/Vxel beproeft papiercontainers PZC Beste voetbalteams van rayon Hulst De postbode was een blijvertje Bijna had Nederland een Duitse prins tot koning moeten kronen Vlalende molen kost Vxel half miljoen Draaibrug Sluiskil tot eind september gedeeltelijk gestremd zeeland z 15 gemeente hoopt op hoger inzamelrendement door blauwe rolemmers Kunstenaars gevraagd voor kunstmarkt in Oostburg donderdag 10 april 1997 ïonze verslaggever lené Hoonhorst XEL - Burgemeester en wet- ouders van Axel hopen de op- rengst van oud papier in de ge- neente omhoog te brengen door peciale blauwe minicontainers d de gemeente uit te zetten. Het andelijk nagestreefde inzamel - endement van 85 procent ■ordt in Axel nog lang niet ge aaid, ondanks verbeterde uis-aan-huis-ophaaldiensten oor verenigingen en de ge- ncente. Een proef met rolem- oers voor papier moet uit wij- vieuvvbouvv mag apen karakter l-Vlaanderen liet aantasten an onze verslaggever IXEL - De gemeente Axel moet rel bouwen om mensen de kans geven in de gemeente te blij- en en zich er te vestigen, maar lient daarbij de landscliappe- ijke waarde in het oog te hou- len. vdA'er M. van Oyen wees oensdag tijdens de vergade- van de commissie ruimte- jke ordening op het belang van iet handhaven van het 'eigene' an Zeeuws-Vlaanderen. Axel loet zich niet laten meeslepen loor het verlangen naar groei en iaarbij het 'zorgvuldig ruimte- ieslag' uit het oog verliezen, ïeende Van Oyen. Hij refereer- le aan het 'wervend optreden an een buurgemeente dat niet het belang van de inwoners )e PvdA'er kreeg steun van bur gemeester W. de Graaf, maar L. len Doelder-van de Voorde VVD) vond het toch niet gek dat Hulst (want op die buurgemeen- doelde Van Oyen) de landelij- epers had gehaald met het idee m Belgen naar de Reynaert- itad te halen. Den Doelder: „Dat neemt niet dat Axel inderdaad het ei gen karakter moet bewaren en met een baanbrekend plan als van de Hoven van Axel zal dat ook zeker wel lukken." zen of daar binnen enkele jaren verandering in kan komen. Axel wil binnen een paar jaar zo'n vierhonderd ton oud papier méér ophalen in de gemeente om aan de landelijke milieu-eisen te voldoen. Per inwoner van Ax el wordt de laatste jaren zo'n 39 'kilo oud papier opgehaald, ter wijl het streefgetal op 72 kilo per persoon ligt. Het uitzetten van zo'n 750 rolemmers in Zuid- dorpe, Overslag, Magrette, Spui en een deel van het Axelse bui tengebied deze zomer moet de gemeente leren of de blauwe (de De zeventallen van de Marijlceschool en de St. Anthoniusschool uit Axel in het heetst van de strijd. foto Charles Strijd van onze medewerker SINT JANSTEEN - Het jongenselftal van basisschool Ter Duinen uit Kloosterzande en het meisjesteam van De Schakel uit Vo gelwaarde hebben zich geplaatst voor deelname aan het Zeeuws voetbalkampi oenschap. Beide teams veroverden woensdag de titel van het rayon Hulst. De jongenselftallen speelden de finale wedstrijden op het sportveld in Sint Jan steen. Na voorronden tussen de scholen uit de gemeenten Hulst, Axel, Hontenisse en Sas van Gent, streden hier nog acht scholen, ingedeeld in twee poules om de hoogste eer. ïnpoule A eindigde Marijke 1 uit Axel met 7 punten op dé eerste plaats. In de tweede groep ging de pouleoverwinning naar Ter Duinen, eveneens met 7 punten. In de spannende finalewedstrijd bleek één doelpunt van de jongens uit Kloosterzan de voldoende om de rayontitel in de wacht te slepen. Ter Duinen reist woensdag 23 april naar Nieuwdorp Voor de Zeeuwse ti telstrijd. Uitslag: Ter Duinen, 2 Marijke 1,3 Eike laar (Koewacht), 4 Bernardus (Clinge), 5 Inghelosenberghe (Sint Jansteen), 6 Marijke 2, .7 Warande (Axel), 8 Antonius (Axel). De»meisjeszeventallen werkten de finale wedstrijden in Kloosterzande af. Op het sportcomplex van de voetbalvereniging Hontenisse kwamen eveneens in twee poules acht teams in de groene wei. In poule A greep De Ark uit Hulst met twee overwinningen en één gelijkspel de eerste