Supermarktoorlog voor rechter Loane leidt niet naar Transferium Aanpak verkeer Malta op komst Grote beert voor toren St-Annalan( zeeland donderdag 10 april 1997 s 10 Gemeente voelt zich beldrogen; Zierikzeese winkeliers zien valse concurrentie Middelburg berekent korting rijksuitkering niet door in ozb-tarief B en W broeden op standpunt status Stichting Renesse B en W Tholen achter forse uitbreiding van kinderopvang Axel wil voor papier containers plaatsen De Loane in Renesse wordt onder handen genomen. Automobilisten worden straks aangemoedigd deze route te mijden en in plaats daarvan het Transferium op te zoeken. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever RENESSE - Deze week is een begin ge maakt met de aanpak van de Laone en een deel van de Rampweg in Renesse. Het gaat om verkeersmaatregelen die voortvloeien uit de aanleg van het Transferium, aldus R. Korstanje van de gemeente Schouwen- Duiveland. „Het móet voor automobilisten onaan trekkelijk worden om Renesse aan deze kant binnen te rijden. De klus moet voor 8 mei, hemelvaartsdag, afgerond zijn. Tussen de afslag naar de Moermondsweg en het eerste stuk van de Rampweg wor den in totaal twee snelheidsremmende plateaus aangelegd en twéé grote cirkels die worden gevuld met sierbestrating. Dit sluit weer aan op de recente bestratings- werkzaamheden in Renesse, licht Kors tanje toe. In de hoek die de kruising van de Rampweg en de Laone vormt, worden verder bankjes en afvalbakken geplaatst. De werkzaamheden worden betaald uit de 'Transferium-pot'. Een klus met een soortgelijk doel, de herinrichting van de Zeeanemoonweg en de Zeedistelweg' in Renesse. is naar september verschoven, laat Korstanje verder weten. De bedoeling is dat het Transferium za terdag 5 juli officieel wordt geopend. Wet houder C. W. Veerhoek hoopt minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) hier voor te strikken, zo liet hij dinsdag Weten tijdens een commissievergadering. De kerk in Sint-Annaland zal nog ruim een maand in de steigi staan. foto Willem Miei van onze verslaggever SINT-ANNALAND - De toren van de NH-kerk aan de Ring in Sint-Annaland krijgt een grote beurt. In totaal wordt voor bijna acht ton aan de toren vertim merd. Voor dat geld wordt onder meer de houten spits opgeknapt en een nieuwe klokcomputer geïnstalleerd. Eind mei moet het karwei klaar zijn. De gehele toren wordt volgens een gemeentewoordvoerder on der handen genomen. Metsel en voegwerk wordt gerepareerd of vervangen en het vele hout werk in en om de toren wordt ge repareerd. Ookkrijgtal dathc een verfje. Spectaculair was( langs de vervanging van I houten raamwerk onder spits, in vaktermen de 'kam laar' genoemd. Aan dat kan moest een speciale kraan tej komen. Verder worden veel: men in de toren vervangen. Ook aan het interieur van toren wordt flink gewei Trappen en vloeren krijgen i opknapbeurt en er komt nieuwe elektronische instal tie. De gemeentewoordvoerö „Is de gehele operatie achter rug, dan moet de toren er w een hele tijd tegenaan kunne van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert MIDDELBURG - De gemeente Schouwen-Duiveland kan op grond van het bestemmingsplan de vestiging van twee super markten in één pand aan de Boerenweg in Zierikzee niet verbieden. „Het voordeurde- lersschap is niet verboden. Pla nologie mag niet worden gebruikt om concurrentie te re guleren." Dat betoogde D. M. C. Schuurmans, advocate van Chassey BV uit Middelburg, woensdag voor de rechtbank in Middelburg. Chassey. dat liet pand aan zowel een Aldi als een 'Super'-supermarkt verhuurt, vroeg de rechter de door de ge meente opgelegde dwangsom te schorsen. De gemeente eist van Chassey tienduizend gulden per dag om het bedrijf te dwingen de Super supermarkt, die op 14 maart de deuren opende, te sluiten. De bouwvergunning was immers bedoeld voor één supermarkt. Het ging bovendien niet om een nieuwe vestiging, maar om ver plaatsing van de al bestaande Aldi in verband met de overlast Bromfietser