Drastische aanpak pest 4 WEKEN Mobutu verder in het nauw Streng WW-beleid eist veel slachtoffers I QQil actie OOI] i Mogelijk leven op Jupiter-maan VOOR 15,00 flflli actie mUKENSi Juventus klasse beter dan Ajax Winter houdt huis onder vogels Gaumont wint Gent-Wevelgem Robot aan pomp Van Aartsen overweegt miljoen varkens verdacht te verklaren Crisis Italië op valreep beslecht Belgisch meisje ontsnapt aan ontvoerders PAGINA 14 Luxe damesgympen mt. 36 t/m 41 actieprijs 59,- (Advertentie) EXCLUSIEVE MODESCHOENEN Opril Grote Markt 1 Goes 0113-252400 PASADENA - Er is vrijwel ze ker leven op de Jupiter-maan Europa. Dat hebben weten schappers gisteren verklaard, toen de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA foto's presenteerde die de ruimteson de Galileo in februari maakte. De beelden tonen een rood meer met een één meter dikke ijslaag. Deskundigen denken dat water onder de ijslaag door vulkani sche activiteit verwarmd wordt. Onderwateronderzoek op aarde wees uit dat vulkanische activi teit leven zonder'zonlicht moge lijk maakt. In het meer zijn clus alle voorwaarden voor het ont staan van leven aanwezig. RTR van onze verslaggeefster Karin Swiers DEN HAAG - Duizenden men sen kloppen maandelijks tever geefs bij het Gak aan voor een WW-uitkering. Het gaat om werknemers die hun- ontslag aan zichzelf te wijten hebben. De zogeheten 'Wet Boeten' ver biedt sinds augustus 1996 aan deze mensen een uitkering te verstrekken. Dat blijkt uit een nog geheime landelijke evalua tie van het Gak-hoofdkantoor. De besparing die dit strenge be leid oplevert wordt geschat op 52 miljoen gulden per jaar. De wet 'Boeten, maatregelen te rug- en invordering sociale ze kerheid', maakte een einde aan de vrijheid die de verstrekkers van uitkeringen hadden voor het bepalen van de straffen. Wie verwijtbaar werkloos raakte, bijvoorbeeld door veelvuldig te laat te komen op het werk, werd vroeger meestal alleen gekort op zijn uitkering. Een weigering om een uitkering te verstrekken, de zwaarste straf, kwam nau welijks voor. De cijfers van het Gak over het eerste kwartaal 1996 bevestigen dit. Van de 131.497 WW-aanvragen werden er slechts 156 geweigerd (0,12 procent). Bij het derde kwartaal, met daarin de maand augustus, loopt dit percentage snel op naar 0,67 procent. Van de 99.710 WW-aanvragen werden er al 667 geweigerd. Het laatste kwartaal van 1996 laat het ef fect van de wet Boeten pas echt goed zien. In totaal werden 103.359 WW-uitkeringen aan gevraagd, daarvan werden er 2.912 geweigerd (2,82 procent). Ook de eerste maanden van dit jaar, januari en februari, pak ken zo uit. Van de 83.393 WW- aanvragen over deze twee maanden zijn er 2.384 gewei gerd (2,86 procent). De wet 'Boeten' moest echter niet alleep fraude met uitkerin gen aanpakken, maar ook een forse besparing op de uitke- ringsgelden opleveren. Het Gak heeft grote moeite met het bere- (Advertentie) kenen van de besparing. Een WW-uitkering duurt soms een half jaar, soms zevenenhalfjaar, geeft de woordvoerder aan. Bo vendien verschilt de hoogte van de uitkering sterk. Daarom schat het Gak de besparing op de WW-uitkeringen voorlopig op 52 miljoen gulden per jaar. De Gak-woordvoerder ver wacht dat het aantal geweiger de WW-uitkeringen in de toe komst rond de drie procent blijft schommelen. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant monstercollectie damesschoenen mt. 36/37 actieprijs: lpr. 125,-, 2pr. 225,-, 3pr. 300,- (Ull heren v 1111 COLLECTIE o.a. Timberland, Aldo Bruè, Hugo Boss, Clou, Lloyd van onze sportredactie De Zaïrese premier Etienne Tshisekedi (m) krijgt een doek tegen zijn gezicht gedrukt om hem tegen traangas te beschermen tijdens zijn hardhandige arrestatie door militairen. foto Jack Dabaghian/RTR van onze redactie buitenland KINSHASA - President Mobutu Sese Se- ko heeft gisteren de pas een week geleden tot premier benoemde Etienne Tshisekedi afgezet en vervangen door de voormalige minister van Defensie generaal Likulia Bolongo. Dinsdag riep Mobutu in heel Zaïre de noodtoestand uit. Opstandelingen geleid door Laurent-Dé- siré Kabila controleren bijna de helft van het land. Gisteren viel de belangrijke ko- perstad Lubumbashi, de op een na groot ste stad van Zaïre. De rebellen hebben nu alle grote steden in Zaïre in handen, be halve de hoofdstad Kinshasa, 1.800 kilo meter verderop. Vorige week viel het diamantencentrum Mbuji-Maji in handen van de Alliantie van Democratische Krachten voor de Be vrijding van Kongo-Zaïre. Het verhes van Lubumbashi en Mbuji-Maji betekent dat het bewind bij na geheel is afgesneden van zijn inkomsten. Kabila zei dat de Zaïrese hoofdstad het volgende doelwit is. Huisarrest Tshisekedi werd gisteren in Kinshasa hardhandig door militairen opgebracht en afgevoerd toen hij vergezeld door hon derden aanhangers te voet van zijn huis naar zijn kantoor liep. Een regerings woordvoerder zei dat Tshisekedi naar zijn woning is overgebracht. Het is niet be kend of hij onder huisarrest staat. Eerder op de dag bestookten militairen, aangevoerd door kolonel Kongolo Mobu tu, een zoon van de president, duizenden aanhangers van Tshisekedi met traangas. Zij hadden zich voor diens woning verza meld om de premier naar zijn bureau te begeleiden. Ook elders in de stad zou het tot gevechten zijn gekomen tussen beto gers en militairen. Het regime lijkt steeds verder geïsoleerd te raken. Ook de VS trokken hun handen officieel van Mobutu af. Woordvoerder McCurry van het Witte Huis zei dat een oplossing voor de burgeroorlog mede moet bestaan uit het aantreden van een overgangsregering die verkiezingen moet gaan voorbereiden. Volgens een Amerikaanse krant zouden de VS andere Afrikaanse landen polsen over de mogelijkheid Mobutu asiel te ver lenen. De nieuwe Zaïrese premier sloot een spoedig vertrek uit. Hij zei dat Mobu tu niet 'voor de verkiezingen' weggaat. Hij gaf niet aan wanneer die gehouden zouden kunnen worden. AFP/RTR/DPA AMSTERDAM - Juventus heeft van Louis van Gaals Eu ropese afscheid van Amster dam een wat zielige bedoening gemaakt. De trainer die Ajax zes jaar ge leden bij de hand nam en naar wereldfaam leidde, zag zijn gezelschap gisteravond in de eerste wedstrijd van dè halve finale van de Champions Lea gue lange tijd overspeeld door de Italianen: 1-2. Met enig geluk bleef de schade beperkt, zodat Ajax in het af- scheidsjaar van Van Gaal nog een kansje behoudt de derde finale op rij te halen. Titelver dediger Juventus kwam in de 14e minuut op voorsprong door een treffer van Amoruso. Vieri maakte vier minuten voor rust 2-0. Na de pauze kwam Ajax door een doelpunt van Litmanen in de 66e mi nuut weliswaar dichterbij, maar een gelijkspel bleef uit. De andere haïve finale tussen het DuitseBorussia Dortmund en het Engelse Manchester United eindigde in Dortmund in een 1-0 zege voor de thuis ploeg. Zie ook pagina 19 Amoruso zet Juventus op voorsprong. Ajax-doelman Edwin van der Sar heeft het nakijken. foto Mulder-Steinmeier/ANP Frisser Temperatuur omstreeks 12 graden. Wolkenvelden met flinke zonnige pe rioden. De westnoordwesten wind is matig, 4 Beaufort. Minimum 4 graden. 