Levenslang voor verpleger BSE kost veehouders duiten PZC PvdA: gedetineerden Melkertbaan geven Zware kritiek op deal justitie Breda met grote crimineel Aanbod kinderopvang is nog steeds te klein Weer illegaal afval in Limburg ondekt Belastingkantoren zo lek als een mandje binnenland 3 Sezit teckel nzet van (ort geding itaking bij 'hilips in loogeveen Rechtbank acht Hagenaar schuldig aan plegen van vijf moorden Belastingaftrek blauwhelmen Avebe verspreidde bruinrot Kinkhoest neemt sterk toe Gevaarlijke lichtschakelaar Vrouw baas op marineschip Verbod op ongewenste medische ingrepen donderdag 10 april 1997 redactie binnenland - Dierenliefde gaat oms ver. Dat geldt zeker voor jevrouw A Polman uit Zeve- die de rechter heeft inge- om haar beminde Daantje terug te krijgen, teckel, die officieel onder de 'Daan van Wijnbersland' e boek staat, is volgens me- ïouw Polman op 11 februari iet geweld uit haar huis gesto- 311. Via een kort geding, dat ko- iende maandag bij deArnhem- e rechtbank dient, wil ze dief wingen het troeteldier terug te rengen. Daantje maakt deel uit van de jfenis, die jonkheer F. Coenen ij zijn overlijden op 25 januari aliet. Mevrouw Polman, sinds 990 de levensgezellin van de delman, zegt dat hij zijn hele ei-mogen aan haar heeft over- emaakt. Tijdens zijn leven zou ejonkheer de Zevenaarse heb- en verzocht na zijn overlijden ooi'Daantje te willen zorgen, fa de dood van Coenen kreeg ïevrouw Polman echter bezoek an Coenens ex-echtgenote, olgens mevrouw Polman heeft ie toen Daantje uit haar wo- 'ing gekidnapt. GPD iOOGEVEEN - De leden van Ie industriebonden vair FNV en :NV bij Philips in Hoogeveen lebben woensdag besloten te [aan staken. Zij willen van Phi- ips een garantie dat ze niet in de fW terecht komen. Zoals ge- ueld wil Philips ongeveer de lelft van de duizend banen ver- ilaatsen naar Polen, ien laatste overleg over de zaak ïisluktë woensdag. Philips zegt [een garantie te kunnen geven. De bonden willen duidelijkheid ran het concern in welk tempo rer verplaatsing gaat. Volgens Ie bonden wist Philips dat zelf jok nog niet. Een voorstel van jakbondszijde om telkens pluk- es werknemers naar een andere laan te bemiddelen en daarna iet betreffende deel van de pro- luktie te verplaatsen leidde niet ot overeenstemming. De vakbondsleden stemden in net een staking voor pnbepaal- letijd. „Dat toont aan hoe hoog iet ze zit", aldus een vakbonds- voordvoerder. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft woensdag in het proces tegen de twee Haagse verplegers de 43-jarige hoofd verdachte Du M. wegens vijf moorden veroordeeld tot le venslang. Het Openbaar Minis terie (OM) had dezelfde straf ge- eist voor het plegen van zeven moorden. De 38-jarige mede verdachte J.H., zwager van Du M., krijgt acht jaar cel. De offi cier had tegen hem vijftien jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank acht Du M. schul dig aan de moord op vijf oudere- Haagse dames die hij verzorgde door hen zonder doktersvoor schrift zware medicijnen zoals morfine en insuline toe te die nen. Enkele van zijn slachtof fers waren zijn schoonmoeder (1980), C. Gualthérie van Wee zei, moeder van het voormalig CD A-Kamerlid Hans Gualthe- rie van Weezei (1993), C. Roëll (1995), de voormalig particulier secretaresse vanprinses Juliana en de Haagse miljonaire A Sloos-Fischer. H. is alleen ver oordeeld wegens moord op het laatste slachtoffer. Beide verplegers zijn ook schul dig bevonden aan verscheidene diefstallen. De rechtbank sprak ze vrij