Schimmige spelletjes met de euro Tudjman politiek springlevend PZC feiten en meningen 2 Hypocrisie bij beleid aanpak landmijnen Verborgen agenda's spelen grote rol bij bepalen van EMU-voorwaarden Spaanse adel verrijkt zich met subsidies van Europese Unie donderdag 10 april 1947 donderdag 10 april 1997 door Frank Sluiper Minister van Defensie Voorhoeve publiceerde onlangs in deze krant een ar tikel, waarin hij zijn bezorg- heid uitspreekt over het enorme probleem van de mil joenen zogeheten anti-per soneelmijnen, die nog jaren na het einde van de oorlog mensen doden en verminken. Dat Nederland in internatio naal verband een leidende rol speelt bij het opruimen van deze troep moge zo zijn, het is helaas slechts de halve waarheid. Nederland spreekt zich na melijk nog steeds niet uit voor een algeheel verbod op landmijnen, dat ook anti tankmijnen zou moeten om vatten. Net zo min als anti personeelmijnen verschil zien tussen burgers en militairen, kunnen anti tankmijnen tractoren van tanks onderscheiden. Zo blijven onschuldige burgers potentieel slachtoffer van- landmijnen. Anti-tankmij nen worden bovendien steeds vaker ingezet via 'clusterbommen', waarmee in korte tijd grote gebieden met mijnen kunnen worden bezaaid. Intelligentie Deze nieuwste mijnen wor den intelligente wapens ge noemd, omdat ze over een mechanisme beschikken dat het explosief na een bepaalde tijd buiten werking moet stellen. Dat hier geen sprake kan zijn van intelligentie hebben test inmiddels al be wezen: het technisch vernuft laat het om verschillende re denen (waaronder met name regenval) soms afweten. Vijf tot tien procent van de intel ligente mijnen blijken zich zelf niet te vernietigen. Zo blijft een veld met duizenden nieuwe mijnen evengoed on toegankelijk. Wie kan er na melijk uitmaken welke mijn zich wel onschadelijk heeft gemaakt en welke niet. Dit nieuwe type mijn is voor het eerst op grote schaal ge bruikt door de geallieerden tijdens de Golfoorlog. Het grensgebied tussen Irak en Koeweit geldt niet voor niets als een van de grootste mij- nenvelden ter wereld. Verboden Productie en export van anti personeelmijnen mag op ver zoek van de Tweede Kamet inmiddels wettelijk zijn ver boden, het onderzoek ernaar lijkt nog steeds niet gestopt, Ruim anderhalf jaar terug plaatste TNO een perso neelsadvertentie,'waarin het overduidelijk blijk gaf van de betrokkenheid bij onder zoek naar nieuwe anti-per soneelmijnen. Een en ander wordt nog eens bevestigd door de samenwerking van TNO met het Hoogeveens be drijf Arro Electronics. De twee werken samen aan de ontwikkeling van een 'voet stapdetector'. Dit apparaat is een typisch voorbeeld van een product met zowel mili taire als civiele capaciteiten, Voor de beveiliging van ter reinen kan het bijvoorbeeld verdacht bezoek signaleren, Enigszins aangepast speelt het mechanisme een rol in de nieuwe anti-personeelmij nen. Al van een afstand voelt de detector de 'vijand' aan komen en wordt het explo sief geactiveerd. Waarmee het bereik van de landmijn aanzienlijk is vergroot: het slachtoffer hoeft niet meer boven op een mijn te staan om verminkt te worden. Dat ondertussen nieuw leed wordt voorbereid in Neder landse wapenlaboratoria houdt Defensie wijselijk voor zich. Liever benadrukt het de Nederlands hoofdrol, in de besprekingen voor een gedééltelijk verbod op land mijnen. Dat dit getuigt van| een kortzichtige visie mag! duidelijk zijn. Het valt te ho pen dat de regering tijdig de tweeslachtigheid van haar beleid inziet en aanstuurt op een algeheel verbod op land mijnen. Inclusief anti-tankmijnen en inclusief het onderzoek naai' de nieuwste generatie