plaats. In poule B eindigde De Schakel op de eerste plaats met twee keer een 0-0 wedstrijd en één overwinning. In de finale ontliepen beide teams elkaar nauwelijks. Na de reguliere speeltijd stond er nog steeds een 0-0 stand op het scorebord. In de beslissende.strafschoppenreeks scho ven de meisjes; van De Schakel het team van De Ark met 3-2 opzij. De Schakel neemt 23 april in Westkapelle aan de Zeeuwse titelstrijd deel. Einduitslag: 1 De Schakel, 2 De Ark, 3 De Oostvogel (Lamswaarde), 4 Marijke (Ax el), 5 Antonius (Axel), 6 De Rreeke (West- dorpe), 7 De Warande (Axel), 8 De Stelle (Philippine). internationale kleur voor pa pierbakken) containers aan slaan. De aanschaf en het uit zetten van de containers kost de gemeente zo'n 54.000 gulden. Overigens is. betogen B en W, uit vorige experimenten steeds ge bleken dat inzamelmaatregelen op termijn niet kostenverho gend werken Door meer oud papier op te halen, bespaart de gemeente een - veel hoger - be drag aan stortingskosten. Daar naast hoopt het college dat Axel voor de proef aanspraak kan maken op subsidie uit het Pro vinciaal Milieufonds. In elk geval zal de gemeentelijke af valstoffenheffing niet omhoog hoeven, omdat er minder afval in de grijze containers voor rest stoffen hoeft te belanden. Kostendaling De afval verbrandingskosten worden daardoor lager, ver wacht het Axelse college. Met een beet je geluk zouden de tota le kosten voor het huishoudelijk afval zelfs nog kunnen dalen, 'maar het uiteindelijke resul taat blijft afhankelijk van de medewerking van de bevol king', betoogt het college. De mensen in het proefgebied krij gen tussen half en. eind juni hun 'proefbak', een maand later be gint de inzameling. Begin vol gend j aar bekijkt het gemeente bestuur of de aparte inzameling - die overigens ook goed is voor de ophalers en aan alle eisen van de Arbeidsinspectie voldoet - van oud papier het gewenste ef fect. heeft. De leden van de commissies fi nanciën en openbare werken vergaderen maandag 14 april gezamenlijk over het container- voorstel. De vergadering wordt gehouden in het Axelse stadhuis en begint om 19 urn-. SAS VAN GENT Vogelhuisjes - Vogelliefhebbers die een vogelhuisje in de tuin willen, kunnen dinsdag 15 april in het Sasse centrum De Rose- laer zelf een huisje maken. Een handige medewerker van het Sociaal Kultureel Werk geeft uitleg en doet desgewenst din gen voor. De workshop is, tegen een materiaalvergoeding, vanaf 9 uur te volgen in De Roselaer. Leonard Maenhout en Cecilia van Geertruij vierden dinsdag in Koewacht het diamanten huwelijksfeest. foto Charles Strijd van onze verslaggever KOEWACHT - Leonard Maen hout en Cecilia van Geertruij, beiden 84 jaar, vierden dinsdag hun diamanten huwelijk in het Koewachtse verzorgingshuis De Lange Akkers. De medewer kers van De Lange Akkers trak teerden het echtpaar Maenhout, hun twee kinderen, kleinkind en achterkleinkind op een heilige mis, een drukbezochte receptie en een maaltijd. „Alles was echt fantastisch ge regeld, de mensen hier hadden echt hun best gedaan voor vader en moeder", liet een enthousias te dochter weten. Het echtpaar Maenhout woont, al een halve eeuw in Koewacht. Maar de lief de begon in Graauw, het dorp waar beide echtelieden werden geboren en getogen. Leonard was postbode en kwam zodoen de langs elke deur in Graauw, bij de deur van Cecilia duurde het op een gegeven moment wat langer. Postbode bleef Maen hout zijn hele carrière, 47 jaar lang. Na de oorlog verplaatste hij zijn werkterrein naar Koe wacht. Zijn gezin bleef de eerste maanden in Graauw, omdat er nog niet direct een woning be schikbaar was. Het echtpaar Maenhout kon zich tot op hoge leeftijd zelf uit stekend redden, maar anderhalf jaar geleden verhuisden ze naar het verzorgingshuis, omdat ze niet meer zo heel goed ter been zijn, Binnen het bejaardenhuis kan het echtpaar nog prima 'uit de kant'. De hobby's schieten op de staande wip (Leonard) en hand werken (Cecilia) staan