Gedrag is meer dan genen alleen PZC Gewrichtsklachten Geheime brief Brielle onthult dorpsrel Tom Poes en de Niks varia Wetenschapper Han Brunner: genetische manipulatie mensen uitgesloten homeopathie Puzzel 1 a-r-a- naarmate g-a-p-o- pi t-bes o--s-t- prenten -e-o-r- klets het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole donderdag 10 april 1997 Han Brunner werd in 1993 even wereldbe roemd. Op de afdeling kli nische genetica van het Radboud-ziekenhuis in Nijmegen was het 'agres sie-gen' ontdekt. Hij ivist op het erfelijk materiaal, het DNA, een stukje te iso leren dat bij sommige mannen agressie veroor zaakt. Plotseling leek het ontstaan van een 'mooie, nieuwe wereld' van aan gepaste en genetisch be werkte mensen uit een reageerbuis heel dicht bij. Gelukkig is het daar niet van gekomen. Genen zijn belangrijk voor het ge drag, maar zijn niet de enige factor. „Je kunt niet zeggen dat deze of die gen bepalend is voor een be paald gedrag. Dat is te simpel. Ook de omgeving bepaalt mede het gedrag van de mens." door Louis Burgers De menselijke natuur is als een piano. Bestudeer de toetsen en welk geluid zij voort brengen en je bestudeert mu ziek. „Als je het gedrag van de mens omschrijft als de muziek, dan zijn de genen de toetsen waarmee de klanken worden gemaakt." Het is een wat gewaagde verge lijking. Toch weet de Nijmeegse onderzoeker, dr. Han Brunner, op deze wijze snel duidelijk te maken hoe belangrijk onze ge nen zijn. Deze stuitjes erfelijk materiaal zitten als kralen gere gen aan een draad, het DNA De wetenschap heeft inmiddels rond de 100.000 verschillende genen gevonden. Elk gen ver vult een eigen taak binnen het lichaam. ,,Ik schat dat het nog vijf jaar duurt, dan hebben we alle genen geïsoleerd," zegt Brunner. Hij sprak deze weekin Maastricht op een studiedag over daders waarbij de vraag aan de orde kwam of zij mis schien zelf slachtoffer zijn. Kun je criminelen verantwoordelijk stellen voor hun daden, luidde de centrale vraag op het sympo sium? In dit geval zou je zeggen: maak een blauwdruk van de crimi neel, isoleer het 'agressie-gen', haal het weg en het probleem is opgelost. Je krijgt aangepaste mensen, die geen last meer ver oorzaken. Zoiets kan helemaal niet, zegt Brunner. ,,Het gedrag is te complex om pertinente uit spraken te doen over iemands functioneren. Genen spelen een rol in ons hele bestaan, maar je kunt niet een factor eruit lichten en zeggen 'dat is het'. Er is geen gen voor verliefdheid, niet voor agressie en ook niet een voor een goed humeur." ,,Het is dan ook onlogisch te denken dat afzonderlijke genen het gedrag van de mens bepalen. Het gedrag van de individuele mens ontstaat als een reactie op wat er gebeurt. Daarbij speelt de persoonlijkheid van de be trokkene vanzelfsprekend een belangrijke rol. Het karakter van iemand wordt echt niet be paald door een afzonderlijke gen, maar door een samenspel van heel veel genen." Herman en Dolly De stier Herman, het gekloonde schaap Dolly, de genetisch ge manipuleerde maïs en soja zijn even zovele aanwijzingen dat de wetenschap wel degelijk kans ziet erfelijk materiaal te mani puleren. Bij mensen ligt dat an ders, zegt Brunner. „Het lijkt volstrekt onmogelijk dat je menselijke genen kimt manipu leren. Het zou schandelijk zijn. om een gen kapot te maken. Bij proefdieren blijkt dat wanneer een gen defect is, het dier min der goed functioneert.. Van ver betering van een normaal func tionerend systeem is dus geen sprake." Daarbij komt dat agressief of crimineel gedrag, zelfs wanneer het (mede) erfelijk bepaald is, met een gedragstherapie goed verholpen kan worden. De in vloed van de omgeving is im mers