van deelname aan een criminele organisatie. Verder nam de rechtbank de conclusie van een psychiati-isch onder zoek over dat de feiten Du M. in enigszins verminderde mate kunnen worden aangerekend. De rechtbank acht Du M. niet schuldig aan twee van de zeven moorden die hem ten laste wa ren gelegd. In de zaken De Roo- ck en Roëll valt een andere doodsoorzaak niet uit te sluiten, zo oordeelt de rechtbank. Aan deze twee diende Du M. wel morfine toe, zonder dokters voorschrift. De hoofdverdachte verklaarde eerder „te hebben moeten helpen daar waar artsen het lieten afweten". Heer en meester De rechtbank is het daar niet mee eens maar neemt wel in ogenschouw dat een groot aan tal slachtoffers een slechte ge zondheid had. „Du M. beschikte als heer en meester over de le vens van kwetsbare mensen. De hang naar geld staat hier tegen over de drang tot levensbeëindi ging", concludeerde rechtbank voorzitter mr. L. Verhei j. Volgens Verheij heeft DuM. niet aangegeven dat hij het laakbare van zijn handelingen inziet, „Door zijn handelwijze is de rechtsorde buitengemeen ge schokt." De rechtbank ziet in haar vonnis een voorbeeldfunc tie voor mensen in de verple ging. „Kwetsbare mensen be hoeven rechtsbescherming". Du M.'s raadsman mr. P. Hoo- gendam toonde zich verbaasd over het vonnis. Volgens hem heeft de rechtbank met name in de zaak Sloos-Fischer onvol doende argumenten aange voerd om tot het oordeel moord te komen. Ook in de andere za ken zou de motivatie van de rechtbank volgens Hoogendam mankeren. Namens H. zei advo caat mi\ M. van Strien dat haar cliënt onschuldig is. Beiden hebben inmiddels namens hun cliënt aangekondigd in hoger beroep te gaan. ANP De Haagse verplegers A du M. en J. H. (op de rug gezien) en rechts de advocaat van J. H., A Frankende, op de eerste dag van hun rechtszaak op 3 februari. foto Paul Vreeker/ANP van onze parlementsredactie DEN HAAG - De PvdA wil gedetineerden ter voorbereiding op hun terugkeer in de samenleving eventueel in een Melkert baan plaatsen. Die banen zijn door het ka binet in het leven geroepen om langdurig werklozen met weinig opleiding aan werk te helpen. P-vdA-woordvoerder Zijlstra deed deze suggestie woensdag in de Tweede Kamer tijdens het debat over het voorstel voor «een Penitentaire beginselenwet van mi nister Sorgdrager van minister Justitie. Dit wetsvoorstel introduceert speciale programma's van maximaal twaalf maanden die gedetineerden buiten de ge vangenis onder het regime van Justitie kunnen doorlopen. Zo kunze een cursus volgen als de helft van hun straf erop zit: De programma's staan alleen open voor; gemotiveerde gevangenen die zich góed gedragen. Sorgdrager schat dat 20 van de gedetineerden voor deze vorm van re socialisatie in aanmerking komt. Ongeloof Het PvdA-voorstel stuitte op ongeloof van met name de WD-fractie. „Dit gaat wel «heel1 ver. U wilt mensen die een straf baar feit hebben gepleegd een premie ge ven door ze aan een baan te helpen", aldus VVD-woordvoerder Vos. ANP DEN HAAG - Nederlandse blauwhelmen die dienst deden in voormalig Joegoslavië hebben recht op dezelfde gunstige be lastingaftrek als Nederlandse werknemers die door hun werkgever zijn uitgezonden naar ex-Oostbloklanden. De Belastingkamer van de Hoge Raad heeft in een proefpro ces een Nederlandse officier die in 1996 zes maanden was uit gezonden naar Kroatië, de aftrek van 35 procent toegekend over zijn 'aangeklede' wedde van Defensie. De bezoldiging werd bijna verdubbeld door de afkoop door Defensie