Schandaal achtervolgt Gaumont De luie tennisser moet verdwijnen PZC Topcoach moet met de tijd mee Fans moeten zich bij Willem II-Feyenoord kunnen legitimeren sport 21 Minnaar Gent-Wevelgem komt terug van zes maanden schorsing na dopinggebruik Delibas zondag al in actie Ploeg Priem niet in Giro Zanini wint derde etappe Baskenland Raul duurste voetballer Spanje Samaranch naar Amsterdam Duel Holyfield-Tyson uitgesteld Patrijzen is bijna veilig 'an Grunsveii iet pijnstillers ijdens finale donderdag 10 april 1997 onze verslaggever te Bakker EVELGEM - Met zijn benen is net zo rap als met de tong, aar Philippe Gaumont is al Hg niet meer brandschoon. De nnaar van de 59e editie van cut-Wevelgem heeft op jeug- ge leeftijd een indrukwek- nd doping-verleden. Twee ;erwinningen van de 24-jarige lansman werden vorig jaar op n minst besmet verklaard, et kwam de sprinter, die nu ior de nieuwe Cofidis-ploeg Cyrile Guimard rijdt, vanaf ui op een schorsing van zes janden te staan, ïilippe Gaumont kwam bijna thet niets en reed in de kleine appekoersen als een sneltrein, e spurter, met een opvallende toeage op de linkerarm, kon otseling ook tijdrijden en eek een klassementscoureur, ij won vorig j aar drie wedstrij - jnop rij (Duinkerken, del'Oise Haute Picardie), maar werd vah onze verslaggever WEVELGEM - De TVM- ploeg van Cees Priem zal dit jaar niet starten in de Ronde van Italië. De ploegleider zei dat giste ren voor de start van Gent-Wevelgem. Cees Priem: „We laten de Giro schieten, omdat het par koers zwaarder is dan ooit. Het past daardoor niet in de opbouw van ons programma." Voor enkele van zijn ren ners komt het besluit als een verrassing. Davy Dubbeldam ging er tot nu toe vanuit dat hij wellicht in Italië zijn debuut in een grote ronde zou maken. De Zeeuw heeft overigens van cle ploegleider voor de komende twee weken vrijaf gekregen, Priem: „Ik wil hem even rust ge ven en proberen te ont dekken waarom hij tot nu toe onder de maat is ge bleven." betrapt op het gebruik van ana- bolica. Zijn ploegarts Nedelec werd vanwege dubieuze prak tijken voor drie j aar uitgesloten. De renner kreeg onmiddellijk ontslag bij Gan en werd voor een half jaar uit het profpeloton verbannen. Achterdocht Het doping-schandaal hangt bij Gaumont als een blok aan het been. In zijn verhaal van Gent- Wevelgem vertelde hij lacherig over zijn gewonnen sprint, voor Tchmile en Capiot. Vragen over zijn schorsing ontweek hij met een grijns vol achterdocht. „Ik ben goed, al het hele voorjaar", zei hij in het gedrang na de fi nish. „Het kon niet anders of die overwinning moest er komen, Zondag, in Vlaanderen, voelde ik me al opperbest. Twee val partijen, waarvan één op dé Kruisberg, hebben me opgebro ken. Mijn moreel stond op nul, maar ik kom snel terug. In de Belgische koers - met twee beklimmingen van De Kemmel - bleef het traditonele sprinters gala dit keer achtexwege. Tom Steels miste voor Mapei cle slag, Mario Cipollini kwam na een val gehavend aan de eindstreep en Erik Zabel reed met tegen zin. De Belgen Museeuw, Van Peteghem en Merckx voerden zo'n zware forcing op de Kem- melbex'g, dat het veld in het laat ste uur uiteen werd geslagen. De finale ging in met een kop groep van negentien man, waar in TVM (Van Petegem/Capiot), Lotto en Saeco (met elk drie maii) op het oog de beste kansen hadden. Voor Van Petegem was de koers honderd meter te ver. De uitblinker van het voorjaar: ,,Ik kwam door een demarrage in de slotkilometers te vroeg op kop en moest in de sprint pas sen." Het krachtmens Tchmile werd gelanceerd door twee