niet meer op het dagelijkse programma, maar kaarten doet Maenhout nog steeds. van onze verslaggever Hoonhorst AXEL - Als de gemeenteraad van Axel ruim een half miljoen jilden beschikbaar stelt, wordt iet centrum van het marktstad je over enkele jaren weer opge sierd door een geheel gerestau reerde korenmolen. Als de molen geen meel hoeft te malen en Axel dus genoegen neemt liet alleen een 'draaimolen' - ran het zelfs al voor 450.000 tuiden. In de raadsvergadering van donderdag 24 april hakken ile Axelse politici de knoop door. het Axelse stadhuis was woensdag nog hard gewerkt om ie leden van de commissie raimtelijke ordening 's avonds ten voorstel voor te kunnen leg- ;en. De commissieleden kregen iet voorstel direct aan het begin van de vergadering pas te lezen, maar vonden dat geen beletsel het direct te behandelen. Voor 1.148.200 gulden kan de negentiende-eeuwse korenmo len in oorspronkelijke staat worden hersteld. Door een goedkoper kruiwerk, een ande re houtsoort in het krui wiel en een geteerde molenkap in plaats van eiken schaaldelen kan de gemeente 48.200 gulden bespa ren. Helft Bijna de helft van het resterende bedrag is de afgelopen jaren al bijelkaar gebracht. Bedrijven en particulieren zegden tot nu een kwart miljoen toe, Axel spaarde de afgelopen jaren 115.000 gulden aan monumen tenbudgetten, de Stichting Ax else Molen bezit 125 mille en via verschillende subsidiefondsen is nog eens 45 mille binnen te Aalgoot over dijklichaam )ij Ouwerkerk OUWERKERK - Over de Oos- terscheldedijk bij de Ouwer- takse kreek komt een aalgoot. Waterschap Zeeuwse Eilanden trekt 10.000 gulden uit voor de goot, waardoor glasaal uit de Oosterschelde naar boven kan kuipen, het zoete binnenwater tegemoet. Ben Schouwse hengelsportver- eniging heeft om de goot ge vraagd. In het gebied van Zeeuwse Eilanden zijn nog twee telgoten, bij Prommelsluis op Schouwen en bij Hoedekens- ferké: halen. Burgemeester en wet houders stellen voor om de over blijvende 565.000 gulden met een halve ton te beperken door slechts één stel maalstenen aan te schaffen in plaats van de oor spronkelijke twee stellen. Bezichtiging Door helemaal van maalstenen af te zien, kan nog eens vijftig mille worden bezuinigd, maar het college vindt dat zelf 'geen optie', zei burgemeester W. de Graaf woensdag tijdens de ver gadering. Het college wil echter bezoekers de gelegenheid geven om de molen ook van binnen in functie te zien en de meeste commissieleden leken het daar mee eens te zijn. Het voorstel wordt maandag 14 april dan ook door de leden van de commissies openbare werken en financiën besproken, want alleen R van der Heijden (D66) wilde liever nog een maand wachten met het voorstel. De overige commissieleden willen echter nog in april beslissen over het opknappen van de mo len. Burgemeester De Graaf be vestigde daarom na de vergade ring er nog steeds vanuit te gaan dat aan het eind van dit jaar al aan de verrijzenis van de molen wordt gewerkt. Seniorenclub in Zaamslag viert jubileum ZAAMSLAG - De Stichting Welzijn Ouderen Zaamslag be staat 1 mei vijfentwintig jaar. Reden voor het bestuur van de Stichting om de activiteiten eens extra in de schijnwerpers te zetten. Daarom worden er in de week van 14 tot 18 april aller lei activiteiten op touw gezet. In het Dorpshuis aan de Rie- mensstraat wordt maandag 14 april (van 13 tot 16.30 uur) een kaarting gehouden tegen het Trefpunt uit Axel. Op dinsdag kan er vanaf 10 uur worden meegedaan met de gymnastiek - groep, na de lunch zijn er sjoel wedstrijden. De volgende dag wordt er een een competitie koersbal gehouden. Op donder dag kunnen zangliefhebbers tussen 10 en 12 uur terecht bij het koor, de middag staat in het teken van het handwerken. De feestweek wordt vrijdag (10- 16.30 uur) afgesloten met een partijtje biljarten. Tevens wordt er een wedstrijd gespeeld tegen het Axelse team van het Tref punt. van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - Nederlan