ook immens. Een medische ingreep in het erfelijk materiaal lijkt weinig zinvol. Brunner ontdekte in 1993 een nog onbekend erfelijke stofwis- selingsstoomis bij de mannelij ke leden van een grote familie. Het bleek dat zij daardoor agressief waren, geestelijk ach terbleven en afwijkend seksueel gedrag (exhibitionisme, ver krachtingen) vertoonden. Zijn publicatie, in het Amerikaanse tijdschrift Science, wekte de door Jacq. van Dam Er leiden vele wegen naar Rome. Dit geldt ook voor een succesvolle behandeling van gewrichtsklachten. U kunt denken aan reguliere behandeling, fysiotherapie, chiropractisch, het volgen van een bepaald dieet, Men sendieck, acupunctuur en klassieke homeopathie. Allereerst zijn trauma's (on gelukken, vallen, stoten, ver rekkingen, kneuzingen en verzwikkingen) goed behan delbaar. Homeopathie kan een ondersteunende rol spe len. Hoe eerder de behande ling begint, des te sneller (be ter) de resultaten zijn. Geef na verrekkingen, kneu zingen of vallen Arnica (Vallcruid). Er bestaat ook Arnica-zalf, maar geef het ook oraal (via de mond). Het liefst in de sterkte C-200. Ar nica zorgt voor een resorptie (heropname) van het bloed uit de aangedane weefsels. Mede daardoor bewerkstel ligt Arnica een afname van de zwelling. Arnica bevor dert het natuurlijk verloop van het genezingsproces. Het herstel wordt aanzienlijk be spoedigd. Arnica hoort thuis in elk EHBO-koffertje op peuterspeelzalen en op scho len. Herstel Afhankelijk van de klachten die nog blijven bestaan nadat Arnica is gegeven, kunnen nog êen aantal medicijnen goed van pas komen. Zoals Rhus-toxidendron (gifsum- ak), Bryonia (heggerank), Symphytum (smeerwortel), Ledum (moerasrozemarijn) en vele anderen. Ook deze middelen bespoedigen het natuurlijk herstel. Het kan ook zijn dat ze het herstel ac tiveren. Bij een val op het 'stuitje', geef je na Arnica het best Hypericum (Sint Jans- kruid). Hetzelfde geldt bij een whip lash, eerst Arnica en vervol gens Hypericum. Ook als de klachten al langer bestaan (chronisch zijn geworden) is behandeling soms goed mo gelijk. Als de aanleiding van de chronisch geworden klachten een trauma is, dan is de kans op succes groter. Als de aanleiding (oorzaak) van de klachten vaag of niet bekend is, wordt de behande ling moeilijker, maar niet on mogelijk. De juiste behandeling van bijvoorbeeld een tenniselle- boog is niet eenvoudig noch voor de acupuncturist, de chïropracter of de homeo- paat. Enkele voorbeelden: de eerste patiënt komt met de volgende klachten. Hoofd pijn, nekklachten en schou derklachten. De klachten be staan al ruim een jaar. Een aanleiding is niet te achter halen. De pijn in de schouder is stekend en straalt uit naar de nek en vervolgens het hoofd. De hoofdpijn is druk kend. De pijn is soms dermate hevig dat de patiënt misselijk wordt en moet overgeven. De pijn komt langzaam op en verdwijnt geleidelijk. Het voorschrift was Strontium-carbonicum C-30. Na inname voelt het hoofd zwaar aan gedurende vier dagen. Daarna komt de pijn nog eenmaal opzetten om vervolgens geheel weg te blijven. Ijskoud De volgende patiënt heeft vaak pijn in de kleine ge wrichten van handen en voe ten. De handen en voeten voelen altijd ijskoud aan, hoewel de patiënt daar geen last van heeft (hij wordt het niet gewaar). Samen met an dere symptomen was het eer ste voorschrift: Causticum C-200. Dit medicijn gaf wel een verbetering te zien. De pijn werd minder en de han den en voeten minder koud. De klachten verdwenen pas na Ruta graveolens (wijn ruit). Strontium-carbonicum was ook het voorschrift bij een derde patiënt. Ruim een jaar geleden waren de enkelban den van de linieer voet ge