ploegmaats. In het sprintduel werd hij afgetroefd door een jump van Gaumont. De omstreden Fransman stapte met zijn zege in de sporen van Bernard Hinault, die Gent-We velgem op de kop af twintig jaar geleden op zijn naam schreef. Jacques Anquetil won in 1964. „Ik verkeer in èen aardig gezel schap", lachte Gaumont, tóen hij de twee illustere voorgan gers ontdekte op de erelijst. Waalse tweeluik Voor de kopstukken van het klassieke voorjaar was Gent- Wevelgem niet meer dan een ul tieme test. Museeuw geselde het peloton op De Kemmel met een korte krachtsinspanning. Het vizier van de wereldkampioen is na Vlaanderen gericht op Pa- rijs-Roubaix en op het Waalse tweeluik. Dat geldt nog meer voor Axel Merckx, die op de klim spelenderwijs van de con currentie wegreed en in het late re vluchtgroepje veel macht uit straalde. Twee weken voor de Philippe Gaumont is de sterkste in de sprint van Gent-Wevelgem. Andrei Tchmile (rechts) en Johan Capiot (links) zijn geklopt. foto Jacques Collet/AP Amstel Gold Race was er voor de Nederlanders in Wevelgem weer weinig te vieren. Ze misten massaal de slag toen de koers openbrak- Tristan Hoffman mocht zich erop beroepen dat hij net een inspanning had ge daan. De jeugdige Rabo-clan, die na het succes van Sörensen de voorkeur kx*eeg, liet het afwe ten. Henk Vogels was een een ling voorin. Voor Leon van Bon eindigde de wedstrijd al na ruim zestig kilo meter in het zicht van Oostende. De koersdirecteur verspreidde het onheilspellende bericht dat hij met letsel aan de halswervels in een ziekenhuis was opgeno men. Ploegleider Theo de Rooy vertelde in de wedstrijd: „Ande re renners zagen dat hij als uit een katapult werd gelanceerd." Het klonk ernstiger dan het was. Aan de aankomst in Wevelgem was Van Bon zelf alweer om zijn verhaal te doen. „Ik reed licht voorop met een Italiaan, toen er ineens een vorkheftruck de weg opkwam. Hij schepte me, ik werd van de fiets geslingerd en kwam meters vex'der op mijn hoofd terecht. Maar het valt ge lukkig mee. Op de foto's in het ziekenhuis viel niets ergs te ont dekken. Ik heb alleen schaaf wonden en pijn in m'n nek." VITORIA - Stefano Zanini heeft woensdag de derde etappe in de Ronde van Baskenland gewon nen. De Italiaan uit de Mapei-forma tie, voxig jaar nog zegevierend in de Amstel Gold Race. bleef in de xit over 189 kilometer van Vi- ana naar Vitoria de Australiër Scott Sunderland voor De lei dende positie van Fx-ansman Stéphane Heulot, die mee- sprintte en als derde eindigde, kwam niet in gevaar Opmerkelijk is dat na drie etap pes 46 renners in het klassement dezelfde tijd achter hun naam hebben staan. Onder wie de Ne derlander Michael Boogerd van Rabobank. Hij bleef ook in de derde rit voorin meefietsen. Hij kwam als 18e over de stx-eep. ANP APELDOORN - De rentx-ee van Orhan Delibas in de boksi'ing is met twee weken vervroegd. De 25-jarige prof komt zondag al in actie tijdens een gala in Keulen. De Joegoslaaf Jan Golis fungeert als tegenstander. De 21-jarige zwaax*welter heeft twee oveiAvinningenin vier beroepspartijen behaald. Delibas is in tien duels nog ongeslagen. De voormalige topamateur zou aanvankelijk op 26 april in Keulen texaigkex-en op het can vas. Door een afmelding voor het programma van 13 april kaïx de ex-Turk eerder zijn werk heivatten. Zijn partij van 26 april te^en een nog onbekende tegenstander blijft gewoon staan, ANP MADRID -RealMadrids 19-jaxdge spits Raul is vanaf gisteren de duurste voetballer uit de geschiedenis van het Spaanse voetbal. Raul tekende een nieuw vijfjaxig contract waarin de