Creosootolie bij kustpalen taboe Recordaantal dode vogels in winter Vrij baan voor Goese kinderen Natuur lijdt onder langdurige droogte Schelde Groep kan over 1996 nog geen winstherstel melden Jaterschappen moeten binnen jaar alternatief vinden voor schadelijke stof EOD ruimt bommen bij het voormalige Fort Frederik Hendrik zeeuwse almanak Zwachtel PZC zeeland donderdag 10 april 1997 ponze verslaggever van der Werf - De Zeeuwse water- moeten stoppen met t gebruik van creosootolie or palen langs de kust. Rijlcs- iterstaat Zeeland heeft hun jjaar de tijd gegeven om de slaande voorraad op te ma nen een alternatief te zoeken, wordt uit steen- oiteer bereid en bevat veel ieuvervuilende stoffen, die of moeilijk afbreken in de uur. jsootolie wordt sinds jaar en gebruikt. Het is al minstens derd jaar op de markt. Het is een ideaal product, voor wie op het milieu-effect let. osootolie is hét middel tegen itrot en biedt weerstand te- de gevreesde paalworm. ievaten behandeling van het hout jt wel heel intensief gebeu- Per kubieke meter hout is entig liter olie nodig. Feite- staan er langs de Zeeuwse jt allemaal kleine olievaten lekken. In het gebied van het lerschap Zeeuwse Eilanden idden- en Noord-Zeeland) om ruwweg 92.000 pa in paalhoofden. Ongeveer miljoen liter creosootolie is verwerkt. De huidige pa- mogen overigens blijven rarte lijst negatieve effecten van creo- tolie zijn al langer bekend, olie bevat veel polycyclische koolwaterstoffen teerresten. Er zitten ook enkele zwarte-lijststoffen die sterk verontreinigend len die in Europees verband boden zullen worden, lerschap Zeeuwse Eilanden ruikt op binnenwateren én Oosterschelde al geen hout irdat met creosootolie is be- deld. DeNoordzeekust en de sterschelde komen daar nu bij. Rijkswaterstaat Zeeland geeft geen vergunning meer om creosootolie te gebruiken. Voorraad De Zeeuwse waterschappen moeten binnen een jaar aan die eis voldoen. Het waterschap Zeeuwse Eilanden kan uit de voeten met die termijn. Het heeft nog ruim zevenhonderd behandelde palen in voorraad, net genoeg voor een jaar. Alternatieven zijn beschikbaar. Voor korte palen - onder meer in dijkglooiingen - kan onbehan deld hout als eiken en robiiiia worden gebruikt. Dat gaat min der lang mee, maar is goedkoper dan gecreoseteerd eiken. Hard hout wordt voorlopig als alter natief aangewezen voor lange palen; hardhout uit goed be heerde bossen. Het waterschap heeft nog ande re mogelijkheden onderzocht, zoals palen van staal, beton en/of kunststof. Stuk voor stuk blijken die oplossingen meer na- dan voordelen te hebben. Het gebruik van minder palen kan ook Uitkomst bieden. Mo menteel onderzoekt waterschap Zeeuwse Eilanden of dat moge lijk is. De hamvraag is of een strandhoofd zonder palen net zo'n goede kustverdediging is als een strandhoofd met palen. Groter verband A L. de Putter, hoofd waterke ringen bij het Zeeuws-Vlaamse waterschap De Drie Ambach ten, heeft enige moeite met het verbod van creosootolie. „Het is een schadelijke stof, maar je moet het ook in een groter ver band zien. Dat tropisch hard hout als alternatief nodig is. Dat industrie langs de Schelde nog zoveel loost. Tot waar moeten wij dan gaan?", vraagt De Put ter zich af. De Drie Ambachten heeft geen gecreoseteerd hout meer in voorraad. De Putter zal een ver bod 'natuurlijk' eerbiedigen. „Rijkswaterstaat is toch een ho gere overheid." Dë Goese Laan der Verenigde Naties was even het domein van de kinderen. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Kinderen moeten veilig kunnen oversteken, ook zonder begeleiding van paps en mams. Dat is de boodschap die woensdag aan de Troelstralaan in de Goese Polder werd rondgebazuind bij de start van het lande lijke project Voorbeeldstraat van de Stichting Pressiegroep Kinderen Voor- rang Het credo, is er bij de oversteek plaats in steen vereeuwigd in een tegel met het opschrift: kinderen voorrang. De werkgroep verkeersveiligheid Goese Pol der en de Stichting Jongerenwerk in de wijk sloten woensdag een deel van de Laan der Verenigde Naties af om kinderen eens vrijelijk op het asfalt te laten spelen. Zo'n tweehonderd kinderen mochten on der meer droogskiën, met eieren lopen, straattekenen, touwtje springen en hoe pelen. De actievoerders zullen in de Goese Polder nog een aantal 'autovrije midda gen' houden. Automobilisten moeten 14 mei, 2 juli en 3 september rekening hou den met geblokkeerde delen van de Laan der Verenigde Naties en Europalaan. van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen heeft vorig jaar nog geen winst herstel kunnen bereiken. De on derneming is in 1996 veel geld kwijt geweest aan verliezen op projecten die al eerder waren angenomen en aan extra reor ganisatiekosten. Toch meent de Schelde Goep dat de eerste re sultaten zichtbaar zijn van de vorig jaar in gang gezette kos tenbesparingsoperatie, die 460 banen kostte. Het nettoresultaat van de Schelde Groep kwam over 1996 uit op een verlies van 3,4 milj oen gulden, tegenover een verlies van 6,8 miljoen gulden in 1995. De onderneming heeft woens dag enkele cijfers over het vori ge boekjaar bekendgemaakt. Het jaarverslag over .1996 wordt 28 april gepresenteerd. De winst uit gewone bedrijfsvoering was over 1996 1,5 miljoen gulden. Dat is minder dan over 1995, toen dit kerncijer nog op 20,8 miljoen gulden uitkwam. Dit bedrag was evenwel sterk beïn vloed door een resultaat van 34 miljoen gulden uit maritieme projecten die in de jaren 1991- 1994 zijn opgeleverd. Vorig jaar was de vergelijkbare compo nent nog maar 14,7 miljoen gul den. Op een aantal vóór 1996 ver worven opdrachten heeft de Schelde Groep vorig jaar ruim 20 miljoen gulden extra moeten toeleggen. Daarnaast moest 10 miljoen gulden extra worden gereserveerd door informatie technologie en andere aanvul lingen op de uit 1995 daterende reorganisatievoorziening. De opzetwaarde van de produc tie bij de Schelde Groep was in 1996 748 miljoen gulden. Dat was ongeveer hetzelfde niveau als een jaar eerder (744 miljoen). Eind vorig jaar beliep de order portefeuille 1588 miljoen gul- Si;* IhSrOï den (1547 miljoen eind 1995). Kort na de 'afsluiting van het boekjaar kreeg Schelde Mari tiem nog een grote order in de vorm van twee luchtverdedi gingsfregatten voor de Konink lijke Marine in aanvulling op de twee al eerder bestelde lucht- verdedigings- en command ofregatten van hetzelfde type. Deze nieuwe order heeft voor de Schelde Groep een waarde van 550 miljoen gulden. Reorganisatie In de toelichting bij de globale cijfers meldt de Schelde Groep dat de vorig jaar doorgevoerde reorganisatie duidelijk positie ve effecten heeft op de bedrijfs voering. „De eerste resultaten zullen dit jaar zichbaar worden door een substantieel lager kos tenniveau", verzekert de onder neming. Daar wordt meteen de kanttekening bij geplaatst dat het prijsniveau op de markten voor kapitaalgoederen ook in 1997 nog zeer laag is, waardoor met moeite winst kan worden geboekt. De oorzaak is enerzijds de grote concurrentie en ander zijds - met name voor de civiele scheepsnieuwbouw - het ver storende effect van grote subsi dies die andere landen hun wer ven geven. De zogenaamde generieke steun in Nederland is daarbij vergeleken van zeer be scheiden omvang. Overigens is de Schelde Groep tot en met dit j aar volledig verstoken van deze steun, waardoor de onderne- ming zich in een ongunstige concurrentiepositie bevindt. Samenwerking De Schelde Groep gaat ervan uit dat de verdere doorwerking van de reorganisatie dit jaar tot een kostenreductie van 30 procent zal kunnen leiden. Daarnaast zal de aandacht sterk gericht zijn op verbreding van het pro ductenpakket. Dat kan onder meer door samenwerkingsver banden te zoeken voor delen van de onderneming. issingers met ilitici op stap eigen wijk onze verslaggeefster SSINGEN - Vlissingers gen de kans om met een hvethouder, een raadslid en groep ambtenaren door hun kte wandelen. lens de wandeling kunnen irtproblemen ter sprake ko- De sectie voorlichting