anti personeelmijnen. Zo voor komt zij nieuw bloedvergie ten en maakt zij met meer recht van spreken haar hu manitaire plicht waar. GPD door Marien van den Bos In een winderig Noordwijk hebben de 15 Europese minis ters van Financiën het afgelo pen weekeinde weer een stapje vooruit gezet in de richting van een gemeenschappelijke munt. Over ruim een jaar, begin mei, zal duidelijk zijn wat voor soort munt we krijgen. Robuust als de Duitse mark en de Nederlandse gulden of verwaterd als een bord niet goed afgegoten spa ghetti. Daar ligt de kern van de politie ke strijd die het komende jaar de debatten in Europa zal beheer sen.Want de beslissing over welk land wel en niet in 1999 mag deelnemen werpt zijn scha duwen ver vooruit. Niet voor niets hebben de Fransen met succes gevraagd de beslissing over de samenstelling van die kerngroep uit te stellen tot na de parlementsverkiezingen in maart. En ook de Duitse kanse lier Kohl heeft zich - op inmid dels pensioengerechtigde leef tijd - vooral om die reden opnieuw kandidaat gesteld voor de verkiezingen later dat jaar. Controverse Gisteren hadden Helmut Kohl en de Franse president Jacques Chirac alweer een informele ontmoeting in Parijs over van alles en nog wat. Maar de con troverse over de deelnemers aan de aanstaande muntunie zal het pièce de résistance vormen. Be sluiten we volgend jaar om eerst maar eens voorzichtig te begin nen met een beperkte club van landen die economisch al lange re tijd op ongeveer hetzelfde spoor zitten, zoals Nederland en Duitsland graag willen? Of mo gen de Zuid-Europese landen Italië, Spanje en Portugal - in de wandelgangen de 'Club Med' - er ook meteen al bij, zoals de Fransen willen? De inzet is groot. Vele malen groter dan het gekibbel over hoe de munten en het papiergeld er uit moeten zien. Deskundigen in Frankfurt denken dat dit pleit in de herfst van dit jaar al be slecht kan zijn. De economische cij f ers over het tweede kwartaal zullen meer duidelijkheid geven over hoe de diverse economieën zich ontwikkelen. Alle heisa over de vraag of de wankele Franse industrie moet daar niet aan denken. De Fiat wordt dan immers nog goedkoper dan de Renault of Ci- troën. De Franse autoriteiten mikken dan ook op een euro-gebied van 'ten minste negen landen' in 1999. Zonder Griekenland dat sowieso niet aan de criteria vol doet - dat weten ze zelf ook heel goed - en Engeland en Dene marken die niet willen en de Zweden die het nog niet weten, betekent dat eenvoudig dat Frankrijk 'ten minste' één zui delijke lidstaat van de EU mee wil nemen. En liefst alle drie. Dat is heel iets anders dan met een beperkte groep beginnen, zoals Nederland en Duitsland willen. Speculanten De definitieve keuze voor wie wel en wie niet in de kopgroep van de euro zitten wordt ge maakt in de maanden maart, april en mei van volgend jaar. Dan duurt het, volgens de af spraken, nog ruim een half jaar voor de deelnemende munten definitief aan elkaar worden ge koppeld. Ploe groter de groep uitverkoren landen, hoe groter de kans dat speculanten op de valutamarkt die beslissing gaan testen. Dat alleen al zou pleiten voor een kleine kerngroep met Duits land, Frankrijk en de Benelux- landen. De Ieren kunnen daar zonder probleem bijals ze wil len; Oostenrijk en Finland ook. Maar bij het EMI in Frankfurt verwachten ze de turbulentie op de valutamarkten al veel eerder dan het volgende voorjaar. De economische cijfers over het eerste kwartaal zien er nog niet al te best uit voor de kernlanden Duitsland en Frankrijk. Cijfers die traditioneel worden ver stoord door invloeden van de winter, zeker in Duitsland. Als in augustus-september