bij botsing gewond VLISSINGEN - Een jeugdige bromfietser is woensdagmid dag met heup- en beenletsel in het streekziekenhuis Walcheren opgenomen na een aanrijding met een auto. De jongeman werd omstreeks 14.50 uur op de kruizing Oude Veerhavenweg-Edisonweg aan gereden door een 46-jarige au tomobiliste die geen voorrang verleende. ZIERIKZEE Harmonie - De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zie rikzee houdt zaterdag 29 april voor de derde keer een open re petitie. Tijdens de repetitie van het leerlingenorkest in 't Ge bouw aan de Kaersema- kerstraat in Zierikzee mag ie dereen meedoen. Dat kan met een eigen instrument of een leeninstrument. Belangstellen den zijn van 14.00 tot 16.00 uur welkom. van de winkel in de wijk Poort ambacht, redeneert de gemeen te. Niet alleen de gemeente, ook de Zierikzeese ondernemers ontstaken in woede toen ze, vlak voor de opening van de Aldi in maart dit jaar, vernamen dat in het pand tevens een nieuwe Su per zou worden gevestigd. De gemeente Schouwen-Duive land voelt zich bedrogen door Chassey, zei J. M. van Koeverin- ge-Dekker, advocate van de ge meente. Zij gaat ervan uit dat het bedrijf de gemeente met op zet 'op het verkeerde been' heeft gezet. Het bedrijf zou bewust 'geen open kaart' hebben ge speeld door bij het vooroverleg over de bouwvergunning alleen te spreken over de Aldi. „Nooit is aan de orde gekomen dat het de bedoeling was in het reste rende deel van het pand een tweede supermarkt te vesti gen." Schuurmans bracht daartegen in dat de gemeente er niet naar had gevraagd. „In de beleving van mijn cliënt is dat niet aan de orde geweest. Planologisch is het ook niet relevant." Ze be toogde dat in het bestemmings plan geen eisen worden gestéld aan 'het aantal of de identiteit' van de exploitanten en dat in de bouwvergunning alleen sprake was van vierkante meters. Volgens Van Koeveringe is de vestiging van de tweede super markt daarentegen wel in strijd met het bestemmingsplan. Een supermarktcombinatie in Poortambacht zou het winkela reaal in de binnenstad ont wrichten. Detailhandel aan de Boerenweg is daarom pas toege staan als uit onderzoek is geble ken dat geen verdringing plaatsvindt van winkels in de Zierikzeese binnenstad. Dat on derzoek heeft plaatsgevonden voor de Aldi toestemming kreeg om te verplaatsen. Chassey had alleen daarom al 'beter kunnen en behoren te weten', aldus Van Koeveringe. Misbruik Diverse ondernemers uit de bin nenstad waren tij dens de zitting aanwezig. R. A Joppe van Ahold Vastgoed, dat onder meer Albert Heijn exploiteert, sprak van 'concurrentievervalsing' door de Aldi en de Super. „Ook Albert Heijn zou graag in staat worden gesteld naar een derge lijke gemakkelijk te bereiken locatie te verhuizen", zei hij. M. Lanen, advocaat van de Golff- supennarkt, beschuldigde Chassey ervan misbruik te heb ben gemaakt van de verplaat sing van de Aldi. „De onderne mers in de binnenstad zouden dit morgen doen, als ze de moge lij kheid zouden krijgen." De Golfli-supermarkt verwacht een omzetdaling met vijftien tot twintig procent door de komst van de Super. Lanen: „Dit gooit het voorzieningenniveau van Zierikzee helemaal door de war. Er is sprake van een alarmeren de situatie." De i-echter doet vandaag, don derdag, uitspraak. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het college van B en W van Schouwen-Duive land wil de verkeersoverlast in de Zierikzeese wijk Malta aanpakken. Tijdens een recent bezoek van B en W aan dit deel van de stad lieten veel bewo ners klachten horen. Over stank van uitlaatgassen, ge luidsoverlast en zelfs scheuren in de huizen. Ook zou er te hard worden gereden. Volgens wethouder G. van der Velde worden de voorstellen van de gemeente in juni besproken tijdens een nieuwe ontmoeting van de gemeente met de Mal ta-bewoners. De reacties die tijdens het col- legebezoek naar voren werden gebracht, zijn de voornaamste aanleiding om een gerichte op lossing te zoeken, licht de wet houder toe. „Daarnaast is een