en ununieatie van de gemeente singen hoopt dat burger en luurder hierdoor dichter bij iar komen. )r de-bestaande actie Op de tie kunnen buurtbewoners wijkambtenaar thuis uit- igen om ergernissen te be iken. De wijkschouw vult de Koffie aan. Wij nodigen alle bewoners van een rtuit. Er kunnen zo'n vijftig isen meelopen. Als de aan- te groot is, splitsen we de reageert ambtenaar B. ilders kracht van de wijkschouw 'olgens Smulders in de snel- ïnverking'van klachten. „Ik mhet een lik op stuk beleid, dat een lantaarnpaal al zes 2a niet brandt. Bij de wijk- iuw kunnen ambtenaren sector beheer, die ook wandelen, de volgende dag opdracht voor reparatie I Alle wijken zouden aan 2Urt moeten komen." terste wijkschouw is in de ildersbuurt-noord op Dsdag (16 april) en duurt 19.00 tot 21.00 uur. Het ver is in de wijkwinkel Hoge- 88. Op zaterdag 3 mei tus- 10.00 en 12.00. uur is de winkel aan de Hoge weg op- vertrekpunt voor de rou- onedij ke b uurt - No ord van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt GOES - De afgelopen strenge winter heeft een triest record opgeleverd. Vrijwilligers van de verschillende Zeeuwse vo gelwerkgroepen verzamelden in de zoute Delta 12.080 dode vogels. Het record van de strenge winters in de afgelopen vijftien j aar stond tot nu toe op de winter van 1985-1986, met 7.669 dode vogels. Meer dan de helft van de dood- gevonden vogels, 7.300 exem plaren, waren scholeksters. In 1986 waren dat er 5.100. Ook van de bonte strandloper (1.550), tureluur (710), zilver plevier (735) en de kano- etstrandloper (310) werden recordaantallen dode exem plaren gevonden. Van een groot aantal vogels heeft het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) biometrische gege vens verzameld, die gebruikt worden in de evaluatie van de Structuurnota Zee- en Kust visserij. Kokkels Volgens Jan Willem Vergeer, de Zeeuwse coördinator van Vo gelbescherming Nederland, zou het grote aantal dode scholeksters weieens een indi catie kunnen zijn voor overbe- vissingvan kokkels. „Scholek sters zijn als het ware het uithangbord van de Delta. Ze brengen hier in groten getale de winter door en ze zijn aan gewezen op een menu van kok kels." Een van de ruim 12.000 slachtoffers van de strenge vorst. „Met die kokkels gaat het ook niet best. Langs de kust lijken ze helemaal verdwenen te zijn, zodat de steltlopers ze in de Oosterschelde, Westerschelde en Voordelta moeten zoeken. Daar hebben ze in toenemende mate concurrentie van de me chanische kokkel visserij. Uit wijkmogelijkheden zijn er nauwelijks. Scholeksters kun nen wel wat verder naar het zuiden vliegen, maar in de Franse estuaria zit nauwelijks voedsel. Het is daar ook een soort volksvermaak om die beesten te schieten. Bovendien moeten scholeksters in een goede conditie zijn om een al ternatief voedselgebied te zoe ken. En daar ontbreekt het he laas aan." Tijdens de zoektochten van af gelopen winter werden veel volwassen scholeksters dood aangetroffen die al verschil lende koude winters hadden doorstaan. Scholeksters kun nen dertig jaar oud worden. Uit onderzoek bleek dat een foto Lex de Meester groot deel van de vogels de na- jaarrui niet in goede conditie was doorgekomen, wat erop kan wijzen dat er al voordat de koude begon sprake was van voedselschaarste. Vergeer: „De kokkel visserij heeft zich het afgelopen jaar beperkingen opgelegd om de voorraden te sparen en in stand te houden. Maar de afge lopen tien jaar is de kokkelvis serij - en dan spreek ik niet over de handkokkelaars maar over de ultramoderne kok kelschepen - dusdanig toege nomen dat we misschien over een structureel probleem spre ken. Het is heel goed dat het verzamelde materiaal wordt meegenomen in de evaluatie van de visserijnota." Een soort waarvan opvallend weinig dode exemplaren wer den gevonden, was de berg eend. Kokkels, die door vorst doodvriezen of worden opge pakt en verplaatst, reageren op koude winters door een extra zaadval na de kou. Bergeenden voeden zich door