaal hun aandeel in de plotselinge weelde wil len hebben. Maar de Zuid-Afrikaanse vis serij-inspectie heeft gewaarschuwd, dat iedereen die zonder vergunning kreeften raapt, of ze nou levend of dood zijn, straf baar isLangs de wegen naar Elandsbaai staan politiepatrouilles om mensen te controleren. De massale uittocht, ongeveer de helft van de totale kreeftenquota die vissers dit jaar mogen vangen, is vooral zorgbarend, omdat lxet kreeftenbestand voor de kust toch al laag is door overbevissing en stro perij. Een groot deel van de dieren is be stemd voor de export naar Oost-Azië. In Zuid-Afrika zelf is kreeft ixxmiddels een dure delicatesse geworden, zo duur, dat sommige restaurants vorig kreeftensei zoen de voorkeur gaven aan goedkopere, uit Amerika geïmporteerde schaaldieren. De marine heeft inmiddels een reddings- operatie voor de kreeften toegezegd. Er wordt geprobeerd om zoveel mogelijk die ren elders langs de kust uit te zetten, in de hoop dat ze hun strandwandeling op die manier zullen overleven. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - Internationale (drink)watervoorzieixing en energiebesparing xnoeten de ko mende jaren de mondiale mi lieu-agenda bepalen." Boven dien is er een krachtig politiek signaal nodig van de VN-leden om de bestaande afspraken over duurzame ontwikkeling weer werkelijk serieus te nemen. Dat pleidooi heeft minister De Boer (VROM) namens de EU ge houden tijdens de vijfde zitting van de VN-Commissie voor Duurzame Ontwikkeling (CSD) in New York. De CSD ziet toe op de uitvoering van de besluiten van de grote conferentie in Rio de Janeiro over milieu en ont wikkeling (Unced) in 1992. De bijeenkomst van de CSD is be doeld ter voorbereiding van een speciale top van de VN over mi lieuproblemen en ontwikkeling later dit jaar. De Boer is niet erg te spreken over de voox'uitgang die de VN hebben geboekt in de uitvoexïng van de internationale milieuaf spraken. In de industiielanden is er op een aantal terreinen wel voortgang geboekt, maar van armoedebestrijding in ontwik kelingslanden, de overdracht van technologie en van de fi nanciële steun voor concrete milieuprojecten is nog weinig terecht gekomen, vindt ze. De Europese Unie wil nu con crete plannen ontwikkelen om vooral het gebrek aan (drink- )water in de wereld aan te pak ken. Volgens De Boer zou bin nen tien jaar drinkwater voor de gehele wereldbevolking be schikbaar moeten zijn. Boven dien moet er extra aandacht ko men voor de rivaliteit tussen landen over de beschikbaarheid van natuurlijke watervoorra- den. Ook moeten er duidelijke afspraken komen over daad werkelijke energiebesparing, vermindering van de uitstoot van broeikasgassen en de invoe ring van accijns op vliegtuig- brandstof. ANP van onze redactie buitenland OEGSTGEEST - De Indonesi sche kerken maken zich zorgen over de toekomst van hun land, de plaats van christenen in de samenleving, het toenemend geweld en de verwoesïing van kerken. Vertegenwoordigers van traditionele kerken, evan gelische en pinkstergroepen, baptisten, Zevende-dags Ad ventisten en het Leger des Heils hebben die zorg geuit in een ge zamenlijke verklaring. Dat heeft de zendingsraad van de Nedexiandse Hervoimde Kerk in Oegstgeest gisteren la ten weten. In de reflectie Roe ping en verantwoordelijkheid voor de toekomst roepen de ker ken de overheid op tot 'intro spectie' en 'handhaving van de grondwet'. Vólgens de kerken hebben christenen recht op een vol waardige plaats in de Indonesi sche samenleving. „Zij vormen geen erfenis uit de koloniale tijd, maar zijn een substantieel en creatief deel van het onaf hankelijke land. Vele christenen waren en zijn betrouwbare en strijdbare nationalisten," aldus de verklaring die onder meer met het oog op de algemene ver kiezingen van eind mei is ge schreven. Gelijke rechten en veiligheid voor christenen en Chinezen dienen te worden ge- effectueerd, aldus de kerken. De kerken signaleren ook een 'stagnatie in het ontwikkelings proces'. Door machtsmisbruik, intimidatie en kleinering van het volk nam het vertrouwen in de ontwikkeling af. „Het is een kritisch moment in de geschie denis. Geweld en onlust laaien van tijd tot tijd op. Anti-Chine- se en anti-christen gevoelens manifesteren zich." Een eerlijke verdeling van de welvaart is no dig, aldus de verklaring. Ook over het toenemend aantal kerkgebouwen dat wordt vex~- woest zijn er zrorgen. Uit cijfers in de verklaring blijkt dat 64 kerken zijn vernield tussen juni 1996 en maart 1997, vooral op Java en Zuid-Sulawesi. Volgens de interkerkelijke stichting Open Doors, die zich inzet voor vervolgde christenen zijn in 1996 315 kerken ver woest of gesloten uit angst voor vernielingen en brandstichtin gen. De organisatie baseert zich daarbij op gegevens van het vol gens hen betrouwbare Forum van christenen in Indonesië. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5