van rust- en werktijden en de onbelaste VN-toelage. Gewone werknemers kunnen bij uitzending naar het voorma lige Oostblok 35 procent van hun inkomsten in aftrek brengen als benadering van de extra kosten die zij maken. ANP TER APELKANAAL Het aardappelzetmeelconcern Avebe uit Ter Apelkanaal, blijkt vorig jaar aan honderd boeren met bruinrot besmet pootgoed te hebben geleverd. Alle honderd waren ze gevestigd in het Gronings-Drentse veenkoloniale gebied. Hoewel niet in alle gevallen duidelijk is in hoeverre de opbrengst uit dit pootgoed is aangetast, heeft de Plantenziek- tekundige Dienst (PD) in Wageningen besloten al deze aard appelen uit voorzorg te vernietigen. Directeur S. Meerman van de agro-businèssunit van Avebe raamt de schade op 'vele tonnen'. De Avebe-directeur gaat er van uit dat de PD opdraait voor de schadepost omdat deze in stantie had moeten voorkomen dat de besmette partij poot goed destijds via het handelshuis ACM is doorverkocht. GPD BILTHOVEN - Het aantal meldingen van kinkhoest heeft de ze winter een recordhoogte bereikt. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg registreerde 1665 meldingen. In heel 1996 kwamen er 2771 meldingen binnen. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) kan geen verklaring geven voor de forse stijging. Mogelijk valt die toe te schrijven aan veranderingen van de kinkhoest- bacterie. De effectiviteit van het vaccin is volgens het RIVM niet in het geding',. Het aantal meldingen stijgt overigens al enige jaren. In 1995 werd 319 keer aangifte gedaan. Kinkhoest is een kinderziekte waarbij de luchtwegen ontsto ken raken. ANP AMSTERDAM - Industrie Producten Compagnie (IPC) heeft de lichtschakelaar Fitting Sound Switch uit de handel geno men. Het apparaat voldoet niet aan de veiligheidseisen. Het is mogelijk delen aan te raken die onder spanning staan. Onder zoek van de Keuringsdienst van Waren heeft dat uitgewezen. De schakelaar is in de periode van 15 tot en met 29 maart uit sluitend verkocht door de Gamma-bouwmarkten, In totaal ging het om duizend stuks. ANP DEN HELDER - De Koninklijke Marine krijgt voor het eerst in haar geschiedenis 'een vrouw als commandant van een oor logsschip. De nu 31-jarige Jeanette Morang neemt in novem ber het bevel over van een mijnenjager, hoogstwaarschijnlijk Hr. Ms. Willemstad. Het schip telt circa 40 bemanningsleden. Morang is één van de twee overgeblevenen uit een eerste lich ting van 5 vrouwen die in 1986 afstudeerden aan het Konink lijk Instituut voor de Marine (KIM) in Den Helder. Momenteel is zij artillerie-officier aan boord van het fregat Witte de With. De marine kent al sinds 1944 vrouwelijke militairen, maar die waren nooit opgeleid voor varende functies. Tegenwoordig worden vrouwen alleen nog uitgesloten van onderzeeboten en het Korps Mariniers. GPD van onze redactie binnenland BREDA - Justitie in Breda heeft door eigen toedoen een grote drugszaak met tientallen ver dachten laten stuklopen. Moed willig en misleidend zijn er in liet geheim vergaande en ontoe laatbare afspraken gemaakt met een grote medeverdachte. ,Als dit aanvaard wordt, dan zal binnenkort de calculerende Crimineel het Openbaar Minis terie volledig in de tang hebben. Niet-ontvankelijkheid van het OM is het enige antwoord", al dus mr. D. Moszkowicz namens zeven andere advocaten. DEN HAAG - Minister Borst (Volksgezondheid) vpl ongewenste medische ingrepen binnen vier we ken verbieden. Zij wil een verbod afkondigen in een algemene maatregel van bestuur, die