bij kustpalen taboe jsJSKEI Recordaantal dode vogels in winter Vrij baan voor Goese kinderen Natuur lijdt onder langdurige droogte Waterschappen moeten binnen jaar alternatief vinden voor schadelijke stof Schelde Groep kan EOD ruimt bommen bij het voormalige Fort Frederik Hendrik zeeuwse almanak Zwachtel zeeland donderdag 10 april 1997 Voorraad Groter verband De Goe.se Laan der Verenigde Naties was even het domein van de kinderen. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Kinderen moeten veilig kunnen oversteken, ook zonder begeleiding van paps en mams. Dat is de boodschap die woensdag aan de Troelstralaan in de Goese Polder werd rondgebazuind bi j de start van het lande lijke project Voorbeeldstraat van de Stichting Pressiegroep Kinderen Voor rang Het credo is er bij de oversteek plaats in steen vereeuwigd in een tegel met het opschrift: kinderen voorrang. De werkgroep verkeersveiligheid Goese Pol der en de Stichting Jongerenwerk in de wijk sloten woensdag een deel van de Laan der Verenigde Naties al om kinderen eens vxijelij k Op het asfalt te laten spelen Zo'n tweehonderd kinderen mochten on der meer droog'skiën, met eieren lopen, straattekenen, touwtje springen en hoe pelen. De actievoerders zullen in de Goese Polder nog een aantal 'autovrije midda gen' houden. Automobilisten moeten 14 mei, 2 juli en 3 september rekening hou den met geblokkeerde delen van de Laan der Verenigde Naties en Europalaan. Een van de ruim 12.000 slachtoffers van de strenge vorst. foto Lex de Meester in onze verslaggever armen van der Werf OES - De Zeeuwse water- happen moeten stoppen met et gebruik van creosootolie por palen langs de kust. Rijks- aterstaat Zeeland heeft hun n jaar de tijd gegeven om de staande voorraad op te ma- en en een alternatief te zoeken, reosootolie wordt uit steen- oolteer bereid en bevat veel lilieuvervuilende stoffen, die iet of moeilijk afbreken in de atuur. reosootolie wordt sinds jaar en iggebi'uikt. Het is al minstens onderd j aar op de markt. Het is ilceen ideaal product, voor wie et op het milieu-effect let. eosootolie is hét middel tegen mtrot en biedt weerstand te- inde gevreesde paalworm. Ilievaten e behandeling van het hout oet wel heel intensief gebeu- m. Per kubieke meter hout is sgentig liter olie nodig. Feite- jk staan er langs de Zeeuwse ast allemaal kleine olievaten lekken. In het gebied van het aterschap Zeeuwse Eilanden [idden- en Noord-Zeeland) lat het om x-uwweg 92.000 pa- n in paalhoofden. Ongeveer 8 miljoen liter creosootolie is aarin verwerkt. De huidige pa- a mogen overigens blijven aan. warte lijst c negatieve effecten van creo- otolie zijn al langer bekend, eolie bevat veel polycyclische onxatische koolwatei'stoffen iak's), teerresten. Er zitten ook ig enkele zwarte-lijststoffen die sterk vex'ontreinigend jn en die in Europees verband ■rboden zullen worden, 'aterschap Zeeuwse Eilanden ibruikt op binnenwateren én 'Oosterschelde al geen hout eer dat met creosootolie is be- indeld. DeNooi'dzeekust en de esterschelde komen daar nu flissingers met lolitici op stap a eigen wijk in onze verslaggeefster LISSINGEN - Vlissingers rijgen de kans om met een ijkwetlxouder, een raadslid en in groep ambtenaren door hun ijk te wandelen, ijdens de wandeling kunnen Mirtproblemen ter sprake ko len. De sectie voorlichting en mmunicatie van de gemeente lissingen hoopt dat burger en estuurder hierdoor dichter bij Ikaar komen. 'oor de bestaande actie Op de offie kunnen buurtbewoners «n wijkambtenaar thuis uit- odigen om ergernissen te be- ireken. De wijkschouw vult lp de Koffie aan. Wij nodigen oor alle bewoners van een 'xurt uit. Er kunnen zo'n vijftig msen meelopen. Als de aan- )op te groot is, splitsen we de roep'', reageert ambtenaar B. mulders 'e kracht van de wijkschouw gtvolgens Smxrlders in de snel- verwerking van klachten. ,,Ik oem het een lik op stuk beleid, lel dat een lantaarnpaal al zes reken xxiet brandt. Bij de wijk- :houw kunnen ambtenax'en in de sector beheer-, die ook reewandelen, de volgende dag de opdracht voor i'epax'atie even. Alle wijken