scheurd. Dit is nooit goed ge nezen. De voet wordt nog steeds snel dik en blijft altijd steenkoud. Foto's wijzen op een post-traumatische spie- ratrofie. Wat niets anders wil zeggen dat het spierweefsel afneemt na een ongeluk. En kele dagen na inname van het medicijn ging de voet tinte len en werd geleidelijk aan warmer. De klacht verbeter de langzaam. Wat deze drie voorbeelden betreft: voordat ze homeopa thisch werd behandeld zijn er andere therapieën aange wend zonder resultaat. An dersom komt uiteraard ook voor. Ook homeopathie is niet zaligmakend. verwachting dat het 'agressie gen' gevonden was. Het Insti tuut Curie in Parijs bevestigde in 1995 dat muizen agressief worden wanneer deze gen bij hen beschadigd is. Ondanks dit 'bewijs' bestrijdt de onderzoeker dat er zoiets als een agressie-gen zou bestaan. ,,Zo'n verklaring is te simpel. Het kan nooit een complex feno meen als het gedrag verklaren. Ook bij deze familie, met een puur genetische stofwisselings stoornis, is er wel degelijk spra ke van een aanwijsbare invloed van de omgeving. De genetische afwijking is hooguit een van de factoren die het gedrag verkla ren." Medicijnen Verder wijst Brunner erop dat zover bekend deze familie de enige is met deze erfelijke stoor nis, terwijl talloze andere men sen ook afwijkend agressief ge drag vertonen. Wanneer deze stoornis met medicijnen wordt opgewekt, dan doet zich dat bij zondere gedrag niet voor. Kort om, andere factoren moeten een rol spelen. Dat blijkt ook uit onderzoeken van op jonge leeftijd van elkaar gescheiden eeneiige tweelingen. Dat zijn per definitie personen die letterlijk hetzelfde zijn. Brunner: „Toch wijkt hun per soonlijkheid af. Wel vertonen zij meer overeenkomsten dan twee-eiige tweelingen, maar in hun gedrag blijken zij niet vol ledig identiek te zijn." Hij veegt dan ook de vloer aan met verhalen over tweelingen, die elkaar vele j aren niet hebben gezien. Toch kopen zij op het zelfde moment hetzelfde tuin- bankje. „Zulke verhalen, of dat mensen familietrekjes in hun gedrag vertonen, worden vaak als bewijs aangevoerd dat de ge nen bepalen wie je bent. Dit zou j e kunnen aanvoeren als een be wijs dat er een gen bestaat die bepaalt welk tuinbankje je koopt." GPD Burgemeester L. Stolker-Nanninga opent dinsdagavond in Brielle de brief die jarenlang in het stadsar chief is bewaard. foto Cees Spruyt/ANP van onze redactie binnenland Een dorpsrel en een lekker etentje. Daar over gaat de brief die jarenlang in het stadsarchief van Brielle is bewaard. De .brief was in 1933 door de toenmalige burge meester van Den Briel, mr. F. Egter van Wis - sekerke, aan stadsarchivaris P. J. Dobbelaar verzegeld gegeven met de mededeling dat hij niet voor 1 april 1997 geopend mocht worden. De verwachtingen waren dinsdagavond hooggespannen, want in 1922 hadden ko ningin Wilhelmina, prins Hendrik, prinses Juliana en koningin-moeder Emma, een be zoek gebracht aan het stadje. De huidige stadsarchivaris A van der Hou wen gaf uitleg voor hij de brief aan burge meester L. Stolker-Nanninga overhandig de. Met opzet was er voor gekozen het schrijven niet op 1 april te openen, want dan was er waarschijnlijk niemand gekomen. Aanvankelijk werd niet duidelijk waar de brief over ging. De hele brief las de burge meester niet voor, die was te dik. Archivaris en burgemeester trokken zich terug. Na een kwartier kwamen ze terug. Van dei- Houwen: „Egter van Wissekerke beschrijft een strijd tussen twee kandidaten voor een plaats in de Kamer van Koophandel Bene den Maas!" Iedereen barstte in lachen uit. Van der Houwen vervolgde: „Die is uitein- Joost schoof de grendels terug en opende behoedzaam de buiten