ders zijn eerder voor het Oranjehuis dan voor een ko ninkrijk. Middelburger René Cleverens noemt vrijwel ach teloos een aantal periodes op waarin de monarchie met uit sterven werd bedreigd. Ook in de eerste jaren van deze eeuw hielden erfopvolging en troon pretendenten de gemoederen bezig. Maar de opvatting 'Oranje of niets' houdt zeker stand in een tijd waarin de dy nastie wordt bedreigd. Cleverens, Oranje-kenner en geïnteresseerde in de hoge adel, raakte gefascineerd door deze roerige periode. Vanaf donderdag ligt zijn boek 'De Oranje-erfopvolging rond de eeuwwisseling' in de winkel. De perikelen beginnen rond de keuze van een geschikte huwe- lijkskandidaat voor Koningin Wilhelmina. Wilhelmina koos uit een aantal adellijken voor hertog Hendrik van Mecklen- bux-g. Zij trouwden in 1901, waardoor plots enkele Duitse prinsen in aanmerking kwa men voor troonopvolging. Dat werd versterkt omdat konin gin Wilhelmina veel miskra men kreeg. Zeven, volgens sommige bronnen, vier vol gens veel gegevens. En als Wil helmina kinderloos was geble ven, waren de afstammelingen van groothertogin Sophie van Saksen-Weimar, zuster van koning Willem III in aanmer king gekomen. Orangisten „Na enkele omwegen kwamen de rechten voor troonopvol ging in praktische zin terecht bij de prinsen Heinrich XXXH Reuss, zijn broer Heinrich XXXIII Reuss of Prins Wil helm von Ried. Vooral de 33e Reuss was een charmante per soonlijkheid en een intelligen te man. Maar velen namen toch een sceptische houding aan tegenover een Duitse op volging. De orangisten hoop ten dat Wilhelmina toch nog een kind zou krijgen. Op 30 april 1909 was het groot feest toen Juliana werd geboren." René Cleverens en zijn vrouw vonden voor het rijk geïllus treerde boek, dat op het druk werk na geheel onder eigen beheer is ontwikkeld, veel in formatie in het Rijksarchief te René Cleverens, schrijver van 'De Oranje-erfopvolging rond de eeuwwisseling': „Je krijgt niet snel toegang meer tot een paleis." foto Ruben Oreel 's Gravenhage. Ook gingen deuren van Duitse vorstenhui zen open en had hij veel aan de correspondentie van prinses Marie Alexandrine Reuss. „Het was een boeiende speur tocht. Dit boek bevat gegevens die niet eerder gepubliceerd zijn. Ik heb ook veel aan een manuscript van Prinses Reuss gehad. De overgrootmoeder van Cornélie Polderman was dik bevriend met de moeder van Heinrich Reuss de XXXII en XXXIII. Cornélie woont in Veere en zij is voor mij een ka talysator geweest om dit boek te schrijven. Zij wist dat ik, door mijn jarenlange belang stelling voor het vorstenhuis, veel materiaal bezat en dat ik met authentiek bronnenmate riaal die periode meer zou la ten leven." Fascinatie Als klein jongetje verzamelde hij al plaatjes van het vorsten huis en werden ook kastelen ingeplakt. De grandeur van de hoge adel sprak hem aan. Hij raakte die fascinatie niet kwijt. In dejarenl967 tot 1977 was Cleverens een bekende gast in de Nederlandse palei zen. Hij bouwde goede contac ten op met hofmaarschalk Van Zinnicq-Bergmann. „De hof maarschalk bekleedde allerlei functies, van jagermeester tot intendant van Huis ten Bosch. Van hem hoorde ik veel over de koninklijke hofhouding. Ook met eerste stalmeester Biss- hoff had ik een goede band. „Tegenwoordig is de drempel hoger. Je krijgt niet snel meer toegang tot een paleis. Er is veel veranderd. Ook de hiërar chie is afgenomen. Vroeger had je bij voorbeeld een opper- eerste, tweede, derde stal meester. Dat gold voor alle functies. Er is een vervlakking ontstaan en dat vind ik jam mer. Er gaat al zoveel verloren. Ik ben geen orangist, maar hou wel van ceremonieel. Uit een soort efficiëncy-drang zijn de trappen verdwenen. Dat is het gevolg van onze calvinistische aard." In zijn dertiende boek wordt duidelijk dat de veerkracht van koningin Wilhelmina het oranjehuis in stand heeft ge houden. Want ook al was ze in 1902 ernstig ziek en werd voor haar leven gevreesd, ze