afkoopsom is bepaald op zes miljard pesetas, ongeveer tach tig miljoen gulden. Rauls nieuwe jaarsalaris is vastgesteld op een kleine vier miljoen gulden. „Het belangrijkste is dat Raul vanaf nu is afgeschex-md en dat hij rustig kan gaan spelen, zonder dat iemand hem nog lastigvaltzei Madrid-voox-zitter Lorenzo Sanz. Barcelona, Juventus en een aantal Duitse en Engelse clubs hadden te kennen gegeven de oude afkoopsom van zo'n 21 miljoen gulden wel te willen betalen. Tot dusver was de Braziliaan Ronaldo van Barcelona met een afkoopsom van 53 miljoen gulden de duurste voetballer in Spanje. AFP AMSTERDAM - Juan Antonio Samai-anch komt deze herfst naar Nederland. De voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité is een van de bekendste deelnemers aan dertien de Europese Sport Confex-entie. Deze heeft van dinsdag 30 september tot en met donderdag 2 oktober plaats in de Koe pelkerk te Amsterdam. Thema van de conferentie is: „Uitda gingen voor spox-t in ontwikkelend Europa in de 21e eeuw." Behalve Samaranch zullen regeringsvertegenwoordigei's uit binnen- en buitenland, alsmede prominente ondernemers de conferentie toespreken. ANP LAS VEGAS - De revanchematch op 3 mei tussen de huidige wereldkampioen in het zwaax-gewicht (WBA) Evander Holy- field en uitdager Mike Tyson is uitgesteld, iyson liep op de training een snee op boven zijn linkex'oog, op dezelfde plek waar Holyfield hem in november had geraakt. De snee is in middels genaaid met dxde hechtingen. De revanchematch op 3 mei tussen de huidige en de vorige wereldkampioen zwaax-ge- wicht zou naar vex-wachting de meest lucratieve in de boksge- schiedenis worden. Holyfield zou zo'n 67 miljoen gulden ont vangen, tegen 38 miljoen voor Tyson. RTR 's-HEERENHOEK - De voetballers van Patrijzen hebben het lijfsbehoud in de zondag derde klasse nagenoeg binnenDins dagavond werd de eex'der gestaakte thuiswedstx-ijd tegen het nog acht spelers tellende team van Moex-se Boys uitgespeeld. Patrijzen won dankzij een treffer van Henk van de Brink met 1-0. Daarmee vergrootte de ploeg uit 's-Heerenhoek de kloof met de gevarenzone tot negen punten, met nog drie wedstrij denvoor de boeg. Ondanks het numerieke ovexwicht - tijdens het gestaakte duel kregen dx-ie spelers van Moerse Boys rood - had Patrijzen in eigen huis zeker geen eenvoudige avond. Bei de ploegen creëerden in het restant van 35 minuten kansen. Moerse Boys raakte zelfs de paal. Maar tien minuten voor tij d scoox*de Pati'ijzen wel. Ronny de Vos stuurde Plenk van de Brink in de diepte, diens lob vloog over de goalie in de touwen (1-0). EMERT - Pijnstillers moeten nky van Grunsven dit week- inde tijdens Indoor Brabant (lpen in haar pogingen voor de irde achtereenvolgende keer wereldbeker dressuur te be- lachtigen. 29-jarige amazone uit Ge ert is weliswaar voor een groot eel hersteld van een blessure m haar rechterarm en -schou- ïr, zonder pillen tegen de pijn sl ze in de Bx-abanthallen van en Bosch niet kunnen rijden, aar Duitse concurrente Sop- eWels trok zich gisteren terug de finale om de wereldbe- ;r dressuur. Wels zag haar sard Banause begin deze week lor 1,5 miljoen gulden naar in hoteleigenaar in Las Vegas irhuizen. Grunsven, tweevoudig innares van olympisch zilver Atlanta, liep de blessux-e za- rdag 22 maart op bij het uitla- van haar paard Gestion looi uit de transpoxrtwagen oor een wedstrijd in Giesbeek. et dier schrok, sprong weg en eurde de Brabantse wereld- smpioene met zich mee. Het evolg: een fikse bloeduitstor- ngen een groot aantal verrekte [lieren, pezen en zenuwen, aruim een week rust en inten- eve behandeling door een fy- otherapeut in Veghel zat Van Irunsven maandag 31 maart Oor het eerst weer in het zadel an haar troefpaax-d voor Den tach, Gestion Bonfire. „Dat ielniet mee", aldus Van Gruns- fn. „Alles deed nog behoorlijk ijti. Ik kon mijn rechterarm set optimaal bewegen. Dat uurde drie dagen. Ik werd er iet echt vrolijk van,." 