deur. Een kille wind gierde naar binnen en een met verf besmeurde ezel werd over de drempel geschoven. „Hallo, zeg", sprak de late bezoeker. „Ik kom een schilderij verko pen." De gevoelens van de trouwe bediende laten zich moeilijk beschrij ven. „W-wat v-verkopen?", stamelde hij verblekend. „Een schilderij", herhaalde de kunstenaar. „Ik heb mij er op uitge drukt en nu moet ik geld hebben, want ik heb trek in anijsmelk." „Deze brutaliteit gaat te ver, als u mij toestaat", zei de knecht, die zich in de frisse bries snel herstelde. „Ik koop geen schilderwerk aan de deur - en zeker niet op dit uur van de nacht." „O, hihihi", hernam Waggel, „ik wilde het ook niet aan jou verko pen, hoor. Het is voor Bommel. Kijk. Mooi hè?" Met deze woorden keerde hij het kunstwerk in het licht en nu kreeg Joost een schok. Het was vreemd, maar de dikke massa verf klodders die het doek bedekten kwamen hem bekend voor en ze waren ver bonden met een vage angst. „D-dat lijkt op iets...", stamelde de bediende. „Iets engs, als ik mij zo mag uitdrukken." „Het lijkt nergens op, hoor", zei de schilder troostend. „Het is zo maar een uitgedrukt gevoel." Met deze woorden stapte hij monter langs de verstarde knecht en wendde de schreden naar de grote kamer van Bommelstein. En voordat Joost geheel tot zichzelf was gekomen had Wammes de meubelen reeds op elkaar gestapeld en terzijde geschoven om ruim te voor de ezel te maken. „Dan kan je het beter zien", zo verklaarde hij tot heer Ollie, die op het lawaai naar beneden was gekomen. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de om schrijving. De resterende letters vormen vari boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1Graansoort; 2. huisdier; 3. bouwloods; 4. deel v.e. fiets; 5. klank; 6. zuidvrucht; 7. huis; 8. nakomeling;9. lijst; 10. lotzonder prijs; 11. deel v.e. stoel; 12. vuurmond; 13. zuivelprodukt; 14. hemellichaam. 1 H H A E V T E R 2 L P E O E V S E 3 K N E s C H E T 4 E Z N A D E K L 5 T T O O D E N S 6 T D E A D E R L 7 P V A E N D L 1 8 N Z G 0 O E N N 9 T N A I B E E L 10 T N S I Z E T O 11 P N O D 0 E R T 12 Z K w A N A 0 N 13 K R A E A S A R 14 B M E A A N D Oplossing qedekt woensdag 9 april Horizontaal: 1. Gedekt; 4. naar mate; 6. pit; 7. bes; 9. prenten; 11. klets. Vertikaal: 1. Gang; 2. draai; 3. kamp; 5. toe ter; 6. pop; 8. snot; 10. rel. Vandaag Een hogedrukgebied met centrum op de oceaan breidt zich naar Ier land uit. De stroming bij ons is naar het noordwesten gedraaid met fris se lucht. Een koufront trekt in deze stroming rond het middaguur over Zeeland. Er zijn dan enkele wolken velden maar de zon zal zich ook la ten zien. Het blijft droog vandaag. Omdat de lucht over het koude wa ter wordt aangevoerd zal de tempe ratuur tussen de 10 en 12 graden blijven steken. Ook de wind wordt sterker. Vanochtend is hij nog zwak tot matig, vanmiddag neemt de wind toe naar matig, aan zee zelfs tot vrij krachtig 4-5 Beaufort van avond. Vannacht is het helder met een mi nimumtemperatuur van 5 graden aan zee en van 3 graden plaatselijk landinwaarts. Nautisch bericht wind: noordwest matig tot vrij krachtig, 4-5 Beaufort; zicht: goed; temperatuur kustwater: 8 tot 9 gra den; afwijking waterstanden: gerin ge verlaging; maximum golfhoogte monding Scheldes: een halve me- Voor zaterdag tot en met maand Aanhoudend fris weer met veel a Temperaturen overdag rond graden, in de nacht omstreeks graden. De noordwesten wind is matig vrij krachtig, 3-5 Beaufort. Af ent zijn er wat wolkenvelden, maarl blijft overwegend droog. uur cm Donderdag 10 april Vlissingen 04.35 262 17.00 if Terneuzen 04.55 289 17.20 Bath 05.59 334 18.23 f Roompot Buiten 04.30 197 