zouden aan e beurt moeten komen. Ie eerste wijkschouw is in de iehildershuurt-noord op roensdag (16 april) en duurt an 19.00 tot 21.00 uui-. Het ver lek is in de wijkwinkel Hoge- 'eg 88. Op zatei'dag 3 mei tus- en 10.00 en 12.00 uur is de rijkwinkel aan de Hogeweg" op- ieuw vertrekpunt voor de rou- eBonedijkebuurt-Noord en onze verslaggever jichard Hoving HlSSINGEN - Zeeland ver- boogt. Het afgelopen ander- lalf jaar is de op twee na droog- le periode van deze eeuw Wveest. «niddeld viel er de laatste chttien maanden 855 millime- neerslag in Zeeland. Nor mal valt er 1169 millimeter, iolgens Meteo Zeeland is de «droging nog ernstiger dan de ijfers aangeven omdat veel wa- aan de bodem wox'dt nttrokken voor drinkwater- oorziening en industrie. De fovincie en DELTA Nutsbe drijven schrijven de verdroging ooral toe aan klimatologische i'eranderingen:Er valt gewoon plüder regen." kgevolgen van de droogte zijn fin de natuur zichtbaax', zegt J. Sroeke van Meteo Zeeland. bij. Rijkswaterstaat Zeeland geeft geen vergunning meer om creosootolie te gebruiken. D'e Zeeuwse waterschappen moeten binnen een jaar aan die eis voldoen. Het waterschap Zeeuwse Eilanden kan uit de voeten met die termijn. Het heeft nog ruim zevenhonderd behandelde palen ixx voorraad, net genoeg voor een jaar. Altei'natieven zijn beschikbaar'. Voor kox-te palen - onder meer in dijkglooiingen - kan onbehan deld hout als eiken en robinia worden gebruikt. Dat gaat min der lang mee, maar is goedkoper dan geci'eoseteerd eiken. Hard hout wox'dt voorlopig als alter natief aangewezen voor lange palen; hardhout uit goed be heerde bossen. Het waterschap heeft nog ande re mogelijkheden onderzocht, zoals palen van staal, beton en/of kunststof. Stuk voor stuk blijken die oplossingen meer na- dan voordelen te hebben. Het gebruik van minder palen kan ook uitkomst bieden. Mo menteel onderzoekt waterschap Zeeuwse Eilanden of dat moge lijk is. De hamvx'aag is of een strandhoofd zonder palen net zo'n goede kustverdediging is als een strandhoofd met palen. A L. de Putter, hoofd waterke ringen bij het Zeeuws-Vlaamse watex'schap De Di'ie Ambach ten, heeft enige moeite met het verbod van creosootolie. „Het is een schadelijke stof, maar je moet het ook in een groter ver band zien. Dat tx'opisch hard hout als altex-natief nodig is. Dat industrie langs de Schelde nog zoveel loost. Tot waar moeten wij dan gaan?", vraagt De Put ter zich af. De Drie Ambachten heeft geen gecreoseteerd hout meer in voorraad. De Putter zal een ver bod 'natuux'lijk' eerbiedigen. „Rijkswatex'staat is toch een ho gere overheid. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt GOES - De afgelopen strenge winter heeft een triest record opgeleverd. Vrijwilligers van de verschillende Zeeuwse vo gelwerkgroepen verzaxxielden in de zoute Delta 12.080 dode vogels. Het record van de strenge winters in de afgelopen vijftien jaar stond tot nu toe op de winter van 1985-1986, met 7.669 dode vogels. Meer dan de helft van de dood- gevonden vogels, 7.300 exeixa- plaren, waren scholeksters. In 19.86. waren dat er 5.100. Ook van de bonte strandloper (1.550), tureluur (710), zilver- plevier (735) en de kano- etstrandloper (310) werden recordaantallen dode exem plaren gevonden. Van een gx'oot aantal vogels heeft het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) biometxisehe gege vens verzameld, die gebruikt wox'den in de evaluatie van de Structuui'nota Zee- en Kust visserij. Kokkels Volgens Jan Willem Vergeer, de Zeeuwse coördinator van Vo gelbescherming Nederland, zou het grote aantal dode scholeksters weieens een indi catie kunnen zijn voor overbe- vissing van kokkels. „Scholek sters zijn als het ware het uithangbord van de Delta. Ze brengen hier in groten getale de winter door en ze zijn aan gewezen op een menu van kok kels," „Slootjes vallen droog en de bo men zitten slecht in het blad voor de tijd van het jaaxv' Als oorzaak van de gex'inge neerslag noemt Broeke de blokkering van de westelijke luchtstro ming. „Boven de oceanen wordt neerslag gevox-md die normaal gesproken