de economische cijfers over het tweede kwartaal gepubliceerd worden kan duidelijker worden ingeschat hoe de verschillende economieën zich ont wikkelen in de richting van de euro en de cri teria van Maastricht. Valt dat tegen, dan hoeven we waar schijnlijk niet te wachten op de politieke beshhtvorming vol gend voorjaar. Dan wacht de va- lutahandel een hete herfst. GPD De Belgische minister van Finan en Waigel in Noordwijk. Duitsland en Frankrijk zelf wel gaan voldoen aan de eisen aan de overheidsfinanciën over het jaar 1997 is daarbij eigenlijk niet eens interessant. De Duitse minister van Financiën Waigel zou in Noordwijk een 'grapje' hebben gemaakt door te stellen dat het tekort op de begroting best wat hoger uit mag vallen dan de vereiste drie procent. Maar Waigel heeft wel gelijk, voor zover het Duitsland betreft tenminste, „Wat maakt het nou uit of het begrotingstekort op 2,9 of 3,1 procent uitkomt", zegt een topfunctionaris in Frank furt. .Waar het om gaat is de ge schiedenis en de toekomst van het beleid in een land.Oftewel, is er sprake van een langdurig beleid gericht op beteugeling van overheidsuitgaven en een stabiele prijsontwikkeling. „Heeft een land bewezen, en is het werkelijk in staat, een sta biele begrotingspolitiek te voe ren. Daarop moet geoordeeld worden", vindt een Duitse top de voorzitter van i functionaris. En Nederland is in zijn ogen het beste voorbeeld van een land dat in hoge mate aan zo'n stabiliteitseis voldoet. En, in wat mindere mate, België ook. Al is de totale staatsschuld daar ongeveer het dubbele van wat in 'Maastricht' is toege staan. Voor de Duitse beleids makers staat daarom vast dat we de euro met een beperkte groep landen moeten beginnen, 'waar de rest zich maar aan moet optrekken'. In Amsterdam en Den Haag is men het globaal met die redene ring eens. Iedereen weet dat de naoorlogse geschiedenis en het toekomstdenken van de Duitse beleidsmakers ruimschoots aan de opdrachten van Maastricht voldoen. Ook al klopt het niet allemaal achter de komma in dit ene jaar. Maar het 'rekkelijk' omgaan met de criteria van 'Maastricht' opent tegelijker tijd de deur voor politieke koe handel. Spanje en Portugal - en zelfs Italië - zitten op dit mo Europese Commissie Santer (m) ment immers ook dicht bij die criteria. Historisch gezien na tuurlijk niet. Het is nog maar heel kort geleden dat deze lan den een inflatie- en renteniveau kenden dat twee keer hoger lag dan in Nederland en Duitsland. Derde fase Voor de stabiliteit, waardevast heid van de valuta en lage rente en inflatie zou Duitsland theo retisch met een overheidstekort van 3,1 procent wel kunnen deelnemen in de derde fase van de monetaire unie en Italië,- met wellicht 2,9 procent, niet. Ondanks het op sleeptouw ne men van het voormalige Oost- Duitsland,datjaarlijkszo'nl50 miljard mark kost, weten de Duitsers in de buurt van de Maastricht-criteria te blijven, Hoe anders ligt dat bij sommige Zuid-Europese landen, die met kunst- en vliegwerken eenbeet je creatief boekhouden, er dit jaar voor het eerst in de buurt komen. Geeft dat enige garantie de Duitse minister van Financi- foto Dusan Vranic/AP voor de toekomst? Een 'beetje' uitstel of een 'beetje' soepel hanteren van de criteria, zoals de laatste weken wel is geop perd, valt bij deze cruciale poli tieke beslissing van volgend jaar in het niet. Een beetje uit stel is wel te 'managen', zo kan men bij het EMI in Frankfurt vernemen. Tot ver achter de komma vasthouden aan de cri teria is voor de Bundesbank ook nooit een absolute voorwaarde geweest. „Waar het omgaatisof er een aantal landen is die in staat en bereid is om zich