40e jaargang no. 85 onderdag 10 april 1997 osse nummers 1,75 (Advertentie) Beurs biedt redding aan kaalhoofdigen DORDRECHT - Wie lijdt onder kaalheid of haar- verlics, kan zaterdag 19 april terecht m het Drechtsteden Ziekenhuis in Dordrecht. Met de beurs Haarklove-" rij, waar alle denkbare to vermiddelen tegen kaal heid bijeen zijn gebracht, heeft het ziekenhuis de primeur. De haarbeurs is de eerste in Nederland die is gericht op klanten, kap pers en artsen tegelijk. Haarverliesenkaalheid vormen een soort oerangst van veel mannen, maar ook voor vrouwen. Circa twee milj oen Nederlan ders hebben er last van. Zeker 72 van de Neder landse mannen maakt zich zorgen om het haar verlies, van de vrouwen is dat zelfs 91 „Logisch, je haar is toch je visite kaartje,", zegt dermato- loog' I. Boersma van het Drechtsteden: Zieken hu is Met de haarbeurs willen artsen enkappers in Doidt een eind maken aan de bakerpraatjes over de menselijke haardos. Op de beurs kunnen men sen hun haar (wortels) la ten onderzoeken Ook worden: de resultaten van: haartransplantatie van dichtbij zichtbaar ge maakt. Boersma licht. ook dé 'haarheilzame' wer king van het middel finas teride toe. Dat bestaat sinds enkele jaren en was eerst bedoeld om pros taatvergroting tegen te gaan. „Patiënten die cüt middel gebruikten, ble ken na een tijdje ook meer •haar op hun hoofd te krij gen", zegt Boersma. ANP Met name scholeksters hebben het de afgelopen winter moeilijk gehad in de Zeeuwse delta. Meer dan zevenduizend stierven er door de kou. In totaal telden de vogel werkgroepen ruim twaalfduizend dode vogels. Nooit eerder legden zoveel vogels het loodje. Philippe Gaumont van de Cofidis-ploeg heeft gisteren ver rassend de semi-klassieker Gent-Wevelgem gewonnen. De Fransman was in de rit over 208 kilometer de snelste van de kopgroep van negentien renners. Bij die vluchters ontbraken de Nederlanders. Als tweede eindigde j! Andrei Tscmil (Lotto), voor Johan Capiot (TVM). feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 13,14,15 en17; sport: 19, 20 en 21. HOUSTON - Shell start in de Staten een experi- nient met volledig automatisch j tanken. In de toekomst hoeft men de auto niet meer uit, om dat een robot de tank volgooit. Shell test het systeem in Cali- fornië. Bij de 'Smart Pump' rijdt automobilist het tanksta- tion binnen en geeft aan hoeveel oij wil tanken. Een robot identi- Öceert het type auto en pompt "de aangeven hoeveelheid op. lUto's moeten wel voorzien zijn fan een speciale tankdop. ANP Spaanse legionairs staan aangetreden voor hun vertrek naar Albanië. Straks volgen de Italianen nu de regering in Rome gisteren het groene licht heeft gekregen van het parlement voor deelname aan de multihationale humanitaire missie. Dit ging echter gepaard met een gevoelige politieke ne derlaag, die zich in de komende weken kan vertalen in de val van het kabinet. (Advertentie) ■HDHHHHMH van onze verslaggever Peet Vogels DEN HAAG - Minister van landbouw, J. van Aartsen, overweegt dras tische maatregelen tegen de verspreiding van de varkenspest te nemen. Een van de maatregelen die Van Aartsen oveiweegt is het ver dacht verklaren van ale zestien honderd varkensbedrijven die sperma van het besmette ki-sta- tion uit Wanroij hebben ge bruikt. Ook overweegt de minister om bedrijven die rohdom een be smet bedri j f liggen preventief te laten