door de westelijke stroming onze kant op komt. Doordat de drogere zuidelijke en noox'delijke stromingen de afgelopen tijd de ovex'hand heb ben gehad, heeft de westelijke stroming ons land nauwelijks kunnen bex'eiken", aldus Broe ke. Twee keer eerder was het droger deze eeuw. In de periode van ok tober 1.97 5 tot maax-t 19 7 7 viel er 780 mm neei'slag. Van oktober 1920 tot maart 1922 werd er in „Met die kokkels gaat het ook niet best. Langs de kust lijken ze helemaal vex'dwenen te zijn, zodat de steltlopers ze in de Oosterschelde, Westerschelde en Voordelta moeten zoeken. Daar hebben ze in toenemende mate concxxrrentie van de me chanische kokkelvisserij. Uit wijkmogelijkheden zijn er nauwelijks. Scholeksters kun nen wel wat verder naar het zuiden vliegen, maar in de Franse estuaria zit nauwelijks voedsel. Het is daar ook een Vlissingen slechts 708 nun ge meten. Broeke heeft geen hax-de gegevens, maar vermoedt dat de huidige uitdroging exixstiger is. „Tijdens de eerdere droge perio den werd er veel minder water aan de bodem onttx'okken." Duingebieden J. P de Maat, beleidsmedewer ker water en bodem van de pro vincie Zeeland, bevestigt dat de grondwatei'stand vrij laag is. „De vegetatie in bepaalde duin gebieden kan hier hinder van ondex-vinden." Voor de boeren is het lage grondwatex-peil even eens een probleem. „De boex-en beginnen het seizoen met een te lage watex'stand. Hierdoor ont staat straks een gi'ote vraag naar water om de gewassen te soort volksvermaak om die beesten te schieten. Bovendien moeten scholeksters in een goede conditie zxjn om een al- texmatief voedselgebied te zoe ken. En daar ontbreekt het he laas aan." Tijdens de zoektochten van af gelopen winter wex'den veel volwassen scholeksters dood aangetroffen die al vex'schxl- lende koude winters hadden doorstaan. Scholeksters kun nen dertig jaar oud worden. Uit onderzoek bleek dat een bei'egenen", aldus De Maat. Hij ontkent dat de onttrekking door de industrie en pax-ticulie- ren grote invloed heeft op de verdroging. „Het aandeel van de industrie is laag omdat het in de Zeeuwse bodem voorname lijk gaat om brak en zout grond- watex*." Volgens voorlichter A Parre van DELTA Nutsbedrijven is de verdx'oging eerder een gevolg van kliixiatologische vex-ande- ringen dan vart de onttrekking van water voor dx'inkwater- voorziening. DELTA Nutsbe drijven levex-t jaarlijks 50 mil joen kubieke meter water aan particuliex'en en industrie in Zeeland. „Ongeveer veertig px'ocent hiervan is grondwater, dat voor het mei'endeel vanuit groot deel van de vogels de na- jaarrui niet in goede conditie was doox'gekomen, wat erop kan wijzen dat er al voordat de koude begon sprake was van voedselschaarste. Vergeer: „De kokkelvisserij heeft zich het afgelopen jaar bepex'kingen opgelegd om de voorraden te sparen en in stand te houdexi. Maar de afge lopen tien jaar is de kokkelvis serij - en dan spreek ik niet over de handkokkelaars maar over de ultramoderne kok- Brabant wordt aangevoei'd", al dus Parre. Alleen in de duinen in de Kop van Schouwen wordt nog gx'ondwater uit de bodem gepompt. Door infiltratie van oppervlaktewater uit het Ha- x'ingvliet wordt daar voorkomen dat de waardevolle duinen ver drogen. De hoeveelheid drink water die wordt afgenomen is de laatste decennia wel enorm toe genomen, zegt Parre. „Maar DELTA streeft ernaar steeds minder grondwater hiex-voor aan te wenden." Verdrogingskaart Dat de Zeeuwse bodem ver droogt, komt niet als een verras sing. Het probleem is al eerder onderkend. De provincie is al een aantal jaren samen met keischepen - dusdanig toege nomen dat we ïxxisschien over een structux-eel probleem spre ken. Het is heel goed dat het verzamelde materiaal wordt meegenomen in de evaluatie van de visserijnota." Een soort waarvan opvallend weinig dode exemplaren wer den gevonden, was de berg eend. Kokkels, die door vorst dood vriezen of worden opge pakt en verplaatst, reageren op koude winters door een extx'a zaadvalna de kou. Bergeenden voeden zich door juist het klei ne kokkelgrut op te vissen, Dat was er kennelijk genoeg