aan de voorgeschreven discipline te houden", zegt een topfunctio naris van dit instituut. "Van Franse kant worden deze argumenten overigens niet be streden. Maar Frankrijk zit wel met het probleem van een werk loosheid van meer dan 12 pro cent (overigens net als Duits land). Een buitensluiten van Italië of Spanj e in 19 9 9 betekent mogelijk wel een nieuwe deva luatie van lire of peseta. Vooral van onze medewerker Henk van den Boom Terwijl de Nederlandse adel betere tijden heeft gekend, hebben de Spaanse edellieden nog nooit zo goed geboerd als nu. Hun welvaart is voor een belangrijk deel te danken aan de landbouw subsidies die deze veelal grootgrondbezitters ontvan gen uit de Europese land bouwfondsen. Eenvijfde deel (ruim een miljard gulden) van het Brusselse potje voor Spanje ging in 1995 naar slechts 127 grootgrondbezit ters. De 'latifundia', het groot grondbezit, tiert vooral in het zuiden van Spanje nog altijd welig. Twee procent van de eigenaren bezit zestig pro cent van allé grond. Zwakke pogingen van de voormalige socialistische regering om middels een nieuwe wet tot een eerlijker verdeling van de landbouwgronden te komen, liepen uit op een jammerlijke mislukking. Na oeverloze procedures over onteigening dwong de rechter de over heid tot uitbetaling van ab surd hoge schadevergoedin gen. Een van de machtigste groot grondbezitters, de hertogin van Alba (een verre nazaat van de in Nederland ooit zo gehate landvoogd Alva), kon beginjaren negentig omgere kend meer dan tien miljoen gulden incasseren voor een paar onteigeningen, zonder dat haar bezit van naar schatting 18.000 hectare merkbaar werd aangetast. Na dit pijnlijke incident voor de regering werd het rustig rond de glanzend witte 'fin- cas' in de zinderende Spaan se zon. Iedereen in Spanje lijkt sindsdien het bestaan van de 'Groten' te acccepte- ren. Verdubbeld Sterker nog, elke avond, voorafgaand aan het jour naal paraderen zij in het veel bekeken society-programma 'Gente' over het tv-scherm om de geboorte van de jong ste telg, of het aanstaande huwelijk tussen vertegen woordigers van twee histori sche geslachten aan te kondigen. Deze huwelijken hebben het grootgrondbezit in provincies als Andalusië, Salamanca en Extremadura de laatste jaren aanzienlijk versterkt, zo schrijft Antonio Perez Henares in zijn boek 'De nieuwe feodale heren'. Hij komt daarin tot de con clusie dat het grootgrondbe zit in Spanje zich de laatste decennia bijna heeft verdub beld. Perez Henares spreekt er zijn verwondering over uit dat niemand zijn stem verheft te gen dit 'Middeleeuwse feno meen in een tijd waarin Spanje zich sterk maakt om straks deel te nemen aan de nieuwe economische mone taire unie van het moderne Europa'. Op de lijst van subsidie-ont vangers prijkt niet alleen de naam van de hertogin van Al- ba, die in 1995 bijna zes mil joen gulden aan landbouw subsidies opstreek. Met een Brusselse bijdrage van vijf miljoen gulden is de familie Inigo de Arteaga een goede tweede. Fraudepraktijken Het is echter niet alleen de aristocratie die zich tot de kaste der 'latifundisten' mag rekenen. Enkele nieuwe rij ken, door aankoop en huwe lijk in het bezit gekomen van uitgestrekte landerijen, heb ben eveneens de weg naar Brussel gevonden. Zo duikt de naam van Mario Conde op in de lijst van subsidieaan vragers. Hij is van plan 150.000 olijfbomen te plan ten en rekent daarbij op een bijdrage van zo'n anderhalf miljoen gulden gemeen schapsgelden. Een pikant detail is dat Con de enkele weken geleden tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens zijn fraudepraktijken als voormalig directeur van de bankBanesto. De