aantal zaken blijven liggen van de gemeente Zierikzee." De gevaarlijk uitgang van de Beatrixschool aan de Cfracht- weg bijvoorbeeld. „Dat is al jaren bekend", volgens Van de Velde. Overigens heeft wet houder C. W. Veerhoek al aan gekondigd dat op de Gracht- weg ter hoogte van deze school een verkeersremmend plateau wordt aangelegd. Doel van de gemeente is met een 'geïntegreerd voorstel' te komen, omdat er problemen van uiteenlopende aard zijn, Zo wekt het zware vrachtver keer en ander sluipverlceer op de Calandweg veel ergernis. Verder wordt in deze straat, net als op de Grachtweg, veel te hard gereden. Een ander probleem is dat het verkeer in de Caustraat sterk is toegeno men sinds het omdraaien van rijrichting in de Scheepstim- merdijk. Ondanks de ver keersdrempels die in deze stx-aat zijn verschenen. Tevens heerst er onvrede over zaken als scheefliggende stoeptegels. Vande Velde: „Ookdaarwillen we naar kijken." Over de con crete inhoud van het plan van de gemeente kunnen voorl opig nog geen mededelingen wox-- den gedaan, meldt ze desge vraagd. van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - De geschatte korting op de algemene uitke ring van het gemeentefonds van 257.000 gulden moet niet wor den doorberekend in de tarieven van de onroerend-zaakbelas- ting (ozb). De Middelburgse raadscommissie Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Financiën adviseerde het colle ge een andere dekking te zoeken voor dat bedrag. De korting legt het Rijk op omdat de waarde van de woningen in Middelburg meer is gestegen dan het lande lijke gemiddelde. De commissieleden vonden unaniem dat de gemeente niet aan de burgers uit kan leggen dat zij dat bedrag via de ozb moeten betalen. Op welke ma nier het tekoxf dan gedekt moet woi'den, werd niet duidelijk. De portefeuillehouder-, wethouder R Bruinooge, kreeg veel vragen voorgelegd. Hij beklemtoonde dat het college niet had ge vraagd om de invoex-ing van de WOZ (Wet onroerende-zaken- belastingen). „Die is onsvanho- gex-hand opgelegd. Nu zullen we er met elkaar uit moeten komen om de tarieven na de hertaxatie vast te stellen." De fracties zaten met de lasten verzwaring in hun maag omdat ook de burgers niet om de her taxatie hebben gevraagd. Bo vendien stond er in de verkie zingsprogramma's dat de inkomsten van de ozb voor de gemeente gelijk moeten blijven en dat ook de lasten voor de bxxr- g'ers - met uitzondering van inflatiecorrectie - hetzelfde blijven. B. de Reu (PvdA): „We moeten bekijken hoe we de schade voor de buxgers kunnen bepex-ken." Berekening De commissieleden maakten duidelijk nog steeds niet goed aan de burgers uit te kunnen leggen hoe de berekening van de onroerend-zaakbelasting tot stand komt. Ten opzichte van vorig jaar daalt het taxief welis waar van 20,99 gulden naar 15,81 gulden (per 5.000 gulden waarde van de woning), maar toch betekent dat een stijging van het aanslagbedrag van 13 procent voor een gemiddelde woning en een gemiddelde Mid- delbui'gex-. Profiteren Wethouder Bx-uinooge x-ekende voor dat woningen die licht irx waai'dezijn gestegen, profiteren van de daling van het onroe- rend-zaakbelastingtarief. Hui zen die fors meer waard zijn geworden, komen per saldo duurder uit. van onze verslaggeefster RENESSE - Het college van B en W van Schouwen-Duiveland neemt volgende week een standpunt in over de verzelf standiging van de Stichting Re nesse. Het college wil eerst een jurist laten reageren op het ad vies dat de stichting vorige week heeft gegeven over de statuten wijziging die de loskoppeling van de gemeente regelt. De jurist die de nieuwe statuten op verzoek van het college heeft bestudeerd, gaf vorige maand een negatief oordeel over de ver zelfstandiging van de stichting. De pi-ovincie heeft het college begin dit jaar gevraagd de door de voormalige gemeente Westerschouwen goedgekeux-de statutenwijziging onder de aan dacht van de nieuwe gemeente raad te brengen. Controle Aanleiding was een felle pro testbrief van