16.55 1 Zierikzee 06.35 172 19.00 I Wemeldinge 06.25 200 18.50 f PhilipsdamWest 07.05 184 19.30 f Vrijdag 11 april Vlissingen 05.20 253 17.45 i| Terneuzen 05.38 279 18.05 Bath 06.42 325 19.0 Roompot Buiten 05.15 190 17.40 Zierikzee 07.10 172 19.35 Wemeldinge 07.10 198 19.35 f Philipsdam West 07.45 181 20.05 |B Zon Maan ZON EN MAAN op 06.58 onder 20.32 op 08.50 onder Vooruitzichten Voor vrijdag: Een hogedrukgebied ligt vrijwel stationair west van de Britse eilanden. Met een noordelij ke aanvoer komt frisse onstabiele lucht naar Zeeland. De wind neemttoe, boven land ma tig tot vrij krachtig, 4-5 Beaufort, bo ven zee krachtig 6 Beaufort. Stapel wolken en zon wisselen elkaar af. De kans op een bui is niet helemaal uitgesloten. De temperatuur ligt rond de 10 graden, minima rond 2 graden. Laag water uur cm uur Donderdag 10 april Vlissingen 11.12 235 23.26 Terneuzen 11.40 246 23.56 Bath 00.24 250 12.46 Roompot Buiten 10.55 169 23.10' Zierikzee 00.00 143 12.30 Wemeldinge 00.05 159 12.35 Philipsdam West 00.00 152 12.30 Vrijdag 11 april Vlissingen 11.52 221 Terneuzen 12.20 231 Bath 01.03 247 13.26 Roompot Buiten' 11.40 160 Zierikzee 00.50 146 13.20 Wemeldinge 00.45 161 13.15 Philipsdam West 00.40 155 13.10 delijk beslecht door de koningin. Hij wilde het verhaal pas na 75 jaar bekendmaken omdat hij ervan uitging dat dan geen kinde ren van de twee kandidaten meer in leven zullen zijn!" Maar als de archivaris vertelt dat de brief verder een menu van een diner bij de inge bruikstelling van de hoog- en laagspan- ningsmasten van de Elektriciteitsmaat schappij Voorne-Putten in hotel De Nymph in Brielle bevat, gaat er werkelijk een gebul der door de zaal. De burgemeester geniet. „Ik denk dat ik het ook ga doen en dan met een bewaartermijn van-honderd jaar. Het is eigenlijk een dorps- rei;"ANP Toonder Studio's TQcgpt Janny van der Lee Kleurige geschnetzeltes Snijd het vlees net als bij het aansnijden van groot vlees dwars op de draad in repen; het is dan malser. Voor 4 personen: 4 varkensschnitzels 1 eetlepel maizena paprikapoeder zout 1 gele paprika 1 prei 2 worteltjes 2 a 3 trostomaten boter om te bakken soja citroensap. Bereiding: Snijd de varkensschnitzels in dikke repen. Meng maizena, paprikapoeder en zout en wen tel de reepjes varkensvlees hierdoor. Maak de paprika schoon en snijd het vrucht vlees in lange repen. Snijd de prei in stukken van ca. 7 a 8 cm en snijd deze in de lengte in smalle repen. Schrap de worteltjes, snijd ze in de lengte in plakken en vervolgens in reepjes. Snijd de trostomaten in parten. Verhittelkens wat boter of olie in een koekenpan en bak de reepjes vlees in porties rondom bruin. 'Neem het vlees met een schuimspaan uit de pan. Voeg wat extra olie of boter toe en roerbak hier in de reepjes groente (nog niet de partjes to maat) gedurende 3 minuten. Voeg het vlees weertoeen druppel sojasausen citroensap naar smaak hierover. Voeg de stukken tomaat toe en warm ze mee. Geef hierbij mie of rijst. Vooruitzichten geldig tot zaterdag: Finland: Meestal bewolkt, van tijd tot tijd regen of sneeuw en morgen een straffe noordoostenwind. Mid- dagtemperatuur. vandaag van 0 graden in het noorden tot 7 rond Helsinki; morgen enkele graden la- Noorwegen: Aan de westkust veel wind en flink wat winterse buien. Rond Oslo vaak droog en soms zon. Middagtemperatuur vandaag van 5 in het noorden tot 13 in het zuiden; morgen wat lagere temperaturen. Zweden: Flink wat bewolking en op beide dagen kans op regen of sneeuw. Het waait stevig. Middag- temperatuur vandaag van 5 graden in het noorden tot 15 in het zuiden; morgen kouder. Denemarken: Vandaag bewolkt en kans op (mot)regen, morgen gere geld zon en op veel plaatsen droog. Opbeidedagenflinkwatwind. Mid dagtemperatuur vandaag rond 13 graden, morgen lager. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Zonnige perioden, maar soms ook wolkenvelden. In Schotland misschien wat regen. Middagtem peratuur ongeveer 14 graden, rond Londen wat hoger, morgen aan de Noordzeekust lager. België en Luxemburg: Zowel wol kenvelden als momenten met zon. Vandaag rustig, morgen een frisse noordwestenwind en misschien een bui. Middagtemperatuur van daag rond 15 graden, morgen enke le graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en flink wat zon. Morgen in het noorden en noordoosten kans op wolkenvelden. Middagtempera tuur vaak iets onder de 20 graden, morgen in het noorden wat lager. Portugal: Perioden met zon en waarschijnlijk overal droog. Tem peratuur 's middags rond 22 gra den, morgen plaatselijk hoger. Madeira: Zonnige perioden en droog. Temperatuur in de middag rond 20 graden. Spanje: In het zuidoosten aanhou dende kans op bewolking en op een bui. Elders geleidelijk meer zon en droog weer. Afnemende wind. Mid dagtemperatuur tussen 18 en 22 graden, in het noordwesten wel licht rond 25. Canarische Eilanden: Geregeld zon en bijna overal droog. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: droog en flink wat zon. Maxima vlak aan zee rond 22 graden. Tunesië: Aanhoudende kans op flink wat bewolking en op enkele re gen- en onweersbuien. Midds: temperatuur omstreeks 18gradei Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig. Middai temperatuur uiteenlopend van I tot.22 graden. Mallorca en Ibiza: Geleidelijk mei zon en minder wind. Afnemen; kans op een bui. Middagtempec tuur ongeveer 18 graden. Italië: In het zuiden soms wolke' sluiers. Verder zonnig. Middagten peratuur van 17 graden in hetzn den tot boven iets boven de i plaatselijk in het noorden. Corsica en Sardinië: Op Sardin wellicht soms wolkensluiers. Ve der zonnig. Middagtemperatui ondanks 18 graden. Malta: Wolkenvelden, ook kanso zon en misschien een bui. Max mumtemperatuur ongeveer 18 gn den. Griekenland en Kreta: Flinke zonn ge perioden, met name langs i Griekse westkust. Rond de Ege sche Zee soms hardnekkige kenvelden. Stijging van temper; tuur met op morgen maxima vanl graden op Rhodostot 18 op Korfu. Turkije en Cyprus: Droog en redelij zonnig weer. Iets minder koud rr op morgen middagtemperature van 10 graden rond de Dardanelle tot 16 op Cyprus. Duitsland: Vandaag naast wolkei velden ook zon, bijna overal droo en maxima rond 15 graden of w; hoger. Morgen op veel plaatse kouder, meer bewolking, me; wind en enkele buien, in de hog? gelegen gebieden met sneeuw. Zwitserland: Vrij zonnig. Morge aan de noordflank van de Alpe wolkenvelden en wellicht wat re gen of sneeuw. Middagtempere tuursomstegen de 20 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig. Morgen as de noordflank van de Alpen wolken velden en plaatselijk regen sneeuw. Zachter, met op morgei maxima van 16 graden rond Wene tot 23 in Karinthië. Polen: Vandaag plaatselijk reger Morgenflinkwatwinden (winterse buien. Middagtemperatuur daag rond 12 graden, morgen be duidend lager. Tsjechië en Slowakije: Vandae; aanvankelijk geregeld zon. Morgei enkele buien, in de hoger geleg&' gebieden soms met sneeuw; bo vendien een frisse noordwester wind. Maxima vandaag rond 1 graden, morgen lager. Hongarije: Vooral vandaag nog ge regeld zon. morgen wellicht e bui. Middagtemperatuur van 14tc 17 graden. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam - Utrecht-Zaltbommel vice versa A10 ringweg Amsterdam A12 Arnhem A2 Maasbracht A7 Marum

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4