'aarna ging het een stuk beter. Het werd hoog tijd. Ik begon ït al somber in te zien. Nu ben hover dat ik alweer optimis- sch ben over mijn kansen op ehoud van de beker. Borxfire raait supex-, ik x-ed mezelf wel jet die pijnstillex-s. Ik heb geluk at ik in de dressuur zit en niet 'de spx-ingspoxrt. Ik hoef niet te «kken en trekken aan de teu- ils, Mijn x-echterschouder staat öiietsje teveel naar voren. Dat nauwelijks te zien. Het moet Muien lukken ook al is mijn jedstrijdvoorbereiding lang iet optimaal geweest." anavond staat Van Grunsven, irgaande jaren eveneens et Bonfire winnares in de fina- Svan Hollywood en Göteborg, 'or de eerste opgave als de kand Prix wordt gehouden. Zaterdagmiddag is de afsluiting 'et de kür op muziek. Tussen de edrijven door blijft de amazo- 16 dagelijks Veghel aandoen 'or fysiotherapie. ANP Bondsarts Pluim: het verschil tussen nu en zes jaar geleden is heel erg groot De overheid trekt zich terug, de zieke werknemer komt veelal voor rekening van de werkgever. Hoe gezond ook, niet voor niets is sportbeoefening bij cao-bespre kingen tegenwoordig een terug kerend item. Op zo'n 6,4 miljoen sportende Nederlanders doen zich jaarlijks circa 2,9 miljoen blessures (kosten: 770 miljoen gulden) voor. Het moeten er via preventie minder worden, vindt ook de KNLTB. Met de actie 'een sportblessure, vervelender dan je denkt' gaat de tennisbond samen met de sponsorende zorgverzeke raar in de aanval. Omdat voorko men, enkele dagen voor de start van de tenniscompetitie, beter is van onze verslaggever Mare Hoeben VLISSINGEN - Elke geblesseerde ten nisser is er één te veel. De KNLTB heeft dit seizoen het offensief geopend. Ver schillende bezoekjes aan verenigingen, onder andere in het district Zeeland, heeft bondsarts Babette Pluim al achter de rug en nog vele 'visites' zullen vol gen. „Je kunt wel over blessurepreven tie praten", zegt zij. „Maar je moet de mensen óók de middelen geven." 'Een sportblessure, vervelender dan je derxkt'. Die ondertitel heeft het hand boek blessurepreventie van de bond meegekregen. Het is een uitvoerige do cumentatiemap, waarmee de clubs in feite zelf aan de slag kunnen. Het is werken aan de basis, direct bij de doel groep, beaamt Pluim. En het kan niet anders dan in vruchtbax-e bodem vallen. „Het stadium van mensen overtuigen van het belang van blessurepreventie zijn wij gepasseerd. Alleen al doox-dat iedereen weet hoe vervelend het is als een Davis-Cupspeler geblesseerd uit valt." De oorspx-ong ligt in 1989, bij de actie 'Blessures, blijf ze de baas' van sport koepel NOCNSF. In eerste instantie was het daarbij de bedoeling kennis en inzicht onder sporters te vergroten. Achteraf misschien een ongelukkige keuze en zelfs door sportartsen bekriti seerd. Meer heil wordt er nu vex-wacht van praktische vervolgacties als die van de tennisbond, waar het vorig jaar tot een zogeheten 'epidemiologisch' on derzoek kwam bij 46 verenigingen in de districten Haarlem en Rotterdam. De bemoeienis van de bond wordt niet als lastig ex-varen, weet Pluim. „Tx-ai- ners geven zelf aan dat zij weinig kennis op dit gebied hebben. Wij kunnen hen helpen met heel concrete dingen. Bij voorbeeld hoe de trainiixgsopbouw