zij aan de Tweede Kamer voorlegt voordat deze in werking treedt. Borst noemde de termijn van vier weken gisteren in de Tweede Kamer. De mi nister wil een medische instelling snel kunnen5 verbieden bepaalde han- delingen uit te voeren als ziji die om maatschappe lijke, ethische of juridi sche redenen. Ongewenst vindt. Te denken valt aan het werk van een gender- kliniek die beweert1 te 1 'kunnen regelen dat ou- 1 ders een meisje of jongetje 1 als kind krijgen. Borst wil een geslachtskeuze om niet-medische -redenen7 verbieden. Ook is het klo nen van mensen als voor- beeld genoemd. l;l De Kamer steunt dit stre- ven, evenals een procedu re die een snel besluit mogelijk maakt. Een alge mene maatregel van bestuur kan heel snel in- gaan, voor een wetsvoor stel is al snel twee jaar no- 7 dig, aldus Borst. ANP In Breda stonden woensdag acht hoofdverdachten terecht in de 'Juliet-zaak' over XTC- smokkel, wapenhandel, afper sing, gijzelingen en bedreigin gen. Om deze acht - en hun 30 kornuiten die later nog berecht worden - te kunnen pakken, maakte justitie dankbaar ge bruik van de verklaringen van een van de bendeleiders. In ruil voor een naar verhouding ldeine straf, tonnen voordeel en hoogstwaarschijnlijk binnen kort de vrijheid, wilde een 30- jarige verdachte zijn vroegere makkers er wel bijlappen. Ruil Die door justitie bevestigde deal werd echter volgens de verdedi gers niet uitgevoerd volgens de bestaande criteria en recht spraak voor dergelijke overeen komsten. Zo zouden het College van Procureurs Generaal en de Centrale Toetsings Commissie, die dergelijke overeenkomsten toetsen, niet of nauwelijks op de hoogte zijn gebracht. Justitie liet bovendien een veel zwaar dere crimineel lopen in ruil voor mindere goden binnen de orga nisatie. De beloning voor de ver dachte die dinsdag de afgespro ken twee jaar cel hoorde eisen, staat in géén verhouding met de door hem gepleegde feiten. Als klap op de vuurpijl werd door het Bredase parket, en vooral officier van justitie mr. C. van Spierenburg, zodanig ge heimzinnig gewerkt dat de ver dachten geen eerlijk proces meer hebben. Alles bij elkaar genoeg om het OM de zwaarst mogelijke straf - niet-ontvan kelijkheid - te geven, vinden de raadslieden. De rechtbank kan die tikken op de vingers meteen uitdelen en dan is de zaak kapot. Zo niet, dan willen de verdedigers eerst getuigen van justitie en politie horen over de afspraken. Ook zou de officier volgens raads man mr. G. Spong nog één kans kunnen krijgen alle openheid te geven over de deal. De officier werd niet warm of koud van de kritiek. Volgens hem is er open en bloot genoeg gewerkt en ge beurde er niets onrechtmatigs bij de deal. De rechtbank wil pas bij het eindvonnis een beslissing geven over de niet-ontvankelijkheids- vraag. Morgen wordt begonnen met de feitelijke behandeling van de zaak. ANP Mevrouw Peerboom van de provincie Limburg ruikt woensdag aan de vervuilde grond in het waterwinningsgebied tussen Bemelen en Cadier en Keer. foto Annemiek Mommers/ANP De tweede vondst gisterochtend bestond uit elf vaten. Een ge deelte daarvan is terechtgekomen op het terrein van de Neder landse Spoorwegen. Een ander deel werd gevonden op grondge bied van Maastricht. Er is volgens de politie niets weggelekt. Volgens de politie zijn alle vaten weggehaald en naar een che misch verwerkingsbedrijf gebracht. De eerste vondst ging om 3.000 liter chemisch afval. Na onder zoek bleek dat de stoffen niet gevaarlijk waren voor het drink water. Deze vaten