juist het klei ne kokkelgrut op te vissen. Dat was er kennelijk genoeg na de koude winter van 1995-1996. Waar het aantal dode bergeen den in 1991 nog 749 stuks be droeg, waren het er afgelopen seizoen maar 162 die dood werden gevonden. Voordelta Van de ruim 12.000 dode vogels werden er 57 0 0 gevonden in de Oosterschelde, 1.600 in de Westerschelde en ruim 4.500 in de Voordelta. Veel van de vo gels die in de Voordelta werden gevonden moeten vanuit de Ooster- en Westerschelde naar de Voordelta zijn gedreven. Over de oorspronkelijke her komst van de vogels kan nog weinig uitsluitsel worden ge geven. Vast staat dat een grote groep na de inval van de koude de zoete, sneller bevroren wa teren en de Waddenzee heeft verruild voor de zoute Delta. Van de aantallen kan pas een indicatie worden gegeven wanneer de ringgegevens zijn teruggemeld. van onze verslaggever BRESKENS - De Explosieven opruimingsdienst (EOD) van de Koninklijke Luchtmacht komt vrijdag 25 april naar het voor malige Fort Frederik Hendrik aan de Nieuwesluisweg in Bres- kens om twee vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog te Net als bij eerdere bomruimin- gen in Breskens in oktober 1995 en 1996 moet iedereen binnen een straal van driehonderd me ter rond de bom worden geëva cueerd. Verder mogen mensen zich tijdens de operatie niet bui ten laten zien in het gebied begrensd door de N58, de veer haven, de Langeweg en de dwarslijn op de Langeweg van af camping Schoneveld. De EOD heeft de omgeving van het voormalige fort op de aan wezigheid van bommen onder zocht, omdat een projectont wikkelaar op die plaats het recreatiepark Scheldeveste wil bouwen. In oktober 1944 gooi den de geallieerden circa 1200 bommen op het fort. De twee ge vonden bommen zijn een Engel se van vijfhonderd pond en een Amerikaanse duizendponder. Hoeveel bewoners 25 april ge- evacueerd moeten worden, kon de gemeente woensdag nog niet zeggen. Bij een bomruiming in oktober vorig jaar op dezelfde plek waren circa veertig bewo ners en toeristen genoodzaakt tijdelijk hun huis verlaten, In 1996 moest voor het ruimen van een aantal vliegtuigbommen aan de Sportlaan, midden in Breskens, het halve dorp wor den geëvacueerd. Duwer breekt los op Westerschelde TERNEUZEN - De Nederland- se duwer Calypso (2.111 ton) is woensdagavond op de Wester schelde ter hoogte van Terneu- zen losgebroken van zijn duw bak. Dat gebeurde toen de Duit se supertanker Maersk Curitiba (24.046 ton) met hoge snelheid passeerde. Door de golfslag bra ken de koppeldraden van de met zand beladen Calypso los. De Maersk Curitiba, die onder weg was van Antwerpen naar zee, voer met een snelheid van ongeveer twintig knopen (zo'n 37 kilometer per uur). Ondanks een waarschuwing van de ver keerspost Terneuzen minderde het schip geen vaart. De Calypso, die uit Hans weert kwam, kon met hulp van Mul- traship uit Terneuzen na ruim een uur de duwbak weer vast maken en de reis naar Gent ver volgen. Of het schip schade had opgelopen was gisteravond niet bekend. onze verslaggever ard Hoving SSINGEN - Zeeland ver- 'gt. Het afgelopen ander- jaar is de op twee na droog- periode van deze eeuw 'eest. liddeld viel er de laatste 'tien maanden 855 millime- Oeerslag in Zeeland. Nor- valt er 1169 millimeter, lens Meteo Zeeland is de foging nog ernstiger dan de rs aangeven omdat veel wa- aan de bodem wordt 'rokken voor drinkwater- lening en industrie. De «ncie en DELTA Nutsbe- fon schrijven de verdroging 3l toe aan klimatologische "beringen: „Er valt gewoon 'or regen." levolgen van de droogte zijn !de natuur zichtbaar, zegt J. van Meteo Zeeland. „Slootjes vallen droog en de bo men zitten slecht in het blad voor de tijd van het jaar." Als oorzaak van de geringe neerslag noemt Broeke de blokkering van de westelijke luchtstro ming. „Boven de oceanen wordt neerslag gevormd die normaal gesproken door de westelijke stroming onze kant op komt. Doordat de drogere zuidelijke en noordelijke stromingen de afgelopen tijd de overhand heb