na de koude winter van 1995-1996. Waar het gantal dode bergeen den in 1991 nog 749 stuks be droeg, waren het er afgelopen seizoexx maar 162 die dood wex'den gevonden. Voordelta Van de ruim 12.000 dodevogels wex'den er 5.700 gevonden in de Oosterschelde, 1.600 in de Westex'schelde en ruim 4.500 in de Voordelta. Veel van de vo gels die in de Voordelta werden gevonden moeten vanuit de Ooster- en Westex'schelde naar de Voordelta zijn gedreven. Over de oorspronkelijke her komst van de vogels kan nog weinig uitsluitsel worden ge geven. Vast staat dat een grote groep na de inval van de koude de zoete, sneller bevroren wa teren en de Waddenzee heeft verruild voor de zdute Delta. Van de aantallen kan pas een indicatie worden gegeven wanneer de ringgegevens zijn teruggemeld. natuurbeschermex's en de wa terschappen bezig met het aan pakken van vex'droogde natuur gebieden. Op grond van het Nationaal Milieubeleidsplan moet in het jaar 2000 de vex-dro- ging met ten minste 25 procent zijn tex'uggebracht. Een aantal gebieden, waaronder de Grote Putting bij Hengstdijk en de De- esche Watergang bij Kattendij- ke, zijn al opnieuw nat gemaakt. De bestrijding van de verdro ging verloopt langzaam, zegt G. J. Buth van de stichting Het Zeeuwse Landschap. „De pro vincie, Rijkswaterstaat en de natuurbeheerders werken goed samen, maar het aanpakken van verdroogde gebieden is een kostbare zaak." Om de stx'ijd te gen de verdroging een nieuwe impuls te geven komen de pro vincie Zeeland en Het Zeeuwse Landschap binnenkox-t met een verdrogingskaart. van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen heeft vorig jaar nog geen winst- herstel kunnen bereiken. De on derneming is in 1996 veel geld kwijt geweest aan verliezen op projecten die al eerder waren angenomen en aan extra reor ganisatiekosten. Toch meent de Schelde Goep dat de eerste re sultaten zichtbaar zijn van de vorig jaar in gang gezette kos tenbesparingsoperatie, die 460 banen kostte. Het nettoresultaat van de Schelde Groep kwam over 1996 uit op een verlies van 3,4 miljoen gulden, tegenover een verlies van 6,8 miljoen gulden in 1995. De onderneming heeft woens dag enkele cijfers over het voxi- ge boekjaar bekendgemaakt. Het jaai-verslag over 1996 wordt 28 april gepresenteerd. De winst uit gewone bedrijfsvoering was over 1996 1,5 miljoen gulden. Dat is minder dan over 1995, toen dit kerneijer nog op 20,8 miljoen gulden uitkwam. Dit bedrag was evenwel sterk beïn vloed door een resultaat van 34 miljoen gulden uit maritieme projecten die in de jaren 1991- 1994 zijn opgelevex'd. Vorig jaar was de vergelijkbare compo nent nog maar 14,7 miljoen gul den. Op een aantal vóór 1996 ver worven opdx'achten heeft de Schelde Gx'oep vox'ig jaar ruim 20 miljoen gulden extra moeten toeleggen. Daarnaast moest 10 miljoen gulden extra worden gereserveei'd door informatie technologie en andere aanvul lingen op de uit 1995 daterende reorganisatievoox'ziening. De opzetwaarde van de produc tie bij de Schelde Groep was in 1996 748 miljoen gulden. Dat. was ongeveer hetzelfde niveau als eenjaar eerder (744 miljoen). Eind vorig jaar beliep de order portefeuille 1588 miljoen gul van onze verslaggever BRESKENS - De Explosieven opruimingsdienst (EOD) van de Koxxinklijke Luchtmacht komt vrijdag 25 april naar het voor malige Fort Frederik Hendrik aan de Nieuwesluisweg in Bres- kexxs oxxx twee vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog te ruimen. Net als bij eerdere bomruimin- gen in Breskens in oktober 1995 en 1996* moet iedex'een binnen eexi straal van driehonderd me ter rond de bom worden geëva- cueei'd. Verder mogen mensen zich tijdens de operatie niet bui ten laten zien in het gebied begrensd door de N58, de veer haven, de Langeweg' en de dwax-slijn op de Langeweg van af camping Schoneveld. De EOD heeft de omgeving van het vooxmalige fort op de aan wezigheid van bommen onder zocht, omdat een projectont wikkelaar op die plaats het recreatiepark Scheldeveste wil bouwen. In oktober 1944 gooi den de geallieerden circa 1200 borxmien op het foi't. De twee ge vonden bommen zijri een Engel se van vijfhonderd pond en een Amerikaanse duizendpondex'. Hoeveel bewoners 25 april ge- evacueerd moeten worden, kon de gemeente woensdag nog niet zeggen.