publicist Perez Henares, die tevens hoofdredacteur- is van het weekblad Tribuna, stelt in zijn blad de vraag of de Europese gemeenschaps gelden op deze manier wel bij de mensen komen die het echt nodig hebben. Het is in Spanj e geen geheim dat grote gebieden worden ingezaaid, alleen maar om in aanmer king te komen voor subsi dies. Die gewassen worden zelfs niet eens geoogst. GPD Zwarte Engel dood Een van de voormalige be waaksters van het concentra tiekamp Ravensbrück heeft in een Hamburgse gevangenis zelfmoord gepleegd. De vrouw, met de bijnaam Zwarte Engel, was tijdens het proces tegen het kamppersoneel ter dood veroordeeld. Haar gra tieverzoek werd af gewézen. Boodschappenhond Een 27-jarige bewaker uit Groede is door de politierech ter veroordeeld tot een- boete van dertig gulden voor het doodschieten van een hondje. De man beweerde dat hefedier werd gebruikt om briefjes over te brengen aan dë geïnterneer de vrouwen in het kamp. Windkracht 12 Terwijl een zuidwesterstorn met orkaankracht over oni land raasde, zijn in Ooltgensj plaat twee woningen en zevl landbou wschuren in vlammen opgegaan. De brandweer wis te voorkomen dat de brand ca: tastrofale afmetingen aai* nam. Twee koeien, twee paar den en een varken kwamen ii de vuurzee om. Champignonbunker Een champignonteler uit Was senaar heeft een aanta Noordwijksè bunkers gebuurt om daarin champignons li kweken. Plet blijkt dat dezj oorlogsobstakelszich uitste kend lenen voor vredelievend! doeleinden. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A, L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00.uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118)681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115)694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties; tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/rri vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20,00tot 22.00 uur- Tel. (0118) 484000. Fax(0118) 470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn -1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade Nederland BV Zieke Kroatische president wil partij voor nederlaag behoeden van onze correspondent in Zagreb Hans Gertsen De Kroatische president FranjoTudjman mag dan volgens hardnekkige geruch ten ongeneeslijk ziek zijn, politiek is hij in ieder geval nog springlevend. De bijna 75- jarige 'vader des vaderlands' heeft zich de afgelopen weken met alle energie die hem nog rest in de verkiezingsstrijd geworpen. Tudjman lijdt volgens welingelichte lerin gen in cle Kroatische hoofdstad Zagreb aan een ongeneeslijke vorm van maagkapker. Het belet hem niet om kris-kras door het land te reizen, op zoveel mogelijk verkie zingsbijeenkomsten te spreken en alomte genwoordig te zijn in de media-campagne voor de verkiezingen van aanstaande zon dag. De opmerkelijke energie die de zichtbaar verzwakte Tudjman aan de dag legt, valt volgens een Europese diplomaat in Zagreb simpel te verklaren. „Tudjman wil zich er van verzekeren dat zijn partij ook na zijn dood nog een tijdje aan de macht blijft. Zon der hem is de HDZ (Kroatische Democrati sche Unie) verloren." Herkozen Ondanks zijn autoritaire regeerstijl is de vroegere generaal Franjo Tudjman nog al tijd veruit de populairste politicus van Kro atië. Het lijdt nauwelijks twijfel dat presi dent Tudjman - mits nog in leven - deze zomer voor een nieuwe ambtstermijn van vijf jaarherkozenzal worden. Maar de over winning van zijn partij bij de lokale -en Se naatsverkiezingen van zondag is veel min der zeker. De in tal van corruptieschandalen verwik kelde HDZ heeft het bij veel Kroatische kie zers verbruid. Binnen de