met zoutzuur en zwavelzuur zijn inmiddels ook weggehaald. ANP van onze redactie binnenland MAASTRICHT - In Limburg is een tweede illegale afvaldump ontdekt. De politie in Maastricht denkt dat het gaat om afval van een illegaal XTC- of amfetaminelaboratorium. De partij werd gevonden tussen Maastricht en Gronsveld. Dinsdagavond werd door wandelaars chemisch afval ontdekt in het gebied tussen Bemelen en Cadier en Keer. In de vaten en con tainers zit vermoedelijk aceton, zwavelzuur en zoutzuur. van onze verslaggevers LEEUWARDEN - De BSE-af- faire komt de gemiddelde vee houder al gauw op een verlies post te staan van 20.000, ook al is de ziekte niet op zijn bedrijf aangetroffen. De voorzitter van de afdeling melkveehouderij van de Fries-Flevolandse Land en Tuinbouworganisatie, Jan Hesselink, heeft de rekensom snel opgemaakt. Mogelijk dat het derven van inkomsten nog groter wordt als alle aspecten onder de loep worden genomen. Vorig jaar, toen de ziekte zich in alle omvang in Groot- Brittan- nië openbaarde, kregen in het buitenland de consumenten de schrik in de benen. De Neder landse verbruiker bleef het rundvlees trouw, in onze ex portlanden - met name in Duits land - was dat niet het geval. Daar daalde het verbruik met enkele tientallen procenten, waardoor de vleesprijzen kel derden. Omgerekend per boer schat Hesselink dat een gemiddelde veehouder voor de afzet van zijn vee toen 12.000 minder heeft ontvangen dan een jaar eerder. Nu ons land na de BSE-gevallen in Wi'lp en Kollum het erg moei lijk krijgt bij de export van rundvee in al zijn variaties komt daar nog het een ander over heen. Hesselink verwacht dat door het grotendeels wegvallen van de export van levend vee de druk op de slachtprijzen nog sterker zal toenemen..Als de export stil komt te liggen houdt dat in dat die dieren op het bedrijf blijven. Dat betekent dus dat er koeien moeten worden geruimd, want je bent gebonden aan je melk quotum. Ik voorzie dan ook dat ons dat een tot twee cent per ki logram melk gaat kosten". Dat komt neer op zo'n 8000. Daar mee komt de optelsom op ruim 20.000". Kritiek CDA Na de Nederlandse Melkvee houdervakbond dinsdag heeft ook het CD A-Kamerlid Van dei- Linden twijfels over de volledi ge slacht van de veestapel op boerderijen waar BSE is aange troffen. „Als het gaat om een niet be smettelijke ziekte, zoals BSE is voor ons de noodzaak van zo'n slacht voor gezondheid van mens en dier niet aangetoond", aldus de CDA'er. Hij bepleit om van onze parlementsredactie DEN HAAG - Er zit groei in de kinderopvang, maar de wacht lijsten blijven lang. Het grootste knelpunt is de buitenschoolse en betaalbare opvang. De kin deren worden groot, -maar het aanbod aan voorzieningen dreigt klein te blijven. Dat constateerde minister Mel- kert (Sociale Zaken) woensdag in Den Haag bij de presentatie van het Jaarboek Emancipatie. Hij noemde de zorg de achilles hiel van de emancipatie. Twee derde van de tijd die wordt be steed aan het huishouden en de kinderen komt voor rekening van vrouwen. Als er jonge kin deren zijn is dat zelfs driekwart van de tijd. Vrouwen blijken de tijd die nodig is voor het huis houden efficiënt te kunnen ge bruiken. Melkert: „Ze moeten wel. Mannen steken nauwelijks een hand extra uit". Probleem De Nederlandse vrouw zal aan het begin van de 21e eeuw niet zijn uitgeëmancipeerd. Melkert signaleerde een gebrekkige in frastructuur voor de combina tie van arbeid en zorg. Meisjes en vrouwen hebben hun onder wijsachterstand ingehaald. Maar