na een schouderblessxxre verloopt." Tennis is een sport met specifieke 'pro- Talrijk zijn de keren dat Richard Krajicek door pijn aan één van de gewrichten wordt geplaagd, zoals bij de Australian Open in 1996 toen hij door een beknelde zenuw in de derde ronde moest opgeven. foto Da rri n Ba ry broo k/Reute rs blemen'. „Elk voetbalteam heeft een eigen massexxr of fysiotherapeut, de blessures doen zich voornamelijk op zaterdagmiddag of de trainingsavon den voor. Maar tennis is een incüviduele spox-t, waarbij de mensen een groter deel van de week actief zijn." Het gros van de bijna 800000 leden van de KNLTB bestaat uit recreanten. Vaak zijn het werkende mensen, die in de avonduren een balletje slaan en niet te veel tijd aan 'randzaken' willen ver- kwisten. Toch vervaagt het beeld van de luie tennissei', denkt Pluim. „Je ziet de mentaliteit vex-anderen. Bij de trainin gen voor de jeugd wordt er standaard een warming-up gedaan. Zo is mini- tennis nu heel gewoon." Kwakkelaar In haar functie begeleidt Pluim ook ge- x-egeld de Nederlandse toppers als deze voor één van de vertegenwoox-digende ploegen uitkomen. Een blessure bete kent in die gx-oep direct een aanslag op de pox-temonnee. „De angst voor bles sures is ex-g groot. Neem iemand als Ma- non Bollegraf. Ze had lang last van haar schoudei'. Daarom is ze nu bereid veel tijd in oefeningen te steken." Bekendste 'kwakkelaar' is natuux-lijk Richax-d Krajicek, de laatste Wimble- don-kampioen. Talrijk zijn de keren dat hij door pijn aan één van de ge wrichten wordt geplaagd. Mei Krajicek ook zou de bond een belangrijke voor trekker in de strijd tegen blessui-es kunnen hebben. Maar, alweer om prak tische redenen, van een dex-geli jke voor beeldfunctie is afgezien. Pluim: „De clubs moeten ermee kunnen werken. Daarom ga ik naar de provincie. Je vraagt dan naar de inhoud van de EHBO-doos, of ze contact hebben met de plaatselijke sportzaak. Sterk wisselend, zo heeft Pluim be- mei'kt, is daarbij het kennisniveau en de organisatiegraad. Ambities en gx-ootte lopen soms mijlenver uiteen. In absolu te cijfers 'scoort' tennis in de zaal met iets minder dan 90.000 gevallen de tien de plek op de lij st van blessux-egevoelige sporten. Misschien niet al te drama tisch, gezien de wij dvex-breide beoefe ning. Extern onderzoek wees in de rich ting van 1,5 blessure per duizend uur tennis, zelf houdt de bond het na een in- teme enquete eerder op een getal van 0,1. Veruit de meeste kwetsuren, zo'n 91 procent, doen zich voor in de leeftijds- categox-ie boven 30'jaar. De helft daar van neemt de duidelijke risicogroep tussen 40 en 49 jaar voor haar rekening. En, hoe actueel, de maanden april en mei laten de hoogste piek zien. Het wekt bij Pluim nauwelijks verbazing. „De voorjaarscompetitie is gelijk een zeer forse belasting met drie wedstrijden op _een dag. je hebt met zachte banen te 'maken en het weer werkt vaak ook al niet mee." Daling De algemene tendens is een lichte da ling van het aantal spoirtblessures. En ook de tennissers gaan volgens Pluim vooruit. „Het verschil tussen nu en zes jaar geleden is heel erg gx-oot." Veel tijd, moeite en geld woi-dt er in het nieuwe offensief gestoken. Het gevecht met bij voorbeeld de circa 90.000 blessures in het indoox-tennis is begonnen. En tot welke resultaten dat moet leiden? Pluim, met een lach: „Hoe red ik mij hier uit? Een getal hebben wij niet ge noemd. Gemiddeld tien procent van de leden is nu wel eens geblesseerd. Het zou aai'dig zijn om dat tot de helft terug te brengen." GPD van onze sportredactie TILBURG - Alle bezoekers van de voetbalwedstrijd Willem II- Feyenoord moeten zich zondag middag kunnen legitimeren. Wie niet kan voldoen aan deze legitimatieplicht, loopt het risi co te worden aangehouden. Een woordvoerder van de Tilburgse politie heeft dit meegedeeld. De politie zet zondag 250 man schappen in. De aanhang van de Rotterdamse club komt met bussen naar Bx-abant. Die wor den al vanaf de Moerdijkbrug begeleid door de Tilburgse poli tie. Het centrum van de wolstad is zondag verboden gebied voor de fans van Feyenoord. Suppor ters die niet in het bezit zijn van een plaatsbewijs, worden zelfs uit de hele stad geweerd. Zondagmiddag speelt in Eind hoven PSV tegen Ajax. Ook daar zet de politie honderden politiemensen in. De Amster damse supporters reizen met twee speciale treinen. Beide po- litiekox-psen hebben niet nader bekend gemaakte maatregelen getroffen om te voorkomen dat x-elschoppers uit beide kampexx elkaar ergens treffen. De burgemeesters in de twee ge meenten hebben besloten op voox'hand af te zien van het in stellen van een noodvex-orde- ning. ANP van onze sportredactie ARNHEM - Videoanalyse, digi tale systemen en virtual reality. De tijd dat een trainer op een schoolbord zijn wedstrijdbe sprekingen hield, is allang voor bij. „Topcoaches moeten mee gaan met de moderne tijd, anders verliest Nederland de aansluiting met de top", aldus Joop Alberda, verbonden aan het NOCNSF. De voormalig coach van dé vol- leybalploeg gaf gisteren bij het Nationaal Coach Platform in AxTxhem uitleg over de toepas sing van de video bij het volley bal. De meeste bij de sportkoe pel aangesloten bonden maken al gebruik van opnames via een camera. De zich altijd ontwik kelende techniek biedt echter steeds nieuwe mogelijkheden. Sinds de zomer van 1996 heeft het bedrijf Noldus Info Tëchno- logy een systeem op de markt waax'bij aan de video een com puter is gekoppeld. De coach kan via de computer bijvoor beeld bewegingen en acties tur ven. Aan de hand hiervan kan hij analyses maken. Binnenkort kan dit ook digitaal. De video beelden zijn dan direct in het scherm te zien en te bewexken. De hockeybond maakt al sinds 1986 gebruik van videobeelden. Bondschoach Roelant Oltmans erkent dat hij veel profijt heeft van dergelijke opnames. Toch wil de trainer waken voor te veel enthousiasme. „We moeten rxiet denken dat een geavanceei'de videoanalyse via een computer een coach kan vervangen. Je moet spelers ook niet overvoe ren." Ook Alberda noemt het gebruik van een videocamei'a niet de sleutel voor het succes, „Voor elk probleem dat de coach te genwoordig oplost, komt een nieuwe kwestie. Het gaat er om dat een trainer aan de hand van de moderne communicatiemid delen efficiënter kan werken." Het gebruik van een camera kost echter geld. Er moet perso neel bijkomen om de video te bedienen en de appax'atuur moet worden aangeschaft. De kosten liggen tussen de 25 en 50.000 gxxlden. Ben Cxaim, coör dinator van de korfbalbond, vreest dat kleinere bonden daarvoor niet genoeg geld heb ben te kopen. „De rijke bonden worden dan weer rijker. De rest komt weer meer op achter stand." Hét NOCNSF hoopt deze klei nere bonden tegemoet te kun nen komen door een systeem aan te schaffen. „In de aanloop naar de Spelen in Atlanta en tij dens de evaluatie hebben we ge- merkt dat er veel vraag is naar videoanalyse", vertelde Cees Vervooxn van de sportkoepel. „We willen en moeten daar op inspelen. Gezien de steeds bete re contacten in het bedrij fsleven moet dat mogelijk zijn." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21