H. C. G. L. Polak, oud-wethouder van Rotterdam en huurder van een zomexwo- ning van de stichting. Hij voerde onder meer aan, dat de gemeen te de democratische contx-ole over de kapitaalkrachtige stichting zou verliezen. De door de gemeente ingeschakelde ju rist onderschreef zijn bezwaren. De commissie AIZ bespreekt de verzelfstandiging van de stich ting in de vergadering van don derdag 24 april. van onze verslaggever THOLEN - De behoefte aan kinderopvang in Tholen is veel groter dan oorspronkelijk werd verwacht. Bovendien zal die be hoefte de komende jai'en nog verder gi-oeien. Daarom moet het kinderdagverblijf in Tho- len-stad fors wordeix uitge breid. De kosten van die opera tie bedragen zo'n 4,5 ton. Het college van B en W van Tholen heeft besloten de operatie uit te voeren, al is SGP-wethouder ing J. van der Jagt om principië le redenen tegen. Het gaat om een uitbreiding van 28 naar 34 kindplaatsen. Ex- moet een derde groepsruimte bijkomen en een personeels ruimte. Zo'n ruimte voor het personeel is er nog niet, maar is sinds kort wettelijk verplicht. Bovendien zal het huidige ad ministratiekantoor gebruikt gaan worden als slaapx-uixnte. Momenteel is er slechts één ruimte om te slapen. Het adi nistratiekantoor zal moe! verhuizen. De benodigde grond bij hetk derdagverblijf aan de Konin] Julianastraat zou al besch baar zijn. Het geld hoeft volgi B en W ook geen probleem zijn. Door zuinig te werl heeft de stichting kinderopva Tholen de afgelopen jaren i reserve opgebouwd van z< twee ton. Bovendien heeft dei meente zelf nog zeventigd zend gulden over in de pot vi kinderopvang. De rest vani geld om de verbouwing te be len zal geleend moeten word Volgens B en W zal dat eek geen probleem zijn. De uitbx-eiding is hard noc Alle ochtenden zitten al evenals de maandag- en dil dagmiddagen. Er is alleen i x-uimte op woensdag-, dond dag- en vrij dagmiddag, praktijk leert echter dat di dagdelen bij geen enkel kind dagverblijf geliefd zijn. van onze verslaggever René Hoonhorst AXEL - Burgemeester eii wet houders van Axel hopen de op brengst van oud papier in de ge meente omhoog te brengen door speciale blauwe minicontainers in de gemeente uit te zetten. Het landelijk nagestreefde inzamel- rendement van 85 procent wordt in Axel nog lang niet ge haald, ondanks verbeterde huis-aan-huis-ophaaldiensten door verenigingen en de ge meente. Een proef met rolem- mers voor papier moet uitwij zen of daar binnen enkele jaren verandering iix kan komen. Axel wil binnen een paar jaar zo'n vierhonderd ton oud papier méér ophalen in de gemeente om aan de landelijke milieu-eisen te voldoen. Per inwoner van Ax el wordt de laatste jax*en zo'n 39 kilo oud papier opgehaald, ter wijl het streefgetal op 72 kilo per pex-soon ligt. Het uitzetten van zo'n 750 x-olemmers in Zuid- dorpe, Overslag, Magrette, Spui en een deel van het Axelse bui tengebied deze zomer moet de gemeente lex-en of de blauwe (de internationale kleur voor pa pierbakken) containers ai slaan. De aanschaf en hett zetten van de containex-s kost gemeente zo'n 54.000 gulden Subsidie Overigens is, betogen B en W, vorige experimenten steeds] bleken dat inzamelmaatregfc op termijn niet kostenverl gend werken. Door meer o papier op te halen, bespaart gemeente een - veel hoger -i drag aan stox-tingskosten. Da: naast hoopt het college dat A voor de proef aanspraak fe maken op subsidie uit het P vinciaal Milieufonds. In i geval zal de gemeentelijke' valstoffenheffing niet omlit hoeven, omdat er minder af' in de grijze containex-s voorre stoffen hoeft te belanden. De mensen in het. proefgebi krijgén tussen half en eind jt hun 'proefbak', een maand la begint de inzameling. Bei volgend jaar bekijkt het j meentebestuur of de apartei zameling - die overigens o goed is voor de ophalers ené alle eisen van de Arbeidsinspi tie voldoet - van oud papier! gewenste effect heeft. De Grachtweg in Zierikzee moet veiliger worden voor schoolkinderen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 30