bleef op de been. „Als ze toen was gestorven, was de troonopvol ger geen orangist geweest. Pas veel later werd de grondwet aangepast. Want zo gemakke lijk ging dat niet. De tijdgeest moest veranderen. Daar zorg de onder andere de Eerste We reldoorlog voor. In 1922 durf de ook de juristen het aan om de wet te wijzigen en werd de erfopvolging beperkt tot di recte afstammelingen van ko- ninging Wilhelmina. De Duit se troonpretendenten werden definitief uitgesloten. René Cleverens. De Oranje-erfop volging rond de eeuwivisseling. Troonpretendenten en huwelijks kandidaten 1898-1909. Uitgege ven in eigen beheer, f 89,90. Vanaf donderdag in enkele boekwinkels. Oplage: 1000.130 Pagina's en 319 voetnoten. van onze verslaggever Marcel Modde SLUISKIL - De dienstkring Zeeuws-Vlaanderen van Rijks waterstaat begint zaterdag 19 april met uitgebreide onder houdswerkzaamheden aan de draaibrug bij Sluiskil. Naar verwachting zal het karwei tot eind september in beslag ne men. De zuidelijke parallelweg, het fietspad en de hoofdrijbaan worden in fases afgesloten voor doorgaand verkeer. Een totale stremming van de brug over het Kanaal Gent-Ter- neuzen kan worden beperkt tot twee weekeinden, verwacht Rijkswaterstaat. Al het wegver keer moet tussen vrijdagavond 20 juni (19 uur) tot en met maan dagochtend 23 juni (7 uur) en vrijdagavond 11 juli tot en met maandagochtend 14 juli reke ning houden met een omleiding. Tijdens deze stremming zal de rijkspont voor (brom)fietsers - op aanvraag- een veerdienst on derhouden. Omleiding De werkzaamheden beginnen op 19 april. Tot en met 9 mei wordt de zuidelijke parallelweg afgesloten. Het landbouwver- keer wordt over de hoofdiij- baan geleid. Van 12 mei tot en met 29 mei gaat het noordelijk fietspad dicht en vindt er voor (brom)fietsers een omleiding plaats over de parallelweg. De werkzaamheden aan het fiets pad en de parallelweg worden in de periode 23 augustus en 29 september voltooid De afsluiting van de hoofdrij baan vindt plaats van 31 mei tot en met 20 juli. Van de gelegen heid wordt gebruikt gemaakt om reconstructiewerkzaamhe den uit te voeren aan de Rijks weg 61. Als gevolg daarvan is er tussen de kruispunten met de Haannanweg en Sparkspolder geen verkeer mogelijk. Ook de aansluitingen met de Tractaat- weg is in de richting Sas van Gent gestremd voor verkeer ko mende uit Terneuzen en Zaamslag. Het verkeer wordt met behulp van borden omge leid. Sas van Gent De brug over hel: kanaal bij Sas van Gent staat pas volgend jaar op het programma voor ingrij pend onderhoud, aldus J. den Hartigh van de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen. Een pre cieze datum is nog niet gepland. Over de eventuele problemen en knelpunten die tijdens die stremming kunnen optreden, zal voordien overleg plaatsvin den met de verantwoordelijke instanties in de Belgische buur gemeente Zelzate. Den Hartigh verwacht dat het verkeer van de werkzaamheden bij Sas van Gent minder overlast zal onder vinden, omdat Rijkswaterstaat zich daar voornamelijk zal be perken tot reparaties aan de brug en niet zozeer aan de we gen. LAMSWAARDE Rommelmarkt - Fanfare Vrij heid Eendracht houdt op zater dag 26 april vanaf 13.00 uur haar jaarlijkse rommelmarkt in dorpscentrum De Luifel in Lamswaarde. OOSTBURG - Beeldend kunstenaars hebben op pink sterzaterdag 17 mei de gele genheid hun werk te tonen aan het publiek in het cen trum van Oostburg. De kunstmarkt wordt gehou den van 11.00 tot 17.00 uur. De organisatoren zijn op zoek naar schilders, aquarel listen, pottenbakkers, teke naars en andere beeldend kunstenaars die zich willen presenteren op de markt, Ook mensen uit de klein kunst, zoals accordeonisten, violisten en mime-spelers zijn welkom. Belangstellen den kunnen een inschrijffor mulier aanvragen bij mevrouw van Kampen, Burchtstraat 6, 4501 BJ in Oostburg of bij mevrouw Francke, Bredestraat 3.4501 EA in Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33