ben gehad, heeft de westelijke stroming ons land nauwelijks kunnen bereiken"', aldus Broe ke. Twee keer eerder was het droger deze eeuw. In de periode van ok tober 1975 tot maart 1977 viel er 780 mm neerslag. Van oktober 1920 tot maart 1922 werd er in Vlissingen slechts 708 mm ge meten. Broeke heeft geen harde gegevens, maar vermoedt dat de huidige uitdroging ernstiger is. „Tijdens de eerdere droge perio den werd er veel minder water aan de bodem onttrokken, Duingebieden J. P de Maat, beleidsmedewer ker water en bodem van de pro vincie Zeeland, bevestigt dat de grondwaterstand vrij laag is. „De vegetatie in bepaalde duin gebieden kan hier hinder van ondervinden." Voor de boeren is het lage grondwaterpeil even eens een probleem. „De boeren beginnen het seizoen met een te lage waterstand. Hierdoor ont staat straks een grote vraag naar water om de gewassen te beregenen", aldus De Maat. Hij ontkent dat de onttrekking door de industrie en particulie ren grote invloed heeft op de verdroging. „Het aandeel van de industrie is laag omdat het in de Zeeuwse bodem voorname lijk gaat om brak en zout grond water." Volgens voorlichter A Parre van DELTA Nutsbedrijven is de verdroging eerder een gevolg van klimatologische verande ringen dan van de onttrekking van water voor drinkwater voorziening. DELTA Nutsbe drijven levexi jaarlijks 50 mil joen kubieke meter water aan paxiiculieren en industrie in Zeeland. „Ongeveer veertig procent hiervan is grondwater, dat voor het merendeel vanuit Brabant wordt aangevoei'd", al dus Parre. Alleen in de duinen in de Kop van Schouwen wordt nog grondwater uit de bodem gepompt. Door infiltratie van oppervlaktewater uit het Ha ringvliet wordt daar voorkomen dat de waardevolle duinen ver drogen. De hoeveelheid drink water die wordt afgenomen is de laatste decennia wel enorm toe genomen, zegt Parre. „Maar DELTA streeft ernaar steeds minder grondwater hiervoor aan te wenden." V erdrogingskaart Dat de Zeeuwse bodem ver droogt, komt niet als een verras sing. Het probleem is al eerder onderkend. De provincie is al een aantal jaren samen met natuurbeschermers en de wa terschappen bezig met het aan pakken van verdroogde natuur gebieden. Op grond van het Nationaal Milieubeleidsplan moet in het jaar 2000 de verdro ging met ten minste 25 procent zijn teruggebracht. Een aantal gebieden, waaronder de Grote Putting bij Hengstdijk en de De- esche Watergang bij Kattendij- ke, zijn al opnieuw nat gemaakt. De bestrijding van de verdro ging verloopt langzaam, zegt G. J. Buth van de stichting Het Zeeuwse Landschap. „De pro vincie, Rijkswaterstaat en de natuurbeheerders werken goed samen, maar het aanpakken van verdroogde gebieden is een kostbare zaak." Om de strijd te gen de verdroging een nieuwe impuls te geven komen de pro vincie Zeeland en Het Zeeuwse Landschap binnenkort met een verdrogingskaart. De taal en toon der medici, daar hebben wij, goede lezer groot ontzag voor. Wij vinden het fijn als de dokter het over onze patella heeft als hij de knieschijf bedoelt en we heb ben ook veel liever last van een beetje dehydratie dan dat hij over uitdroging begint. Dat geeft ons een deftig ge voel en het sterkt ons in het vertrouwen dat de arts voor zijn vak heeft doorgeleerd. Maar echt knap vinden we het pas als een medicus met gebruikmaking van een goed uitgebalanceerde woordkeus de waarheid spreekt zonder direct vrees aan te jagen. Onlangs hoorden ive er een praten die wat ons betreft voor een mooie onderschei ding in aanmerking komt. Wij zaten in een wachtruimte van het ziekenhuis toen de deur van de spreekkamer van een gespecialiseerd genees kundige openging. De man in de witte jas hieldzijn hand op de schouder van een dame op jaren en wikkelde bij wijze van afscheid déze verbale zwachtel: „Mevrouiv, u hoeft zich iverkelijk niet meer zor gen te maken dan strikt noodzakelijk is. Kijk, zo'n advies, daar zou den wij nou ook van opknap pen. Tijdelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31