ruimen. Vandaag licht de minister zijn plannen toe in een brief aan de Tweede Kamer. Het ministerie van Landbouw heeft Defensie dinsdag ge vraagd om mogelijke bijstand. Volgens een zegsman van De fensie is sprake van mogelijke logistieke hulp, zoals de inzet van vrachtwagens en chauf feurs. Defensie beslist daar van daag over. Woensdag kwamen er weer twee nieuwe gevallen van varkens pest bij, waardoor het totaal op 89 komt. Het ging om bedrijven in Baarle-Nassau en Boekei. In Boekei gold al een vervoersver- bod, in Baarle-Nassau is het in gesteld. De minister heeft woensdag de hele middag overleg gevoerd met het landbouwbedrijfsleven over de te nemen maatregelen. De mogelijke besmetting van varkens via sperma uit ki-sta- tions heeft de kans op versprei ding van de varkenspest enorm vergroot. Vandaar dat drasti sche maatregelen nodig zijn om de varkenspest de kop in te drukken. Een van die maatregelen is het zogenaamde preventief ruimen. Bij het begin van de varkenspest werd die méthode ook al toege past. Alle varkens in een straal van twee kilometer rondom het besmette bedrijf werden toen vernietigd. Later, toen het aan tal uitbraken fors opliep, is men hier mee gestopt. Stap verder Het verdacht verklaren van 1.600 varkensbedrijven is ook een grote stap verder. Tot nu toe zijn alleen die varkensbedrijven verdacht waaiwan bekend is dat ze sperma van de zieke beren hebben gebruikt. Nu overweegt de minister alle varkenshoude rijen die sperma uit Wanroij hebben gehad verdacht te ver klaren. In de praktijk betekent dat dat de bedrijven worden in gesloten en alle varkens worden onderzocht op mogelijke pest. In totaal zou het om één miljoen varkens gaan. Een woordvoerder van de boe- renorganisatie LTO-Nederland wilde niet zeggen wat het land- bouwbedrijfsleven geadviseerd heeft aan Van Aartsen. „Alle mogelijke scenario's zijn door gesproken, inclusief het opfok- verbod. Dat is dus ook nog niet van tafel. Voor ons is de eei'ste prioriteit dat de varkenspest zich niet verder verspreidt, als daar drastische maatregelen voor nodig zijn dan moet dat maar". GPD GOES RINGBAAN WEST 2b- 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 (Advertentie) Alle 70 winkels van Hans Verkerk Keukens vieren deze week een onwijs Italiaans Hans introduceert zijn Italia actie. Dat betekent keukens in Italiaanse stijl voor Hollandse prijzen, want Hans verkoopt deze week zijn Bella Italia assortiment voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs. Als u binnen twee jaar een keuken nodig en nu krijgt u dus voor geld!! Kom snel naar de winkel profiteer dan tevens van onze snelle beslisserskorting!! CHARLEROI - Een meisje van zestien is eind maart op een ker mis in het Belgische Charleroi door zes jongeren met chloro form verdoofd, in een bestelwa gen ontvoerd en vervolgens vier dagen lang gevangen gehouden en seksueel misbruikt. Dat meldden Belgische media woensdag. De politie heeft zes verdachten gearresteerd. Vol gens de recherche van Charleroi hadden de verkrachters de be doeling hun slachtoffer te do den. Toen ze haar in een bestel auto wilden laten stappen om met haar naar het platteland te rijden, profiteerde het meisje van hun onoplettendheid en ontsnapte. Bij de rijkswacht legde ze uit wat haar overkomen was. Maandag werden zes jongeren aangehouden en beschuldigd van collectieve verkrachting, gijzeling en poging tot dood slag. Ze zitten in de gevangenis van Jamioulx. BELGA/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1