- Bij een bomi'uiming in oktober vorig jaar op dezelfde den (1547 miljoen eind 1995). Kort na de afsluiting van het boekjaar kreeg Schelde Mari tiem nog een grote order in de vorm van twee luchtverdedi- ging'sfx'egatten voor de Konink lijke Marine in aanvulling op de twee al eerder bestelde lucht- verdedigings- en command ofregatten van hetzelfde type. Deze nieuwe order heeft voor de Schelde Gx'oep een waarde van 550 miljoen gulden. Reorganisatie In de toelichting bij de globale cijfei's meldt de Schelde Groep dat de vorig jaar doorgevoerde reorganisatie duidelijk positie ve effecten heeft op de bedrijfs- voering. „De eerste resultaten zullen dit jaar zichbaar worden door een substantieel lager kos tenniveau", vex'zekert de onder neming. Daar wox'dt meteen de kanttekening bij geplaatst dat het prijsniveau op de markten voor kapitaalgoederen ook in 1997 nog zeer laag is, waardoor met moeite winst kan worden geboekt. De oorzaak is enerzijds de grote concurrentie en ander zijds - met name voor de civiele scheepsnieuwbouw - het ver storende effect van grote subsi dies die andere landen hun wer ven geven. De zogenaamde generieke steun in Nederland is daarbij vergeleken van zeer be scheiden omvang. Overigens is de Schelde Groep tot en met dit jaar volledig vei'stoken van deze steun, waardoor de onderne ming zich in een ongunstige concurx'entiepositie bevindt. Samenwerking De Schelde Groep gaat ex-van uit dat de verdere dooxwerking van de x'eorganisatie dit jaar tot een kostenreductie van 30 px'ocent zal kunnen leiden. Daax-naast zal de aandacht sterk gericht zijn op verbx'eding van het pro ductenpakket. Dat kan onder meer door samenwex'kingsvei'- banden te zoeken voor delen van de onderneming. plek waren circa veex-tig bewo ners en toeristen genoodzaakt tijdelijk hun huis vexiaten. In 1996 moest voor het ruimen van een aantal vliegtuigbommen aan de Sportlaan, midden in Breskens, het halve dorp wor den geëvacueerd. Duwer breekt los op Westerschelde TERNEUZEN - De Nederland se duwer Calypso (2.111 ton) is woensdagavond op de Wester schelde ter hoogte van Terneu- zen losgebroken van zijn duw bak. Dat gebeurde toen de Duit se supertanker Maersk Curitiba (24.046 ton) met hoge snelheid passeerde. Door de golfslag bra ken de koppeldraden van de met zand beladen Calypso los. De Maersk Curitiba, die onder weg was van Antwerpen naar zee, voer met een snelheid van ongeveer twintig knopen (zo'n 37 kilometer per uur). Ondanks een waax'schuwing van de vex- keerspost Temeuzen minderde het schip geen vaart. De Calypso, die uit Harxsweexl kwam, kon met hulp van Mul traship uit Terneuzen na ruim een uur de duwbak weer vast maken en de reis naar Gent ver volgen. Of het schip schade had opgelopen was gisteravond niet bekend. De taal en toon der medici, daar hebben wij, goede lezer, groot ontzag voor. Wij vinden het fijn als de dokter het over onze patella heeft als hij de knieschi jf bedoelt en we heb ben ook veel liever last van een beetje dehydratie dan dat hij over uitdroging begint. Dat geeft ons een deftig ge voel en het sterkt ons in het vertrouwen dat de arts voor zijn vak heeft doorgeleerd. Maar écht knap vinden we het pas als een medicus met gebruikmaking van een goed uitgebalanceerde woordkeus de waarheifL spreekt zonder direct vrees aan te jagen. Onlangs hoorden we er een praten die wat ons betreft voor een mooie onderschei ding in aanmerking komt. Wij zaten in een wachtruimte van het ziekenhuis toen de deur van de spreekkamer van een gespecialiseerd genees kundige openging. De man in d'e witte jas hield zijn hand op de schouder van een dame op jaren en ivikkelde bij wijze van afscheid déze verbale zwachtel: „Mevrouw, u hoeft zich werkelijk niet meer zor gen le maken dan strikt noodzakelijk is," Kijk, zo'n advies, daar zou den wij nou ook van opknap pen. Tijdelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23