partij woedt bovendien een hard nekkige strijd tussen de nationalistische vleugel en meer gematigde elementen. Op het platteland beschikt Tudjmans partij nog altijd over veel aanhang, maar in Zagreb en de meeste andere grote steden heeft de HDZ de afgelopen jaren veel terrein verloren. Slechts door tot vier maal toe een presiden tieel veto uit te spreken, wist Tudj man vorig jaar te voorkomen dat een lid van de opposi tie burgemeester van Zagreb zou worden. Volgens de Kroatische politiek analiste Vesna Roller zijn de verkiezingen van zon dag vooral van psychologisch belang. „De cruciale vraag is of Tudjman er door zijn persoonlijke engagement in kan slagen de dalende populariteit van zijn partij te com penseren." Ze verwacht persoonlijk dat de HDZ licht zal verliezen, maar wel de groot ste partij blijft. Het onevenredige kiesstel sel, de propaganda van de staatsmedia en de onderlinge verdeeldheid van de oppositie werken nu eenmaal in het voordeel van Tud jmans partij. Uitgesloten De Kroatische oppositie slaagt er niet in om de groeiende onvrede over de corrupte praktijken van de HDZ optimaal uit te bui ten. Twee grote oppositiepartijen, de sociaal liberale HSLS en de boerenpartij HSS, heb ben hun krachten voor de verkiezingen van zondag gebundeld. Maar de sociaal-demo cratische SDP, die op weg lijkt de grootste oppositiepartij te worden, werd van het bondgenootschap uitgesloten omdat die partij teveel vroegere communisten in haar gelederen zou hebben. Volgens Vesna Roller was dat een tactische blunder van jewelste. „Volgens opiniepei lingen hadden de drie partijen samen de HDZ mogelijk kunnen verslaan. Nu de soci aal-democraten niet meedoen, heeft de HDZ toch de beste papieren." Het 'commu nisten-argument' om de sociaal-democra ten uit te sluiten, snijdt volgens Roller geen hout. „In alle Kroatische politieke partijen zitten vroegere communisten, maar vooral in de HDZ." Interessanter dan de verkiezingsuitslag op zich, is volgens haar de vraag wat er na de verkiezingen gaat gebeuren. „Het ziet er naar uit dat de HDZ landelijk de grootste partij blijft, maar de partij zal de macht straks op veel plaatsen moeten delen. Dat is nieuw voor Kroatië. Dat kan een verrijking van de democratie betekenen, maar ook een periode van politieke instabiliteit." De (slechte) gezondheid van president Tudj man speelt in de campagne een onderge schikte rol. Slechts weinig media durven te melden dat Tudjman ongeneeslijk ziek is. De staatstelevisie brengt Tudjman zo voor delig mogelijk in beeld en het gros van de Kroaten weet niet beter dan dat Tudjman herstellende is van 'maagklachten'. Volgens de minister van Gezondheidszorg werkt Tudjman weer 'als vanouds achttien uur per dag'. Weinig gaat de Kroatisch regering te ver om te bewijzen dat de 'vader des vaderlands' geen ernstige gezondheidsklachten heeft. Eind vorig jaar, kort nadat Tudjman uit de Verenigde Staten was teruggekeerd waar hij in een militair ziekenhuis was behan deld, liet de staatstelevisie beelden zien van een presidentieel tennispartijtje dat werd gadegeslagen door diverse leden van de re gering. De surrealistische beelden waren het officiële antwoord op het nieuws over zijn ziekte dat de Amerikaanse regering liet uitlekken. „Dat Tudjman ongeneeslijk ziek is, lijdt geen twijfel, maar niemand weet hoe lang hij nog te leven heeft", aldus een wes terse diplomaat in Zagreb. GPD De Kroatische president Franjo Tudjman (midden) woont dinsdag samen minister Gojko Susak van Defensie (rechts) een verkiezingsbijeenkomst bij in Split van zijn partij HDZ foto Tom Dubravec/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2