de slechte arbeidsmarkt positie van laag opgeleide vrou wen en de moeilijke positie van bijstandsmoeders is onvermin derd een probleem. ANP een door BSE getroffen bedrijf af te sluiten en de dieren in leven te laten. Dan kan na verloop van tijd worden vastgesteld welke koeien de ziekte hebben. Het argument dat een groot schalige slacht nodig is omdat de BSE-koeien mogelijk besmet zijn via het veevoer en dat dan ook de andere dieren de ziekte onder de leden kunnen hebben, weegt voor Van der Linden niet zwaar. „Dat geldt dan ook voor andere bedrijven waar het vee voer mogelijk is terechtgeko men." Overigens zijn er nog geen bewijzen gevonden dat be smet veevoer is gebruikt. PvdA VVD en D66 steunen de aanpak van minister Van Aartsen. Waarschijnlijk praat de Kamer volgende week woensdag met de bewindsman over de kwestie. ANPGPD van onze red\ctie binnenland DEN HAAG - De Rekenkamer vindt dat in de belastingkanto ren te slordig wordt omgegaan met gegevens over belastingbe talers. De werknemers houden zich onvoldoende aan de voor schriften, zo blijkt uit het woensdag gepubliceerde rap port „Informatiebeveiliging Belastingdienst". Gaten in inbraakbeveiliging, toegangscontroles en het laten slingeren van gegevens, maken de belastingkantoren zo lek als een mandje. Men blijkt zich vaak niet aan de voorschriften te houden, omdat dit leidt tot tijdverlies en tot een minder flexibel inzetten van werkne mers. Zo komt het voor dat papieren aan het eind van de werktijd niet opgeslagen worden in kas ten, zoals is voorgeschreven, omdat ze dan de volgende dag terug gezocht moeten worden. De Rekenkamer nam pools hoogte bij vijf belastingeenhe den. Bij alle vijf lag niet-open- bare informatie open en bloot in niet afgesloten werkkamers, waardoor die toegankelijk was voor onbevoegden. De Belas tingdienst neemt ook onnodig risico's door het verspreiden van papieren documenten die ook in elektronische vorm worden aangeleverd. Ook zijn wachtwoorden, die er voor moeten zorgen dat slechts bepaalde personen toegang hebben tot bepaalde informatie in computers, vaak algemeen bekend doordat ze gewoon op de computers worden geplakt. Zo kunnen meer ambtenaren werk doen dat hun voor handen komt. en kunnen ze dus flexibeler worden ingezet. Rechten om privacy-gevoelige gegevens te lezen worden auto matisch toegekend bij indienst treding, De voorgeschreven procedures om te voorkomen dat bij calamiteiten belangrijke informatie verloren gaat, wor den niet altijd opgevolgd. Veel oud-medewerkers en tijdelijke krachten die al uit dienst waren bleken na vertrek nog steeds de mogelijkheid te hebben om via hun wachtwoord door te drin gen in de computersystemen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën zei in een reactie dat de beveiliging van vertrouwelijke informatie al 'een permanent punt van aan dacht' is, Plij erkende echter dat er 'af en toe wel eens spaanders vallen'. „Niets menselijks is ook een belastingambtenaar vreemd", aldus de zegsman. „Als je gaat zoeken, kun je altijd wel iets vinden." Staatssecreta ris Vermeend vindt dat de Re- 1 kenkamer de zaken te ernstig voorstelt, maar hij neemt de aanbevelingen van de kamer om de situatie te verbeteren goed deels over. Een tv-ploeg van RTL liet dins dag zien hoe makkelijk het is bij geheime belastinginformatie te komen. Ongehinderd drong zij het belastingkantoor in Den Haag binnen. Zonder toegangs pasjes kon ze beveiligde afde lingen betreden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3